dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 107 z 118
Pokaż wyniki od 2.121 do 2.140 z 2357
  1. #2121

    Domyślnie

    Witam ponownie znam x10a txrx gnd i program dcheker to mi działa ale.dchekerem nie da.sie.nic zmienić to tylko do odczytu jest jaki program do ustawień ? Po x10a?

  2. #2122

    Domyślnie

    Cytat Napisał RRR. Zobacz post
    Nie wiem czy dobrze zrozumiałem Twoje pytanie, ale delta to po prostu różnica pomiędzy aktualną temperaturą zasilania i powrotu. Deltę ustawiasz jako wartość stałą np. 5, a pompa tak dopiera parametry pracy aby różnica pomiędzy aktualną temperaturą zasilania a powrotu właśnie tyle wynosiła.
    Akurat nie o tą deltę chodziło, ale tak przemyślałem i chyba nie da się tego wykonać z poziomu pompy. Myślałem, że jeszcze da się ustawić deltę dla jej minimalnej temperatury uruchomienia, czyli 24st. C na zasilaniu.

    Chciałbym, aby pompa się nie włączała nawet wtedy jak temperatura spadnie poniżej 24st. C. Jest to bez sensu, że się załącza, popracuje kilka minut i się wyłącza jak osiągnie 25-26st.C. Nie po to jest harmonogram, aby włączała się wtedy kiedy chce, a wtedy kiedy ja chcę. Możliwe, że problemem też jest za wysoka temperatura na zewnątrz. Jak będzie zimniej to będzie się podłoga ładowała z wyższą temperaturą i wtedy woda na powrocie będzie miała więcej niż 24st. C. Bez czegoś zewnętrznego to chyba nie zadziała.

  3. #2123

    Domyślnie

    Bez zewnętrznego termostatu tego nie zrobisz. W poprzednim sezonie borykałem się z podobnymi problemami, bo sterowanie samą pogodówką w moim przypadku nie zdawało egzaminu. Po dołożeniu termostatu w końcu pompa grzeje wtedy gdy naprawdę potrzeba.

  4. #2124

    Domyślnie

    Możesz podać jaki termostat zastosowałeś? Czy taki termostat musi zostać zamontowany przez serwisanta Daikina, żeby nie stracić gwarancji?

  5. #2125
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    jacekw80

    Zarejestrowany
    Nov 2013
    Skąd
    Gliwice
    Kod pocztowy
    44-100
    Posty
    23

    Domyślnie

    Mam ten sam problem co jambos.
    Gdy w ciągu dnia jest słonecznie i temperatura powyżej 10 st. pompa pracuje kilka minut i się wyłącza po to żeby za kilka minut znowu się włączyć. Nie działa krzywa, ani wyższe nastawy temperatury na sztywno. Harmonogram nie przewiduje ustawień typu on/off. Ja rozumie, że oprogramowanie ustawione jest na minimalne zużycie prądu a sprężarka inwerterowa powinna modulować. Proszę mnie jedynie uświadomić, że nie mam się czym przejmować a liczba załączeń w granicach 50-100 na dobę jest normą i tak ma być. Oczywiście mam gwarancję 5 lat i powinienem spać spokojnie.

    Pytanie do RRR.
    O jaki termostat Ci chodzi ? Czy wydając około 30 tyś nie powinien być w standardzie, w końcu chodzi o ochronę sprzętu przez nadmierną eksploatacją ... albo i nie.

    Nic mi nie pozostaje jak czekać na mróz, może w końcu pompa zacznie normalnie pracować.

  6. #2126

    Domyślnie

    Cytat Napisał jacekw80 Zobacz post
    Proszę mnie jedynie uświadomić, że nie mam się czym przejmować
    a liczba załączeń w granicach 50-100 na dobę jest normą i tak ma być.
    Oczywiście mam gwarancję 5 lat i powinienem spać spokojnie.
    Aby pompa pracowała zgodnie z prawami fizyki musi być ;
    - moc grzejników dla temperatury 35/45 C => od mocy cieplnej budynku,
    - ilość zładu wodnego w układzie to ; 20 l/kW * Npompy kW
    Około 80 % Energii Na Ogrzewanie Budynku Przypada Na Temperatury > - 2 C ,
    Dobór mocy PC-PW wg. OZC ; http://forum.muratordom.pl/showthrea...-wg-OZC/page16
    Czy bufor / sprzęgło jest potrzebne ??? ; http://forum.muratordom.pl/showthrea...-hydrauliczne),
    Grzanie PC-PW w II-taryfie; http://forum.muratordom.pl/showthrea...-taryfie/page2

  7. #2127

    Domyślnie

    Ale to jest jasne. Tylko domy są teraz dobrze zaizolowane, więc nie potrzebują dużej ilości energii (wysokiej temperatury zasilania cały czas). Przez to spokojnie można ogrzewać harmonogramem (w wybranych godzinach z wyższą temperaturą), ale nie, bo temp. na zasilaniu nie może spać poniżej 24-25st.C. Przez co dzienna liczba załączeń sprężarki jest dość duża... Chyba że o to chodzi, do 5 lat nic się nie powinno stać, a po tym okresie to się sami martwcie.

  8. #2128
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar vr5
    Zarejestrowany
    Nov 2017
    Skąd
    Sosnowiec
    Kod pocztowy
    41-200
    Posty
    2.490

    Domyślnie

    Cytat Napisał Włodek1234 Zobacz post
    Witam ponownie znam x10a txrx gnd i program dcheker to mi działa ale.dchekerem nie da.sie.nic zmienić to tylko do odczytu jest jaki program do ustawień ? Po x10a?
    Z całą pewnością są programy.
    Jak znam życie program D-Checker jest na pewno w wersji dla serwisantów (pewnie płatny, lub otrzymywane po odbyciu płatnego szkolenia) oraz w wersji okrojonej (demo?) jaką Ty posiadasz.

    Serwisanci z tego żyją i nie ma co się dziwić, że nie udostępniają.
    Przy zakupie różnych "bajerów" i usług Daikin proponuje skontaktowanie się ze swym Przedstawicielem.

    Nie drążyłem tematu, bo mi wszystko działa i jak na razie jestem zadowolony. Przy starszym hydrobox`ie przez 2 lata w miarę potrzeby naciskałem guziki + - wymuszając temperaturę na zasilaniu c.o. oraz włączenia prysznica.

    Około 10 października wszystkie termistory z płyty głównej z 2012 roku przeniosłem na płytę Alterma 3 - i tak to działa już ponad miesiąc.

    Do grzania c.w.u. jest harmonogram, gdzie grzanie bojlera uruchamia się o godzinie 22.00-giej. Jako że mam PV, to grzanie wody rozpoczynam w południe (większa autokonsumpcja)
    Przestawiłem jedynie godzinę na sterowniku: o godzinie 12-tej mój sterownik pokazuje 22-gą. Po nagrzaniu wody przestawiam na z harmonogramu na "Komfortowy" i to wszystko... Pewnie to wszystko chodzi wg krzywej. Jakiej, to jeszcze nie doszedłem - nie mam czasu gdyż kończę docieplanie domu.

    Hydrobox EKHB00BB6V6 przebudowałem gdyż wiosną kupiłem jednostkę zewnętrzną na czynniku R32 (ERGA 08DAV3), a ta niestety nie za bardzo chciała pracować z hydrobox`em. Wymaga nowszego oprogramowania, czyli innego hydrobox`u.

    Hydrobox niestety można kupić od 15 000 zł w górę. Dla mnie taka kwota nie jest akceptowalna...
    Ogrzewanie: Bez węgla. Gaz z rury, 4 klimy. PC PW 8,0 kW (Daikin Altherma na R32).

  9. #2129

    Domyślnie

    Cytat Napisał jambos Zobacz post
    Możesz podać jaki termostat zastosowałeś? Czy taki termostat musi zostać zamontowany przez serwisanta Daikina, żeby nie stracić gwarancji?
    Ja kupiłem EUROSTER 4040 TXRX, ale możesz zamontować każdy dostępny na rynku według własnych preferencji. Co do gwarancji to jest to kwestia uznaniowa, zgodnie z warunkami gwarancji Daikina każda samodzielna modyfikacja urządzenia powoduje jej utratę... ale ja zamontowałem sam bo to 10 minut roboty. W ubiegłym tygodniu miałem przegląd gwarancyjny i serwisant nie miał z tym żadnych problemów.

    Jacekw80:
    Tak jak pisałem wcześniej, w poprzednim sezonie grzewczym miałem takie same problemy jak Ty, gdy pompa w słoneczne dni taktowała. Mam duże przeszklenia od południa, które powodują że nawet w siarczyste mrozy przy słonecznej pogodzie w domu mam 26 stopni bez grzania. Pompa chodząca tylko według pogodkówki w takiej sytuacji głupieje, bo z jednej strony z pogodówki wynika że ma grzać, a z drugiej przegrzany dom nie odbiera już ciepła. Po zamontowaniu termostatu pompa nadal reguluje nastawy według pogodówki, ale chodzi tylko wtedy gdy termostat jej na to pozwala. I to było to, w końcu pompa pracuje wtedy gdy naprawdę potrzeba, nie taktuje, a co najważniejsze ja wreszcie mogłem zapomnieć o jej istnieniu

  10. #2130
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    hansons83

    Zarejestrowany
    Apr 2017
    Skąd
    Łodź
    Kod pocztowy
    94-003
    Posty
    67

    Domyślnie

    Cytat Napisał RRR. Zobacz post
    Ja kupiłem EUROSTER 4040 TXRX, ale możesz zamontować każdy dostępny na rynku według własnych preferencji.
    Czy to jest zwykły termostat ze stykiem ON/OFF?
    Jak to skonfigurować, i gdzie podłączyć, bo w trakcie przeglądu pytałem o to serwisanta który twierdził, że tylko termostaty od daikina będą działać.

  11. #2131

    Domyślnie

    Tak, to zwykły termostat on/off. Jeśli dobrze pamiętam to styki 30 i 35. Dokładny schemat znajduje się na wewnętrznej strony pokrywy zabezpieczającej płytę główną.

    Po zamontowaniu, trzeba go jeszcze dodać w ustawieniach instalatora.
    Ostatnio edytowane przez RRR. ; 29-11-2021 o 08:54

  12. #2132
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    jacekw80

    Zarejestrowany
    Nov 2013
    Skąd
    Gliwice
    Kod pocztowy
    44-100
    Posty
    23

    Domyślnie

    Proszę o pomoc, moja pompa Daikin Altherma III 6kw robi sobie co chce, nie pojmuje już co mam zrobić aby zmusić ją do pracy. Od kilku dni monitoruję jej pracę i zużycie po nocy zazwyczaj mam 2-3 kw. Niby super ale temperatura w pomieszczeniu systematycznie spada, w ciągu kilku dni z 23 st do 21,5. Miałem wcześniej ustawioną stałą temp. zasilania na 26, przyszły trochę zimniejsze dni więc przestawiłem na krzywą (ustawiła się na 28 st.) i temp. w domu zaczęła spadać. Teraz mam znowu stałą temp. 30st i dalej nic. Niby pracuje, przepływ raz ma 22l/min a innym razem 6l/min. Temp. zasilania 30, powrót 25. Zużycie dobowe jest w ostatnich dniach na poziomie 10-12kW.

  13. #2133

    Domyślnie

    Zwiększaj krzywą codziennie o stopień i obserwuj. Skoro dom się nie dogrzewa to znaczy, że temperatura zasilania jest za niska.

  14. #2134
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    jacekw80

    Zarejestrowany
    Nov 2013
    Skąd
    Gliwice
    Kod pocztowy
    44-100
    Posty
    23

    Domyślnie

    Tak właśnie robię, codziennie mam większą temp zasilania - od 2 dni 30st. Dziwi mnie to, że zużycie energii nie wzrasta tak jak i temperatura w domu.
    Wydaje mi się, że pompa powinna chodzić non stop, żeby powrót miał wartość +-delta względem zasilania, domyślnie jest to chyba 1st czyli powrót 29st ??
    Przy takich ustawieniach na telefonie pokazuje mi obecnie zużycie 4kW od północy.
    Będę dalej zwiększać temp zasilania, nic mi nie pozostaje.

  15. #2135

    Domyślnie

    Cytat Napisał jacekw80 Zobacz post
    Wydaje mi się, że pompa powinna chodzić non stop,
    żeby powrót miał wartość - delta względem zasilania,
    domyślnie jest to chyba 1st czyli powrót 29st ??
    Ustaw krzywą grzewczą minimum na ; 15/35C i -15/40 C ,
    Żeby PC chodziła non stop = to musi być równowaga;
    - energia tracona przez budynek = energii dostarczonej
    Około 80 % Energii Na Ogrzewanie Budynku Przypada Na Temperatury > - 2 C ,
    Dobór mocy PC-PW wg. OZC ; http://forum.muratordom.pl/showthrea...-wg-OZC/page16
    Czy bufor / sprzęgło jest potrzebne ??? ; http://forum.muratordom.pl/showthrea...-hydrauliczne),
    Grzanie PC-PW w II-taryfie; http://forum.muratordom.pl/showthrea...-taryfie/page2

  16. #2136

    Domyślnie

    Cytat Napisał Andrzej5101 Zobacz post
    Ustaw krzywą grzewczą minimum na ; 15/35C i -15/40 C ,
    Żeby PC chodziła non stop = to musi być równowaga;
    - energia tracona przez budynek = energii dostarczonej
    A skąd taka temp. początkowa +15/+35*C.
    jacekw80 ma ogrzewanie podłogowe i jak wcześniej przy +15 i +10*C starczała mu stała temp. wody +26*C - to moim zdaniem początek grzania przy +15*C powinien zaczynać się właśnie od tych +26 lub +28*C.
    Drugi koniec może na początek być te -15*C/+40*C, a gdy w domu będzie się robiło zbyt ciepło ze spadkiem temp. na dworze, to osobiście nie obniżałbym tych +40*C a raczej przesunął z -15*C w dół np. do -18*C.

    jacekw80 - nie wiem skąd wziąłeś deltę 1, dla ogrzewania podłogowego to raczej delta jest ruchoma w zakresie 7 do 3.

    Na początek ustawiłbym krzywą pogodową na +15*C/+28*C do -20*C/+40*C następnie w zależności jak grubą masz wylewkę w podłogówce to daj P.C. czas ze 10-12 godzin. aż zagrzeje podłogę i ta zacznie dogrzewać pomieszczenia. Następnie korygować jeden lub drugi koniec krzywej w zależności czy będzie robiło zbyt ciepło w domu wraz ze spadkiem temp. na dworze czy odwrotnie.

    Podstawowe pytanie, na którym sam się przejechałem rok temu. Czy po zmianie ustawień krzywej resetujesz system Daikina? Jak nie zrobisz restartu gdy P.C. go proponuje przy powrocie na domek - to P.C. pracuje na starych ustawieniach.



    Zanim zaczniesz zmieniać ustawienia popatrz w menu głównym jaką temp. ma P.C. zadaną na podłogę, po zmianie ustawień i resecie P.C. jak ta temp. będzie wyższa o 2 lub 3*C to już masz jakiś postęp. A wraz ze spadkiem temp. na dworze ta temp. będzie rosła wg zadanej krzywej.

    Sprawdź też ... właściwie chciałem pisać o harmonogramie, ale tu trzeba zacząć od pytania czy masz termostat pokojowy np. Madoka lub inny. Bez termostatu chyba harmonogram i tak nie będzie działał.

    Ogólnie dziwi mnie, że wszyscy chcecie ustawiać krzywą od +15 do -15*C.
    Po osiągnięciu -15*C temp. wody pozostanie wtedy stała, jak dojdzie woda do +40*C przy -15*C to przy -20*C dalej utrzyma te +40*C - przestanie rosnąć.
    Gdy temp. na dworze spadnie do -20*C to wasza temp. wody zatrzyma się na tej zadanej dla -15*C, jednocześnie dom będzie potrzebował więcej energii - to i temp. w domu zacznie opadać.

    LG w swoim katalogu podaje taki oto wykres, który nieco objaśnia pracę poszczególnych sprzętów na danych temperaturach wody.
    Ostatnio edytowane przez Marco36 ; 02-12-2021 o 19:18
    Dom z 1910r., pow. ogrzewana 160 m2 ; OZC 7,2kW dla -20°C (i +22°C w domu), 100% grzejniki, częściowe podpiwniczenie, cegła klinkierka 50cm z pustką dylatacyjną +10cm styro., strop 32cm wełny, skosy 17-20 cm. "U" przegród - podłoga na gruncie U=0,62-0,86; mury zew. U=0,34; skosy U=0,25; strop U=0,11; okna U=1,6 +rolety zewn. Fotowoltaika 8,31 kWp (4,56kWp poli; wschód -73°) + (3,75kWp mono; zachód +107°), rekuperacja <300m3/h. Od 15.10.2020r. PC-PW Daikin Altherma III R32 - 6 kW z grzałką 9 kW.

  17. #2137

    Domyślnie

    Witam zrobiłem na termostacie gniazdo x17a na płycie a1p skrajne piny grzanie jeszcze chłodzenie muszę poszukać które piny ,które ustawienia delty na sterowniku arc448a2?

  18. #2138

    Domyślnie

    Panowie czy freon w instalacji powinien bulgotać, jak podczas gotowania wody?

    Wcześniej bulgotanie słyszałem w piwnicy przy hydroboksie - winą obarczałem instalację wodną.
    Ale godzinę temu byłem na dworze i akurat trafiłem na końcówkę defrostu - praca kompresora była wyraźnie słyszalna, a 15 sekund przed końcem defrostu wyraźnie i głośno było słychać bulgotanie. Podobnie jak w początkowej fazie gotowania wody w czajniku, gdy na początku "strzelają" pojedyncze pęcherze.

    Instalcja została niewystarczająco "spróżnowana" przed napełnieniem freonem czy jak ???
    Przez okres 10 do 15-stu sekund wyraźnie się gotuje zarówno na zewnątrz jak i wewnątrz - na obu wymiennikach. Przy podglądzie czujników dzieje się to przy osiągnięciu przez czynnik temperatury około +1*C.

    edit ... następnego dnia zadzwoniłem do opiekuna Daikina.
    hmm.. Serwisant Daikina stwierdził, że przy defroście i zejściu czynnika nawet do ujemnej temp. mogą się takie rzeczy dziać i jak Altherma nie sygnalizuje błędów to się nie przejmować.

    Instalatorzy obecni na forum - też uważacie, że nie ma się czym przejmować?

    Obawiam się, że to może powoli zamęczać kompresor i w momencie pojawienia się komunikatu może być za późno i będzie trzeba coś wymieniać. A można było interweniować wcześniej i zapobiec awarii.
    Ostatnio edytowane przez Marco36 ; 02-03-2022 o 23:01
    Dom z 1910r., pow. ogrzewana 160 m2 ; OZC 7,2kW dla -20°C (i +22°C w domu), 100% grzejniki, częściowe podpiwniczenie, cegła klinkierka 50cm z pustką dylatacyjną +10cm styro., strop 32cm wełny, skosy 17-20 cm. "U" przegród - podłoga na gruncie U=0,62-0,86; mury zew. U=0,34; skosy U=0,25; strop U=0,11; okna U=1,6 +rolety zewn. Fotowoltaika 8,31 kWp (4,56kWp poli; wschód -73°) + (3,75kWp mono; zachód +107°), rekuperacja <300m3/h. Od 15.10.2020r. PC-PW Daikin Altherma III R32 - 6 kW z grzałką 9 kW.

  19. #2139
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    Rocka

    Zarejestrowany
    Mar 2012
    Skąd
    Zielonka
    Kod pocztowy
    86-005
    Posty
    30

    Domyślnie

    Witam,
    posiadam zbiornik Daikina EKHWS200B3v3. Czy możecie polecić, jaką anodę magnezową powinnam zakupić w celu jej wymiany?

  20. #2140

    Domyślnie

    Zgodnie z informacją na stronie Daikina https://www.daikin.pl/pl_pl/products...3v3.table.html
    jest tam zbiornik ze stali nierdzewnej.
    Zbiorniki nierdzewne nie posiadają anody.
    Anody są stosowane w zbiornikach emaliowanych.
    Ostatnio edytowane przez Marco36 ; 02-03-2022 o 23:03
    Dom z 1910r., pow. ogrzewana 160 m2 ; OZC 7,2kW dla -20°C (i +22°C w domu), 100% grzejniki, częściowe podpiwniczenie, cegła klinkierka 50cm z pustką dylatacyjną +10cm styro., strop 32cm wełny, skosy 17-20 cm. "U" przegród - podłoga na gruncie U=0,62-0,86; mury zew. U=0,34; skosy U=0,25; strop U=0,11; okna U=1,6 +rolety zewn. Fotowoltaika 8,31 kWp (4,56kWp poli; wschód -73°) + (3,75kWp mono; zachód +107°), rekuperacja <300m3/h. Od 15.10.2020r. PC-PW Daikin Altherma III R32 - 6 kW z grzałką 9 kW.

Strona 107 z 118

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony