dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 8 z 8
Pokaż wyniki od 141 do 147 z 147
  1. #141

    Domyślnie

    Wątek jest bardzo fajny. Dorzucę coś ciekawego. Szukałem rozwiązania akku cieplnego który
    można zasilić powietrzem 25-30*C z kolektora powietrznego. Wprawdzie typowego aku nie
    znalazłem ale znalazłem "płyty gk z przemianą fazową' Idea prosta jak konstrukcja cepa.
    W płycie gk zatopione są małe kapsułki z parafiną o temp przemiany fazowej 23*C.
    Wiec jeżeli w pomieszczeniu jest cieplej - to płyty gk absorbują ciepło- a jak zimniej to oddają.
    Wg zapewnień producenta - 20mm płyta jest analogicznej pojemności akumulatorem
    jak 50cm ceglana ściana.

    O bardzo podobnym rozwiązaniu pisano na początku wątku - rozmieszczenie parafiny
    w bloku betonowym. Wniosek - niektóre dziwne pomysły są super

    A co do akku z parafiny - da się zrobić - tylko trzeba dać węzownice z bardzo rozwiniętym
    radiatorem z miedzi lub alu - żeby było dobre przewodzenie ciepła . I tu wyjdzie słaba
    strona parafiny - radiator zajmie z 25% objętości zbiornika i chorendalnie podniesie koszt.
    W warunkach amatorskich - trzeba by wsadzić jedna przy drugiej chłodnice samochodowe.
    A to nawet fiatowski szrot 150 zł/szt. ;-(

    marcel_s

  2. #142

    Domyślnie

    Bo chłodnice na szrocie to twarda waluta, do tego jeszcze katalizatory i kable, a reszta to złom. Ale tak jak piszę energetycznie parafina nie ma sensu, chyba, że w takim przypadku o jakim piszesz, gdzie wykożystujemy energię przemiany fazowej, tyle że jak na poddaszu się zagrzeje od upału i będzie 50st.(załóżmy) to tą płytę rozsadzi, bo faktycznie parafina ma wielką rozszerzalność temperaturową. Myślę, że nie ma co tu kombinować, woda woda woda. Saletry, dobry pomysł, ale to są silne utleniacze, więc stal długo w tym nie wytrzyma. Ale ktoś podrzucił pomysł o plastikowym pojemniku, więc poszedłem za ciosem, poczytałem o saletrze amonowej:
    http://omegaok.republika.pl/RATOWNIC...ki/saletra.txt

    Parametry nie powalają, moim zdaniem saletry się do tego nie nadają.

    Natomiast ciepło parowania wody to 2MJ/kg, czyli odparowanie czy skroplenie m3 wody wiąże się z wymianą energii z otoczeniem rzędu 2GJ a to już powala.
    Trzeba by się zastanowić jak to bezpiecznie odparować, ale chyba to jest niewykonalne. Nawet jakby w buforze zrobić podciśnienie, aby zmniejszyć temperaturę wrzenia, to trochę tego odparuje i od razu zrobi się wysokie ciśnienie. Myślę, że takiej BOMBY nikt by nie chciał mieć w piwnicy czy kotłowni.
    No i znowu wracamy do punktu wyjścia woda woda woda, ale pomysł zalania butelek pod posadzką(z glikolem, żeby tam się życie nie rozwinęło) odpowiednio ocieplonych bardzo mi się podoba i rozważam ten pomysł bardzo poważnie. Ostatnio geodeta wykopał spod słupka 30 letnią butelkę. Wyglądała jak nowa.

  3. #143

  4. #144
    WITAJ, tu znajdziesz opowiedzi na swoje pytania
    gpql

    Zarejestrowany
    Oct 2010
    Skąd
    Biłgoraj
    Kod pocztowy
    23-400
    Posty
    1

    Domyślnie

    Witam szanowne grono,
    obecnie eksperymentuje nad buforem 1m3 podzielony na 5 zasobników po 200l
    całość metalowa,
    ocieplony 10cm wełna+10 cm styropian umieszczona całość na strychu nie ocieplonym,
    po roku eksploatacji wyniki badań,
    straty rzeczywiste około 4kW / dobe - przy otoczeniu -10 na poddaszu i -32 na zewnątrz.
    Zmagazynowane około 100kW - odbiór niskotemperaturowy czyli temperatura nadająca się do użycia to 21 st.

    koszty:
    beczki 200l - 30zł szt. = 150 zł
    ocieplenie wełna + styropian + plyta KG ( wykończenie) 200 zł
    pomiary 10 szt po 5 zł (ds18b20)


    Wady układu
    1. rozszerzalność wody - w końcowej wersji powstał układ przelewowo-pompowy bez naczynia wzbiorczego.

    W przyszłym roku zamierzam wykonać zasobnik 5m3 zainstalowany w ziemi na poziomie 2m poniżej poziomu gruntu.
    - przewidywane zalety
    minimalna temperatura 4-5 st.
    nie zajmuje pomieszczenia

    Jako bufory zastosuje zbiorniki 1m3 z PCV. P( brak korozji)
    dodatkowo izolacja 30cm styropian

    Pozdrawiam

  5. #145
    Lider FORUM (min. 2800) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar KrzysztofLis2
    Zarejestrowany
    Mar 2008
    Posty
    3.295

    Domyślnie

    Nie wiem, jak Ci wyszło te 100 kWh zmagazynowanej energii (zakładam, że miałeś na myśli kilowatogodziny, bo pisałeś o kilowatach), z moich obliczeń niecałe 200 kWh wychodzi dopiero dla 3 000 litrów, ale przy różnicy temperatur 30-95*C.
    Piszę bloga o sposobach na tanie ogrzewanie. A w ogóle to przymierzam się do budowy domu autonomicznego.

  6. #146
    WITAJ, czytaj i pytaj... :)
    cichywilk

    Zarejestrowany
    Feb 2021
    Skąd
    Tarnówka
    Kod pocztowy
    33-500
    Posty
    3

    Domyślnie

    A nikt nie myślał żeby bufor zakopać (jak poprzednik się wypowiedział) w szambie? Albo szambo ocieplić z zewnątrz (choć i tak część ciepła będzie grzała ściany) albo wstawić do środka zbiornik np na deszczówkę z 3000l poj. i tam doprowadzić dwie rury. (myślę tutaj o grzaniu podłogówką) woda zaczyna parować od 65'. więc trzeba by podgrzewać w przedziale 40-60' C. i bez wężownic tylko zrobić układ piec pompa CO, żeby ciepłą wodę zaciągał tylko wtedy jak potrzebuje, w innym przypadku z jednej rury woda by szła do bufora (pewnie trzeba by zastosować zawory trójdrożne, bądź ciągnąć 4 rury do bufora) .

    a w układzie zamiast czystej wody mógł by pracować glikol w małym stężeniu, pod ziemią i tak temp nie spada poniżej 4'

  7. #147
    Senior Member FORUMOWICZ WIELKI SERCEMADMINISTRATOR FORUM Avatar Redakcja
    Zarejestrowany
    May 2001
    Posty
    4.682

    Domyślnie

    Bufor ciepła w praktyce - wizyta w domu ogrzewanym buforem ciepła z grzałkami elektrycznymi + oczywiście instalacja fotowoltaiczna.



    Pokazaliśmy następujące sposoby ogrzewania domów i mieszkań:
    --minuta filmu-----------
    1.48 Kocioł indukcyjny (+ instalacja fotowoltaiczna)
    2.58 System akumulacyjno-buforowy
    4.38 Powietrzna pompa ciepła (+ instalacja fotowoltaiczna)
    6.20 Powietrzna pompa ciepła w mieszkaniu
    7.54 Panele grzewcze na podczerwień (+ instalacja fotowoltaiczna)
    8.58 Folie grzewcze
    9.55 Kocioł elektryczny (+ instalacja fotowoltaiczna)

    Więcej o doświadczeniach właścicieli tych domów przeczytacie w artykule „Czym ogrzewać dom” w nr 10/22 „Muratora”.

    „Z węgla na prąd” to kolejny odcinek poradnika antysmogowego „Pozbądź się kopciucha” przygotowanego przez SPIUG - Stowarzyszenie Producentów i Importerów Urządzeń Grzewczych dla właścicieli domów, którzy planują modernizację kotłowni węglowych.

    Patronat cyklu: Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, BOŚ – Bank Ochrony Środowiska, MURATOR.
    Sprawy dotyczące forum: [email protected]
    murator.tv na YouTube: KANAŁ YOUTUBE

Strona 8 z 8

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony