dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 53 z 87
Pokaż wyniki od 1.041 do 1.060 z 1736
  1. #1041

    Domyślnie

    OZC = 4500 W ; 6823 kWh/rok ; 115 m2 powierzchni ogrzewanej;
    100 % podłogówki ; Wylewki = 7 - 8 cm ;Lokalizacja - Lublin

    Raczej będziesz zmuszony grzać całodobowo,
    Korzystniejszy wybór - to Panasonic 7 kW/1f ,

    Z wykresu z #1035 wynika że dla pompy ;
    - 9 kW/1f już dla > Tz = - 3 C zapotrzebowanie budynku jest niższe niż minimalna moc modulacji pompy,
    - 7 kW/1f ...... dla > Tz = + 4 C zapotrzebowanie budynku jest niższe niż minimalna moc modulacji pompy.
    Około 80 % Energii Na Ogrzewanie Budynku Przypada Na Temperatury > - 2 C ,
    Dobór mocy PC-PW wg. OZC ; http://forum.muratordom.pl/showthrea...-wg-OZC/page16
    Czy bufor / sprzęgło jest potrzebne ??? ; http://forum.muratordom.pl/showthrea...-hydrauliczne),
    Grzanie PC-PW w II-taryfie; http://forum.muratordom.pl/showthrea...-taryfie/page2

  2. #1042

    Domyślnie

    Cytat Napisał Andrzej5101 Zobacz post
    OZC = 4500 W ; 6823 kWh/rok ; 115 m2 powierzchni ogrzewanej;
    100 % podłogówki ; Wylewki = 7 - 8 cm ;Lokalizacja - Lublin

    Raczej będziesz zmuszony grzać całodobowo,
    Korzystniejszy wybór - to Panasonic 7 kW/1f ,

    Z wykresu z #1035 wynika że dla pompy ;
    - 9 kW/1f już dla > Tz = - 3 C zapotrzebowanie budynku jest niższe niż minimalna moc modulacji pompy,
    - 7 kW/1f ...... dla > Tz = + 4 C zapotrzebowanie budynku jest niższe niż minimalna moc modulacji pompy.
    Rozważałem właśnie możliwość grzania tylko w 2 taryfie, natomiast na ile będzie to możliwe i komfortowe trudno pewnie przewidzieć. Forumowy Kaszpir ogrzewa jednak ten dom z powodzeniem w 2 taryfie przy pomocy LG Therma 9kW, osiągając przy tym bardzo dobre wyniki zużycia energii.

    Zastanawiam się również czy OZC zakłada pewien margines błędów wykonawczych np. przy montażu stolarki lub ociepleniu. Jeśli OZC określa zapotrzebowanie dla budynku wzorcowego, wykonanego w 100 % zgodnie z zakładami parametrami to może jednak bezpieczniej wybrać pompę mocniejszą.
    Ostatnio edytowane przez RRR. ; 03-07-2019 o 20:14

  3. #1043

    Domyślnie

    Cytat Napisał RRR. Zobacz post
    Zastanawiam się również czy OZC zakłada pewien margines błędów wykonawczych np. przy montażu stolarki lub ociepleniu..
    Wszystko zależy;
    - jakie dane podałeś do obliczeń,
    - kto robił obliczenia i jak uwzględnił tzw" mostki cieplne "
    Przy Twoim budynku, nie wykorzystasz możliwości mocniejszej pompy,
    Pompa 9 kW już > - 3 C będzie miała tendencje do wyłączania, a nie jest to korzystne dla pompy,
    Pompa 7 kW będzie grzała w dłuższych cyklach i dopiero przy > +4 C będzie miała tendencje do wyłączeń,
    Najkorzystniej dla pracy pompy jest sytuacja aby cały czas dążyła do wyznaczonego celu i wyłączyła się dopiero jak go osiągnie
    Około 80 % Energii Na Ogrzewanie Budynku Przypada Na Temperatury > - 2 C ,
    Dobór mocy PC-PW wg. OZC ; http://forum.muratordom.pl/showthrea...-wg-OZC/page16
    Czy bufor / sprzęgło jest potrzebne ??? ; http://forum.muratordom.pl/showthrea...-hydrauliczne),
    Grzanie PC-PW w II-taryfie; http://forum.muratordom.pl/showthrea...-taryfie/page2

  4. #1044

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kaladin Zobacz post
    Witam serdecznie,

    Stoję przed wyborem pompy ciepła i mam kilka wątpliwości.

    OZC obliczone przez Asolt:

    Załącznik 431596
    Załącznik 431595

    Dom jednorodzinny parterowy z poddaszem użytkowym wybudowany w 2015r, ocieplenie ścian styropian 10cm, na poddaszu 25cm wełna. Nie wiem jakie jest ocieplenie fundamentu i stropów, więc zakładam typowe. 100% podłogówka, wentylacja grawitacyjna.

    - powierzchnia użytkowa 134,1m2
    - powierzchnia całkowita ok 207m2
    - powierzchnia ogrzewana 188m2 (w tym garaż i kotłownia)
    - dla 4 osób (2+2)

    Wyszło prawie 11kW, ale zakładam, że trochę na wyrost. Może za kilka lat dorzucę rekuperację i dodatkowe docieplenie z zewnątrz.

    Pompa dla CO + CWU.

    Instalator proponuje Panasonic T-Cap 9kw 1faz lub Daikin Altherma 8kW 3faz i myślę, że powinno dać radę, bo w mrozy włączy się grzałka i będę dogrzewał salon kominkiem.

    Moje obawy budzą takie rzeczy:
    - przekrój wewnętrzny zasilania rozdzielaczy to tylko 20mm. Na forum radzą 32mm, ale tego już nie zmienię. Czy pompa obiegowa osiągnie odpowiednie przepływy?
    - T-CAP ma dość wysoką minimalną moc, czy pompa nie będzie za bardzo taktować biorąc pod uwagę duże straty ciepła?
    - mierzyłem napięcie poszczególnych faz i są prawie takie same. Czy ktoś tu posiada pompę 3-fazową i spotkał się z jakimiś problemami z zasilaniem?
    - czy warto dopłacać do "lodówki" zamiast zewnętrzenego zbiornika dla CWU?
    Witam,

    Jeżeli zastanawia się Pan nad wyborem pompy ciepła na podstawie OZC, zachęcam również do sprawdzenia oferty marki Buderus. Nasze powietrzne pompy ciepła z rodziny Logatherm, cechują się najwyższą jakością wykonania, co przekłada się na wysoką sprawność oraz żywotność urządzenia. Marka Buderus posiada również fachowy serwis. Wybór pompy ciepła jest to inwestycja na długie lata, w związku z czym dostępność części zamiennych oraz fachowy serwis jest bardzo ważnym aspektem. W celu doboru oraz wyceny powietrznej pompy ciepła Logatherm zachęcam skontaktować się bezpośrednio z jednym z naszych Autoryzowanych Instalatorów. Kontakt do instalatora można w prosty sposób znaleźć za pomocą wyszukiwarki, która znajduje się na stronie internetowej www.buderus.pl. Po wpisaniu Pana adresu pojawi się lista wszystkich Instalatorów prowadzących działaność w okolicy. Możliwy jest również kontakt telefoniczny z Biurem Obsługi Klienta (BOK) tel. 801 777 801. lub też formularz kontaktowy: http://www.buderus.pl/kontakty/formu...ontaktowy.html
    Chętnie odpowiem na ewentualne dalsze pytania.
    Pozdrawiam,
    ________________________________
    Konsultant Buderus

  5. #1045

    Domyślnie

    Cytat Napisał Konsultant marki Buderus Zobacz post
    Witam,

    Jeżeli zastanawia się Pan nad wyborem pompy ciepła na podstawie OZC, zachęcam również do sprawdzenia oferty marki Buderus. Nasze powietrzne pompy ciepła z rodziny Logatherm, cechują się najwyższą jakością wykonania, co przekłada się na wysoką sprawność oraz żywotność urządzenia. Marka Buderus posiada również fachowy serwis. Wybór pompy ciepła jest to inwestycja na długie lata, w związku z czym dostępność części zamiennych oraz fachowy serwis jest bardzo ważnym aspektem. W celu doboru oraz wyceny powietrznej pompy ciepła Logatherm zachęcam skontaktować się bezpośrednio z jednym z naszych Autoryzowanych Instalatorów. Kontakt do instalatora można w prosty sposób znaleźć za pomocą wyszukiwarki, która znajduje się na stronie internetowej www.buderus.pl. Po wpisaniu Pana adresu pojawi się lista wszystkich Instalatorów prowadzących działaność w okolicy. Możliwy jest również kontakt telefoniczny z Biurem Obsługi Klienta (BOK) tel. 801 777 801. lub też formularz kontaktowy: http://www.buderus.pl/kontakty/formu...ontaktowy.html
    Chętnie odpowiem na ewentualne dalsze pytania.
    Pozdrawiam,
    ________________________________
    Konsultant Buderus
    mam nadzieję, że wasi instalatorzy i serwisanci działają znacznie szybciej niż "marketing", który odpowiada zawsze z co najmniej miesięcznym opóźnieniem?

  6. #1046

    Domyślnie

    Cytat Napisał Andrzej5101 Zobacz post
    Wszystko zależy;
    - jakie dane podałeś do obliczeń,
    - kto robił obliczenia i jak uwzględnił tzw" mostki cieplne "
    Przy Twoim budynku, nie wykorzystasz możliwości mocniejszej pompy,
    Pompa 9 kW już > - 3 C będzie miała tendencje do wyłączania, a nie jest to korzystne dla pompy,
    Pompa 7 kW będzie grzała w dłuższych cyklach i dopiero przy > +4 C będzie miała tendencje do wyłączeń,
    Najkorzystniej dla pracy pompy jest sytuacja aby cały czas dążyła do wyznaczonego celu i wyłączyła się dopiero jak go osiągnie
    Ostatecznie zdecyduję się na pompę Daikin Altherma III 8 kW (de facto 7,5 kW), na którą otrzymałem bardzo korzystną wycenę.

    Waham się tylko czy wybrać wersję z wbudowanym zasobnikiem CWU czy zewnętrznym. Ceny są zbliżone. Z jednej strony wersja all in one zabiera mniej cennego miejsca, z drugiej wydaje mi się (nie wiem czy słusznie), że zbiornik zewnętrzny jest rozwiązaniem bezpieczniejszym - w razie rozszczelnienia lub innych problemów po prostu wymieniam na nowy, a w przypadku all in one pozostaje chyba wymiana całej jednostki ?

  7. #1047
    WITAJ, czytaj i pytaj... :)
    mika2828

    Zarejestrowany
    Jan 2019
    Skąd
    Łódź
    Kod pocztowy
    90-205
    Posty
    7

    Domyślnie

    Witam

    jaki model powietrznej pompy ciepła (Panasonica) wybrać przy następujących wynikach ozc Waszym zdaniem:
    Podstawowe wyniki obliczeń budynku:
    Powierzchnia ogrzewana budynku AH: 232,0 m2
    Kubatura ogrzewana budynku VH: 716,3 m3
    Projektowa strata ciepła przez przenikanie ΦT: 6862 W
    Projektowa wentylacyjna strata ciepła ΦV: 2010 W
    Całkowita projektowa strata ciepła Φ: 8872 W
    Nadwyżka mocy cieplnej ΦRH: 0 W
    Projektowe obciążenie cieplne budynku ΦHL: 8872 W

    Wskaźniki i współczynniki strat ciepła:
    Wskaźnik ΦHL odniesiony do powierzchni φHL,A: 38,2 W/m2
    Wskaźnik ΦHL odniesiony do kubatury φHL,V: 12,4 W/m3

    Wyniki obliczeń wentylacji na potrzeby projektowego obciążenia cieplnego:
    Powietrze infiltrujące Vinfv: 85,6 m3/h
    Powietrze dodatkowo infiltrujące Vm.infv: 0,0 m3/h
    Wymagane powietrze nawiewane mech. Vsu,min: 289,1 m3/h
    Powietrze nawiewane mech. Vsu: 289,1 m3/h
    Wymagane powietrze usuwane mech. Vex,min: 252,3 m3/h
    Powietrze usuwane mech. Vex: 289,1 m3/h
    Średnia liczba wymian powietrza n: 1,0
    Dopływające powietrze wentylacyjne Vv: 683,8 m3/h
    Średnia temperatura dopływającego powietrza θv: 9,4 °C

    Wyniki obliczeń sezonowego zapotrzebowania na energię wg PN-EN ISO 13790
    Stacja meteorologiczna: Łódź Lublinek
    Sezonowe zapotrzebowanie na energię na ogrzewanie
    Strumień powietrza wentylacyjnego-ogrzewanie Vv,H: 358,0 m3/h
    Zapotrzebowanie na ciepło - ogrzewanie QH,nd: 46,65 GJ/rok
    Zapotrzebowanie na ciepło - ogrzewanie QH,nd: 12959 kWh/rok
    Powierzchnia ogrzewana budynku AH: 232 m2
    Kubatura ogrzewana budynku VH: 716,3 m3
    Wskaźnik zapotrzebowania - ogrzewanie EAH: 201,1 MJ/(m2·rok)
    Wskaźnik zapotrzebowania - ogrzewanie EAH: 55,9 kWh/(m2·rok)
    Wskaźnik zapotrzebowania - ogrzewanie EVH: 65,1 MJ/(m3·rok)
    Wskaźnik zapotrzebowania - ogrzewanie EVH: 18,1 kWh/(m3·rok)

    Z góry dziękuje za rady i Wasze przemyślenia

  8. #1048

    Domyślnie

    Cytat Napisał mika2828 Zobacz post
    jaki model powietrznej pompy ciepła (Panasonica) wybrać ;
    Stacja meteorologiczna: Łódź Lublinek
    ΦHL:.........8872 W
    QH,nd:.....12959 kWh/rok
    Powierzchnia ogrzewana budynku AH: 232 m2
    Jak grube masz wylewki?
    Całość ; podłogówka?
    Około 80 % Energii Na Ogrzewanie Budynku Przypada Na Temperatury > - 2 C ,
    Dobór mocy PC-PW wg. OZC ; http://forum.muratordom.pl/showthrea...-wg-OZC/page16
    Czy bufor / sprzęgło jest potrzebne ??? ; http://forum.muratordom.pl/showthrea...-hydrauliczne),
    Grzanie PC-PW w II-taryfie; http://forum.muratordom.pl/showthrea...-taryfie/page2

  9. #1049
    WITAJ, czytaj i pytaj... :)
    mika2828

    Zarejestrowany
    Jan 2019
    Skąd
    Łódź
    Kod pocztowy
    90-205
    Posty
    7

    Domyślnie

    Calosc podlogowka (w garażu brak ogrzewania - jest przyklejony do domu ale odpowiednio odizolowany, osobna konstrukcja)
    Grubosc wylewki 8cm

  10. #1050

    Domyślnie

    Cytat Napisał mika2828 Zobacz post
    Calosc podlogowka
    Grubosc wylewki 8cm
    Czyli raczej będziesz zmuszony grzać ;
    - w wersji całodobowej,
    - czyli PC dobrana na wymiar ; Panasonic 9 kW / Tcap / 1 f
    Około 80 % Energii Na Ogrzewanie Budynku Przypada Na Temperatury > - 2 C ,
    Dobór mocy PC-PW wg. OZC ; http://forum.muratordom.pl/showthrea...-wg-OZC/page16
    Czy bufor / sprzęgło jest potrzebne ??? ; http://forum.muratordom.pl/showthrea...-hydrauliczne),
    Grzanie PC-PW w II-taryfie; http://forum.muratordom.pl/showthrea...-taryfie/page2

  11. #1051

    Domyślnie

    Cześć.
    Zrobiłem sobie OZC w builddesku, i wyszło mi dla 22 stopni 42 kWh/m2 rok, a przy 23 stopniach 46, co daje zapotrzebowanie 4,8 lub 5,3.
    Sam nie wiem jaką temperaturę będę chciał utrzymywać, wydaje mi się 23 ale wszyscy mówią, że będzie za ciepło.
    Dom stodoła 116 m2, parter, bez garażu, wszystkie pomieszczenia ogrzewane, 100% OP + 2 drabinki w łazienkach.
    Portoherm 25 + 15 cm grafit,
    podłoga 10 cm EPS 038 i 5 cm wylewki, już wylana nie da się zwiększyć
    strop srewaniany g-k z 30 cm wełny
    Rekuperacja, okna 3 szybowe.

    Ogrzewanie całą dobę bez dzielenia na taryfy, bo w planie instalacja PV, dlatego też dogrzewanie grzałką dla mnie nie straszne.
    Dodatkowo CWU 4 osoby.
    Czy Panasonic SDC 7kW Seria H będzie ok? Czy jakiś Daikin 6 KW? Lub Panasonic 5 kw?
    A może CWU zrobić tylko na zasobniku z grzałką i grzać 1:1 a PC wstawić 5 i używać tylko do ogrzewania?
    Ostatnio edytowane przez eko_zgonus ; 23-07-2019 o 08:25

  12. #1052

    Domyślnie

    Cytat Napisał eko_zgonus Zobacz post
    A może CWU zrobić tylko na zasobniku z grzałką i grzać 1:1
    a PC wstawić 5 kW i używać tylko do ogrzewania?
    Zobacz ; https://drive.google.com/file/d/1URT...Hw-KAfdIV/view
    Różnica w cenie pomiędzy PC/PW 5 kW a 7 kW jest minimalna,
    W okresie zimowym uzysk kWh z PV - jest znikomy .
    Około 80 % Energii Na Ogrzewanie Budynku Przypada Na Temperatury > - 2 C ,
    Dobór mocy PC-PW wg. OZC ; http://forum.muratordom.pl/showthrea...-wg-OZC/page16
    Czy bufor / sprzęgło jest potrzebne ??? ; http://forum.muratordom.pl/showthrea...-hydrauliczne),
    Grzanie PC-PW w II-taryfie; http://forum.muratordom.pl/showthrea...-taryfie/page2

  13. #1053

    Domyślnie

    Czyli 7 powinna być ok.
    To i tak nieźle, zaczynałem od 12

  14. #1054
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.289
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał eko_zgonus Zobacz post
    Cześć.
    Zrobiłem sobie OZC w builddesku, i wyszło mi dla 22 stopni 42 kWh/m2 rok, a przy 23 stopniach 46, co daje zapotrzebowanie 4,8 lub 5,3.
    Te dane są nieprzydatne do doboru mocy źródła ciepła. Podaj obciążenie cieplne.

  15. #1055

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    Te dane są nieprzydatne do doboru mocy źródła ciepła. Podaj obciążenie cieplne.
    gdzie to jest w builddesku?

  16. #1056
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.289
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał eko_zgonus Zobacz post
    gdzie to jest w builddesku?
    (Htr + Hve) x dt

  17. #1057

    Domyślnie

    mam Htr i Hve ale nigdzie nie mogę znaleźć dt,

    Htr 41 + Hve 29 daje 70

    mam jeszcze takie dane:
    Roczne zapotrzebowanie na energię końcową dla budynku QK 5998,62 [kWh/rok]
    Roczne zapotrzebowanie na energię użytkową na potrzeby ogrzewania i wentylacji QH+W 4944.48 [kWh/rok]
    Roczne zapotrzebowanie na energię użytkową do przygotwania ciepłej wody użytkowej QCWU 3104.58 [kWh/rok]
    Całkowite roczne zapotrzebowanie na energię użytkową Q 8049.06 [kWh/rok]

    w projektowanej charakterystyce dołączonej do projektu mam odpowiednio 8 i 3 i Q całkowite 11 ale tam była przyjęta wentylacja grawitacyjna i nie było pewnie konkretnych materiałów wpisanych, ja teraz wszystko z kart katalogowych styro, pustaka, okien, drzwi przepisałem i zaznaczyłem WM z odzyskiem

  18. #1058
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.289
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał eko_zgonus Zobacz post
    mam Htr i Hve ale nigdzie nie mogę znaleźć dt,

    Htr 41 + Hve 29 daje 70
    Nie przydadzą się żadne dane w kWh - tylko w W i pochodnych.

    dt sam sobie zakładasz -jak chcesz przy -20* za oknem mieć +23* wewnątrz, to dt=43* i obciążenie 3010W czyli 72kWh/doba max.
    Więc szukasz pompy, która w zależności od założeń:
    1. Przy -20* łącznie z grzałkami da 3kW+ze 20% zapasu, na okoliczność potrzeby dogrzania w przypadku awarii zasilania. Czyli wystarczy najsłabsza.
    2. Przy -20* ogarnie wszystko sprężarką - patrzysz na dane mocy przy -20*. Z zapasu bym zrezygnował - najwyżej odpalisz grzałki.
    3. Jak 1, tylko pracując tylko w taniej strefie - czyli 72kWh/10h=7,2kW łącznie z grzałkami. Z zapasu bym zrezygnował - najwyżej wyjedziesz w drogą strefę.
    4. Jak 2, tylko pracując tylko w taniej strefie - czyli 72kWh/10h=7,2kW samą sprężarką. Z zapasu bym zrezygnował - najwyżej odpalisz grzałki/wyjedziesz w drogą strefę.

  19. #1059

    Domyślnie

    o kurde to wychodzi naprawdę mało, wykonawca cały czas mi mówi, że to będzie ciepły do ale mu nie wierzę
    Kontrolnie jeszcze raz to wszystko przeliczę.
    Pytanie ile podajecie sprawność reku? Podałem 0,8, nie za dobra?

    a na CWU dorzucić 4x0,25 kW?

  20. #1060
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.289
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał eko_zgonus Zobacz post
    Pytanie ile podajecie sprawność reku? Podałem 0,8, nie za dobra?

    Zależy od reku. Jak zamontujesz bez odzysku wilgoci, to będziesz dawał obroty na minimum, co z jednej strony zmniejszy straty, ale z drugiej wymiennik będzie się zapychał skroplinami i spadnie sprawność.

    Cytat Napisał eko_zgonus Zobacz post
    a na CWU dorzucić 4x0,25 kW?
    U mnie w ostatnich latach -20* występowało po kilka razy w roku po kilka kwadransów. Przez pozostałą część doby moc policzona j.w. wystarczy, by ogrzać wodę - a i tak masz zapas (w pierwszym przypadku 20% - w pozostałch większy).
    Jak potrzebujesz 4000kWh/r na CWU gdybyś grzał 24/7 potrzebujesz średnio 456 W. Masz większy zapas cały czas (20% z 3kW to 600W - nawet przy -20* możesz grzać CWU).

Strona 53 z 87

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony