dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 10

Hybrid View

Previous Post Previous Post   Next Post Next Post
  1. #1
    DOMOWNIK FORUM (min. 500) Avatar aladin07
    Zarejestrowany
    Mar 2006
    Posty
    885
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    147

    Domyślnie dylematy instalacji CO z kotłem gazowym, podłogówką itp.

    czytam setki roznych postow i im wiecej czytam tym w sumie obraz instalacji
    "idealnej" w moim przypadku sie zaciera
    jak to ktos kiedys powiedzial im wiecej wiem tym wiem ze mniej wiem ale przynajmniej wiem ze czegos nie wiem

    otoz domek parterowt z poddaszem 130m2 + ogrzewany garaz w bryle 18m2
    ogrzewanie gazem ziemnym
    podlogowka to okoo 50-60m2 ( salon, kuchnia, korytarz, wiatrolap i lazienki )
    reszta grzejniki
    i teraz pytania

    1. czy dla polowy powierzchni domu z podlogowka warto wybierac kociol kondensacyjny jednak drozszy co by nie bylo?
    2. jaki zestaw ( tutaj najpierw wypadaloby odpowiedziec na powyzsze pytanie ) kociol dwufunkcyjny ( bo taki jednak bym chcial ) + zasobnik na wode wybrac?
    biorac jeszcze pod uwage fakt ze chcemy zainstalowac kominek z plaszczem wodnym
    prosze o modele - opinie miel widziane ale ewentualnie sam poszukam na forum
    opini o nich
    3. w jaki sposob woda w takim zasobniku jest grzana? czy sam zasobnik ja grzeje czy moze
    sluzy jedynie jako magazyn wody grzanej przez taki piec dwufunkcyjny - podejrzewam
    ze w jednofunkcyjnych sa to ogrzewacze, a w dwufunkcyjnych to zasobniki
    ale moze samo nazewnictwo dla mnie jest mylace

    od kiedy to czytam to pytania sie mnoza i jakos coraz gorzej idzie mi z odpowiedziami
    a za chwile bedzie trzeba instalacje CO robic
    z gory wielkie dzieki za odpowiedzi i poswiecony czas
    pozdr
    M05L 17/04/07 - start
    no i mieszkamy sobie pięknie i powoli kończymy
    dziennik i komentarze

  2. #2

    Domyślnie

    Nie żebym Cię prześladował, ale temat ogrzewania spędza mi także sen z powiek...
    Gdybym miał gaz ziemny w płocie zrobiłbym tak:

    1. coś takiego
    http://www.immergas.com.pl/menu_2/kk...kterystyka.htm

    plus kominek grawitacyjnie ogrzewający część poddasza ( u Ciebie to chyba możliwe ), no i parter ciepłem szyby ( nałożyłbym na kominek nakładki szamotowe, które długo będą oddawać ciepło ).

    Powyższy kocioł jest dwufunkcyjny, ale ma warstwowo ładowany zasobnik 54 l, który do prysznica i mycia rąk wystarczy na kilka punktów. Jak braknie kocioł zacznie podgrzewać CWU przepływowo i będzie nadal super. Nawet dla wanny.
    Wymiennik ze stali nierdzewnej, olbrzymi zakres regulacji od 4 do 24 KW ( do ogrzewania wystarczy Ci pierwszy parametr ), mały zasobnik=małe straty ciepła. Kocioł można klupić za trochę ponad 6.000 zł. netto.

    2. Rotex, ale o tym była już mowa. Jak jest kasa, kominek z płaszczem plus solary.

    Pozdrawiam.

    PS. Kondensacyjny przy naszych warunkach klimatycznych i dobrym ociepleniu zwróci się po kilku latach.
    185 m2 grzane + 32 m2 garaż (jedna pętla), silikat 24 cm. + 20 cm. szarego styro (działówki silikat), 30 cm. styro (U=0,11) w skosach poddasza, 20 cm. styro 0,036 w podłodze (10 cm. wylewki na dole, 8 cm. na poddaszu), 15 cm. na ścianie fund., strop monolityczny, pełne deskowanie (na nieużytkowym poddaszu piana PUR), DZ spiralne 4x200 m. w żółtym piasku (tymi "rencami"), PC by Wihajster HCT 9,4 kW z chłodzeniem pasywnym, zasobnik 300 l (3,4 m2 wężownicy).

  3. #3

    Domyślnie Re: dylematy instalacji CO z kotłem gazowym, podłogówką itp.

    Cytat Napisał aladin07
    1. czy dla polowy powierzchni domu z podlogowka warto wybierac kociol kondensacyjny jednak drozszy co by nie bylo?
    A czemu nie?? Ja sie przymierzam do kondensacyjnego gdzie na powierzchni 110m2 jest 30 m2 podłogówki. Pozostale 3 pomieszczenia to grzejniki.
    Jestem laikiem wiec moze popełniam błąd dlatego prosze o informacje.

  4. #4
    DOMOWNIK FORUM (min. 500) Avatar aladin07
    Zarejestrowany
    Mar 2006
    Posty
    885
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    147

    Domyślnie

    ProStaś jak widzisz szukam i szukam

    wczoraj byla jedna opcja a dzisiaj juz inna postanowilismy ze poza
    lazienkami tez damy w kilku pomieszczeniach podlogowke wiec
    co chwile jakies pomysly ktore wywracaja do gory nogami jakies
    kolejne pomysly
    jutro chyba sie wybiore jeszcze do lokalnych sprzedawcow
    vaiilant, viessman, ulrich, saunier duval, junkers
    za pewne cos na sile beda chcieli mi wcisnac i do czegos przekonac
    a nie chce byc podatny na kazdy impuls
    dlatego zbieram informacje
    co do tych piecow kondensacyjnych to przy powierzchni 50-60m2 tez mi sie
    to wydaje juz bardziej sensowne niz przy lazienkach o powierzchni 12m2
    ale lepiej pytac - kto pyta nie bladzi
    takze czekam na kolejne pomysly
    pozdr i dzieki


    PS
    no i jeszcze zapytam odnosnie tego immergasa - tutaj chyba kominek mi nie wspomoze
    grzania cwu a jak pamietasz to dla mnie mimo wszystko doysc istotny argument
    M05L 17/04/07 - start
    no i mieszkamy sobie pięknie i powoli kończymy
    dziennik i komentarze

  5. #5

    Domyślnie

    Nie, kominek tutaj nic nie da. No niewiele, w stosunku do wyłożonej kasy.

    Moja rada.
    Zastanów się nas koncepcją, ustal ile możesz na nią wydać i dokonaj wyboru.
    U mnie obie koncepcje byłyby równorzędne, decydowałaby kasa. Na ile mógłbym sobie pozwolić.
    Wygrywa nieznacznie immergas plus zwykły kominek wzbogacony szamotem.

    ROTEX pozwala Ci podgrzać 500l. wody kominkiem z płaszczem. Te 500l. to bufor. Wewnątrz jest wężownicą przez którą płynie woda z wodociągu do mycia i kąpieli, ogrzewając się od wody z buforze. A zatem pośrednio kominek podgrzewa ci CWU. A wszak o to Ci chodzi. Odpal przyzwoicie kominek 5 razy w miesiącu i podgrzej te 500l. wody do 80-90 st. Ciepła wystarczy na cały dzień na podgrzewanie wody i ogrzewanie !!! 5 razy 7 miesięcy ogrzewania =35, czyli ponad miesiąc. Miesiąc ogrzejesz chałupę i CWU tylko kominkiem. NIc nie tracąc z komfortu. A na lato solary.

    Pozdrawiam.
    185 m2 grzane + 32 m2 garaż (jedna pętla), silikat 24 cm. + 20 cm. szarego styro (działówki silikat), 30 cm. styro (U=0,11) w skosach poddasza, 20 cm. styro 0,036 w podłodze (10 cm. wylewki na dole, 8 cm. na poddaszu), 15 cm. na ścianie fund., strop monolityczny, pełne deskowanie (na nieużytkowym poddaszu piana PUR), DZ spiralne 4x200 m. w żółtym piasku (tymi "rencami"), PC by Wihajster HCT 9,4 kW z chłodzeniem pasywnym, zasobnik 300 l (3,4 m2 wężownicy).

  6. #6

    Domyślnie

    a gdzie on tam wstawi 500L zasobnik ??
    posadzka pod to gotowa ?

  7. #7
    ELITA FORUM (min. 1000) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar niezły
    Zarejestrowany
    Dec 2002
    Posty
    2.092
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    26

    Domyślnie

    Tak dawno nie pisałem na Forum że jestem ciekaw czy jeszcze to potrafię

    Zacznę trochę opisowo i ogólnikowo


    Jeśli ktoś należy do grona szczęśliwców i ma gaz ziemny to nie ma się nad czym zastanawiać tylko zamontować jako główne (jedyne ) źródło grzania kociołek gazowy i obowiązkowo musi to być kociołek z zamkniętą komora spalania ( dotyczy kotłowni w bryle domu) Coraz częściej wybierane są kotły kondensacyjne Kotły kondensacyjne tez są kotłami z zamkniętą komora spalania Montowane są w przeważającej większości a decydują o tym koszty eksploatacyjne ( energia zawsze będzie w cenie ) ekologia no i takie mamy czasy że taka jest kolej rzeczy mamy erę kotłów kondensacyjnych

    Że względu na sposób przygotowania ciepłej wody użytkowej kotły dzielimy na dwu-funkcyjne (przygotowują ciepłą wodę w momencie jej poboru )rozwiązanie mało komfortowe lub jedno-funkcyjne (jak sama nazwa mówi kociołek taki jest stworzony tylko do grzania wody centralnego ogrzewania ale po zastosowaniu zaworu 3-drogowego z powodzeniem grzeją wodę z zasobnikach ) Prawie wszystkie kotły jedno-funkcyjne mają fabrycznie zamontowany zawór 3-drogowy do zasobnika ale prawie i kupując taki kociołek należy się upewnić Rzeczą oczywistą jest że kotły jedno-funkcyjne mogą współpracować z każdego rodzaju zasobnikiem nie tylko tymi firmowymi ( pakiet)

    W przypadku instalacji grzewczej w której ma być sporo podłogówki przed kupnem kotła należy zwrócić uwagę ile będzie kosztować nas automatyka kotła do regulacja dodatkowego obiegu grzewczego (podłogówka ) z zaworem mieszającym

    W przypadku kondensacyjnego kotła gazowego na gaz ziemny kominki z płaszczem wodnym jak i solary nie są błędem ale z pewnością nie są uzasadnione ekonomicznie
    hydraulik do usług http://forum.muratordom.pl/hydraulik...t7285-1740.htm


    Zależy mi na opinij jaką inni mają o mnie

  8. #8

    Domyślnie

    Podobne parametry jak Aladin07.
    Piec jednofunkcyjny + zasobnik 120l.
    Układ mieszający do podłogówki.
    Wymiennik płytowy na powrocie (muszę się wpiąć z kominkiem).
    Wszystko sterowane Eurosterem.
    Na piecu ustawione 50st.(niema mrozów)
    Póki co wszystko ładnie pracuje.
    JEŚLI CHCESZ ABY BYŁO ZROBIONE DOBRZE,ZRÓB TO SAM.

  9. #9

    Domyślnie

    Mam tak:
    1. piec kondensat
    2. Podłogówki w wiatrołapie, kuchni, łazienkach i holu.
    3. Kominek w salonie z grawitacyjnym rozprowadzeniem do 3 sypialni na górze.
    4. Reszta (salon, jadalnia i górna łazienka) na grzejnikach - dobór niskotemperaurowy.

    W kotłowni bufor ciepła (z niego zasilane podłogówki i CWU). Bezpośrednio z pieca zasilane grzejniki. W każdym pomieszczeniu z podłogówką czujnik i niezależne sterowanie tej podłogówki.

    Wszystko chodzi bardzo poprawnie, tylko jak zwykle kominek zakłóca ten cały interes, bo salon nagrzewa się szybciej niż sypialnie na górze, sterownik od CO jest w salonie i czasami zanim sypialnie na górze się nagrzeją występuje różnica 1-2C między salonem a sypialniami na górze. Po około godzinie-dwóch wszystko sie w miarę wyrównuje. Teraz wiem, źle usytułowany sterownik pokojowy, przy najbliższym remoncie wyląduje w najzimniejszej sypialni.

    Kocioł chodzi na krzywej grzewczej 0,98, dzienna 21C, nocna 19. Na razie jadę na PB ale juz mam w ogrodzeniu GZ. Na wiosnę przesiadka.
    Od 27 lutego 2005 na swoim !!!!
    Szukam ekipy (solidnej) do podbitki.
    ----------------
    Maciek (Płock)
    GG: 2260023

  10. #10
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... Avatar pablitoo
    Zarejestrowany
    Jan 2007
    Skąd
    z południa ...
    Posty
    5.603

    Domyślnie

    Witam

    Oto moja "konfiguracja" :
    - dom 180m2 powierzchni użytkowej , dwukondygnacyjny - parter prawie wszystko - podłogówka - około 60m / oprócz salonu i sypialni gdzie są parkiety i grzejniki / , poddasze same grzejniki oprócz łazienki - tam podłogówka .
    To wszystko zasila kondensat Viessmanna - Vitodens 200 sterowany regulatorem pogodowym Vitotronic.
    Układ sprawuje się znakomicie - muszę dodać iż jest to jedyny układ ogrzewania i c.w.u w moim domu - kominek - typowo rekreacyjny / z paleniskiem otwartym / .
    Ponieważ kondensaty to kotły niskotemperaturowe i mają największą sprawność przy stosunkowo niskich temp wody kotłowej dlatego podłogówka - czyli ogrzewanie niskotemperaturowe jest znakomitym połączeniem z kondensatem .
    Ale nie tylko - u mnie w domu grzejniki / na poddaszu i te na parterze / mam obliczone do ogrzewania niskotemperaturowego - konkretnie liczone do temp wody kotłowej na zasilaniu/powrocie : 50/40 stopni - mój kocioł w okresie aktualnie największych mrozów / a na południu mieliśmy już -10 stopni / - grzał wodę do temp 45 stopni - kocioł ustawiony : nachylenie krzywej grzewczej 0,7 , poziom krzywej 0 , temp w dzień 20 stopni , zredukowana 18 stopni.
    / Regulator Vitotronic Viessmanna : nastawa żądana to temperatura pomieszczeń - kocioł w zależności od temperatury na zewnątrz reguluje temperaturę wody kotłowej wg zadanej krzywej grzewczej / .

    W całym domu utrzymywana jest bezproblemowo zadana temperatura 20 stopni . Kocioł moduluje pięknie - kondensat leje się jak z niedokręconego kranu
    Spożycie gaziu na razie - dom niezamieszkany - ledwo co ocieplony - grzeje już prawie dwa miesiące - powoli stabilizuje się na poziomie / teraz około / 10m3/dobę / .

    Takoż kotły kondensacyjne znakomicie pracują i generują oszczędności nie tylko i wyłącznie z ogrzewaniem podłogowym - wszystko jest kwestią odpowiedniego doboru i wydajności / mocy /grzejników . / U mnie prawie wszystkie grzejniki to trójrzędowe V33 Viessmanna o mocach od 1,5 do 2,0kW / .
    --
    Pozdrawiam

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony