dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 1 z 118
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 2357
  1. #1

    Domyślnie Altherma DAIKIN

    Witam Szanownych Forumowiczów

    Szukam szczęśliwych posiadaczy pompy ciepła DAIKIN Alterma11 kW. Zdecydowałem się na tą pompe dla mojego budynku (Akacja II, sciany poroterm 25 + 15 styropianu, poddasze ocieplone 20 cm wełny, rekuperator o sprawności 95% z silnikami na prąd stały i automatycznym by-passem podpięty do rurowego GWC, kominek szczelny z wkładem szamotowym Varm mocy 13kW z DGP do 5 pomieszczeń (3 na poddaszu i 2 na parterze, okna standardowe plastiki z szyba 1.0, ogrzewanie podłogowe ok 30% powierzchni podłóg reszta grzejniki)) i mam nadzieje że się sprawdzi.
    Zapotrzebowanie na energie mojego budynku ok 10 kW. Pompa ma 11 kW ale będzie jeszcze ogrzewała CWU dla 1 mnie i 3 kobiet. Dodatkowo pompa wyposażona jest w grzałkę elektryczną 6kW do wspomagania układu poniżej -15stC oraz do zabijania bakteri w 300 litrowym bojlerze (1 raz w miesiącu).


    Powietrze usuwane z budynku wypuszczam na parownik pompy ciepła - zawsze troszeczke poprawie jej warunki pracy szczególnie w mroźne dni.

    Jezeli ktoś ma uwagi do mojego rozwiazania to chetnie poczytam.

    Chętnie poczytam o zaletach i wadach pomp ciepła DAIKINA. Wiem że jest to nowość ale cenowo była do zaakceptowania (25k zł pompa + 25k zł instalacja wraz z grzejnikami).
    Grunt to szeroki HORYZONT
    Akacja II i wszystko jasne
    http://www.domnahoryzoncie.pl/pl/ind...s=11&a=3&sid=5

  2. #2

    Domyślnie

    Dzięki za linka, cena dobra ale nie wiadomo na jaka moc urządzenia i czy z kompletnym osprzetem. W moim przypadku mam Daikinowski 300 litrowy drogi jak diabli.
    Ja kupuje w WOMAR - Kraków. Robia wrażenie profesjonalistów, byli na budowie robia dokładny projekt i dają 10 lat gwarancji jak narazie wspópraca OK. Nie robia problemów z uzyskaniem preferencyjnego kredytu z BO Obawiam się tak poważnych zakupów w firmie "e-krzak". Co jest NOK w wyrzucie powietrza z reku na parownik???
    Grunt to szeroki HORYZONT
    Akacja II i wszystko jasne
    http://www.domnahoryzoncie.pl/pl/ind...s=11&a=3&sid=5

  3. #3

    Domyślnie

    To z nawiewaniem powietrza próbowałem poruszyć w wątku dot. GWC, ale Mistrz Adam mnie sprowadził na ziemię. Też o tym myślałem.

    Powietrze z GWC kieruje do reku firmy Renovent a powietrze z wyrzutni po reku wychodzi na parownik PC - nie widzę w tym nic złego i tak musze się go pozbyć a w zimie bedzie o kilkanascie stopni cieplejsze niz powietrze atmosferyczne.
    Grunt to szeroki HORYZONT
    Akacja II i wszystko jasne
    http://www.domnahoryzoncie.pl/pl/ind...s=11&a=3&sid=5

  4. #4

    Domyślnie

    Jednoska zewnetrzna PC jest powieszona na ścianie garażu i wylot powietrza z reku jest umieszczony zaraz za jednostką. Odległość jednostki od wylotu ok 5-10 cm. Sprawność całoroczna PC ok- 3.
    Grunt to szeroki HORYZONT
    Akacja II i wszystko jasne
    http://www.domnahoryzoncie.pl/pl/ind...s=11&a=3&sid=5

  5. #5
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA OD ENERGOOSZCZĘDZANIA Avatar HenoK
    Zarejestrowany
    May 2003
    Posty
    9.474
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    64

    Domyślnie

    Cytat Napisał ProStaś
    Ja myślałem o zmieszaniu zimą powietrza ( np. w jakimś pojemniku ) z trzech źródeł: wywiewanego z pomieszczenia, z GWC i z zewnątrz. Ale nie spotkało się to z aplausem komentatorów
    Nie jest to takie proste jak myślisz. Powietrze ma niskie ciepło właściwe. Aby ta pompa dała 11 kW mocy grzewczej musi z powietrza pobrać min. 8kW. To oznacza albo bardzo silne schładzanie powietrza albo konieczność schłodzenia bardzo dużej jego ilości, na pewno znacznie większej niż ilość powietrza wykorzystywanego do wentylacji pomieszczeń.

  6. #6

    Domyślnie

    A tak konkretnie - to zrobiło nam się ciut chłodniej i ciekaw jestem jak w skali miesiąca wychodzi kosztowo ogrzewanie althermą?

  7. #7

    Domyślnie

    podbijam.. moze ktos sie jeszcze wypowie??

  8. #8
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA OD ENERGOOSZCZĘDZANIA Avatar HenoK
    Zarejestrowany
    May 2003
    Posty
    9.474
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    64

    Domyślnie

    Cytat Napisał Darion
    Powietrze z GWC kieruje do reku firmy Renovent a powietrze z wyrzutni po reku wychodzi na parownik PC - nie widzę w tym nic złego i tak musze się go pozbyć a w zimie bedzie o kilkanascie stopni cieplejsze niz powietrze atmosferyczne.
    Taki układ ma sens. Przy zastosowaniu GWC przed rekuperatorem nie ma możliwości pełnego odzyskania ciepła - powietrze usuwane z budynku za rekuperatorem będzie zawsze cieplejsze niż po wyjściu z GWC. To ciepło można wykorzystać kierując to powietrze na powietrzną pompę ciepła . Nie zapewni to oczywiscie całego potrzebnego ciepła, ale z pewnością podniesie sprawność pompy ciepła.

  9. #9

    Domyślnie

    Witam!
    Tez myślałem o takim rozwiązaniu, widzę jednak bardzo duży problem sygnalizowany już przez Adama_mk.
    Producenci powietrznych pomp ciepła nie chwalą sią jakoś specjalnie przepływem powietrza (objętością) potrzebną do sprawnej pracy pompy.
    Z linku:
    http://www.euronom.pl/fileadmin/user...r_standard.pdf (a wiem, że to inna pompa - pewnie jednak skala jest zbliżona dla wszystkich modeli)
    wynika, iż nawet przy najmniejszej pompie ciepła potrzeba przepchnąć wentylatorem do 3.000 m3 / h
    Tymczasem przy instalacji wentylacji mechanicznej mamy wymiany powietrza tak mniej więcj 10 razy mniejsze...
    Trzeba więc w przeważającej części korzystać z powietrza zewnętrznego i COP leci na pyszczek, niestety!
    Chyba, że się mylę?
    pozdrawiam, luke

  10. #10
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA OD ENERGOOSZCZĘDZANIA Avatar HenoK
    Zarejestrowany
    May 2003
    Posty
    9.474
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    64

    Domyślnie

    Cytat Napisał lukaszja
    Witam!
    Tez myślałem o takim rozwiązaniu, widzę jednak bardzo duży problem sygnalizowany już przez Adama_mk.
    Producenci powietrznych pomp ciepła nie chwalą sią jakoś specjalnie przepływem powietrza (objętością) potrzebną do sprawnej pracy pompy.
    Z linku:
    http://www.euronom.pl/fileadmin/user...r_standard.pdf (a wiem, że to inna pompa - pewnie jednak skala jest zbliżona dla wszystkich modeli)
    wynika, iż nawet przy najmniejszej pompie ciepła potrzeba przepchnąć wentylatorem do 3.000 m3 / h
    Tymczasem przy instalacji wentylacji mechanicznej mamy wymiany powietrza tak mniej więcj 10 razy mniejsze...
    Trzeba więc w przeważającej części korzystać z powietrza zewnętrznego i COP leci na pyszczek, niestety!
    Chyba, że się mylę?
    pozdrawiam, luke
    To wszystko prawda, ale nie do końca .
    Powietrze wewnątrz budynku ma dużo większą wilgotność niż to na zewnątrz przy niskich temperaturach. Oczywiscie część tej wilgoci traci po przejściu przez rekuperator, ale pozostała część niesie jeszcze sporo ciepła utajonego.
    Dlatego uważam, że warto to powietrze wykorzystać .

  11. #11

    Domyślnie Moje uwagi

    Witam miłośników Althermy. Początkowo też byłe napalony, ale po wgryzieniu się w karty katalogowe dowiedziałem się, że:

    1. Wydajność grzewcza pompy jest podawana dla + 7 st, dla temp. -15 wynosi niecałą połowę

    2. Podobnie ze sprawnością. Owszem dla - 7 na zew. sprawność pompy wynosi 3,o, ale dla wody o temperaturze 30 st. To nawet trochę mało jak na ogrzewanie podłogowe. A dla temp. wody na zasilaniu 50 st, to sprawność spada do 1,9. Przy -15 na zewnątrz wynosi ok. 1,55. To wartości przybliżone, bo dla każdego modelu się troszkę różnią. Jeżeli ktoś ma tradycyjne grzejniki to o pompie niech zapomni. Pozostaje jeszcze kwestja ekonomi..

    3.Hałas. Dla mnie decydująca sprawa. Np. model ERYQ 07 wydaje 52 db(A) ciśnienia akustycznego. W dzień może nie drażni, ale w nocy sąsiedzi by mnie zabili. No chyba ,że ktoś mieszka na odludziu, albo z jednej strony ma las, to może, ale ja mam małą działkę i wszystkich sąsiadów..., póki co życzliwych


    po 4- cena. niby tylko 25 tys. i odpada konieczność kopania gruntu, ale uważam, że wszystkie firmy próbują zarobić na modzie. Klimatyzator o podobnej mocy kosztuje ok 5 tys, a tu przecież wiele więcej nie ma , w zasadzie tylko jeszcze boks z modułem pompowym i duperelami i skąd te 25 t.?? Jeżeli mam wydać kasę na coś co działa, ale sporadycznie, to lepiej zainwestować w porządne źródło ciepła, a za 3ooo kupić klimatyzator z rewersem (pompą ciepłą), i w lecie będzie można chłodzić i jesienią dogrzać ..

    Zostawiam do przemyśleń
    Piotr

  12. #12

    Domyślnie Altherma

    Witam,
    Jestem zainteresowany instalacją Althermy. Czytałem sporo negatywnych opinii o powietrznych pompach ciepła, m.in. że nie dają rady w przy ujemnych temperaturach przez co średni COP dla okresu grzewczego jest niski w porównaniu z innymi rodzajami pomp, a co za tym idzie koszty użytkowania wysokie. Jednakże w mojej okolicy nie ma gazu i nie zanosi, się że będzie, a ja poszukuję możliwie najtańszej i najprostszej bezobsługowej metody ogrzewania, nie przewyższającej kosztami eksploatacji gazu ziemnego. Zauważyłem, że w wątkach dotyczących pomp ciepła dąży się do maksymalnego obnizenia kosztów eksploatacji i to jest OK pod warunkiem, że ktoś chce wydać 50-70 tyś za kompletną instalację. Ja poszukuje raczej, jak wspomniałem alternatywy dla gazu ziemnego, którego w okolicy nie ma . Dlatego też proszę o informację na ten temat. Będę też wdzięczny za wszelkie dane od użytkowników Althermy.

    Pozdrawiam

  13. #13

    Domyślnie

    Polecam artykuł: http://www.hurtownia.womar.com/?site...artykul_2.html myślę, że może rozwiać niektóre wątpliwości. Ja juuż się zdecydowałem. Rozpoczęliśmy budowę w lutym i już muszę sie decydować na sposób ogrzewania a gazu nie mamy i mieć przez najbliższe lata nie będziemy. A poza tym wizja kolejnych podwyżek o 15% co poł roku nie napawa optymistycznie. Już zaoszczędziłem 5tys. bo nie buduję komina w kotłowni
    mixon

  14. #14
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA OD ENERGOOSZCZĘDZANIAFORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar coulignon
    Zarejestrowany
    Sep 2007
    Posty
    6.267
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    26

    Domyślnie

    nie lubie powietrznych pomp ciepła. Swoją niechęć wyraziłem tu: http://forum.muratordom.pl/pompa-cie...du,t124388.htm

    do przeczytania.
    do zastanowienia.

  15. #15

    Domyślnie

    coulignon - ja użytkuję powietrzną PC od trzech lat i jak na razie mnie nie zawiodła.

    Sama idea tych pomp jest bardzo dobra, problemem są niektóre firmy, które ukrywają właściwości pomp w niskich temperaturach i później użytkownicy są zaskoczeni że załącza się grzałka czy inne źródło wspomagające.

  16. #16

    Domyślnie

    Cytat Napisał rafał ...
    coulignon - ja użytkuję powietrzną PC od trzech lat i jak na razie mnie nie zawiodła.

    Sama idea tych pomp jest bardzo dobra, problemem są niektóre firmy, które ukrywają właściwości pomp w niskich temperaturach i później użytkownicy są zaskoczeni że załącza się grzałka czy inne źródło wspomagające.
    Bądź, człowiekiem , podziel się swoimi doświadczeniami.
    Jaką masz PC ?
    Jaki dom ? Ocieplenie, wentylacja ?
    Jak uzyskujesz CWU ? Na ile osób?
    Jak koszty eksploatacyjne ?
    Please...

    Pozdrawiam.
    185 m2 grzane + 32 m2 garaż (jedna pętla), silikat 24 cm. + 20 cm. szarego styro (działówki silikat), 30 cm. styro (U=0,11) w skosach poddasza, 20 cm. styro 0,036 w podłodze (10 cm. wylewki na dole, 8 cm. na poddaszu), 15 cm. na ścianie fund., strop monolityczny, pełne deskowanie (na nieużytkowym poddaszu piana PUR), DZ spiralne 4x200 m. w żółtym piasku (tymi "rencami"), PC by Wihajster HCT 9,4 kW z chłodzeniem pasywnym, zasobnik 300 l (3,4 m2 wężownicy).

  17. #17

    Domyślnie

    ja mam akurat coś z zupełnie innej planety niż opisywane w tym wątku, można o tym poczytać tutaj ..

    http://www.polskikomfort.pl/ogrzewaniehybrydowe.html

    ale bez względu na rodzaj systemu, zasada działania PC jest taka sama, no może z tą różnicą że u mnie jest to powietrze-powietrze a nie powietrze - woda.

  18. #18
    Lider FORUM (min. 2800) NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE Avatar Depi
    Zarejestrowany
    Jan 2007
    Posty
    3.865
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    45

    Domyślnie

    Ale jaki jest sens? Jeśli kolegę powyżej ta altherma kosztował 50 000 zł, to jest to absurd kompletny. Pompa ciepła z bezpośrenim parowaniem Fonko kosztuje w wersji 13kW 20 000. Z chłodzeniem - 22 000. Do tego kolektory pionowe za 70 zł z metra. I 2-2,5 kzł za badanie, pozwolenie itp. Nieco bardziej upierdliwe, ale jak taką kasę topić, to już w coś porządnego. Jak miałbym się grzać grzałką elektryczną, to zrobiłbym po prostu ogrzewanie elektryczne i te 50 000 schował do kieszeni.

    Za 10 000, 15000 tak. Ale nie więcej.

    PS. A rafał... poleca pompę ciepła pow-woda, ale sam ma, cwaniaczek, piec kondensacyjny do pracy zimą. Sprytne!
    GG: 1243811
    Siennik Budywy Aktualizacja 13.X.09 - This battlestation is fully operational!
    Komentarze

  19. #19

    Domyślnie

    no to kolega mnie zirytował,

    ja nic nie polecam tylko informuję co mam i w poprzednim poście wyraźnie napisałem, że ograniczeniem pompy jest jej niska spraność przy niskich temperaturach dlatego wymaga wspomagania, co u mie realizauje faktycznie piec gazowy.

    pompę kupiłem z myślą o klimatyzacji latem, ale przy rosnących cenach gazu stała się zamoistnie ekonomicznym ogrzewaniem, grzejemy dom pompą przy temp zew > +4, jak jest zimniej to przełącza się na gaz.

  20. #20

    Domyślnie a

    to ile w końcu ta pompa kosztuje 50 tyś
    to bezsens
    wrklamach piszą że 20-30tyś
    Fido/Fidox - Robert Kucia
    www.iQhome.eu
    www.AleWygodnie.pl

Strona 1 z 118

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony