dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 1 z 2
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 23
  1. #1

    Domyślnie Realna wycena projektu

    Witam
    Interesuje się budową tego domu
    http://www.archeton.pl/projekt-domu-...407_opisogolny

    Chce budować metodą gospodarczą, ale nie sam, tylko przez wynajęte ekipy. Interesuje mnie w miarę rzeczywisty koszt budowy do stanu developerskiego. Prąd i gaz niedaleko działki, woda ze studni, bedzie szambo, ogrzewanie gaz. Rodzaj materiałów, tak jak w projekcie, jakościowo w skali od 1 do 10 będę wybierał środkową półkę cenową. Ekipy tak samo.
    Ile w rzeczywistości może wynieść ten koszt budowy? 280 jak piszą czy jakaś inna kwota?
    Dopiero będę przechodził przez pierwszą budowę w życiu...

  2. #2

    Domyślnie

    dolicz 30% do wyceny, najmniej

  3. #3
    DOMOWNIK FORUM (min. 500) Avatar Marcin34_Śl
    Zarejestrowany
    Jul 2015
    Skąd
    Tarnowskie Góry
    Posty
    935

    Domyślnie

    Licz 2500 za m2 powierzchni całkowitej, czyli 164 m * 2500 około 400 000 zł. To nie jest mały domek, jest 7 okien połaciowych
    Ten kosztorys ze strony stary - ale jest też mowa o 400 000 zł na stronie systemem zleconym.
    Pamiętaj, że szambo musi być 15 m do studni z wodą
    Nasza stodoła, projekt indywidualny 145 mpu, płyta fundamentowa 12 XPS pod, 14 EPS nad, anhydryt 6,5cm i 5,5 cm, Porotherm Dryfix, Termo Organika Gold 18cm, dach i strop 30 cm PROFIMATA, poddasze 20CM, podłogówka 100%, WM z rekuperacją ZEHNDER 350, PC PW Panasonic 7KW H, GALECO bezokapowy, Integra 64,Okna Veka 82, Drzwi zewn. ALUPROF, OZC 4,6 KW

  4. #4

    Domyślnie

    dolicz 30% i nie pytaj czemu. poprostu do it

  5. #5

    Domyślnie

    Rzeście mnie trochę przestraszyli
    tu jest firma która robi developerskie stany od A do Z (czyli bez biegania)
    i np taki projekt
    http://www.dqm.pl/oferta-domow/domy-...sne/line-118-g
    cena koło 320 tys
    myslalem ze tamten spokojnie w 280 sie zmieszcze...
    Dopiero będę przechodził przez pierwszą budowę w życiu...

  6. #6

    Domyślnie

    Stan developerski tego domu nie bedzie kosztowal 400k. Maly dom wyglada na tani w.realizacji. proponuje zrezygnowac z kominow i slupow podtrzumujacych dach. 280k moim zdaniem realne

  7. #7

    Domyślnie

    Cytat Napisał Adam626 Zobacz post
    Stan developerski tego domu nie bedzie kosztowal 400k. Maly dom wyglada na tani w.realizacji. proponuje zrezygnowac z kominow i slupow podtrzumujacych dach. 280k moim zdaniem realne
    Też się zastanawiałem, skąd ten koszt, bo dom ma prostą bryłę.
    Z jednego komina można zrezygnować spokojnie. Słupy same w sobie nie są drogie, ale belka na słupie przy garażu, to już jest koszt, izolacja całości też swoje kosztuje. 7 okien dachowych. Zauważyłem też 2 okna w garażu, nie wiadomo, po co? Garaż też ma wyjścia na każdą stronę, łącznie z kotłownią, a kotłownia ma drzwi prawie z każdej strony. Dom nie jest taki mały i się zebrało wszystko do kupy.

  8. #8

    Domyślnie

    zrezygnuj z takiej ilości okien dachowych. zrób dach na równo jak było wyżej, weź tani materiał do budowy a zainwestuj w ocieplenie wywal kominy jak będziesz grzał gazem czy prądem, fundamenty zrób na równo bo masz jedną część wyżej w projekcie w okolicach schodów

  9. #9
    DOMOWNIK FORUM (min. 500) Avatar Marcin34_Śl
    Zarejestrowany
    Jul 2015
    Skąd
    Tarnowskie Góry
    Posty
    935

    Domyślnie

    Cytat Napisał bielaPL Zobacz post
    Rzeście mnie trochę przestraszyli
    tu jest firma która robi developerskie stany od A do Z (czyli bez biegania)
    i np taki projekt
    http://www.dqm.pl/oferta-domow/domy-...sne/line-118-g
    cena koło 320 tys
    myslalem ze tamten spokojnie w 280 sie zmieszcze...
    Po pierwsze to Mniejszy dom niż Twój bo ma 136 m (Twój 160), popatrz na materiały: dachówka cementowa, styropian WSp. 40, wełny 23 cm, yulko jedna płytka KG na poddaszu, okna białe, rynny białe, brama białą (najtańsze), tylko wyprowadzenie pod grzejniki (bez grzejników i pieca...). To typowy dom developera... nie ma porównania ze Swoim własnym domem.

    Ja myślę, że się zmieścisz w stanie developerskim w 250 000 zł ale najdroższe są wykończenia + roboty wokół działki co kosztuje 40-50 tyś (brama, furtka, kostka, taras, zadaszenie tarasu itp)
    Nasza stodoła, projekt indywidualny 145 mpu, płyta fundamentowa 12 XPS pod, 14 EPS nad, anhydryt 6,5cm i 5,5 cm, Porotherm Dryfix, Termo Organika Gold 18cm, dach i strop 30 cm PROFIMATA, poddasze 20CM, podłogówka 100%, WM z rekuperacją ZEHNDER 350, PC PW Panasonic 7KW H, GALECO bezokapowy, Integra 64,Okna Veka 82, Drzwi zewn. ALUPROF, OZC 4,6 KW

  10. #10

    Domyślnie

    Mój kuzyn budował metodą gospodarczą sam (budowlaniec) i robił wykończeniówkę. Trochę mu przy budowie pomagałem. Z kuchnią 250 tys. W tym zapłacił innym wykonawcom ok 20 tys robocizny. W kwocie ok 300 tys możesz się zmieścić, ale wszystko zależy gdzie budujesz.

  11. #11

    Domyślnie

    Drodzy koledzy trochę spuściliście na mnie wiadro zimnej wody. Sporo zmian w projekcie. Mam jeszcze mniejsze cudo upatrzone, wydaje się być jeszcze prostsze.
    http://z500.pl/projekt/740/Z177_GL,m...ne-ogolne.html

    tylko kuchnie bym połączył z małym pokojem i skrócił ją do schodów wydłużając duży pokój bo mały jest,
    a na górze zlikwidowałbym sypialnianą łazienkę i zrobił jakąś garderobę

    Czy ten projekt będzie realny w kwocie 250 tys? Buduję niestety pod Warszawą...
    Dopiero będę przechodził przez pierwszą budowę w życiu...

  12. #12

    Domyślnie

    Cytat Napisał bielaPL Zobacz post
    tylko kuchnie bym połączył z małym pokojem i skrócił ją do schodów wydłużając duży pokój bo mały jest
    To nie będzie takie proste. Przy kominku idzie ściana nośna i przy kuchni. Dodatkowo masz słupki przy schodach. Takie zmiany wymagają przeprojektowania konstrukcji.

  13. #13

    Domyślnie

    MiśYogi dziękuję za cenną uwagę, muszę bardziej zwracać uwagę na te grubsze kreski... poszukam jeszcze czegoś podobnego
    Dopiero będę przechodził przez pierwszą budowę w życiu...

  14. #14
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.107
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał bielaPL Zobacz post
    Drodzy koledzy trochę spuściliście na mnie wiadro zimnej wody.
    Ty masz długi wątek o tym, czy/jak wybudować dom za 300K.
    http://forum.muratordom.pl/showthrea...C5%9B-z%C5%82)

    Wnioski trudno wyciągać, bo wiele zależy od wielkości, miejsca, zaangażowania sił własnych. Do tego dochodzą nowe wymogi co do EP co podnosi koszt budowy. Patrząc na Twoje projekty, to jak się zmieścisz w 300K zł ze stanem pod klucz, to chapeau bas. Ja, w sumie z podobnymi wymaganiami, będę szczęśliwy, ja zamieszkam po wydaniu 350K zł z takim projektem:
    http://www.archeton.pl/projekt-domu-...393_opisogolny
    A niby 30K tańszy systemem gospodarczym od Twojego Skarbka.

    Na początku drogi człowiek nie ma wyczucia, co kosztuje. Patrzy na metry, mnoży przez cenę jakąś i się dziwi.
    Powszechna jest opinia, że dom z użytkowym poddaszem wychodzi taniej, niż ta sama powierzchnia przy parterówce. A na takim poddaszu jest sporo do zaoszczędzenia. Np. ocieplenie stropu jest dużo tańsze, niż dachu. Konstrukcja dachu przy użytkowym poddaszu też musi być droższa. Mi wyszło, że użytkowe poddasze wcale nie jest tańsze od tej samej powierzchni użytkowej na parterze (albo nieznacznie). A na parterze tę powierzchnię użytkuje się wygodniej i przyjemniej (oczywiście subiektywna ocena).

    A jak warunki/MPZP dopuszcza płaski dach, to ładnych kilkadziesiąt tysięcy można zaoszczędzić. Jak porównasz powierzchnię użytkową z powierzchnią zabudowy to zaskakujące jest (przynajmniej dla mnie było) jak niewielka jest różnica w powierzchni zabudowy przy podobnej powierzchni użytkowej.
    Jeszcze trochę i dojdziesz do tego, co można przycinać w kosztach, czego szukać, czego unikać. A gdzie kosztów nie warto ciąć, bo wpływają na walory użytkowe albo koszty utrzymania.

    Np. ja w trakcie cięcia zrezygnowałem z garażu (no, fajna rzecz - ale jak ktoś ma mały budżet, to sorki), antresoli i wielu różnych pomysłów - bardzo niewiele w końcu zmieniamy w projekcie który wydaje mi się bardzo oszczędny jeżeli chodzi o fanaberie (jedynie ocieplenie na granicy rozsądku IMO). Chciałem już nawet zrezygnować z kominka, ale lepsza połowa postawiła sprawę na ostrzu noża. Balkony i okna dachowe to też niepotrzebny koszt.

    Modyfikacje też wydają się czasami drobne, a pociągają spore koszty i to nie tylko w wynagrodzeniu projektanta, ale też w wykonaniu. Jak sobie policzyliśmy, jakie koszty niesie za sobą pustka nad salonem i kawałek antresoli, to szybko zrezygnowaliśmy. Bo to nie tylko dziura w stropie - trzeba tu podeprzeć, tam wzmocnić, podnieść ścianę kolankową bo za nisko będzie na antresoli, a to i kąt dachu trzeba zmienić żeby jakoś to wyglądało, powierzchnia ocieplenia znacznie rośnie i pracochłonność też bardzo wzrasta.
    Czasami przesunięcie ścianki czy komina to drobiazg, a czasami sporo pracy konstruktora a i rośnie koszt budowy.
    Ostatnio edytowane przez Kaizen ; 09-12-2016 o 22:20

  15. #15
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar ŁUKASZ ŁADZIŃSKI
    Zarejestrowany
    Mar 2014
    Skąd
    Katowice, Mysłowice
    Kod pocztowy
    41-400
    Posty
    3.942

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    Powszechna jest opinia, że dom z użytkowym poddaszem wychodzi taniej, niż ta sama powierzchnia przy parterówce.
    - jeżeli przykładowo PARTER ma 80m2 PU + PODDASZE ma 80m2 PU, to jeśli "zrzucić" PODDASZE w PARTER tworząc 160m2 PU parterówki , to z automatu mamy 2x więcej podłogi na gruncie, 2 x więcej dachu, itd
    - dla domów o mniejszej powierzchni użytkowej ( PU ) nie ma to takiego jednoznacznego " przełożenia " w drugą stronę ( np. dla domu parterowego o pow. 80m2 )
    - jeśli się mylę, proszę mnie poprawić
    pozdrawiam
    Ostatnio edytowane przez ŁUKASZ ŁADZIŃSKI ; 10-12-2016 o 20:24
    dobra ARCHITEKTURA sama się obroni

  16. #16
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.107
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał ŁUKASZ ŁADZIŃSKI Zobacz post
    - jeżeli przykładowo PARTER ma 80m2 PU + PODDASZE ma 80m2 PU, to jeśli "zrzucić" PODDASZE w PARTER tworząc 160m2 PU parterówki , to z automatu mamy 2x więcej podłogi na gruncie, 2 x więcej dachu, itd
    Przenosząc 80m2 PU z poddasza na dół wcale nie masz 2x więcej podłóg. Bo odpadają nieużytkowe schody i komunikacja może być mniejsza. Powierzchnia podłóg na poddaszu jest większa, niż PU i to zazwyczaj sporo.

    Strop może być słabszy (lżejszy i tańszy).

    Powierzchnia dachu wzrośnie dużo mniej, bo może mieć mniejszy kąt (być bardziej płaski = mniejsza powierzchnia). Skarbek ma dach o powierzchni 188,6 m2 a Lena Eko o większej PU ma dach 218,9 m2. Czyli zaledwie 16% większy.

    Do tego ocieplasz strop - wypada taniej i mniejsze straty. Sama konstrukcja może być tańsza, bo nie przejmujemy się podpieraniem, płatwiami, jętkami itp.

    Masz przykład projektu z pierwszego postu w tym wątku - Skarbek Neo. 101,6 m2 PU, 164,4m2 powierzchni netto i 114,5 m2 powierzchni zabudowy vs "moja" parterowa Lena Eko odpowiednio 110,4m2, 115,5m2 i 145,7 m2. Czyli dużo mniej przyrastają powierzchnie po "przełożeniu" podobnej PU z poddasza na parter - odpowiednio 8,7% większa PU, 29,7% MNIEJSZA powierzchnia netto, 27,3% większa powierzchnia zabudowy.
    Oczywiście trochę to mylące, przez garaż - tym bardziej pokazuje, że patrzenie na koszt m2 PU nie ma sensu. Ale nawet po porównaniu Leny z dołożonym garażem różnice będą dalekie od 2x.

    I do tego, chociaż "moja" parterówka ma więcej PU, to wg szacunkowej wyceny jest tańsza 281 151 zł vs 254 644 zł systemem gospodarczym.
    Nawet, jeżeli przyjąć, że ta różnica w cenie to garaż - to i tak to porównanie dowodzi, że użytkowe poddasze nie jest tańsze, od tej samej PU na parterze.

    Do tego jest bardziej energooszczędna EP dla gazu w obydwu przypadkach 76,30 vs 68,01kWh/m2/r

    To nie m2 PU kosztuje (co właśnie próbowałem wytłumaczyć). Kosztują ściany, posadzki, ocieplenie, konstrukcja dachu itd. To, że zwyczajowo patrzy się na cenę m2 PU prowadzi często na manowce.

    Projekty, które porównuję to:
    http://www.archeton.pl/projekt-domu-...acjatechniczna
    http://www.archeton.pl/projekt-domu-...acjatechniczna
    Ostatnio edytowane przez Kaizen ; 11-12-2016 o 16:59

  17. #17

    Domyślnie

    przede wszystkim najwygodniej mieć 2 pełne kondygnacje a nie skosy. Szczególnie w małym domu. I na pewno nie polecam go jeszcze zmniejszać.
    taki domek z 2ma kondygnacjami po 70m2 na pewni byłby konfortowy i wcale nie musi być drogi

  18. #18
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar ŁUKASZ ŁADZIŃSKI
    Zarejestrowany
    Mar 2014
    Skąd
    Katowice, Mysłowice
    Kod pocztowy
    41-400
    Posty
    3.942

    Domyślnie

    - masz rację pisząc o skosach, niestety jest i tak, że znacząca ilość Planów Miejscowych narzuca dachy spadowe i ( niekiedy ) nieprzekraczalną wysokość oparcia połaci dachu na ścianie. To wszystko zależy od danej działki, terenu i tych zapisów jw.
    - powierzchnia domu jest uzależniona od ilości pomieszczeń, a ilość od potrzeb Inwestorów / przyszłych użytkowników budynku. Dla niektórych powierzchnia np. 100m2 może być komfortowa i wystarczająca, dla innych nie.
    dobra ARCHITEKTURA sama się obroni

  19. #19

    Domyślnie

    To jeszcze taką parterówkę znalazłem.
    https://www.archon.pl/projekty-domow...m511e472bd065c

    wywaliłbym okna po lewej stronie. To na przyszłość mógłbym garaż dostawić jak będzie $. Coś podejrzanego w tym projekcie co generuje dziwne koszta? Dodatkowo w Archonie nie widzę jaka wentylacja jest. Myślicie że na grawitacyjnej + gaz spełni wymagania 2017?
    Dopiero będę przechodził przez pierwszą budowę w życiu...

  20. #20
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar ŁUKASZ ŁADZIŃSKI
    Zarejestrowany
    Mar 2014
    Skąd
    Katowice, Mysłowice
    Kod pocztowy
    41-400
    Posty
    3.942

    Domyślnie

    - budynek z wentylacją grawitacyjną nie ma szans na spełnienie wymagań A.D.2017.
    - dane na stronie producenta dot. zapotrzebowania / charakterystyki energetycznej byłyby prawdziwe wówczas, jeśli podpisał by się pod nimi projektant ( imię, nazwisko, uprawnienia, .... ) a tego nie ma, tym bardziej, że " projekt gotowy " NIE JEST projektem budowlanym, tj. pozbawiony odpowiedzialności zawodowej jego Autorów w stosunku do tego co sprzedają.
    dobra ARCHITEKTURA sama się obroni

Strona 1 z 2

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony