dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 99 z 118
Pokaż wyniki od 1.961 do 1.980 z 2357
  1. #1961

    Domyślnie

    Witam,
    Proszę osoby znające się w temacie o wypowiedzenie na temat tzw. "ochrony przeciwzamrożeniowej".
    Generalnie mam dom z 3 poziomiami i sterownik Altermy LT 14k EHVH16S23CB9W/ERLQ14CW1 mam przy jednosce wewnętrznej.
    Steruje temperaturą zasilania i jestem ciekaw czy owa ochrona jest mi potrzebna. Powoduje ona niepożądany efekt w okresach przejściowych (normalnie z naście stopnie w dzień, a tu nagle spada do 3 w nocy).
    Pompa zaczyna wchodzić w stan uruchamiania się 2-3 razy na godzinę (średnio na 15 minut, z przerwą 8 minutową).
    W domu mam ciepło 22-23 stopnie i nawet nie myślałem załączać pompy (CO wyłączone), a ona uruchamia się.
    Czy mogę po prostu to wyłączyć czy jednak jest to nieodpowiedzialne i może doprowadzić do uszkodzenia pompy np.: jednostki zewnętrznej? Zakładam, że podłogówka mi nie zamarznie.
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	Altherma.jpg
Wyświetleń:	36
Rozmiar:	71,2 KB
ID:	450444
    Załączone zdjęcia Załączone zdjęcia Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	Altherma.jpg
Wyświetleń:	5
Rozmiar:	57,6 KB
ID:	450442   Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	Altherma.jpg
Wyświetleń:	9
Rozmiar:	68,6 KB
ID:	450443  
    Ostatnio edytowane przez lionmp ; 21-11-2020 o 21:55

  2. #1962

    Domyślnie

    Cytat Napisał Marco36 Zobacz post
    Z tego na ile rozumiem menu harmonogramu we swojej Althermie - to puki nie ustawisz innego trybu np. od 5:00 godz. tryb ekonomiczny - to poprzedni tryb będzie pracował aż do czasu wywołania z poziomu harmonogramu zmiany trybu.

    Zaznaczam, że u siebie nie mam jeszcze uruchomionej grzałki w bojlerze - więc funkcji dezynfekcji jeszcze nie używałem. Ale wydaje mi się że powinna być wywoływana właśnie z harmongramu.

    Przykładowo od 6:30 aktywuję tryb Economy (+46°C), który działa do 15:30 o 15:30 aktywowany jest tryb komfort (+50°C), daję mu godzinę czasu i o 16:30 (wywołuję) wracam do trybu Eco (podtrzymanie +46°C), o 23:00 tryb Zamknij (rozumiem, że od 23 do 6:30 rana PC nie uruchomi grzania wody w bojlerze, niezależnie do jakiej temperatury wychłodzi się woda).
    Jak bym miał dezynfekcję na grzałce to u siebie wcisnąłbym ją na sobotę na 17:00. Po wstępnym podgrzaniu przez PC do +50°C przeszłaby do dogrzania +65°C przez grzałkę.
    Jak się u mnie okazało sama pompa nie potrafi dogrzać temperatury powyżej +53*C po przyzwoleniu użycia grzałki dezynfekcja wykonuje się normalnie.

    Mam do Ciebie @Marco36 takie pytanie - czy u Ciebie pompa pracuje cały czas? Jak korzystałem wcześniej tylko z opcji grzania pomieszczenia do pompa działała tylko wtedy gdy nie osiągnęła danej temp. zasilanie lub w wyznaczonych godzinach którymi sterował sterownik. Teraz gdy zacząłem korzystać z ciepłej wody użytkowej pompa działa cały czas pomimo na harmonogramie jest komenda zatrzymaj to pompa i tak działa - to normalne?

  3. #1963

    Domyślnie

    Mam pompę krótko od 14 października. Też już zauważyłem na wykresie, że w nocy dogrzała mi wodę, mimo że mam ustawione zatrzymaj. Więc nie wiem jak Daikin wymyślił sobie co ma zatrzymywać polecenie "Zatrzymaj" - ale nie działa intuicyjnie - tak jak by się oczekiwało czytając słowo zatrzymaj.

    edit
    Właśnie przeczytałem manuala pdf. I brak tam opisu "zatrzymaj".
    Z kolei nie rozumiem opisu funkcji dogrzewania. Myślałem, że jest to temp. jaką ma osiągnąć w chwili dogrzewania wody CWU - u siebie ustawiłem +48°C.
    Ale zastanawiam się po lekturze manuala, czy nie jest to temp. wody przy której ma uruchomić dogrzewanie - chyba fabrycznie miałem ustawione +43°C. - nie mam jeszcze podpiętej grzałki w bojlerze - czy dogrzewanie jest powiązane z grzałką? - czy nie?

    edit 2
    Przeczytałem o CWU w nowszym manualu z obecnego roku 2020. Wygląda, że jednak dogrzewanie jest to opcja 2. Czyli jest to temp. uruchamiająca dogrzewanie gdy temp. wody w bojlerze spadnie do takiej. Na razie u mnie raczej nieaktywna, gdyż w menu widzę tylko harmonogram. Brak tej drugiej harmonogram + dogrzewanie.
    Ostatnio edytowane przez Marco36 ; 29-11-2020 o 20:06
    Dom z 1910r., pow. ogrzewana 160 m2 ; OZC 7,2kW dla -20°C (i +22°C w domu), 100% grzejniki, częściowe podpiwniczenie, cegła klinkierka 50cm z pustką dylatacyjną +10cm styro., strop 32cm wełny, skosy 17-20 cm. "U" przegród - podłoga na gruncie U=0,62-0,86; mury zew. U=0,34; skosy U=0,25; strop U=0,11; okna U=1,6 +rolety zewn. Fotowoltaika 8,31 kWp (4,56kWp poli; wschód -73°) + (3,75kWp mono; zachód +107°), rekuperacja <300m3/h. Od 15.10.2020r. PC-PW Daikin Altherma III R32 - 6 kW z grzałką 9 kW.

  4. #1964
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    Pentlik

    Zarejestrowany
    May 2019
    Skąd
    Kołczygłowy
    Kod pocztowy
    77-140
    Posty
    35

    Domyślnie

    Dzień dobry.

    Piszę na forum, ponieważ ze strony Daikina, instalatora jak również serwisu nie mogę liczyć na pomoc. Wszyscy mnie jakoś zbywają. Mianowicie wprowadziliśmy się do nowego domu jakoś 3 tygodnie temu. Jak temperatury na zewnątrz oscylowały w granicach 5 stopni w domu miałem około 21 stopni. Lecz gdy temperatura powietrza spadła poniżej 0 stopni mieliśmy raptem 19,20 stopni w domu. Dom spełnia wymagania WT2021 dlatego nie ma mowy o żadnych mostkach termicznych, stratach ciepła.
    Jedno co mnie dziwi to to, że temperatura zasilania podłogówki jest równa temperaturze powrotu. Pompa grzeje za pomocą krzywej grzewczej. Optymalnie przy takiej temperaturze miałem ustawione na pompie 26 stopni, lecz w domu jedynie 20. Jednak gdy było nam strasznie zimno na 24 godziny wyłączyłem krzywą grzewczą i zapodałem temperaturę na wejściu 35 stopni, gdzie na powrocie było 29, lecz w domu temperatura podskoczyła raptem do 22 stopni.
    Niestety nie wiem co może być tego powodem, zbyt niska temperatura zasilania ustawiona na pompie, zapowietrzona podłogówka, choć przed uruchomieniem hydraulik wszystko sprawdzał, źle dobrane parametry, brak bufora. Zaznaczam, że jak nie miałem zamontowanych anemostatów w nawiewach to temperatura była w granicach 21,22 stopnie, ale wtedy było cieplej. Czy może jednak rekuperacja obniża temperaturę powietrza w domu, ponieważ na wywiewniku pokazuje raptem 18 stopni. Nie wiem już sam co może być nie tak. Ciągle nurtuje mnie ten problem. Nie po to człowiek wydał 78 tys na ogrzewanie, pompę i rekuperator, żeby marzł teraz w nowym domu.
    Dodam jeszcze jedno, że wczoraj pompa wytworzyła ciepła 58 kWh. Czy to wystarczająco na mój dom?
    Pompa jaką posiadam to Daikin Altherma III 8kW. Ogrzewanie podłogowe w całym domu. 155 metrów kwadratowych. Wylewka anhydrytowa.
    Ostatnio edytowane przez Pentlik ; 04-12-2020 o 09:53

  5. #1965

    Domyślnie

    Cytat Napisał Pentlik Zobacz post
    Dzień dobry.

    Piszę na forum, ponieważ ze strony Daikina, instalatora jak również serwisu nie mogę liczyć na pomoc. Wszyscy mnie jakoś zbywają. Mianowicie wprowadziliśmy się do nowego domu jakoś 3 tygodnie temu. Jak temperatury na zewnątrz oscylowały w granicach 5 stopni w domu miałem około 21 stopni. Lecz gdy temperatura powietrza spadła poniżej 0 stopni mieliśmy raptem 19,20 stopni w domu. Dom spełnia wymagania WT2021 dlatego nie ma mowy o żadnych mostkach termicznych, stratach ciepła.
    Jedno co mnie dziwi to to, że temperatura zasilania podłogówki jest równa temperaturze powrotu. Pompa grzeje za pomocą krzywej grzewczej. Optymalnie przy takiej temperaturze miałem ustawione na pompie 26 stopni, lecz w domu jedynie 20. Jednak gdy było nam strasznie zimno na 24 godziny wyłączyłem krzywą grzewczą i zapodałem temperaturę na wejściu 35 stopni, gdzie na powrocie było 29, lecz w domu temperatura podskoczyła raptem do 22 stopni.
    Niestety nie wiem co może być tego powodem, zbyt niska temperatura zasilania ustawiona na pompie, zapowietrzona podłogówka, choć przed uruchomieniem hydraulik wszystko sprawdzał, źle dobrane parametry, brak bufora. Zaznaczam, że jak nie miałem zamontowanych anemostatów w nawiewach to temperatura była w granicach 21,22 stopnie, ale wtedy było cieplej. Czy może jednak rekuperacja obniża temperaturę powietrza w domu, ponieważ na wywiewniku pokazuje raptem 18 stopni. Nie wiem już sam co może być nie tak. Ciągle nurtuje mnie ten problem. Nie po to człowiek wydał 78 tys na ogrzewanie, pompę i rekuperator, żeby marzł teraz w nowym domu.
    Dodam jeszcze jedno, że wczoraj pompa wytworzyła ciepła 58 kWh. Czy to wystarczająco na mój dom?
    Pompa jaką posiadam to Daikin Altherma III 8kW. Ogrzewanie podłogowe w całym domu. 155 metrów kwadratowych. Wylewka anhydrytowa.
    Podnies cala krzywa i nagrzej w koncu dom do 23st a nie szczędzisz.
    Kto to widzial zeby tak nisko ustawiac najpierw zaczyna sie od wysokiej krzywej a jak w domu zagoraco to sie obniża i robi aie to stopniowo wszystko potrzebuje czasu na nagrzanie czy wychlodzenie a nie ze cyk pare godzin nie tak to znowu cyk i tak w kolo.
    Ustaw 35st i tak trzymaj az w domu sie zrobi 23
    Szeregówka(w środku),99m2, 233m3,ściany u=0,2/okna u=0,8 cieply montaż/drzwi u=1,1/podloga u=0,23/skosy u=0,15/strop u=0,19/dòł OP/gòra kalafiory c33/brak bufora/PC sdc 7kw seria H(przewymiarowana)/200l sunex fish s15/reku Thesslagreen AirPack4 300h
    /dół 22,8-23,4 góra 21,8-22,6/obciazenie przy -20 2,5kw/HeishaMon
    2019/2020-1500kwh(100%tania w g13)

  6. #1966
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar vr5
    Zarejestrowany
    Nov 2017
    Skąd
    Sosnowiec
    Kod pocztowy
    41-200
    Posty
    2.490

    Domyślnie

    Cytat Napisał Pentlik Zobacz post
    Mianowicie wprowadziliśmy się do nowego domu jakoś 3 tygodnie temu. Jak temperatury na zewnątrz oscylowały w granicach 5 stopni w domu miałem około 21 stopni. Lecz gdy temperatura powietrza spadła poniżej 0 stopni mieliśmy raptem 19,20 stopni w domu. Dom spełnia wymagania WT2021 dlatego nie ma mowy o żadnych mostkach termicznych, stratach ciepła.
    .
    Nowy dom wymaga wygrzania, może to, że jeszcze nie "doszedł do siebie" jest jedną z przyczyn Twoich problemów.
    Ogrzewanie: Bez węgla. Gaz z rury, 4 klimy. PC PW 8,0 kW (Daikin Altherma na R32).

  7. #1967
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    gawel

    Zarejestrowany
    Feb 2003
    Posty
    10.260

    Domyślnie

    Cytat Napisał vr5 Zobacz post
    Nowy dom wymaga wygrzania, może to, że jeszcze nie "doszedł do siebie" jest jedną z przyczyn Twoich problemów.
    Dokładnie jak piszesz, jest na to sposób nie bać się zuzycia i po prostu nie czekać na obniżenie temperatury tylko póki ocieplenie to grzać dać temp na 24*c potem w 2 etapie wietrzyc i rozszczelnić z 1 okno w dzień. I w pewym momencie zacząć zmniejszać temperaturę do docelowej.


    Ktoś tu kiedyś pisał że podczas nawet samego wygrzewania posadzek poszło ponad 100m3 gazu a to przecież nie do takiej temperatury.

  8. #1968
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    Pentlik

    Zarejestrowany
    May 2019
    Skąd
    Kołczygłowy
    Kod pocztowy
    77-140
    Posty
    35

    Domyślnie

    To nie jest tak, że wprowadziliśmy się do nowego domu i dopiero zaczeliśmy grzać. Pompa chodzi od połowy września.
    Czyli według Was podnieść temperaturę na wylocie i nagrzać dom do 23 stopni i wtedy utrzymywać taką temperaturę?
    No ale wtedy po co grzać na krzywej grzewczej skoro jak osiągnę już pułap 23 stopni w domu to będę mógł sobie zostawić taką temperaturę na wylocie na stałe. Wtedy załącze ogrzewanie bezwzględne i ustawie temperaturę na wylocie taką aby w domu było 23 stopnie. Dobrze myślę?
    Pozdrawiam.

  9. #1969
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    gawel

    Zarejestrowany
    Feb 2003
    Posty
    10.260

    Domyślnie

    Cytat Napisał Pentlik Zobacz post
    To nie jest tak, że wprowadziliśmy się do nowego domu i dopiero zaczeliśmy grzać. Pompa chodzi od połowy września.
    Czyli według Was podnieść temperaturę na wylocie i nagrzać dom do 23 stopni i wtedy utrzymywać taką temperaturę?
    No ale wtedy po co grzać na krzywej grzewczej skoro jak osiągnę już pułap 23 stopni w domu to będę mógł sobie zostawić taką temperaturę na wylocie na stałe. Wtedy załącze ogrzewanie bezwzględne i ustawie temperaturę na wylocie taką aby w domu było 23 stopnie. Dobrze myślę?
    Pozdrawiam.
    Szczerze Ci powiem że września nie licz bo sezon zaczyna się od października ostanimi laty. Czy we wrześniu miałeś ustawione grzanie na 23*c ? Ja nie to pc nie działał bo nie musiała. Ja coś nie bardzo rozummie po co ty szukasz problemów z jakimiś temperaturami wylotu (cokolwiek to jest) . Ustaw w domu temperaturę żądaną jeżeli PC nie wyrabia to zwiększ ile trzeba po to aby ta temperatura była zadowalająca i dopiero jak się za kilkanaście tygodni zacznie robić za ciepło to będziesz zmniejszać temperaturę , to stara metoda w nowych domach nieważne czym grzejesz rok wprowadzki to nie rok na oszczędnosci zawsze idzie lekko o 40% wiecej na ogzrewanie. Tak po prostu jest

  10. #1970

    Domyślnie

    @ Pentlik
    W pierwszej kolejności grzejesz blok betonu w podłodze, dopiero ten oddaje ciepło do domu. To daje bezwładność tak jak codix napisał - potrzeba czasu na odczucie efektu, zmienionej temperatury.
    Pompa 8 kW ma zapas mocy, z Twoim domem sobie poradzi. Wygląda że krzywa pogodowa jest za nisko ustawiona. A jeszcze bardziej kąt nachylenia krzywej jest za mały - skoro temp. spada wraz ze ochłodzeniem na dworze.

    Na początek analiza tego co jest:

    - grzejesz tylko krzywą, czy dodatkowo harmonogram masz ustawiony? - menu "Pomieszczenie".

    - gdy wciskasz Home i masz
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	home.jpg
Wyświetleń:	68
Rozmiar:	51,3 KB
ID:	450866

    patrząc wg rysunku (55) - aktualna temp. w bojlerze ;
    (18°) - aktualna temp. w domu - jeśli masz czujnik pokojowy (ja mam Madoka) - jeśli nie masz to może być pusto ;
    (6) - aktualna temp. na dworze ;

    (45) - temp. wody w CO - ta zaplanowana przy aktualnej temp. na dworze - ile jest u Ciebie?

    Strefa główna - tu masz temp. wody:

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	woda.jpg
Wyświetleń:	26
Rozmiar:	10,8 KB
ID:	450867

    - strzałka pokazuje zaplanowaną temp.
    - podświetlony pasek pokazuje aktualną temp. - jeśli strzałka jest dalej na prawo niż podświetlenie paska, to powinno grzać, do wyrównania się paska ze strzałką. Podkręcając tu na + (podbijesz temp.) - temp. będzie czytana wg krzywej i podbijana o wartość jaką tu podkręcisz.

    - kręcąc lewym kółkiem, wejdziesz do pod-menu - którą krzywą masz aktywną?
    a) krzywa i kąt nachylenia
    b) krzywa wg dwóch punktów

    u siebie domyślnie miałem krzywą i kąt, zostawiłem bo kąt zmienia się stale, a 2- punktowa dziwnie ją rysuje jakby na lewo od X1 miała być stała temp. mimo, że zapotrzebowanie na ciepło przy niższych temp. dalej będzie rosło. Że mam grzałkę 9 kW to zostawiłem krzywą z kątem.

    - wchodzisz i masz numer krzywej (przesunięcie) i kąt nachylenia - jak przy wyższych temp. na dworze było też za zimno możesz przesunięcie podnieść o 1 pkt., to temp. wody podnosi (nie pamiętam czy o 3°C czy o 5°C), jak to będzie za dużo to korektę ustawiasz na ekranie wcześniejszym o 1 lub 2°C.

    - podbij krzywą o 1, 2° (lub więcej jak potrzeba)

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	krzywa.jpg
Wyświetleń:	65
Rozmiar:	38,8 KB
ID:	450848

    Przy wykresie krzywej przyda się kartka papieru. Jedną krawędź przykładasz do osi X przykładowo na 0 lub -20°C i róg kartki podnosisz do krzywej wykresu - tak odczytasz temp. wody na współrzędnej Y przy danej temp. pogody.
    Wracając do menu głównego Daikin zaproponuje restart systemu - MUSISZ RESTART WYKONAĆ, dopiero po restarcie PC zacznie pracować z krzywą którą zmieniłeś.
    Gdybyś restartu nie zrobił, PC zapamięta zmienione ustawienia, ale będzie pracować ze "starymi" ustawieniami krzywej.

    Podałem Ci narzędzia - resztę sam musisz dobrać do Waszych preferencji i zapotrzebowania budynku.

    P.S. Tak mi się nasunęło pytanie, czy przy ogrzewaniu podłogowym można tak bezkarnie - do wyższych temp. podnosić temp. wody (do powiedzmy +45°C w mocniejsze mrozy). Taka temp. pod nogami może być niekomfortowa. Na ile kojarzę to podłoga raczej tak do 35°C. Może starczy, a jak nie - to farelką dogrzać w razie W gdyby przydzwonił mocniejszy mróz -20 - 30°C.
    W Twoim przypadku może być lepsza krzywa 2 punktowa, chyba że jak jest ustawione w sterowaniu ogrzewanie podłogowe to Daikin sam dobiera ograniczenie temp. maksymalnej.
    Ostatnio edytowane przez Marco36 ; 04-12-2020 o 21:25
    Dom z 1910r., pow. ogrzewana 160 m2 ; OZC 7,2kW dla -20°C (i +22°C w domu), 100% grzejniki, częściowe podpiwniczenie, cegła klinkierka 50cm z pustką dylatacyjną +10cm styro., strop 32cm wełny, skosy 17-20 cm. "U" przegród - podłoga na gruncie U=0,62-0,86; mury zew. U=0,34; skosy U=0,25; strop U=0,11; okna U=1,6 +rolety zewn. Fotowoltaika 8,31 kWp (4,56kWp poli; wschód -73°) + (3,75kWp mono; zachód +107°), rekuperacja <300m3/h. Od 15.10.2020r. PC-PW Daikin Altherma III R32 - 6 kW z grzałką 9 kW.

  11. #1971
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    Pentlik

    Zarejestrowany
    May 2019
    Skąd
    Kołczygłowy
    Kod pocztowy
    77-140
    Posty
    35

    Domyślnie

    Na początek analiza tego co jest:

    - grzejesz tylko krzywą, czy dodatkowo harmonogram masz ustawiony? - menu "Pomieszczenie".
    Grzeje tylko krzywą grzewczą jaką ustawił mi serwisant, bez harmonogramu. Czy to w moim przypadku prawidłowo?

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	IMG_20201204_125543.jpg
Wyświetleń:	135
Rozmiar:	82,7 KB
ID:	450852
    (45) - temp. wody w CO - ta zaplanowana przy aktualnej temp. na dworze - ile jest u Ciebie?
    Mam ustawione temperaturę 25 stopni
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	IMG_20201204_130826.jpg
Wyświetleń:	72
Rozmiar:	96,2 KB
ID:	450853

    Wracają do tematu to nie mam czujnika pokojowego. Analizując Wasze wypowiedzi mogę stwierdzić, że mam źle krzywą grzewczą ustawioną?

    Podsyłam jeszcze zdjęcie jak wygląda sytuacja na pompie odnośnie wszystkich czujników.
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	IMG_20201204_130848.jpg
Wyświetleń:	99
Rozmiar:	73,9 KB
ID:	450856

  12. #1972

    Domyślnie

    Masz za nisko ustawioną krzywą.


    Ustaw np. dla +15 - 26 stopni i dla -15 -35 stopni ...

    I poczekaj aż dom wreszcie się nagrzeje ...
    Nowoczesna stodoła w leśnej dziczy + komentarze
    Zużycie prądu LG Therma V 9KW

    Dom parterowy 117 m2 pow. użytkowej . Powierzchnia ogrzewana w całości podłogówką. 117 m2, . Ściany silikat 18 - 22 cm grafit , płyta fundamentowa z (15cm EPS200 + 10cm EPS100) ,duże przeszklenia, strop ocieplony celuoza Termofloc 40cm . Pompa LG Therma V 9KW.

  13. #1973
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    Pentlik

    Zarejestrowany
    May 2019
    Skąd
    Kołczygłowy
    Kod pocztowy
    77-140
    Posty
    35

    Domyślnie

    Ustaw np. dla +15 - 26 stopni i dla -15 -35 stopni ...
    No ale czy podkręcenie krzywej grzewczej o 1 stopień zrobi taką różnicę na ogrzewaniu podłogowym??

  14. #1974

    Domyślnie

    Cytat Napisał Pentlik Zobacz post
    No ale czy podkręcenie krzywej grzewczej o 1 stopień zrobi taką różnicę na ogrzewaniu podłogowym??
    Podłoga grzeje dużą powierzchnią, jest szansa, że +1°C w podłodze przełoży się na +1°C w domu.
    Ale jak już pisaliśmy wcześniej przy podłogowym ogrzewaniu masz kilka godzin zwłoki zanim odczujesz zmianę.
    Myślę że minimum 10 godzin. Masz krzywą 2-punktową, przy podłogowym CO - to może i lepiej.
    Ustaw krzywą jak koledzy pisali, zresetuj Daikina i po restarcie zobaczysz o ile zmieniła się temp. wody na menu HOME.
    Jak będzie wyższa niż przed zmianą, to powinno się to przełożyć na wyższą temp. w domu.
    Odczekaj dzień czy dwa. Wtedy odczujesz jak to wpłynęło na temp. w domu.
    Dom z 1910r., pow. ogrzewana 160 m2 ; OZC 7,2kW dla -20°C (i +22°C w domu), 100% grzejniki, częściowe podpiwniczenie, cegła klinkierka 50cm z pustką dylatacyjną +10cm styro., strop 32cm wełny, skosy 17-20 cm. "U" przegród - podłoga na gruncie U=0,62-0,86; mury zew. U=0,34; skosy U=0,25; strop U=0,11; okna U=1,6 +rolety zewn. Fotowoltaika 8,31 kWp (4,56kWp poli; wschód -73°) + (3,75kWp mono; zachód +107°), rekuperacja <300m3/h. Od 15.10.2020r. PC-PW Daikin Altherma III R32 - 6 kW z grzałką 9 kW.

  15. #1975
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar plamiak
    Zarejestrowany
    Oct 2006
    Skąd
    Jędrzejów (prawie)
    Posty
    1.237

    Domyślnie

    Hej, i z tej krzywej wyszła Ci temperatura zadana 25? Tyle to jest fabrycznie ustawione jako temperatura minimalna grzania - przynajmniej u mnie tak było.
    Najprościej - ustaw na sztywno temp. zadaną na powiedzmy 30 i poczekaj 12 godzin. To właśnie teraz - w czasie nagrzewania powinieneś ustawić temperaturę na sztywno, a potem włączyć krzywą.
    Daikin Altherma III 8 kW
    Dom: 130 m2 ogrzewanych podłogówka.
    FV 5,3 kWp E-W
    bogusław:
    Podłogówkę można spokojnie włączyć do czynników usposabiających do wystąpienia a już z całą pewnością do spotęgowania choroby nadciśnieniowej.https://forum.muratordom.pl/showthread.php?75728-ogrzewanie-podłogowe-w-całym-domu&p=1541280&viewfull=1#post1541280
    Nawet najlepiej zrobiona podłogówka może w wielu przypadkach już istniejacych schorzeń układu krążenia bardzo zaszkodzić.
    post #79

  16. #1976
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    Pentlik

    Zarejestrowany
    May 2019
    Skąd
    Kołczygłowy
    Kod pocztowy
    77-140
    Posty
    35

    Domyślnie

    Cytat Napisał Marco36 Zobacz post
    Podłoga grzeje dużą powierzchnią, jest szansa, że +1°C w podłodze przełoży się na +1°C w domu.
    Ale jak już pisaliśmy wcześniej przy podłogowym ogrzewaniu masz kilka godzin zwłoki zanim odczujesz zmianę.
    Myślę że minimum 10 godzin. Masz krzywą 2-punktową, przy podłogowym CO - to może i lepiej.
    Ustaw krzywą jak koledzy pisali, zresetuj Daikina i po restarcie zobaczysz o ile zmieniła się temp. wody na menu HOME.
    Jak będzie wyższa niż przed zmianą, to powinno się to przełożyć na wyższą temp. w domu.
    Odczekaj dzień czy dwa. Wtedy odczujesz jak to wpłynęło na temp. w domu.
    Wczoraj przed wyjazdem w delegację ustawiłem minimalną temperaturę na krzywej grzewczej na 28 stopni. Po dzisiejszym telefonie od żony w domu dalej 20 stopni, nawet temperatura spadła bo wczoraj jak wyjeżdżałem było 20,4 stopnia. jeżeli tak jak piszesz + 1stopień na krzywej odpowiadałby +1 w domu byłoby rewelacyjnie. Może rzeczywiście za szybko aby wyciągać jakieś wnioski. Zobaczę co będzie jak wrócę jutro do domu.

  17. #1977
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    Pentlik

    Zarejestrowany
    May 2019
    Skąd
    Kołczygłowy
    Kod pocztowy
    77-140
    Posty
    35

    Domyślnie

    Cytat Napisał plamiak Zobacz post
    Hej, i z tej krzywej wyszła Ci temperatura zadana 25? Tyle to jest fabrycznie ustawione jako temperatura minimalna grzania - przynajmniej u mnie tak było.
    Najprościej - ustaw na sztywno temp. zadaną na powiedzmy 30 i poczekaj 12 godzin. To właśnie teraz - w czasie nagrzewania powinieneś ustawić temperaturę na sztywno, a potem włączyć krzywą.
    Tyle ustawił mi serwisant jak był podłączyć ostatecznie pompę i powiedział, że będzie dobrze. A możecie pochwalić się jak wyglądają u Was krzywe grzewcze abym mógł mieć jakieś porównanie?

  18. #1978
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    Pentlik

    Zarejestrowany
    May 2019
    Skąd
    Kołczygłowy
    Kod pocztowy
    77-140
    Posty
    35

    Domyślnie

    Rozmawiałem przed chwilą z żona i na pompie mam ustawioną minimalną temperaturę na krzywej grzewczej 28 stopni a temperatura zasilania to 25,5 stopnia. Czy tak aby na pewno powinno być?

  19. #1979
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar plamiak
    Zarejestrowany
    Oct 2006
    Skąd
    Jędrzejów (prawie)
    Posty
    1.237

    Domyślnie

    Cytat Napisał Pentlik Zobacz post
    Rozmawiałem przed chwilą z żona i na pompie mam ustawioną minimalną temperaturę na krzywej grzewczej 28 stopni a temperatura zasilania to 25,5 stopnia. Czy tak aby na pewno powinno być?
    Jak widać - chyba nie.... A masz w ogóle włączone grzanie w/g krzywej?
    Zacznij od ręcznego ustawienia sztywnej temperatury np. 32 stopnie.
    Daikin Altherma III 8 kW
    Dom: 130 m2 ogrzewanych podłogówka.
    FV 5,3 kWp E-W
    bogusław:
    Podłogówkę można spokojnie włączyć do czynników usposabiających do wystąpienia a już z całą pewnością do spotęgowania choroby nadciśnieniowej.https://forum.muratordom.pl/showthread.php?75728-ogrzewanie-podłogowe-w-całym-domu&p=1541280&viewfull=1#post1541280
    Nawet najlepiej zrobiona podłogówka może w wielu przypadkach już istniejacych schorzeń układu krążenia bardzo zaszkodzić.
    post #79

  20. #1980
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    Pentlik

    Zarejestrowany
    May 2019
    Skąd
    Kołczygłowy
    Kod pocztowy
    77-140
    Posty
    35

    Domyślnie

    Cytat Napisał plamiak Zobacz post
    Jak widać - chyba nie.... A masz w ogóle włączone grzanie w/g krzywej?
    Zacznij od ręcznego ustawienia sztywnej temperatury np. 32 stopnie.
    Tak, na pewno mam ustawione grzanie według krzywej grzewczej. Aż takim laikiem nie jestem, to mam ustawione na 100%
    Jeżeli nic ta krzywa grzewcza nie podniesie temperatury do jutra to zrobię tak jak piszesz, ustawie grzanie bezwzględne na 32 stopnie.

Strona 99 z 118

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony