dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 18 z 18
  1. #1

    Domyślnie regulacja temp.Vitodens 200 ?

    Witam
    Piec chodzi już bardzo ładnie,nawet trochę przegrzewa , temp.normalna ustawiona na 20 C a w pokojach jest 22C w związku z tym mam pytanko.Czy ekonomiczniej jest zmniejszyć krzywą grzewczą ( teraz mam ustawioną na 1 ) czy też zmniejszyć temp.grzejników termostatami ?
    pzdr
    Radek

  2. #2

    Domyślnie

    Lepiej zmniejszyć krzywą. U mnie doszedłem do 0.6, grzejniki lekko ciepłe a w pokojach tyle co chce. Im mniejsza temperatura na zasilaniu tym mniej gazu pali kociołek. Wszystko jednak zależy na jaką temperaturę liczone są grzejniki.

  3. #3

    Domyślnie

    Cytat Napisał lukaszzzz
    Lepiej zmniejszyć krzywą. U mnie doszedłem do 0.6
    pierdu, pierdu...

    własnie sprawdziłem na sterowniku dane dla krzywej grzewczej...
    dla krzywej 0,6 przy nastawie 20 st. C w pomieszczeniu:

    * przy temperaturze zewn. 5 st. C - temperatura kotła to 30 st.C
    * przy temperaturze zewn. 0 st. C - temperatura kotła to 33 st. C

    dla takich temperatur wody to grzejniki nie będą nawet ciepłe, ciepło odczuwamy dopiero powyżej temperatury ciepłoty ciała tj. 36,6 st. C więc albo nie bajdurz albo masz znacznie podniesiona krzywą, czy to przez zmiane poziomu czy tez zmianę temp. wymaganej pomieszczenia...

  4. #4
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... Avatar pablitoo
    Zarejestrowany
    Jan 2007
    Skąd
    z południa ...
    Posty
    5.603

    Domyślnie

    Cytat Napisał revalidon
    pierdu, pierdu...

    własnie sprawdziłem na sterowniku dane dla krzywej grzewczej...
    dla krzywej 0,6 przy nastawie 20 st. C w pomieszczeniu:

    * przy temperaturze zewn. 5 st. C - temperatura kotła to 30 st.C
    * przy temperaturze zewn. 0 st. C - temperatura kotła to 33 st. C

    dla takich temperatur wody to grzejniki nie będą nawet ciepłe, ciepło odczuwamy dopiero powyżej temperatury ciepłoty ciała tj. 36,6 st. C więc albo nie bajdurz albo masz znacznie podniesiona krzywą, czy to przez zmiane poziomu czy tez zmianę temp. wymaganej pomieszczenia...
    No nie tak do końca - kolego - nie popierduj w towarzystwie bo to nieładnie

    To że dla krzywej grzewczej 0,6 i jej poziomu 0 temp wody kotłowej wynosi 33 stopnie / dla nastawy 20 stopni i temp na zewnątrz 0 stopni / nie oznacza że kocioł podgrzeje wodę do 33 stopni i się wyłączy ...
    Bardzo łatwo w diagnostyce sprawdzić jaka w danej chwili jest KTS wymagana i jaka jest KTS rzeczywista . Kocioł dogrzewając do KTS wymaganej nie wyłącza się tylko moduluje i w zależności od ATS stłumionej i histerezy regulatora dla danej chwili podgrzewa wodę do temp nawet 38 stopni.
    W moim przypadku / bo lukazzzz rzeczywiście ma ustawiony poziom 2 dla krzywej 0,6 / ja mam aktualnie ustawioną krzywą 0,6 i poziom 0 - dla aktualnych temperatur na zewnątrz -4 stopnie - w domu mam utrzymywane 19/20 stopni bezproblemowo - odczytując diagnostykę na moim Vitotronicu dla KTS wymaganej 36 kocioł podgrzewał wodę do 40 stopni / KTS rzeczywista / ...
    Jednak chyba trochę podniosę poziom krzywej - teraz jeszcze nie mieszkam więc taka temp mi wystarczy - ale jak się wprowadzę to zapodam poziom około 2 , może 3 - ale jeszcze zobaczymy ... potestujemy ustawienia etc ...

    --
    Pozdrawiam

  5. #5
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... Avatar pablitoo
    Zarejestrowany
    Jan 2007
    Skąd
    z południa ...
    Posty
    5.603

    Domyślnie Re: regulacja temp.Vitodens 200 ?

    Cytat Napisał Radek-10
    Witam
    Piec chodzi już bardzo ładnie,nawet trochę przegrzewa , temp.normalna ustawiona na 20 C a w pokojach jest 22C w związku z tym mam pytanko.Czy ekonomiczniej jest zmniejszyć krzywą grzewczą ( teraz mam ustawioną na 1 ) czy też zmniejszyć temp.grzejników termostatami ?
    pzdr
    Radek
    Pewnie że zmniejszyć krzywą grzewczą ... wartość krzywej w dół -> zużycie gazu w dół - uważaj żeby tylko nie przesadzić - wszystko zależy od rodzaju układu c.o. u Ciebie - ile podłogówki , jak liczona moc grzejników / do jakich temperatur wody / etc ...
    --
    Pozdrawiam

  6. #6

    Domyślnie

    Cytat Napisał revalidon
    Cytat Napisał lukaszzzz
    Lepiej zmniejszyć krzywą. U mnie doszedłem do 0.6
    pierdu, pierdu...

    własnie sprawdziłem na sterowniku dane dla krzywej grzewczej...
    dla krzywej 0,6 przy nastawie 20 st. C w pomieszczeniu:

    * przy temperaturze zewn. 5 st. C - temperatura kotła to 30 st.C
    * przy temperaturze zewn. 0 st. C - temperatura kotła to 33 st. C

    dla takich temperatur wody to grzejniki nie będą nawet ciepłe, ciepło odczuwamy dopiero powyżej temperatury ciepłoty ciała tj. 36,6 st. C więc albo nie bajdurz albo masz znacznie podniesiona krzywą, czy to przez zmiane poziomu czy tez zmianę temp. wymaganej pomieszczenia...

    Chcesz to ustaw sobie nawet na 2,0 i płać za gaz krocie, miej duży zapas mocy który będzie nie wykorzystany przez grzejniki bo głowice się pozamykają po kilku minutach grzania. Pewnie preferujesz dozowanie mocy partiami tj. włączy się kocioł dogrzeje na maksa, wyłączy i skoki temperatur.
    U mnie cały czas letnie grzejniki i temperatura w pokojach nie drgnie ani o pół stopnia.
    Zgadzam się z przedmówcą na temat temperatury wymaganej, temperatury stłumionej itd. Aby się tak kategorycznie wypowiadać ja ty to zrobiłeś potrzebna jest nie tylko umiejętność odczytywania krzywej z tabelki ale też znajomość charakterystyki kotła, sposobu obliczania temperatury zasilania i ustawienia regulatora, ktorej sądzac po Twojej wypowiedzi nie posiadasz... koniec.

  7. #7

    Domyślnie

    Cytat Napisał revalidon

    * przy temperaturze zewn. 5 st. C - temperatura kotła to 30 st.C
    * przy temperaturze zewn. 0 st. C - temperatura kotła to 33 st. C

    dla takich temperatur wody to grzejniki nie będą nawet ciepłe, ciepło odczuwamy dopiero powyżej temperatury ciepłoty ciała tj. 36,6 st. C więc albo nie bajdurz albo masz znacznie podniesiona krzywą, czy to przez zmiane poziomu czy tez zmianę temp. wymaganej pomieszczenia...
    A histereza to gdzie?
    U mnie przy zwykłym kotle mam ustawione 60*C, ale grzeje mi od 52 do 68*C (histereza 8*C).

  8. #8

    Domyślnie

    Sorry że się wtrące. Mam do Was pytanie. Od 2 tygodni grzeję u siebie w domu. Piec kondensat jednofunkcyjny Vitodens 200 WBA 26kw /pogodówka/ z zasobnikiem 120l., w pokoju dodatkowy regulator vitotrol 300 /chyba, nie mam przy sobie papierów/. Dopiero "uczę się" jego obsługi tj. pieca i sterownika, instalator z prędkością błyskawicy podłaczył, pokazał co i jak i pojechał. Staram się go ściągną jeszcze raz /dzwoniłem do autoryzowqnego przedstawiciela że trochę przesadzają z prędkością instruktażu klienta/, sam też czytam co znajdę. Mówicie o przestawieniu krzywej grzewczej, ale jak to się robi... Mam tylko instrukcję obsługi, nie mogę ściągnąć instrukcji instalatora, a chyba tam jest wszystko opisane. Może takową posiadacie, z góry dziękuję za pomoc. Podstawową instrukcję obsługi już opanowałem.

  9. #9
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... Avatar pablitoo
    Zarejestrowany
    Jan 2007
    Skąd
    z południa ...
    Posty
    5.603

    Domyślnie



    Kodowanie 1 .
    Adres kodowy zmiany nachylenia krzywej grzewczej to d3 , adres kodowy zmiany poziomu krzywej grzewczej to d4 .
    Wartości domyślne dla d3 :14 / krzywa 1,4 / , dla d4 :0.

    Mam nadzieje że nic nie pomyliłem
    --
    Pozdrawiam

  10. #10

    Domyślnie

    Dzięk za zybką reakcję. Czy to wszystko jest w instrucji instalatora. Starałerm się ją wygooglować, niektóre pliki są niedostępne.A tak przy okazji czy otrzymaliście tylko instrukcję obsługi i jak wyglądało u Was zapoznawanie z produktem przez instalatora. Jak za piec za kila tysięcy złotych 5 minut instruktażu to w/g mnire stanowczo za mało. Może więcej bym zrozumiał i przyswoił gdybym miał taką wiedzę jak obecnie. No nic chyba będę musiał uczyć sie i eksperymentować sam.

  11. #11

    Domyślnie

    Cytat Napisał pablitoo
    Cytat Napisał revalidon
    pierdu, pierdu...

    własnie sprawdziłem na sterowniku dane dla krzywej grzewczej...
    dla krzywej 0,6 przy nastawie 20 st. C w pomieszczeniu:

    * przy temperaturze zewn. 5 st. C - temperatura kotła to 30 st.C
    * przy temperaturze zewn. 0 st. C - temperatura kotła to 33 st. C

    dla takich temperatur wody to grzejniki nie będą nawet ciepłe, ciepło odczuwamy dopiero powyżej temperatury ciepłoty ciała tj. 36,6 st. C więc albo nie bajdurz albo masz znacznie podniesiona krzywą, czy to przez zmiane poziomu czy tez zmianę temp. wymaganej pomieszczenia...
    No nie tak do końca - kolego - nie popierduj w towarzystwie bo to nieładnie

    To że dla krzywej grzewczej 0,6 i jej poziomu 0 temp wody kotłowej wynosi 33 stopnie / dla nastawy 20 stopni i temp na zewnątrz 0 stopni / nie oznacza że kocioł podgrzeje wodę do 33 stopni i się wyłączy ...
    Bardzo łatwo w diagnostyce sprawdzić jaka w danej chwili jest KTS wymagana i jaka jest KTS rzeczywista . Kocioł dogrzewając do KTS wymaganej nie wyłącza się tylko moduluje i w zależności od ATS stłumionej i histerezy regulatora dla danej chwili podgrzewa wodę do temp nawet 38 stopni.
    W moim przypadku / bo lukazzzz rzeczywiście ma ustawiony poziom 2 dla krzywej 0,6 / ja mam aktualnie ustawioną krzywą 0,6 i poziom 0 - dla aktualnych temperatur na zewnątrz -4 stopnie - w domu mam utrzymywane 19/20 stopni bezproblemowo - odczytując diagnostykę na moim Vitotronicu dla KTS wymaganej 36 kocioł podgrzewał wodę do 40 stopni / KTS rzeczywista / ...
    Jednak chyba trochę podniosę poziom krzywej - teraz jeszcze nie mieszkam więc taka temp mi wystarczy - ale jak się wprowadzę to zapodam poziom około 2 , może 3 - ale jeszcze zobaczymy ... potestujemy ustawienia etc ...

    Cytat Napisał lukaszzzz
    Zgadzam się z przedmówcą na temat temperatury wymaganej, temperatury stłumionej itd. Aby się tak kategorycznie wypowiadać ja ty to zrobiłeś potrzebna jest nie tylko umiejętność odczytywania krzywej z tabelki ale też znajomość charakterystyki kotła, sposobu obliczania temperatury zasilania i ustawienia regulatora, ktorej sądzac po Twojej wypowiedzi nie posiadasz...

    hehehehe... zamiast się tak napinać, a może coś pęknąć, proponuję samemu poczytać ze zrozumieniem instrukcję kociołka...

    Dla krzywej grzewczej 0,6 nie jest możliwe uzyskanie w dmomu takich temperaur, choćby nie wiem nawet o ile - w granicach zdrowego rozsądku - były przemiarowane grzejniki... Dalej podtrzymuję, że krzywa grzewcza jest podniesiona!!!!!!! Jesli nie przez podniesienie krzywej, ani podwyższenie temp. pokojowej, to na pewno przez parametr 9F:8... Hehehe... nie myliłem się, co...???

    A więc tak:

    * dla temperatury zewn. 0 st. C i wymaganej pomieszczeń 20 st. C jak pisałem temperatura kotła winna wynosić 33 st. C, a że koledzy nie zmienili parametru 9F a więc kociołek grzeje o 8 st. C więcej, a więc 41 st. C, a więc w rzeczywistosci patrząc na wykresy oznacza to krzywa grzewczą 1,0...

    do tego oczywiście dochodzi histereza, ale ona działa w oba kierunki, atk wiuęc jej wpływ a tych rozważaniach można pominąć, co nie zmienia faktu, ze dla krzywej pozornie 0,6 kociołek grzeje aż do 49 st. C /33+8+8/...

    c.b.d.u.

  12. #12
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... Avatar pablitoo
    Zarejestrowany
    Jan 2007
    Skąd
    z południa ...
    Posty
    5.603

    Domyślnie

    Cytat Napisał revalidon
    (...)

    hehehehe... zamiast się tak napinać, a może coś pęknąć, proponuję samemu poczytać ze zrozumieniem instrukcję kociołka...
    - cenna uwaga

    Cytat Napisał revalidon
    Dla krzywej grzewczej 0,6 nie jest możliwe uzyskanie w dmomu takich temperaur, choćby nie wiem nawet o ile - w granicach zdrowego rozsądku - były przemiarowane grzejniki... Dalej podtrzymuję, że krzywa grzewcza jest podniesiona!!!!!!! Jesli nie przez podniesienie krzywej, ani podwyższenie temp. pokojowej, to na pewno przez parametr 9F:8... Hehehe... nie myliłem się, co...???
    - noooo - cóż mogę rzec .... - ja nie posiadam w swojej instalacji c.o. mieszacza ... - więc na temat parametru 9F w kodowaniu 2 się nie wypowiadam ...

    Cytat Napisał revalidon
    A więc tak:

    * dla temperatury zewn. 0 st. C i wymaganej pomieszczeń 20 st. C jak pisałem temperatura kotła winna wynosić 33 st. C, a że koledzy nie zmienili parametru 9F a więc kociołek grzeje o 8 st. C więcej, a więc 41 st. C, a więc w rzeczywistosci patrząc na wykresy oznacza to krzywa grzewczą 1,0...

    do tego oczywiście dochodzi histereza, ale ona działa w oba kierunki, atk wiuęc jej wpływ a tych rozważaniach można pominąć, co nie zmienia faktu, ze dla krzywej pozornie 0,6 kociołek grzeje aż do 49 st. C /33+8+8/...

    c.b.d.u.
    A więc nijak ...

    b.w.d.u.t.m.o

    --
    Pozdrawiam

  13. #13

    Domyślnie

    Parametru 9F nie używam bo nie posiadam w swojej instalacji mieszacza sterowanego z kotła lecz jedynie mieszacz ręczny. Temperatura zadana to 21 stopni, zredukowana 19. Kocioł przy temperaturze 0 stopni podgrzewa wodę do około 38 stopni, stygnie do 29 i wtedy włączy sie znowu. Grzejniki o mocy nominalnej 1190W 75/65/20. Z OZC wynika, iż przykładowy pokój ma zapotrzbowanie 574 W przy założeniu 22 stopni wewnątrz.
    Może jednk to nie cuda tylko dobra izolacja domu.

  14. #14
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... Avatar pablitoo
    Zarejestrowany
    Jan 2007
    Skąd
    z południa ...
    Posty
    5.603

    Domyślnie

    Cytat Napisał revalidon
    (...) Jesli nie przez podniesienie krzywej, ani podwyższenie temp. pokojowej, to na pewno przez parametr 9F:8... Hehehe... nie myliłem się, co...???
    Tak na marginesie dodam kolego - jakbyś nie wiedział / / że jak nie ma w systemie podłączonego obiegu mieszacza to wartość parametru 9F nie jest wogóle wyświetlana - a jego wartość / parametru 9F rzecz jasna / wynosi :0
    To w kwestii zrozumienia instrukcji kociołka ...

    --
    Pozdrawiam

  15. #15
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... Avatar pablitoo
    Zarejestrowany
    Jan 2007
    Skąd
    z południa ...
    Posty
    5.603

    Domyślnie

    Cytat Napisał lukaszzzz
    (...) Grzejniki o mocy nominalnej 1190W 75/65/20. Z OZC wynika, iż przykładowy pokój ma zapotrzbowanie 574 W przy założeniu 22 stopni wewnątrz.
    Może jednk to nie cuda tylko dobra izolacja domu.
    Lukaszzzz -> ja moje grzejniki dobierałem / ich moce / do temperatur wody : 50/40/20 .
    - przykładowe moce moich grzejników - w sypialniach na poddaszu o powierzchni cirka 15m2 to 1,7kW ...

    --
    Pozdrawiam

  16. #16

    Domyślnie

    no to ja już sam nie wiem...

    tylko u was krakusów takie małe zuzycie gazu...

  17. #17
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... Avatar pablitoo
    Zarejestrowany
    Jan 2007
    Skąd
    z południa ...
    Posty
    5.603

    Domyślnie

    Cytat Napisał revalidon
    no to ja już sam nie wiem...

    tylko u was krakusów takie małe zuzycie gazu...
    Nie przejmuj się - najważniejsze jest czytanie ze zrozumieniem instrukcji kociołka - wybacz - nie mogłem sie powstrzymać ...

    Wcale nie małe - wcale nie małe - u mnie teraz przy temperaturach zewnętrznych w nocy na poziomie -10 stopni mam spożycie w granicach 15m3 gaziu / krzywa 0,6 , poziom 1 , temp zadana 20/18 / - grzeje dopiero 2 miesiące - dom ocieplony mam od kilku dni - jeszcze sie chałupa nie nagrzała ... - ale tfardy jestem nie mientki i czekam - spożycie jeszcze spadnie - mam taką nadzieję - w końcu nadal eksperymentuje z ustawieniami regulatora i zdobywam na jego temat coraz większą wiedzę ...
    --
    Pozdrawiam

  18. #18

    Domyślnie

    Cytat Napisał revalidon
    no to ja już sam nie wiem...

    tylko u was krakusów takie małe zuzycie gazu...
    U mnie zużycie na poziomie około 8 m3 w tym granie wody i gotowanie około 1,5m3. Pierwszy zezon grzewczy ale dom zamieszkany od wiosny i zeszłej zimy troche przepalane. Nie wiem czy to mało bo w innych wątkach chwalą się zużyciem na poziomie 5 m3 dla mnie osobiście niemożliwość. Dodam że w układzie nie mam termostatu pokojowego i woda krąży cały czas w obiegu.
    Podstawą jeszcze raz to powtórze są izolacje do których przywiązałem szczególną uwagę i wszystko sam pilnowałem.
    Kominkiem palę okazjonalnie i zyski z tego źróda mam znikome.

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony