dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 199 z 209
Pokaż wyniki od 3.961 do 3.980 z 4162
  1. #3961

    Domyślnie

    Cytat Napisał Adec Zobacz post
    Czy w nowej pompie ciepła znajduje się już czynnik czy instalator musi dobić?
    Jeśli trzeba dobić, to znaczy, że układ jest nieszczelny i do naprawy
    Mam zbudowany dom Jantar II wersja odbicie lustrzane bez szczególnych zmian w architekturze. Zmieniłem wentylację grawitacyjną na rekuperację Zehnder QBasic, ogrzewam pompą ciepła PW Panasonic T-Cap 9kW. Nie mam kominów, izolacja 20cm styropiany oraz piana PUR.

  2. #3962

    Domyślnie

    Cytat Napisał maciejos36 Zobacz post
    Jeśli trzeba dobić, to znaczy, że układ jest nieszczelny i do naprawy
    Nie wiem czy się rozumiemy. Miałem na myśli że jak kupujemy pompę ciepła to czynnik jest już zmagazynowany w niej czy trzeba go dobić z butli po wykonaniu układu?

  3. #3963
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.313
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał Adec Zobacz post
    Nie wiem czy się rozumiemy. Miałem na myśli że jak kupujemy pompę ciepła to czynnik jest już zmagazynowany w niej czy trzeba go dobić z butli po wykonaniu układu?
    Jest w jednostce zewnętrznej w ilości dla pewnego przedziału długości przewodów. Jak przewody są dłuższe - trzeba dobić czynnika. Jak krótsze - trzeba odessać.

  4. #3964
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar vr5
    Zarejestrowany
    Nov 2017
    Skąd
    Sosnowiec
    Kod pocztowy
    41-200
    Posty
    2.492

    Domyślnie

    Cytat Napisał sonar Zobacz post
    Czy ktoś spawdzał juz temat sterowania pompa za pomocą elektroniki jednostki wewnętrznej klimatyzatora (sterowania wentylatora jedn. wew.)?
    Jest to stosunkowo prosty sposób sterowania pracą jednostki zewnętrznej zrobionej z klimatyzatora. Trzeba "oszukać" tak zrobioną "samoróbkę" by elektronika j.w. "myślała" że steruje klimatyzacją. Trzeba dobrać odpowiednie termistory do wymiennika płytowego oraz wymusić symulację wentylatora j.w.

    Tematy dot. takich przeróbek znajdziesz na Elektrodzie. A i na FM są Koledzy, którzy przez to przeszli.
    Ogrzewanie: Bez węgla. Gaz z rury, 4 klimy. PC PW 8,0 kW (Daikin Altherma na R32).

  5. #3965
    Banned
    kryzys

    Zarejestrowany
    Oct 2018
    Skąd
    K-K
    Kod pocztowy
    47-253
    Dzielnica
    Wieś
    Posty
    1.757

    Domyślnie

    Cytat Napisał Adec Zobacz post
    Nie wiem czy się rozumiemy. Miałem na myśli że jak kupujemy pompę ciepła to czynnik jest już zmagazynowany w niej czy trzeba go dobić z butli po wykonaniu układu?
    Jak to będzie pompa ciepła typu monoblok to wszystko w niej jest i nic nie musisz robić poza podłączeniem rury dopł i odpł ,

  6. #3966

    Domyślnie

    Kolego vr5, dziękuję za wskazówki.
    Odnośnie sterowania to mam wszystko ogarnięte (w teorii) - trzeba podłączyć i zestroić. Nie mam wymiennika płytowego, użyję rurowego, od pompy ciepła 14 kW Bardziej chodziło mi o to, że zamiast symulować pracę wentylatora lub nawet zostawić go kręcącego się na sucho, można podłączyć zamiast wentylatora pompę wody, sterując nią przez PCM. Domyślam się , że takie rozwiązanie może być skomplikowane w realizacji, ale może ktoś... To byłoby piękne: układ pracuje a zamiast wentylatora jednostki wewnętrznej kręci się pompa na wymienniku ciepła.

  7. #3967
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar vr5
    Zarejestrowany
    Nov 2017
    Skąd
    Sosnowiec
    Kod pocztowy
    41-200
    Posty
    2.492

    Domyślnie

    Cytat Napisał sonar Zobacz post
    Kolego vr5, dziękuję za wskazówki.
    Odnośnie sterowania to mam wszystko ogarnięte (w teorii) - trzeba podłączyć i zestroić. Nie mam wymiennika płytowego, użyję rurowego, od pompy ciepła 14 kW Bardziej chodziło mi o to, że zamiast symulować pracę wentylatora lub nawet zostawić go kręcącego się na sucho, można podłączyć zamiast wentylatora pompę wody, sterując nią przez PCM. Domyślam się , że takie rozwiązanie może być skomplikowane w realizacji, ale może ktoś... To byłoby piękne: układ pracuje a zamiast wentylatora jednostki wewnętrznej kręci się pompa na wymienniku ciepła.
    W tych nowszych klimach są wentylatory nowej generacji. Jest stosunkowo łatwo zrobić układ elektroniczny "oszukujący" elektronikę.
    A co do pompy obiegowej w układzie po stronie wodnej - są produkowane nowej generacji pompy wodne, więc pewnie można dopasować.
    W klimach są przeważnie inwerterowe silniki.

    Prąd zasilający klimę zamieniany jest na DC, a potem z powrotem na zmienny, ale z reguły 3-fazowy o zmiennej częstotliwości do regulacji obrotów sprężarki.

    Co do bezpośredniego wykorzystania elektroniki sterującej wentylatorem bym był ostrożny.
    W czasie defrostów w takim Kaisai`u wentylator w jednostce wewnętrznej się zatrzymuje, więc i zatrzymała by się pompa obiegowa wody tłocząca ją przez wymiennik płytowy.
    Ostatnio edytowane przez vr5 ; 08-02-2020 o 09:02 Powód: uzupełnienie
    Ogrzewanie: Bez węgla. Gaz z rury, 4 klimy. PC PW 8,0 kW (Daikin Altherma na R32).

  8. #3968

    Domyślnie

    O tym potencjalnym problemie nie wiedziałem, dziękuję za uświadomienie. Teraz sprawa jest prosta: montuję zwykłą pompę.

  9. #3969

    Domyślnie

    Cytat Napisał vr5 Zobacz post

    Co do bezpośredniego wykorzystania elektroniki sterującej wentylatorem bym był ostrożny.
    W czasie defrostów w takim Kaisai`u wentylator w jednostce wewnętrznej się zatrzymuje, więc i zatrzymała by się pompa obiegowa wody tłocząca ją przez wymiennik płytowy.
    Da się to jakoś obejść?
    Nie ma sensu, by pompa CO pracowała 24/24 godziny.
    Szczególnie, kiedy grzanie jest tylko w taniej, a przy obecnych temperaturach, to tylko 2-3 godziny max na dobę.

    Dołożyć czujnik temperatury, który ponownie włączy pompę CO przy defroście?
    Tak w skrócie.
    Ostatnio edytowane przez klaudiusz_x ; 14-02-2020 o 02:42
    CO:Kocioł elektryczny 6kW + tania PC PW 8kW
    PV 9kWp na gruncie na starych zasadach.
    Ściany: protherma z perlitem+silikat drążony 24cm + 20cm eps 033 Piwnica bloczki betonowe+styrodur 10cm pod ziemią i 10cm eps 033 nad. Podłoga parter: 20cm eps 035+anhydrytowe wylewki parter z poddaszem 125m2.
    Poddasze skosy 35cm 037, jętki 15cm 039.

  10. #3970
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar wihajster
    Zarejestrowany
    Mar 2006
    Skąd
    Toruń
    Kod pocztowy
    87-100
    Posty
    2.677

    Domyślnie

    Wykorzystać napięcie z cewki zaworu 4D jednostki zewnętrznej - jakiś stycznik, nawet przekaźnik zastosować.

  11. #3971
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    brusss_2008

    Zarejestrowany
    Feb 2018
    Skąd
    Tarnowiec
    Kod pocztowy
    38-204
    Posty
    145

    Domyślnie

    Ja uzywam sonoff i z telefonu wyłączam zasilanie PC i pompy CO

  12. #3972

    Domyślnie

    Czyli odłączenie całej jednostki zewnętrznej od zasilania jest wystarczające nawet w trakcke defrostu wystarczy?
    CO:Kocioł elektryczny 6kW + tania PC PW 8kW
    PV 9kWp na gruncie na starych zasadach.
    Ściany: protherma z perlitem+silikat drążony 24cm + 20cm eps 033 Piwnica bloczki betonowe+styrodur 10cm pod ziemią i 10cm eps 033 nad. Podłoga parter: 20cm eps 035+anhydrytowe wylewki parter z poddaszem 125m2.
    Poddasze skosy 35cm 037, jętki 15cm 039.

  13. #3973

    Domyślnie

    Cytat Napisał wihajster Zobacz post
    Wykorzystać napięcie z cewki zaworu 4D jednostki zewnętrznej - jakiś stycznik, nawet przekaźnik zastosować.
    Chodzi o defrost przy przeróbce klimatyzatora Kaisai fly na pompę PW
    https://allegro.pl/oferta/klimatyzat...nik-8616428639

    Cytat Napisał brusss_2008 Zobacz post
    Ja uzywam sonoff i z telefonu wyłączam zasilanie PC i pompy CO
    QUOTE=klaudiusz_x;7909193]Czyli odłączenie całej jednostki zewnętrznej od zasilania jest wystarczające nawet w trakcke defrostu wystarczy?[/QUOTE]
    Ostatnio edytowane przez klaudiusz_x ; 14-02-2020 o 09:08
    CO:Kocioł elektryczny 6kW + tania PC PW 8kW
    PV 9kWp na gruncie na starych zasadach.
    Ściany: protherma z perlitem+silikat drążony 24cm + 20cm eps 033 Piwnica bloczki betonowe+styrodur 10cm pod ziemią i 10cm eps 033 nad. Podłoga parter: 20cm eps 035+anhydrytowe wylewki parter z poddaszem 125m2.
    Poddasze skosy 35cm 037, jętki 15cm 039.

  14. #3974
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar vr5
    Zarejestrowany
    Nov 2017
    Skąd
    Sosnowiec
    Kod pocztowy
    41-200
    Posty
    2.492

    Domyślnie

    Cytat Napisał klaudiusz_x Zobacz post
    Da się to jakoś obejść?
    Nie ma sensu, by pompa CO pracowała 24/24 godziny.
    Szczególnie, kiedy grzanie jest tylko w taniej, a przy obecnych temperaturach, to tylko 2-3 godziny max na dobę.

    Dołożyć czujnik temperatury, który ponownie włączy pompę CO przy defroście?
    Tak w skrócie.
    Ale mi nie chodzi o pompę (lub pompy domowe c.o.), tylko o pompę która ma zadanie przetaczać wodę w wymienniku płytowym (tym wymienniku w którym po jednej stronie ma przepływać woda, a po drugiej stronie freon), gdy pracuje jednostka zewnętrzna.

    W sieci można znaleźć schematy różnych hydroboksów - tam zawsze po stronie wodnej jest co najmniej jedna pompa obiegowa.
    Ogrzewanie: Bez węgla. Gaz z rury, 4 klimy. PC PW 8,0 kW (Daikin Altherma na R32).

  15. #3975

    Domyślnie

    Cytat Napisał vr5 Zobacz post
    Ale mi nie chodzi o pompę (lub pompy domowe c.o.), tylko o pompę która ma zadanie przetaczać wodę w wymienniku płytowym (tym wymienniku w którym po jednej stronie ma przepływać woda, a po drugiej stronie freon), gdy pracuje jednostka zewnętrzna.

    W sieci można znaleźć schematy różnych hydroboksów - tam zawsze po stronie wodnej jest co najmniej jedna pompa obiegowa.
    Czyli trzeba podłączyć drugą pompę do obiegu.
    Czyli nie da się tego załatwić przy pomocy samej pompy CO, tj wpięcia jej bezpośrednio pod wymiennik?
    Ewentualnie opóźnić wyłączenie pompy CO o np pół godziny po wyłączeniu jednostki zewnętrznej.
    Albo podpiąć dodatkowy stycznik od pompy CO pod wentylator jednostki zewnętrznej?
    Ostatnio edytowane przez klaudiusz_x ; 14-02-2020 o 09:36
    CO:Kocioł elektryczny 6kW + tania PC PW 8kW
    PV 9kWp na gruncie na starych zasadach.
    Ściany: protherma z perlitem+silikat drążony 24cm + 20cm eps 033 Piwnica bloczki betonowe+styrodur 10cm pod ziemią i 10cm eps 033 nad. Podłoga parter: 20cm eps 035+anhydrytowe wylewki parter z poddaszem 125m2.
    Poddasze skosy 35cm 037, jętki 15cm 039.

  16. #3976
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    brusss_2008

    Zarejestrowany
    Feb 2018
    Skąd
    Tarnowiec
    Kod pocztowy
    38-204
    Posty
    145

    Domyślnie

    Mozesz na aplikacji w telefonie ustawic kiedy ma wyłączyć i włączyć się pompa ciepla jak programator tygodniowy i poprzez sonoffa wyłączyć calkowicie zasilanie na gniazdkuu z pompa co rowbiez przez progranowanie tygodniowe badz manualnie ale aplikacja sonoffa jest troche beznadziejia i zle sie ustawia programowanie tygodniowe

  17. #3977

    Domyślnie

    Cytat Napisał brusss_2008 Zobacz post
    Mozesz na aplikacji w telefonie ustawic kiedy ma wyłączyć i włączyć się pompa ciepla jak programator tygodniowy i poprzez sonoffa wyłączyć calkowicie zasilanie na gniazdkuu z pompa co rowbiez przez progranowanie tygodniowe badz manualnie ale aplikacja sonoffa jest troche beznadziejia i zle sie ustawia programowanie tygodniowe
    Do tego zmierzałem.
    Odłączać pompę z zasilania.
    A czy nie jest to groźnie, kiedy trwa defrost? Dla wymiennika?

    Mam kocioł elektryczny i nie ma problemu dołożyć dodatkowy stycznik włączający pompę razem z CO.
    Ostatnio edytowane przez klaudiusz_x ; 14-02-2020 o 10:00
    CO:Kocioł elektryczny 6kW + tania PC PW 8kW
    PV 9kWp na gruncie na starych zasadach.
    Ściany: protherma z perlitem+silikat drążony 24cm + 20cm eps 033 Piwnica bloczki betonowe+styrodur 10cm pod ziemią i 10cm eps 033 nad. Podłoga parter: 20cm eps 035+anhydrytowe wylewki parter z poddaszem 125m2.
    Poddasze skosy 35cm 037, jętki 15cm 039.

  18. #3978
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    brusss_2008

    Zarejestrowany
    Feb 2018
    Skąd
    Tarnowiec
    Kod pocztowy
    38-204
    Posty
    145

    Domyślnie

    Najpierw wyłącza się PC kiedy PC nie pracuje to i nie rozmraża sie. Przed uruchomieniem uruchamia sie pompę obiegową i wszystko jest bezpiecznie

  19. #3979

    Domyślnie

    Cytat Napisał brusss_2008 Zobacz post
    Najpierw wyłącza się PC kiedy PC nie pracuje to i nie rozmraża sie. Przed uruchomieniem uruchamia sie pompę obiegową i wszystko jest bezpiecznie
    Czyli odłączam elektrycznie kocioł i pod aktualne sterowanie podpinam przerobioną pompę.
    CO:Kocioł elektryczny 6kW + tania PC PW 8kW
    PV 9kWp na gruncie na starych zasadach.
    Ściany: protherma z perlitem+silikat drążony 24cm + 20cm eps 033 Piwnica bloczki betonowe+styrodur 10cm pod ziemią i 10cm eps 033 nad. Podłoga parter: 20cm eps 035+anhydrytowe wylewki parter z poddaszem 125m2.
    Poddasze skosy 35cm 037, jętki 15cm 039.

  20. #3980
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    brusss_2008

    Zarejestrowany
    Feb 2018
    Skąd
    Tarnowiec
    Kod pocztowy
    38-204
    Posty
    145

    Domyślnie

    Wyjście i powrót z obecnego kotła do wymiennika po jednej stronie rury freonowe z klimatyzatora po drugiej stronie przeciw prądowo, elektryka czujniki temperatury jeden na cienką rurę freonowa drugi na powrót wody. Próżnia czynnik i na działać

Strona 199 z 209

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony