dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 57 z 58
Pokaż wyniki od 1.121 do 1.140 z 1151
  1. #1121
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... FORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar Tomaszs131
    Zarejestrowany
    Oct 2012
    Skąd
    lubelskie
    Posty
    5.458
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    85

    Domyślnie

    Szkoda, że tak renomowana firma dopuszcza do tak głupich wpadek. Mam starą wersję Zehndera i po za wymianą obu wentylatorów (w ramach gwarancji) wszystko jest w porządku.
    Pow. grzanych podłóg 278m2 w tym piwnica 63m2 OZC 30kwh/m2/rok, 5.9 KW, n50=0,66. Pci GW 10KW on/off, DZ 2×100m, 100% OP, ciepłomierz, reku, OC, GGWC. Kominek bez rozprowadzenia. Chybiony zakup. Zużycie prądu na rzecz CO, CWU i chłodzenie:
    2017r. - 3265 kwh,2018r.-2898 kwh, 2019-2745kwh, 2020r-2540 kwh.Temp. w domu 230​C.
    Piwnicy nie ogrzewam.

  2. #1122
    STAŁY BYWALEC (min. 300)
    eMdzeJ

    Zarejestrowany
    Jun 2020
    Skąd
    Podwarszawie / okolice Nadarzyna
    Posty
    331

    Domyślnie

    Cytat Napisał pandzik Zobacz post
    Nie polecam Zehndera Q. Własnie wylał mi "z drugiej strony". Instalator powiedział ze się zdarza i przyniósł oryginalny króciec do podłączenia drugiego syfonu.
    z tym to bywa różnie, sprawdź poziom bo zdarza się, że budynek usiądzie i się nagle ustawienie zmieni.

    Natomiast z tego co wiem nowe modele są mocno awaryjne.

    Ja mam g90 od 12 lat i tylko filtry zmieniałem przez 10 lat. Ostatnio wymieniłem łożyska bo zaczeło je być słychać. W tym roku się pojawia czasami błąd bypasa. Powoli się zastanawiam co kupić jak ten padnie - wygląda na to, że można wydać dużo kasy i kupić awaryjny badziew :/ Pianki też już w środku widać że już nie wyglądają jak nowe, te trzymające wymiennik straciły na sprężystości.

    Z moich doświadczeń dotychczasowych to
    - raz zamarzł, nietypowy kierunek wiatru i nawiało śniegu do czerpni
    - jeden potop
    - wymiana łożysk - teoretycznie niewymienialne. Jeden wentylator dostęp bez problemu, drugi zalany żywicą, musiałem podziałać z dremelem bo cena nowego mnie mocno odstraszyła. 4 łożyska (komplet na 2 wentylatory) SKF jakieś chyba niecałe 20 zł i jest cicho.

    I jak przeglądam rynek to albo trzeba wydać 10 tys i liczyć na fart albo kupić coś taniego i też liczyć na fart albo poprawiać producenta.

  3. #1123

    Domyślnie

    Witam, planuję budowę domu z (dom w malinówkach 14 projekt archon-u). Z uwagi na zmiany wt2021 architekt przekonał mnie do wentylacji mechanicznej. Co możecie polecić w kwocie ok. 15-25 tys z montażem. Mam już mętlik w głowie od czytania. Jedni piszą, że odzysk wilgoci jest dobrą sprawą, drudzy piszą, że bez odzysku, jak dobrze przeliczona wentylacja, to nie ma problemu z uzyskaniem optymalnej wilgotności w pomieszczeniach w zimie. Skłaniałbym się w kierunku obrotowego rekuperatora np. DOMEKT R. Jak z tym mieszaniem zapachów z wc do innych pomieszczeń, na innych forach doczytałem, że obrotowe montuje się raczej w biurach i że jednak czuć te zapachy z wc. Zależy mi na czymś mało awaryjnym, cichym, aby w pomieszczeniach była odpowiednia wilgotność, oraz żeby filtry nie kosztowały majątek, najlepiej jakby dało się dokupić zamienniki na metry typu HEPA. Projektant, doradził rekuperator firmy bartosz, bo taki posiada, Vena silver lub standard, bo za bardzo nie pamiętał który dokładnie posiada, jest on ze spiralnym wymiennikiem. Co możecie polecić, bo mętlik w głowie od nadmiaru informacji.
    Ostatnio edytowane przez SeBaLy ; 28-02-2021 o 18:52

  4. #1124
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.305
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał SeBaLy Zobacz post
    drudzy piszą, że bez odzysku, jak dobrze przeliczona wentylacja, to nie ma problemu z uzyskaniem optymalnej wilgotności w pomieszczeniach w zimie.
    Wrzuć no linki do tych wypowiedzi.

    W związku z boomem (wręcz koniecznścią WM jak ktoś nie grzeje pelletem) ceny robocizny kosmiczne. Więc jak celujesz w drogi reku to się raczej nie zmieścisz w budżecie.

  5. #1125

    Domyślnie

    Cytat Napisał SeBaLy Zobacz post
    Witam, planuję budowę domu z (dom w malinówkach 14 projekt archon-u). Z uwagi na zmiany wt2021 architekt przekonał mnie do wentylacji mechanicznej. Co możecie polecić w kwocie ok. 15-20 tys z montażem. Mam już mętlik w głowie od czytania. Jedni piszą, że odzysk wilgoci jest dobrą sprawą, drudzy piszą, że bez odzysku, jak dobrze przeliczona wentylacja, to nie ma problemu z uzyskaniem optymalnej wilgotności w pomieszczeniach w zimie. Skłaniałbym się w kierunku obrotowego rekuperatora np. DOMEKT R. Jak z tym mieszaniem zapachów z wc do innych pomieszczeń, na innych forach doczytałem, że obrotowe montuje się raczej w biurach i że jednak czuć te zapachy z wc. Zależy mi na czymś mało awaryjnym, w miare cichy,. aby w pomieszczeniach była odpowiednia wilgotność, oraz żeby filtry nie kosztowały majątek, najlepiej jakby dało się dokupić zamienniki na metry typu HEPA. Projektant, doradził rekuperator firmy bartosz, bo taki posiada, Vena silver lub standard, bo za bardzo nie pamiętał, jest on ze spiralnym wymiennikiem. Co możecie polecić, bo mętlik w głowie od nadmiaru informacji.
    Aby odzyskać wilgotność trzeba ja najpierw wytworzyć. Należy o tym pamiętać bo potem ludzie się dziwią ze nie odzyskuje
    Osobiście jestem zwolennikiem rozwiązań ze Skandynawii - najlepsze rozwiązania.
    Producenci typu Flexit, Vallox, Nilan.

    Proste i niezawodne rozwiązania.
    Ale najważniejsza jest dobrze wykonana instalacja. Najlepsza centrala nie pomoże jak są błędy na instalacji.

  6. #1126

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    Wrzuć no linki do tych wypowiedzi.

    W związku z boomem (wręcz koniecznścią WM jak ktoś nie grzeje pelletem) ceny robocizny kosmiczne. Więc jak celujesz w drogi reku to się raczej nie zmieścisz w budżecie.
    To w tym budżecie co polecisz? Wrzuce jak znajde, bo przez pare dni prześledziłem chyba wszystkie fora i ogólnie większość, to reklamy firm lub ,,naganiaczy'', chwalących to co sprzedają i odradzających sprzęt konkurencji. Na jednym z tych forum, ktoś pisał, że wentylacja ma służyć do pozbycia się nadmiaru wilgoci,więc odradzał rekuperator odzyskiem wilgoci, tłumacząc tym, że w lecie będzie duży problem z wilgocią przy tego typu rekuperatorze. Chodziło mu o to, że przez te normy WT 2021 z domu robi się termos i jest duży problem z odprowadzeniem wilgoci, w szczególności w lecie z tymi z odzyskiem wilgoci, jest po prostu za duża wilgoć.Ogólnie na wszystkich forach odradzali krzyżowe a doradzali obrotowe lub przeciwprądowe. Jakich kosztów mniej wiecej robocizny się spodziewać?
    Ostatnio edytowane przez SeBaLy ; 28-02-2021 o 19:32

  7. #1127
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.305
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał SeBaLy Zobacz post
    To w tym budżecie co polecisz?
    Zebranie ofert - często już oferenci robią osobno ofertę na instalację, osobno na rekuperatory (do wyboru).

    Będziesz wiedział, ile zostaje na rekuperator. A może być i tak, że sam się za to weźmiesz, bo nawet kupując wszystko z 23% VAT wyjdziesz z 10K zł do przodu za kilka dni pracy.

    Cytat Napisał SeBaLy Zobacz post
    Chodziło mu o to, że przez te normy WT 2021 z domu robi się termos i jest duży problem z odprowadzeniem wilgoci, w szczególności w lecie z tymi z odzyskiem wilgoci, jest po prostu za duża wilgoć.
    W lecie masz często na zewnątrz wyższą wilgotność bezwzględna, niż wewnątrz - więc "odzysk" działa w drugą stronę (podobnie zresztą jak odzysk ciepła gdy na zewnątrz masz cieplej, niż wewnątrz).
    Ale to nie są istotne ilości ciepła ani wilgoci. Za to latem WM działa jak chcesz, a WG często nie działa wcale. Co wpływa znacząco na CO2 - ale nie ma większego znaczenia dla wilgotności i tu tak czy inaczej przyda się klima do osuszania.

    Cytat Napisał SeBaLy Zobacz post
    Jakich kosztów mniej wiecej robocizny się spodziewać?
    Szokujących.

  8. #1128
    Lider FORUM (min. 2800)
    Owczar

    Zarejestrowany
    Mar 2016
    Skąd
    Warszawa
    Posty
    3.771
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    5

    Domyślnie

    A bez erv nie ma w lecie problemu wilgoci? Już nie raz było tutaj pisane. W upalne dni niezależnie od rekuperatora spodziewaj się w domu wilgotności >70%.
    Tytan 3 MG Projekt po modyfikacjach - użytkowa 158m2 plus garaż grzany 44m2.
    Płyta fundamentowa 10XPS+12cm pod posadzką, 25cm grafit, strop 40cm wełny szklanej. Okna Adams Passive Line.
    OZC bez grzania garażu -20@20 - 5,6kW, z grzanym garażem (15 stopni) -20@22 ~8kW.

    Gruntowa pompa ciepła Ecopower 8i. DZ 3x80m.
    Ogrzewanie i chłodzenie ścienne Meditherm.
    Rekuperacja thesslagreen 600v + higroplus 500.

  9. #1129

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    Wrzuć no linki do tych wypowiedzi.

    W związku z boomem (wręcz koniecznścią WM jak ktoś nie grzeje pelletem) ceny robocizny kosmiczne. Więc jak celujesz w drogi reku to się raczej nie zmieścisz w budżecie.
    a jak ktoś grzeje oelletem to wyklucza WM?

  10. #1130
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar giman
    Zarejestrowany
    Oct 2014
    Skąd
    Wrocław nieopodal
    Posty
    2.138

    Domyślnie

    @SeBaLy, tylko z odzyskiem wilgoci. Chyba, ze chcesz cierpiec zimą.

    Cytat Napisał SeBaLy Zobacz post
    Ta doradzali obrotowe lub przeciwprądowe
    Którykolwiek z tych dwóch. Z odzyskiem wilgoci, tańszy z dwóch wspomnianych spełniający pozostałe wymogi (wydajność, funkcje sterownika).

    Cytat Napisał jacogi Zobacz post
    a jak ktoś grzeje oelletem to wyklucza WM?
    Nie.
    Po prostu nie będzie do WM zmuszony przepisami gdyby jej nie chciał. Zakładać może a nawet powinien dla komfortu
    Dom do zamieszkania to konsumpcja nie inwestycja. Nie piszcie już tyle o stopach zwrotu i opłacalności, bo to jakaś abstrakcja.

  11. #1131
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.305
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał jacogi Zobacz post
    a jak ktoś grzeje oelletem to wyklucza WM?
    Nie, ale nie musi wtedy montować WM żeby spełnić limit EP z WT2021. Zmieści się przy biomasie w cuglach z WG nawet, przy pozostałych wymogach spełnionych o włos.

  12. #1132

    Domyślnie

    Cytat Napisał SeBaLy Zobacz post
    Skłaniałbym się w kierunku obrotowego rekuperatora np. DOMEKT R. Jak z tym mieszaniem zapachów z wc do innych pomieszczeń, na innych forach doczytałem, że obrotowe montuje się raczej w biurach i że jednak czuć te zapachy z wc. Zależy mi na czymś mało awaryjnym, cichym, aby w pomieszczeniach była odpowiednia wilgotność, oraz żeby filtry nie kosztowały majątek, najlepiej jakby dało się dokupić zamienniki na metry typu HEPA. Projektant, doradził rekuperator firmy bartosz, bo taki posiada, Vena silver lub standard, bo za bardzo nie pamiętał który dokładnie posiada, jest on ze spiralnym wymiennikiem. Co możecie polecić, bo mętlik w głowie od nadmiaru informacji.
    Domekt to jeden z najtańszych rekuperatorów obrotowych wartych polecenia.
    Tańsze będą już tylko proste konstrukcje z wymiennikiem entalpicznym, np izzifast.

    Jakim cudem na rynku istnieją firmy, które produkują domowe centrale z rotorami, skoro śmierdzi?
    To są jakieś niestworzone historie wymyślone przez osoby, które na oczy takich central nie widziały.

    PS. Filtrów HEPA "na metry" nie kupisz.
    Żadnego dobrego filtra "na metry" nie kupisz.
    Nikt certyfikowanych tkanin filtracyjnych na metry nie sprzedaje w detalu.
    Jeśli chcesz tanio i dobrze filtrować powietrze to musisz kupić dodatkową skrzynię na duży filtr kieszeniowy.
    Przy czym dobrej jakości filtr kieszeniowy potrafi kosztować 100 pln.
    Jeśli 100 PLN / za solidnie odfiltrowane powietrze to dużo - to nie ma sensu inwestowanie w półśrodki.
    Lepiej kupować oryginalne filtry do rekuperatora.

  13. #1133

    Domyślnie

    Z tego co wyczytałem, to ceny za montaż zaczynają się od 4000zł do prawie 15000zł, to rozrzut cenowy masakryczny. Doradźcie mi jak wybrać jakąś pojętną ekipe, na co zwracać uwagę, żeby nie wybrać pseudo fachowców. Bo 4000-6000zł to jeszcze spoko cena, ale 15000zł, to już wole sam przewody rozmieścić i wezwać firmę, tylko do podpięcia i wyregulowania rekuperatora. Więc wpada pytanie, czy jest to jakaś filozofia rozmieścić przewody wentylacyjne, jeżeli mam wykupiony projekt rozmieszcznia rekuperacji? Następne pytanie, gdzie najlepiej wykupić taki projekt?
    Ostatnio edytowane przez SeBaLy ; 01-03-2021 o 13:57

  14. #1134
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.305
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał SeBaLy Zobacz post
    Więc wpada pytanie, czy jest to jakaś filozofia rozmieścić przewody wentylacyjne, jeżeli mam wykupiony projekt rozmieszcznia rekuperacji? Następne pytanie, gdzie najlepiej wykupić taki projekt?
    https://forum.muratordom.pl/showthre...entylacj%C4%99

  15. #1135
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar giman
    Zarejestrowany
    Oct 2014
    Skąd
    Wrocław nieopodal
    Posty
    2.138

    Domyślnie

    Cytat Napisał _John Zobacz post
    Domekt to jeden z najtańszych rekuperatorów obrotowych wartych polecenia.
    Tańsze będą już tylko proste konstrukcje z wymiennikiem entalpicznym, np izzifast.
    Są tańsze rotory na rynku niż Domekt myślisz, że nie są warte zakupu?
    A są jakieś inne tanie przeciwprądowe erv oprócz izzifast?

    edit.
    Te inne obrotowe (Vents, JanGaz, Rotor-Went) to jednak w podobnych cenach paręset zł w tą lub tamtą.
    Ostatnio edytowane przez giman ; 01-03-2021 o 17:28 Powód: edit
    Dom do zamieszkania to konsumpcja nie inwestycja. Nie piszcie już tyle o stopach zwrotu i opłacalności, bo to jakaś abstrakcja.

  16. #1136

    Domyślnie

    Cytat Napisał _John Zobacz post
    Domekt to jeden z najtańszych rekuperatorów obrotowych wartych polecenia.
    Tańsze będą już tylko proste konstrukcje z wymiennikiem entalpicznym, np izzifast.

    Jakim cudem na rynku istnieją firmy, które produkują domowe centrale z rotorami, skoro śmierdzi?
    To są jakieś niestworzone historie wymyślone przez osoby, które na oczy takich central nie widziały.

    PS. Filtrów HEPA "na metry" nie kupisz.
    Żadnego dobrego filtra "na metry" nie kupisz.
    Nikt certyfikowanych tkanin filtracyjnych na metry nie sprzedaje w detalu.
    Jeśli chcesz tanio i dobrze filtrować powietrze to musisz kupić dodatkową skrzynię na duży filtr kieszeniowy.
    Przy czym dobrej jakości filtr kieszeniowy potrafi kosztować 100 pln.
    Jeśli 100 PLN / za solidnie odfiltrowane powietrze to dużo - to nie ma sensu inwestowanie w półśrodki.
    Lepiej kupować oryginalne filtry do rekuperatora.
    Pewnie, że można kupić na metry, ceny jakie znalazłem to około 20 zł za tkanine HEPA H13 20cm x 40cm oraz 25 zł za tkanine HEPA H14 20cmx50cm. Więc temu pytam, po widziałem rekuperator, w których dopuszczalne są zamienniki i da się je zamontować. Tylko czy ta cena atrakcyjna, oraz czy faktycznie tkanina to H13 a nie jakiś Chiński zamiennik. Wysłałem zapytanie do sprzedawcy czy posiada jakieś certyfikaty do wglądu.
    Ostatnio edytowane przez SeBaLy ; 01-03-2021 o 18:41

  17. #1137

    Domyślnie

    Jaki jeszcze polecacie obrotowe rekuperatory w podobnej cenie do Domekt. Z tego co czytam opinie to firma ventia, jezeli chodzi o reklamacje to jakas masakra jest.

  18. #1138

    Domyślnie

    Jaki jeszcze polecacie obrotowe rekuperatory w podobnej cenie do Domekt. Z tego co czytam opinie to firma ventia, jezeli chodzi o reklamacje i serwis to jakas masakra jest.

  19. #1139

    Domyślnie

    Cytat Napisał SeBaLy Zobacz post
    Pewnie, że można kupić na metry, ceny jakie znalazłem to około 20 zł za tkanine HEPA H13 20cm x 40cm oraz 25 zł za tkanine HEPA H14 20cmx50cm. Więc temu pytam, po widziałem rekuperator, w których dopuszczalne są zamienniki i da się je zamontować. Tylko czy ta cena atrakcyjna, oraz czy faktycznie tkanina to H13 a nie jakiś Chiński zamiennik. Wysłałem zapytanie do sprzedawcy czy posiada jakieś certyfikaty do wglądu.
    Chyba nie pojmujesz czym jest filtr HEPA.
    Ludzie miewają problemy z użyciem płaskiej tkaniny o handlowym oznaczeniu F7.
    A Ty myślisz do rekuperatora wsadzić kartkę papieru (HEPA to nie jest tkanina) o 100 razy większym oporze przepływu.
    Filtr samodzielnej konstrukcji (cały czas mówimy o płaskiej tkaninie wyciętej nożyczkami, jeśli wykonany z certyfikowanego materiału "zatka" się Bardzo szybko.
    Cytat Napisał giman Zobacz post
    Są tańsze rotory na rynku niż Domekt myślisz, że nie są warte zakupu?
    A są jakieś inne tanie przeciwprądowe erv oprócz izzifast?
    edit.
    Te inne obrotowe (Vents, JanGaz, Rotor-Went) to jednak w podobnych cenach paręset zł w tą lub tamtą.
    Jeśli centrala nie ma płynnego sterowania prędkością obrotową rotora, to jest nic nie warta (Jan-gaz i Vents nie ma, do Rotor-Went nie ma w internecine żadnej dokumentacji, więc się nie wypowiem)
    Takie centrale są "bo wypada" je mieć w swojej szerokiej ofercie produktów.
    Nie są one wynikiem wieloletniego rozwoju.

    Kluczem do bezproblemowego użytkowania centrali z rotorem jest dość skomplikowana automatyka.

    Domekt'a jest sporo i ma pozytywne opinie spośród instalatorów.
    Jeśli są jakieś problemy z centralą, to w pierwszej kolejności źle świadczy o instalatorze.
    Ventia nie ma swojego serwisu (tak jak np Thessla).
    Jeśli instalator nie potrafi prawidłowo zdiagnozować problemu, to niestety opinia odbija się na urządzeniu.

    Inna sprawa, że instalatorzy w PL cechują się raczej żenującym poziomem wiedzy w tym zakresie
    Każdy nastawiony na sprzedaż z zyskiem.
    Nikomu nawet przez myśl nie przejdzie, że jakiś produkt może okazać się wadliwy i trzeba będzie poświęcić zysk na solidną obsługę gwarancyjną.
    Jeżdżą po całej Polsce, kasując za kolejne montaże w nadziei że problem nie wystąpi.

  20. #1140
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar giman
    Zarejestrowany
    Oct 2014
    Skąd
    Wrocław nieopodal
    Posty
    2.138

    Domyślnie

    Cytat Napisał SeBaLy Zobacz post
    Jaki jeszcze polecacie obrotowe rekuperatory w podobnej cenie do Domekt.
    Na forum w ogóle jest bardzo mało osób z obrotowym. Więc dyskusji o wielu rożnych modelach nie uświadczysz.

    Musi ci wystarczyć opinia _John'a:
    Cytat Napisał _John Zobacz post
    Jeśli centrala nie ma płynnego sterowania prędkością obrotową rotora, to jest nic nie warta (Jan-gaz i Vents nie ma, do Rotor-Went nie ma w internecine żadnej dokumentacji, więc się nie wypowiem).
    Podsumowując:
    Cytat Napisał SeBaLy Zobacz post
    Jedni piszą, że odzysk wilgoci jest dobrą sprawą, drudzy piszą, że bez odzysku, jak dobrze przeliczona wentylacja, to nie ma problemu z uzyskaniem optymalnej wilgotności w pomieszczeniach w zimie.
    Tylko i wyłącznie z odzyskiem wilgoci. Wentylacja wysusza powietrze czy to WG czy WM.
    Jasne wentylacja usuwa wilgoć taka jej rola mówią, mają rację ale nie dodają, ze jest ona od usuwania nadmiaru wilgoci.
    A ta "wredna" wentylacja ma taki apetyty na usuwanie wilgoci, że zimą wysychają ci oczy, nos, gardło. Poczytaj.

    Cytat Napisał SeBaLy Zobacz post
    Skłaniałbym się w kierunku obrotowego rekuperatora np. DOMEKT R. Jak z tym mieszaniem zapachów z wc do innych pomieszczeń, na innych forach doczytałem, że obrotowe montuje się raczej w biurach i że jednak czuć te zapachy z wc.
    Skłaniasz się, jest w budżecie to kupuj, dobry sprzęt.
    Gdzie się o tych zapachach naczytałeś to nie wiem, ale zajrzyj tam jeszcze raz i dopytaj czy piszący mieli, używali czy powielają jakiś mit.

    A jak nie domekt to przeciwprądowy z odzyskiem wilgoci też będzie super.
    Dom do zamieszkania to konsumpcja nie inwestycja. Nie piszcie już tyle o stopach zwrotu i opłacalności, bo to jakaś abstrakcja.

Strona 57 z 58

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony