dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 20
  1. #1
    DOMOWNIK FORUM (min. 500) Avatar skrabi
    Zarejestrowany
    Sep 2012
    Skąd
    Wrocław
    Posty
    718
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    1

    Domyślnie Jak prawidłowo wykonać uziom i odgromówkę przy izolowanej płycie fundamentowej?

    Po lekturze artykułu Edwarda Musiała "UZIOMY FUNDAMENTOWE I PARAFUNDAMENTOWE" mam kilka wątpliwości w temacie poprawnego wykonania uziomu i odgromówki przy izolowanej płycie fundamentowej?

    Czy uziom otokowy połączony z GSW wystarczy, czy muszę jeszcze zastosować kratę wyrównawczą w podłodze budynku?
    Budynek ma wymiary 10x16m, przy czym składa się jakby z dwóch brył 10x10m dom i dołączony do niego garaż 7x6m.
    Płytę mam już wylaną i nie łączyłem bednarki ze zbrojeniem płyty.

    Czy odgromówkę mogę podłączyć do tego samego uziomu otokowego co GSW?
    Buduję drugi dom, tym razem szkieleciak.

  2. #2

    Domyślnie

    Kierownik budowy śpi ?
    A może projektant zaspał i nie był na tej lekcji ?
    Murarz i leśnik to nie rzemieślnik.
    A malarz to paprok, że o hydrauliku nie wspomnę.

  3. #3
    DOMOWNIK FORUM (min. 500) Avatar skrabi
    Zarejestrowany
    Sep 2012
    Skąd
    Wrocław
    Posty
    718
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    1

    Domyślnie

    1. kierownik budowy nie jest elektrykiem
    2. mam projekt uziomu i odgromówki, ale po lekturze wspomnianego artykułu mam wątpliwości, więc chciałbym się skonsultować

    mam nadzieję, że masz coś konstruktywnego do dodania, bo jak na razie to twój komentarz nic nie wnosi
    Buduję drugi dom, tym razem szkieleciak.

  4. #4

    Domyślnie

    Mam. Coś konkretnego.
    Zatrudnić dodatkowo kierownika robót branżowych, i po kłopocie.

    Będzie umiał czytać projekty ... chyba.
    Murarz i leśnik to nie rzemieślnik.
    A malarz to paprok, że o hydrauliku nie wspomnę.

  5. #5

    Domyślnie

    Cytat Napisał skrabi Zobacz post
    Po lekturze artykułu Edwarda Musiała "UZIOMY FUNDAMENTOWE I PARAFUNDAMENTOWE" mam kilka wątpliwości w temacie poprawnego wykonania uziomu i odgromówki przy izolowanej płycie fundamentowej?

    1. Czy uziom otokowy połączony z GSW wystarczy, czy muszę jeszcze zastosować kratę wyrównawczą w podłodze budynku?
    Budynek ma wymiary 10x16m, przy czym składa się jakby z dwóch brył 10x10m dom i dołączony do niego garaż 7x6m.
    Płytę mam już wylaną i nie łączyłem bednarki ze zbrojeniem płyty.

    2. Czy odgromówkę mogę podłączyć do tego samego uziomu otokowego co GSW?
    1. Wystarczy.
    2. Do tego samego, ale nie w tym samym punkcie.

    W tej chwili nawet gdybyś odkuł kawałek zbrojenia w płycie i do niego się podłączył to nic to nie da.
    Zbrojenie zapewne było wiązane drutem wiązałkowym, a to nie jest 100% pewne połączenie elektryczne.

  6. #6
    DOMOWNIK FORUM (min. 500) Avatar skrabi
    Zarejestrowany
    Sep 2012
    Skąd
    Wrocław
    Posty
    718
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    1

    Domyślnie

    @robertsz

    dzięki za konstruktywną odpowiedź

    co do zbrojenia to jest tak jak piszesz, czy ew. ma sens poprowadzenie jakiejś kraty wyrównawczej pod posadzką czy nie ma to znaczenia?
    Buduję drugi dom, tym razem szkieleciak.

  7. #7

    Domyślnie

    Krata wyrównawcza..... robisz jakieś laboratorium WN (wysokich napięć) czy normalny domek jednorodzinny?

    Za dużo naukowych artykułów, za mało dniówek na budowie

  8. #8

    Domyślnie

    Przy założeniu że dom jest oparty na konstrukcji żelbetowej (2 kondygnacje łączone słupami i rdzeniami + stropy monolit) a zbrojenie jest połączone w sposób pewny (złączki albo spawy) czy jest sens wykonywać zwody na zewnątrz budynku czy raczej można wykorzystać zbrojenie rdzeni żelbetowych jako odprowadzenie prądu udarowego. Izolowana płyta połączona u dołu z otokiem zabezpieczonym antykorozyjnie(zalanym w betonowej ostrodze). Blaszana obróbka attyki normowej grubości połączona ze zbrojeniem tejże + coś pionowego dla ochrony ew sprzętów na dachu ( dach płaski )?

  9. #9
    DOMOWNIK FORUM (min. 500) Avatar skrabi
    Zarejestrowany
    Sep 2012
    Skąd
    Wrocław
    Posty
    718
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    1

    Domyślnie

    Cytat Napisał robertsz Zobacz post
    Za dużo naukowych artykułów, za mało dniówek na budowie
    jak bym słuchał tylko budowlańców to bym dobrze nie skończył, w większości przypadków albo czegoś się nie da albo tak się nie robi
    Buduję drugi dom, tym razem szkieleciak.

  10. #10

  11. #11

    Domyślnie

    Chłopaku śmiało ci wystarczy otok powiem wiecej - wystarczy wbić pare szpilek !!!

  12. #12

    Domyślnie

    Cytat Napisał orto Zobacz post
    Chłopaku śmiało ci wystarczy otok powiem wiecej - wystarczy wbić pare szpilek !!!

    Bzdura.
    Dowiedziałeś się o tym od murarzy czy od stolarza?


  13. #13
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar Remiks
    Zarejestrowany
    Dec 2011
    Kod pocztowy
    58-560
    Posty
    4.686
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    16

    Domyślnie

    I raz mozna pisać bzdura a innym razem nie to może mod się wypowie w temacie uziomu wyrównawczego bo pewnie jest od tego specem. Filmiki są bzdurne i tyle, kasującemu wpisy proponuje dorysować sobie zbrojenie płyty i połączyć z gsu czy gsw jak kto zwał i rozrysować to na nowo.
    Aby być mądrym, nie wystarczy mieć wiele ksiąg: osioł dźwigający na grzbiecie wiele książek nie jest przez to mądrzejszy.
    Mark Twain "Nigdy nie dyskutuj z idiotą! Najpierw sprowadzi Cię do swojego poziomu, a potem pokona doświadczeniem... "

  14. #14

    Domyślnie

    Cytat Napisał brencik Zobacz post
    Bzdura.
    Dowiedziałeś się o tym od murarzy czy od stolarza?

    Chcesz mi powiedziec ze kazdy jeden domek jednorodzinny ma uziom fundamentowy (poprawnie wykonany, a nie 'wąs' podpiety do zbrojenia ) albo otokowy?

  15. #15

    Domyślnie

    Musi mieć. To wynika z przepisów.

  16. #16

    Domyślnie

    Cytat Napisał brencik Zobacz post
    Musi mieć. To wynika z przepisów.
    A uziom punktowy ("szpilki") nie moga byc? Chyba zyjemy w innych rzeczywistosciach

  17. #17

    Domyślnie

    Cytat Napisał orto Zobacz post
    A uziom punktowy ("szpilki") nie moga byc? Chyba zyjemy w innych rzeczywistosciach
    Mogą być. Tylko wypada zadać sobie pytanie, co z żywotnością różnych rodzajów uziemień, i co z ich konserwacją?
    Murarz i leśnik to nie rzemieślnik.
    A malarz to paprok, że o hydrauliku nie wspomnę.

  18. #18

    Domyślnie

    Cytat Napisał elpapiotr Zobacz post
    Mogą być. Tylko wypada zadać sobie pytanie, co z żywotnością różnych rodzajów uziemień, i co z ich konserwacją?
    Slyszalem juz bajki o bednarce ktora wyparowala... Jak dla mnie poki co bajki, chyba ze masz inne doswiadczenia? jakies zdjecia?

  19. #19

    Domyślnie

    Mam inne doświadczenia. A fotki ma Wiki - https://www.google.pl/search?q=skoro...ih=946#imgrc=_
    Murarz i leśnik to nie rzemieślnik.
    A malarz to paprok, że o hydrauliku nie wspomnę.

  20. #20
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    krzcel

    Zarejestrowany
    Jul 2014
    Skąd
    śląsk górny/małopolska
    Posty
    517

    Domyślnie

    Cytat Napisał orto Zobacz post
    Jak dla mnie poki co bajki, chyba ze masz inne doswiadczenia?
    Myślę, że głównym powodem korozji bednarki są prądy błądzące. Tą teorię by potwierdzało, że na tzw. "wiosze" widziałem całkiem ładną kilkuletnią bednarkę a na terenach miejskich i przemysłowych stan uziomów po kilku latach eksploatacji - fatalny.
    Tak czy inaczej, co cię boli w uziomie fundamentowym? Przecież to jest tańsze nawet od tych szpilek. Szpilki, to się stosuje jako uziomy tymczasowe do RB-tki w polach albo jako dodatek do uziomu fundamentowego wymagany przez niektórych producentów urządzeń jako warunek gwarancyjny.
    trolla nie należy karmić – czyli że nie należy z nim w ogóle wchodzić w jakąkolwiek polemikę.

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony