dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 9 z 9
  1. #1

    Domyślnie Kilka pytań o rekuperację

    Zastanawiam się nad rekuperacja do domu. Każdy niby poleca, ja się po mału przekonuję. Mam jednak ciagle kilka watpliwości.

    Czy anemostaty musza być umieszczone na suficie? Dlaczego pytam - nie chce wszedzie robić sufitów podwieszanych, a nie mam możliwości puścić ich z drugiej strony stropu. Najlepiej, jakby można było je umieścić na ścianie w okolicy drzwi wejściowych do pomieszczenia, a sufit podwieszany zrobić tylko w korytarzu. Czy to ma sens? Czy to realne?

    Z tego co się orientuję, to WM działa w oparciu o rozdzielacze. Od centralki biegnie gruba rura do rozdzielacza i dalej mniejsze do pomieszczeń. Czy taka grubsza rurę można zastapić cieńsza? Czy sa takie systemy (np. płaskie)? Ew. rekuperatory, który miałyby odrazu złacza pod płaskie przewody? Szukam rozwiazania, które nie obniży mi za bardzo sufitu.

    Jakiej centrali szukać? Na co zwrócić uwagę dla domu 130m?

  2. #2
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    Elfir

    Zarejestrowany
    Dec 2007
    Skąd
    Kórnik
    Posty
    50.149
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    54

    Domyślnie

    ja nie mam żadnego anemostatu w suficie.
    Sa płaskie systemy

  3. #3
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.304
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał radziula Zobacz post
    Jakiej centrali szukać? Na co zwrócić uwagę dla domu 130m?
    Warunki IMO konieczne to wentylatory EC (nie tylko dlatego, ze mają lepsze parametry, ale też dlatego, że mają większy zakres regulacji obrotów) i ERV (działająca wentylacja bez ERV przesusza powietrze w okresie grzewczym).

    Rozdzielacz zazwyczaj jest blisko rekuperatora i prawie cała instalacja jest rozprowadzana najczęściej cienkimi rurami elastycznymi (np. pe-flex, ale podobnych rur jest na rynku sporo).

    Teoretycznie anemostaty powinny być jak najdalej od drzwi, żeby powietrze musiało przelecieć przez całe pomieszczenie - ale w praktyce nie ma to większego znaczenia bo wyrównanie wilgotności, CO2 i O2 załatwia dyfuzja. Nie muszą być w suficie.

  4. #4

    Domyślnie

    Cytat Napisał Elfir Zobacz post
    Sa płaskie systemy
    Tak, ale płaskie pomiędzy rozdzielaczem a anemostatami. Mi bardziej chodzi o płaskie połaczenie rozdzielacza z centrala?

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    Warunki IMO konieczne to wentylatory EC (nie tylko dlatego, ze mają lepsze parametry, ale też dlatego, że mają większy zakres regulacji obrotów) i ERV (działająca wentylacja bez ERV przesusza powietrze w okresie grzewczym).
    Dzięki, zwrócę na to uwagę

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    Rozdzielacz zazwyczaj jest blisko rekuperatora i prawie cała instalacja jest rozprowadzana najczęściej cienkimi rurami elastycznymi (np. pe-flex, ale podobnych rur jest na rynku sporo).
    Chodzi o to, że od centrali musza iść rury na piętro oraz na parter. Więc od centrali powinien być jakiś 'trójnik' (lub centrala z dwoma złaczami), i wtedy jedna rurka na parter i druga na piętro. Na każdym piętrze z kolei rozdzielacz. Tak to przynajmniej obecnie widzę. I te rury między centrala a rozdzielaczami sa grube i ciężko będzie mi je zamaskować zanim przejda na kolejne piętro.

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    Teoretycznie anemostaty powinny być jak najdalej od drzwi, żeby powietrze musiało przelecieć przez całe pomieszczenie - ale w praktyce nie ma to większego znaczenia bo wyrównanie wilgotności, CO2 i O2 załatwia dyfuzja. Nie muszą być w suficie.
    Czytałem o takich zaleceniach, ale mam mało miejsca między oknami a sufitem, nie ma za bardzo którędy ciagnać tych rur. Dlatego pomyślałem, że lepiej w okolicy drzwi niż wogóle. O ile z wyciagiem w kuchni i łazience nie powinno być w takim wypadku problemu, o tyle właśnie obawiam się o skuteczność nadmuchu w pokojach.

  5. #5
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    Elfir

    Zarejestrowany
    Dec 2007
    Skąd
    Kórnik
    Posty
    50.149
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    54

    Domyślnie

    raczej wszytskie rekuperatory mają okrage wyjścia na rury.

    u mnie rozwiązane jest tak:
    Załączone zdjęcia Załączone zdjęcia Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	20131031_130001.jpg
Wyświetleń:	68
Rozmiar:	77,2 KB
ID:	459515   Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	20131031_130023.jpg
Wyświetleń:	43
Rozmiar:	76,1 KB
ID:	459516  

  6. #6

    Domyślnie

    do Elfir, czy dobrze widzę, że masz poprowadzone rury a,la sonidec do samych anemostatów?

  7. #7
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    Elfir

    Zarejestrowany
    Dec 2007
    Skąd
    Kórnik
    Posty
    50.149
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    54

    Domyślnie

    Mam takie rury w izolacji, pionowe są stalowe.
    Załączone zdjęcia Załączone zdjęcia Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	20131030_145952.jpg
Wyświetleń:	45
Rozmiar:	74,2 KB
ID:	459533  

  8. #8

    Domyślnie

    Cytat Napisał Elfir Zobacz post
    Mam takie rury w izolacji, pionowe są stalowe.
    Dzięki za fotki, wiele mówią. Prawdę mówiąc, nie pomyślałem o tym, aby zrobić taki narożnik w którym można by ukryć rury. W jednym pokoju to się u mnie nie uda, z uwagi na nieregularny kształt pokoju - dennie by wyglądało z zakrętami, ale może mógłbym w sąsiednim pokoju zrobić podobną konstrukcję i przebić się przez ściane do drugiego pomieszczenia.

    Największą niewiadomą w dalszym ciągu pozostają dla mnie połączenie dwóch pięter i zasilenie samego rekuperatora, bo tamte rury są dużo grubsze.

  9. #9
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    Elfir

    Zarejestrowany
    Dec 2007
    Skąd
    Kórnik
    Posty
    50.149
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    54

    Domyślnie

    ja mam rekuperator na piętrze.
    na piętrze rozprowadzone jest tak.

    Pomiędzy sypialniami poprowadzona jest rura w dół do salonu. I tam rozprowadzona nad oknem, jak widziałeś na poprzednich zdjęciach.
    Druga rura na parter poprowadzona jest w kotłownio-pralni przy łazience i poprowadzona do kuchni, łazienki, wiatrołapu. W łazience parteru, gdzie jest rozdzielacz, jest podwieszany sufit.
    Załączone zdjęcia Załączone zdjęcia Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	rzut piętro.JPG
Wyświetleń:	16
Rozmiar:	87,5 KB
ID:	459593  
    Ostatnio edytowane przez Elfir ; 04-06-2022 o 21:11

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony