dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 2 z 118
Pokaż wyniki od 21 do 40 z 2357
  1. #21
    Lider FORUM (min. 2800) NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE Avatar Depi
    Zarejestrowany
    Jan 2007
    Posty
    3.865
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    45

    Domyślnie

    Cytat Napisał rafał ...
    grzejemy dom pompą przy temp zew > +4, jak jest zimniej to przełącza się na gaz.
    Nie no - bardzo sensowne rozwiązanie, tylko raczej drogie. No i niedostępne dla tych, którzy nie mają dostępu do gazu.

    A jak piszesz w takim wątku, że użytkujesz PC pow-woda i cię nie zawiodła, to chyba nie tylko ja mam wrażenie, że ją polecasz. A nie każdy pójdzie po linku z zrozumie, że PC nie używasz zimą. A to CAŁKOWICIE zmienia postać rzeczy, chyba przyznasz?
    GG: 1243811
    Siennik Budywy Aktualizacja 13.X.09 - This battlestation is fully operational!
    Komentarze

  2. #22

    Domyślnie

    Depi ... przyznam z całą pewnością, że nie czytasz uważnie postów, ja nie mam PC powietrze - woda tylko powietrze-powietrze i cały czas podkreślam, że pompa jest OK ale należy pamiętać o jej oganiczeniach.

  3. #23

    Domyślnie a

    rafale
    rozumie że masz dodatkowe źródło ciepła
    czy jest to gaz który zasila ogrzewanie nadmuchowe?

    co do pompy powietrze woda
    co zrobić gdy temperatura spada poniżej -20 st?
    Fido/Fidox - Robert Kucia
    www.iQhome.eu
    www.AleWygodnie.pl

  4. #24
    Lider FORUM (min. 2800) NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE Avatar Depi
    Zarejestrowany
    Jan 2007
    Posty
    3.865
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    45

    Domyślnie

    Powietrze-powietrze? Czy oby na pewno?

    Tak - rafl zima grzeje gazem, PC ma tylko w okresach przejsciowych. Jak temp spadnie do -20 to grzeje grzalka elektr.
    GG: 1243811
    Siennik Budywy Aktualizacja 13.X.09 - This battlestation is fully operational!
    Komentarze

  5. #25

    Domyślnie

    u mnie dokładnie działa to tak:

    temp. zew. > 4C - dom ogrzewa pompa ciepła powietrze-powietrze,
    temp zew. < 4C - dom ogrzewa kondensacyjny piec gazowy ( powietrzny )
    lato - działa klimatyzacja

    Przełączanie pomiędzy źródłem ciepła odbywa się automatycznie na podstawie odczytu temperatury zewnętrznej. Grzałek elektrycznych nie mam.

    Najistotniejsze jest to, że praca pompy ciepła to 60-70% pracy ogrzewania, takiem mamy zimy ostatnio.

    W układach wodnych PC musi być również wspomagana, kotłem gazowym lub grzałkami elektrycznymi i należy o tym pamiętać decydując się na taką PC.

  6. #26

    Domyślnie

    Cytat Napisał rafał ...
    u mnie dokładnie działa to tak:

    temp. zew. > 4C - dom ogrzewa pompa ciepła powietrze-powietrze,
    temp zew. < 4C - dom ogrzewa kondensacyjny piec gazowy ( powietrzny )
    lato - działa klimatyzacja

    Przełączanie pomiędzy źródłem ciepła odbywa się automatycznie na podstawie odczytu temperatury zewnętrznej. Grzałek elektrycznych nie mam.

    Najistotniejsze jest to, że praca pompy ciepła to 60-70% pracy ogrzewania, takiem mamy zimy ostatnio.

    W układach wodnych PC musi być również wspomagana, kotłem gazowym lub grzałkami elektrycznymi i należy o tym pamiętać decydując się na taką PC.
    Dzięki za info.
    Dlaczego akurat 4 st. C stanowi granice ?
    Wynika to z Twoich obliczeń, że już wówczas gaz jest ekonomiczniejszy ? Czy też tak Ci zalecił instalator ?
    Ja kiedyś myślałem o powietrznej PC wpsomaganej kotłem na paliwo stałe, ale jakoś nie jestem do tego przekonany?
    A w ogóle jak Ci się spisuje ogrzewanie powietrzne ?

    Pozdrawiam.
    185 m2 grzane + 32 m2 garaż (jedna pętla), silikat 24 cm. + 20 cm. szarego styro (działówki silikat), 30 cm. styro (U=0,11) w skosach poddasza, 20 cm. styro 0,036 w podłodze (10 cm. wylewki na dole, 8 cm. na poddaszu), 15 cm. na ścianie fund., strop monolityczny, pełne deskowanie (na nieużytkowym poddaszu piana PUR), DZ spiralne 4x200 m. w żółtym piasku (tymi "rencami"), PC by Wihajster HCT 9,4 kW z chłodzeniem pasywnym, zasobnik 300 l (3,4 m2 wężownicy).

  7. #27
    Lider FORUM (min. 2800) NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE Avatar Depi
    Zarejestrowany
    Jan 2007
    Posty
    3.865
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    45

    Domyślnie

    Cytat Napisał ProStaś
    Dlaczego akurat 4 st. C stanowi granice ?
    Stasiu - czy Ty w ogóle zadałeś sobie ten trud (???), i kliknąłeś w link podany przez rafała.. ? Wydaję mi się, że nie.
    GG: 1243811
    Siennik Budywy Aktualizacja 13.X.09 - This battlestation is fully operational!
    Komentarze

  8. #28

    Domyślnie

    Cytat Napisał Depi
    Cytat Napisał ProStaś
    Dlaczego akurat 4 st. C stanowi granice ?
    Stasiu - czy Ty w ogóle zadałeś sobie ten trud (???), i kliknąłeś w link podany przez rafała.. ? Wydaję mi się, że nie.
    Take it easy.
    Co tak nerwowo, czyżby rozpoczęcie budowy była aż takie stresujące ? Trud sobie zadałem. Linków to ci w necie dostatek, mnie empiryka ciekawi.
    Ot i wsio.

    Pozdrawiam i trzymam kciuki, bo ten trud też sobie zadałem...
    http://forum.muratordom.pl/post24294...light=#2429451
    185 m2 grzane + 32 m2 garaż (jedna pętla), silikat 24 cm. + 20 cm. szarego styro (działówki silikat), 30 cm. styro (U=0,11) w skosach poddasza, 20 cm. styro 0,036 w podłodze (10 cm. wylewki na dole, 8 cm. na poddaszu), 15 cm. na ścianie fund., strop monolityczny, pełne deskowanie (na nieużytkowym poddaszu piana PUR), DZ spiralne 4x200 m. w żółtym piasku (tymi "rencami"), PC by Wihajster HCT 9,4 kW z chłodzeniem pasywnym, zasobnik 300 l (3,4 m2 wężownicy).

  9. #29

    Domyślnie

    +4 bo zdaniem instalatora jest to granica opłacalnośći pracy pompy przy obecych cenach prądu i gazu ziemnego

  10. #30

    Domyślnie a

    czyli +4 to granica opłacalności ... w/g instalatora
    ale daikin ma niby pracować do -20stC

    jak się ma to do reklam daikina?
    jaki cop przy -20, -10, 0 itp
    Fido/Fidox - Robert Kucia
    www.iQhome.eu
    www.AleWygodnie.pl

  11. #31

    Domyślnie

    działać to ona działa, tylko że wraz ze spadkiem temperatury zewnętrznej spada jej sprawność i zarazem moc grzewcza

    nie wiem jak to jest dokładnie w Daikinie, ale sądzę że podobnie jak w mojej pompie, zobacz sobie wykres i tabele w tym pdf

    http://www.polskikomfort.pl/pliki/38eyx-c3pd.pdf

    Dla mojej pompy COP przy +4 wynosi 3,36 a dla -16 C 2,04 ale myślę, że nie to jest najważniejsze, trzeba pamiętać, że im zimniej tym dom wymaga większej mocy grzewczej a pompa daj coraz mniej mocy więc trzeba ją wspomagać bo zwyczajnie nie dogrzeje

  12. #32

    Domyślnie a

    nie bsrdzo wiem gdzie znaleść tą daną
    nie znam tak dobrze języka

    nie bardzo mi się chce wierzyć że COP 3,36 to mało
    choć piszesz że instalator mówi że jest ok
    40gr za kWh z copem 3,36 daje koszt jednej kW =
    40/3.36 = 11,9gr

    jeżeli weżmiemy COP 2,04 to koszt jednej kW=
    40/2.04 = około20 gr

    jeżeli masz gaz to taniej gaz

    a u mnie jak mam zapotrzebowanie

    2700kwh roczne
    czyli ile procent mam cop 3 a ile 2
    nawet gdyby bylo 2 to mam:
    2700x35gr (pół w nocnej taryfie) /2 = 472

    czyli wydam 300 zł bo w lecie mam cop 5
    Fido/Fidox - Robert Kucia
    www.iQhome.eu
    www.AleWygodnie.pl

  13. #33
    Lider FORUM (min. 2800) NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE Avatar Depi
    Zarejestrowany
    Jan 2007
    Posty
    3.865
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    45

    Domyślnie Re: a

    Cytat Napisał fido
    czyli wydam 300 zł bo w lecie mam cop 5
    GG: 1243811
    Siennik Budywy Aktualizacja 13.X.09 - This battlestation is fully operational!
    Komentarze

  14. #34

    Domyślnie

    Dokładnie to jest tak, że cena 1 kW ciepła z gazu ziemnego przy piecu kondensacyjnym wynosi ok 15 gr, więc zgodnie z Twoimi wyliczeniami dla COP > 3 pompa jest opłacalna i daje ok 20% oszczędności.

    Gaz będzie zapewne drożał więc to się będzie dynamicznie zmianiało, no i w innej sytuacji są Ci, którzy jak źródlo wspomagające mają gaz płynny lub prąd, wtedy nawet COP 2 jest opłacalne.

  15. #35
    Lider FORUM (min. 2800) NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE Avatar Depi
    Zarejestrowany
    Jan 2007
    Posty
    3.865
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    45

    Domyślnie

    Prąd też raczej nie będzie tanial. Choć wniosek, że przy COP > 3 pompa ciepła zaczyna mieć sens uważam za słuszny.
    GG: 1243811
    Siennik Budywy Aktualizacja 13.X.09 - This battlestation is fully operational!
    Komentarze

  16. #36

    Domyślnie a

    nie bardzo rozumie śmiech
    cop może nawet sięgnąć 8

    spotkałem się ze sprzedawcą womaru
    jestem pod WRAŻENIEM!!!!
    zastanawiam się bardzo poawąnie nad Pci powietrze/woda
    u mnie roczne zużycie na
    CO = 2800 kWh
    CW = 3000 kWh

    - jeżeli nawet taka pompa ma mniejszy cop i nie dział poniżej 20-15 stC
    to zgodnie z wyliczeniami właściciela który testował taką pCi koszt 1 kWh = 11 gr w porównaniu ze standardową pompą z gruntowym kolektorem gdzie koszt 1 kWh = 7gr
    w moim przypadku tracę jedynie 2800 kWh* (11gr-7gr)= 84zł
    czyli bardzo mało

    zalety:
    - mały koszt inwestycji,
    - brak dolnego źródła = oszczędność działki ( obecnie m2 kosztuje nawete 200zł), można sadzić drzewa gdzie się chce
    -można podwyższyć cop i spwodować że będzie dziłała nawet przy -20stC puszczjąc wyrzutnie na jednostkę zewnętrzną
    - COP 10- powiecie to niem ożliwe - a co dzieje się gdy na zewnątrz + 20-25 stC? przecież wtedy przepompować ciepło do bufora na CWU to zaden koszt
    moim zdaniem więcej jest dni o temperaturze 25 st niż -20stC
    naprzykład dziś mamy kwiecień - na zewnątrz +20stC, a wyobraźcie sobie co dzieje się pod xiemią - jesteśmy po sezonie grzewczym dolne źródło wyeksploatowane temp +3stC cop gorszy.
    - A (altherma) ma w cenie regulator pogody który w innym PCi trzeba dokupić - dzięki temu możemy regulować temperature zasilania CO - jak jest ciepło wpuszczamy np 27stC
    - A mam inferter czyli regulowaną moc - co za tym idzie nie pracuje ze stałą mocą lecz taką jaką potrzeba - taka opcja jest tylko w drogich pompach solankowych
    - A ma rozbudowany sterownik - można ustawiać mase paramertów - np grzej boiler do 40stC od godziny 16-20 a do 70st od 20 - 21
    - A nie ma dodatkowych pompek obiegowych !!! - w standardowych kotłowniach z pompami tradycyjnymi pomp obiegowych jest masa:
    . jedna do dolnego źródła
    . jedna do górnego żródła
    . jadna do podłogówki
    to absolutne minimum, jezeli mamy 2 bufory to dochodzi jeszcze pompka pomiędzy buforami, nie mówiąc już że nalezy dokupić zawory trójdrożne itp.
    -A ma klime!! - można dokulpic jednostkę do klimy i mamy w dowolnym pokoju klimatyzację - jeżeli ktoś ma Rekuperator i wentylacje mechaniczną to można zrobić tak jak ja chce: przedstawiciel ma mi przeliczyć chłodnico-nagrzewnicę którą umieszczam w kanale nawiewnym i ... mam klime latem, szybkie dogrzewanie zimą
    - zaletą jest równieź to że z uwagi na mały koszt inwestycyjny mogę odłożyć na następny rok decyzje o dokupieniu drugiej PCi z solanką - o ile zajdzie taka potrzeba
    - możliwość podgrzania wody w buforze do 85stC - ponoć w nowych modelach dzięki innowacjom taka opcja istnieje

    podsumowując - oczekuje od producenta na COP w pełnym zakresie temperatur wtedy w excelu chce porównać wydatek w zależności o temperatury w danym regionie
    i tu prośba - potrzebuje źrednie temperatury z małopolski CAŁOROCZNE - czy ktoś spotkał się z taką tabele?
    -----------
    nierozumie też dlaczego PCi opłaca się dopiero powyżej COP >3
    przecież to zalezy od wielu czynników
    jak choćby możliwość użycia taryfy nocnej
    20gr/kW/COP3 = 7gr
    poza tym raczej mało jest pomp ze średniorocznym COP >3
    mam dobry przykład sąsiada który buduje przyłącz gazu
    samo doprowadzenie gazu do budynku (30-40m) i po budynku bedzie go kosztowało około 6000 zł do tego dochcdzą kominy które musiał zrobić, piec
    Fido/Fidox - Robert Kucia
    www.iQhome.eu
    www.AleWygodnie.pl

  17. #37
    Lider FORUM (min. 2800) NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE Avatar Depi
    Zarejestrowany
    Jan 2007
    Posty
    3.865
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    45

    Domyślnie

    fido Widzę, że to dobry sprzedawca musiał być, bo zakręcił Cię jak słoik na zimę.

    Proponuję trochę ochłonąć i jeszcze raz przemyśleć sprawę. I poczytać to, co tu powypisywałeś. Tak na spokojnie.
    GG: 1243811
    Siennik Budywy Aktualizacja 13.X.09 - This battlestation is fully operational!
    Komentarze

  18. #38

    Domyślnie a

    już trochę ochłonąłem
    jestem bardziej wstrzemięźliwy
    Fido/Fidox - Robert Kucia
    www.iQhome.eu
    www.AleWygodnie.pl

  19. #39
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA OD ENERGOOSZCZĘDZANIAFORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar coulignon
    Zarejestrowany
    Sep 2007
    Posty
    6.267
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    26

    Domyślnie Re: a

    Cytat Napisał fido
    nie bardzo rozumie śmiech
    cop może nawet sięgnąć 8

    spotkałem się ze sprzedawcą womaru
    jestem pod WRAŻENIEM!!!!
    zastanawiam się bardzo poawąnie nad Pci powietrze/woda
    u mnie roczne zużycie na
    CO = 2800 kWh
    CW = 3000 kWh

    - jeżeli nawet taka pompa ma mniejszy cop i nie dział poniżej 20-15 stC
    to zgodnie z wyliczeniami właściciela który testował taką pCi koszt 1 kWh = 11 gr w porównaniu ze standardową pompą z gruntowym kolektorem gdzie koszt 1 kWh = 7gr
    w moim przypadku tracę jedynie 2800 kWh* (11gr-7gr)= 84zł
    czyli bardzo mało

    zalety:
    - mały koszt inwestycji,
    - brak dolnego źródła = oszczędność działki ( obecnie m2 kosztuje nawete 200zł), można sadzić drzewa gdzie się chce
    -można podwyższyć cop i spwodować że będzie dziłała nawet przy -20stC puszczjąc wyrzutnie na jednostkę zewnętrzną
    - COP 10- powiecie to niem ożliwe - a co dzieje się gdy na zewnątrz + 20-25 stC? przecież wtedy przepompować ciepło do bufora na CWU to zaden koszt
    moim zdaniem więcej jest dni o temperaturze 25 st niż -20stC
    naprzykład dziś mamy kwiecień - na zewnątrz +20stC, a wyobraźcie sobie co dzieje się pod xiemią - jesteśmy po sezonie grzewczym dolne źródło wyeksploatowane temp +3stC cop gorszy.
    - A (altherma) ma w cenie regulator pogody który w innym PCi trzeba dokupić - dzięki temu możemy regulować temperature zasilania CO - jak jest ciepło wpuszczamy np 27stC
    - A mam inferter czyli regulowaną moc - co za tym idzie nie pracuje ze stałą mocą lecz taką jaką potrzeba - taka opcja jest tylko w drogich pompach solankowych
    - A ma rozbudowany sterownik - można ustawiać mase paramertów - np grzej boiler do 40stC od godziny 16-20 a do 70st od 20 - 21
    - A nie ma dodatkowych pompek obiegowych !!! - w standardowych kotłowniach z pompami tradycyjnymi pomp obiegowych jest masa:
    . jedna do dolnego źródła
    . jedna do górnego żródła
    . jadna do podłogówki
    to absolutne minimum, jezeli mamy 2 bufory to dochodzi jeszcze pompka pomiędzy buforami, nie mówiąc już że nalezy dokupić zawory trójdrożne itp.
    -A ma klime!! - można dokulpic jednostkę do klimy i mamy w dowolnym pokoju klimatyzację - jeżeli ktoś ma Rekuperator i wentylacje mechaniczną to można zrobić tak jak ja chce: przedstawiciel ma mi przeliczyć chłodnico-nagrzewnicę którą umieszczam w kanale nawiewnym i ... mam klime latem, szybkie dogrzewanie zimą
    - zaletą jest równieź to że z uwagi na mały koszt inwestycyjny mogę odłożyć na następny rok decyzje o dokupieniu drugiej PCi z solanką - o ile zajdzie taka potrzeba
    - możliwość podgrzania wody w buforze do 85stC - ponoć w nowych modelach dzięki innowacjom taka opcja istnieje

    podsumowując - oczekuje od producenta na COP w pełnym zakresie temperatur wtedy w excelu chce porównać wydatek w zależności o temperatury w danym regionie
    i tu prośba - potrzebuje źrednie temperatury z małopolski CAŁOROCZNE - czy ktoś spotkał się z taką tabele?
    -----------
    nierozumie też dlaczego PCi opłaca się dopiero powyżej COP >3
    przecież to zalezy od wielu czynników
    jak choćby możliwość użycia taryfy nocnej
    20gr/kW/COP3 = 7gr
    poza tym raczej mało jest pomp ze średniorocznym COP >3
    mam dobry przykład sąsiada który buduje przyłącz gazu
    samo doprowadzenie gazu do budynku (30-40m) i po budynku bedzie go kosztowało około 6000 zł do tego dochcdzą kominy które musiał zrobić, piec
    Ok! ja bardzo kocham ludzi i wszystkim dobrze życzę. Tak więc kup pompę i obyś był jak najbardziej zadowolony.

  20. #40

    Domyślnie

    Fido

    Po co ci PC przy takim zapotrzebowaniu na energię u mnie II taryfa to około 25 gr słyszałem, że gdzie indziej jest gorzej sam myślę o takiej PC + prąd + kominek jakby nie było prądu.
    Jeżeli taka pompa zużywa 11 gr na 1 kWh to z prostego rachunku wynika:
    (0.25-0,11)x5800 = 812 zł.
    Ja dla takiej oszczędności nie kupowałbym pompy.
    Z ogrzaniem wody w II taryfie nie ma problemu, gorzej z podłogówką, ale można to wyregulować i ewentualny dodatkowy koszt w I taryfie nie zawyży bardziej tej kwoty.
    Ja przy takim zapotrzebowaniu zrobiłbym podłogówkę wodną + elektryczny piec za około 2000 zł. i ewentualnie później mógłbym się zastanawiać nad PC powietrze /woda. Ja przewiduje 2x większe zużycie energii z czego 75% na ogrzewanie i myślę, że u mnie taka pompa ma sens.

Strona 2 z 118

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony