dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 105 z 118
Pokaż wyniki od 2.081 do 2.100 z 2357
  1. #2081

    Domyślnie

    Nie miało to związku z defrostem. OZC wynosi 4,5 kw, na całości podłogówka + 2 drabinki w łazienkach. Wcześniej przy grzaniu ciągłym taktowała dopiero przy + 5, a od kilku dni widzę że taktuje nawet w ujemnych temperaturach. Nie wiem czy układ się nie zapowietrzył. Czy na taktowanie mogą mieć wpływ drabinki łazienkowe (mała pętla w stosunku do pętli podłogowych) ?

  2. #2082

    Domyślnie

    Cytat Napisał RRR. Zobacz post
    OZC wynosi 4,5 kW, na całości podłogówka + 2 drabinki w łazienkach.
    Wcześniej przy grzaniu ciągłym taktowała dopiero przy + 5,
    a od kilku dni widzę że taktuje nawet w ujemnych temperaturach.

    Altherma III 7,5 kW
    Temperatura zasilania wynosić 31 stopni, to i tak sprężarka dochodzi nawet do 36.
    Po osiągnięciu tak wysokiej wartości wyłącza się. by po 10 min znowu zacząć pracować i tak w kółko.

    Grzeję tylko według pogodówki, nie podbijam krzywej w harmonogramie, przeregulowanie wynosi standardowy 1 st.
    Do tej pory (drugi sezon grzewczy, ale pierwszy po zamieszkaniu) pompa pracowała bez zarzutu.
    Twój budynek potrzebuje przy ;
    - 10 C - 3,3 kW mocy cieplnej,
    - 5 C - 2,8 kW mocy cieplnej,
    0 C - 2,3 kW mocy cieplnej,
    + 5 C - 1,6 kW mocy cieplnej,
    +10 C - 1,1 kW mocy cieplnej,

    W I sezonie grzewczym budynek był świeży, nie wygrzany,
    Pompę masz znacznie przewymiarowaną,
    Zobacz wykres mocy max i min pompy ;
    https://forum.muratordom.pl/attachme...6&d=1609270613
    Powyżej - 3 C ; moc minimalna pompy jest większa od zapotrzebowania
    ciepła przez budynek i stąd zjawisko taktowania.
    Około 80 % Energii Na Ogrzewanie Budynku Przypada Na Temperatury > - 2 C ,
    Dobór mocy PC-PW wg. OZC ; http://forum.muratordom.pl/showthrea...-wg-OZC/page16
    Czy bufor / sprzęgło jest potrzebne ??? ; http://forum.muratordom.pl/showthrea...-hydrauliczne),
    Grzanie PC-PW w II-taryfie; http://forum.muratordom.pl/showthrea...-taryfie/page2

  3. #2083

    Domyślnie

    Również dochodzę do wniosku, że dom się nagrzał dlatego pompa zaczęła taktować. W domu jest ciepło, zużycie prądu małe więc z pompą i układem wszystko jest OK. Podejrzewam także, że opisywane przeze mnie działanie poza zakresem wynikającym nastawy było jakąś formą przeregulowania pracy sprężarki, tak aby jak najdłużej mogła pracować.

    Widzę 3 rozwiązania tego problemu:

    1. za wyjątkiem okresów największych mrozów grzanie czasowe, według harmonogramu,
    2. termostat pokojowy, który mógłby być formą kagańca dla pompy ograniczającego czas jej pracy,
    3. nie przejmować się taktowaniem skoro urządzenie nie zlicza załączeń sprężarki i według cytowanego przez jednego z forumowiczów serwisu Daikina nie stanowi to istotnej kwestii.

  4. #2084
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.253
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał Andrzej5101 Zobacz post
    +10 C - 1,1 kW mocy cieplnej,
    Przy +10 to już mało który dom w dzień potrzebuje ogrzewania. A w nocy znacznie mniejszej mocy.

    Edyta. Żeby nie być gołosłownym - przykład z pvmonitor Kaszpira







    Popełniasz podstawowy błąd - zapominanie o zyskach bytowych i słonecznych i próba wyliczenia faktycznie potrzebnej mocy na podstawie obciążenia.

    Jak widać w takich warunkach a w dzień CO w ogóle nie odpala (to zużycie to CWU).
    Załączone zdjęcia Załączone zdjęcia Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	KaszpirTempPracy.jpg
Wyświetleń:	1553
Rozmiar:	14,6 KB
ID:	452034   Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	KaszpirZużycie.jpg
Wyświetleń:	1556
Rozmiar:	17,4 KB
ID:	452035  
    Ostatnio edytowane przez Kaizen ; 15-01-2021 o 21:59

  5. #2085

    Domyślnie

    Cytat Napisał RRR. Zobacz post
    Widzę 3 rozwiązania tego problemu:
    1. za wyjątkiem okresów największych mrozów - grzanie czasowe, według harmonogramu,
    2. termostat pokojowy, który mógłby być formą kagańca dla pompy ograniczającego czas jej pracy,
    3. nie przejmować się taktowaniem ;
    - skoro urządzenie nie zlicza załączeń sprężarki i według cytowanego przez jednego z forumowiczów serwisu Daikina nie stanowi to istotnej kwestii
    - już w maju 2020 - orły z dobrej zmiany twierdziły, że koniec pandemii
    A/ Ciekawe kto tak dobrał moc pompy?
    Potwierdza się teoria;
    - że nie ma problemów z niedogrzaniem budynku przez pompy,
    - są problemy z taktowaniem przy nadmiarze mocy pompy,
    B/ Jednym z kluczy do optymalnej ilości startów jest objętość wodna instalacji ;
    1/ zbyt mały zład wody w instalacji ;
    - dla pompy 8 kW = minimum to ;160 l ,
    - zbyt cienkie wylewki,
    2/ podnieść krzywą + sterownik z dużą histerezą,
    3/ zwiększyć deltę na pompie
    Około 80 % Energii Na Ogrzewanie Budynku Przypada Na Temperatury > - 2 C ,
    Dobór mocy PC-PW wg. OZC ; http://forum.muratordom.pl/showthrea...-wg-OZC/page16
    Czy bufor / sprzęgło jest potrzebne ??? ; http://forum.muratordom.pl/showthrea...-hydrauliczne),
    Grzanie PC-PW w II-taryfie; http://forum.muratordom.pl/showthrea...-taryfie/page2

  6. #2086

    Domyślnie

    Ten konkretny model pompy zasugerował fachowiec - autor OZC. Byli także instalatorzy, którzy do mojego dom proponowali 9kw T-Capa...

    Myślę nad sterownikiem pokojowym, muszę poczytać jakie ustawienia stosuje kolega Kaszpir bo mamy domy według tego samego projektu.

    Ps. jak ze sterownikiem pokojowym - termostatem działa pompa inwerterowa ? Nadal moduluje moc na podstawie temperatury powrotu, czy może działa ze stałą mocą w okresach kiedy termostat jej na to pozwala ?

  7. #2087

    Domyślnie

    U siebie mam Daikina Altherma 6 kW z hydroboksem 9 kW, plus sterownik Madoka - firmowy.
    Madoka podaje pompie jaka jest temp. w domu, oprócz tego PC testuje temp. wody na powrocie.
    Mam dopasowaną krzywą pogodową i Harmonogram.
    Pompa moduluje, Madoka ma histerezę +/- 1*C i przy krzywej wpasowanej w ten zakres PC pracuje przez niemal cały dzień.
    Na noc mam +21*C, w dzień startuje +22*C od 7h z rana. Przy obecnie dobranej krzywej podnosi temp. w domu w tempie 0,5*C w ciągu może 1,5h.
    A potem temp. na Madoku waha się między +22 a +22,5*C.

    Przy termostacie firmy trzeciej, chyba nie powinno się to różnić. Jak krzywa jest dopasowana.
    Ostatnio edytowane przez Marco36 ; 26-11-2021 o 12:20
    Dom z 1910r., pow. ogrzewana 160 m2 ; OZC 7,2kW dla -20°C (i +22°C w domu), 100% grzejniki, częściowe podpiwniczenie, cegła klinkierka 50cm z pustką dylatacyjną +10cm styro., strop 32cm wełny, skosy 17-20 cm. "U" przegród - podłoga na gruncie U=0,62-0,86; mury zew. U=0,34; skosy U=0,25; strop U=0,11; okna U=1,6 +rolety zewn. Fotowoltaika 8,31 kWp (4,56kWp poli; wschód -73°) + (3,75kWp mono; zachód +107°), rekuperacja <300m3/h. Od 15.10.2020r. PC-PW Daikin Altherma III R32 - 6 kW z grzałką 9 kW.

  8. #2088

    Domyślnie

    Czytałem, że w Madoce jest autoadaptacja krzywej, na czym to w praktyce polega ? Czy z poziomu Madoki masz dostęp do jakichś parametrów pracy pompy ? Do Madoki jest też aplikacja, ale dostęp zdaje się tylko via bluetooth? Czy histerezę można w Madoce modyfikować, jeśli tak w jakim zakresie ?

  9. #2089

    Domyślnie

    Cytat Napisał Marco36 Zobacz post
    Przy termostacie firmy trzeciej, chyba nie powinno się to różnić. Jak krzywa jest dopasowana.
    Thermostat firmy trzeciej wysyłają do pompy wyłącznie sygnał start/stop.
    Niektóre fabryczne termostaty mierzą temperaturę i pompa w trybie auto może modyfikować krzywą grzewczą.

  10. #2090

    Domyślnie

    _John - może źle to ująłem, miałem na myśli że gdy praca krzywej grzewczej mieści się w przedziale histerezy sterownika obcego - to PC będzie pracowała głównie wg krzywej.

    RRR. - szczerze powiedziawszy Madoka głównie pokazuje mi temp. w domu i poprzez podświetlenie informuje czy PC obecnie pracuje.
    Ustawiłem krzywą grzewczą i harmonogram na sterowniku PC. Madoka głównie pilnuje by nie przegrzać domu, ale przy dobranej krzywej - to raczej nie grozi.

    Główne ustawienia w Madoce to regulacja temp. w domu i temp. wody w bojlerze.
    - Temp. w domu - podgląd i regulacja temp. w domu - do czasu aż temp. znowu nie zmienisz, lub harmonogram wywoła jakąś zmianę - wtedy wraca do ustawień wynikających z harmonogramu.
    - sterowanie bojlerem - odczyt i regulacja temp. wody, plus ikonka siłacza - po uruchomieniu "siłacza" cała moc PC idzie w grzanie wody CWU, z przyzwoleniem na dodatkowe użycie grzałki. Grzeje w tedy do temp. która jest ustawiona jako "komfortowa".

    Aplikacja bluetooth u mnie się nie łączy, zrobiłem trzy podejścia, wykrywa Madokę po bluetooth, podaję kod parowania BT i potem już nie łączy - aplikację Madoki odpuściłem.
    Z poziomu Madoki można przełączać tryb w PC - chłodzenie - ogrzewanie - lub automatyczne przełączanie między trybami.
    Jak pojawi się jakiś komunikat o awarii - to Madoka wyświetli ikonkę informującą o błędzie.
    Przycisk OFF - wyłącza pracę PC.

    Inne aplikacje od Daikina są bezużyteczne jeśli nie masz modułu LAN - moduł LAN to kolejny wydatek rzędu 600 zł.

    P.S. Link do manuala
    https://www.daikin.pl/content/dam/do...ual_Polish.pdf
    W głębszych ustawieniach można zmienić temp. wody podawanej do CO lub przesunąć korektę krzywej pogodowej. Nie widzę możliwości przestawienia zakresu histerezy.
    Ostatnio edytowane przez Marco36 ; 26-11-2021 o 12:23
    Dom z 1910r., pow. ogrzewana 160 m2 ; OZC 7,2kW dla -20°C (i +22°C w domu), 100% grzejniki, częściowe podpiwniczenie, cegła klinkierka 50cm z pustką dylatacyjną +10cm styro., strop 32cm wełny, skosy 17-20 cm. "U" przegród - podłoga na gruncie U=0,62-0,86; mury zew. U=0,34; skosy U=0,25; strop U=0,11; okna U=1,6 +rolety zewn. Fotowoltaika 8,31 kWp (4,56kWp poli; wschód -73°) + (3,75kWp mono; zachód +107°), rekuperacja <300m3/h. Od 15.10.2020r. PC-PW Daikin Altherma III R32 - 6 kW z grzałką 9 kW.

  11. #2091

    Domyślnie

    Wracając do poruszonego przeze mnie problemu taktowania:

    zamontowałem sterownik pokojowy, który steruje włączeniem/wyłączeniem pompy od 4 dni. Póki co, mimo wysokich temperatur zewnętrznych nie zauważyłem problemu taktowania. Z uwagi na niewielkie zapotrzebowanie domu na ciepło i duże przeszklenia od południa, dom bardzo mocno nagrzewa się od słońca, dlatego pompa w słoneczne dnia włącza się późnym wieczorem, a wyłącza już przed południem. Sterownik ustawiłem na 23 stopnie z histerezą 0,4.Mogę zdecydowanie podsumować, że w końcu pompa włącza się wtedy kiedy naprawdę potrzebne jest grzanie Muszę jeszcze sprawdzić jak ten układ będzie się spisywać w pochmurne dni, gdy zysków słonecznych nie będzie, a pompa będzie dłużej chodzić - myślę jednak, że odpowiednio wyregulowaną krzywą będę w stanie ograniczyć taktowanie do minimum.

    Co do samego sterownika to kupiłem polecany przez Kolegę Codix Euroster 4040 w wersji bezprzewodowej. Sterownik jest solidnie wykonany, a przy tym bardzo łatwy w obsłudze, wręcz intuicyjny. Podoba mi się szeroka możliwość regulacji temperatury i histerezy o 0,1 stopnia. Samo urządzenie jest niewielkie, a prosty i nowoczesny design cieszy oko.

  12. #2092

    Domyślnie

    Panowie.
    Jakie macie ciśnienie wody w swoich instalacjach?
    Zastanawiam się jak duży wpływ ma ciśnienie wody na efekt gotowania wody przy defroście.

    U mnie było 1,2 bara wg manometru i zakres 1,0-1,1 bara wg odczytu własnego Althermy - przy defrostach woda gotowała i wyraźnie powietrze leciało pionami do góry 2-3 banie (gule) hałasujące jakby dziecko kopało w grzejnik w sąsiednim pokoju.
    Po mrozie -18*C (3 tyg. temu) podniosłem ciśnienie do 1,35 bara (wg PC 1,1-1,2 bara) (w między czasie był też hydraulik, ale twierdził że ustawień nie zmieniał) - woda nadal "gotuje" na wymienniku w hydroboksie (ostatnie 20 sekund odszraniania), ale zanika gdzieś na poziomie pompy obiegowej i już nie lecą gule powietrza w CO. Wcześniej 3 grzejniki na 1 piętrze odpowietrzałem 2x w tygodniu. Teraz po 2-óch tygodniach - nie było czego odpowietrzać.

    Baniak membranowy 5L w hydroboksie jest raczej na fabrycznych ustawieniach (prawdopodobnie pod ciśnienie 1,5 bara).
    Baniak membranowy poza hydroboksem nabito mi 0,8 bara (pojemność musiałbym sprawdzić, może 8 lub 13L). W całej CO wraz z buforem mam ok. 260L, moc dobrana by przy -20*C grzać temp. wody +45 do +47*C.
    Ile ciśnienia mógłbym nabić zanim buforek membranowy zapełnię?
    Ostatnio edytowane przez Marco36 ; 10-02-2021 o 17:52
    Dom z 1910r., pow. ogrzewana 160 m2 ; OZC 7,2kW dla -20°C (i +22°C w domu), 100% grzejniki, częściowe podpiwniczenie, cegła klinkierka 50cm z pustką dylatacyjną +10cm styro., strop 32cm wełny, skosy 17-20 cm. "U" przegród - podłoga na gruncie U=0,62-0,86; mury zew. U=0,34; skosy U=0,25; strop U=0,11; okna U=1,6 +rolety zewn. Fotowoltaika 8,31 kWp (4,56kWp poli; wschód -73°) + (3,75kWp mono; zachód +107°), rekuperacja <300m3/h. Od 15.10.2020r. PC-PW Daikin Altherma III R32 - 6 kW z grzałką 9 kW.

  13. #2093

    Domyślnie

    Witam
    Panowie kolega potrzebuje pomocy PC Daikin wyskoczył błąd U2 --awaria zasilania
    Któś może pomóc jak go usunąć i uruchomić PC
    PV-9,96kW Dach- kąt 35*, Kierunek 0 południe

    PV 5,72 kW - od 25.03.16r.
    SMA 5000 3F
    Panele REC

    PV 4,24 kW - od 23.09.20r.
    SOLAX Power 3F
    Panele Ulica Solar
    Max uzysk z 1kW/rok -1226kWh


    Ogrzewanie : PC T-Cap 9kW gen.H ( od 30.10 2020r) W rezerwie piec elektryczny własnej konstrukcji
    Sterowanie automatyczne bezobsługowe.

  14. #2094

    Domyślnie

    Cytat Napisał -voymar- Zobacz post
    Witam
    Panowie kolega potrzebuje pomocy PC Daikin wyskoczył błąd U2 --awaria zasilania
    Któś może pomóc jak go usunąć i uruchomić PC
    I po problemie Usunięty.
    PV-9,96kW Dach- kąt 35*, Kierunek 0 południe

    PV 5,72 kW - od 25.03.16r.
    SMA 5000 3F
    Panele REC

    PV 4,24 kW - od 23.09.20r.
    SOLAX Power 3F
    Panele Ulica Solar
    Max uzysk z 1kW/rok -1226kWh


    Ogrzewanie : PC T-Cap 9kW gen.H ( od 30.10 2020r) W rezerwie piec elektryczny własnej konstrukcji
    Sterowanie automatyczne bezobsługowe.

  15. #2095

    Domyślnie

    Proszę wybaczyć być może głupie pytanie ale jestem zielony w temacie. Jeśli zużywam rocznie 3 tony węgla to przy założeniu, że podczas spalenia 1 kg węgla uzyskam energię 4,5 kWH. Z powyższego wynika, że moje roczne zapotrzebowanie na ogrzanie domu wynosi 13500 kWH. Pytanie jest takie: Czy w ten sposób można dobrać prawidłowo mocy pompy ciepła na podstawie dotychczasowego zużycia opału?

  16. #2096

    Domyślnie

    Masz jakiś wynik i punkt odniesienia. Niestety lepiej na tym nie bazować, w zależności jak palacz operuje kotłem, to może być 50 - 60 lub 80% sprawności kotła = wynik mało precyzyjny.

    Wypełnij dane budynku w tym kalkulatorze i zobacz na ile wyniki będą zbieżne : https://cieplowlasciwie.pl/start
    Dom z 1910r., pow. ogrzewana 160 m2 ; OZC 7,2kW dla -20°C (i +22°C w domu), 100% grzejniki, częściowe podpiwniczenie, cegła klinkierka 50cm z pustką dylatacyjną +10cm styro., strop 32cm wełny, skosy 17-20 cm. "U" przegród - podłoga na gruncie U=0,62-0,86; mury zew. U=0,34; skosy U=0,25; strop U=0,11; okna U=1,6 +rolety zewn. Fotowoltaika 8,31 kWp (4,56kWp poli; wschód -73°) + (3,75kWp mono; zachód +107°), rekuperacja <300m3/h. Od 15.10.2020r. PC-PW Daikin Altherma III R32 - 6 kW z grzałką 9 kW.

  17. #2097

    Domyślnie

    Cytat Napisał Marco36 Zobacz post
    Masz jakiś wynik i punkt odniesienia. Niestety lepiej na tym nie bazować, w zależności jak palacz operuje kotłem, to może być 50 - 60 lub 80% sprawności kotła = wynik mało precyzyjny.

    Wypełnij dane budynku w tym kalkulatorze i zobacz na ile wyniki będą zbieżne : https://cieplowlasciwie.pl/start
    Dziękuję za odpowiedź. Z podanej strony otrzymałem następujący wynik: Przy ogrzewaniu powietrzną pompą ciepła (SCOP = 3.5 ) potrzebna ilość energii elektrycznej: ~4 400 kWh. Prawie identyczny wynik
    Ciekawe, czy oni nie stosują tego samego algorytmu

  18. #2098

    Domyślnie

    Cytat Napisał mirecki62 Zobacz post
    Proszę wybaczyć być może głupie pytanie ale jestem zielony w temacie. Jeśli zużywam rocznie 3 tony węgla to przy założeniu, że podczas spalenia 1 kg węgla uzyskam energię 4,5 kWH. Z powyższego wynika, że moje roczne zapotrzebowanie na ogrzanie domu wynosi 13500 kWH. Pytanie jest takie: Czy w ten sposób można dobrać prawidłowo mocy pompy ciepła na podstawie dotychczasowego zużycia opału?
    Nie 4,5 kWH tylko 4,5 kWh
    węgiel to ok.6kWh lecz na tej podstawie to raczej zapotrzebowanie w przybliżeniu mozna przyjąć
    Piec weglowy zalezy jaki --ale ten kopciuch stary to sprawność raczej ok 55% Z podajnikiem ok70%
    PV-9,96kW Dach- kąt 35*, Kierunek 0 południe

    PV 5,72 kW - od 25.03.16r.
    SMA 5000 3F
    Panele REC

    PV 4,24 kW - od 23.09.20r.
    SOLAX Power 3F
    Panele Ulica Solar
    Max uzysk z 1kW/rok -1226kWh


    Ogrzewanie : PC T-Cap 9kW gen.H ( od 30.10 2020r) W rezerwie piec elektryczny własnej konstrukcji
    Sterowanie automatyczne bezobsługowe.

  19. #2099
    SYMPATYK FORUM (min. 10) Avatar 80x86
    Zarejestrowany
    Jun 2013
    Skąd
    Gliwice
    Kod pocztowy
    44-100
    Posty
    67

    Domyślnie

    Dziś rano zauważyłem, że podłoga jest ciepła. Rolety zasłonięte, słońce płytek raczej nie nagrzało.
    Patrzę na sterownik - grzeje wodę.
    Otwieram szafkę rozdzielacza podłogówki - rotametry pokazują niemały przepływ.
    Na sterowniku grzanie pomieszczeń wyłączone.

    Padł albo zawiesił się zawór trójdrożny ? Można go jakoś "na krótko" posprawdzać?

    Upał, a Daikin grzeje i to mocniej niż w największe mrozy .... kto bogatemu zabroni
    150m2 + garaż, ściany Silka + 17cm EPS 0,031, okna Vetrex V90+, podłoga EPS 0,031, wylewki anhydrytowe, dach Rockwool 30cm, PC Daikin Altherma 7,4 kW, WM Kinetic B Plus, PV 7,38kWp 18xHyundai 410 + FoxEss T8

  20. #2100

    Domyślnie

    Witam.
    Nie chce ktoś przygarnąć Altherma ERLQ008CV3+EHVH08S26CA9W [rocznik 2014].
    Działała do czerwiec 2021 z problemami (spadało ciśnienie wody oraz często zamarzała jednostka zewnętrzna). Nie wiem gdzie był problem.
    Stoi i zawala mi garaż, a może komu się przyda na części lub może uda się ją komuś poprawnie odpalić.
    [zdjęcia] https://photos.app.goo.gl/bgULyFesyYGuDGj38
    Odbiór: Rybnik (śląskie).
    Jak ktoś jest zainteresowany to proszę o kontakt na priv lub 500 150 140.
    Krystian
    Dom parterowy płaski 207m2 (użytkowa 167m2); Podłogówka 167m2; Ściany porotherm 25cm+20cm styro Grafit 0.32; GWC (żwirkowy). PC (Daikin Altherma LT moc 7.4kW grzanie + hydrobox z c.w.u. 260l, P-W)

Strona 105 z 118

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony