dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 3 z 5
Pokaż wyniki od 41 do 60 z 82
  1. #41
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE
    sSiwy12

    Zarejestrowany
    Mar 2006
    Skąd
    vel bajbaga
    Posty
    10.842

    Domyślnie

    Cytat Napisał Wgregor
    Matematyka, fizyka, uświadamianie, niekoniecznie musi być ciekawe, zwłaszcza dla tych co tych zagadnień nie rozumieją . .
    To akurat jest prawda
    A może tak powrót do twórczości literackiej - to moim zdaniem znacznie lepiej Ci wychodzi (wiersze całkiem, całkiem)
    Jeśli w tym co napisałem, są jakieś błędy, to przepraszam. Nie wynikają one z chęci obrażania kogokolwiek.

    Uwaga - oświadczam, że nie posiadam zgody autorów, na wklejone w tym poście cytaty i (lub) zdjęcia - tak więc moderator może usunąć ten post.

  2. #42

    Domyślnie

    A można merytorycznie, coś policzyć?
    -100m3/h powietrza przy delta T 15 stopni to ile kW?
    -Czy 35 W/mb prostego GWC "zagrzeje" grunt wokół siebie latem nawt o stopień?
    -Czy im bardziej rozbudowany wymiennik to wiekszy opór a więc i zużycie enegii i wentylatorów?
    No odpowiedz konkretnie , policz sprawdź, no pośmiejemy się razem.
    automatyka górą

  3. #43
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE Avatar adam_mk
    Zarejestrowany
    Jan 2005
    Skąd
    pustynia
    Kod pocztowy
    32-310
    Posty
    22.162

    Domyślnie

    A słyszałeś kiedyś pojęcie "warunki brzegowe"?

    ILE liczbowo wynosi opór rury dla strugi powietrza poruszającej się z ZEROWĄ prędkością?
    Przyjmij rurę fi 5cm , na tę okoliczność. Przyjmij DOWOLNĄ.

    35W na 1mb to wartość mała. Występuje TU i TERAZ.
    Kompletnie nie potrafię zrozumieć, dlaczego trzymasz się jej jak pijany płotu!
    CZASEM występują też INNE wartości!
    Budując GWC nie budujemy go dla TU i TERAZ, ale na WIELE różnych sytuacji!
    NIE wyłącznie dla delta 15, 20, 60.
    Dla delta od -60 do +60 poprzez zero! (no, trochę mnie poniosło!)

    CO wspólnego ma MOC z PRACĄ to już tłumaczyłem.
    Nie dotarło, to trudno...

    Nie gadamy o tym samym. Nie gadamy tym samym językiem.
    Adam M.

  4. #44

    Domyślnie

    35W/mb ...takim testerem testuje się grunt do GWC, tak to robią firmy które się tym zajmują.
    delta T 15 st! - zimą na gł 1.5 m jest około +5 (ale nie chłodzimy a ze względy na komfort i zdrowie nie można przesuszać powietrza więc strumień na dom to 100m3/h więc GWC energetycznie nie ma znaczenia) zaś latem na gł 1.5 m mamy +15stC , więc ile dni w Polsce mamy temperatury ZNACZNIE przekraczające 30stC?
    automatyka górą

  5. #45
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE Avatar adam_mk
    Zarejestrowany
    Jan 2005
    Skąd
    pustynia
    Kod pocztowy
    32-310
    Posty
    22.162

    Domyślnie

    Chłop o wozie a baba o fijołkach!

    Tracę czas?
    Adam M.

  6. #46
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE
    sSiwy12

    Zarejestrowany
    Mar 2006
    Skąd
    vel bajbaga
    Posty
    10.842

    Domyślnie

    Dla edukacji: http://ekoenergia.dzien-e-mail.org/i...sk=view&id=140 - szczególnie Tabela 10. Ale uwaga, to dotyczy poboru ciepła. Natomiast w przypadku "oziębiania" wartości te są znacząco mniejsze, bo grunt ma taką specyfikę.
    A co do:
    35W/mb ...takim testerem testuje się grunt do GWC, tak to robią firmy które się tym zajmują.
    To nie ma takich (elektrycznych) "testerów" - no oczywiście poza firmą TB, ale ten "tester" pewnie działa na takiej samej zasadzie jak testery do wody stosowane (dawno temu) przez sprzedawców filtrów wodnych -działały na wyobraźnię potencjalnego nabywcy filtra.
    Profesjonalne urządzenie, oraz zasada wyznaczania parametrów termicznych gruntu opisana jest też w linku podanym wyżej.
    Jeśli w tym co napisałem, są jakieś błędy, to przepraszam. Nie wynikają one z chęci obrażania kogokolwiek.

    Uwaga - oświadczam, że nie posiadam zgody autorów, na wklejone w tym poście cytaty i (lub) zdjęcia - tak więc moderator może usunąć ten post.

  7. #47

    Domyślnie

    Cytat Napisał adam_mk
    Chłop o wozie a baba o fijołkach!

    Tracę czas?
    Adam M.
    obawiam się, że tak
    Pozdrawiam,
    Michał

    już mieszkamy

  8. #48

    Domyślnie

    http://ekoenergia.dzien-e-mail.org/i...sk=view&id=140
    No bardzo fajna strona podają ile W może odprowadzić różny grunt z mb wymiennika rurowego! Co koledze nie pasi?
    To bardzo fajna strona
    najskuteczniejsza izolacja od środka!
    http://ekoenergia.polska-droga.pl/content/view/132/81/
    czy dom do 40kWh/m2 rocznie (cała energia) klasa A ... Brzęczkowskiego
    http://www.ekoenergia.polska-droga.p...nt/view/47/79/
    automatyka górą

  9. #49

    Domyślnie

    Cytat Napisał bigrw
    ja mam 50 mb rury fi 200 i odkraplacz w stronę ziemi, rura zwykła kanalizacyjna pomarańczowa, najważniejsze jest to czy w danym terenie nie wystepuje z byt wysoko woda gruntowa....
    mam nadzieję, że ci którzy mają GWC nie zapomnieli o odkraplaczach czy to otwartych czy też zamkniętych (z pompką)
    bo wody sie tam wykrapla trochę.....i napewno jaby stała to by śmierdziało......u mnie działa i jest ok
    Super a czy masz może jakieś foto?? Byłbym bardzo wdzięczny i oczywiście napisz coś na temat tego odkraplacza
    email: [email protected]
    Pozdrawiam

  10. #50

    Domyślnie

    Zakopałem dziś 12 m rury do GWC pod budynkiem - typ rury LITA 200mm - mam nadzieję, że będzie nieco lepsza niż zwykła spieniana. Długość całkowitą planujemy na 35-40m. Kubatura budynku prawie 1000m3. Pytanie czy ta długość wystarczy. Mam prośbe również o fachową poradę jak wykonać odprowadzenie skroplin.

  11. #51

    Domyślnie

    Opiszę jak u mnie wygląda GWC.....
    mam zamontowane jak wcześniej pisałem 50 mb rury fi 200 zwykłej rury kanalizacyjnej pomarańczowej prawie w lini prostej w sosunku do przejscia w ścianie piwnicy. Zaznaczam , iż woda gruntowa u mnie jest do piero na 8 m także nie mam z nią żadnego problemu.
    Od czerpni (zagłębienie wstępne za czerpnią 110 cm) spadek 2% w stronę domu (ale ze względu iż działka od domu w stronę czerpni lekko spada spadek wzrósł średnio o 2%) dlatego też okazało się że przy samym domu zagłębienie wyszło około 2,7m. Przed samym domu za pomocą trójnika zrobiłem odkraplaczi kawałka rury skierowanej w dół. Samo usytuowanie odkraplacza było wynikiem moich rozważań, gdyż doszłem do wniosku po zapoznaniu się z kilkunastoma artykułami, iż im głębiej tym cieplej. Więc samo się nasuwa rozwiązanie. Ponieważ jesli zastosuje się spadek od domu do czerpni to powietrze wchodzace do czerpni nie zdąży się ogrzać w najgłębszym punkcie, a powoli będzie się przesuwać w strone wyzszych mniej zagłebionych warstw ziemi, więc i będzie sie ogrzewać jedynie do temp. gleby (potencjalnie do 80% temperatury gleby) odpowiadającej przy wejściu rury do budynku.
    średnio około 3st.C ( chyba że za płytko bedzie zagłębiona rura przy wejściu do budynku). Natomiast przy rozwiązaniu gdzie początek rury od czerpni jest zagłębiony w najwyzszym punkcie czyli około 110 cm (musi być od razu poniżej poziomu przemarzania) powietrze ogrzewa się stopniowo coraz bardziej (zbliżając się coraz bliżej do wlotu do domu) i na końcu osiaga około 6 - 8 st.C w zależności jaki szybki przepływ będzie w rurze.
    Odkraplacz można wykonać w taki sposób iż do trójnika wkłada się półmetra rury którą póżniej zasypuje się np piachem do połowy jej wysokości. ilość wody wykraplającej się na ściankach wewnątrz rury nie jest bardzo duża ale jesli odkraplacza nie będzie to po jakimś czasie i tak zaleje rurę doprowadzając do tego iż zostanie ona zalana i GWC nie będzie miał możliwości działania.
    innym rozwiązaniem w przypadku występowania wysoko wody gruntowej jest zastosowania studzienki i pompki, która będzie się od czasu do czasu włączała (ran na 3-7 dni) albo samemu ją załączyć co kilka dni. Wiadomo , iż woda w ciemnościach szybko nie ulega "zarastaniu i gniciu" ale i tak trzeba zadbać o to aby miała ona gdzie ujść.
    Mnie 50 mb rury i 3 kolanka + czerpnia plastykowa + trójnik kosztowały 1550 (jak dobrze pamiętam, wykonywałem GWC zaraz przy fundamentach) a koparka wykopała rów jak skończyła pod fundament. także takie inwestycje można jeszcze ponieść. Nie wiem czy jesli miałbym zapłacic za GWC około 4000 zł to czy bym się na niego zdecydował.....

  12. #52

    Domyślnie

    Opiszę jak u mnie wygląda GWC.....
    mam zamontowane jak wcześniej pisałem 50 mb rury fi 200 zwykłej rury kanalizacyjnej pomarańczowej prawie w lini prostej w sosunku do przejscia w ścianie piwnicy. Zaznaczam , iż woda gruntowa u mnie jest do piero na 8 m także nie mam z nią żadnego problemu.
    Od czerpni (zagłębienie wstępne za czerpnią 110 cm) spadek 2% w stronę domu (ale ze względu iż działka od domu w stronę czerpni lekko spada spadek wzrósł średnio o 2%) dlatego też okazało się że przy samym domu zagłębienie wyszło około 2,7m. Przed samym domu za pomocą trójnika zrobiłem odkraplaczi kawałka rury skierowanej w dół. Samo usytuowanie odkraplacza było wynikiem moich rozważań, gdyż doszłem do wniosku po zapoznaniu się z kilkunastoma artykułami, iż im głębiej tym cieplej. Więc samo się nasuwa rozwiązanie. Ponieważ jesli zastosuje się spadek od domu do czerpni to powietrze wchodzace do czerpni nie zdąży się ogrzać w najgłębszym punkcie, a powoli będzie się przesuwać w strone wyzszych mniej zagłebionych warstw ziemi, więc i będzie sie ogrzewać jedynie do temp. gleby (potencjalnie do 80% temperatury gleby) odpowiadającej przy wejściu rury do budynku.
    średnio około 3st.C ( chyba że za płytko bedzie zagłębiona rura przy wejściu do budynku). Natomiast przy rozwiązaniu gdzie początek rury od czerpni jest zagłębiony w najwyzszym punkcie czyli około 110 cm (musi być od razu poniżej poziomu przemarzania) powietrze ogrzewa się stopniowo coraz bardziej (zbliżając się coraz bliżej do wlotu do domu) i na końcu osiaga około 6 - 8 st.C w zależności jaki szybki przepływ będzie w rurze.
    Odkraplacz można wykonać w taki sposób iż do trójnika wkłada się półmetra rury którą póżniej zasypuje się np piachem do połowy jej wysokości. ilość wody wykraplającej się na ściankach wewnątrz rury nie jest bardzo duża ale jesli odkraplacza nie będzie to po jakimś czasie i tak zaleje rurę doprowadzając do tego iż zostanie ona zalana i GWC nie będzie miał możliwości działania.
    innym rozwiązaniem w przypadku występowania wysoko wody gruntowej jest zastosowania studzienki i pompki, która będzie się od czasu do czasu włączała (ran na 3-7 dni) albo samemu ją załączyć co kilka dni. Wiadomo , iż woda w ciemnościach szybko nie ulega "zarastaniu i gniciu" ale i tak trzeba zadbać o to aby miała ona gdzie ujść.
    Mnie 50 mb rury i 3 kolanka + czerpnia plastykowa + trójnik kosztowały 1550 (jak dobrze pamiętam, wykonywałem GWC zaraz przy fundamentach) a koparka wykopała rów jak skończyła pod fundament. także takie inwestycje można jeszcze ponieść. Nie wiem czy jesli miałbym zapłacic za GWC około 4000 zł to czy bym się na niego zdecydował.....

  13. #53

    Domyślnie

    Takie pytanie: czy niebieskie Rehauowskie rury są kompatybilne z typowymi pomarańczowymi? Rozważam by zmniejszyc koszty zastosować kolanka i trójniki , a także elementy proste na pionie juz w budynku ze zwykłego PCV.

  14. #54

    Domyślnie

    Witam wszystkich, chcę zrobić GWC rurowe i mam zapytanie jak rozwiązać sprawę kondensatu, który będzie się zbierał w rurze, czytałem, że trzeba zamontować pompke lub odkraplacz - co będzie bardziej korzystne? i o jaki rodzaj pompki chodzi?? Bo nie wiem jak to napisać w gogle, abym znalazł dobre wyszukiwanie..
    Pozdrawiam i dziękuje za odp.

  15. #55
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE Avatar adam_mk
    Zarejestrowany
    Jan 2005
    Skąd
    pustynia
    Kod pocztowy
    32-310
    Posty
    22.162

    Domyślnie

    Ile razy Ci odpowiedzieć?
    Adam M.

  16. #56

    Domyślnie

    Cytat Napisał adam_mk
    Ile razy Ci odpowiedzieć?
    Adam M.
    Hmm, już doczytałem, choć jesteś strasznie niecierpliwy...

  17. #57
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE Avatar adam_mk
    Zarejestrowany
    Jan 2005
    Skąd
    pustynia
    Kod pocztowy
    32-310
    Posty
    22.162

    Domyślnie

    To się nazywa "żąpie"...
    Topisz w nim pompę z pływakiem do załączania....
    Pompa na targu u Ruskich czy podobnych za 100zł.
    Jak padnie po kilku latach - to następna.
    Adam M.

  18. #58

    Domyślnie

    Cytat Napisał adam_mk
    To się nazywa "żąpie"...
    Topisz w nim pompę z pływakiem do załączania....
    Pompa na targu u Ruskich czy podobnych za 100zł.
    Jak padnie po kilku latach - to następna.
    Adam M.
    Super, mimo spadku rurowca (pochyłu) najprawdopodobniej na dnie i tak będzie mało wody... i stąd moje zapytanie

  19. #59
    WITAJ, tu znajdziesz opowiedzi na swoje pytania
    mlodyu

    Zarejestrowany
    Oct 2009
    Posty
    4

    Domyślnie

    a co powiecie na temat gotowego zestawu :

    http://dospel-comfort.com/dospel/ind...112&Itemid=191

    medium jest ciecz, może ktoś ma taki układ zainstalowany ?

    z góry dziękuję za odpowiedź

  20. #60
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar CityMatic
    Zarejestrowany
    Apr 2006
    Skąd
    Polska B
    Posty
    10.174

    Domyślnie

    Cytat Napisał Panczo255
    Witam wszystkich, chcę zrobić GWC rurowe i mam zapytanie jak rozwiązać sprawę kondensatu, który będzie się zbierał w rurze, czytałem, że trzeba zamontować pompke lub odkraplacz - co będzie bardziej korzystne? i o jaki rodzaj pompki chodzi?? Bo nie wiem jak to napisać w gogle, abym znalazł dobre wyszukiwanie..
    Pozdrawiam i dziękuje za odp.
    Znalazłem fajne fotki i kilka skrótów do realizacji http://www.art4u.superhost.pl/reku/?/realizacje
    Spokojna przystań M36a w wersji L
    ----------------------------------------------------------------
    Głupca nic tak nie drażni, jak cudza mądrość.
    Lenia nic tak nie drażni, jak cudza pracowitość.

    ----------------------------------------------------------------
    Rekuperator +GWC+Filtr PM, Centralny odkurzacz, PC klimatyzacja: Gree 6,6kW, Kominek PW Bufor 300+300
    FV 10KWp (2,68 +3,66 kWp S i 3,66 kWp E+W ),Instalacja Solarna Galmet 4,2m2,Junkers 2F
    IQ oparte na systemie Satel Integra, Abax 2 .

Strona 3 z 5

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony