dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 90 z 119
Pokaż wyniki od 1.781 do 1.800 z 2362
  1. #1781

    Domyślnie

    Cytat Napisał plamiak Zobacz post
    Przy niskiej krzywej (np.27) możliwości są takie same. Załóżmy że w godzinach drogiej taryfy ustawimy obniżenie o - 10 stopni, co przy zadanej temperaturze 27 obniży temperaturę zadaną teoretycznie na 17, a w praktyce wystarczy że będzie ona poniżej progu grzania czyli 25 stopni. Na wyświetlaczu pojawi się wtedy temperatura zadana tak czy inaczej 25 stopni i pompa nie rozpocznie grzania.
    Ma to sens, dzięki za rozjaśnienie sytuacji. Wcześniej sądziłem, że obniżenie o np. -10 i tak de facto polega na zejściu jedynie do granicznej wartości z zakresu nastawy - zmyliła mnie właśnie informacja na wyświetlaczu, która po prostu nie może być niższa niż minimalna wartość z "zakresu nastawy".

  2. #1782
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) Avatar doktorant
    Zarejestrowany
    Jul 2014
    Skąd
    Piaseczno
    Posty
    128

    Domyślnie

    Czołem Panowie.
    Wróciłem na forum i jakby co pomogę na tyle, na ile potrafię.
    Wymieniłem Althermę II na III 8kW. Zatem mam porównanie do obu. Niestety te III generacji 8kW są jednofazowe i musiałem zwiększyć przydział mocy dla domu z 11kW na 16kW, co dało też bezpiecznik C25. Tutaj II generacja była lepsza, bo rozbijałem i pompę i agregat na 3 fazy.
    Dom parterowy E-115L 135m2 + garaż 42m2 (w przyszłości poddasze ok. 85m2) - 100% podłogówka, włącznie z garażem. Pompa ciepła Daikin ERLQ016CW1 + EHVH16S26CB9W 3-fazowa. Ściany BK 24cm+20cm styro grafit 0,031, strop 5 cm EPS 100 - 0,038, podłoga 22 cm EPS100, dach 24 cm piany OK. Garaż 10cm grafit 0,031. Okna Veka Softline 82 3-szybowe. Wentylacja mechaniczna z reku Daikin Vam500FB.

  3. #1783

    Domyślnie

    Cytat Napisał RRR. Zobacz post
    Ma to sens, dzięki za rozjaśnienie sytuacji. Wcześniej sądziłem, że obniżenie o np. -10 i tak de facto polega na zejściu jedynie do granicznej wartości z zakresu nastawy - zmyliła mnie właśnie informacja na wyświetlaczu, która po prostu nie może być niższa niż minimalna wartość z "zakresu nastawy".
    U mnie to jednak wygląda tak jak wcześniej myślałem, to znaczy obniżenie w harmonogramie może nastąpić tylko w granicach zakresu nastawy. Czyli jeśli zakres nastawy mam ustawiony na minimum 25, to przy krzywej 27 obniżenie w harmonogramie o - 6 spowoduje, że faktyczne obniżenie i tak nastąpi jedynie do 25.

    Dopiero zmiana zakresu nastawy i obniżenie minimalnego grzania np. do 20, powoduje, że przy krzywej 27 obniżenie w harmonogramie o - 6 rzeczywiście spowoduje obniżenie nastawy do 21 i pompa się wyłącza. Dobrze jednak wnioskuję że w takim przypadku jest ryzyko, że jeżeli temperatura wody na zasilaniu spadnie do tych 21 to załączą się grzałki, bo pompa grzeje od minimum 25 ?


    Wracając jeszcze do pierwszej sytuacji, gdy zakres nastawy był ustawiony na 25 to przy dzisiejszych temperaturach zewnętrznych 8-9 pompa mocno taktowała. Bo już przy spadku temperatury zasilania do 24,2 i powrotu do 23,9 sprężarka załączała się i pracowała 2-3 minuty do osiągnięcia temperatury zasilania 26,4 i powrotu 24. Nie do końca rozumiem z czego wynika załączanie się sprężarki w takich warunkach, skoro ustawiona różnica temperatur wynosi 5 stopni ?

  4. #1784
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar plamiak
    Zarejestrowany
    Oct 2006
    Skąd
    Jędrzejów (prawie)
    Posty
    1.237

    Domyślnie

    Minimum grzania wynosi 25 stopni i instalator mówił aby tego nie zmieniać.
    To co zaobserwowałeś to typowe taktowanie przy wysokich temperaturach zewnętrznych, większość użytkowników radzi sobie z tym poprzez ustawienie harmonogramu - trochę połowiczne rozwiązanie, ale działa.
    Daikin Altherma III 8 kW
    Dom: 130 m2 ogrzewanych podłogówka.
    FV 5,3 kWp E-W
    bogusław:
    Podłogówkę można spokojnie włączyć do czynników usposabiających do wystąpienia a już z całą pewnością do spotęgowania choroby nadciśnieniowej.https://forum.muratordom.pl/showthread.php?75728-ogrzewanie-podłogowe-w-całym-domu&p=1541280&viewfull=1#post1541280
    Nawet najlepiej zrobiona podłogówka może w wielu przypadkach już istniejacych schorzeń układu krążenia bardzo zaszkodzić.
    post #79

  5. #1785

    Domyślnie

    No ale właśnie harmonogram przy nastawie minimum 25 nic mi nie daje, bo przy płaskiej krzywej (np. 27) bez względu na to czy ustawię w harmonogramie - 10 to i tak obniżenie następuje tylko do 25 i pompa się nie wyłącza tylko przy wysokich temperaturach zewnętrznych taktuje.

  6. #1786
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar plamiak
    Zarejestrowany
    Oct 2006
    Skąd
    Jędrzejów (prawie)
    Posty
    1.237

    Domyślnie

    Moja przy obniżeniu -10 nie taktowała, może problemem jest instalacja, mały zład, mały odbiór ciepła?
    Daikin Altherma III 8 kW
    Dom: 130 m2 ogrzewanych podłogówka.
    FV 5,3 kWp E-W
    bogusław:
    Podłogówkę można spokojnie włączyć do czynników usposabiających do wystąpienia a już z całą pewnością do spotęgowania choroby nadciśnieniowej.https://forum.muratordom.pl/showthread.php?75728-ogrzewanie-podłogowe-w-całym-domu&p=1541280&viewfull=1#post1541280
    Nawet najlepiej zrobiona podłogówka może w wielu przypadkach już istniejacych schorzeń układu krążenia bardzo zaszkodzić.
    post #79

  7. #1787

    Domyślnie

    Nie wiem czy się dobrze rozumiemy. Moja przy obniżeniu o np. -6 też nie taktuje. Tylko żeby realnie z niskiej krzywej (27) obniżyć o - 6, muszę też obniżyć "zakres nastawy" tak żeby minimum grzania było na 20. Wtedy obniżka o -6 z 27 powoduje, że temperatura zadana wynosi 21 co przy temperaturze wody na zasilaniu (24) powoduje wyłączenie grzania.

  8. #1788
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar plamiak
    Zarejestrowany
    Oct 2006
    Skąd
    Jędrzejów (prawie)
    Posty
    1.237

    Domyślnie

    Nie musisz, a w zasadzie nie powinieneś obniżać minimum grzania. Jeśli np. harmonogram obliczy że temperatura zadana wynosi np.21 - czyli poniżej 25 - ona się po prostu nie włączy. Chcesz uniknąć taktowania?
    Daikin Altherma III 8 kW
    Dom: 130 m2 ogrzewanych podłogówka.
    FV 5,3 kWp E-W
    bogusław:
    Podłogówkę można spokojnie włączyć do czynników usposabiających do wystąpienia a już z całą pewnością do spotęgowania choroby nadciśnieniowej.https://forum.muratordom.pl/showthread.php?75728-ogrzewanie-podłogowe-w-całym-domu&p=1541280&viewfull=1#post1541280
    Nawet najlepiej zrobiona podłogówka może w wielu przypadkach już istniejacych schorzeń układu krążenia bardzo zaszkodzić.
    post #79

  9. #1789

    Domyślnie

    U mnie to wygląda niestety inaczej, może to kwestia ustawień innych parametrów ??? Przy nastawie minimum 25 harmonogram bez względu na ustaloną wysokość obniżenia i tak obniża temperaturę zadaną do 25 i dalej grzeje, tak jak by zadana wynosiła właśnie 25. Może inni użytkownicy wypowiedzą się jak u nich działa harmonogram.

    Chcę uniknąć taktowania i grzania non stop, bo w domu trwają jeszcze wykończenia i wysoka temperatura w domu nie jest mi jeszcze potrzebna.

  10. #1790
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) Avatar doktorant
    Zarejestrowany
    Jul 2014
    Skąd
    Piaseczno
    Posty
    128

    Domyślnie

    A którą masz Althermę? Jak III dokup dedykowany termostat pokojowy EKRUDAS i zmień parametry. Wtedy pompa nie bedzie Tobie taktować. Przynajmniej u mnie tak pomogło wcześniej w II generacji. Wyciągnąłem z pompy ten termostat i wstawiłem do domu.
    Ja tez miałem krzywą grzewczą ustawioną na 27, ale przy modulacji na 3, podniosłem do 28. Nie zmieniaj minimalnej temperatury na powrocie, bo zaczną Tobie grzałki chodzić.
    Dom parterowy E-115L 135m2 + garaż 42m2 (w przyszłości poddasze ok. 85m2) - 100% podłogówka, włącznie z garażem. Pompa ciepła Daikin ERLQ016CW1 + EHVH16S26CB9W 3-fazowa. Ściany BK 24cm+20cm styro grafit 0,031, strop 5 cm EPS 100 - 0,038, podłoga 22 cm EPS100, dach 24 cm piany OK. Garaż 10cm grafit 0,031. Okna Veka Softline 82 3-szybowe. Wentylacja mechaniczna z reku Daikin Vam500FB.

  11. #1791

    Domyślnie

    Mam Althermę III, o termostacie może pomyślę po wprowadzeniu się do domu, gdy będę mógł z bliska przyglądać się pracy pompy. Obecnie poprzestanę na krzywej i harmonogramie. Uważam, że w moim przypadku ryzyko włączenia się grzałek jest raczej niewielkie, bo w dobrze zaizolowanym domu spadek temperatury o 10 stopni w okienku, w którym grzanie jest wyłączone jest raczej mało prawdopodobny, albo wręcz niemożliwy. Dzięki harmonogramowi unikam natomiast taktowania, a praca pompy w okienkach grzania jest bardzo płynna. Po tygodniu korzystania z Althermy muszę przyznać, że urządzenie jest bardzo zaawansowane technicznie, ale przez to wymaga także dobrego poznania logiki jej pracy. Zużycie prądu przy obecnej aurze to zaledwie 5-7 kWh na dobę (samo grzanie, temperatura w domu 19-20 stopni), więc rewelacja, mimo że dom jest nowy i jest to dopiero początek grzania.

    A Ty Doktorant w jaki sposób sterujesz pracą pompy ? Sama krzywa czy krzywa + termostat ?

  12. #1792
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) Avatar doktorant
    Zarejestrowany
    Jul 2014
    Skąd
    Piaseczno
    Posty
    128

    Domyślnie

    krzywa zależna od pogody + termostat dedykowany do Daikina.

    Mam pytanie do was, jaki macie maksymalny przepływ wody przez instalację? Ja w drugiej generacji miałem 42 l/min, tutaj maks. 29 l/min.
    Dom parterowy E-115L 135m2 + garaż 42m2 (w przyszłości poddasze ok. 85m2) - 100% podłogówka, włącznie z garażem. Pompa ciepła Daikin ERLQ016CW1 + EHVH16S26CB9W 3-fazowa. Ściany BK 24cm+20cm styro grafit 0,031, strop 5 cm EPS 100 - 0,038, podłoga 22 cm EPS100, dach 24 cm piany OK. Garaż 10cm grafit 0,031. Okna Veka Softline 82 3-szybowe. Wentylacja mechaniczna z reku Daikin Vam500FB.

  13. #1793
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar plamiak
    Zarejestrowany
    Oct 2006
    Skąd
    Jędrzejów (prawie)
    Posty
    1.237

    Domyślnie

    Ja mam w trybie CO 22,6 l/min w porywach 30l/min, w trybie CWU 22,4.
    EDIT ale mam kilka pętli mocno zdławione, ostatnio odkręcenie trzech pętli po pół obrotu rotametra zwiekszyło przepływ o 1 litr...
    Ostatnio edytowane przez plamiak ; 02-12-2019 o 12:00
    Daikin Altherma III 8 kW
    Dom: 130 m2 ogrzewanych podłogówka.
    FV 5,3 kWp E-W
    bogusław:
    Podłogówkę można spokojnie włączyć do czynników usposabiających do wystąpienia a już z całą pewnością do spotęgowania choroby nadciśnieniowej.https://forum.muratordom.pl/showthread.php?75728-ogrzewanie-podłogowe-w-całym-domu&p=1541280&viewfull=1#post1541280
    Nawet najlepiej zrobiona podłogówka może w wielu przypadkach już istniejacych schorzeń układu krążenia bardzo zaszkodzić.
    post #79

  14. #1794
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar plamiak
    Zarejestrowany
    Oct 2006
    Skąd
    Jędrzejów (prawie)
    Posty
    1.237

    Domyślnie

    Odpowiem tutaj żeby nie zaśmiecać wątku o zużyciu prądu:
    W Althermie III na krzywą można nałożyć harmonogram który podbije lub obniży temperaturę zadaną. Nie ma jednego ekranu na którym byłyby widoczne te dwie funkcje, włącza się je po kolei. Temperatura zadana którą widć na głównym ekranie jest wynikiem krzywej i harmonogramu.




    Daikin Altherma III 8 kW
    Dom: 130 m2 ogrzewanych podłogówka.
    FV 5,3 kWp E-W
    bogusław:
    Podłogówkę można spokojnie włączyć do czynników usposabiających do wystąpienia a już z całą pewnością do spotęgowania choroby nadciśnieniowej.https://forum.muratordom.pl/showthread.php?75728-ogrzewanie-podłogowe-w-całym-domu&p=1541280&viewfull=1#post1541280
    Nawet najlepiej zrobiona podłogówka może w wielu przypadkach już istniejacych schorzeń układu krążenia bardzo zaszkodzić.
    post #79

  15. #1795
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    Maciej Loret

    Zarejestrowany
    Jun 2013
    Skąd
    Pod Bydgoszczą
    Posty
    556

    Domyślnie

    Cytat Napisał plamiak Zobacz post
    Odpowiem tutaj żeby nie zaśmiecać wątku o zużyciu prądu:
    W Althermie III na krzywą można nałożyć harmonogram który podbije lub obniży temperaturę zadaną. Nie ma jednego ekranu na którym byłyby widoczne te dwie funkcje, włącza się je po kolei. Temperatura zadana którą widć na głównym ekranie jest wynikiem krzywej i harmonogramu.
    Na pierwszy rzut oka wydaje mi się, że mam identyczny sterownik.
    Ale za Chiny nie wiem jak wejść w drugi ekran...

    Wyda mi się również dziwne, że można połączyć harmonogram z krzywą. Jak to by miało działać? Co wówczas ważniejsze - krzywa czy harmonogram?
    Pozdrawiam,
    Maciej Loret

  16. #1796
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar plamiak
    Zarejestrowany
    Oct 2006
    Skąd
    Jędrzejów (prawie)
    Posty
    1.237

    Domyślnie

    Harmonogram jest nadrzędny.
    W menu Strefa główna idź do Harmonogram ogrzewania i włacz.
    W menu Strefa główna idź do Krzywa ogrzewania zależna od pogody i włącz.
    Daikin Altherma III 8 kW
    Dom: 130 m2 ogrzewanych podłogówka.
    FV 5,3 kWp E-W
    bogusław:
    Podłogówkę można spokojnie włączyć do czynników usposabiających do wystąpienia a już z całą pewnością do spotęgowania choroby nadciśnieniowej.https://forum.muratordom.pl/showthread.php?75728-ogrzewanie-podłogowe-w-całym-domu&p=1541280&viewfull=1#post1541280
    Nawet najlepiej zrobiona podłogówka może w wielu przypadkach już istniejacych schorzeń układu krążenia bardzo zaszkodzić.
    post #79

  17. #1797
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    Maciej Loret

    Zarejestrowany
    Jun 2013
    Skąd
    Pod Bydgoszczą
    Posty
    556

    Domyślnie

    Cytat Napisał plamiak Zobacz post
    Harmonogram jest nadrzędny.
    W menu Strefa główna idź do Harmonogram ogrzewania i włacz.
    W menu Strefa główna idź do Krzywa ogrzewania zależna od pogody i włącz.
    OK, zobaczę czy mam włączoną krzywą.
    Wciąż jednak nie rozumiem jak to ma działać. Skoro harmonogram zadaje konkretną temp przez 24h na dobę, to co robi krzywa w tym czasie?
    Pozdrawiam,
    Maciej Loret

  18. #1798

    Domyślnie

    Krzywa reguluje wysokość temperatury na zasilaniu w zależności od aktualnej temperatury zewnętrznej. Natomiast w harmonogramie możesz temperaturę wody w określonych przedziałach czasu podnieść (w stosunku do bieżących wskazań krzywej i wtedy dajesz + od 1 do +10) lub obniżyć (-1 do -10) bądź pozostawić na 0 (czyli wtedy temperatura na zasilaniu będzie taka jak aktualnie wynika z krzywej).

  19. #1799
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    Maciej Loret

    Zarejestrowany
    Jun 2013
    Skąd
    Pod Bydgoszczą
    Posty
    556

    Domyślnie

    Cytat Napisał RRR. Zobacz post
    Natomiast w harmonogramie możesz temperaturę wody w określonych przedziałach czasu podnieść (w stosunku do bieżących wskazań krzywej i wtedy dajesz + od 1 do +10) lub obniżyć (-1 do -10) bądź pozostawić na 0 (czyli wtedy temperatura na zasilaniu będzie taka jak aktualnie wynika z krzywej).
    Jeśli już, to raczej odwrotnie. Ustawiasz harmonogram, natomiast krzywą podbijasz/obniżasz temp. zasilania w przypadku wyższych lub niższych temp. zewnętrznych.
    Jeśli tak jest jak myślę, to wydaje mi się to zdecydowanym przerostem formy nad treścią...
    To już zdecydowanie wolałbym mieć do dyspozycji więcej niż 6 możliwości zmian temp. zasilania c.o. i zaledwie 4 możliwości na c.w.u.
    Chyba, że całe to podniecenie chęcią ochrony sprężarki jest niepotrzebne...
    Pozdrawiam,
    Maciej Loret

  20. #1800

    Domyślnie

    Cytat Napisał Maciej Loret Zobacz post
    Jeśli już, to raczej odwrotnie. Ustawiasz harmonogram, natomiast krzywą podbijasz/obniżasz temp. zasilania w przypadku wyższych lub niższych temp. zewnętrznych.
    To co piszesz nie miałoby sensu. Zresztą zwróć uwagę jak wygląda harmonogram, możesz w nim podnieść lub obniżyć temperaturę od 1 do 10 lub pozostawić na 0. Nie ustawiasz w nim konkretnej temperatury grzania np. 27 stopni tylko właśnie zakres obniżenia lub podwyższenia temperatury. Skoro nie z krzywej to skąd pompa miałaby brać informacje na temat aktualnej temperatury grzania ?

Strona 90 z 119

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony