dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 235 z 349
Pokaż wyniki od 4.681 do 4.700 z 6965
  1. #4681
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... Avatar Barth3z
    Zarejestrowany
    Sep 2012
    Skąd
    Świdnica
    Kod pocztowy
    58-100
    Posty
    8.922

    Domyślnie

    Cytat Napisał romano78 Zobacz post
    Za mała powierzchnia będziesz musiał często wymieniac
    A jaki byś proponował ?
    Jamnik - pasywna parterówka, projekt indywidualny - dom izolowany od wewnątrz, OZC by asolt: 10kWh/m2/rok i 17W/m2, ściany zewn. BK YTONG 400 + 30cm EPS 032 + 6cm wełny SuperRock, wewn. SILKA 8cm, podłoga 30cm EPS 031, strop 30cm EPS 032 + 20cm wełny 0,034 + 15cm proszku PUR, okna w większości to pakiety szybowe LowE o U=0,6 i 0,5, opaska wokół domu 1,5mx0,5m wykonana z proszku od pigeona, reku i odzysk ciepła z wody tymi recami

    Komentarze do dziennika budowy

  2. #4682
    ELITA FORUM (min. 1000)
    romano78

    Zarejestrowany
    Aug 2009
    Skąd
    Sędziszów młp
    Posty
    2.063

    Domyślnie

    Cytat Napisał Barth3z Zobacz post
    A jaki byś proponował ?
    I większy tym lepszy ja to pewnie sobie zbije skrzynke z osb albo z blachy zrobie 50 na 50 to chyba min.

  3. #4683
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar _artur_
    Zarejestrowany
    Oct 2012
    Skąd
    Bolmin
    Kod pocztowy
    26-060
    Posty
    2.906

    Domyślnie

    Cytat Napisał Barth3z Zobacz post
    A jak ociepliłeś reku ? Mam zamiar zbudować obudowę z samego XPS'a lub płyt PIR dwustronnie laminowanych powłoką alu. W obu przypadkach chcę zastosować 10cm płyty. Wystarczy ?
    Nie wiem czy wystarczy ja mam z takiego czegoś jak styrodur z dwóch stron obłożonego fabrycznie jakby plastikiem (nazwa z głowy mi wyleciała) i to jest grube na chyba 24mm . Dostępne to w hurtowniach z pcv/ materiałami plexi itp. Nie wydaje mi się żeby grubsze było potrzebne ale jak chcesz grubsze to nie zaszkodzi

  4. #4684
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) Avatar tommiberry
    Zarejestrowany
    Nov 2010
    Posty
    271
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    6

    Domyślnie

    Hej. Czy moze ktos na szybko powiedziec jakie wychodza koszty i o ile taniej przy samodzielnym złozeniu reku i montazu?

  5. #4685

    Domyślnie

    Cytat Napisał _artur_ Zobacz post
    Nie wiem czy wystarczy ja mam z takiego czegoś jak styrodur z dwóch stron obłożonego fabrycznie jakby plastikiem (nazwa z głowy mi wyleciała) i to jest grube na chyba 24mm . Dostępne to w hurtowniach z pcv/ materiałami plexi itp. Nie wydaje mi się żeby grubsze było potrzebne ale jak chcesz grubsze to nie zaszkodzi
    Ja zrobiłem ze styropianu - grubości 15cm i 8cm. Klejone na piankę, połączenia od wewnątrz uszczelnione silikonem sanitarnym. Bez żadnych wzmocnień. Rekuperator jest bardzo stabilny. Nic się nie chwieje, całość stanowi jakby jedną konstrukcję. Przepływ maks. ok. 700m3.

    Wentylatory są zamocowane do płyty styropianowej 15cm. Właściwie to tę jedną płytę można zrobić ze styroduru 5cm, resztę spokojnie ze styropianu 10cm.












    Nie mam jeszcze filtrów, zastanawiam się nad zrobieniem filtrów na kanale, może kupię gotowca - np. taki pofalowany, ma trochę większą powierzchnię filtrowania:



    Albo zrobię miejsce na filtr w środku rekuperatora. Alternatywa - to dolepienie styropianowej obudowy na filtry do rekuperatora z boku. Wtedy otwierałbym tylko te obudowy filtrów. Muszę się jeszcze zastanowić.

    Czy odprowadzenie skroplin można poprowadzić do rury kanalizacyjnej (mam obok wywiewkę)? Czy w takiej sytuacji trzeba dolewać wody co jakiś czas do syfonu skroplin? Czy też trzeba odprowadzić wodę do rynny? (To by było trochę skomplikowane u mnie, na razie woda spływa do pojemnika).
    Ostatnio edytowane przez maciejzi ; 01-02-2015 o 10:48



  6. #4686
    ELITA FORUM (min. 1000)
    romano78

    Zarejestrowany
    Aug 2009
    Skąd
    Sędziszów młp
    Posty
    2.063

    Domyślnie

    Super ja jak będe robił to ze styroduru 3cm styropian zwykły to się kruszy w miejcach ciecia zwłaszcza przy króccach pomalowałbym czyms i chłonie wilgoc tam gdzie będa skropliny to radził bym czymś zabezpieczyc aby woda nie wchodziła w styropian .Ciekaw jestem jaka jest sprawnośc i co to za wymiennik?
    Ostatnio edytowane przez romano78 ; 01-02-2015 o 16:12

  7. #4687
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar _artur_
    Zarejestrowany
    Oct 2012
    Skąd
    Bolmin
    Kod pocztowy
    26-060
    Posty
    2.906

    Domyślnie

    Cytat Napisał tommiberry Zobacz post
    Hej. Czy moze ktos na szybko powiedziec jakie wychodza koszty i o ile taniej przy samodzielnym złozeniu reku i montazu?
    ja liczylem, mniej więcej 2,5-3x taniej.. mnie wyszło około 2500 (ebmy i fabryczny wymiennik)

    Cytat Napisał romano78 Zobacz post
    Super ja jak będe robił to ze styroduru 3cm styropian zwykły to się kruszy w miejcach ciecia zwłaszcza przy króccach pomalowałbym czyms i chłonie wilgoc tam gdzie będa skropliny to radził bym czymś zabezpieczyc aby woda nie wchodziła w styropian .Ciekaw jestem jaka jest sprawnośc i co to za wymiennik?
    wygląda na klingneburga..
    co do skroplin - zastanawiam się gdzie są moje.. w wymienniku sucho, ale nic nie mogę znaleźć żeby gdzieś kapało
    " Tak się domów nie buduje !!" czyli parterówka w podkieleckiej wiosce..
    jestem nienormalny bo grzeję czystym prądem (kable Elektra, grzane ~120m2, 4 osoby)
    od sezonu 2014/15 -zużycie na CO ostatnio poniżej 8000kWh

  8. #4688

    Domyślnie

    Wymiennik Klingenburga, plastikowy.
    Temperatur i przepływów dokładnych jeszcze nie mam, będą jak pomierzę. Ze wstępnego pomiaru sprawność na niskim biegu powyżej 90%.
    Co do tego że styropian chłonie wilgoć, to chyba nie jakoś dramatycznie - wg badań zanurzony przez dłuższy czas w wodzie styropian może wchłonąć do 5%, o ile pamiętam.


    "Styropian nie chłonie wilgoci. Jest on w związku z tym używany nawet do produkowania pływaków i innych elementów stale zanurzonych w wodzie." - ABC izolacji ze styropianu:
    http://www.styropiany.pl/poradnik/ABC_izolacji_ze_styropianu.pdf
    Ostatnio edytowane przez maciejzi ; 01-02-2015 o 19:39



  9. #4689
    ELITA FORUM (min. 1000)
    romano78

    Zarejestrowany
    Aug 2009
    Skąd
    Sędziszów młp
    Posty
    2.063

    Domyślnie

    Cytat Napisał maciejzi Zobacz post
    Wymiennik Klingenburga, plastikowy.
    Temperatur i przepływów dokładnych jeszcze nie mam, będą jak pomierzę. Ze wstępnego pomiaru sprawność na niskim biegu powyżej 90%.
    Co do tego że styropian chłonie wilgoć, to chyba nie jakoś dramatycznie - wg badań zanurzony przez dłuższy czas w wodzie styropian może wchłonąć do 5%, o ile pamiętam.


    "Styropian nie chłonie wilgoci. Jest on w związku z tym używany nawet do produkowania pływaków i innych elementów stale zanurzonych w wodzie." - ABC izolacji ze styropianu:
    http://www.styropiany.pl/poradnik/ABC_izolacji_ze_styropianu.pdf
    Czasem zdarza mi sie remontowac stare żle zrobione tarasy gdzie pod wylewką jest styropian i powiem ci ze wyciska sie z niego wode jak z gąbki dlatego na zewnatrz na poziome cześci nigdy bym go niedał tylko daje xps ale to zupełnie inna sprawa tam woda i para ma problem sie wydostac do atmosfery w centrali jest ciągły przewiew tak więc nic nie powinno się dziac i najważniejsze ze obudowa za grosze i zrobiona pewnie w pare godzin i o to chodzi.Pozdrawiam.

  10. #4690
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) Avatar tommiberry
    Zarejestrowany
    Nov 2010
    Posty
    271
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    6

    Domyślnie

    Cytat Napisał _artur_ Zobacz post
    ja liczylem, mniej więcej 2,5-3x taniej.. mnie wyszło około 2500 (ebmy i fabryczny wymiennik)
    Rozumiem ze to cena za same reku, do tego trzeba jeszcze doliczyc rury, sterownik itd? Ile lacznie wszystko?

  11. #4691
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    cruz

    Zarejestrowany
    Jun 2011
    Skąd
    Piekary Śl.
    Kod pocztowy
    41-948
    Posty
    567

    Domyślnie

    Cytat Napisał maciejzi Zobacz post
    "Styropian nie chłonie wilgoci. Jest on w związku z tym używany nawet do produkowania pływaków i innych elementów stale zanurzonych w wodzie." - ABC izolacji ze styropianu:
    http://www.styropiany.pl/poradnik/ABC_izolacji_ze_styropianu.pdf
    Styropian wilgoci nie chłonie tylko chłonie wodę może być też ona z tej wilgoci.

  12. #4692

    Domyślnie

    Cytat Napisał romano78 Zobacz post
    Czasem zdarza mi sie remontowac stare żle zrobione tarasy gdzie pod wylewką jest styropian i powiem ci ze wyciska sie z niego wode jak z gąbki dlatego na zewnatrz na poziome cześci nigdy bym go niedał tylko daje xps ale to zupełnie inna sprawa tam woda i para ma problem sie wydostac do atmosfery w centrali jest ciągły przewiew tak więc nic nie powinno się dziac i najważniejsze ze obudowa za grosze i zrobiona pewnie w pare godzin i o to chodzi.Pozdrawiam.
    XPS wystarczy myślę 5cm na obudowę, bez dodatkowych wzmocnień. Styropian dla pewności 10cm, bo jest bardziej miękki.
    Pojedyncze płyty XPS czy styropianu są dość giętkie, ale po sklejeniu całość robi się sztywna i stabilna.
    Proponuję wziąć dobry klej w piance do klejenia, bo użyłem kilku różnych i można zauważyć dużą różnicę w jakości.
    Całość do posklejania w dość krótkim czasie. Mnie się to przeciągnęło na 2 weekendy, gdyż robiłem na strychu, a tam ze względu na zimową temperaturę pianka i silikon wolno wiązały.

    Załączam jeszcze schemat ogólny rekuperatora, dla potomnych, może się komuś przyda:




  13. #4693
    ELITA FORUM (min. 1000)
    romano78

    Zarejestrowany
    Aug 2009
    Skąd
    Sędziszów młp
    Posty
    2.063

    Domyślnie

    Cytat Napisał maciejzi Zobacz post
    XPS wystarczy myślę 5cm na obudowę, bez dodatkowych wzmocnień. Styropian dla pewności 10cm, bo jest bardziej miękki.
    Pojedyncze płyty XPS czy styropianu są dość giętkie, ale po sklejeniu całość robi się sztywna i stabilna.
    Proponuję wziąć dobry klej w piance do klejenia, bo użyłem kilku różnych i można zauważyć dużą różnicę w jakości.
    Całość do posklejania w dość krótkim czasie. Mnie się to przeciągnęło na 2 weekendy, gdyż robiłem na strychu, a tam ze względu na zimową temperaturę pianka i silikon wolno wiązały.

    Załączam jeszcze schemat ogólny rekuperatora, dla potomnych, może się komuś przyda:

    Nawet 2cm xps będzie stabilne ale nie gołe, są takie gotowe xps obklejone siątka i zaciągnięte klejem najlepsze i najsztywniejsze sa wedi ,troche tańsze i mniej sztywne ultament często używam ich do robienia różnych półek i zabudów w łazienkach a kleje je na klej poliuretanowy np sika ,mapej,soudal w tubie jak silikony na pianke też nieraz kleiłem ,ja osobiście nie będe kupował gotowych tylko sam sobie obkleje siatka wyjdzie dużo taniej.

  14. #4694

    Domyślnie

    Cytat Napisał maciejzi Zobacz post
    Ja zrobiłem ze styropianu - grubości 15cm i 8cm. Klejone na piankę, połączenia od wewnątrz uszczelnione silikonem sanitarnym. Bez żadnych wzmocnień. Rekuperator jest bardzo stabilny. Nic się nie chwieje, całość stanowi jakby jedną konstrukcję. Przepływ maks. ok. 700m3.

    Wentylatory są zamocowane do płyty styropianowej 15cm. Właściwie to tę jedną płytę można zrobić ze styroduru 5cm, resztę spokojnie ze styropianu 10cm.












    Nie mam jeszcze filtrów, zastanawiam się nad zrobieniem filtrów na kanale, może kupię gotowca - np. taki pofalowany, ma trochę większą powierzchnię filtrowania:



    Albo zrobię miejsce na filtr w środku rekuperatora. Alternatywa - to dolepienie styropianowej obudowy na filtry do rekuperatora z boku. Wtedy otwierałbym tylko te obudowy filtrów. Muszę się jeszcze zastanowić.

    Czy odprowadzenie skroplin można poprowadzić do rury kanalizacyjnej (mam obok wywiewkę)? Czy w takiej sytuacji trzeba dolewać wody co jakiś czas do syfonu skroplin? Czy też trzeba odprowadzić wodę do rynny? (To by było trochę skomplikowane u mnie, na razie woda spływa do pojemnika).
    Ogólny zarys obudowy dokładnie jak moja . Niezamała ta komora gdzie masz wentyle?? Dobrze to dmucha??
    Ostatnio edytowane przez Mr_Mabram ; 05-02-2015 o 20:27
    Własnymi ręcami ale... to nie wszystko
    http://imageshack.us/g/685/img5476u.jpg/

    Dom 230m2, ściany beton komórkowy + 15cm styropian, podłoga na gruncie +20cm styropian, dach wełna mineralna na całości +35cm, okna zwykłe 2 szyby - 5 komór, gaz GZ 50, podłogówka na całości, rekuperator "własnymi ręcami", kominek rekreacyjnie.

  15. #4695
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... Avatar Barth3z
    Zarejestrowany
    Sep 2012
    Skąd
    Świdnica
    Kod pocztowy
    58-100
    Posty
    8.922

    Domyślnie

    Gdzie można kupić zamki do obudowy reku jak na poniższym zdjęciu ?
    Jamnik - pasywna parterówka, projekt indywidualny - dom izolowany od wewnątrz, OZC by asolt: 10kWh/m2/rok i 17W/m2, ściany zewn. BK YTONG 400 + 30cm EPS 032 + 6cm wełny SuperRock, wewn. SILKA 8cm, podłoga 30cm EPS 031, strop 30cm EPS 032 + 20cm wełny 0,034 + 15cm proszku PUR, okna w większości to pakiety szybowe LowE o U=0,6 i 0,5, opaska wokół domu 1,5mx0,5m wykonana z proszku od pigeona, reku i odzysk ciepła z wody tymi recami

    Komentarze do dziennika budowy

  16. #4696
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!)
    jasiek71

    Zarejestrowany
    May 2011
    Kod pocztowy
    23-407
    Posty
    12.461

    Domyślnie

    Cytat Napisał Barth3z Zobacz post
    Gdzie można kupić zamki do obudowy reku jak na poniższym zdjęciu ?
    a to nie coś takiego ...?
    http://allegro.pl/zamkniecie-zaczep-...025560171.html

  17. #4697
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... Avatar Barth3z
    Zarejestrowany
    Sep 2012
    Skąd
    Świdnica
    Kod pocztowy
    58-100
    Posty
    8.922

    Domyślnie

    Cytat Napisał jasiek71 Zobacz post
    Ooo, właśnie takie Dzięki!
    Jamnik - pasywna parterówka, projekt indywidualny - dom izolowany od wewnątrz, OZC by asolt: 10kWh/m2/rok i 17W/m2, ściany zewn. BK YTONG 400 + 30cm EPS 032 + 6cm wełny SuperRock, wewn. SILKA 8cm, podłoga 30cm EPS 031, strop 30cm EPS 032 + 20cm wełny 0,034 + 15cm proszku PUR, okna w większości to pakiety szybowe LowE o U=0,6 i 0,5, opaska wokół domu 1,5mx0,5m wykonana z proszku od pigeona, reku i odzysk ciepła z wody tymi recami

    Komentarze do dziennika budowy

  18. #4698
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!)
    jasiek71

    Zarejestrowany
    May 2011
    Kod pocztowy
    23-407
    Posty
    12.461

    Domyślnie

    Cytat Napisał Barth3z Zobacz post
    Ooo, właśnie takie Dzięki!
    tu masz takie mniejsze ...
    http://allegro.pl/zamkniecie-skrzyn-...025129006.html

  19. #4699

    Domyślnie

    Cytat Napisał Mr_Mabram Zobacz post
    Ogólny zarys obudowy dokładnie jak moja . Niezamała ta komora gdzie masz wentyle?? Dobrze to dmucha??
    700m3. Czyli wg zamierzeń.
    Jestem też zaskoczony wysoką sprawnością wymiennika Klindenburga - mam plastikowy. Od tego roku dostępne.
    Muszę trzeci raz sprawdzić tą sprawność, bo robiłem 2 pomiary i... przy 600m3/h mam ponad 90% sprawności. Tak wysoka sprawność to chyba niemożliwe?



  20. #4700
    DOMOWNIK FORUM (min. 500) Avatar St@nley
    Zarejestrowany
    Dec 2013
    Skąd
    woj. mazowieckie
    Posty
    645

    Domyślnie

    Cytat Napisał maciejzi Zobacz post
    700m3. Czyli wg zamierzeń.
    Jestem też zaskoczony wysoką sprawnością wymiennika Klindenburga - mam plastikowy. Od tego roku dostępne.
    Muszę trzeci raz sprawdzić tą sprawność, bo robiłem 2 pomiary i... przy 600m3/h mam ponad 90% sprawności. Tak wysoka sprawność to chyba niemożliwe?
    W jakiej cenie ten wymiennik? Są tańsze od aluminiowych? Też się nad nim zastanawiam, tyle, że mi potrzebny jakiś mniejszy max do 400m3/h.
    "Jutro to dziś, tyle że jutro..."

    Projekt E-109 piętrowy 160 m2 + garaż nieogrzewany, całość podłogówka+dwie drabinki, okna 3 szybowe V82, ściany silka E24+25cm grafit, podłoga 28cm EPS, fundamenty 20cm zew+10cm wew EPS aqua, poddasze 45 cm celulozy pod wiązarami, OZC: ΦHL 5476W, PC PW Panasonic seria H 1f 9 kW, PV 8.68kW + Sofar 8.8KTL-X

Strona 235 z 349

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony