dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 87 z 103
Pokaż wyniki od 1.721 do 1.740 z 2059
  1. #1721

    Domyślnie

    Cytat Napisał d7d Zobacz post
    Tak, wiem i trzeba to czytać ze zrozumieniem.
    Postaram się wyjaśnić przyjęte w tym kalkulatorze założenia
    1. wartość opałowa drewna - 5,17 kWh/kg ?? - błędne założenia
    2. sprawność kominka - 85% ?? - błędne założenie
    3. podana emisja NOx z kotła gazowego dotyczy kotłów klasy 3 a nie klasy 5

    Temat o którym rozmawiamy (wałkujemy) to nie jest o zastępowaniu spalanie gazu zamiast spalania drewna w kominkach tylko znaczące większej emisji NOx ze spalania drewna w stosunku do spalania gazu.
    Sam podajesz:
    - drewno = 0,228 g/kWh
    - gaz = 0,166 g/kWh
    Czy sam podałeś że ze spalania drewna jest 37% więcej NOx niż z gazu.


    Współczesne kondensacyjne kotły gazowe klasy 5 mają emisją NOx na poziomie < 35mg/kWh = 0,035 g/kWh
    A Ty podajesz emisję NOx z kominka na poziomie 0,228 g/kWh
    Czyli 0,228/0,035=6,5 razy większą i to przy błędnych założeniach
    (patrz p.1 i p.2)

    Uwzględniając p.1 - 4,2 kWh/kg i p.2 - sprawność 80% to emisja z kominka będzie na poziomie 0,300 g/kWh czyli ~8,5 razy większa niż z kondensacyjnego kotła gazowego klasy 5.


    PS - czytując emisję np. NOx nie podawaj 9 cyfr po przecinku

    PS 2 Nie można bezkrytycznie podchodzić do informacji publikowanych w internecie !!
    "Szanowny kolego" dane o emisji z linku podałem w celu udowadnianie Ci, że emisja NOx z drewna nie jest 2,5 razy (czyli będzie to chyba 250%) większa niż gazu.
    Rozumie robiłeś badania.
    Rzeczywiście różnica kolosalna przy liczbach. Robię Ctrl-C potem Ctrl-V i mam to gdzieś, a jak masz problem z odczytem takich liczb to nie moja wina.

    Do PS2 to dokładnie Ciebie to dotyczy. Nie jest to moja opinia.
    To tyle misiaczku. Pa.
    No i zapomniałby. Pamiętaj patrz globalnie.

  2. #1722
    ELITA FORUM (min. 1000)
    marcin225

    Zarejestrowany
    Jun 2017
    Skąd
    Zachodniopomorskie
    Posty
    1.845

    Domyślnie

    Już za ok 2 tygodnie wchodzą do mnie na budynek kominek robić Aż sam jestem ciekawy jak to wyjdzie (oczywiście z obudową).

  3. #1723

    Domyślnie

    Cytat Napisał marcin225 Zobacz post
    Już za ok 2 tygodnie wchodzą do mnie na budynek kominek robić Aż sam jestem ciekawy jak to wyjdzie (oczywiście z obudową).
    Gratulacje.

  4. #1724
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar d7d
    Zarejestrowany
    Sep 2014
    Skąd
    Poznań
    Posty
    10.863

    Domyślnie

    Cytat Napisał vvvv Zobacz post
    To tyle misiaczku.
    Tak rozmawiasz z kolegami z przedszkola ?
    To jest FM a nie przedszkole lub gimnazjum.
    Trzymaj poziom.

    Nie muszę robić badań.
    Wystarczy przeczytać informacje w normie dotyczącej kotłów i w instrukcjach obsługi.
    Cytuję także wyniki badań z poważanego Instytutu KOBiZE IOŚ-PIB.
    Instytut Ochrony Środowiska - Państwowy Instytut Badawczy
    https://www.kobize.pl/uploads/materi...nie_na_mwh.pdf

    PS Sprawdź emisję NOx w dowolnej instrukcji gazowego kotła kondensacyjnego klasy 5.
    Wszystkie dobre mają emisję poniżej 35mg/ kWh = 0,035 g/kWh.
    Twój kominek ma emisje NOx = 0,277 g/kWh.
    Ostatnio edytowane przez d7d ; 08-09-2019 o 21:11 Powód: PS
    My zostajemy w UE !!
    #StopRussia !!

  5. #1725

    Domyślnie

    Cytat Napisał d7d Zobacz post
    Tak rozmawiasz z kolegami z przedszkola ?
    To jest FM a nie przedszkole lub gimnazjum.
    Trzymaj poziom.

    Nie muszę robić badań.
    Wystarczy przeczytać informacje w normie dotyczącej kotłów i w instrukcjach obsługi.
    Cytuję także wyniki badań z poważanego Instytutu KOBiZE IOŚ-PIB.
    Instytut Ochrony Środowiska - Państwowy Instytut Badawczy
    https://www.kobize.pl/uploads/materi...nie_na_mwh.pdf

    PS Sprawdź emisję NOx w dowolnej instrukcji gazowego kotła kondensacyjnego klasy 5.
    Wszystkie dobre mają emisję poniżej 35mg/ kWh = 0,035 g/kWh.
    Twój kominek ma emisje NOx = 0,277 g/kWh.
    Serio nie gimbaza? No a piszesz jakbyś tam był.
    No patrz i przeczytaj jeszcze raz.
    Cytat Napisał vvvv Zobacz post
    "Drogi chłopcze" tak krótko.
    Dane z arkusza Vieśka z 2018r oparte o dane z ośrodka, który jest związanym z badaniem emisji, a jest on częścią pewnego instytut. Nie takiego pseudo instytutu.
    drewno 0,227703985
    gaz 0,166322188
    propan 0,229787234

    Wszystko w g/kWh.
    Ten ośrodek to właśnie KOBiZE na których jest oparty arkusz Vieśka.
    Musisz tam zadzwonić i uświadomić im, że mają złe dane, że Twoje lepsze. Takich "fachofcóf" jak Ty to na pewno posłuchają.
    No fakt sprawność kotła gazowego 3 klasy to 94%, a 5 to nie wiem ile może 200%. Zresztą ja nawet nie wiem co to kocioł gazowy 3 czy 5 klasy. Nigdy mi to do szczęścia nie było potrzebne, bo nigdy nie chciałem spalać ruskiego gazu w szwbaskim kociołku gazowym.
    Koniec. Pa.

  6. #1726
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar d7d
    Zarejestrowany
    Sep 2014
    Skąd
    Poznań
    Posty
    10.863

    Domyślnie

    Cytat Napisał vvvv Zobacz post
    No fakt sprawność kotła gazowego 3 klasy to 94%, a 5 to nie wiem ile może 200%.

    Zresztą ja nawet nie wiem co to kocioł gazowy 3 czy 5 klasy.


    Nigdy mi to do szczęścia nie było potrzebne, bo nigdy nie chciałem spalać ruskiego gazu w szwbaskim kociołku gazowym.
    Polecam przeczytanie ze zrozumieniem normy
    PN-EN 15502-1+A1:2015-10
    Kotły grzewcze opalane gazem -- Część 1: Ogólne wymagania i badania

    strona 82,
    p. 8.13 NOx
    8.13.1 Requirement
    Table 4 - NOx classes
    NOx-Classes 5 - Limit NOx = 70 mg/kWh

    Tabele o których piszesz - Excel by Viessmann dotyczy kotłów gazowych klasy 3 - Limit NOx = 150 mg/kWh

    Skoro nie wiesz co to są klasy kotłów, to dlaczego zabierasz głos na ten temat?
    Sprawność kondensacyjnego kotła gazowego wynosi do ok. 109% w korzystnych warunkach.
    Pewnie też nie wiesz co to jest wartość opałowa paliw i ciepło spalania.

    Pomogę
    Wartość opałowa oraz ciepło spalania to dwa parametry informujące nas o ilości ciepła dostarczonego do otoczenia poprzez całkowite i zupełne spalanie gazu.

    Są one jednak podane dla innych warunków. Wartość opałowa to ilość energii wydzielanej przy spalaniu gazu, w taki sposób aby para wodna zawarta w spalinach nieuległa skropleniu. Ciepło spalania to ilość energii wydzielanej przy spalaniu gazu w taki sposób że para wodna zawarta w spalinach zupełnie sie wykrapla a produkty spalania są oziębiane do temperatury początkowej. Zawsze ciepło spalania jest większe niż wartość opałowa. W przypadku gazu zimnego wysokometanowego typu E normy mówią o:

    wartości opałowej minimum 31 MJ/m3
    ciepło spalania minimum 38 MJ / m3

    Jak widać różnica w przypadku popularnego gazu zimnego pomiędzy tymi dwoma wartościami wynosi ponad 22 %! Różnicę pomiędzy ciepłem spalania a wartością opałową wykorzystują gazowe piece kondensacyjne, które dzięki częściowemu wykraplaniu spalin uzyskują sprawność ponad 100 %. Jako punkt odniesienia w sprawności wg norm europejskich uznaje się właśnie wartość opałową.
    PS - źródło http://www.instalacje-gazowe.info/9-...-gazu-ziemnego
    Ostatnio edytowane przez d7d ; 08-09-2019 o 22:00 Powód: PS
    My zostajemy w UE !!
    #StopRussia !!

  7. #1727

    Domyślnie

    Cytat Napisał d7d Zobacz post
    Polecam przeczytanie ze zrozumieniem normy
    PN-EN 15502-1+A1:2015-10
    Kotły grzewcze opalane gazem -- Część 1: Ogólne wymagania i badania

    strona 82,
    p. 8.13 NOx
    8.13.1 Requirement
    Table 4 - NOx classes
    NOx-Classes 5 - Limit NOx = 70 mg/kWh

    Tabele o których piszesz - Excel by Viessmann dotyczy kotłów gazowych klasy 3 - Limit NOx = 150 mg/kWh

    Skoro nie wiesz co to są klasy kotłów, to dlaczego zabierasz głos na ten temat?
    Sprawność kondensacyjnego kotła gazowego wynosi do ok. 109% w korzystnych warunkach.
    Pewnie też nie wiesz co to jest wartość opałowa paliw i ciepło spalania.

    Pomogę


    PS - źródło http://www.instalacje-gazowe.info/9-...-gazu-ziemnego
    No widzisz nie wiedziałem, że jest coś takiego jak nox 5 w najnowszych piecykach gazowych wymaganych obowiązkowo chyba od 2018 roku. Tylko w tym samym czasie w 2015 UE prowadziła również normy emisji dla kominków i kotłów pellet, tak jak dla kociołków gazowych. Od 2020 roku nie ma możliwości sprzedaż kotłów nie spełniających norm emisji. . Faktycznie arkusz Vieska porównuje stare do starego, ale gdy porówna się nowe dane proporcje zostaną takie same.

  8. #1728
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar d7d
    Zarejestrowany
    Sep 2014
    Skąd
    Poznań
    Posty
    10.863

    Domyślnie

    Nie, sprawdź jaka jest dopuszczalna emisja NOx dla nowych kominków.
    Urządzenia wprowadzane do obrotu i do użytkowania

    Kominki, piece, kuchenki wprowadzane do obrotu i do użytkowania
    od 1 stycznia 2022 roku musiały spełniać następujące wymogi sezonowej efektywności energetycznej i emisji zanieczyszczeń dla sezonowego ogrzewania pomieszczeń określone w przepisach rozporządzenia Komisji UE:


    • sezonowa efektywność energetyczna – nie może być niższa niż 65% dla ogrzewaczy z zamkniętą komorą spalania wykorzystujących inne paliwo niż pelet oraz nie może być niższa niż 30% dla ogrzewaczy z otwartą komorą spalania,

    • emisje cząstek stałych (PM) – nie mogą przekraczać 40 mg/m3 dla ogrzewaczy z zamkniętą komorą spalania wykorzystujących inne paliwo niż pelet oraz nie mogą przekraczać 50 mg/m3 dla ogrzewaczy z otwartą komorą spalania,

    • emisje organicznych związków gazowych (OGC) – nie mogą przekraczać 120 mgC/m3 dla ogrzewaczy z zamkniętą komorą spalania wykorzystujących inne paliwo niż pelet,

    • emisje tlenku węgla (CO) – nie mogą przekraczać 1500 mg/m3 dla ogrzewaczy z zamkniętą komorą spalania wykorzystujących inne paliwo niż pelet oraz nie mogą przekraczać 2000 mg/m3 dla ogrzewaczy z otwartą komorą spalania,

    • emisje tlenków azotu (NOx) – nie mogą przekraczać 200 mg/m3 dla ogrzewaczy z zamkniętą komorą spalania.
    https://kratki.com/pl/polskie-komink...mami-unijnymi/

    Ośmioletni kondensacyjny kocioł gazowy emituje NOx < 30 mg/kWh.
    Dobry współczesny kominek spełniający wymagania Ekoprojekt emituje NOx na poziomie ok. 150 mg/kWh.
    150 / 30 = 5.

    Dobry współczesny kominek, spełniający wymagania Ekoprojekt,
    emituje 5 razy więcej NOx niż współczesny kondensacyjny kocioł gazowy klasy 5.

    CBDU
    Ostatnio edytowane przez d7d ; 09-09-2019 o 11:55 Powód: uzupełnienie: Ekoprojekt i klasa 5
    My zostajemy w UE !!
    #StopRussia !!

  9. #1729
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kominki Piotr Batura
    Zarejestrowany
    Jan 2011
    Skąd
    Łaziska 29 k. Wągrowca
    Kod pocztowy
    62-100
    Posty
    10.403
    Kominki i piece kominkowe z których ciepło nie ucieka kominem. Prowadzimy Szkołę Kominkową Instalacje piecokominków dobrej jakości na terenie całego kraju www.kominki-batura.pl Lokalizacja: POLSKA, Tel. 502 607 546

    Domyślnie

    Wygląda na to, że i tu kolektor nie wytrzymał....ścieki leją się żywcem do Wisły jak w bliźniaczym wątku.... Pozdrowienia dla moderatorów! Głuchych, ślepych i niemych...

  10. #1730
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar d7d
    Zarejestrowany
    Sep 2014
    Skąd
    Poznań
    Posty
    10.863

    Domyślnie

    Może nie czytałeś tego tematu od miejsca w którym vvvv przekonywał że ma zapalenie spojówek od NOx (i jest to możliwe) bo kotły gazowe emitują znaczenie więcej NOx niz kominki na drewno.
    Może masz takie samo zdanie na temat emisji NOx jak vvvv.
    Nie wiedzę i nie widziałem żadnego wylewu ścieku w postach w tym temacie.

    Tylko tego tematu - emisja NOx - dotyczy bieżąca dyskusja.
    Ostatnio edytowane przez d7d ; 09-09-2019 o 14:13
    My zostajemy w UE !!
    #StopRussia !!

  11. #1731
    Banned
    niktspecjalny

    Zarejestrowany
    Apr 2006
    Skąd
    Lublin
    Kod pocztowy
    20-247
    Dzielnica
    Konkretna
    Posty
    15.683
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    18

    Domyślnie

    Temat :wymiana doświadczeń -kominki - róbcie kominki -itd. Persona d7d wprowadza opinie publiczną w błąd. Nakręca niepotrzebnie ludzi i mąci.Przecież nie ma musu by mu odpowiadać ale jak posuwa się do takich skrajnych głupot ,niestety coś trzeba odpowiedzieć ,a przez to robi się zamieszanie.To jego wina. To przez niego nikt tu nie chce zaglądać ,a wytłumaczenie mu już czegoś - jakiegoś zagadnienia, graniczy z cudem.Założymy mu jego wątek.Niech tam się doświadcza.

  12. #1732

    Domyślnie

    Od kominków zapalenia spojówek i nie tylko, bo nawet raka można dostać od:

    • emisje organicznych związków gazowych (OGC) – nie mogą przekraczać 120 mgC/m3 dla ogrzewaczy z zamkniętą komorą spalania wykorzystujących inne paliwo niż pelet,
    bo to syf niesamowity:




    który zupełnie nie jest emitowany przez kotły gazowe.

  13. #1733

    Domyślnie

    d7d już ci pisałem, że p.... i o co chodziło z tymi spojówkami. Oczywiście napisałem, że zakaz używania kominków i biomasy w Krakowie czy Wrocławiu do debilizm. Tyle.
    Żegnaj.

  14. #1734

    Domyślnie

    Cytat Napisał muchenz Zobacz post
    Od kominków zapalenia spojówek i nie tylko, bo nawet raka można dostać od:



    bo to syf niesamowity:




    który zupełnie nie jest emitowany przez kotły gazowe.
    Faktycznie gaz to super czyste paliwo. Miód cud malina. Następny orzeł wrócił. Co tam u Tchórzewskiego i Namińskiego słychać?
    Zainteresuj się co się dzieje we Wrocku, a tam nie ma kominków, z poziomem NOx i O3. No i u szwabów co spalacją czysty ekologiczny gaz w ogromnych ilościach. W Krakowie też będzie to samo.
    No zapamiętaj i patrz globalnie.

  15. #1735

    Domyślnie

    Cytat Napisał niktspecjalny Zobacz post
    Temat :wymiana doświadczeń -kominki - róbcie kominki -itd. Persona d7d wprowadza opinie publiczną w błąd. Nakręca niepotrzebnie ludzi i mąci.Przecież nie ma musu by mu odpowiadać ale jak posuwa się do takich skrajnych głupot ,niestety coś trzeba odpowiedzieć ,a przez to robi się zamieszanie.To jego wina. To przez niego nikt tu nie chce zaglądać ,a wytłumaczenie mu już czegoś - jakiegoś zagadnienia, graniczy z cudem.Założymy mu jego wątek.Niech tam się doświadcza.
    No i to kolejne podsumowanie tej persony. Kuźwa dostałem kolejną radę i jakoś nie wiem czemu nie posłuchałem.
    Cytat Napisał kemot_p Zobacz post
    Jaki jest sens wchodzić w dyskusję z "wikipediowym ekspertem od wszystkiego", zwykłym trollem, który po usunięciu z forum wątków politycznych próbuje się odnaleźć w wątkach budowlanych z opłakanym, żenującym skutkiem? Na takich polecam listę ignorowanych i po temacie.

  16. #1736
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu...
    kulibob

    Zarejestrowany
    May 2015
    Skąd
    ble ble ble
    Posty
    6.357

    Domyślnie

    Już mam ochotę sobie przepalić ale ciągle za gorąco w domu. Już badyle zapakowałem i czekam na okazje
    Ok 150m2 ogrzewanej powierzchni(116 użytkowej ogrzewanej)+ nieogrzewany garaż45m2 + stryszek
    Temperatura 22,5-24*C
    U skosy i strop=0.14;U stryszek skosy =0,26 ściany=0.17; podłoga=0.23.
    CO Podłogówka 3KW DIY + 2x PC PP kaisai 2,6/2,9kW
    CWU 300l+ 2x1,5kW + Kolektor słoneczny 7,8m2 absorbera+wymiennik basenowy.
    1,88kWp + Solar Boster 3000 do CWU i CO
    4,55kWp qcells G8 + Fronius 3.7kW
    Koza 2-6kW,
    Reku+GGWC

    4,3kW 29 W/m2 wg ciepłowłaściwie.pl

  17. #1737

    Domyślnie

    No ja w głowie ma budowę pieca chlebowego, ale krucze cały czas brak czasu. Będę se palił kiedy chce i robił pyszne chlebki oraz pizze.

  18. #1738
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu...
    kulibob

    Zarejestrowany
    May 2015
    Skąd
    ble ble ble
    Posty
    6.357

    Domyślnie

    Myślałem o zwykłym grilu murowanym i może wędzarni. Tylko niewiem jakto się ma do tej chorej ustawy anty smogowej bo Krakowie to nawet grile murowane sa nielegalne
    Ok 150m2 ogrzewanej powierzchni(116 użytkowej ogrzewanej)+ nieogrzewany garaż45m2 + stryszek
    Temperatura 22,5-24*C
    U skosy i strop=0.14;U stryszek skosy =0,26 ściany=0.17; podłoga=0.23.
    CO Podłogówka 3KW DIY + 2x PC PP kaisai 2,6/2,9kW
    CWU 300l+ 2x1,5kW + Kolektor słoneczny 7,8m2 absorbera+wymiennik basenowy.
    1,88kWp + Solar Boster 3000 do CWU i CO
    4,55kWp qcells G8 + Fronius 3.7kW
    Koza 2-6kW,
    Reku+GGWC

    4,3kW 29 W/m2 wg ciepłowłaściwie.pl

  19. #1739

    Domyślnie

    Cytat Napisał kulibob Zobacz post
    Myślałem o zwykłym grilu murowanym i może wędzarni. Tylko niewiem jakto się ma do tej chorej ustawy anty smogowej bo Krakowie to nawet grile murowane sa nielegalne
    Ja uważam, że taki zapis to tylko w większych miastach jak Kraków czy Wrocław. Widziałem dla małopolski, ale to tylko chodziło o sprzedaż. No bez jaj jak nie będzie można ogniska zapalić. Zresztą chyba z Czyste powietrze można było dostać dofinansowanie do ekogrochu to maja go za chwilę zakazać. Kurcze pellet na OZE były u mnie w gminie z dofinansowania o co też zakaz. Ja będę budował. Do Włoch nie muszę jechać co by dobra pizze z pieca zjeść.

  20. #1740
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu...
    kulibob

    Zarejestrowany
    May 2015
    Skąd
    ble ble ble
    Posty
    6.357

    Domyślnie

    Z pizzy to maszynkę do chleba ustawiam na ciasto a pizza w normalnie w piekarniku
    Ok 150m2 ogrzewanej powierzchni(116 użytkowej ogrzewanej)+ nieogrzewany garaż45m2 + stryszek
    Temperatura 22,5-24*C
    U skosy i strop=0.14;U stryszek skosy =0,26 ściany=0.17; podłoga=0.23.
    CO Podłogówka 3KW DIY + 2x PC PP kaisai 2,6/2,9kW
    CWU 300l+ 2x1,5kW + Kolektor słoneczny 7,8m2 absorbera+wymiennik basenowy.
    1,88kWp + Solar Boster 3000 do CWU i CO
    4,55kWp qcells G8 + Fronius 3.7kW
    Koza 2-6kW,
    Reku+GGWC

    4,3kW 29 W/m2 wg ciepłowłaściwie.pl

Strona 87 z 103

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony