dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 10
  1. #1

    Domyślnie rura gazowa na działce

    Witam,

    znowu potrzebuje Waszej pomocy....a raczej rady...
    mam rure gazowa na dzialce, stalowa sredniego cisnienia gazu,napisalam pismo do gazowni azeby okreslili mi pisemnie co to za rura plus podali jaka mam zachowac strefe ochronna od rury stawiajac budynek.....i napisali to ale dodali zdanie ze "wszelkie prace w poblizu rury nalezy uzgodnic z gazownia i ze gazownia prowadzi nadzor odplatnie"
    Czy ktos sie spotkal z czyms takim? bo co to znaczy 'w poblizu' i czy to znaczy ze cokolwiek bede chciala kopac kolo rury to musze im zglaszac i jeszcze placic za ich nadzor? nad rura de facto ktorej ja nie chce ale oni nie chca jej przelozyc na ulice.....i na ktora nie maja zadnych papierow ze moga korzystac z niej na moim terenie.....
    'Każdy złożony problem ma proste błędne rozwiązanie" [U.Eco]

  2. #2

  3. #3

    Domyślnie

    Witam!

    Jaka to rura to powinnas odczytac z mapki geodezyjnej powinno byc np.:
    g63 - tak jak na mojej
    g to gaz a 63 to srednica wewnetrzna rury w mm

    W zaleznosci od tego jaka to srednica i jakie cisnienie obowiazuja strefy kontrolowane
    Koniecznie sprawdz co jest w PZP (jesli jest) tam tez moga byc zapisy dot. gazocziagow


    ...

    strefa kontrolowana - obszar wyznaczony po obu stronach osi gazociagu, w którym
    operator sieci gazowej podejmuje czynnosci w celu zapobiezenia działalnosci
    mogacej miec negatywny wpływ na trwałosc i prawidłowa eksploatacje gazociagu,


    ...
    3. W strefach kontrolowanych operator sieci gazowej powinien kontrolowac wszelkie
    działania, które mogłyby spowodowac uszkodzenie gazoci_gu.
    4. W strefach kontrolowanych nie nalezy wznosic budynków, urzadzac stałych składów i
    magazynów, sadzic drzew oraz nie powinna byc podejmowana zadna działalnosc mogaca
    zagrozic trwałosci gazoci_gu podczas jego eksploatacji. Dopuszcza sie, za zgoda operatora
    sieci gazowej, urzadzanie parkingów nad gazociagiem.
    5. Jezeli w planach uzbrojenia podziemnego nie przewidziano, dla gazociagów układanych w
    pasach drogowych na terenach miejskich i wiejskich, stref kontrolowanych o szerokosci
    okreslonej w ust. 6, nalezy je ustalic w projekcie budowlanym gazociagu.

    ...
    Szerokosc stref kontrolowanych, których linia srodkowa pokrywa sie z osia gazociagu,
    powinna wynosi:
    1) dla gazociagów podwyzszonego sredniego cisnienia i gazociagów wysokiego
    cisnienia, o srednicy nominalnej oznaczonej symbolem "DN":
    a) do DN 150 wł_cznie - 4 m,
    b) powyzej DN 150 do DN 300 wł_cznie - 6 m,
    c) powyzej DN 300 do DN 500 wł_cznie - 8 m,
    d) powyzej DN 500 - 12 m,
    2) dla gazociagów niskiego i sredniego cisnienia - 1 m.

    Wiecej info w:
    ROZPORZADZENIE MINISTRA GOSPODARKI
    z dnia 30 lipca 2001 r.
    w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadac sieci gazowe.
    (Dz. U. Nr 97, poz. 1055)

    GC

  4. #4

    Domyślnie

    tak, to wiemmam rure gazowa o sr. 150.stalowa. sredniego cisnienia gazu.....strefa kontrolna 1m.........
    mam tylko pytanie czy nadzor gazowni platny zreszta jak napisali polega na tym ze ja im mam zglosci ze bede budowac dom i ze oni np przyjda na dzialke skontroluja czy nei naruszam strefy 1m???? no bo wiadomo ze dom bedzie stal w odleglosci wymaganej.........i ciekawe ile kaza za to zaplacic a wogole maja rure gazowa u mnie na dzialce nielegalnie bo nie maja zadnych papierow czyz to nie jest jakas paranoja?

    ale dzieki za info
    e.
    'Każdy złożony problem ma proste błędne rozwiązanie" [U.Eco]

  5. #5

    Domyślnie

    Witam!

    W przytoczonych wyzej przepisach nie ma nic o owym pobliżu a czegos trzeba sie trzymac.
    Ja bym to zrozumiał tak:
    "Pobliże rury" to jak dla mnie strefa kontrolowana.
    Wszystko powinno byc ok jesli nie wejdziesz w strefe kontrolowana.
    A nie wejdziesz bo nie pozwoli na to architekt i starostwo powiatowe (przynajmniej w teorii).
    Jak bym dostal pozwolenie na budowe to bym poprostu budowal

    Jakby mi nie dal ten problem spac to bym napisal pismo w odpowiedzi na to poprzednie o sprecyzowanie słowa "pobliże"
    A jesli to "pobliże" wychodzi poza obszar kontrolowany to niech podadzą podstawę prawną.

    Ja tez mam gazociag przez dzialke

    GC

  6. #6

    Domyślnie

    no racja ale nie chce mi sie juz z nimi prowadzic dyskusji.ladnie to ujmujac i nazywajac dyskusja

    a masz gazociag uregulowany prawnie?czyli czy masz jakas umowe z gazownia ze moga korzystac z gruntu Twojego....a moze cos z tego masz?np jakas kasa?
    nie wiem co robic bo gaz chce miec w domuale rure polozyli jakies 40lat temu jak domniemuje /dziadek rzadzil dzialka a dziadka juz nie ma i papierow nie bylo nigdy/ Napisalam pismo o podstawe prawna dla rury ale bez odzewu,miedzy slowami powiedzieli ze nie ma papierow i ze nawet kasy odszkodowania nie dostane a rury nie zabiora na ulice bo jest to technicznie niemozliwe Zastanawiam sie jak z nimi sie dogadac zeby bylo wszystko jak trzeba i bez propblemow na przyszlosc a moze jakis rabacik przy podlaczaniu..?
    masz jakies tego typu doswiadczenia?chetnie sie podziele takowymi

    pozdrawiam
    e.
    'Każdy złożony problem ma proste błędne rozwiązanie" [U.Eco]

  7. #7

    Domyślnie

    Witam!
    Wspomniana przeze mnie dzialke dopiero kupuje - we czwartek biegne do notariusza.
    Sprawy z instalacjami na dzialce sa skomplikowane.

    Nie interesowalem sie ta sprawa - rura w koncu nie za duza wiec strefa kontrolowana tylko o szer. 2m i to nie dalego drogi.
    Dzieki czemu przylaczenie to koszt chyba 960 zl
    Tylko przylacza zrobic.

    poczytaj watek np:

    http://forum.muratordom.pl/gazociag-...ć%20gazociąg

    Nie wiem czy BBCode zadziala i link bedzie aktywny.

    GC

  8. #8

    Domyślnie

    ---
    Ostatnio edytowane przez netsprint ; 07-05-2016 o 11:43

  9. #9
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    tomot79

    Zarejestrowany
    Apr 2021
    Skąd
    Rybnik
    Kod pocztowy
    44-200
    Posty
    148
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    1

    Domyślnie

    Witam ja mam nieco inny przypadek, a mianowicie chcę kupić działkę budowlaną, okazuje się że po przekątnej przechodzi rurociąg prawdopodobnie gazowy oznaczony jako nieczynny. Nikt się do niego nie przyznaje: kopalnia, gazownia, elektrociepłownia. Rurociąg ma oznaczenie "gnieczynny", nie jest połączony, końcówki takjakby odcięte. Jest prawdopodobnie stary rurociąg kopalniany po zlikwidowanej kopalni, dość głeboko zakopany. Obok jest duża firma, hale magazynowe, które wg mapki stoją na nim. Czy ryzykować kupno działki, czy dostanę pozwolenie na budowę domu na nim vzy też będę musiał go wykopać.

  10. #10
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu...
    Bertha

    Zarejestrowany
    Nov 2015
    Skąd
    Dolny Śląsk
    Kod pocztowy
    58-000
    Posty
    6.262

    Domyślnie

    Warto ryzykować, ryzyko minimalne.

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony