dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 10

Temat: Magiczne EP70

  1. #1
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    s3pp

    Zarejestrowany
    Sep 2020
    Skąd
    Olsztyn
    Kod pocztowy
    10-900
    Posty
    69

    Domyślnie Magiczne EP70

    Witajcie.
    Obecnie jest mi robiona charakterystyka energetyczna domu i pojawił się dość poważny problem. Mianowicie dom, który z założenia miał oscylować w okolicach EP50 nie jest w stanie osiągnąć nawet EP70. Baaa jest daleki od tego ponieważ, na chwilę obecną, jestem na poziomie EP139

    Co jest tego przyczyną? Według Pani "sanitarnej" jest do duże przeszklenie na zachodniej ścianie, kubatura budynku gdzie na powierzchni 46m2 mamy "wyskoki sufit' oraz antresola, na której znajdują się dwa pokoje, garderoba i wc.
    Może trochę informacji o budynku:
    Pow. zabudowy: 107,9m2
    Pow. użytkowa parter 82,4m2
    Pow. całkowita parter: 85,3m2
    Pow. użytkowa poddasza: 33,5m2
    Pow. całkowita poddasza: 48,3m2
    Pow. użytkowa budynku: 115,9 m2
    Pow. całkowita budynku 133,6m2

    żródło ciepła dla c.o. i c.w.u .: pompa ciepła powietrze woda 6-7kw, 100% ogrzewanie podłogowe.
    wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła.
    materiał na ściany nośne/działowe: silka 18cm
    izolacja ściany: styro grafit 20cm 0,033
    izolacja dach:35cm wełna drzewna
    okna: pakiet 3-szybowy, U=0,6
    drzwi wejściowe: CAL; U=0,9
    brak garażu w bryle budynku

    Na powyższe otrzymałem takie wyliczenia:

    WSKAŹNIK ROCZNEGO ZAPOTRZEBOWANIA NA ENERGIĘ UŻYTKOWĄ: EU=64,5 kWh m2/rok

    WSKAŹNIK ROCZNEGO ZAPOTRZEBOWANIA NA ENERGIĘ KOŃCOWĄ : EK= 46,4 kWh m2/rok

    WSKAŹNIK ROCZNEGO ZAPOTRZEBOWANIA NA NIEODNAWIALNĄ ENERGIĘ PIERWOTNĄ: EP=139,1 kWh m2/rok
    JEDNOSTKA WIELKOŚCI EMISJI CO2: 0,048 t CO2
    UDZIAŁ ODNAWIALNYCH ŹRÓDEŁ ENERGII W ROCZNYM ZAPOTRZEBOWANIU NA ENERGIĘ KOŃCOWĄ: 41,2%

    Poniżej propozycja przedstawiona przez osobę, która to liczyła:
    " W Pańskim budynku przy zastosowanej pompie ciepła powietrze woda, wentylacji mechanicznej i energii elektrycznej z sieci współczynnik Ep wynosi aż = 139,1kWh/m2*rok (energia elektryczna ma najgorszy współczynnik wi = 3-> najgorszy nośnik energii do obliczeń charakterystyk i świadectw)

    2. Przy zastosowaniu paneli fotowoltaicznych (i całej reszty jak wyżej) w ilości 2,7kW ~ 3kW na pokrycie pracy pompy ciepła Ep = 47,2 kwh/m2*rok (fotowoltaika ma wsp. wi=0,7)"

    Jako druga opcja została mi zaproponowana biomasa, konkretnie pellet. Wiąże się to z dodaniem drzwi na elewacji frotowej jako bezpośrednie wejście do kotłowni,komin (którego unikałem) oraz miejsce na składowanie.

    Patrząc na to co się dzieje z pv mam spore obawy, że oprócz sporej inwestycji w pc, pv i wm czekam mnie jeszcze zakup magazynu energii dla zmaksymalizowania auto konsumpcji. Dochodzi w tym momencie do jakiejś absurdalnej kwoty, o której nawet nie chcę myśleć.

    Czy rzeczywiście powyższe to jedyne możliwe rozwiązania przy WT2021?
    Będę wdzięczny za pomoc.

  2. #2
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar Sativum
    Zarejestrowany
    Nov 2021
    Kod pocztowy
    62-023
    Posty
    1.840

    Domyślnie

    Zmienić projektanta.
    Pompa ciepła ma najlepszy, a nie najgorszy wskaźnik dla EP. Z tego co pamiętam to 3,5.
    Sam.mozesz sprawdzić wykorzystując build desk'a.

  3. #3
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    s3pp

    Zarejestrowany
    Sep 2020
    Skąd
    Olsztyn
    Kod pocztowy
    10-900
    Posty
    69

    Domyślnie

    Sprawdzę Z tego co kojarzę to 3 Wytłumaczeniem było to, że w 100% jest zasilana energią z siecią. Stąd takie wyliczenia.

  4. #4
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar Sativum
    Zarejestrowany
    Nov 2021
    Kod pocztowy
    62-023
    Posty
    1.840

    Domyślnie

    Spoko, ale nie wzięła pod uwagę średniej sezonowej sprawności wytwarzania ciepła:
    http://isap.sejm.gov.pl/isap.nsf/dow.../D20150376.pdf

  5. #5
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    s3pp

    Zarejestrowany
    Sep 2020
    Skąd
    Olsztyn
    Kod pocztowy
    10-900
    Posty
    69

    Domyślnie

    Nachodzi mnie jeszcze jedno; czy jest możliwe, że po uwzględnieniu średnie scop dla pc na poziomie 2,6 (podobno audytor ozc nie pozwala wbić więcej) EK wychodzi na poziomie 46 kWh/m2/rok?
    Zadałem pytanie czy Pani Projektant uwzględniła scop pc i później przemnożyła przez "wi". Niestety nie uzyskałem jasnej odpowiedzi.
    Jeśli ktoś jest mi to w stanie wytłumaczyć to będę wdzięczny.

  6. #6
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar Sativum
    Zarejestrowany
    Nov 2021
    Kod pocztowy
    62-023
    Posty
    1.840

    Domyślnie

    Poza tym znaczenie ma jedynie wskaźnik Eu. Reszta nie odnosi się wprost do efektywności termicznej budynku, a korzysta z przeliczników premiujacych jedne np. pellet bądź dyskwalifikujących źródła ogrzewania np. węgiel, czy prąd.
    Jeśli masz dobrze ocieplony budynek + WM, to nie zawracałbym sobie tym głowy. Tyle by dostać pozwolenie i zapomnieć.
    Projektant niech się dokształcić, bo to przykład niekompetencji. Obcy typ z internetu wytknął podstawowe błędy osobie, która bierze za to ciężkie tysiące - na priv podeślę Ci nr konta na skromne 5% success fee

  7. #7
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.282
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał s3pp Zobacz post
    Czy rzeczywiście powyższe to jedyne możliwe rozwiązania przy WT2021?
    Będę wdzięczny za pomoc.
    Pani liczyć PCHE nie potrafi. Współczynnik 2,6 dla PC jest przy instalacji wysokotemperaturowej (na pewno nie przy podłogówce).
    Przy PC EK jest prawie równa EP. Zaś EK jest z grubsza 3x mniejsza od EU. Klik w sygnaturce.
    Ostatnio edytowane przez Kaizen ; 18-12-2021 o 23:19

  8. #8
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar Sativum
    Zarejestrowany
    Nov 2021
    Kod pocztowy
    62-023
    Posty
    1.840

    Domyślnie

    Cytat Napisał s3pp Zobacz post
    Nachodzi mnie jeszcze jedno; czy jest możliwe, że po uwzględnieniu średnie scop dla pc na poziomie 2,6 (podobno audytor ozc nie pozwala wbić więcej) EK wychodzi na poziomie 46 kWh/m2/rok?
    Zadałem pytanie czy Pani Projektant uwzględniła scop pc i później przemnożyła przez "wi". Niestety nie uzyskałem jasnej odpowiedzi.
    Jeśli ktoś jest mi to w stanie wytłumaczyć to będę wdzięczny.
    Mam nadzieję że taki przykład wyjaśnij sprawę lepiej niż ja:
    https://budujemydom.pl/instalacje/po...-energetycznym

  9. #9
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) Avatar asolt
    Zarejestrowany
    Feb 2010
    Skąd
    Dąbrowa Tarnowska
    Kod pocztowy
    33-200
    Posty
    11.495
    SOLVENT Hurtownia wentylacyjna. OZC, świadectwa i char. energetyczne. Projekty instalacji sanitarnych. Montaż instalacji wentylacji mechanicznej/rekuperacji, klimatyzacji i pomp ciepła www.solvent.sklep.pl cała polska

    Domyślnie

    Cytat Napisał Sativum Zobacz post
    Poza tym znaczenie ma jedynie wskaźnik Eu. ....)
    Oprócze Eu wazny jest a nawet bardzo wazny Ek. Dlaczego Ek wyszło az 46 kWh/m2? Dlatego ze Eu dzieliny nie przez sprawnosc samej pompy a sprawnosc calej instalacji grzewczej. Rozporządzenie w sprawie sporządzanie CHE dokladnie definiuje poszczegolne skladowe sprawnosci a po przemnozeniu Ek wychodzi duzo wieksze niz by to wynikało z samej spraownosci pompy. Narzekania na projektantke radziłbym nieco stonowac, problem jest w metodyce liczenia Ek i Ep, a konkretnie sprawosci przesyłu, regulacji i PC. Te parametry sa niedopasownae do budownictwa energooszczednego, a przez to zawyzają Ep.

  10. #10
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    s3pp

    Zarejestrowany
    Sep 2020
    Skąd
    Olsztyn
    Kod pocztowy
    10-900
    Posty
    69

    Domyślnie

    Asolt dziękuję za podpowiedź i pomoc. Stety lub niestety, ale miałeś rację. Problem tkwi w samej metodyce. Konsultowałem temat z dwoma niezależnymi projektantami i efekt był podobny.

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony