dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 1 z 11
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 203

Temat: Nazwa domu

  1. #1

    Domyślnie Nazwa domu

    Jak Wam się podoba umieszczanie na domach napisu z nazwą domu.
    Widziałam kiedyś z okna autobusu dom z napisem ( nad oknem balkonowym) "SROCZE GNIAZDO". Wydało mi się to sympatyczne.



    Umieściłam ten post w dziale Sondaże, ale jakaś "siła nieczysta" zrobiła z niego konkurs. Pytanie tylko, czy nagroda dla tych którym pomysł się podoba, czy dla tych , którym taka nowomoda nie leży.

  2. #2
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Wowka
    Zarejestrowany
    Mar 2002
    Posty
    5.890

    Domyślnie

    O ile właściciel nazywa się Sroka ........ to czemu nie.

    A tak na poważnie to ewentualne umieszczanie nazw wydaje mi się zbyt pretensjonalne. Rozumiem, dać szyld z nazwą pensjonatu - to sama wygoda dla turysty czy wczasowicza. Ale coś takiego na własnym domu ... nie, stanowczo nie.

  3. #3

    Domyślnie

    A ja uważam, że to bardzo dobry pomysl.
    W Anglii tak sie to przyjelo, ze w oficialnych adresach nie ma czasem nawet numerow (procz czesci kodu pocztowego). uwazam, ze to jest mile. szczegolnie jesli nazwa jest bliska mieszkancom, tym ktorzy budowali ten dom.

    Nasz bedzie sie nazywal BLEDOMEK i nie interesuje mnie szczerze co kto sobie o tym pomysli - BLEKOTY kojarza nam sie milo, w naszym byciu razem, a ze to jest nasz dom, to bedzie sie nazywal tak jak MY tego bedziemy chcieli.

    Moze nie kazda nazwa jest odpowiednia, np. jesli komus sie bedzie milo kojarzyl 'kurwidołek' to mimo wszystko domu bym tak nie nazwal, bo potem dzieci moga miec problemy w szkole
    Bolek Drapella
    -GG 393604-
    Mapa Forumowiczów Grupy Trójmiasto:
    www.mapkaforum.tk

  4. #4
    SYMPATYK FORUM (min. 10) Avatar goomisia
    Zarejestrowany
    Jul 2003
    Posty
    93
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    19

    Domyślnie

    W Szwajcarii tez to jest bardzo naturalne. W zasadzie kazdy domek na wsi ma swoja nazwe- ja osobiescie nie mam do tego stosunku... Nie przeszkadza mi u innych, u siebie tego jednak nie zrobie :)

    pozdrawiam

    goomisia

  5. #5

    Domyślnie

    Nazywanie rzeczy, w tym domów, jest bardzo sympatyczne. Inna sprawa, czy umieszczać nazwę na elewacji. Sądząć z tego, że na starych domach są, to u nas też ten zwyczaj był praktykowany. Jeśli nazwa miła, ładnie się komponuje z elewacją i mieszkańcy to lubią, to jestem jak najbardziej za. Zawsze można wymyśleć nazwę pretensjonalną i wtedy może to razić.
    Nasz dom na razie jest bezimienny.

  6. #6
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Wowka
    Zarejestrowany
    Mar 2002
    Posty
    5.890

    Domyślnie

    W Polsce także praktykuje się nadawanie nazw domom. Wystarczy przejśc sie ulicami Zakopanego, Krynicy, Sopotu, Szczyrku itd. Ale umieszczanie tych nazw ma charakter informacyjno - komercyjny. Nie przeczę, tworzy to pewien klimat sielskości jakże przydatny podczas wypoczynku
    W "dużych" miastach swoje nazwy mają biurowce - też nie bez przyczyny.

    Ja swój dom mogę jakoś dla własnych potrzeb nazwać (dotąd nie nazwałem) ale tablica .... co to, to nie

  7. #7

    Domyślnie

    Trzeba uważać...
    Jedni nazwali taki duży domek imieniem Josifa Wasirionowicza i do tej pory są o ten domek awantury.
    Ja zawsze, na każde moje lokum, mówię domek....

  8. #8
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) DOBRY DUSZEK FORUM...ŻÓŁTA KARTKA!!!!KOMTUR MAZURSKI - napisał "Wrócę"...FORUMOWY MISTRZ PIÓRANAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZEFORUMOWA DOBRA DUSZA I POMOCNA DŁOŃUŚMIECH FORUMFORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar tomek1950
    Zarejestrowany
    Jul 2002
    Posty
    14.233
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    247

    Domyślnie

    Masz remontowany na Mazurach, 100 letni, gliniany, mały domek nazywamy pieszczotliwie "CHAŁUPKĄ". Tak mawiał też o nim poprzedni właściciel.
    Coś chyba w tym jest?

  9. #9
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... FORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar AgnesK
    Zarejestrowany
    Sep 2002
    Posty
    8.360
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    525

    Domyślnie

    Zaakceptowałabym to , jeśli napis nie miał by formy np. kasetonu świetlnego a np. byłaby to rzeźbiona tabliczka. Lepiej coś takiego by wyglądało na dużej działce niźli na 500m2. Generalnie chodzi o charakter i nastrój miejsca.

  10. #10

    Domyślnie

    W Warszawie przy ulicy Lazurowej, jest dworek nazwany "Pałac Lazurowy" (przyjmuje tam swoich wyznawców i pacjentów dr Kwaśniewski [ten od diety optymalnej] ). Wszystko pięknie, tylko niedawno pałac pomalowano na ... seledynowo

  11. #11

    Domyślnie

    W Libii (Benghazi), gdzie mieszkałem 2 lata, nie było numeracji domów.
    Nazwy ulic - tylko głównych.
    Ale były nazwy, nie zawsze utworzone od nazwiska właściciela.
    Ja mieszkałem w "domu Hvaziego".
    Nie było listonoszy - znaczniejsi ludzie mieli POBoxy na poczcie.
    Kuzyn mój Bobrowski mieszka w Krakowie w domu, któremu przed wojną nadano nazwę ŻEREMIE wytłoczoną w tynku.
    Napis widniał nawet w czasie okupacji, kiedy mieszkał w nim minister budownictwa (czytaj fortyfikacji i odgruzowania) w rządzie Franka.
    W czasach socjalistycznych profilaktycznie napis obtłuczono - bo wyglądał zbyt burżujsko.
    Jeżeli właściciel nadaje domowi po wybudowaniu jakąś nazwę, to naraża się na zarzut pretensjonalności.
    Natomiast jeżeli do domu przylgnie jakaś nazwa, to miłe będzie jeśli zostanie ona usankcjonowana napisem.
    Dom z nazwą przestaje być anonimowy.
    Moim zdaniem forumowicz przestaje byc anonimowym, jeżeli poda swój zawód, obszar zamieszkania, oraz etap budowy - czyli dane określające jego doświadczenia.

  12. #12

    Domyślnie

    A dlaczego nie, mnie się podoba ale bez przesady. "Widzę" napis wygięty łukiem na drzwiach frontowych nad kołatką DOMEK GÓRISÓW
    tylko nie za duży przesada nie jest wskazana to nie karczma
    Pozdrawiam Góris

  13. #13

    Domyślnie

    Dom Śliwek? Zaraz ktoś pomyśli, że chodzi o kompot. Trzeba uważać z tym nazewnictwem...
    wszystko dobre, co się w łóżku kończy

  14. #14
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar Aggi
    Zarejestrowany
    Aug 2004
    Skąd
    Middle of... :-)
    Posty
    4.443
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    27

    Domyślnie

    Moj dom na pewno bedzie mial i swoja nazwe, i stosowna, acz dyskretna, tabliczke. Bardzo mi sie takie rozwiazanie podoba, tym bardziej, ze chalupina stanie w szczerym polu, gdzie ani nazwy ulicy, ani numeru...
    Ze snobistyczne? No i co z tego?
    fiu, fiu, fiu, fiufiuuu ( a to jest pogwizdywanie z Kill Bill'a )

  15. #15

    Domyślnie

    łoj ale pomysł , chyba bym o tym nigdy sama nie pomyslała. ele po chwili namysłu neeeeeeeeeeeeeee jednak neeeeeeeeeeeee
    próbujaca nie zwariować mamusia 4 letnich bliźniąt i wpadeczki córeczki styczniowej

  16. #16
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... PIWNY GURU FORUM
    Jerzysio

    Zarejestrowany
    Jun 2004
    Posty
    5.923

    Domyślnie

    A ja pod ostatnią "choinkę" dostałem literki wielkości 15 cm ( mosiężne z czarnym wykończeniem ) tworzące nazwę mojego domu .
    Zainspirowała nas latem siostra cioteczna mojej żony, która podsunęła pomysł z nazwaniem domu.
    Pozdro
    J

    ...jeżeli Twój dom ma charakter, to dlaczego ma nie mieć imienia

  17. #17

    Domyślnie

    Wowka wymienia podgórskie i nadmorskie miejscowości gdzie spotkać można domy posiadające nazwy. W Polsce centralnej też są takie miejsca, np. podwarszawskim Konstancinie.

    Najpiękniejszym domem jaki widziałem w życiu jest willa "Pod Jedlami". Projektował ją Witkiewicz, a stoi na Antałówce. I dla wielu nie jest istotne jaki tam jest adres, bo jednoznacznie rozpoznają tę zakopiańską chatę. Podobnie z Atmą, w której mieszkał mój ulubiony kompozytor Karol Szymanowski.

    Przykłady takie można mnożyć. Sam z przyjemnością nazwałbym przyszły dom i umieścił nazwę na frontowej ścianie. Chciałbym, aby nazwa mówiła coś o mieszkańcach i nie była zbyt pretensjonalna. Ostrożność jest w tym zakresie wskazana.

  18. #18

    Domyślnie

    my mamy Gackowke, bo w czasie budowy lataly tam nietoperze... na werandzie przed chalupa wisi drewniana tabliczka z nazwa.To BARDZO sympatyczne gdy ludzie we wsi mowia ze przyjechali ci z gack owki.

  19. #19

    Domyślnie

    A mnie się to podoba. Faktycznie, w Angli większość domów wiejskich ma swoje nazwy. To wynika z tradycji. U nas takowej niema. Ale czemu nie nazwać jakoś swojego domku? To rzecz gustu, a spór taki sam czy ściana 1W czy 2W.

  20. #20

    Domyślnie

    A mnie się to podoba. Faktycznie, w Angli większość domów wiejskich ma swoje nazwy. To wynika z tradycji. U nas takowej niema. Ale czemu nie nazwać jakoś swojego domku? To rzecz gustu, a spór taki sam czy ściana 1W czy 2W.

Strona 1 z 11

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony