dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 10
  1. #1

    Domyślnie Otwór wentylacyjny do podłączenia okapu - na jakiej wysokości od sufitu?

    Na jakiej wysokości należy "otworzyć" kanał wentylacyjny w kuchni, żeby po tynkach nie było problemu z podłączeniem okapu? Chodzi mi, żeby dziurę ukryć w estetycznej zabudowie okapu, więc sądzę że otwór trzeba zrobić na tyle nisko żeby tej zabudowy starczyło.

    Majster z kolei mówi, że trzeba robić według książki tak jak kratkę wentylacyjną 15 cm od sufitu, a jak będzie za wysoko to trzeba będzie dłuższą rurę wentylacyjną założyć. Tyle, że u jednych jest sufit na 2,6m u innych na 2,9m więc jest rozrzut, a sądzę że okap ma jakiś standard.

    Poradzi ktoś jak to ustalić jakoś sensownie, może są jakieś standardy? Szukałam rysunków technicznych od okapu, ale nie ma tam takich informacji.

  2. #2
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE Avatar adam_mk
    Zarejestrowany
    Jan 2005
    Skąd
    pustynia
    Kod pocztowy
    32-310
    Posty
    22.202

    Domyślnie

    Rozumiem, że to ma być gówniaty okap. Taki badziew okapopodobny.
    To mozna podłączyć go byle jak.

    DOBRY okap potrafi przerzucić do prawie 1000m3/godz.
    W szczelnym domu z np. kominkiem (rozpalonym) spokojnie wyciągnie na salony wielką ilość czadu i komora gazowa gotowa.
    Śmierć jest szybka i lekka a nawet kolorki na buźkach zostają...

    Spadkobiercy zamontują ten okap zgodnie ze sztuką - Z KUCHNI DO KUCHNI !
    Za kontrolę wilgotności w domu odpowiada WENTYLACJA.
    Za zapachy i mgłę tłuszczową znad garnka - ten okap... BEZ wydmuchiwania ich na zewnatrz.

    Adam M.
    jak jestem potrzebny to: [email protected]

  3. #3

    Domyślnie

    Musi być rysunek okapu. Chyba, że planujesz zakup jakiejś chińszczyzny. Przecież przed jego zabudową trzeba to wymierzyć. Ja mam Toflesz Fala 90cm i jest bardzo dokładnie zwymiarowany na rysunku.

  4. #4

    Domyślnie

    Proponuję coś takiego: wentylator dachowy Dospel WD 200. Jest to najsłabszy model, wydajność 1200 m³/h. Cena 630 zł. Okap najtańszy jaki był według gustu żony (chodziło o to aby wyglądał ładnie z wierzchu) i działa on jako atrapa, przełącznik biegów i oświetlenie. Zaraz po kupnie nowiutki silnik powędrował w prezencie do kogoś. 3-biegowy przełącznik połączony 5-żyłowym kablem z wentylatorem dachowym. Według przedstawiciela handlowego Dospel bardzo dużo przydrożnych restauracji pracuje na tym modelu (lub większym). Okap połączony przewodem elastycznym z kanałem wywiewnym do wentylatora dachowego. Całość zakryta frontem meblowym takim samym jak wszystkie szafki w kuchni. Na 1. biegu wentylatora w ogóle nie słychać, na 2. biegu trzeba się wsłuchać, a na 3 biegu słuchać szum powietrza. Natomiast na strychu słychać mocno silnik na 3. biegu, ale co mnie to obchodzi? Jest to rozwiązanie, które się sprawdza znakomicie i polecam.
    Gdy Turków za Bałkanem twoje straszą spiże,
    Gdy poselstwo Macrona twoje stopy liże, -
    Ukraina jedna twej mocy się urąga,
    Podnosi na cię rękę i koronę ściąga,

  5. #5
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE Avatar adam_mk
    Zarejestrowany
    Jan 2005
    Skąd
    pustynia
    Kod pocztowy
    32-310
    Posty
    22.202

    Domyślnie

    Zapomnałeś dopisać, że trzeba by jakie jedno okno wybić i zostawić dziurę na stałe.
    Kuchnia się wyziębi, ale ryby czuć nie będzie...

    Pomyliłeś dom mieszkalny z garkuchnią przydrożną...

    Adam M.
    jak jestem potrzebny to: [email protected]

  6. #6

    Domyślnie

    Cytat Napisał adam_mk Zobacz post

    Pomyliłeś dom mieszkalny z garkuchnią przydrożną...

    Adam M.
    Dzięki tej pomyłce mam tani, cichy i wydajny okap, a nikt nie każe uruchamiać go na 3. biegu i cały czas. Znajomi jak słyszą jak cichutko chodzi i jak wciąga kartkę szacują cenę okapu na 3 tys. - 4 tys. złotych.
    Gdy Turków za Bałkanem twoje straszą spiże,
    Gdy poselstwo Macrona twoje stopy liże, -
    Ukraina jedna twej mocy się urąga,
    Podnosi na cię rękę i koronę ściąga,

  7. #7

    Domyślnie

    Przecież wystarczy uchylić okno w tej kuchni i okap będzie miał skąd zaciągać powietrze. Zresztą i tak będzie miał skąd zaciągać, chyba, że ktoś ma superpasywny termos.

  8. #8
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE Avatar adam_mk
    Zarejestrowany
    Jan 2005
    Skąd
    pustynia
    Kod pocztowy
    32-310
    Posty
    22.202

    Domyślnie

    No, wystarczy...
    Ale jak za oknem jest -20 i wszystkie szpary zatkane są szmatami, w kominku napalone, to ktoś będzie okna otwierał, bo chce okap załaczyć?
    Budowa okapu po to, żeby sąsiadowi watroba zzieleniała to głupota...
    A czad jest bez smaku, bez zapachu...
    Cicha śmierć...
    Można mieć taki okap i kilka lat i nic się nie dzieje.
    Wystarczy RAZ spełnić te szczególne warunki, aby przenieść się na ten lepszy, podobno, świat.
    Głupota nie boli, a szkoda!

    Adam M.
    jak jestem potrzebny to: [email protected]

  9. #9

    Domyślnie

    Cytat Napisał adam_mk Zobacz post
    No, wystarczy...
    Ale jak za oknem jest -20 i wszystkie szpary zatkane są szmatami, w kominku napalone, to ktoś będzie okna otwierał, bo chce okap załaczyć?
    Budowa okapu po to, żeby sąsiadowi watroba zzieleniała to głupota...
    A czad jest bez smaku, bez zapachu...
    Cicha śmierć...
    Można mieć taki okap i kilka lat i nic się nie dzieje.
    Wystarczy RAZ spełnić te szczególne warunki, aby przenieść się na ten lepszy, podobno, świat.
    Głupota nie boli, a szkoda!

    Adam M.
    Nie mam kominka (nawet elektrycznej imitacji paleniska). Z rzeczy stanowiących potencjalne źródło tlenku węgla mam kocioł gazowy z zamkniętą komorą spalania typu C z koncentrycznym przewodem powietrzno-spalinowym, ale w kondygnacji podziemnej wentylowanej mechanicznie instalacją oddzielną od parteru.
    Gdy Turków za Bałkanem twoje straszą spiże,
    Gdy poselstwo Macrona twoje stopy liże, -
    Ukraina jedna twej mocy się urąga,
    Podnosi na cię rękę i koronę ściąga,

  10. #10
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE Avatar adam_mk
    Zarejestrowany
    Jan 2005
    Skąd
    pustynia
    Kod pocztowy
    32-310
    Posty
    22.202

    Domyślnie

    TY tak masz.
    Nie wszyscy tak mają, to rady nie są uniwersalne!
    Uniwersalne i niezmienne są prawa fizyki...

    Adam M.
    jak jestem potrzebny to: [email protected]

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony