dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 14 z 14
  1. #1

    Domyślnie Na co zwrócić uwagę przy wyborze elektryka ?

    Witam,

    poszukuje elektryka do instalacji w nowym domu jednorodzinnym
    i zastanawiam się na co trzeba zwrócić szczególną uwagę
    podczas wyboru elektryka, o co się dopytać, co należy wiedzieć,
    aby wybrać dobrą ekipę ?

    Pozdrawiam.

  2. #2

    Domyślnie

    Taką otrzymałem wycenę :

    Taką otrzymałem wycenę dla domu 115m2, większość zgodnie z projektem bez udziwnień.

    3500 zł za wykonanie instalacji oraz 1800 zł za wszelkie montaże (gniazda, wyłączniki , lampy , anteny , czujki , sygnalizatory, itp.)
    Wycena nie obejmuje garażu oraz lamp ogrodowych, ale zawiera wyprowadzenie z budynku zasilań do w/w oraz zawiera pomiary i protokoły.
    Koszt materiału (kable, puszki,rozdzielnica) będzie około 2000 zł .Cen wyłączników , gniazdek i lamp oczywiście w tym nie ma.


    Co sądzicie o tym ?

    Pozdrawiam

  3. #3

    Domyślnie

    Cytat Napisał michal8282 Zobacz post
    Witam,

    poszukuje elektryka do instalacji w nowym domu jednorodzinnym
    i zastanawiam się na co trzeba zwrócić szczególną uwagę
    podczas wyboru elektryka, o co się dopytać, co należy wiedzieć,
    aby wybrać dobrą ekipę ?

    Pozdrawiam.
    O referencje!
    navigare necesse est, vivere non est necesse

  4. #4
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    x5d

    Zarejestrowany
    Mar 2011
    Skąd
    Grodzisk
    Posty
    39
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    2

    Domyślnie

    najlepiej trafić takiego co robił u kogoś znajomego i ten nie boi się go polecić. jeżeli takiej opcji nie ma to pozostaje obserwować jak gość robi. ja np. układając przewody i przechodząc z poziomu w pion robię to na półokrągło mniej więcej promieniem wielkości talerza (maltretowanie przewodów na kąt prosty niczego dobrego nie wnosi). poza tym przechodząc z jednej ściany na drugą prostopadłą w rogu delikatnie go podkuwam żeby tynkarze nie doklepywali wszystkich rogów ostrą stroną młotka. polecił bym też nie używania żadnych złączek w puszkach - skręcony druty na długości 4 cm okazują się trwalsze. powodzenia.

  5. #5

    Domyślnie

    aktualne uprawnienia
    pisemna umowa
    płacić po pomiarach i odbiorach

  6. #6

    Domyślnie

    Witam,

    dzięki za cenne rady. A co sądzicie o cenie ? Mi się wydaje drogo ale nie mam rozeznania, aż tak dobrego.

  7. #7

    Domyślnie

    Cytat Napisał x5d Zobacz post
    . polecił bym też nie używania żadnych złączek w puszkach - skręcony druty na długości 4 cm okazują się trwalsze. powodzenia.
    Człowieku, o czym ty mówisz! Takie skrecenia zrozumiałbym u amatora, co sobie sam jest w stanie zrobić w domuciu instalację. Przez profesjonalistę niedopuszczalna. Obecnie w puszkach (jeśli występują) łazczy sie za pomocą Vago.
    Panowie muszą mieć uprawnie SEP oraz wykonać pomiary (konieczne do odbioru). poczytaj sobie forum, aby nie zrobili Ci instalacji dwuprzewodowej bez różnicówek. I faktycznie podpisuj umowę, to zobowiązuje.
    Wyobraźnia jest ważniejsza od wiedzy - Albert Einstein

  8. #8

    Domyślnie

    Witam ok dzięki za radę jestem zielony w tym temacie w sumie nie wiem czego nawet szukać na forum
    Na dzień dzisiejszy wiem, że pewność dobrej instalacji to:

    - umowa
    - płatność po pomiarach, protokóle
    - uprawnienia SEP
    - różnicówki
    - instalacja trzyprzewodowa

    co jeszcze można dopisać ?

  9. #9

    Domyślnie

    Cytat Napisał michal8282 Zobacz post
    Witam,

    dzięki za cenne rady. A co sądzicie o cenie ? Mi się wydaje drogo ale nie mam rozeznania, aż tak dobrego.
    Jeśli to jest dla Ciebie za drogo to Ja Ci jedynie powiem, że za 2000zł to się kupuje połowę normalnych kabli i przewodów do domku jednorodzinnego.
    Oni w tej cenie mają jeszcze rozdzielnice...

    Wniosek jest jeden i dupochron również jeden - PISEMNA UMOWA I PŁACENIE ZA EFEKTY, czyli płacenie po uruchomieniu instalacji.

  10. #10

    Domyślnie

    No z tą ceną za kable 2000zł to też dla mnie jest dziwne trochę.... wątpię aby wystarczyło...

  11. #11
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar Wakmen
    Zarejestrowany
    Aug 2003
    Skąd
    Kielno
    Kod pocztowy
    84-208
    Posty
    3.329
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    151

    Domyślnie

    Cytat Napisał michal8282 Zobacz post
    ... Na dzień dzisiejszy wiem, że pewność dobrej instalacji to:
    ... - płatność po pomiarach, protokóle...
    Pomiędzy wykonaniem instalacji elektrycznej - pierwszy etap, a zamontowaniem osprzętu (i dopiero wtedy mozna robić pomiary) trwa w najlepszym przypadku kilka miesięcy. W takiej sytuacji wykonawca ma czekac na pieniążki również kilka miesięcy? Chyba jakieś nieporozumienie.
    Lepiej wpisac w umowie, że "wykonanie pomiarów po zamontowaniu osprzętu, montaż osprzetu za dopłatą/nie wliczony w ofertę i nie wpływa na rozliczenie pierwszego etapu".

  12. #12

    Domyślnie

    też uważam że najuczciwsze jest podpisanie umowy z wyszczególnieniem kolejnych etapów instalacji i rozliczanie się po zakończeniu danego etapu. cena 2000 za materiały raczej z kosmosu - obawiałbym się czy wykonawca nie zacznie oszczędzać na ilości obwodów...

  13. #13

    Domyślnie

    Ja w swoim cenniku mam więcej etapów, wzięło się to z życia i potrzeb.
    1 Bruzdy (generalnie budowlanka)
    2 Kable
    3 Rozdzielnica i przyłączenie do sieci
    4 Biały montaż*
    5 Pomiary
    W tej chwili mam sporo -> 50% aktualnych zleceń, gdzie klienci sami robią punkty 1 i 2.
    Ja wchodzę przed tynkami dla sprawdzenia, a potem po tynkach (3) łącze wszystko, uruchamiam i kasuję.
    Pomiary dopiero po białym montażu osprzętu (w zasadzie nie zajmuje się gniazdkami i wyłącznikami, za mało czasu na duperele).

    Wracając do sedna, kasuje klienta za każdy ukończony etap pracy.
    Przejechałem się na jednym zleceniu i przy braku zapłaty nakręcam na pięcie i ucieczka od dalszych strat.

  14. #14

    Domyślnie

    nie zmienia to faktu, że w tym kraju jest wielu psełdofachowców i trzeba się przed nimi dobrze zabezpieczyć

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony