dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 1 z 2
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 22
  1. #1

    Domyślnie Jaki wybrać sposób układania paneli podłogowych?

    Witam i proszę o radę.
    Czy panele podłogowe należy układać prostopadle, czy równolegle do okien? A może to nie ma znaczenia?
    Wykonawca twierdzi, że równolegle do okien.
    Jednak chcąc zachować tę zasadę trzeba w każdym pokoju zakończyć układanie w progu i wybrać kompromisowy kierunek na przedpokoju.

    Jak macie u siebie?

  2. #2

    Domyślnie

    Równolegle do promieni słonecznych padających z okien, co by łączenia równoległe paneli (te dłuższe ) były mniej widoczne, czyli równolegle ze ścianą prostopadłą do ściany okiennej.


    Byłem w kinie i tego się będę trzymał

    Pozdrawiam
    Errare humanum est.
    Seneka Młodszy

  3. #3

    Domyślnie

    Dzięki za pomoc. To bardzo logiczne uzasadnienie.
    A teraz inne pytanie.
    Dotychczas położone panele tak się żonie spodobały, że gotowa jest zrezygnować z układania parkietu w salonie.
    Ale powstał (mały?) problem.
    Różnica poziomów wylewki w salonie i kuchni wynosi 15-18mm.
    Czy jest jakiś sposób aby zniwelować tę różnicę tak, żeby terakota w kuchni spotkała się z panelami w salonie na tym samym poziomie?

  4. #4

    Domyślnie

    Dać grubsze płyty pod panele (może 2-3 warstwy), nie gąbkę. Są takie zielone, jakby z miękkiej płyty pilśniowej, nazwy niepamiętam.
    Ale ta rada jest tylko teoretyczna czyli niesprawdzona.

    Pozdrawiam
    Errare humanum est.
    Seneka Młodszy

  5. #5

    Domyślnie

    jak dasz za duzo "miekkiego" podkladu do zniwelowania roznicy, to moze sie zarzyc ze podloga bedzie sie uginac przy chodzeniu.

  6. #6

    Domyślnie

    Tam, gdzie jest za nisko dać płytę osb, na to podkłady pod panele i panele. Albo wylewkę samopoziomującą. Albo zaprawę wyrównawczą. OSB jest najtańsze i suche.
    Już w domku!!!

  7. #7

    Domyślnie

    ja kilka lat temu kładłem panele i układałem pod nie pilśniowe kwadraty jako podkład zalecany pod panele, takie podobne jak zielone tylko, że były grubsze, około 1cm, plus do tego grubość paneli i by się zgadzało

  8. #8

    Domyślnie

    Watek stary ale temat mi pasuje, tylko moje pytanie brzmi:
    Chciałabym na poddaszu ułozyć panele wszystkie w tym samym kierunku i przez wszystkie pokoje, zeby tworzyły całość. Ogólnie 66 metrów kwadratowych. Wykonawca powiedział mi że nie da sie tak bo panele muszą być z dylatacjami w progach pokoi (tu chce zastosować listwę progowa) i jezeli w pokojach będą panele wzdłuż to w korytarzu - w poprzek. Mam nadzieje, ze rozumiecie o co mi chodzi. Czy rzeczywiście muszę pożegnać sie z mysla o jednolitej podłodze z paneli? jego argument jest taki, że podłoga będzie pracowac jako jedna płaszczyzna i moze sie unieść. Macie jakieś sugestie albo wiedzę w tej dziedzinie? pozdrawiam

  9. #9

    Domyślnie

    Wykonawca ma rację. Tyle, że jeśli w pokojach panele będą wzdłuż to i w korytarzu mogą być wzdłuż tyle tylko, że pokoje i korytarz nie będą połączone panelami. No i w progach dasz te listwy..

  10. #10

    Domyślnie

    Ja bym był ostrożny z podkładami pod panele.

    Ja osobiście używam na wylewkę betonową tylko folii i arbiton - ten cienki w rolkach, nie ten w płytach. Panele są 7mm. W dwóch połączonych pokojach - 50mkw nie ma dylatacji - nic nie spuchło przez 6 lat. Podłoga jest twarda i cicha. Autentycznie pare osób się dziwiło że panele a tak twardo się chodzi. Wielu laików myślało że to parkiet

    Tam mam panele Witex - kolor coś a'la merbau. Oczywiście ułożone krótszymi końcami do okien.

    W sypialni położyliśmy teraz panele tak samo.. i są głośniejsze.. ale może dlatego że nie ma cokolików jeszcze? I jedyny mebel to łóżko... Sam nie wiem? Tam gdzie jest witex też w jednym pokoju jest tylko biurko (remonty trwają) i są ciche. Może się muszą ułożyć?

    Generalnie na Twoim miejscu nie wiem czy bym nie dobrał listwy albu ciut grubszych paneli. Uważaj na duże ilości podkładów. W ekstremalnym przypadku złego doboru przy dużej grubości panele Ci się zapadną na "szlakach komunikacyjnych".

    Acha ja mam panele laminowane nie drewniane.

  11. #11

    Domyślnie

    Cytat Napisał majkoski
    Watek stary ale temat mi pasuje, tylko moje pytanie brzmi:
    Chciałabym na poddaszu ułozyć panele wszystkie w tym samym kierunku i przez wszystkie pokoje, zeby tworzyły całość. Ogólnie 66 metrów kwadratowych. Wykonawca powiedział mi że nie da sie tak bo panele muszą być z dylatacjami w progach pokoi (tu chce zastosować listwę progowa) i jezeli w pokojach będą panele wzdłuż to w korytarzu - w poprzek. Mam nadzieje, ze rozumiecie o co mi chodzi. Czy rzeczywiście muszę pożegnać sie z mysla o jednolitej podłodze z paneli? jego argument jest taki, że podłoga będzie pracowac jako jedna płaszczyzna i moze sie unieść. Macie jakieś sugestie albo wiedzę w tej dziedzinie? pozdrawiam
    Wykonawca słusznie twierdzi, że muszą być dylatacje ale w zupełności wystarczą te przy ścianach. Długość powierzchni na jakiej można układać panele bez przerw wynosi 11m.
    Taką informację uzyskałem u producenta paneli.
    Jeżeli masz możliwość, kładź panele na całej powierzchni, bez kończenia na progu pokoju. Pozostaje tylko kwestia uzgodnienia "kierunku".
    Ja mam na korytarzu poddasza ułożone "w poprzek".
    W skutek tego w dwóch pokoikach są równolegle, a w dwóch prostopadle do okien.
    Po umeblowaniu pomieszczeń nie ma to aż tak istotnego znaczenia. Listwę progową mam tylko w jednym pokoju. Ani to ładne, ani praktyczne.
    Ważną rzeczą jest aby wykonawca zachował należytą czystość przed położeniem paneli. Kilkakrotne odkurzenie wylewki wcale nie będzie przesadą.
    Mój wykonawca niestety nie dopełnił tego obowiązku i teraz panele chrzęszczą (już drugi rok).

  12. #12

    Domyślnie

    Prostopadle do okna czy jak kto woli równolegle z wpadajacymi do pokoju promieniami. Łączenia paneli nie rzucają się wtedy tak w oczy.

  13. #13
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    tomekwil

    Zarejestrowany
    Apr 2007
    Posty
    151
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    15

    Domyślnie

    witam
    majkoski - wykonawca tak mówi bo łatwiej kładzie się tak panele, ja mam panele na 90m2 bez progów między pokojami i wszystko jest ok, postaw na swoim wizualnie niebo a ziemia.

  14. #14

    Domyślnie

    wielkie dzięki za wszystkie odpowiedzi. Uprę się na podłoge w całości. Dom ma 10mx9,5m i zaryzykuję. Pozdrawiam

  15. #15

    Domyślnie

    Nie rób tego!!!zadbaj o swoje zdrowie oraz o zdrowie swoich dzieci tylko nie panele i nie parapety żywiczne jeżeli to zrobisz a twoje dzieci staną się alergikami to przypomnij sobie ten post.Panele to eternit 21wieku.

  16. #16

    Domyślnie

    Reda skąd tyś wylazł ? chłopie dzisiaj tego typu produkty nie mają prawa ruszyć z produkcją, po czym to stwierdziłeś?

  17. #17

    Domyślnie

    Leć po całości bez przecięć w progach . Zostaw tylko ok. 15 mm dyletacji przy scianach . Jakby coś się działo...
    zawsze można w drzwiach przeciąć i wstawić listwy.
    Wiara czyni ...............czuba.

  18. #18
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar marcin_u
    Zarejestrowany
    Mar 2006
    Skąd
    Zielona Góra
    Posty
    1.451

    Domyślnie

    Cytat Napisał Marek-B
    Leć po całości bez przecięć w progach . Zostaw tylko ok. 15 mm dyletacji przy scianach . Jakby coś się działo...
    zawsze można w drzwiach przeciąć i wstawić listwy.
    Popieram! wizualnie znacznie lepiej! ale dylatacja wtedy raczej min 1,5cm,ja tak mam i nic sie nie dzieje
    moja praca to Alarmy,Kamery,Anteny...i fotowoltaika

    mój projekt ISKIERKA

    160m2 po podłodze do ogrzania, suporex24+12styro, podloga10styro , skosy 25 wełna.wentylacja grawitacyjna. PC Panasonic T-CAP 9kw wersja H 1f , 100% grzejniki, bufor 300l , zbiornik cwu 300l termet nierdzewna. 3 kolektory słoneczne płaskie hewalax. PV 10kw
    Nawrócony z węgla !

  19. #19
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) Avatar toomyem
    Zarejestrowany
    Aug 2007
    Skąd
    okolice Wieliczki
    Posty
    248

    Domyślnie

    Jak sobie radzicie przy połączeniach panel-płytka? Pozostaje mi tylko paskudna listwa maskująca? A jak zakańczacie panele przy drzwiach balkonowych? Też jakaś listwa?
    Budowa? To brzmi strasznie! Na szczęście już (no prawie) mam to za sobą ...

  20. #20

    Domyślnie

    Wychodząc z założenia że panel pracuje i musi pracować tylko listwa. Wybór jest duży, od wąskich, po szerokie, od kolorów alu, mosiądz, po "drewnopodobne" - wedle upodobań. Tańsze mają widoczne śrubki, lepsze oczywiście nie .

    Najważniesze aby dać silikon pod listwę.

    Inaczej paneli się nie da połączyć - zakładając że dotniesz idealnie do płytek i zrobisz miejsce na fugę, to i tak panel chodzi góra-dół...

    Co do balkonu - ćwierćwałek lub normalny cokolik - zależy jak masz osadzone drzwi. My osadzaliśmy tak żeby wszedł normalny cokolik.

    Pozdr.
    Radek

Strona 1 z 2

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony