dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 4 z 5
Pokaż wyniki od 61 do 80 z 82
  1. #61

    Domyślnie

    Cytat Napisał mpoplaw Zobacz post
    czyli co montujesz u siebie drogie i pokryte jakimśtam związkiem srebra rury rehał ?? czy kupujesz mój pomysł na antybakteryjna lampę z atestem na zabijanie absolutnie wszystkich znanych mikrobów ??

    PS uprzedzam tantiemy za mój pomysł mogą być droższe niż te srebrne rury
    Witam chcialem rozwinac temat GWC rurowego antybakteryjnego, choc twierdze ze duzo lepszym rozwiązaniem jest GWC glikolowy, troche drozszy ale mniejsze opory przeplywu oraz sterylnosc powietrza, a wogole to grzalka antyzamrozeniowa REKU pobierze pradu w skali roku max za 300zl. Zastanawialbym sie czy zamiast GWC nie zamontować klimatyzatora (podobna cena duzo lepszy efekt). Ale jak juz ktos sie uprze na GWC rurowy w ktorym najprawdopodobniej rozwijaja sie bakterie i grzyby!! i poprzez wentylacje dostaja sie do naszego domu!! balbym sie o swoje zdrowie w takim domu, oczywiscie to moze wyjsc po paru latach. Dlatego jak juz ktos ma GWC rurowy to moze zainstalowac antybakteryjne lampy UV-C (UWAGA nie mozna sie wystawiac na ich promieniowanie) a co do skroplin to trzeba zamontowac pomke skroplin (od 150-200zl), a gdzie zrobic odplyw to juz mi sie nie chce nawet nad tym zastanawiac bo GWC rurowy to kiepskie rozwiazanie. Rura 40mb i to z kolanami 90stopni musi stawiac duzy opor oczywiscie w zaleznosci od predkosci przeplywu powietrza a tu dochodzi jeszcze nie maly opor samego REKU.
    Załączone zdjęcia Załączone zdjęcia Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	GWC UV-C.JPG
Wyświetleń:	1001
Rozmiar:	29,5 KB
ID:	92949  
    Ostatnio edytowane przez WVIP ; 03-01-2012 o 17:47
    Technik budowlany, ekspert w dziedzinie nowoczesnego budownictwa pasywnego minimalnym kosztem.

  2. #62
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    swyborny

    Zarejestrowany
    Nov 2011
    Skąd
    Wrocław
    Kod pocztowy
    51-416
    Posty
    12

    Question

    Cytat Napisał mpoplaw Zobacz post
    ja ułożyłem 2x100mm o długości 50 metrów takiej żółtej rury do drenażu, koszt całości 400 zł, czy będzie działać powiem za dwa lata
    Do drenażu? A te rury nie są czasem z perforacją i nie przyjmują wody z gruntu??

  3. #63
    SYMPATYK FORUM (min. 10) Avatar Kramb
    Zarejestrowany
    Dec 2011
    Skąd
    Czechowice-Dziedzice
    Posty
    29

    Domyślnie

    W dotychczasowych dyskusjach na temat GWC rurowego nie znalazłem opinii na temat toksyczności materiału z którego wykonane są rury. Wiadomo, że PVC z którego właśnie wykonuje się rury kanalizacyjne polecane do budowy rurowca, jest toksyczne. Sporo na ten temat można znaleźć w necie. Najbezpieczniejszym tworzywem sztucznym na rury wentylacyjne jest HDPE lub PP który wykorzystuje Rehau. Dlatego szukam rur z któregoś z tych materiałów które nadają się na GWC, ale są tańsze od wspomnianego Rehaua. Nie muszą mieć warstwy antybakteryjnej.
    Wydaje mi się, że całkowicie neutralne powinny być rury kanalizacyjne kamionkowe. Może znajdzie się ktoś kto używał takich do budowy wymiennika? Jak je uszczelnić?
    Ostatnio edytowane przez Kramb ; 17-12-2014 o 23:03

  4. #64

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kramb Zobacz post
    W dotychczasowych dyskusjach na temat GWC rurowego nie znalazłem opinii na temat toksyczności materiału z którego wykonane są rury. Wiadomo, że PVC z którego właśnie wykonuje się rury kanalizacyjne polecane do budowy rurowca, jest toksyczne. Sporo na ten temat można znaleźć w necie. Najbezpieczniejszym tworzywem sztucznym na rury wentylacyjne jest HDPE lub PP który wykorzystuje Rehau. Dlatego szukam rur z któregoś z tych materiałów które nadają się na GWC, ale są tańsze od wspomnianego Rehaua. Nie muszą mieć warstwy antybakteryjnej.
    Wydaje mi się, że całkowicie neutralne powinny być rury kanalizacyjne kamionkowe. Może znajdzie się ktoś kto używał takich do budowy wymiennika? Jak je uszczelnić?
    podbijam temat
    moze po 2 latach pojawily sie jakies tansze rozwiazania?

  5. #65

    Domyślnie

    Czy istnieją jakies przeciwwskazanie aby GWC zrobic z rur stalowych 200mm scianka 2mm? lub podobnych sztywnych aluminiowych?

  6. #66

    Domyślnie

    Stalowe na pewno zardzewieją.
    Aluminiowe zaśniedzieją.
    A na porowatych powierzchniach lubią się rozwijać różne organizmy.

  7. #67
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) Avatar Emek81
    Zarejestrowany
    Dec 2016
    Skąd
    Kraków
    Posty
    250
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    1

    Domyślnie

    Wiem że odgrzewam ale tu jest coś co może się przydać potencjalnym budującym ) jest ładnie narysowany system skraplacza

    https://www.youtube.com/watch?v=zdVng2xDQ5Y

  8. #68

    Domyślnie

    Witam, zastanawiam sie nad założeniem GWC do mojego domu, sytuacja wygląda następująco, dom mam w generalnym remoncie podczas ocieplania fundamentów będzie także kładziony odgrom i zastanawiam sie czy nie "opasać" również rurami domu, tzn działka ma spad na długości 12m domu o 1 metr to umożliwi spływanie skroplin wychodzi mi ze mogę zakopać rury na głębokości wlot do gwc 1,5m wlot około metra,, wejdzie tam około 60metrów rury pomarańczowej 200mm czy taka ilość rury będzie wystarczająca do chłodzenia / grzania powierzchni 340m3 dla trzech osób, czy kłaść rury podwójnie czyli około 120m

  9. #69
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar mac_612
    Zarejestrowany
    Sep 2013
    Skąd
    Wysoka
    Kod pocztowy
    89-320
    Posty
    1.458

    Domyślnie

    Cytat Napisał Przemekmurator Zobacz post
    ...
    Wystarczy 60m. Rekuperator zimą nie zamarznie, a latem trochę dłuzej nie będzie skwaru w domu. Oczywiśie klimatyzacji to nie zastąpi.

  10. #70

    Domyślnie

    Tylko te ceny rur teraz

  11. #71

    Domyślnie

    Niestety ale rekuperacji "prawdziwej" nie będę miał , dużo za późno i za wielki remont w domu, chcę uzyskać przede wszystkim cieplejsze powietrze zimą to jest najważniejsze, w lato budynek będzie już ocieplony 20cm styro na dach 30cm wełny i w oknach rolety, nie wiem jakich cudów po tej izolacji i gwc będę sie mógł wtedy spodziewać ?
    Co do ilości i ceny rur, no cóż na cenę wpływu nie mam, ale na ilość rur już tak, pytanie czy ma sens klaść równolegle 2 x 60 m czy te 60 będzie wystarczające ?

  12. #72
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar mac_612
    Zarejestrowany
    Sep 2013
    Skąd
    Wysoka
    Kod pocztowy
    89-320
    Posty
    1.458

    Domyślnie

    Jak pisałem, te 60m rury będzie wystarczające, ta "ogromna" masa powietrza którą wentylujesz, nie jest w stanie wykorzystać wiekszej mocy wymiennika gruntowego. Zaoszczędzone pieniądze wydaj na jakąś "Lune" czy inne tanie reku i wykombinuj jak wstawić wentylacje mechaniczną, wykorzystaj istniejące kanały grawitacyjne, rury możesz ukryć w zabudowie gk, lub też poszukaj tego typu system Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	instalacje-dospel-omega2.jpg
Wyświetleń:	50
Rozmiar:	3,4 KB
ID:	455005Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	instalacje-dospel-omega1.jpg
Wyświetleń:	53
Rozmiar:	7,3 KB
ID:	455006.

  13. #73

    Domyślnie

    Dzięki mac
    doczytam, przemyślę, i napisze co wydedukowałem.
    Jeszcze jedno pytanie o średnicę rury pomarańczowej, czy 20cm będzie wystarczające czy iść w 30cm ?

  14. #74
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar mac_612
    Zarejestrowany
    Sep 2013
    Skąd
    Wysoka
    Kod pocztowy
    89-320
    Posty
    1.458

    Domyślnie

    200mm wystarczy w zupełności.
    Te 340m3 to kubatura wentylowana? W takim razie brałbym pod uwagę nawet 160mm.
    Ostatnio edytowane przez mac_612 ; 22-04-2021 o 08:13

  15. #75

    Domyślnie

    Te 340m3 to kubatura zamieszkałego pietra, parter ma podobnie, w przyszłości 10 lat możliwe że też będzie zamieszkany

  16. #76
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar mac_612
    Zarejestrowany
    Sep 2013
    Skąd
    Wysoka
    Kod pocztowy
    89-320
    Posty
    1.458

    Domyślnie

    Tu już musisz podjąć decyzje, do tego jednego piętra wystarczy 160, ale jak dołozysz parter to dla maksymalnego przepływu, może braknąć sprężu wentylatora.

  17. #77

    Domyślnie

    Ok, przyjmując ze na razie będzie to jedno piętro, bo za1 0 lat to może sie wiele zmienić, to w jaki sposób najbardziej optymalnie poprowadzić rurę?
    Czy układ zrobić na literę O, czyli czerpnia trójnik jedna rura z jednej strony domu druga z drugiej po czym znowu trójnik zbiornik na skropliny i rura do domu , czy w układzie na literę C, czyli czerpnia kolano, obtaczam rurą dom, zbiornik na skropliny, kolano i wpuszczam do domu, w tym drugim układzie raz dłuższa droga powietrza, do miesiąca będę montował tak że proszę o rady.
    Pozdrawiam.

  18. #78

    Domyślnie

    Nikt nic..?

  19. #79

    Domyślnie

    Ja mam ponad 500m3 rura fi 200 prawie w układzie C bardziej L jak C. W najzimniejsze dni tej zimy (lubelskie było pond -20 st) pokazywało na wlocie 4 st.
    Odprowadzenie skroplin nawierciłem pare dziurek fi 6 w pierwszym kolanku od czerpni i podsypałem z 40 cm żwirem. Od 2 lat działa i nie mam żadnych problemów. Przy kładzeniu rur w środek w środek włożyłem linke w oplocie w razie jak by trzeba było coś przeczyścić.

  20. #80
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar CityMatic
    Zarejestrowany
    Apr 2006
    Skąd
    Polska B
    Posty
    10.174

    Domyślnie

    Cytat Napisał Napoli Zobacz post
    Ja mam ponad 500m3 rura fi 200 prawie w układzie C bardziej L jak C. W najzimniejsze dni tej zimy (lubelskie było pond -20 st) pokazywało na wlocie 4 st.
    Odprowadzenie skroplin nawierciłem pare dziurek fi 6 w pierwszym kolanku od czerpni i podsypałem z 40 cm żwirem. Od 2 lat działa i nie mam żadnych problemów. Przy kładzeniu rur w środek w środek włożyłem linke w oplocie w razie jak by trzeba było coś przeczyścić.
    Popieram takie działanie - mam podobnie dla rury 160 sprawdza się już 10 lat - bez problemu odprowadzenie skroplin przebiega samoistnie.
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	gwc.jpg
Wyświetleń:	220
Rozmiar:	31,0 KB
ID:	456714
    U mnie to wygląda tak - rura ma trójnik na głębokość 2,2m a potem jeszcze 50 cm w dół i korek pod korkiem żwirek.
    Spokojna przystań M36a w wersji L
    ----------------------------------------------------------------
    Głupca nic tak nie drażni, jak cudza mądrość.
    Lenia nic tak nie drażni, jak cudza pracowitość.

    ----------------------------------------------------------------
    Rekuperator +GWC+Filtr PM, Centralny odkurzacz, PC klimatyzacja: Gree 6,6kW, Kominek PW Bufor 300+300
    FV 10KWp (2,68 +3,66 kWp S i 3,66 kWp E+W ),Instalacja Solarna Galmet 4,2m2,Junkers 2F
    IQ oparte na systemie Satel Integra, Abax 2 .

Strona 4 z 5

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony