dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 111 z 118
Pokaż wyniki od 2.201 do 2.220 z 2357
  1. #2201

    Domyślnie

    Hej,
    Potrzebuje Waszej pomocy. W piątek została u mnie uruchomiona pompa Altherma 3R 8kw aktualnie pompa przepracowala 52h z czego grzałki BUH pracowały 48h. Przez te 2 dni pompa zjadła prawie 400kwh.
    Czy da się jakoś ustawić ograniczenie grzałek? Dodam że temp. Zewnętrzna była około od -2 do 0.

  2. #2202

    Domyślnie

    Hej,
    Potrzebuje Waszej pomocy. W piątek została u mnie uruchomiona pompa Altherma 3R 8kw aktualnie pompa przepracowala 52h z czego grzałki BUH pracowały 48h. Przez te 2 dni pompa zjadła prawie 400kwh.
    Czy da się jakoś ustawić ograniczenie grzałek? Dodam że temp. Zewnętrzna była około od -2 do 0.

  3. #2203
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar vr5
    Zarejestrowany
    Nov 2017
    Skąd
    Sosnowiec
    Kod pocztowy
    41-200
    Posty
    2.490

    Domyślnie

    Wygląda na to że średnia godzinowa wynosi 8,33 kWh. Nie jest to mało, ale tak musiało być.
    W innym wątku pisałeś przecież, że to pierwsze załączenie oraz że pracowała na samych grzałkach do określonej temperatury.
    Moc tych grzałek to 9 kW. Czyli wszystko zgodne z matematyką.

    Masz dostęp do ustawień Instalatora - może już czas je wyłączyć.
    U mnie przy grzejnikach i bez grzałek (podobna temperatura na zewnątrz, dom 130 m2) zużyła 30,6 kWh łącznie z grzaniem wody przez 24 godziny
    Ogrzewanie: Bez węgla. Gaz z rury, 4 klimy. PC PW 8,0 kW (Daikin Altherma na R32).

  4. #2204

    Domyślnie

    Cytat Napisał vr5 Zobacz post
    Wygląda na to że średnia godzinowa wynosi 8,33 kWh. Nie jest to mało, ale tak musiało być.
    W innym wątku pisałeś przecież, że to pierwsze załączenie oraz że pracowała na samych grzałkach do określonej temperatury.
    Moc tych grzałek to 9 kW. Czyli wszystko zgodne z matematyką.

    Masz dostęp do ustawień Instalatora - może już czas je wyłączyć.
    U mnie przy grzejnikach i bez grzałek (podobna temperatura na zewnątrz, dom 130 m2) zużyła 30,6 kWh łącznie z grzaniem wody przez 24 godziny
    Tylko że poma.caly czas pracuje z grzałkami. Pytanie jak je wyłączyć. Gdzieś przeczytałem że w układ biwalenty można ustawić w jakich temp powinny się grzałki włączyć.

  5. #2205
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar vr5
    Zarejestrowany
    Nov 2017
    Skąd
    Sosnowiec
    Kod pocztowy
    41-200
    Posty
    2.490

    Domyślnie

    Cytat Napisał Pezet85 Zobacz post
    Tylko że poma.caly czas pracuje z grzałkami. Pytanie jak je wyłączyć. Gdzieś przeczytałem że w układ biwalenty można ustawić w jakich temp powinny się grzałki włączyć.
    Musisz wejść w ustawienia Instalatora i w "grzałka BUH", wybrać tryb pracy np "ograniczone". Może wystarczy...
    Najlepiej ustal co z tym zrobić ze swoim serwisem. W końcu za coś na pewno Cię "skasowali".

    Ja mam od początku nieczynne grzałki, wszystko działa tak jak mi odpowiada, więc nie będę eksperymentował.
    Ogrzewanie: Bez węgla. Gaz z rury, 4 klimy. PC PW 8,0 kW (Daikin Altherma na R32).

  6. #2206
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    SzymonKc

    Zarejestrowany
    Dec 2016
    Skąd
    Tomaszów Maz.
    Posty
    812

    Domyślnie

    Cytat Napisał Pezet85 Zobacz post
    Hej,
    Potrzebuje Waszej pomocy. W piątek została u mnie uruchomiona pompa Altherma 3R 8kw aktualnie pompa przepracowala 52h z czego grzałki BUH pracowały 48h. Przez te 2 dni pompa zjadła prawie 400kwh.
    Czy da się jakoś ustawić ograniczenie grzałek? Dodam że temp. Zewnętrzna była około od -2 do 0.
    Generalnie pompa nie używa grzałek jeśli nie musi. Można ustawić temperaturę zewnętrzną powyżej której grzałki się nie włączą, ale nawet jak ich praca jest dozwolona, pompa ich nie użyje bez powodu.

    Grzałki np. będą się włączały zawsze, kiedy temperatura powrotu spadnie poniżej 18*C, przyjrzyj się ustawieniom pompy.
    Często w tą pułapkę wpadają inwestorzy, którzy chcą utrzymywać dodatnią temperaturę w niezamieszkałym budynku, nastawią np. kilkanaście stopni i pompa każdy start wykonuje na grzałkach, wychodzi drożej niż gdyby grzali do 20*C.

  7. #2207

    Domyślnie

    Hej,
    Rozmawiałem dzisiaj z instalatorem i powiedział mi , że oni zawsze ustawiaja włączenie grzałek przy temp 0 stopni bo sprężarka się wtedy męczy poniżej tej temp.

    Wczoraj wszedłem w ustawienia instalatora i zmieniłem:

    Grzałka BUH - temperatura na -12 stopni , praca ograniczona.
    System biwalentny - temperatura na -15 stopni. Zastanawia mnie histereza, czy tutaj coś tzreba zmieniać?

  8. #2208

    Domyślnie

    Która temperatura na zdjęciu to będzie ta na powrocie?

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	1669028647619 (1).jpg
Wyświetleń:	138
Rozmiar:	79,8 KB
ID:	462253

  9. #2209
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar vr5
    Zarejestrowany
    Nov 2017
    Skąd
    Sosnowiec
    Kod pocztowy
    41-200
    Posty
    2.490

    Domyślnie

    Cytat Napisał Pezet85 Zobacz post
    Która temperatura na zdjęciu to będzie ta na powrocie?

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	1669028647619 (1).jpg
Wyświetleń:	138
Rozmiar:	79,8 KB
ID:	462253
    20
    Ogrzewanie: Bez węgla. Gaz z rury, 4 klimy. PC PW 8,0 kW (Daikin Altherma na R32).

  10. #2210
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    Adamek1990

    Zarejestrowany
    Feb 2022
    Skąd
    Chromakowo
    Kod pocztowy
    09-317
    Posty
    24

    Domyślnie

    Witam
    Mam pompe 6 kw Daikin. Na ten moment dom (150 mk2 po podłodze) bez ocieplenia zewnetrznego - pompa zjada przy obecnych temp ok 40 kw na dobę. Przy wczesniejszych nizszych temp pobórt ok 60 kw2. W domu sterownik salus ustawione grzanie na temp 20 - 21 stopni. Utawiony harmonogram na steroniku pod taryfę g12w.

    Czy da się zminimalizować jeszcze pobór prądu - wydaje się on wysoki.
    Czy jest sens ustawiana harmonogramu pod g12w skoro i tak pompa chodzi w droższych godzinach? Straty ciepła nie pozwalają jej pracować jedynie w nocy - może lepszym wyjsciem będzie ustawienie bardziej płaskiej krzywej wraz z stałą temp w ciągu doby aby pracowała max długo?

    Podrawiam

  11. #2211

    Domyślnie

    Cytat Napisał Adamek1990 Zobacz post
    Witam
    Mam pompe 6 kw Daikin. Na ten moment dom (150 mk2 po podłodze) bez ocieplenia zewnetrznego - pompa zjada przy obecnych temp ok 40 kw na dobę. Przy wczesniejszych nizszych temp pobórt ok 60 kw2. W domu sterownik salus ustawione grzanie na temp 20 - 21 stopni. Utawiony harmonogram na steroniku pod taryfę g12w.

    Czy da się zminimalizować jeszcze pobór prądu - wydaje się on wysoki.
    Czy jest sens ustawiana harmonogramu pod g12w skoro i tak pompa chodzi w droższych godzinach? Straty ciepła nie pozwalają jej pracować jedynie w nocy - może lepszym wyjsciem będzie ustawienie bardziej płaskiej krzywej wraz z stałą temp w ciągu doby aby pracowała max długo?

    Podrawiam
    Masz odpowiedź kilka postów wyżej.
    Harmonogramy, czy pracę wg termostatu zostaw jak już zamieszkasz.
    Do tego czasu ustaw stałą temperaturę zasilania 20 stC i niech pompa chodzi non stop z jak najniższą temperaturą.
    Dzięki temu będziesz miał maksymalny COP i minimalne zużycie.

  12. #2212
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar vr5
    Zarejestrowany
    Nov 2017
    Skąd
    Sosnowiec
    Kod pocztowy
    41-200
    Posty
    2.490

    Domyślnie

    Cytat Napisał Adamek1990 Zobacz post
    Witam
    Mam pompe 6 kw Daikin. Na ten moment dom (150 mk2 po podłodze) bez ocieplenia zewnetrznego

    Czy da się zminimalizować jeszcze pobór prądu - wydaje się on wysoki.
    Najlepszym rozwiązaniem będzie docieplenie domu. Postaraj się to zrobić jak najprędzej.
    Ogrzewanie: Bez węgla. Gaz z rury, 4 klimy. PC PW 8,0 kW (Daikin Altherma na R32).

  13. #2213

    Domyślnie

    Adamek1990

    Tak, wykonać izolacje termiczne zewnętrzne - może to dać nawet 70% obniżenia kosztów.

    Gdy chcesz się wkomponować w taryfę G12W - to lepiej to zrobić na harmonogramie sterowania temperaturą wody, a nie termostatem.
    Termostat nie zmodyfikuje temp. wody podawanej do instalacji.

    Ustawiasz krzywą pogodową, i w harmonogramie wody ustawiasz +3*C w tanich godzinach i -3*C w drogich godzinach - tak przykładowo.
    A to różnica temperatur między powietrzem i grzaną wodą decyduje o ilości pobieranego prądu i uzyskiwanym COP.
    Harmonogram wody działa w oparciu o krzywą pogodową, a ustawienia harmonogramu mówią o ile °C ma być modyfikowana temp. wody wynikająca z aktualnej krzywej grzewczej. Przykładowo z krzywej wychodzi że obecnie ma grzać na +35*C z harmonogramu -3*C = grzana temp. to +32*C w dzień, a +38*C w nocy.

    Ciekawostka taka, że zostawiając harmonogram wody i wracając do sterowania termostatem - oba harmonogramy będą działały równolegle.

    P.S. Jak jest to nowy dom, jeszcze nie zamieszkały - to pobór prądu i tak będzie wyższy przez pierwsze 2-3 sezony, bo będzie jeszcze wilgoć budowlana wychodziła z posadzek i ścian.
    Ale nr 1 kosztów, to brak izolacji termicznych.
    Ostatnio edytowane przez Marco36 ; 28-11-2022 o 12:02
    Dom z 1910r., pow. ogrzewana 160 m2 ; OZC 7,2kW dla -20°C (i +22°C w domu), 100% grzejniki, częściowe podpiwniczenie, cegła klinkierka 50cm z pustką dylatacyjną +10cm styro., strop 32cm wełny, skosy 17-20 cm. "U" przegród - podłoga na gruncie U=0,62-0,86; mury zew. U=0,34; skosy U=0,25; strop U=0,11; okna U=1,6 +rolety zewn. Fotowoltaika 8,31 kWp (4,56kWp poli; wschód -73°) + (3,75kWp mono; zachód +107°), rekuperacja <300m3/h. Od 15.10.2020r. PC-PW Daikin Altherma III R32 - 6 kW z grzałką 9 kW.

  14. #2214
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    Adamek1990

    Zarejestrowany
    Feb 2022
    Skąd
    Chromakowo
    Kod pocztowy
    09-317
    Posty
    24

    Domyślnie

    Dziękuję za odpowiedzi.

    Ustawienie temp wody pozwoli mi na uzykanie danej temp w pomieszczeniu? Czy będę musiał, że tak powiem na czuja wyczuć jaka temp wody ma iść abym miał powiedzmy 21 stopni w pokoju?
    To znaczy mój termostat steruje ogrzewaniem on/off jeśli zadana temp zostanie osiągnięta w pomieszczeniu - pompę mam ustawioną na sterowanie pogodowe. W tanich godzinach mam ustawioną wyższą godz niż w drogich co wymusza pracę pompy w tych godzinach. Tylko zauważyłem, że pompa i tak poza tymi godz sporo pracuje więc tu soę pojawia pytanie czy jest sens trzymać się grzania w nocy skoro w ciągu dnia i tak pompa chodzi na względu właśnie na nowy dom i brak ocieplenia scian.
    Marco36 - kolejny raz dajesz mi wyczerpującą odpowiedż to się ceni

  15. #2215

    Domyślnie

    Tak jak piszesz termostat pokojowy działa na zasadzie On / Off
    Odcina dalsze grzanie gdy zostanie przekroczona histereza dla danej nastawy temp. pokojowej, ale nie wpływa na temp. wody podawanej w podłogi, czy grzejniki.

    Jedynie firmowy termostat Madoka informuje PC o aktualnej temp. w domu, przez co można w ustawieniach Althermy zadać histerezę zarówno termostatu jak i wody o jaką może odchylić temp. wody od zadanej wg krzywej pogodowej.
    Z tym, że przy Madoce histerezę termostatu pokojowego można ustawić minimum na +/-1*C, co w okresie przejściowym daje mało komfortowe dwustopniowe wahania temp. w domu.

    Temp. wody - już regulujesz na czuja krzywą pogodową.
    Ustawisz zbyt wysoką temp. wody - to szybciej się dom rozgrzeje i wtedy zadziała termostat pokojowy.
    Ustawisz krzywą za nisko - to po pierwsze przy połączeniu z małym zładem wody PC zacznie taktować;
    - po drugie będzie domu niedogrzewać i zadana temp. na termostacie nie zostanie osiągnięta.

    Tak jak pisałem w poprzednim wpisie, możesz dodatkowo zaprogramować harmonogram odchyłek temp. wody w ciągu doby - tylko to można zmieniać z poziomu ustawień instalatora. Więc pytanie jak instalator będzie patrzył na takie zmiany pod kątem gwarancji.
    Sam harmonogram jest w zakresie normalnych ustawień, bardziej chodzi o to, że zostanie ślad, że wchodziłeś w ustawienia instalatora.
    Ostatnio edytowane przez Marco36 ; 28-11-2022 o 20:59
    Dom z 1910r., pow. ogrzewana 160 m2 ; OZC 7,2kW dla -20°C (i +22°C w domu), 100% grzejniki, częściowe podpiwniczenie, cegła klinkierka 50cm z pustką dylatacyjną +10cm styro., strop 32cm wełny, skosy 17-20 cm. "U" przegród - podłoga na gruncie U=0,62-0,86; mury zew. U=0,34; skosy U=0,25; strop U=0,11; okna U=1,6 +rolety zewn. Fotowoltaika 8,31 kWp (4,56kWp poli; wschód -73°) + (3,75kWp mono; zachód +107°), rekuperacja <300m3/h. Od 15.10.2020r. PC-PW Daikin Altherma III R32 - 6 kW z grzałką 9 kW.

  16. #2216
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    Adamek1990

    Zarejestrowany
    Feb 2022
    Skąd
    Chromakowo
    Kod pocztowy
    09-317
    Posty
    24

    Domyślnie

    Ustawisz krzywą za nisko - to po pierwsze przy połączeniu z małym zładem wody PC zacznie taktować;
    - po drugie będzie domu niedogrzewać i zadana temp. na termostacie nie zostanie osiągnięta.

    Masz tu na myśli, że pompa przestanie chodzić pomimo tego, że temp na termostacie nie została osiągnięta bo została osiągnięta tem wody na zasilaniu?
    Byłem przekonany, że pompa będzie podawać zadaną temp wody według krzywej i nie wyższą tak długo, dopóki nie zostanie osiągnięta temperatura na termostacie - gdy zostanie osiągnięta wyłączy pompę i tak wkoło....byłem przekonany, że powinienem schodzić z temp zasilania aby pompa pracowała jak najdłużej na jak najniższym zasilaniu które jest możliwe do osiągnięcia temp zadanej z termostatu.

    Skontaktuję się z instalatorem - zobaczę jak odniesie się do podania hasła

  17. #2217
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... FORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar plusfoto
    Zarejestrowany
    Sep 2011
    Skąd
    Obecnie Łódź a potem Łódzkie
    Posty
    6.127
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    5

    Domyślnie

    Cytat Napisał Adamek1990 Zobacz post
    Ustawisz krzywą za nisko - to po pierwsze przy połączeniu z małym zładem wody PC zacznie taktować;
    - po drugie będzie domu niedogrzewać i zadana temp. na termostacie nie zostanie osiągnięta.

    Masz tu na myśli, że pompa przestanie chodzić pomimo tego, że temp na termostacie nie została osiągnięta bo została osiągnięta tem wody na zasilaniu?
    Byłem przekonany, że pompa będzie podawać zadaną temp wody według krzywej i nie wyższą tak długo, dopóki nie zostanie osiągnięta temperatura na termostacie - gdy zostanie osiągnięta wyłączy pompę i tak wkoło....byłem przekonany, że powinienem schodzić z temp zasilania aby pompa pracowała jak najdłużej na jak najniższym zasilaniu które jest możliwe do osiągnięcia temp zadanej z termostatu.

    Skontaktuję się z instalatorem - zobaczę jak odniesie się do podania hasła
    Tak jak większość pomp. Będzie tak pracować do puki będzie mogła utrzymać zadaną tem. zasilania i powrotu. Jak skończy się jej zakres modulacji to po prostu to oleje i się wyłączy.
    NIE DLA WĘGLA W NOWYCH DOMACH
    Nigdy nie byłem ani nie jestem związany z jakąkolwiek firmą budowlaną, instalacyjną czy sprzedającą cokolwiek co jest związane z powstawaniem domu.

    Dziennik budowy - komentarze i uwagi mile widziane Dane budynku TUTAJ

  18. #2218
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    Adamek1990

    Zarejestrowany
    Feb 2022
    Skąd
    Chromakowo
    Kod pocztowy
    09-317
    Posty
    24

    Domyślnie

    Więc jaki sens ma wogule używanie termostatu skoro pompa i tak się wyłączy bez wpływu na pokojowy termostat a jedynie po osiągnięciu temp zasilania i powrotu?
    Podsumowując Marco36 - mogę wyłączyć termostat pokojowy, ustawić harmonogram grzania dla tanich godzin z np +3 a w drogich - 2 pozostawiając jednocześnie pogodówkę. Dalej obserwować jak temp kształtuje się w domu i jeśli za ciepło to spłaszczyć krzywą aby zasilała niższym parametrem bądź w drugą stronę - dobrze myślę?
    Dzięki za info - dowidziłem się sporo rzeczy o jakich nie miałem pojęcia

  19. #2219
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    Adamek1990

    Zarejestrowany
    Feb 2022
    Skąd
    Chromakowo
    Kod pocztowy
    09-317
    Posty
    24

    Domyślnie

    Oczywiście mówiąc o krzywej grzewczej czy pogodówce mam na myśli typ krzywej - kompensacja nachylenia a nie 2 punktową

  20. #2220
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... FORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar plusfoto
    Zarejestrowany
    Sep 2011
    Skąd
    Obecnie Łódź a potem Łódzkie
    Posty
    6.127
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    5

    Domyślnie

    Cytat Napisał Adamek1990 Zobacz post
    Oczywiście mówiąc o krzywej grzewczej czy pogodówce mam na myśli typ krzywej - kompensacja nachylenia a nie 2 punktową
    Dlatego używanie krzywej przy termostacie pokojowym trochę mija się z celem. Często lepiej ustawić prostą na nieco wyższym poziomie tak aby pompa się nie wyłączyła z jej powodu i mieć przy termostacie święty spokój.
    NIE DLA WĘGLA W NOWYCH DOMACH
    Nigdy nie byłem ani nie jestem związany z jakąkolwiek firmą budowlaną, instalacyjną czy sprzedającą cokolwiek co jest związane z powstawaniem domu.

    Dziennik budowy - komentarze i uwagi mile widziane Dane budynku TUTAJ

Strona 111 z 118

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony