dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 8 z 8
  1. #1
    Guest

    Domyślnie

    Pobudowałem dom z K3 i MAXA. Między cegłami w kanale jest 10 cm styropianu. Chciałbym ocieplić jescze dom od strony zewnętrznej ( 3-5 cm) styropianem i położyc tynk (mineralny lub akrylowy).
    Czy jest to dobra decyzja? Proszę o opinię i zalecenia.

    Z góry dziękuję.

  2. #2
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE Avatar Frankai
    Zarejestrowany
    Jan 2002
    Skąd
    Południowa Wielkopolska
    Posty
    8.536

    Domyślnie

    Jak masz dużo kasy, to rób. Jak nie to daj sobie spokój - łatwiej zrobić tynk na murze niż na ociepleniu. Oszczędności pewne będą, ale za dodatkowe ocieplenie i robociznę zapłacisz tyle, że poczekasz z 25 lat na zwrot nakładów.

  3. #3

    Domyślnie

    Frankai ma rację wyrzucone pieniądze! Lepiej je wydac na coś innego - przy budowie nie powinieneś mieć z tym problemu.

  4. #4

    Domyślnie

    10cm styropianu w scianie to jest i tak powyzej ekonomicznego rozsadku. Gdzies widzialem wykres pokazujacy zaleznosc czasu zwrotu ponienosionych kosztow od grubosci styropianu. I tak od 0 do 4cm wykres byl liniowy pod katem 45 stopni. Do 8cm zakrzywial sie i powyzej stawal sie coraz bardziej plaski. Tak ze przy coraz grubszym styropianie zwrot kosztow na ogrzewaniu nastapilbym w niewyobrazalnie dlugim czasie. Lepiej pomyslec o cieplej posadzce, stropie, fundamencie i oknach, np. z ocieplonymi okiennicami otwieranymi tylko w godzinach przebywania w danym pomieszczeniu.

  5. #5

    Domyślnie

    Frankai: wytłumacz się. Porównaj koszty tynkowania 1 m kw ceramiki i wykonania tynku na ociepleniu. I jak to liczysz?

  6. #6
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE Avatar Frankai
    Zarejestrowany
    Jan 2002
    Skąd
    Południowa Wielkopolska
    Posty
    8.536

    Domyślnie

    EM - w tym przypadku nie liczyłem tylko szacowałem i nawet do szacunków się nie przykładałem, bo 10cm styropianu + K3 i Max już spełnia normę, a gdzieś mi się kołacze jakieś 50zł/rok oszczędności za 1cm ocieplenia dla średniego domu.
    Może ktoś lepiej zorientowany poda Ci dokładne koszty najtańszych tynków, bo mogę się bardzo pomylić, a nie chcę wprowadzać ludzi w błąd. Jak chodziłoby o 12cm zamiast 10cm, to bym nawet polecił, a tak to naprawdę jest o wiele drożej. Pamiętasz wątki o koszcie ściany 2 i 3-warstwowej. Przez to droższe ocieplenie i tynk wychodziła droższa (w co niezbyt do końca wierzę), a tu komplikacje są jeszcze większe, bo to ściana podwójna (3 i 2-warstwowa złączona). Nazwijmy ją 5-warstwową.

  7. #7

    Domyślnie

    Tynk cementowo wapienny wyjdzie tanizna w porównaniu z ociepleniem i cienkowarstwowym. Oczywiscie mógłby ktos nam to zestawic i porównać, strzelam : wyjdzie jak 1:3.
    Polecam zaoszczedzone pieniądze włożyc w inne miejsca domu; ocieplenie piwnic lub podłóg na gruncie , pionowe fundamentów, poddasza lub stropu- tu dodatkowe 5 cm wełny nie zaszkodzi.
    Oczywiście popieram okiennice lub sterowane rolety (spore oszczedności)

  8. #8
    ELITA FORUM (min. 1000)
    Alicjanka

    Zarejestrowany
    Jan 2002
    Skąd
    Grodzisk Mazowiecki
    Posty
    1.060
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    115

    Domyślnie

    Gdzieś czytałam, że przy dodatkowym ocieplaniu ściany trójwarstwowej przesuwa się punkt przemarzania w murze i nie spełnia ona takiej funkcji jak powinna, tylko jeszcze ją traci. (jedna warstwa muru zamknięta między styropianami - jak z jej wentylacją?). Czy ktoś jeszce o tym słyszał?

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony