dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 1 z 2
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 23
  1. #1
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    matgaw

    Zarejestrowany
    Nov 2020
    Skąd
    Drezdenko
    Kod pocztowy
    66-530
    Posty
    10

    Domyślnie Wybór pod względem kosztow

    Witam planuje budowę domu i mam wielki dylemat pod względem wyboru proszę o podpowiedź
    Dzialka ma 20 arów do wyboru są 2 projekty jeden 63m2 drugi 35m2 plus poddasze 35m2. I moje pytanie czy gdybym wybudował ten dom na zgłoszenie i chcialbym w nim mieszkac czyli musial bym przekształcić go na mieszkalny plus poddasze użytkowe czy koszty takie domku z tymi przekształceniami i wszystkimi dokumentami potrzebnymi do zamieszkania będą większe od postawienia tego drugiego 63m parterówka?
    Załączone zdjęcia Załączone zdjęcia Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	Screenshot_20201120_193923_com.android.chrome.jpg
Wyświetleń:	65
Rozmiar:	93,1 KB
ID:	450423   Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	Screenshot_20201120_203907_com.android.chrome.jpg
Wyświetleń:	58
Rozmiar:	102,7 KB
ID:	450424  

  2. #2
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    bajprzeznet

    Zarejestrowany
    Feb 2018
    Skąd
    Łódź
    Posty
    157

    Domyślnie

    Tutaj na forum chyba mało kto przekształcał dom 35m2 - koszt to podobno ok 4-6 tys PLN.

    Czy to taniej czy drożej? Moim zdaniem podobnie, może trochę taniej jest przekształcić, zależy ile skasuje kier-bud.

    Dom 35m2 (pamiętaj ze to jest 35m2 po zewnętrznej, a nie w środku!) ma taki plus że stawiasz go na zgłoszenie, więc nie musisz się trzymać aktualnych wytycznych co do izolacji itp, a przy przekształceniu potem raczej nie ma z tym problemu. Ale ten dom ma też minus - każda parterówka jest tysiąc razy wygodniejsza, szczególnie przy tak małej powierzchni.

    Przy domu 63m2 musisz wydać na projekt i adaptacje, czyli ok 4 tys zł, potem jak otrzymasz PnB to kierbud i można budować z uwzględnieniem norm EP - czyli odpowiednie ogrzewaniem, cwu, czy izolacja - wszystko musi się zmieścić w limicie. Więc tutaj 35m2 na zgłoszenie bedzie na pewno tańsze i da ci więcej swobody.

    Ja serio jestem fanem koncepcji domków na zgłoszenie itp, ale powiem tak - moim zdaniem budował bym go tylko w opcji kiedy finansowo nie byłbym w stanie zabrać się za budowę tego 63m2 i ta koncepcja miała by się nie zmienić. W innej opcji - stawiać normalny dom, będzie wygodniej.

    Jeszcze pojawia się ważne pytanie - jak dużo możesz zrobić samemu? Czy wszystko zostawiasz wykonawcom?

  3. #3
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    matgaw

    Zarejestrowany
    Nov 2020
    Skąd
    Drezdenko
    Kod pocztowy
    66-530
    Posty
    10

    Domyślnie

    Pracuje w budownictwie jestem w stanie sam zrobić dosłownie wszystko będę miał pomoc rodziny i znajomych więc wynajęcie firmy nie wchodzi w grę duża oszczędność.
    Głównie właśnie chodzi gotówkę ponieważ mam już kredyt na działkę, i planowałem wziasc jeszcze jeden lecz tylko do 100 tys żeby mieć pieniądze na materiał od razu. Domek 63 m według wytucznych kosztował hy 100 tys pod klucz a 35m2 kolo 60 ruznic 40 tys jest duża. Według projektu dom 35m ma 27m2 urzytkowych tragedia nie ma lecz najbardziej przerażają mnie sprawy papierkowe przekształcenia poddasza i na mieszkanie że coś może pójść nie tak

  4. #4
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar swierol
    Zarejestrowany
    Jan 2017
    Skąd
    Zabrze
    Kod pocztowy
    41-819
    Posty
    1.549
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    24

    Domyślnie

    Skoro pytasz to odpowiem Wybrałbym bez wahania projekt 63m2, bardzo prosty, ładny i jak na ten metraż wygodny. Gdyby się ukazał kilka miesięcy wcześniej pewnie bym go kupił ale wcześnie zamówiłem projekt indywidualny 70m2. Jak go kupisz i złożysz zgłoszenie (bo możesz te 63m2 zbudować na zgłoszenie) to może zdążysz aby objęły Cię aktualne WT bo chyba od 2021 wchodzą nowe. Te malutkie domki z poddaszem mają swój klimat a i owszem ale szkoda miejsca na schody itd. Tym bardziej jak możesz i potrafisz zrobić wszystko sam to z tym parterowym będzie chyba wygodniej bo obędzie się bez wysokiego wnoszenia pustaków itd.

  5. #5
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    matgaw

    Zarejestrowany
    Nov 2020
    Skąd
    Drezdenko
    Kod pocztowy
    66-530
    Posty
    10

    Domyślnie

    Dowiedziałem się że po przekształceniu domu na mieszkalny poddasze jest automatycznie użytkowe a po tym wszystkim można dobudować kolejne 35m jako altanę na zgłoszenie wiec kuszące rozwiązanie pod względem kosztów

  6. #6
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar swierol
    Zarejestrowany
    Jan 2017
    Skąd
    Zabrze
    Kod pocztowy
    41-819
    Posty
    1.549
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    24

    Domyślnie

    Cytat Napisał matgaw Zobacz post
    Dowiedziałem się że po przekształceniu domu na mieszkalny poddasze jest automatycznie użytkowe a po tym wszystkim można dobudować kolejne 35m jako altanę na zgłoszenie wiec kuszące rozwiązanie pod względem kosztów
    I wtedy te dwa budynki połączysz mostem zwodzonym? Jak urząd będzie miał jakiś sprzeciw co do Twojego przekształcenia to co zrobisz? I jakie są wtedy rozwiązania? Coś czuje, że nazbyt zaufałeś temu Panu Youtuba co buduje "dom" za 25tys. Przed chwilą zastanawiałeś się czy domek 35m2 czy 63m2 a teraz już chcesz 2 x 35m2?

  7. #7
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    matgaw

    Zarejestrowany
    Nov 2020
    Skąd
    Drezdenko
    Kod pocztowy
    66-530
    Posty
    10

    Domyślnie

    Otóż napisałem że można rozbudować o kolejne 35 i że jest taka opcja lecz nie napisałem że tak bym zrobił. Głównie interesuje mnie to 35+35 że względu na łatwość i szybkość zrobienia. Dowiem się wszystkich możliwości i zacznę działać.

  8. #8
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.156
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał matgaw Zobacz post
    Witam planuje budowę domu i mam wielki dylemat pod względem wyboru proszę o podpowiedź
    Dzialka ma 20 arów do wyboru są 2 projekty jeden 63m2 drugi 35m2 plus poddasze 35m2. I moje pytanie czy gdybym wybudował ten dom na zgłoszenie i chcialbym w nim mieszkac czyli musial bym przekształcić go na mieszkalny plus poddasze użytkowe czy koszty takie domku z tymi przekształceniami i wszystkimi dokumentami potrzebnymi do zamieszkania będą większe od postawienia tego drugiego 63m parterówka?
    Tak czy inaczej kierbud i pełny projekt (niezależnie czy zgłoszenie, czy PnB), bo tylko jednokondygnacyjne maleństwa mają uproszczone formalności.

  9. #9
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar swierol
    Zarejestrowany
    Jan 2017
    Skąd
    Zabrze
    Kod pocztowy
    41-819
    Posty
    1.549
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    24

    Domyślnie

    Cytat Napisał matgaw Zobacz post
    Otóż napisałem że można rozbudować o kolejne 35 i że jest taka opcja lecz nie napisałem że tak bym zrobił. Głównie interesuje mnie to 35+35 że względu na łatwość i szybkość zrobienia. Dowiem się wszystkich możliwości i zacznę działać.
    Jeśli mają to być budynki parterowe (bez poddasza na szpargały, które w późniejszym czasie we wniosku o zmianę sposobu użytkowania będziesz chciał zmienić na poddasze użytkowe) po 35m2 powierzchni zabudowy połączone ze sobą w jakiś sposób to możesz kombinować choć to dla mnie jest bez sensu. Przecież będziesz chciał to sensownie docieplić, kupić sensowne okna itd to po co się bawić w jakieś łączenie małych budynków. Napiszę Ci jeszcze raz, że to bez sensu i szkoda czasu na Twoje zastanawianie

  10. #10
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    matgaw

    Zarejestrowany
    Nov 2020
    Skąd
    Drezdenko
    Kod pocztowy
    66-530
    Posty
    10

    Domyślnie

    Dlaczego kierownik budowy jeżeli po przekształceniu na mieszkalny zrobił bym poddasze czyli po wszystkich formalnościach. A jeżeli chodzi o łączenie budynków to już pisałem wyżej że nie chce zaciekawił mnie poprostu temat że mozna tak zrobić

  11. #11
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    bajprzeznet

    Zarejestrowany
    Feb 2018
    Skąd
    Łódź
    Posty
    157

    Domyślnie

    Dalej twierdze że jeśli rozważasz opcje 63m2, czyli finansowo jest ona w twoim zasięgu to brałbym się za 63m2, mimo wszystkich upierdliwosci związanych ze spełnieniem norm WT, papierologią, odbiorami itp.
    Opcje 35m2 brałbym pod uwagę wakacyjnie, lub dla maks 2 osób przy bardzo, bardzo ograniczonym budżecie, wtedy ok.

    Postawić jedno 35m2 to nie problem, ale co jeśli np. za rok zmienią przepisy, utrudnia przekształcenie, albo możliwość rozbudowy?
    Jeśli naprawdę aspekt finansowy jest tak mega ważny, i nie chcesz brać kredytów itp, to ok można rozważyć opcje 35m2 z użytkowym poddaszem - będzie pewnie trochę taniej, ale minusy względem 63m2 będą spore.

    Planowałem budować 60-65, wyszło niecałe 75m2 i jest optymalnie. Nawet pare m2 więcej by nie zaszkodziło, ale jakby było 65m2 też bym dał rade...

  12. #12
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.156
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał matgaw Zobacz post
    Dlaczego kierownik budowy

    Art. 29. 1. Nie wymaga decyzji o pozwoleniu na budowę, natomiast wymaga zgłoszenia, o którym mowa w art. 30, budowa:
    [...]
    16) wolno stojących parterowych budynków rekreacji indywidualnej rozumianych jako budynki przeznaczone do okresowego wypoczynku, o powierzchni zabudowy do 35 m2, przy czym liczba tych obiektów na działce nie może przekraczać jednego na każde 500 m2 powierzchni działki;
    Ostatnio edytowane przez Kaizen ; 22-11-2020 o 05:26

  13. #13
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    matgaw

    Zarejestrowany
    Nov 2020
    Skąd
    Drezdenko
    Kod pocztowy
    66-530
    Posty
    10

    Domyślnie

    Głównie zależy mi na jak najniższym zejściu z ceny żeby ograniczyć kredyt bo jeżeli 63m2 bedzie kolo 100 tys plus u belowanie i dopieszczenie budynku tarasy itd to wyjdzie lekko że 150. Do tego inne ogrzewanie koszty pieca itd a liczac 35+35 w tej kwocie byłoby nawet z solarami na ogrzewanie elektryczne

  14. #14

    Domyślnie

    Projekty domków 35 metrowych są naprawde efektowne ale trzeba je brac naprawde bardzo na chłodno jesli planuje się tam mieszkać na stałe. Papier wszystko przyjmie a wizualizacja to już w ogóle....
    Najbardziej podobaja mi sie takie 35-tki z ogromnym (w skali) tarasem a na nim eleganckim kompletem wiklinowym i nie raz i stołem na 6 osób. Nie napisali tylko gdzie to chować, chyba do tego właśnie potrzebna jest druga 35-tka. Matgaw, nie nabijam się sam przez chwile o tym myslałem- taka budowa na szybko a potem drugiego sie dostawi bo jeden na 500 m2 może byc ale podobno nie ma napisane w jakiej odległości od siebie muszą byc (czytałem opinie, sam się w to nie wgryzałem) i ludzie juz tak kombinuja zeby dostawiać jeden z drugim, niektórzy kombinuja jakieś łączniki. Jak to zadziała to dopiero "wyjdzie w praniu" Dwie 35tki wyjdą raczej drożej niz jedna 70tka - wiem plus taki że rozbite w czasie ale finalnie też będą mniej wygodne pewnie. Do takiego malucha od razu musisz dostawiać jakiegoś blaszaka bo nawet miejsca na szpadel w nim nie ma, a tu i kosiarka i rower...
    Sam możesz dużo zrobić wiec naprawdę rozważ wersje 63 i opcję wykończenia na max minimum byle się wprowadzić, najwyżej przez rok będziesz jeszcze "rzeźbił" ale rok to nie wyrok
    Przemyśl sprawe na spokojnie....
    A jesli juz tak musisz piłowć finansowo, to nie raz na OLX-sie mozna ciekawe rzeczy znaleźć, może nie w sprawach pierwszoplanowych ale jakieś pole do oszczedności na pewno to jest.
    Ostatnio edytowane przez tomatom ; 22-11-2020 o 23:46

  15. #15
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    matgaw

    Zarejestrowany
    Nov 2020
    Skąd
    Drezdenko
    Kod pocztowy
    66-530
    Posty
    10

    Domyślnie

    Tak rozumiem mało miejsca nie ma skrytek w przyszłości planowałem postawić wiatę na samochód i narzędzia chodzi i mi głównie o szybkie mieszkanie i nie wywalenie od razu dużej gotówki bo tak jak wspomniałem dostałem nie dawno kredyt na działkę i drugi planowałem wziasc za ponad pół roku a do tego czasu swoimi siłami zacząć budowę . Jedyna rzecz jaką mnie przeraz w 63 m to właśnie pieniądze na geodete na kierownika i na sama adaptacje same fundamenty to koszt kolo 10k . Ale cóż trzeba kombinowac

  16. #16
    Banned
    etash

    Zarejestrowany
    Nov 2020
    Skąd
    warszawa
    Kod pocztowy
    09-089
    Posty
    1

    Domyślnie

    świetny, przydatny temat

  17. #17
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    bajprzeznet

    Zarejestrowany
    Feb 2018
    Skąd
    Łódź
    Posty
    157

    Domyślnie

    Jeśli uda ci sie zmieścić z tym 63m2 w 150 tys PLN, z meblami, ociepleniem, tarasem i ogarnięciem dookoła to szacun i chyba sam wpadnę w depresje...

    Moje 75m2, gdzie firmy robiły "tylko" dach, okna(bez drzwi), wylewki, prąd(same przewody i rozdzielnie, bez puszek i gniazdek) już dobiło do 180 tys, bez połowy mebli, masy detali do wykończenia, wsparciu olx itp. O tarasie czy podwórku nawet nie myślę póki... Uwierz że ja naprawdę ciałem koszty, kupowałem na promocjach, wyprzedażach, olx, i stosowałem tanie rozwiązania, z przeciętnej półki.

    Jeśli to jest suma która jest zbyt wysoka, ok wtedy rozważ ten 35m2, myślę że wyjdzie do 100 tys przy własnej robocie, już z meblami itp.
    Ale pamietaj że taki dom ma też minusy, na ekranie on się wydaje praktyczny, przestronny itp, ale w rzeczywistości nie jest tak łatwo.

  18. #18
    WITAJ, czytaj i pytaj... :)
    shiraj

    Zarejestrowany
    Nov 2020
    Skąd
    warszawa
    Kod pocztowy
    09-089
    Posty
    1

    Domyślnie

    siemka witam

  19. #19
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    maciej-kolanko

    Zarejestrowany
    Aug 2015
    Skąd
    Warszawa
    Kod pocztowy
    00-950
    Posty
    16

    Domyślnie

    Sam również stoję przed dylematem czy budować domek do 35m2 czy normalny budynek mieszkalny większy ok. 60 m2
    Uważam, że przy budynku 35m2 schody zajmują znaczną cześć już i tak małej powierzchni. Mam obawy czy 35m2 nie będzie miało zbyt małą powierzchnię do zamieszkania. Planowałem najpierw wybudować 35m2 a później przekształcić na mieszkalny i na pozwolenie go rozbudować jeśli będzie mała powierzchnia.

  20. #20
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    bajprzeznet

    Zarejestrowany
    Feb 2018
    Skąd
    Łódź
    Posty
    157

    Domyślnie

    Cytat Napisał maciej-kolanko Zobacz post
    Sam również stoję przed dylematem czy budować domek do 35m2 czy normalny budynek mieszkalny większy ok. 60 m2
    Uważam, że przy budynku 35m2 schody zajmują znaczną cześć już i tak małej powierzchni. Mam obawy czy 35m2 nie będzie miało zbyt małą powierzchnię do zamieszkania. Planowałem najpierw wybudować 35m2 a później przekształcić na mieszkalny i na pozwolenie go rozbudować jeśli będzie mała powierzchnia.
    Owszem schody zajmują sporo miejsca - niby można dać mniejsze, ale pogarsza się komfort użytkowania, wnoszenia tam różnych rzeczy itp. Ogólnie najlepiej jak na górze jest tylko sypialnia i garderoba. Ale dzięki tym schodom zyskujesz +/- 20m2 dodatkowej powierzchni.

    Co do rozbudowy - moim zdaniem można myśleć tylko pod warunkiem ze budujesz taki domek szybko i od razu działasz dalej. Tak naprawdę nigdy nie wiadomo jak się zmienią przepisy i tutaj nie można rozkładać budowy na lata, bo może się okazać nie tylko że go nie rozbudujesz, ale nawet nie przekształcisz..


    Ciekawe że przy tych projektach nikt nie zwrócił uwagi na inny szczegół - brak wiatrołapu, co przy mieszkaniu w domku jest moim zdaniem poważnym minusem, raz że wpuszczamy powietrze z zewnątrz bezpośrednio do salonu, dwa na żadnym zdjęciu nie ma przy drzwiach kurtek zimowych i uwalonych butów, które cały syf zostawiają nam przy wejściu

Strona 1 z 2

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony