dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 106 z 118
Pokaż wyniki od 2.101 do 2.120 z 2357
  1. #2101

    Domyślnie

    Witam. Po sześciu latach padł czujnik przepływu wody w altherma 11 kw pw. Po zdemontowaniu czujnika przeczyszczeniu go dalej pokazuje 0 litrow przepływu. Wywala błąd... I ani grzania domu ani cwu.... Gdzie go kupić...

  2. #2102
    DOMOWNIK FORUM (min. 500) Avatar exetterenak
    Zarejestrowany
    May 2020
    Skąd
    okolice Warszawy
    Posty
    592

    Domyślnie

    Szukaj jutro od rana na wyszukiwarce Daikin Polska https://www.daikin.pl/pl_pl/Znajdz-d...a-Daikin.html#

    Z Krakowa kawał drogi do Rybnika ale Pan Teliżyn z Karbon Rybnik zawsze chętny do pomocy

  3. #2103

    Domyślnie

    Dzięki... Sytuacja z serwisu daikin: w mojej jednostce jest czujnik grunfos... W katalogu wg mojej tabliczki znamionowej powinien być w środku przepływomierz firmy sika... Grunfos już nie do dostania. Sika na zamówienie 1420 zł brutto....

  4. #2104

    Domyślnie

    Witam,
    Jak rozpoznać czy pompa taktuje? Można to zweryfikować po ilości uruchomień sprężarki w ciągu godziny czy jest jakiś inny sposób?

    Mam instalacje mieszaną, grzejniki + podłogówka 50/50 i zastanawiam się nad przejściem na grzanie 24/7 ale jak czytam to często pojawiają się problemy z taktowaniem, zwłaszcza w wyższych temperaturach na zewnątrz. Dla sprężarki lepiej jest jak włącza się często na chwilę czy rzadko a na dłużej?

    Chciałbym też zapytać o przepływ wody jaki powinien być - maks. jaki widziałem to ok. 26l /min. Jest ok? Używam termostatu zewnętrznego jako harmonogramu włączania i wyłączania pompy.

  5. #2105

    Domyślnie

    Cytat Napisał Gwiazdoor Zobacz post
    Dla sprężarki lepiej jest jak włącza się często na chwilę czy rzadko a na dłużej?
    Chciałbym też zapytać o przepływ wody jaki powinien być - maks. jaki widziałem to ok. 26l /min. Jest ok?
    Używam termostatu zewnętrznego jako harmonogramu włączania i wyłączania pompy.
    Pompy ciepła inwerterowe zostały skonstruowane do pracy ciągłej;
    - dlatego modulują moc ,
    - po to jest krzywa grzewcza,
    Przepływ uzależniony jest od mocy pompy!!!
    Używaj tylko krzywej grzewczej ;
    - wymaga trochę zabawy przy ustawieniu
    Około 80 % Energii Na Ogrzewanie Budynku Przypada Na Temperatury > - 2 C ,
    Dobór mocy PC-PW wg. OZC ; http://forum.muratordom.pl/showthrea...-wg-OZC/page16
    Czy bufor / sprzęgło jest potrzebne ??? ; http://forum.muratordom.pl/showthrea...-hydrauliczne),
    Grzanie PC-PW w II-taryfie; http://forum.muratordom.pl/showthrea...-taryfie/page2

  6. #2106

    Domyślnie

    Właśnie dziś ustawiłem grzanie pogodowe, wcześniej korzystałem ze stałej temperatury i termostatu on/off i grzałem w tańszej strefie co pozwalało znacząco obniżyć rachunki, teraz mam PV i chciałem zmienić właśnie system grzania.
    Na początek ustawiłem zalecaną krzywą przez instalatora czyli 38*/ -18 28*/+20
    Wydaje mi się, że będzie to za mało ale zobaczymy, dodatkowo zostawiam termostat by wyłączył pompę jak temperatura będzie za wysoka, czyli będzie to sygnał, że trzeba przestawić krzywą.

    Pytanie jeszcze, czy lepiej grzać cały czas noc dzień, czy że wzgledu na lepsze warunki pogodowe w dzień na noc po prostu wyłączyć grzanie i grzać od rana do wieczora?

    Co jest wyznacznikiem uruchamiania sprężarki, od czego to zależy?

  7. #2107

    Domyślnie

    Cytat Napisał Gwiazdoor Zobacz post
    Teraz mam PV i chciałem zmienić właśnie system grzania.
    1/ Ustawiłem zalecaną krzywą przez instalatora czyli ; 38*/ -18 28*/+20
    2/ Zostawiam termostat by wyłączył pompę jak temperatura będzie za wysoka,
    czyli będzie to sygnał, że trzeba przestawić krzywą.
    3/ Pytanie jeszcze, czy lepiej ;
    - grzać cały czas noc dzień,
    - czy że względu na lepsze warunki pogodowe w dzień,
    - na noc po prostu wyłączyć grzanie i grzać od rana do wieczora?
    4/ Co jest wyznacznikiem uruchamiania sprężarki, od czego to zależy?
    - Warto dane OZC umieścić w stopce - łatwiej o dobrą odpowiedź,
    - Poczytaj moje tematy ze stopki,
    ad1/ metodą prób dojdziesz do właściwego ustawienia,
    - wg; mnie należy podnieść temperaturę z 28 na 32 C,
    ad2/ wyłącz termostat,
    ad3/ nie ma dobrej odpowiedzi, musisz do niej sam dojść;
    Przy grzejnikach i temperaturach na zewnątrz rzędu; 5 – 10 C
    - nie warto obniżać temp zasilania - bo pompa będzie taktować,
    - stosować jak najniższą temperaturę zasilania, która daje zadowalający komfort cieplny,
    - uważam, że ; korzystniej dla sprężarki jak dłużej pracuje z niższą temperaturą ,
    - praca PC z dłuższym czasem, ale niższą mocą skutkuje rzadszymi Defrostami ;
    ad4/ w daikinie nie ma informacji o ilości załączeń sprężarki!!!
    ad5/ https://legionella.pl
    Nie musisz grzać do 75 C . Wystarczy że ;
    dla 55,0 C - 20 min;
    dla 57,5 C - 06 min,
    dla 60,0 C - 02 min,
    dla 70,0 C - sekundy
    Ostatnio edytowane przez Andrzej5101 ; 14-10-2021 o 10:32
    Około 80 % Energii Na Ogrzewanie Budynku Przypada Na Temperatury > - 2 C ,
    Dobór mocy PC-PW wg. OZC ; http://forum.muratordom.pl/showthrea...-wg-OZC/page16
    Czy bufor / sprzęgło jest potrzebne ??? ; http://forum.muratordom.pl/showthrea...-hydrauliczne),
    Grzanie PC-PW w II-taryfie; http://forum.muratordom.pl/showthrea...-taryfie/page2

  8. #2108
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    jacekw80

    Zarejestrowany
    Nov 2013
    Skąd
    Gliwice
    Kod pocztowy
    44-100
    Posty
    23

    Domyślnie

    Od 2 miesięcy użytkuję pompę ciepła Daikin Altherma III 6kW. Do tej pory było grzane tylko CWU ale od kilku dni również podłogówka.
    To czego mi brakuje w tym urządzeniu to informacji na temat jego pracy czyli wszelkich statystyk i wykresów np. temp zasilania, powrotu czy pracy sprężarki (ilość włączeń). To co oferuje menu na hydroboxie jest żenujące a info a apce na telefon to jakaś porażka.
    Być może producent wychodzi z założenia, że klient teraz wymaga żeby urządzenie po prostu działało i nie ma ochoty sprawdzać jak działa, ma być ciepło w domu i tyle.
    Obecnie temperatura na zewnątrz jest w przedziale 5-10 st. i wydaje mi się, że pompa się włącza a po kilku minutach wyłącza. Musiałbym chyba przenieść się z fotelem do kotłowni, żeby z kilka godzin poobserwować jak faktycznie się zachowuje a wystarczyłoby aby pompa wysyłała dane na serwer. Poprzednio miałem kocioł na ekogroszek ze sterownikiem eCoal (www.esterownik.pl) i można było sprawdzić dane historyczne wszystkich czujników od pierwszego dnia pracy kotła.

  9. #2109
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) Avatar asolt
    Zarejestrowany
    Feb 2010
    Skąd
    Dąbrowa Tarnowska
    Kod pocztowy
    33-200
    Posty
    11.476
    SOLVENT Hurtownia wentylacyjna. OZC, świadectwa i char. energetyczne. Projekty instalacji sanitarnych. Montaż instalacji wentylacji mechanicznej/rekuperacji, klimatyzacji i pomp ciepła www.solvent.sklep.pl cała polska

    Domyślnie

    Cytat Napisał jacekw80 Zobacz post
    Od 2 miesięcy użytkuję pompę ciepła Daikin Altherma III 6kW. Do tej pory było grzane tylko CWU ale od kilku dni również podłogówka.
    To czego mi brakuje w tym urządzeniu to informacji na temat jego pracy czyli wszelkich statystyk i wykresów np. temp zasilania, powrotu czy pracy sprężarki (ilość włączeń). To co oferuje menu na hydroboxie jest żenujące a info a apce na telefon to jakaś porażka.
    Być może producent wychodzi z założenia, że klient teraz wymaga żeby urządzenie po prostu działało i nie ma ochoty sprawdzać jak działa, ma być ciepło w domu i tyle.
    .....
    A co mają dac tak szczegołowe informacje? Czy mają słuzyc do zmiany parametrów i ustawien fabrycznych pompy, celem optymalizacji pracy ?.

  10. #2110
    SYMPATYK FORUM (min. 10) Avatar stratus84
    Zarejestrowany
    Feb 2015
    Skąd
    powiat kielecki
    Posty
    22
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    1

    Domyślnie

    Cytat Napisał jacekw80 Zobacz post
    Od 2 miesięcy użytkuję pompę ciepła Daikin Altherma III 6kW. Do tej pory było grzane tylko CWU ale od kilku dni również podłogówka.
    To czego mi brakuje w tym urządzeniu to informacji na temat jego pracy czyli wszelkich statystyk i wykresów np. temp zasilania, powrotu czy pracy sprężarki (ilość włączeń). To co oferuje menu na hydroboxie jest żenujące a info a apce na telefon to jakaś porażka.
    Być może producent wychodzi z założenia, że klient teraz wymaga żeby urządzenie po prostu działało i nie ma ochoty sprawdzać jak działa, ma być ciepło w domu i tyle.
    Obecnie temperatura na zewnątrz jest w przedziale 5-10 st. i wydaje mi się, że pompa się włącza a po kilku minutach wyłącza. Musiałbym chyba przenieść się z fotelem do kotłowni, żeby z kilka godzin poobserwować jak faktycznie się zachowuje a wystarczyłoby aby pompa wysyłała dane na serwer. Poprzednio miałem kocioł na ekogroszek ze sterownikiem eCoal (www.esterownik.pl) i można było sprawdzić dane historyczne wszystkich czujników od pierwszego dnia pracy kotła.
    Witam, tak to prawda, Daikin oferuje bardzo mało, wszystko ma działać na automacie po wcześniejszym nastawieniu krzywej grzewczej i tyle... Jest kilka ustawień w profilu instalatora które mozna zmienić np ja wyłączyłem podbicie temperatury w okolicach 0stC, jest jeszcze kilka ale nie pamiętam. Aktualnie grzeję na krzywej + Madoka 22stC + harmonogram na dzień i jest ok. Jeśli chcesz wiedzieć jak zachowuje się pompa tzn dokładnie co robi w danej chwili można analizując dane z podlicznika on-line firmy np Zamel MEW 01. Obserwując pobór w watach można stwierdzić co maszyna robi tzn czy pracuje pompka, sprężarka czy też grzałki w zależności od fazy na której podepniesz przekładnik z podlicznika. Z netu...:
    https://youtu.be/nYv5HTv9S9g
    https://youtu.be/5rjaisMFCLM gdzieś od 7minuty.

  11. #2111
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar vr5
    Zarejestrowany
    Nov 2017
    Skąd
    Sosnowiec
    Kod pocztowy
    41-200
    Posty
    2.490

    Domyślnie

    Cytat Napisał stratus84 Zobacz post
    Witam, tak to prawda, Daikin oferuje bardzo mało, wszystko ma działać na automacie po wcześniejszym nastawieniu krzywej grzewczej i tyle... Jest kilka ustawień w profilu instalatora które mozna zmienić np ja wyłączyłem podbicie temperatury w okolicach 0stC, jest jeszcze kilka ale nie pamiętam. Aktualnie grzeję na krzywej + Madoka 22stC + harmonogram na dzień i jest ok.
    Jest możliwość ustawienia z poziomu instalatora na pracę zależną jedynie od temperatury zasilania.
    # [A.2.1.7] kod [C-07] = 0.
    W takim ustawieniu nie pracuje na harmonogramie - krzywej grzewczej, nie jest zależna od temperatury pomieszczenia.
    Przez 2 lata tak miałem ustawione w starszej jednostce i przy grzejnikach bardzo mi to odpowiadało.
    Teraz mam (od tygodnia) płytę główną z pompą PWM oraz czujnikiem przepływu ultradźwiękowym.

    Pracuje to na ustawieniach wg krzywej grzewczej. Jak będę miał chwilę czasu zmienię to na wymuszenie stałej temperatury zasilania.
    Ogrzewanie: Bez węgla. Gaz z rury, 4 klimy. PC PW 8,0 kW (Daikin Altherma na R32).

  12. #2112

    Domyślnie

    Po uruchomieniu grzania zauważyłem, że ciśnienie w instalacji wskazywane przez pompę jest ok. 0,2 - 0,3 b niższe niż podawane przez tradycyjny manometr wpięty w instalację. Taka sytuacja występuje gdy pompa obiegowa jest w stanie spoczynku oraz gdy pracuje na niskich obrotach. Gdy pompa pracuje z większą wydajnością ciśnienie podawane przez Althermę jest takie samo jak na manometrze. Też tak macie ? Wydaje mi się, że w poprzednim sezonie grzewczym oba wskazania były ze sobą zbieżne.

  13. #2113
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.156
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał RRR. Zobacz post
    Po uruchomieniu grzania zauważyłem, że ciśnienie w instalacji wskazywane przez pompę jest ok. 0,2 - 0,3 b niższe niż podawane przez tradycyjny manometr wpięty w instalację. Taka sytuacja występuje gdy pompa obiegowa jest w stanie spoczynku oraz gdy pracuje na niskich obrotach
    Prawo Bernoulliego znasz?
    Przekroje rurek i sposób zamontowania obydwu manometrów są takie same?

  14. #2114

    Domyślnie

    Witam mam sterownik arc448a2 arc448a3 to samo ale do żeczy jak ustawić histerezaę na wylocie lub jak wylonczyć pracę pompy co kilka minut co instrukcja to inna jak pobieram z netu może macie jakie ustawienia najlepsze nie mam hydroboxu opcja cwu wyłonczona mozr ktoś dysponuje ustawieniami serwisowymi co jest do czego od 00 kod do f ,dziękuję

  15. #2115
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar vr5
    Zarejestrowany
    Nov 2017
    Skąd
    Sosnowiec
    Kod pocztowy
    41-200
    Posty
    2.490

    Domyślnie

    Cytat Napisał Włodek1234 Zobacz post
    Witam mam sterownik arc448a2 arc448a3 to samo ale do żeczy jak ustawić histerezaę na wylocie lub jak wylonczyć pracę pompy co kilka minut co instrukcja to inna jak pobieram z netu może macie jakie ustawienia najlepsze nie mam hydroboxu opcja cwu wyłonczona mozr ktoś dysponuje ustawieniami serwisowymi co jest do czego od 00 kod do f ,dziękuję
    To są sterowniki od starszych Daikinów. Arc448a2 miałem w hydroboxie z 2008 roku, a z 2012 roku arc448a4. Działały tak samo.
    Nie podpowiem Ci jak ustawić krzywą grzewczą bo wystarczyło mi ustawienie temperatury na zasilaniu. Musi być wyłączona ikona zegara z lewej strony na wyświetlaczu. Tak mi działało przez 2 lata.

    Piszesz, że nie masz hydroboxu, więc być może jest to składak. Ale jeśli w jednostce wewnętrznej jest wymiennik płytowy oraz pompa do przetłaczania wody i płyta elektroniki to to "coś" jest hydroboxem.

    W październiku dokupiłem kilka podzespołów od Althermy 3, w tym wyświetlacz nowej generacji oraz płytę główną z zaprogramowanymi ustawieniami nie wspominając o czujniku przepływu oraz pompie wody PWM. Czyli prawie cały hydrobox nowego typu bez wymiennika płytowego oraz oryginalnej obudowy (wymiennik od Dakina już też mam, ale jego podłączenie wymaga interwencji f-gazowca).

    Jak widzę to na płycie elektroniki od "starej" PC i "nowej" jest gniazdo X10A.
    Do tego gniazda wystarczy podpiąć kabel USB (EKPCCAB4) by wszystko ustawić z poziomu komputera.
    Ogrzewanie: Bez węgla. Gaz z rury, 4 klimy. PC PW 8,0 kW (Daikin Altherma na R32).

  16. #2116
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    hansons83

    Zarejestrowany
    Apr 2017
    Skąd
    Łodź
    Kod pocztowy
    94-003
    Posty
    67

    Domyślnie Sterowanie pompą

    Witam.
    Mam problem z przegrzewaniem domu w słonecznie dni, mam duże przeszklenia od strony południowej, na razie ratuję się zasłanianiem żaluzji zewnętrznych lub wyłączaniem pompy. Wolałbym jednak wykorzystać słońce a wyłączać pompę tylko, że w sposób automatyczny. Chcę zaprogramować w automatyce domowej odpowiednie akcje które będą odpowiadać za włączenie/wyłączenie grzanie przez pompę, albo ręcznie ale zdalnie w cieplejsze dni.
    Problem na tą chwilę mam taki, że nie wiem gdzie podłączyć styki od automatyki którymi chcę sterować czy ma grzać czy nie. Instrukcję przejrzałem, nic konkretnego poza wejściami dla termostatów Daikin nie wyczytałem. Termostatu nie chcę, w automatyce mam dostępne dużo więcej informacji niż tylko temp. pokojowa. Podpowie ktoś gdzie się wpiąć i co skonfigurować?

  17. #2117

    Domyślnie

    Czy ktoś jest w stanie napisać jak ustawić pompę Daikina Althermę, aby tylko grzała harmonogramem i nie włączała się niepotrzebnie w drogich godzinach?

    Grzeję harmonogramem i krzywą grzewczą, całość podłogówka. W godzinach kiedy chcę, żeby grzała ustawiam sobie np. to co wychodzi z krzywej +2st. W godzinach kiedy nie chcę żeby grzała ustawiam to co z krzywej -10st. Ale coś takiego słabo działa, ponieważ, jak temperatura na wylocie z pompy spadnie do ok. 24 stopni to pompa (sprężarka) się załącza w celu podniesienia temp. wody do ok. 26st. C (podejrzewam, że ma histerezę 1st.) i bez sensu co chwilę uruchamia sprężarkę. Podejrzewam, że w jakiś ustawieniach ma możliwość modyfikacji tego tylko nie wiem gdzie. Chyba, że nie ma możliwości całkowicie jej wyłączyć w godzinach kiedy się nie chce, aby pracowała.

  18. #2118

    Domyślnie

    Cytat Napisał jambos Zobacz post
    Czy ktoś jest w stanie napisać jak ustawić pompę Daikina Althermę, aby tylko grzała harmonogramem i nie włączała się niepotrzebnie w drogich godzinach?

    Grzeję harmonogramem i krzywą grzewczą, całość podłogówka. W godzinach kiedy chcę, żeby grzała ustawiam sobie np. to co wychodzi z krzywej +2st. W godzinach kiedy nie chcę żeby grzała ustawiam to co z krzywej -10st. Ale coś takiego słabo działa, ponieważ, jak temperatura na wylocie z pompy spadnie do ok. 24 stopni to pompa (sprężarka) się załącza w celu podniesienia temp. wody do ok. 26st. C (podejrzewam, że ma histerezę 1st.) i bez sensu co chwilę uruchamia sprężarkę. Podejrzewam, że w jakiś ustawieniach ma możliwość modyfikacji tego tylko nie wiem gdzie. Chyba, że nie ma możliwości całkowicie jej wyłączyć w godzinach kiedy się nie chce, aby pracowała.
    Deltę możesz zmienić w ustawieniach instalatora.

    Tej pompy z pozycji jej menu nie możesz całkowicie wyłączyć w godzinach w których chcesz - tylko poprzez obniżenie krzywej o maksymalnie - 10. Możesz to natomiast zrobić dodając zewnętrzny termostat z harmonogramem.

  19. #2119

    Domyślnie

    Dzięki za info. Popatrzę na ustawienia instalatora. Moim zdaniem jest to dziwne, że z poziomu sterownika pompy nie można tego wykonać. Czy można zmienić deltę od wartości zadanej osobno w górę i w dół czy ona jest ustawia symetrycznie?

  20. #2120

    Domyślnie

    Nie wiem czy dobrze zrozumiałem Twoje pytanie, ale delta to po prostu różnica pomiędzy aktualną temperaturą zasilania i powrotu. Deltę ustawiasz jako wartość stałą np. 5, a pompa tak dopiera parametry pracy aby różnica pomiędzy aktualną temperaturą zasilania a powrotu właśnie tyle wynosiła.

Strona 106 z 118

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony