dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 20
  1. #1
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    mike01

    Zarejestrowany
    Jan 2007
    Posty
    189
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    4

    Domyślnie Projekt domu a przylacza wod-kan itp

    Witam,

    Chcialem sie dowiedziec wszystkich doswiadczonych budujacych i juz wybudowanych odnosnie projektu budowlanego.
    Jesstem przed kupnem projektu domku i w zwiazku z tym moje pytanie.

    Czy adaptacja projektu musi uwzgledniac wszystkie przylacza zewnetrzne do domu tzn przylacze wody,kanalizacji, pradu, gazu, wezla cieplowniczego?

    Inaczej mowiac czy na etapie ubiegania sie o pozwolenie na budowe w projekcie pzredstaiownym przez mnie musza byc uwzglednione wszystkie powyzsze przylacza oraz dodatkowo gdzie beda znajdowaly sie w domku???

    Pytam poniewaz czesc z nich jest doprowadzona do granicy mojej dzialki.

    Bardzo prosze o odpowiedz

  2. #2
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    mike01

    Zarejestrowany
    Jan 2007
    Posty
    189
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    4

    Domyślnie

    Up

  3. #3
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    mike01

    Zarejestrowany
    Jan 2007
    Posty
    189
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    4

    Domyślnie

    Ale jesli faktycznie bede przylaczal sie do kanalizy,do wodociagow, do elektocieplowni i do gazu to czy musi byc to uwzglednione podczas adaptacji projektu????

  4. #4

    Domyślnie

    To jest bardzo proste. Dostajesz pozwolenie na budowę na to tylko oco wystąpisz do starostwa, czyli co wpiszesz we wniosku a tym samym co masz zawarte w projekcie budowlanym. Wszystko inne co potem budujesz a czego nie było w pozwoleniu i w projekcie jest budowane nielegalnie. Czyli jeśli dla jaj napiszesz "ogrzewanie elektryczne" aby nie zawracać sobie głowy gazem to jak wrócisz do gazu to uzyskasz sobie nowe pozwolenie na budowę ze wszystkimi kosztami lub wybudujesz sobie instalacje gazową nielegalnie bez pozwolenia na budowę. Tak jak gazu dotyczy to równiez innych instalacji zwiazanych z budynkiem. Wybór należy do ciebie a spodziewaj sie ,ze będą głosy ,że nic nie ttrzeba robić i będzie dobrze.
    Pozdrawiam marcin714

    Regulamin forum

  5. #5

    Domyślnie

    Cytat Napisał marcin714
    To jest bardzo proste. Dostajesz pozwolenie na budowę na to tylko oco wystąpisz do starostwa, czyli co wpiszesz we wniosku a tym samym co masz zawarte w projekcie budowlanym. Wszystko inne co potem budujesz a czego nie było w pozwoleniu i w projekcie jest budowane nielegalnie. Czyli jeśli dla jaj napiszesz "ogrzewanie elektryczne" aby nie zawracać sobie głowy gazem to jak wrócisz do gazu to uzyskasz sobie nowe pozwolenie na budowę ze wszystkimi kosztami lub wybudujesz sobie instalacje gazową nielegalnie bez pozwolenia na budowę. Tak jak gazu dotyczy to równiez innych instalacji zwiazanych z budynkiem. Wybór należy do ciebie a spodziewaj sie ,ze będą głosy ,że nic nie ttrzeba robić i będzie dobrze.
    To nie do końca prawda co piszesz.

    Można wystąpić do starostwa o pozwolenie na budowę samego domu tzw. skorupy, bez przyłączy gazy, prądu, wody i ścieków.

    Przyłącz prądu robi zakład energetyczny a gazu gazownia i to ich zadanie postarać się o pozwolenie na budowę tych przyłączy. Wmawianie inwestorowi, że powinien on to zobić to bzdura.

    Co do wody i ścieków można to zrobić na tzw. zgłoszenie co jest dużo prostsze i szybsze.

    Oczywiście starostwo może zażyczyć sobie przewidywanego przebiegu przyłączy, ale można to na mapce narysować długopisem

  6. #6

    Domyślnie

    Tu nie chodzi o przyłacza a o instalacje , których na zgłoszenie nie zrobisz
    Przyłacza to inna sprawa i masz racje co do nich tylko, ze dziś przyłącza kończą się zazwyczaj na granicy działki a dalej to już instalacje.
    To co muwisz o skorupie domu to też niestety czasem prawda. Ale dlamnie ten kto wydaje pozwolenie na budowe domu skorupy czyli bez niezbędnych urzadzen i instalacji jest idiotą bo tylko idiota moze sadzić ,że ktoś w takim domu by mieszkał.
    Pozdrawiam marcin714

    Regulamin forum

  7. #7

    Domyślnie

    Cytat Napisał marcin714
    Tu nie chodzi o przyłacza a o instalacje , których na zgłoszenie nie zrobisz
    Przyłacza to inna sprawa i masz racje co do nich tylko, ze dziś przyłącza kończą się zazwyczaj na granicy działki a dalej to już instalacje.
    To co muwisz o skorupie domu to też niestety czasem prawda. Ale dlamnie ten kto wydaje pozwolenie na budowe domu skorupy czyli bez niezbędnych urzadzen i instalacji jest idiotą bo tylko idiota moze sadzić ,że ktoś w takim domu by mieszkał.
    Sorry, ale założyciel wątku wyraźnie pyta o przyłącza zewnętrzne. Gotowy projekt zwykle ma projekt instalacji wewnętrznych.

    Jeżeli chodzi o skorupę to miałem na myśli projekt domu z instalacjami wewnętrznymi.

    A co Ty na to, że w powiecie limanowskim nie wymagają do pozwolenia na budowę projektu instalacji elektrycznej?

    Chociaż tak naprawdę ważny jest wykwalifikowany wykonawca instalacji a nie projektant.

    O jakie niezbędne urządzenia Ci chodzi?

  8. #8

    Domyślnie

    Nie ma czegoś takiego jak przyłącza zewnętrzne. Są sieci ,przyłącza i instalacje.
    Gotowy projekt nie zawiera instalacji wychodzacych poza budynek bo i jak miałby je zawierać. Przy wykonywaniu projektu zagospodarowania działki należy zlecić uprawnionemu elektrykowi opracowanie tego projektu w zakresie instalacji elektrycznych a innym branżystom w ich zakresie. Z powodu takiego ,że inwestor zlecający jakiemuś biuru architektonicznemu adaptację projektu nie dostaje zazwyczaj kompletnego projektu zagospodarowania działki gdyż architekt ze swej chytrości nie chce się dzielić dolą z branżystami.

    Stąd potem białe plamy na temat instalacji na zewnątrz budynku.

    Co do pozwolenia na budowę budynku bez instalacji już się wypowiedziałem. Naszczęście w Krakowie są rozsądniejsi urzędnicy i jeśli ktoś dostaje PNB to wyraźnie jest napisane czego dotyczy i zawsze instalacje , zbiorniki na nieczystości i inne są tam zawarte.

    Z doświadczenia wiem , że bardzo dużo ludzi ma podobny problem a uswiadamiają go sobie jak pojawiam się w okolicy w związku z projektowanym przyłączem i gdy okazuje się ,że zajmę się tylko kablem do płota a nie do smego domu.
    Pozdrawiam marcin714

    Regulamin forum

  9. #9

    Domyślnie

    U mnie sytuacja wygląda następująco. Adaptujący projekt wykonuje od razu projekt do przyłącza gazowego, elektrycznego, wodnego i kanalizacyjnego. Trwa to dłużej, ale wszystko załatwiam od razu w ZUDzie. Nie muszę szukać później projektantów do poszczególnych instalacji. W sumie najwięcej komplikacji jest przy gazie (trzeba mniej więcej wiedzieć gdzie co ma być).
    Sprytna osoba rozwiązuje problem. Mądra ich unika.
    Einstein

  10. #10

    Domyślnie

    Cytat Napisał marcin714
    Nie ma czegoś takiego jak przyłącza zewnętrzne. Są sieci ,przyłącza i instalacje.
    Gotowy projekt nie zawiera instalacji wychodzacych poza budynek bo i jak miałby je zawierać. Przy wykonywaniu projektu zagospodarowania działki należy zlecić uprawnionemu elektrykowi opracowanie tego projektu w zakresie instalacji elektrycznych a innym branżystom w ich zakresie. Z powodu takiego ,że inwestor zlecający jakiemuś biuru architektonicznemu adaptację projektu nie dostaje zazwyczaj kompletnego projektu zagospodarowania działki gdyż architekt ze swej chytrości nie chce się dzielić dolą z branżystami.

    Stąd potem białe plamy na temat instalacji na zewnątrz budynku.

    Co do pozwolenia na budowę budynku bez instalacji już się wypowiedziałem. Naszczęście w Krakowie są rozsądniejsi urzędnicy i jeśli ktoś dostaje PNB to wyraźnie jest napisane czego dotyczy i zawsze instalacje , zbiorniki na nieczystości i inne są tam zawarte.

    Z doświadczenia wiem , że bardzo dużo ludzi ma podobny problem a uswiadamiają go sobie jak pojawiam się w okolicy w związku z projektowanym przyłączem i gdy okazuje się ,że zajmę się tylko kablem do płota a nie do smego domu.
    Te robienie projektów na przyłącza elektryczne i gazowe to nabijanie kasy projektantom. Te projekty ma obowiązek wykonać Zakład Energetyczny i Gazownia.

    A jak ktoś jest naiwny to może wydać te parę stów za każdy z projektów.

  11. #11

    Domyślnie

    Cytat Napisał listek
    U mnie sytuacja wygląda następująco. Adaptujący projekt wykonuje od razu projekt do przyłącza gazowego, elektrycznego, wodnego i kanalizacyjnego. Trwa to dłużej, ale wszystko załatwiam od razu w ZUDzie. Nie muszę szukać później projektantów do poszczególnych instalacji. W sumie najwięcej komplikacji jest przy gazie (trzeba mniej więcej wiedzieć gdzie co ma być).
    A ile to kosztuje?

    Powtarzam po raz setny Projekt przyłącza gazowego i elektrycznego wykonuje Zakład Energetyczny i Gazownia. Onie też uzgadniają to w ZUD-ie. Obowiązuje ich Prawo Energetyczne.

    Inaczej jest z projektem wod-kan to musi zrobić inwestor.

  12. #12

    Domyślnie

    Cytat Napisał Zbigniew74
    Te robienie projektów na przyłącza elektryczne i gazowe to nabijanie kasy projektantom. Te projekty ma obowiązek wykonać Zakład Energetyczny i Gazownia.

    A jak ktoś jest naiwny to może wydać te parę stów za każdy z projektów.
    No nie wiem. Jeśli wykonuję projekt przyłącza elektrycznego to mam 10% taniej w elektrowni od całej kwoty przyłącza. W gazownik ok 300 zl taniej.

    Adaptacja kosztuje mnie ok 1700zl (projekt,zagospodarowanie działki, zamiana stropu z terrivy na monolit, wszystkie przyłącza)- to chyba korzystna cena?
    Sprytna osoba rozwiązuje problem. Mądra ich unika.
    Einstein

  13. #13

    Domyślnie

    Cytat Napisał Zbigniew74
    Powtarzam po raz setny Projekt przyłącza gazowego i elektrycznego wykonuje Zakład Energetyczny i Gazownia. Onie też uzgadniają to w ZUD-ie. Obowiązuje ich Prawo Energetyczne.

    Inaczej jest z projektem wod-kan to musi zrobić inwestor.
    Ja miałem wybór. Robie projekt przyłącza we własnym zakresie i mam taniej i szybciej (wykonanie projektu wymaga ogłoszenia przetargu. Jeśli projektantowi sie nie kalkuluje to nie podchodzi do przetargu i trzeeeeeeba czekać)
    Sprytna osoba rozwiązuje problem. Mądra ich unika.
    Einstein

  14. #14

    Domyślnie

    Cytat Napisał listek
    Cytat Napisał Zbigniew74
    Te robienie projektów na przyłącza elektryczne i gazowe to nabijanie kasy projektantom. Te projekty ma obowiązek wykonać Zakład Energetyczny i Gazownia.

    A jak ktoś jest naiwny to może wydać te parę stów za każdy z projektów.
    No nie wiem. Jeśli wykonuję projekt przyłącza elektrycznego to mam 10% taniej w elektrowni od całej kwoty przyłącza. W gazownik ok 300 zl taniej.

    Adaptacja kosztuje mnie ok 1700zl (projekt,zagospodarowanie działki, zamiana stropu z terrivy na monolit, wszystkie przyłącza)- to chyba korzystna cena?
    To bardzo tanio. W Krakowie za projekt elektryczny płacisz od 500 - 800. A 10% rabatu w zakładzie to ok. 200zł.

  15. #15

    Domyślnie

    Cytat Napisał listek
    Cytat Napisał Zbigniew74
    Powtarzam po raz setny Projekt przyłącza gazowego i elektrycznego wykonuje Zakład Energetyczny i Gazownia. Onie też uzgadniają to w ZUD-ie. Obowiązuje ich Prawo Energetyczne.

    Inaczej jest z projektem wod-kan to musi zrobić inwestor.
    Ja miałem wybór. Robie projekt przyłącza we własnym zakresie i mam taniej i szybciej (wykonanie projektu wymaga ogłoszenia przetargu. Jeśli projektantowi sie nie kalkuluje to nie podchodzi do przetargu i trzeeeeeeba czekać)
    W Krakowie zwykle robią przetarg na wykonanie z projektem. Raczej się biją o robotę.

  16. #16
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    klakons

    Zarejestrowany
    Jun 2007
    Posty
    67
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    8

    Domyślnie

    No widzisz. A nam powiedzieli 1500 za projekt (tylko projekt) przylacza wody! elektrowni natomiast wszystko robia - od projektu do skrzynki przy dzialce z zaproponowanej cenie. Ale woda - no to mnie zszokowali. Jeszcze nie wiem co z tym zrobic, ale 1500 za sam projekt to chyba drogawo...

  17. #17

    Domyślnie

    Zbigniew74
    W Krakowie zwykle robią przetarg na wykonanie z projektem. Raczej się biją o robotę.
    Może sie i biją ale średni czas na realizację zadania mam około 13 miesięcy a więc jak mam coś ważniejszego do roboty to te z przetargów lezą do ostatniego dnia albo i dłużej jeśli zrobimy aneks do umowy.
    Pozdrawiam marcin714

    Regulamin forum

  18. #18

    Domyślnie

    Cytat Napisał marcin714
    Zbigniew74
    W Krakowie zwykle robią przetarg na wykonanie z projektem. Raczej się biją o robotę.
    Może sie i biją ale średni czas na realizację zadania mam około 13 miesięcy a więc jak mam coś ważniejszego do roboty to te z przetargów lezą do ostatniego dnia albo i dłużej jeśli zrobimy aneks do umowy.
    Jakie 13 miesięcy? No chyba, ze do zbudowania jest 500m sieci i jeszcze stacja ŚN.

    http://www.enion.pl/res/specyfikacja...2007.11.21.pdf

    Średni czas podłączenia domku to jakieś 3-6miesięcy.

    Zresztą poczytaj zadania z linku powyżej.

  19. #19
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    mike01

    Zarejestrowany
    Jan 2007
    Posty
    189
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    4

    Domyślnie

    Dzieki za uwagi.

    A wiec reasumujac wasze porady wynika:

    1)Kupuje projekt budowlany ktory ma zaporjektowane instalacje wewnetrzne tj wod-kan,elektr.

    2)Nastepnie projektant robi adaptacje projektu dla dzialki ale juz nie uwzglednia dociagniecia inst elektr,gazowej od granic dzialki do domu tylko wykonuje to zaklad energetyczny i gazowy.

    J3)esli chodzi o przylacze wodno-kanalizacyjne(woda i kanaliza) to domyslam sie ze sytuacja jest podobna.Dociagniecie jej od granic dzialki do domu tez robia to odpowiednie organy czy lezy to juz w mojej kwestii.

    Mam mozliwosc jeszce podlaczenia sie do cieplowni zatem projekt tez chyba lezy w rekach elektrocieplwoni?

    Czy mozecie mnie sprostowac jesli sie myle

    Pytam poniewaz zbieram dokumenty aby ubiegac sie o pozwolenie na budowe ale nie wiem dokladnie jak powinno wygladac to odnosnie projektu budolwanego i przylaczy(co dokladnie powinien zawierac jesli chce miec wszystkei powyzsze przylacza)

    Z gory dzieki za porady

  20. #20

    Domyślnie

    Czekaj tylko jak ktoś za ciebie zajmie sie instalacjami na twojej działce.

    Mówie jasno. Do płota lub studzienki robią za ciebie dostawcy mediów a od płota to już jest twoje i ty sam sobie musisz to zorganizować .
    Pozdrawiam marcin714

    Regulamin forum

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony