dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 22 z 33
Pokaż wyniki od 421 do 440 z 660
  1. #421

    Domyślnie

    Dziwne że ten instalator nie potrafi Ci rzeczowo doradzić.
    Zbiornik cwu do pompy ciepla potrzebuje jak najwiekszej powierzchni wezownicy bo ogrzewa ten zasobnik stosunkowo niskimi temperaturami.
    Im wieksza powierzchnia tym pompa bedzie lepiej i taniej to ogrzewać.
    Ten Twój zasobnik kosoela ma dolna wezownice 1,5m2 a górną 0,8m2 wiec szczerze ani dolna ani górna się nie nadaje do pompy ciepla .
    Ja mam tani zbiornik do pomp 200l za 2tys i ma wezownice 2m2 a tej samej firmy 300 litrowy ma 3,5m2.
    Wg mnie to tylko nowy zbiornik typowo pod pompy a stary i solary komuś opchnij,albo opchnij solary a w zbiorniku polacz obydwie wezownice uzyskasz 2,3m2 to juz jakos tam będzie będą slabsze copy ale może ujdzie.
    Zalozenie nowego zbiornika do pompy powinien Cie wyniesc z 5500zl (zbiornik 2500zl,zawor trojdrozny ze sterowaniem,grupa bezpieczenstwa,ksztaltki,usługa)
    Wszystko zalezy jakie masz zużycie cieplej wody moze by Ci sie oplacalo grzac dalej solarami a zima cos tam solar podgrzeje a reszte normalnie grzalka za 5500zl mozna kupic trochę prądu
    Ostatnio edytowane przez codix ; 11-08-2019 o 22:33

  2. #422

    Domyślnie

    A możesz powiedzieć jaki masz zbiornik?

  3. #423

    Domyślnie

    Ja mam sunex fish s15 200 podobno znany jeszcze pod nazwa weber ws 200 na internecie tego nie widac trzeba dzwonic do producenta gdzie mozna kupic.
    Mnie kasowalo za niego 2tys a napewno cos przycinali na elektrodzie widzialem post z 2018 gosciu pisal ze kupywal 400l za 2500zl .Sa tez uzywki na internecie z kwasiaka viessmany tylko trzeba poszukac z duza wezownica.
    Instalacje mozna zrobic samemu jest prosta .
    Grupa bezpieczenstwa 60zl
    Elektrozawor trojdrogowy 250zl
    Naczynie przeponowe 70zl
    Odpowietrznik automatyczny,dwa zawory kulowe troche rurek i ksztaltek i gotowe.Samemu robiac to z 700zl plus baniak
    Ostatnio edytowane przez codix ; 12-08-2019 o 06:04

  4. #424
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar vr5
    Zarejestrowany
    Nov 2017
    Skąd
    Sosnowiec
    Kod pocztowy
    41-200
    Posty
    2.492

    Domyślnie

    Cytat Napisał codix Zobacz post
    Dziwne że ten instalator nie potrafi Ci rzeczowo doradzić.
    Zbiornik cwu do pompy ciepla potrzebuje jak najwiekszej powierzchni wezownicy bo ogrzewa ten zasobnik stosunkowo niskimi temperaturami.
    Im wieksza powierzchnia tym pompa bedzie lepiej i taniej to ogrzewać.
    Ten Twój zasobnik kosoela ma dolna wezownice 1,5m2 a górną 0,8m2 wiec szczerze ani dolna ani górna się nie nadaje do pompy ciepla .
    Ja mam tani zbiornik do pomp 200l za 2tys i ma wezownice 2m2 a tej samej firmy 300 litrowy ma 3,5m2.
    Wg mnie to tylko nowy zbiornik typowo pod pompy a stary i solary komuś opchnij,albo opchnij solary a w zbiorniku polacz obydwie wezownice uzyskasz 2,3m2 to juz jakos tam będzie będą slabsze copy ale może ujdzie.
    Zalozenie nowego zbiornika do pompy powinien Cie wyniesc z 5500zl (zbiornik 2500zl,zawor trojdrozny ze sterowaniem,grupa bezpieczenstwa,ksztaltki,usługa)
    Wszystko zalezy jakie masz zużycie cieplej wody moze by Ci sie oplacalo grzac dalej solarami a zima cos tam solar podgrzeje a reszte normalnie grzalka za 5500zl mozna kupic trochę prądu
    Wężownica 0,8 m2 mimo wszystko powinna wystarczyć do PC.
    Ja mam o podobnych parametrach do zbiornika 120 l. Wprawdzie pompa ma tylko 8,5 kW a ta jest większa, ale w jednym i drugim wypadku są to pompy inwerterowe, a nie on-off, więc chyba dopasują sobie automatycznie moc do wydajności wężownicy. W obu wypadkach pojemność wody do grzania jest podobna.
    Może się "co nieco mylę", ale na Forum są doświadczeni fachowcy, więc przy skrajnie złej poradzie zareagują i wyjaśnią, że jestem w błędzie.

    W instrukcji do mojej pompy piszą:
    "Aby przez cały dzień zapewniona była ciepła woda na potrzeby gospodarstwa domowego, zalecane jest włączenie trybu ogrzewania wody na potrzeby gospodarstwa domowego na stałe."

    Ja tego nie robię, ale jeśli Koledze @szczepan02 zabraknie ciepłej wody, to może sobie ustawić 2, lub 3 razy dziennie włączanie na grzanie c.w.u. wody.

    Kolego @codix oczywiście, że szybciej nagrzeje wodę większa wężownica, ale warto by poszukać w DTR pompy, jakiej wielkości są w zbiornikach wody w oryginalnych bojlerach produkowanych dla Mitsubishi.
    Ogrzewanie: Bez węgla. Gaz z rury, 4 klimy. PC PW 8,0 kW (Daikin Altherma na R32).

  5. #425
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar vr5
    Zarejestrowany
    Nov 2017
    Skąd
    Sosnowiec
    Kod pocztowy
    41-200
    Posty
    2.492

    Domyślnie

    Cytat Napisał szczepan02 Zobacz post
    Problem ma instalator, który ma kłopot z podłączeniem. Obecnie solary zainstalowane są na dłuższej wężownicy a na krótszej był piec na eko groszek. Teraz instalator chce wyrzucić solary i podłączyć samą pompę pod obecny zasobnik twierdząc, że to najlepsze i najtańsze rozwiązanie. Wyliczył, że jeden (od pompy) i drugi (od solarów) instalator weźmie razem ok 3000 zł za taką przeróbkę co jest drogie. Za taką cenę pompa ogrzeje mi wodę przez parę lat.
    Dla mnie emeryta 3000 zł za podłączenie do c.w.u. to trochę za dużo. Miałem zamiar kupić PC Mitsubishi, ale mam, to co mam.
    Gdy przymierzałem się do zakupu, trochę wczytałem się w instrukcję Twojej pompy.
    W hydroboksie od ecodan`a w opcji bez bojlera jest wyjście z pompką na wężownicę do grzania wody. Połączyć trzeba to rurami z wężownicą oraz wpiąć w płytę FTC czujnik temperatury - nie jeden fachowiec zadowoli się sporo niższą kwotą.

    Co do wężownicy górnej o mocy 24 kW liczonej dla kopciucha o temperaturze na wyjściu 80 st.C. przy temperaturze na zasilaniu z PC 50 st.C. szacuję na jakieś 3 razy mniej, czyli 8 kW.

    Widziałem, że nasi sprzedawcy proponują bojlery 300 l. do pracy z PC nawet o mocy 60 kW (drogie). Chyba po to by wyciągnąć od delikwenta "kasiorę".

    Na Alibaba.com widziałem bojlery z 2 wężownicami do solarów i PC. Z rysunków wynikało, że wężownice chyba są jednakowej wielkości, a solary podłączone były zawsze do dolnej. Tak przy okazji - wężownica do solarów mogła by być dużo mniejsza. Nie wiem, kto to projektował...

    Pamiętam - 22 lata temu, był czwartek. Negocjowałem z budowlańcami założenie 5 okien w domu. Cena rzucona przez fachowców spora. Nie chcieli ustąpić "ani grosza". Mieli się zastanowić do poniedziałku. Zgłosili się w poniedziałek i zadali pytanie: kto panu założył te okna? Odpowiedziałem zgodnie z prawdą - sam.

    Ogrzewanie: Bez węgla. Gaz z rury, 4 klimy. PC PW 8,0 kW (Daikin Altherma na R32).

  6. #426

    Domyślnie

    Cytat Napisał vr5 Zobacz post
    Wężownica 0,8 m2 mimo wszystko powinna wystarczyć do PC.
    Ja mam o podobnych parametrach do zbiornika 120 l. Wprawdzie pompa ma tylko 8,5 kW a ta jest większa, ale w jednym i drugim wypadku są to pompy inwerterowe, a nie on-off, więc chyba dopasują sobie automatycznie moc do wydajności wężownicy. W obu wypadkach pojemność wody do grzania jest podobna.
    Może się "co nieco mylę", ale na Forum są doświadczeni fachowcy, więc przy skrajnie złej poradzie zareagują i wyjaśnią, że jestem w błędzie.

    W instrukcji do mojej pompy piszą:
    "Aby przez cały dzień zapewniona była ciepła woda na potrzeby gospodarstwa domowego, zalecane jest włączenie trybu ogrzewania wody na potrzeby gospodarstwa domowego na stałe."

    Ja tego nie robię, ale jeśli Koledze @szczepan02 zabraknie ciepłej wody, to może sobie ustawić 2, lub 3 razy dziennie włączanie na grzanie c.w.u. wody.

    Kolego @codix oczywiście, że szybciej nagrzeje wodę większa wężownica, ale warto by poszukać w DTR pompy, jakiej wielkości są w zbiornikach wody w oryginalnych bojlerach produkowanych dla Mitsubishi.
    No wlasnie masz 0,8 do bojlera 120l ja mam 2m2 do 200 litrow a do 300 potrzebna jest jeszcze wieksza u mnie teraz przy 24st na zewnatrz pompa moduluje sie juz do 30hz bo nie jest w stanie przekazywac duzej mocy bo powrot wezownicy juz sie robi za cieply.
    Jak zalozysz do 300l baniaka wezownice 0,8 to powrot zaraz bedzie goracy ,pompa sie zmoduluje do 19hz i bedzie grzala taki zbiornik 3 godziny a jak grzeje cwu to nie grzeje co.
    Pompa ma szybko nagrzewac wode.
    Ostatnio edytowane przez codix ; 12-08-2019 o 13:54

  7. #427
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar vr5
    Zarejestrowany
    Nov 2017
    Skąd
    Sosnowiec
    Kod pocztowy
    41-200
    Posty
    2.492

    Domyślnie

    Cytat Napisał codix Zobacz post
    No wlasnie masz 0,8 do bojlera 120l ja mam 2m2 do 200 litrow a do 300 potrzebna jest jeszcze wieksza u mnie teraz przy 24st na zewnatrz pompa moduluje sie juz do 30hz bo nie jest w stanie przekazywac duzej mocy bo powrot wezownicy juz sie robi za cieply.
    Jak zalozysz do 300l baniaka wezownice 0,8 to powrot zaraz bedzie goracy ,pompa sie zmoduluje do 19hz i bedzie grzala taki zbiornik 3 godziny a jak grzeje cwu to nie grzeje co.
    Pompa ma szybko nagrzewac wode.
    Ja na to patrzę z innej strony:
    Mam wężownicę, jaką mam. Nie mam ciepłomierza, więc tak staram się oszacować moc PC.
    Woda w miejscu czujnika w momencie włączenia PC około 27 st.C., a na wylocie +- 36 st.C. Pompa nagrzewa wodę do około 44 st.C. (na czujniku). Czas pracy pompy - około 30 min. Na liczniku prądu przybywa 0,95 kWh. Przy założeniu, że COP około 4, to wychodzi mi, że uśredniona moc wężownicy wynosi około 8 kW.

    Zgadzam się z Tobą, że lepiej by była większa wężownica, ale bez przesady. Znalazłem w sprzedaży bojlery 300 l. niby dedykowane do PC o powierzchni wężownicy ponad 5 m2 i mocy 60 kW. Taką wężownice trudno upchać w bojlerze 300 l. A i moc 60 kW jest podawana chyba dla kopciucha przy temperaturze na zasilaniu 80 st.C. To jest pomieszanie z poplątaniem - jeśli bojler jest dla PC, to powinny być parametry wężownicy dla PC.

    Teraz znalazłem bojler 300 l. jednego z naszych producentów dedykowany dla PC. Tu jest chyba rzetelniejsza informacja:
    - poj 300 l.
    - wężownica do PC 22,5 kW dla 50/10/45 st.C (większa wężownica, górna)
    - wężownica do solarów 26 kW dla 80/10/45 st.C. (wężownica dolna, mniejsza).
    Ogrzewanie: Bez węgla. Gaz z rury, 4 klimy. PC PW 8,0 kW (Daikin Altherma na R32).

  8. #428

    Domyślnie

    Czy ktoś z Państwa ma podłączoną pompę ciepła z kolektorami słonecznymi?
    Jeśli tak, to proszę napisać w jaki sposób?

    Nie chciałbym się pozbywać solarów i zasobnika Kospela dopóki działają.
    Czy jest inny sposób na połączenie tych dwóch instalacji?
    Instalator od kolektorów wspomniał coś o zastosowaniu wymiennika płytowego.

  9. #429
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar vr5
    Zarejestrowany
    Nov 2017
    Skąd
    Sosnowiec
    Kod pocztowy
    41-200
    Posty
    2.492

    Domyślnie

    @szczepan02

    Jeśli tego Zubadana kupiłeś, to podaj na jakich zasadach. Jeśli z montażem, to czy z góry zostało określone, co w to wchodzi.
    Jeśli jest to tylko zakup PC, bez montażu to porzuć to "konsylium instalatorsko-lekarskie" i poszukaj fachowca od pomp, który zmontuje wszystko jak należy, z solarami włącznie.
    Owszem, może się zdarzyć, że fachowiec oceni że ten Twój dość leciwy bojler powinien iść na emeryturę i warto zastąpić go nowym. Ale to Ty jesteś inwestorem i zrobi jak Ci pasuje.
    Nie wierzę, by na FM nie znaleźli się ludzie biegli w tym fachu.
    Musisz się liczyć, że za usługę trzeba zapłacić, ale to normalne. Chyba warto za dobrze wykonaną robotę.

    Nie wiem po co tu się plącze "mędrzec" od solarów.
    Ogrzewanie: Bez węgla. Gaz z rury, 4 klimy. PC PW 8,0 kW (Daikin Altherma na R32).

  10. #430

    Domyślnie

    To jest jeden z tych fachowców, który góry obiecuje a jak przychodzi do realizacji to idzie na łatwiznę.
    Zakup obejmuje montaż, tylko, że instalator przekonuje, abym pozbył się solarów i wtedy bez problemów podłączy pompę.

    Poradę @kulibob: ,,A u ciebie wystarczy przepchać tą ciepłą wodę z góry na dół w miejsce zasilania zimnej wody. Woda się wymiesza i temperatura spadnie."przez dodanie cyrkulacji, też za złą uznał.

    Na obecną chwilę mam założoną pompę bez podłączenia. Wszyscy moi znajomi, którzy mają pompę nie mają kolektorów słonecznych.
    Ostatnio edytowane przez szczepan02 ; 15-08-2019 o 20:42

  11. #431
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar vr5
    Zarejestrowany
    Nov 2017
    Skąd
    Sosnowiec
    Kod pocztowy
    41-200
    Posty
    2.492

    Domyślnie

    Cytat Napisał szczepan02 Zobacz post
    To jest jeden z tych fachowców, który góry obiecuje a jak przychodzi do realizacji to idzie na łatwiznę.
    Zakup obejmuje montaż, tylko, że instalator przekonuje, abym pozbył się solarów i wtedy bez problemów podłączy pompę.
    W głowie się nie mieści. I nie wyobrażam sobie, by fachowiec od PC nie miał elementarnej wiedzy o solarach. Coś kręci. Może zawarł układ ze specem od solarów.

    A może jednak to zwykły partacz?
    Ogrzewanie: Bez węgla. Gaz z rury, 4 klimy. PC PW 8,0 kW (Daikin Altherma na R32).

  12. #432

    Domyślnie

    Chyba nie ma nikt na tym forum takiego zestawu.

    Cytat Napisał vr5 Zobacz post
    @szczepan02

    Owszem, może się zdarzyć, że fachowiec oceni że ten Twój dość leciwy bojler powinien iść na emeryturę i warto zastąpić go nowym. Ale to Ty jesteś inwestorem i zrobi jak Ci pasuje.
    Nie wierzę, by na FM nie znaleźli się ludzie biegli w tym fachu.
    Musisz się liczyć, że za usługę trzeba zapłacić, ale to normalne. Chyba warto za dobrze wykonaną robotę.
    Zastanawiam się czy @vr5 nie masz racji i nie lepiej zainwestować od razu w nowy zbiornik, bo nie wiadomo ile mój jeszcze pożyje.
    Jakie parametry powinien mieć dobry zbiornik pod solary i pompę? Czego szukać? Mam obecnie 300 litrowy.
    Dajcie jakieś propozycje z dwoma wężownicami.
    Ostatnio edytowane przez szczepan02 ; 16-08-2019 o 15:20

  13. #433
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar vr5
    Zarejestrowany
    Nov 2017
    Skąd
    Sosnowiec
    Kod pocztowy
    41-200
    Posty
    2.492

    Domyślnie

    @szczepan02

    Taki znalazłem 300 l. do PC. Moc wężownicy dla PC przy 50/10/45 to 22,5 kW. W sam raz 2 razy większa od nominalnej mocy Twojej pompy. Chyba nie jest zbyt drogi, bo nie jest z nierdzewki. Te ze stali szlachetnej 300 l. są w cenie od 5000 zł. Nie mają anody. Myślę, że ten będzie o połowę tańszy.


    https://galmet.com.pl/pl/produkt/maxi-plus
    Ogrzewanie: Bez węgla. Gaz z rury, 4 klimy. PC PW 8,0 kW (Daikin Altherma na R32).

  14. #434

    Domyślnie

    Mam Galmeta, ale tego bez "plus".
    Wszystko fajnie, ale ma jedną durną rzecz.
    Czujnik temperatury jest montowany bardzo nisko. Dzięki temu po naładowaniu zbiornika szybko (stosunkowo) czujka podłączona do PC wskazuje b. niską temperaturę.
    Ja "ratuję" się ustawiając szeroką histerezę (chyba 30C). Durne to ale działa no i nie dogrzewa mi PC wody cały czas.
    PULSAR NF40, powierzchnia 185m2 (wg normy) + garaż 36m2 w bryle budynku.
    W całym domu podłogówka 230m2, rozstaw rurek 15cm i 10cm.
    Rekuperacja Renovent Excellent 400, PC Mitsubishi Zubadan 11,2kW
    Ściany: porotherm 25 + styropian grafitowy 22cm (0,031), podłoga na gruncie: 30cm styro + 10cm wylewki, podłoga na stropie: 12cm styro + 8cm wylewki, poddasze wełna 40cm (0,033), okna 3 szybowe.
    Kominek bez płaszcza wodnego z lekkim grawitacyjnym rozprowadzeniem powietrza.

  15. #435

    Domyślnie

    Cytat Napisał vr5 Zobacz post

    Taki znalazłem 300 l. do PC. Moc wężownicy dla PC przy 50/10/45 to 22,5 kW. W sam raz 2 razy większa od nominalnej mocy Twojej pompy. Chyba nie jest zbyt drogi, bo nie jest z nierdzewki. Te ze stali szlachetnej 300 l. są w cenie od 5000 zł. Nie mają anody. Myślę, że ten będzie o połowę tańszy.


    https://galmet.com.pl/pl/produkt/maxi-plus
    Dzięki @vr5.
    Fajny ten zbiornik Galmeta. Ma w przeciwności do innych zbiorników na dole mniejszą wężownicę. W opcji podstawowej są dwie anody magnezowe, opcjonalnie tytanowa (działająca bezobsługowo i nie wymagająca serwisowania).
    Dzwoniłem do najbliższego dostawcy i 300 litrowy to koszt ok 4.500zł, 400 litrowy 5.000zł.

    Ja się wykończę z tym moim instalatorem. Dzwoniłem z pytaniem o wspomniany zbiornik Galmeta a on powiedział, że się nie nadaje. Dla niego zbiornik musi mieć wejście do solarów i pompy od dołu. Wtedy najlepiej pracuje. Czyli dwie wężownice, które są takiej samej długości nawinięte jedna w środku zbiornika a druga przy niej.
    Widział ktoś taki układ jak w zbiorniku Kospel SWPC Termo Magnum 300 tylko z 2 wężownicami?
    Ostatnio edytowane przez szczepan02 ; 16-08-2019 o 18:43

  16. #436

    Domyślnie

    Jak w tej cenie to poszukaj już lepiej z nierdzewki, ja za Chełchowskiego 300 l z wężownicą 3,8 m2, zapłaciłem 4700 już z przesyłką, żadne anody Cię nie interesują, w ofercie mają i z dwiema wężownicami, ja nie żałuje.

  17. #437
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar vr5
    Zarejestrowany
    Nov 2017
    Skąd
    Sosnowiec
    Kod pocztowy
    41-200
    Posty
    2.492

    Domyślnie

    Cytat Napisał nobilitas Zobacz post
    Jak w tej cenie to poszukaj już lepiej z nierdzewki, ja za Chełchowskiego 300 l z wężownicą 3,8 m2, zapłaciłem 4700 już z przesyłką, żadne anody Cię nie interesują, w ofercie mają i z dwiema wężownicami, ja nie żałuje.
    Chełchowski chyba jeszcze nie ma w ofercie bojlerów 300 l dedykowanych dla PC i instalacji solarnej. Ktoś kto decyduje się na zakup ze stali nierdzewnej albo powinien się rozejrzeć za zbiornikami produkowanymi poza Polską, albo zamówić np u Chełchowskiego, ale pod PC i solary. Pewnie mu zrobią. Jest kwestią czasu, gdy podejmą produkcję seryjną, bo u nas przybywa PC.

    To, że Kolega @szczepan02 ma problem z podłączeniem c.w.u. do istniejącego bojlera wynika chyba z tego, że monterzy chcą ekstra premii.
    Jeśli dobrze zrozumiałem to te 3000 złotych chce fachowiec od solarów - nie wiadomo za co.

    Co za problem przepiąć solary na górną wężownicę? Co za problem zmienić kąt ustawienia panel solarów (jeśli by były "rury" to tak samo) by odpowiednio zmniejszyć ich sprawność cieplną pod mniejszą wężownicę by ją dopasować do pracy w lecie? Jeśli ustawimy panele prawie pionowo, to w lecie ich sprawność spadnie o około 30 %, ale za to w okresie jesienno-zimowym trochę więcej wrzucą ciepła do wężownicy.


    Jak zauważyłem, to moc wężownic do solarów są określone dla 80/10/45 st., a dla dla wężownic dla PC 50/10/45 st.
    Dla zbiorników o tych samych pojemnościach i zbliżonych powierzchni wężownic przelicznik mocy solar/PC wychodzi mniej więcej 1:3

    PC Zubadan to inwerter i moc jej dopasuje się do dolnej wężownicy.
    Jeśli się mylę, to proszę mnie poprawić
    Ogrzewanie: Bez węgla. Gaz z rury, 4 klimy. PC PW 8,0 kW (Daikin Altherma na R32).

  18. #438

    Domyślnie

    A czy taki Chełchowski się nada?

    https://www.chelchowski.pl/oferta/14...do-pomp-ciepla
    https://www.chelchowski.pl/pliki/karty/POPMA_CIEPA.pdf

    Cena tego pierwszego ze zwiększoną wężownicą 300l to 5541,15 brutto
    Drugi poniżej wymiennik KOMBI 7 403,37 brutto. (Cena ze strony producenta)
    Ostatnio edytowane przez szczepan02 ; 17-08-2019 o 13:09

  19. #439
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar vr5
    Zarejestrowany
    Nov 2017
    Skąd
    Sosnowiec
    Kod pocztowy
    41-200
    Posty
    2.492

    Domyślnie

    Dużo kombinujesz. Kupiłeś pompę Zubadan, czyli jak mówi CNC "Mercedesa" wśród pomp. To nie jakaś stara chińszczyzna on-off, a nowoczesna pompa i wszystko ma co trzeba.

    Jesteś przywiązany do solarów, więcej - zadowolony, to je sobie możesz zostawić.

    Solary to na dzisiaj przestarzała technologia. Nie wiem, czy warto wydawać dodatkowe 8 tys. złotych by "dać nowe życie" temu urządzeniu.

    Jeśli decydujesz się na nowy bezobsługowy zbiornik, a masz w kotłowni tyle miejsca, że zmieści się obok starego to czy nie wystarczy dokupić nowy, dedykowany do "Mercedesa"? Ten nowy ze stali nierdzewnej Fachowiec od PC podłączy do c.w.u. jak trzeba.
    Na pewno będzie wiedział jak zrobić by oba systemy działały.

    A temu gościowi od solarów najlepiej "podziękuj".
    Ogrzewanie: Bez węgla. Gaz z rury, 4 klimy. PC PW 8,0 kW (Daikin Altherma na R32).

  20. #440
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu...
    kulibob

    Zarejestrowany
    May 2015
    Skąd
    ble ble ble
    Posty
    6.357

    Domyślnie

    Cytat Napisał vr5 Zobacz post

    Solary to na dzisiaj przestarzała technologia. Nie wiem, czy warto wydawać dodatkowe 8 tys. złotych by "dać nowe życie" temu urządzeniu.
    .
    Może przestarzała ale ja po zmianie mojego DIY na fabryczne jestem jak narazie mega zadowolony. w szczycie sezonu przegrzeje ale trzeba pokombinować z basenem.
    Co prawda 8k za bojler bym nie dał tyle to cała instalacja solarna nie kosztuje.

    Co do solarów
    To pompa na górę solar na dole zostawić lub pompa na dół a solar na górę i cyrkulacja dołu z górą przez małą pompkę.

    Mam cyrkulację w szeregowo połączonych dwuch 100l bolerach i mam 200l ogrzane do 50-60*C pomimo malutkiej wężownicy pod solary
    Ok 150m2 ogrzewanej powierzchni(116 użytkowej ogrzewanej)+ nieogrzewany garaż45m2 + stryszek
    Temperatura 22,5-24*C
    U skosy i strop=0.14;U stryszek skosy =0,26 ściany=0.17; podłoga=0.23.
    CO Podłogówka 3KW DIY + 2x PC PP kaisai 2,6/2,9kW
    CWU 300l+ 2x1,5kW + Kolektor słoneczny 7,8m2 absorbera+wymiennik basenowy.
    1,88kWp + Solar Boster 3000 do CWU i CO
    4,55kWp qcells G8 + Fronius 3.7kW
    Koza 2-6kW,
    Reku+GGWC

    4,3kW 29 W/m2 wg ciepłowłaściwie.pl

Strona 22 z 33

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony