dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 230 z 247
Pokaż wyniki od 4.581 do 4.600 z 4930
  1. #4581

    Domyślnie

    Cytat Napisał Misiek Fisiek Zobacz post
    Witajcie,

    Jak izoluje się kanaly spiro idące po poddaszu ocieplonym ale nieogrzewanym? Sądziłem, że wełna mineralna, ale wczoraj gdzieś wyczytałem że nie stosuje się jej w systemach wentylacji. Nie wiem czy to prawda czy bzdura.
    I czy na wełnę trzeba dawać te srebrna folie? Może folie da się kupić oddzielnie?
    Sztywne stalowe rury spiro izoluje się szczelnie wełną z folią aluminiową.
    https://sklep.centrumizolacji.com.pl/rockwool-klimafix

  2. #4582

    Domyślnie

    Dzięki. Niby oczywistość, ale wolałem się upewnić po tym jak przeczytałem wypowiedź jakiegoś instalatora, że tak się nie robi.

  3. #4583
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.307
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał Misiek Fisiek Zobacz post
    Dzięki. Niby oczywistość, ale wolałem się upewnić po tym jak przeczytałem wypowiedź jakiegoś instalatora, że tak się nie robi.
    Takie ocieplenie to jest nic jeżeli masz na myśli rury z ciepłym powietrzem (to się nadaje do ocieplenia rury do wyrzutni idącej przez nieogrzewane poddasze, żeby wewnątrz rury para się nie skraplała). Na stropie połóż folię paroizolacyjną, na to rury i przykryj wełną z rolki minimum 20cm grubości - na rurach z ciepłym powietrzem nie skropli się para, więc nie musisz tego dokładnie niczym owijać (ale jak chcesz, to dałbym najtańszą membranę paroprzepuszczalną). Na rurach z zimnym powietrzem idących przez przestrzenie ogrzewane przeciwnie - trzeba szczelnie zamknąć drogę powietrzu i parze wodnej do rury bo wełna nie jest dla nich żadną przeszkodą i na zimnych rurach woda się skropli.

    Przy okazji możesz też strop tym przykryć, bo chyba nie masz ocieplonych i połaci, i stropu i stropem jednak trochę grzejesz strych?

  4. #4584

    Domyślnie

    Ściśle rzecz biorąc to mam na myśli rury spiro fi 200 idace z rekuperatora do nawiewu i wracające z wywiewu do rekuperatora. Więc faktycznie ciepłe powietrze. Ale spiro 200 m nie schowam pod styropianem.

  5. #4585
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.307
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał Misiek Fisiek Zobacz post
    Ale spiro 200 m nie schowam pod styropianem.
    Skąd pomysł ze styropianem? Chociaż jak tak chcesz, to można pokombinować z zasypaniem granulatem jak zrobisz z czegoś "szalunki"

  6. #4586

    Domyślnie

    Strop po którym idą przewody od rekuperacji jest przykryty styropianem. Stąd styropian

  7. #4587

    Domyślnie

    Koledzy, można czymś zastąpić siatkę w czerpni nawiewnej? Latem zapycha mi to roślinnośc i owady a obecnie śnieg. Kratkę mam na 7 metrach więc dostęp mam z poddasza bo wypięciu kanału. Siatkę muszę zdemontować ale na wiosnę muszę ją zastąpić czymś nowym.
    Widziałem, że są kratki/dekle zamykające kanal ale to na zewnątrz tegoż. A coś do wewnątrz sztywnego kanału na uszczelce, tak jak klapa zwrotna montowane, znajdę? Czy pozostaje handmade?

  8. #4588

    Domyślnie

    Siatkę usuń, a zamiast niej wstaw prosty filtr kanałowy:
    https://www.google.com/search?q=filt...96oLSAHfUK-skM

  9. #4589
    ELITA FORUM (min. 1000)
    rwojtek

    Zarejestrowany
    Jan 2013
    Skąd
    Białystok
    Kod pocztowy
    15-509
    Posty
    1.403

    Domyślnie

    Cytat Napisał _John Zobacz post
    Siatkę usuń, a zamiast niej wstaw prosty filtr kanałowy:
    https://www.google.com/search?q=filt...96oLSAHfUK-skM
    Pewnie zwykła "owata" docięta pod wymiar by wystarczyła.
    Mielibyśmy najprostszy filtr wstępny.
    "D172 Zbigniew z garażem" ciut powiększony, 147m2 grzanych podłóg. OZC by ASolt - 4,7kW +1kW cwu. Podłogi 2x10cm eps100-0.038, ściany Lewkowo LPW-25 + 20cm grafit-0,031. Na stropie 40cm eps80-0,038. WM - Nikol 320. Całość podłogówka + dwie drabinki, PPC C9 + 2x100m odwierty. Okna Amberline trzy szyby Ug=0,5.

  10. #4590
    Lider FORUM (min. 2800)
    Owczar

    Zarejestrowany
    Mar 2016
    Skąd
    Warszawa
    Posty
    3.771
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    5

    Domyślnie

    Tylko sęk w tym by mieć jak najwięszką powierzchnię.
    Tytan 3 MG Projekt po modyfikacjach - użytkowa 158m2 plus garaż grzany 44m2.
    Płyta fundamentowa 10XPS+12cm pod posadzką, 25cm grafit, strop 40cm wełny szklanej. Okna Adams Passive Line.
    OZC bez grzania garażu -20@20 - 5,6kW, z grzanym garażem (15 stopni) -20@22 ~8kW.

    Gruntowa pompa ciepła Ecopower 8i. DZ 3x80m.
    Ogrzewanie i chłodzenie ścienne Meditherm.
    Rekuperacja thesslagreen 600v + higroplus 500.

  11. #4591
    ELITA FORUM (min. 1000)
    rwojtek

    Zarejestrowany
    Jan 2013
    Skąd
    Białystok
    Kod pocztowy
    15-509
    Posty
    1.403

    Domyślnie

    Nie da się większej niż średnica czerpni.
    "D172 Zbigniew z garażem" ciut powiększony, 147m2 grzanych podłóg. OZC by ASolt - 4,7kW +1kW cwu. Podłogi 2x10cm eps100-0.038, ściany Lewkowo LPW-25 + 20cm grafit-0,031. Na stropie 40cm eps80-0,038. WM - Nikol 320. Całość podłogówka + dwie drabinki, PPC C9 + 2x100m odwierty. Okna Amberline trzy szyby Ug=0,5.

  12. #4592
    Lider FORUM (min. 2800)
    Owczar

    Zarejestrowany
    Mar 2016
    Skąd
    Warszawa
    Posty
    3.771
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    5

    Domyślnie

    Dlatego warto zamontować małą puszkę i zrobić kieszeń.
    Tytan 3 MG Projekt po modyfikacjach - użytkowa 158m2 plus garaż grzany 44m2.
    Płyta fundamentowa 10XPS+12cm pod posadzką, 25cm grafit, strop 40cm wełny szklanej. Okna Adams Passive Line.
    OZC bez grzania garażu -20@20 - 5,6kW, z grzanym garażem (15 stopni) -20@22 ~8kW.

    Gruntowa pompa ciepła Ecopower 8i. DZ 3x80m.
    Ogrzewanie i chłodzenie ścienne Meditherm.
    Rekuperacja thesslagreen 600v + higroplus 500.

  13. #4593

    Domyślnie

    Tak, mógłbym ale będę miał 60cm od puszki przez ocieploną ścianę z dwóch stron do kratki. Osy nie wejdą mi w tę przestrzeń? Zakładają latem wszędzie gniazda. Skrzynka na prąd, rogi przy oknach. Ostatnio nawet w korku zamykający rurę pod kran na ścianie znalazłem ose z małym gniazdem. Faktycznie chyba sztywną matę włożę przez rurę do żaluzji i będę ja wymieniał.
    Chyba że te osy są sprytne i nie wejdą w przeciąg
    Ostatnio edytowane przez pandzik ; 14-01-2021 o 15:26

  14. #4594

    Domyślnie

    Czy dopuszczalne jest takie rozwiązanie? a mianowicie w nowo budowanym budynku jest sobie m.in. sypialnia i ma ona swoją prywatną łazienkę.Akurat tak się składa że projektowy nawiew do sypialni jest 50m3/h(dla dwóch osób) a w przyległej do niej łazience(są drzwi pomiędzy tymi dwoma pomieszczeniami) wywiew 50m3/h,ot taka "zrównowazona" wentylacja tyle że w obrębie nie jednego a dwóch pomieszczeń.I teraz zależy mi aby nie robić podcięć pod drzwiami sypialni(wyjście na przedpokój) jedynie byłoby podcięcie drzwi pomiędzy łazienką a sypialnią.Biorąc pod uwagę że nawiew=wywiew dla tych dwóch pomieszczeń pytanie jest czy nie zaburzy to całego systemu WM?
    Ostatnio edytowane przez Reku1 ; 17-01-2021 o 10:23

  15. #4595
    ELITA FORUM (min. 1000)
    cezary.pl

    Zarejestrowany
    Jan 2015
    Skąd
    Puszcza Stromecka
    Posty
    2.100

    Domyślnie

    Pewnie to nie jedyny wywiew w domu.
    Będzie jeszcze w kuchni, kibelku, innej łazience, wiatrołapie, może w spiżarni, pralni, itp.

    Moim zdaniem nie ma przeciwwskazań.
    Mieszkam w parterówce bez kominów, 123 m2
    Dach: płyta warstwowa PIR 160/200, więźba dachowa z betonu i stali.
    Ściany: BK H+H i 200mm grafitu Etixx.
    Podłoga: 140mm płyty PIR, jastrych anhydrytowy.
    Rekuperator o3ozon 400m3/h
    Ogrzewanie 100% podłogowe i CWU zasilane z bufora 1000l
    Gruntowa PC Konceptus 7 kW zasila bufor.
    Poziome dolne źródło 150 mb PE32 w kurzawce.
    Awaryjnie w buforze grzałki elektr. 8 kW + 2 kW.
    Biokominek na etanol.
    PV 7,3 kWp na gruncie.

  16. #4596
    Lider FORUM (min. 2800)
    Owczar

    Zarejestrowany
    Mar 2016
    Skąd
    Warszawa
    Posty
    3.771
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    5

    Domyślnie

    Problem może być inny. To 50m3 przy max wydajności. W praktyce pewnie będzie z połową tego. A to może być trochę mało na łazienkę.
    Tytan 3 MG Projekt po modyfikacjach - użytkowa 158m2 plus garaż grzany 44m2.
    Płyta fundamentowa 10XPS+12cm pod posadzką, 25cm grafit, strop 40cm wełny szklanej. Okna Adams Passive Line.
    OZC bez grzania garażu -20@20 - 5,6kW, z grzanym garażem (15 stopni) -20@22 ~8kW.

    Gruntowa pompa ciepła Ecopower 8i. DZ 3x80m.
    Ogrzewanie i chłodzenie ścienne Meditherm.
    Rekuperacja thesslagreen 600v + higroplus 500.

  17. #4597

    Domyślnie

    Mam zamontowany rekuperator w ocieplonej szafie na nieogrzewanym poddaszu. Rury do wyrzutni mam poprowadzone z 200 sztywnej spiro, ocieplonej 50mm wełną (mata samoprzylepna Rockwool), jest ok 5mb tej rury + 3 kolanka zakończone redukcją do 160mm i wyrzutnią z PCV na dachu
    Zauważyłem po mrozach że z wyrzutni na dachu wiszą sople i jest cała oblodzona.
    Po roztopach widzę że całe ocieplenie rury do wyrzutni jest mokre i kapie woda.
    Jak to poprawić? Czy pomoże coś dołożenie jeszcze jednej warstwy 50mm wełny?
    Czy może lepiej wymienić te rury na szczelne PCV 200 ocieplić i niech sobie ścieka woda do rekuperatora, skąd jest odprowadzanie skroplin do kanalizacji?
    Czy na wyrzutnię dozwolone jest zastosowanie zwykłych szarych rur kanalizacyjnych PCV czy muszę innych szukać?

  18. #4598
    Lider FORUM (min. 2800)
    Owczar

    Zarejestrowany
    Mar 2016
    Skąd
    Warszawa
    Posty
    3.771
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    5

    Domyślnie

    Masz na myśli wilgoć na zewnątrz czy woda weszła pod folię tam gdzie jest wełna? Czy po prostu ścieka wewnątrz i wypływa na łączeniach?

    Ściekane do reku to niekoniecznie dobry pomysł - wszystko zależy gdzie jest wnetylator i czy woda od razu popłynie do tacy ociekowej.

    Ja bym rozważył szczelną rurę kanalizacyjną, ale zaizolowałbym ją mimo wszystko plus dodadł syfon na końcu odcinka poziomego, tak by woda wykroplona spływała do niego, a dalej do kanalizacji po połączeniu z rekuperatorem. Myślę, że to najpewniejsze rozwiązanie bez ryzyka, że woda wróci do reku i gdzieś będzie ciekła. A uszczelnienie mimo wszystko by nie zamarzało wewnątrz rury. W skrajnym przypadku może dojść do znaczne przewężenie średnicy.
    Ostatnio edytowane przez Owczar ; 23-01-2021 o 09:08
    Tytan 3 MG Projekt po modyfikacjach - użytkowa 158m2 plus garaż grzany 44m2.
    Płyta fundamentowa 10XPS+12cm pod posadzką, 25cm grafit, strop 40cm wełny szklanej. Okna Adams Passive Line.
    OZC bez grzania garażu -20@20 - 5,6kW, z grzanym garażem (15 stopni) -20@22 ~8kW.

    Gruntowa pompa ciepła Ecopower 8i. DZ 3x80m.
    Ogrzewanie i chłodzenie ścienne Meditherm.
    Rekuperacja thesslagreen 600v + higroplus 500.

  19. #4599

    Domyślnie

    Wrócę jeszcze do tematu który wałkowałem kilka stron dalej:

    Pytanie , rura od wyrzutni idąc w przestrzeni nieogrzewanej leży na wiązarze, niestety nie mogłem jej podnieść bo nie było miejsca na to , przez to w miejscu styku z wiązarem nie ma izolacji z wełny . Na wiązar dla wszystkiego położyłem folie izolacyjna żeby bezpośrednio rura stalowa nie stykała się z nim (folie położyłem po wykonaniu zdjęcia dlatego jej na nim nie widać ). Dodatkowo pójdzie tam ocieplenie z wełny co na pewno w jakimś stopniu to jeszcze przykryje .... Co o tym sądzicie ? Poniżej zdjęcie:




    czy jest sens zmieniać ten odcinek na Przewód izolowany TERMOFLEX 250 spiro ? bo mogę to jeszcze szybko wymienić czy może dać sobie spokój i zapomnieć ?

  20. #4600

    Domyślnie

    czy stosujecie jakiś filtr węglowy pomiędzy reku a skrzynką rozdzielczą ?
    jeśli tak to co możecie polecić ?

Strona 230 z 247

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony