dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 1 z 3
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 60
  1. #1
    JACKIE P
    Guest
    JACKIE P

    Domyślnie OCIEPLENIE DACHU MA SENS ?

    wertując tu i ówdzie forum w zakresie domów energooszczędnych, nasunęło mi się pytanie. Ale do rzeczy - budynek parterowy bez betonowego stropu tylko tzw stropodach /konstrukcja szkieletowa wiązarowa/. Strop mam wypełniony między wiązarami wełną o gr. 20 cm, a w poprzek dodatkowo jeszcze 5 cm termomaty. Na wierzchu założona płyta wiórowa 18mm aby można było chodzić po poddaszu. Od strony mieszkania od dolu mam paroizolację na całej powierzchni. Mam pytanie - czy w moim przypadku jest sensowne dodatkowe ocieplenie powierzchni samego dachu ? Mam dachówkę betonową, pod nią membranę i dalej pod spodem od strony strychu już nic. Czy coś zyskam wypełniając przestrzeń pod dachówkami i pod membraną między krokwiami wełną do dachów spadzistych, zamykając całość paroizolacją ? ? Wysokość krokwi wynosi 11 cm. Czy rzecz jest warta zachodu ?

  2. #2
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar Andrzej Wilhelmi
    Zarejestrowany
    Jan 2006
    Skąd
    Łódź
    Kod pocztowy
    94-313
    Dzielnica
    Polesie
    Posty
    14.207

    Domyślnie

    Nic nie zyskasz gdyż poddasze jest nieocieplane. W przypadku ocieplenia po krokwiach i zastosowania paroizolacji należałoby zwentylować to poddasze czyli wpuścić zimne powietrze. Wniosek więc jeden nie ma to sensu. Pozdrawiam.
    miłego dnia
    mój nowy adres e-mail: [email protected]

  3. #3
    JACKIE P
    Guest
    JACKIE P

    Domyślnie

    dzięki za podpowiedzi, ale prosze Andrzeja o wyjaśnienie wątku - "Nic nie zyskasz gdyż poddasze jest nieocieplane". Mam wobec tego pytanie - czy nieocieplony dach, w moim przypadku kopertowy, nie powoduje wychładzania stropu drewnianego wypełnionego wełną jak to opisałem w poście ? Bo z tego co obserwuję to na razie pod dachem na poddaszu jest taka sama temperatura jak na dworze. Twoim zdaniem wypełnienie przestrzeni pomiędzy krokwiami pod dachówką nic nie da ?
    To wobec tego czy ma sens pogrubienie warstwy ocieplenia na stropie w moim przypadku ?

  4. #4

    Domyślnie

    A po co chcesz izolować poddasze które nie jest ogrzewane? Od samej izolacji temperatura się raczej nie podniesie...
    Jeśli masz w domu zimno to ustal najpierw czy to z powodu słabej izolacji stropu czy może przyczyna jest inna.

  5. #5
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar Andrzej Wilhelmi
    Zarejestrowany
    Jan 2006
    Skąd
    Łódź
    Kod pocztowy
    94-313
    Dzielnica
    Polesie
    Posty
    14.207

    Domyślnie

    Cytat Napisał JACKIE P
    ...czy ma sens pogrubienie warstwy ocieplenia na stropie w moim przypadku ?
    Oczywiście ma sens! Tego ocieplenia powinno być minimum 25 cm. Pozdrawiam.
    miłego dnia
    mój nowy adres e-mail: [email protected]

  6. #6

    Domyślnie

    Cytat Napisał Andrzej Wilhelmi
    .......... Tego ocieplenia powinno być minimum 25 cm. Pozdrawiam.
    Do niedawna słyszałem o 20, coś sie zmieniło?

  7. #7
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar Andrzej Wilhelmi
    Zarejestrowany
    Jan 2006
    Skąd
    Łódź
    Kod pocztowy
    94-313
    Dzielnica
    Polesie
    Posty
    14.207

    Domyślnie

    Na skośnych powierzchniach stosują już 25 cm a co dopiero na poziomej. Pozdrawiam.
    miłego dnia
    mój nowy adres e-mail: [email protected]

  8. #8

    Domyślnie

    Chyba najczesciej teraz sie daje 15 + 8. Z tego co w skladach mowia... pewnie za rok bedzie 15+10

  9. #9
    JACKIE P
    Guest
    JACKIE P

    Domyślnie

    wszystko ok. ale ja już mam docieplony strop wełną 20 cm + 5 cm.Niepokoi mnie natomiast jedno zjawisko - gdy wyjme oprawę halogenu z płyty GK, która stanowi obniżony sufit pod ociepleniem stropu, wyczywalny jest napływ od góry zimnego powietrza w otwoerze halogenu. Czy jest to normalne i z czego wynika, czy jeszcze dowalić "piątkę" wełny na wierzch poddasza ?

  10. #10
    ELITA FORUM (min. 1000) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!
    Wojciech Nitka

    Zarejestrowany
    Aug 2001
    Posty
    1.634

    Domyślnie Re: OCIEPLENIE DACHU MA SENS ?

    Cytat Napisał JACKIE P
    Na wierzchu założona płyta wiórowa 18mm aby można było chodzić po poddaszu.
    To bardzo wielki błąd.
    Para, która z pomieszczeń mieszkalnych, mimo paroizolacji przenosi się przez izolację cieplną trafia na płytę wiórową. I jak myślisz, co się dzieje kiedy ciepła para wodna zaczyna sykać się z zimną, spodnią powierzchnią płyty wiórowej? Po prostu - para skrapla się zawilgacając izolację cieplną i ... drewniane elementy konstrukcji stropu... zaczynają pokrywać się pleśnią itp.

  11. #11
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar Vafel
    Zarejestrowany
    Mar 2007
    Posty
    1.923
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    100

    Domyślnie Re: OCIEPLENIE DACHU MA SENS ?

    Cytat Napisał Wojciech Nitka
    Para, która z pomieszczeń mieszkalnych, mimo paroizolacji przenosi się przez izolację cieplną trafia na płytę wiórową. I jak myślisz, co się dzieje kiedy ciepła para wodna zaczyna sykać się z zimną, spodnią powierzchnią płyty wiórowej? Po prostu - para skrapla się zawilgacając izolację cieplną i ... drewniane elementy konstrukcji stropu... zaczynają pokrywać się pleśnią itp.
    To w takim razie jakie jest poprawne rozwiązanie jeśli chcę mieć nad parterem drewniany strop a wyżej użytkowy, nieogrzewany strych?

  12. #12
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar Andrzej Wilhelmi
    Zarejestrowany
    Jan 2006
    Skąd
    Łódź
    Kod pocztowy
    94-313
    Dzielnica
    Polesie
    Posty
    14.207

    Domyślnie

    Pomiędzy tą płytą a ociepleniem powinna pozostać minimum 2 cm szczeliny wentylacyjnej tak jak w dachu czy w ścianie szkieletowej! Kondensacja pary wodnej nastąpi już w warstwie ocieplenia w tzw. "Punkcie rosy". Pozdrawiam.
    miłego dnia
    mój nowy adres e-mail: [email protected]

  13. #13
    ELITA FORUM (min. 1000) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!
    Wojciech Nitka

    Zarejestrowany
    Aug 2001
    Posty
    1.634

    Domyślnie

    Cytat Napisał Andrzej Wilhelmi
    Pomiędzy tą płytą a ociepleniem powinna pozostać minimum 2 cm szczeliny wentylacyjnej tak jak w dachu czy w ścianie szkieletowej!
    Żadna szczelina wentylacyjna nie ma sensu jeżeli nie będzie miała nawiewu i wywiewu.

    To w takim razie jakie jest poprawne rozwiązanie jeśli chcę mieć nad parterem drewniany strop a wyżej użytkowy, nieogrzewany strych?
    W płycie podłogowej należy zapewnić otwory, które umożliwią przejście pary z grubości stropu na poddasze (omijając płytę wiórową) a stamtąd poza obręb budynku.
    Jako "otwory" można nawiercać otwory (np. o śr. 20 mm co ok. 300 mm) w płycie lub zachować szczeliny między płytami - im więcej tym lepiej.

  14. #14
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar Andrzej Wilhelmi
    Zarejestrowany
    Jan 2006
    Skąd
    Łódź
    Kod pocztowy
    94-313
    Dzielnica
    Polesie
    Posty
    14.207

    Domyślnie

    Cytat Napisał Wojciech Nitka
    Żadna szczelina wentylacyjna nie ma sensu jeżeli nie będzie miała nawiewu i wywiewu.
    Święte słowa! A tak dokładniej to wlotu i wylotu.
    W omawianym temacie podłogi na strychu gdy nie ma ścianki kolankowej to problem nie występuje a gdy jest taka ścianka to wystarczy zostawić szczelinę pomiędzy płytą a tą ścianką. Pozdrawiam.
    miłego dnia
    mój nowy adres e-mail: [email protected]

  15. #15

    Domyślnie

    Cytat Napisał Andrzej Wilhelmi
    Nic nie zyskasz gdyż poddasze jest nieocieplane. W przypadku ocieplenia po krokwiach i zastosowania paroizolacji należałoby zwentylować to poddasze czyli wpuścić zimne powietrze. Wniosek więc jeden nie ma to sensu. Pozdrawiam.
    zyska ..trochę zimą i dużo latem

  16. #16
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!
    an-bud

    Zarejestrowany
    Mar 2007
    Skąd
    kuj.pom.
    Posty
    5.734

    Domyślnie

    ostatnio widziałem domek 55 cm wełny na sufice.
    an-bud ...... Przyznaję że Polska mi zbrzydła za dużo święconej wody za mało zwykłego mydła (Tadeusz Boy Żeleński)
    Dopóki nie skorzystałem z internetu, nie wiedziałem, że na świecie jest tylu idiotów.(Stanisław Lem)

  17. #17
    JACKIE P
    Guest
    JACKIE P

    Domyślnie

    dziękuję wszystkim za konstruktywne podpowiedzi. Nie mam problemu ze skraplaniem wilgoci pod płytą wiórową, gdyż mam zostawioną szczelinę powietrzną pod płytą oraz szczeliny pomiędzy płytami, a ścianką kolankową. Zresztą sprawdzałem, odkręcając kilka płyt w róznych miejscach poddasza i jest idealnie sucho. Tak więc o błędzie w tym przypadku raczej mowy nie ma.
    Jedyne co podejrzewam skąd się bierze wyczuwalne zimne powietrze nad regipsem, to prawdopodobnie z tego, że ścianka kolankowa jest nieocieplona i od góry nie są zatynkowane otwory w cegle. Tamtędy prawdopodobnie naciąga zimno. Poza tym kilka dni temu zrobiłem proste doświadczenie zbliżając płomień zapalniczki do tych otworów - i cóż oczywiście płomień został lekko pociągnięty w dół w kierunku niezatynkowanych otworów cegły K-3, z której jest zrobiona ścianka kolankowa.

  18. #18

    Domyślnie

    u mnie w na poddaszu w którym obecnie mieszkam , jest to samo , z halogenów ciągnie , zeszłej zimy mnie to zaciekawiło dlaczego tak sie dzieje .Co sie okazało , przewody do halogenów biegną w peszlach , a te biegną na nieużytkowe poddasze ,nieogrzewane, bo tam jest transformatorek do halogenów, okazało sie
    że różnica temperatur doprowadziła do tego że te peszle zaczęły działać jak kanały wentylacyjne zimne powietrze dobiegało właśnie z nich.
    od strony poddasza nieużytkowego zaślepiłem te peszle i całe zjawisko znikło.

    trochę to dziwne ale prawdziwe

  19. #19

    Domyślnie

    Witam
    Zauważyłem u siebie, iż do halogenów ciagnie powietrze, jak podłożyłem zapałke to ciagło płomień do halogenu.
    Ocieplenie mam na KG 20 cm i 5 cm, może doożyć ocieplenia?
    Strop mam drewniany poddasze nieużytkowe


  20. #20

    Domyślnie

    Przy takiej fuszerce to i metr wełny nie wystarczy

    kto ci to układał , chaos tam jak cholera

Strona 1 z 3

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony