dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 13 z 13
  1. #1

    Domyślnie Wzmocnienie konstrukcji wiązarów, proszę o porady!

    Hej wam,

    Mam trochę desek/łat i chcę wzmocnić dach. Już nawet zacząłem, ale stwierdziłem, że zapytam czy robię to dobrze.

    Tak więc tak jak na dwóch zdjęciach poniżej, zaznaczyłem pionowe deski, które dołożyłem i łączą się z pasem dolnym wiązara z górą konstrukcji. Moim pytaniem jest czy takie wzmocnienie coś daje?
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	IMG_20230115_093857396_HDR.jpg
Wyświetleń:	159
Rozmiar:	86,7 KB
ID:	463384
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	IMG_20230115_094007320_HDR.jpg
Wyświetleń:	133
Rozmiar:	86,5 KB
ID:	463385

    Czy lepiej by było aby ta deski były przykręcone do dolnego pasa wiązarów czy też do desek, które są dokręcone jako podłoga (bardziej równomiernie by był rozłożony ciężar dachu na dolny pas?)

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	IMG_20230115_094002458_HDR.jpg
Wyświetleń:	114
Rozmiar:	91,5 KB
ID:	463386
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	IMG_20230115_093840265_HDR.jpg
Wyświetleń:	100
Rozmiar:	92,9 KB
ID:	463387

    Z góry dziękuje za wszelkie rady!

  2. #2
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar d7d
    Zarejestrowany
    Sep 2014
    Skąd
    Poznań
    Posty
    10.861

    Domyślnie

    Cytat Napisał Zbyszekka Zobacz post
    Hej wam,

    Mam trochę desek/łat i chcę wzmocnić dach. Już nawet zacząłem, ale stwierdziłem, że zapytam czy robię to dobrze.

    Tak więc tak jak na dwóch zdjęciach poniżej, zaznaczyłem pionowe deski, które dołożyłem i łączą się z pasem dolnym wiązara z górą konstrukcji. Moim pytaniem jest czy takie wzmocnienie coś daje?
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	IMG_20230115_093857396_HDR.jpg
Wyświetleń:	159
Rozmiar:	86,7 KB
ID:	463384
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	IMG_20230115_094007320_HDR.jpg
Wyświetleń:	133
Rozmiar:	86,5 KB
ID:	463385

    Czy lepiej by było aby ta deski były przykręcone do dolnego pasa wiązarów czy też do desek, które są dokręcone jako podłoga (bardziej równomiernie by był rozłożony ciężar dachu na dolny pas?)

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	IMG_20230115_094002458_HDR.jpg
Wyświetleń:	114
Rozmiar:	91,5 KB
ID:	463386
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	IMG_20230115_093840265_HDR.jpg
Wyświetleń:	100
Rozmiar:	92,9 KB
ID:	463387

    Z góry dziękuje za wszelkie rady!
    Zmieniasz schemat statyczny konstrukcji dachu.
    Wzmacniasz bo jest taka potrzeba czy dlatego że zostało trochę desek?
    Obliczenia wiązarów pokażą które elementy są najbardziej wytężone i czy należy i jak je wzmocnić.
    My zostajemy w UE !!
    #StopRussia !!

  3. #3

    Domyślnie

    Chcę wzmocnić bo dojdzie wełna na dach co nie było przewidziane wcześniej + chce trzymać na strychu sporo gratów. Głównie chodzi o to, że sposób w jaki dokładam te deski nie osłabi a wzmocni choć trochę konstrukcję.

  4. #4
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar fotohobby
    Zarejestrowany
    Aug 2011
    Skąd
    Rybnik
    Posty
    18.617
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    4

    Domyślnie

    To może skontaktuj się z producentem (konstruktorem wiązarów) i poinformuj o zmianie obciążanie połaci i pasa dolnego.
    parterówka, płyta fundamentowa, 10cm XPS pod i 10cm EPS na płycie, silikat 18cm, 20 cm grafitowego EPS na ścianach, 5cm wełny i 30 cm celulozy na stropie. Rekuperator Kinetic 250, kocioł kondensacyjny Immergas Victrix 12kW, PV 4,27kWp na SolarEdge

  5. #5
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar swierol
    Zarejestrowany
    Jan 2017
    Skąd
    Zabrze
    Kod pocztowy
    41-819
    Posty
    1.554
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    24

    Domyślnie

    Cytat Napisał fotohobby Zobacz post
    To może skontaktuj się z producentem (konstruktorem wiązarów) i poinformuj o zmianie obciążanie połaci i pasa dolnego.
    Może rzeczywiście lepiej, że tu zapytał bo nie wiadomo co to za producent, który sprzedaje wiązary z korą.

    Ile tej wełny chcesz dać? Podejrzewam, że ok 15cm i tylko między krokwie jeśli ma to być graciarnia.
    Jeśli ja miałbym wzmacniać cokolwiek to dołożył bym jeszcze jedną poziomą jętkę.

  6. #6
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... Avatar Mareks77
    Zarejestrowany
    Jun 2011
    Skąd
    Zielona Góra
    Kod pocztowy
    65-001
    Posty
    6.310

    Domyślnie

    Jeśli miała być graciarnia to należało powiadomić wykonawcę wiązarów o takim fakcie.
    Na teraz pionowe deski od łączenia jętek z krokwiami aż do poziomych belek stropu to dobre rozwiązanie. Wzmocni strop przed cieżarem rozkładając siłę na krokwie chronione jętką przed ugięciem.
    Dom Opałek 1G z poddaszem użytkowym. 145m2 powierzchni użytkowej. Podłogówka 90m2, reszta to 9 grzejników.
    Piec Vaillant 206/5-5 + Moduł mieszacza VR61/4 + Regulator CM470/4 + VIH R120 + Grupa pompowa z siłownikiem do ogrzewania podłogowego Thermix MEIBES.

    Jeśli pomogłem kliknij......to nic nie kosztuje.

  7. #7

    Domyślnie

    Wybaczcie ale nie mam możliwości kontaktu z producentem. Dom został przez mnie zakupiony.
    Odnośnie tego usztywnienia pionowego od krokwi z jętkami do poziomych belek stropu, zastanawia mnie czy regipsy nie zaczną pękać?

    Myślałem jeszcze nad takim usztywnieniem w stylu płatew górnych poziomych jak na zdjęciu. Tylko, że w pierwszym rozwiązaniu myśląc logicznie miałbym wzmocniony strop i dach a w drugim używając płatew bardziej górna konstrukcja dachu?
    https://inzynierbudownictwa.pl/image...11_14/kon8.jpg

  8. #8
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar d7d
    Zarejestrowany
    Sep 2014
    Skąd
    Poznań
    Posty
    10.861

    Domyślnie

    Cytat Napisał Zbyszekka Zobacz post
    Wybaczcie ale nie mam możliwości kontaktu z producentem. Dom został przez mnie zakupiony.
    Odnośnie tego usztywnienia pionowego od krokwi z jętkami do poziomych belek stropu, zastanawia mnie czy regipsy nie zaczną pękać?
    Strop to drewniane belki?
    Cała konstrukcja nie wygląda na prefabrykowaną.
    Raczej jest to ręczna robota składana na budowie.

    Nie masz dokumentacji projektowej ?
    My zostajemy w UE !!
    #StopRussia !!

  9. #9
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar Andrzej Wilhelmi
    Zarejestrowany
    Jan 2006
    Skąd
    Łódź
    Kod pocztowy
    94-313
    Dzielnica
    Polesie
    Posty
    14.207

    Domyślnie

    No zdecydowanie nie jest to więźba prefabrykowana. Jakieś perforowane płytki. Jedne poziomo inne skośnie? Z zaprezentowanych zdjęć nie widać czy są montowane obustronnie. Pionowe elementy nie w płaszczyźnie wiązara, mocowane jedną śrubą? Jakie gwoździe? Jaka ich ilość i sposób rozmieszczenia? Czy jest na to jakaś dokumentacja projektowa? Deski "króciaki" zamontowane jako podłoga na dolnym pasie nie gwarantują stabilności stropu. Dowolne dokładanie jakiś "wzmocnień" nie wróży nic dobrego. Może nastąpić tzw. "przesztywnienie" węzłów. Moim zdaniem ta konstrukcja nie została przewidziana na dodatkowe obciążenia a pionowe elementy zostały dodane później bo belki stropowe za bardzo się uginały. Pęknięcia sufitu to drobiazg w porównaniu z tym co może się wydarzyć. Bezwzględnie powinien to obejrzeć konstruktor. Pozdrawiam.
    miłego dnia
    mój nowy adres e-mail: [email protected]

  10. #10
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar fotohobby
    Zarejestrowany
    Aug 2011
    Skąd
    Rybnik
    Posty
    18.617
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    4

    Domyślnie

    Te pionowe elementy, to już samoróbka autora pewnie, bo zaczął swoje prace
    parterówka, płyta fundamentowa, 10cm XPS pod i 10cm EPS na płycie, silikat 18cm, 20 cm grafitowego EPS na ścianach, 5cm wełny i 30 cm celulozy na stropie. Rekuperator Kinetic 250, kocioł kondensacyjny Immergas Victrix 12kW, PV 4,27kWp na SolarEdge

  11. #11

    Domyślnie

    Te pionowe deski sam zacząłem dokładać, ale nie dlatego, że stop się uginał, ale żeby wzmocnić konstrukcję. W chwili obecnej skończyłem już te pionowe wzmocnienia od górnych krokwi do dolnych belek, dając deski calówki i łaty 6x4 na całości strychu (to co miałem pod ręką) Mam nadzieję, że to bardziej pomoże niż zaszkodzi. Jeśli chodzi o perforowane płytki to są z obu stron na krokwiach.

  12. #12
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar d7d
    Zarejestrowany
    Sep 2014
    Skąd
    Poznań
    Posty
    10.861

    Domyślnie

    Cytat Napisał Zbyszekka Zobacz post
    Te pionowe deski sam zacząłem dokładać, ale nie dlatego, że stop się uginał, ale żeby wzmocnić konstrukcję. W chwili obecnej skończyłem już te pionowe wzmocnienia od górnych krokwi do dolnych belek, dając deski calówki i łaty 6x4 na całości strychu (to co miałem pod ręką) Mam nadzieję, że to bardziej pomoże niż zaszkodzi. Jeśli chodzi o perforowane płytki to są z obu stron na krokwiach.
    Nie wiadomo czy pomoże czy zaszkodzi bo nie widać całości konstrukcji i nie wiadomo jaki jest schemat statyczny.
    Deski calówki mogą pracować jako cięgna a jako słupki raczej nie.
    Czy mogą służyć jako podwieszenie dolnych belek a raczej nie jako wzmocnienie górnych krokwi.
    My zostajemy w UE !!
    #StopRussia !!

  13. #13
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar Andrzej Wilhelmi
    Zarejestrowany
    Jan 2006
    Skąd
    Łódź
    Kod pocztowy
    94-313
    Dzielnica
    Polesie
    Posty
    14.207

    Domyślnie

    Cytat Napisał Zbyszekka Zobacz post
    Te pionowe deski sam zacząłem dokładać... ... żeby wzmocnić konstrukcję. W chwili obecnej skończyłem już te pionowe wzmocnienia od górnych krokwi do dolnych belek, dając deski calówki i łaty 6x4 na całości strychu (to co miałem pod ręką) Mam nadzieję, że to bardziej pomoże niż zaszkodzi. ..
    Zastosowałeś to co miałeś pod ręką i wygląda to tak jak na filmach dla dzieci "Sąsiedzi"! Oczywiście możesz robić jak uważasz (choć nie do końca) tylko po co prosisz o poradę? Pozdrawiam.
    miłego dnia
    mój nowy adres e-mail: [email protected]

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony