dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 7 z 8
Pokaż wyniki od 121 do 140 z 151
  1. #121
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    okobar

    Zarejestrowany
    Feb 2011
    Skąd
    Karczów k. Opola
    Posty
    936

    Domyślnie

    Cytat Napisał LDP05 Zobacz post
    Przeczytaj wcześniejsze wpisy,
    roczne opaty związane z posiadaniem gazu to 200 - ktore doliczylem (oszczędzamy 700zł rocznie + 200zł za opłaty licznikowe)
    no to do swoich cen gazu DODAJ ceny abonamentowe prądu
    wtedy dopiero porównuj

    w skrócie - Ty - abonament gaz, sam gaz, abonament prądowy, sam prąd
    ja - abonament prąd, prąd

    licze tak, ponieważ prąd masz i musisz za niego płacić - nie wazne że w celach bytowych. Do tego gaz i abonamenty gazowe
    ja licze dla siebie tylko prąd, bo nie mam gazu

    efakt mam ten sam - ogrzewanie, ciepła woda, użytkowanie bytowe

    nie neguję, że w pewnych sytuacjach gaz się opłaca (w pewnych, w mojej nie)
    szczególnie starych domach

    w nowych moim zdaniem nie ma sensu ekonomicznego, chyba że tylko sens dla poszczególnych subiektywnych wrażeń - np. ktoś chce mieć kuchenkę gazową z sieci


    edyta: no i czekam na odpowiedź, czy Twój piec gazowe potrzebuje pradu czy nie...
    Dom pod fikusem - jest: solbet 36+20cm grafitowego 0,031, czarno-brąz ROBEN, 30 cm wełny 0,040, 19 cm 0,031 styro na podłogę na gruncie, PC SmartHeat Bravour 008i, 190m odwiertów, pow.zabudowy 118,16m2, powierzchnia podłóg 173,71m2, powierzchnia całkowita 230,3m2, kubatura 761,06m3, MistralSmart 300, ECO Ocean BNT 30...
    zamieszkane od 16.06.2015

  2. #122
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!
    bobrow

    Zarejestrowany
    Jun 2015
    Skąd
    Jelenia Góra
    Posty
    5.207

    Domyślnie

    Jeśli chodzi o CWU , to u mnie są cztery osoby -korzystamy z ciepłej wody o różnych porach.Kiedy działa CO , to CWU załącza się kiedy spadnie o 8K temp w środku zasobnika.Kiedy CO nie działa mam mały tunning sterowania CWU -dodatkowy czujnik w górnej części zasobnika + przekaźnik czasowy pod T2 (bardziej satysfakcja niż jakieś oszczędności ...)
    Najważniejsze : 300 ltr grzeję w czasie ok 35 min (temp wył na czujniku w środku zas 48st , temp w górnej części zasobnika 52 st ) , po za sezonem grzewczym na CWU średnio miesięcznie idzie mi ok 90-100 kWh
    Ciepłej wody nigdy nam nie brakuje -korzystamy głównie z wanny , bo ją najbardziej lubimy (prysznic też jest w drugiej łazience czasem w użyciu).A i goście nie rzadko nam dopisują...

    pzdr
    Ostatnio edytowane przez bobrow ; 22-02-2018 o 08:38 Powód: uzupełnienie
    Wiata PV 9,92kWp 32xLongi 310W+Sofar 11KTL-X,T-cap 9kW 3f mod F,opomiarowany,22-23 st w domu ,sprzęgło hydr+ CWU 300L 3,4m2 , grzejniki 65%+35% podłogówka, dom piętrowy z garażem , kubatura ogrzew 437m3 (pow ogrzew ok 200m2)+nieogrz 154m3 ,bez reku ,wentyl mech +grawit, okna PCV z roletami ociepl, dach 30cm wełny , ściany pustak ceram 24 cm+10 cm styro. Koszty PC CO+CWU:2017-7590kWh/3263pln,2018-6858kWh/2922pln,2019-6649kWh/2792pln,2020-7033kWh/wartość 3064pln-fizycznie 0,00pln

  3. #123
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) Avatar LDP05
    Zarejestrowany
    Dec 2015
    Skąd
    Tarnowskie Góry
    Kod pocztowy
    42-600
    Posty
    271
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    13

    Domyślnie

    Cytat Napisał bobrow Zobacz post
    Za dwa poprzednie sezony średnio 1kWh wychodziła mi 0,43 pln brutto (czyli z 22% Vatem) w tym : energia+przesył+OZE (pomijam abonament miesięczny ok 10 pln )
    Od grudnia mam nową umowę na 3 lata ( o 5% niższe stawki od poprzedniej umowy) i z tego co obserwuję mam obecnie średnią ok 0,42 pln za 1kWh brutto.
    ....
    I to jest zasadnicza różnica-ale tak jak wspominałem , nie ma jeszcze obowiązku montażu PC więc po prostu wybierz to co Ci pasuje

    pzdr
    Dziękuję takiej odpowiedzi oczekiwałem, teraz te wyliczenia są znacznie bardziej zrozumiałe.
    Moją intencją nie było podważanie czyjegoś wyboru, a raczej sprawdzenie swojego z perspektywy czasu. W momencie wyboru źródła ciepła COP dla PC Powietrze-Woda podawano na poziomie 2.5, wiem, że teraz jest lepiej. Oferta za PC Ciecz-Ciecz była na poziomie 40tys, co w moim przypadku nie zdąży się zwrócić za mojego życia.
    Natomiast wniosek jaki wyciągam jest taki, że: PC zdecydowanie TAK dla nowych ocieplonych domów zamiast spalarni z podajnikiem. (wiem nie odkrywam Ameryki). W przypadku gdy jest gaz, wybór pomiędzy PC z piec kondensacyjny jest mniej oczywisty, zawsze koszty początkowe trzeba uwzględnić w ogólnym rachunku. Obecnie na gaz wydaję 130zł/mie (średnia od października) nawet gdy Prąd będzie o 40% tańszy (a nie jest) rocznie płacę 600 zł więcej - po 20 latach zrównam się PC. Przy wyższych kosztach ogrzewania, szala przechyla się na korzyść PC.

    Na koniec chciałem zapytać jakie sa koszty dodatkowe związane z PC: przeglądy, konieczne czynności serwisowe jakie można wykonać samemu.
    Projekt LDP05, Ocieplenie 30cm L-0.031, podłogówka, WM, okna Vetrex 90,
    https://monitoringpublic.solaredge.c..._PL#/dashboard

  4. #124
    Arturo72
    Guest
    Arturo72

    Domyślnie

    Cytat Napisał LDP05 Zobacz post
    Dziękuję takiej odpowiedzi oczekiwałem, teraz te wyliczenia są znacznie bardziej zrozumiałe.
    Moją intencją nie było podważanie czyjegoś wyboru, a raczej sprawdzenie swojego z perspektywy czasu. W momencie wyboru źródła ciepła COP dla PC Powietrze-Woda podawano na poziomie 2.5, wiem, że teraz jest lepiej. Oferta za PC Ciecz-Ciecz była na poziomie 40tys, co w moim przypadku nie zdąży się zwrócić za mojego życia.
    Natomiast wniosek jaki wyciągam jest taki, że: PC zdecydowanie TAK dla nowych ocieplonych domów zamiast spalarni z podajnikiem. (wiem nie odkrywam Ameryki). W przypadku gdy jest gaz, wybór pomiędzy PC z piec kondensacyjny jest mniej oczywisty, zawsze koszty początkowe trzeba uwzględnić w ogólnym rachunku. Obecnie na gaz wydaję 130zł/mie (średnia od października) nawet gdy Prąd będzie o 40% tańszy (a nie jest) rocznie płacę 600 zł więcej - po 20 latach zrównam się PC. Przy wyższych kosztach ogrzewania, szala przechyla się na korzyść PC.

    Na koniec chciałem zapytać jakie sa koszty dodatkowe związane z PC: przeglądy, konieczne czynności serwisowe jakie można wykonać samemu.
    Z COP2,5 ponownie się mylisz,podaj konkrety.
    Ja już Ci pisałem,że od co najmniej 2010r była na rynku Fujitsu/Atlantic 8kW gdzie srednioroczny COP wychodził ok.3 i ponad zależnie od regionu.

    Od 2013r czyli od momentu odpalenia pompy ponioslem 0zl kosztów serwisowych...nie było i nie ma takiej potrzeby.

  5. #125
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!
    bobrow

    Zarejestrowany
    Jun 2015
    Skąd
    Jelenia Góra
    Posty
    5.207

    Domyślnie

    Cytat Napisał LDP05 Zobacz post
    Dziękuję takiej odpowiedzi oczekiwałem, teraz te wyliczenia są znacznie bardziej zrozumiałe.
    Moją intencją nie było podważanie czyjegoś wyboru, a raczej sprawdzenie swojego z perspektywy czasu. W momencie wyboru źródła ciepła COP dla PC Powietrze-Woda podawano na poziomie 2.5, wiem, że teraz jest lepiej. Oferta za PC Ciecz-Ciecz była na poziomie 40tys, co w moim przypadku nie zdąży się zwrócić za mojego życia.
    Natomiast wniosek jaki wyciągam jest taki, że: PC zdecydowanie TAK dla nowych ocieplonych domów zamiast spalarni z podajnikiem. (wiem nie odkrywam Ameryki). W przypadku gdy jest gaz, wybór pomiędzy PC z piec kondensacyjny jest mniej oczywisty, zawsze koszty początkowe trzeba uwzględnić w ogólnym rachunku. Obecnie na gaz wydaję 130zł/mie (średnia od października) nawet gdy Prąd będzie o 40% tańszy (a nie jest) rocznie płacę 600 zł więcej - po 20 latach zrównam się PC. Przy wyższych kosztach ogrzewania, szala przechyla się na korzyść PC.

    Na koniec chciałem zapytać jakie sa koszty dodatkowe związane z PC: przeglądy, konieczne czynności serwisowe jakie można wykonać samemu.
    Koszty zasadniczo polegają na przeglądach i wpiasach dot fgaz.
    U mnie np wygląda to tak :
    -mój instalator „zaufał” mi i w ramach przeglądów rocznych (np są wymagane przy gwarancji) sam czyszczę filtry wodne i kontroluję COP ( mam wszystko opomiarowane)
    -odnośnie fgazu , to kosztowało mnie to 100 pln (od tego roku mam prowadzić dokum tj zrobić odpowiedni przegląd, a jak będzie sygnał to zarejestruje to w CRO)
    Jeśli nie jesteś za bardzo „techniczny” to warto pomyśleć o instalatorze jak najbliżej domu lub zapewnić sobie odpowiednie wsparcie ( żaden serwis nie jeździ na wodę i nie śpi pod mostem...)
    Raczej to wszystko
    Pzdr
    Wiata PV 9,92kWp 32xLongi 310W+Sofar 11KTL-X,T-cap 9kW 3f mod F,opomiarowany,22-23 st w domu ,sprzęgło hydr+ CWU 300L 3,4m2 , grzejniki 65%+35% podłogówka, dom piętrowy z garażem , kubatura ogrzew 437m3 (pow ogrzew ok 200m2)+nieogrz 154m3 ,bez reku ,wentyl mech +grawit, okna PCV z roletami ociepl, dach 30cm wełny , ściany pustak ceram 24 cm+10 cm styro. Koszty PC CO+CWU:2017-7590kWh/3263pln,2018-6858kWh/2922pln,2019-6649kWh/2792pln,2020-7033kWh/wartość 3064pln-fizycznie 0,00pln

  6. #126
    Lider FORUM (min. 2800)
    Pytajnick

    Zarejestrowany
    Jan 2018
    Skąd
    Lubuskie Lasy
    Posty
    2.934

    Domyślnie

    Wracając do pierwszego postu - czytając fora, to człowiek niczego by nie kupił, bo zawsze ktoś będzie z czegoś niezadowolony, komuś się psuje to a innemu tamto
    Teraz koszty w moim przypadku, bo jestem w temacie na bieżąco
    Gaz-
    przyłącze +skrzynka - 2550
    od przyłącza do PG - 1000 (jak sam wykopię rów to tylko koszt materiału by był)
    projekt - ZERO, robi to tandem KB/architekt w ramach umowy
    piec dwufunkcyjny kondensat ,samodzielny montaż - 8000
    komin (rura dwuścienna,specjalna dachówka przelotowa, daszek) samodzielny montaż - 500
    12 050pln
    PC p-w. Trzy zapytania o oferty w moim rejonie (południe lubuskiego)
    20 - 22 000 za kompletny montaż. Tańsze LG droższy Panasonic. Dochodzą do tego obowiązkowe u wszystkich przeglądy coroczne przez okres 5 lat trwania gwarancji, ale tego nie liczmy.
    Zatrzymując się w tym punkcie, niecałe 10k różnicy, mniej mojej pracy - pompa OK.
    Ale - do dyspozycji mam 2,9m kw co przy piecu gazowym pozwala mi uzyskać WC z umywalką i miejsce na rekuperator. W przypadku PC już tak fajnie nie jest a pion decyzyjny w postaci mej małżonki na owe WC się uparł.
    Jak widzicie, różne czynniki decydują

  7. #127
    Arturo72
    Guest
    Arturo72

    Domyślnie

    Cytat Napisał Pytajnick Zobacz post
    Wracając do pierwszego postu - czytając fora, to człowiek niczego by nie kupił, bo zawsze ktoś będzie z czegoś niezadowolony, komuś się psuje to a innemu tamto
    Teraz koszty w moim przypadku, bo jestem w temacie na bieżąco
    Gaz-
    przyłącze +skrzynka - 2550
    od przyłącza do PG - 1000 (jak sam wykopię rów to tylko koszt materiału by był)
    projekt - ZERO, robi to tandem KB/architekt w ramach umowy
    piec dwufunkcyjny kondensat ,samodzielny montaż - 8000
    komin (rura dwuścienna,specjalna dachówka przelotowa, daszek) samodzielny montaż - 500
    12 050pln
    PC p-w. Trzy zapytania o oferty w moim rejonie (południe lubuskiego)
    20 - 22 000 za kompletny montaż. Tańsze LG droższy Panasonic. Dochodzą do tego obowiązkowe u wszystkich przeglądy coroczne przez okres 5 lat trwania gwarancji, ale tego nie liczmy.
    Zatrzymując się w tym punkcie, niecałe 10k różnicy, mniej mojej pracy - pompa OK.
    Ale - do dyspozycji mam 2,9m kw co przy piecu gazowym pozwala mi uzyskać WC z umywalką i miejsce na rekuperator. W przypadku PC już tak fajnie nie jest a pion decyzyjny w postaci mej małżonki na owe WC się uparł.
    Jak widzicie, różne czynniki decydują
    No i to jest konkretny post.
    Jakie jest zapotrzebowanie domu na energię ?

  8. #128
    Lider FORUM (min. 2800)
    Pytajnick

    Zarejestrowany
    Jan 2018
    Skąd
    Lubuskie Lasy
    Posty
    2.934

    Domyślnie

    Cytat Napisał Arturo72 Zobacz post
    No i to jest konkretny post.
    Jakie jest zapotrzebowanie domu na energię ?
    Wedle tego co w projekcie - Ep 83,3 a Ek 74,2 kWh/m²/rok

  9. #129
    Arturo72
    Guest
    Arturo72

    Domyślnie

    Cytat Napisał Pytajnick Zobacz post
    Wedle tego co w projekcie - Ep 83,3 a Ek 74,2 kWh/m²/rok
    A pow grzana domu ?

  10. #130
    Lider FORUM (min. 2800)
    Pytajnick

    Zarejestrowany
    Jan 2018
    Skąd
    Lubuskie Lasy
    Posty
    2.934

    Domyślnie

    Cytat Napisał Arturo72 Zobacz post
    A pow grzana domu ?
    Malutka i te wyliczenia projektowe "nieco" mijają się z tym, co czytam na forum. Moc pomp tez mi liczyli 8-9kW i nie wiem ,czy nie za duża.
    Mój domek emeryta to 83 pu +24 garażu, który chcę ogrzewać, oczywiście nie do +20st To ten projekt z niewielkimi zmianami jak brak komina murowanego, okno na scianie szytowej a wejście do PG od sieni.
    https://z500.pl/projekt/357/Z7_L_GL,...j-stronie.html

  11. #131
    DOMOWNIK FORUM (min. 500) Avatar Marcin34_Śl
    Zarejestrowany
    Jul 2015
    Skąd
    Tarnowskie Góry
    Posty
    935

    Domyślnie

    Ten domek w miarę dobrze ocieplony to powinienieś ogrzać pompą 5 KW. Za 22 000 to byś zrobił kable grzejne + panele FV.

    Oferta na pompę jest z całą kotłownią w tym zbiornik CWU?
    Nasza stodoła, projekt indywidualny 145 mpu, płyta fundamentowa 12 XPS pod, 14 EPS nad, anhydryt 6,5cm i 5,5 cm, Porotherm Dryfix, Termo Organika Gold 18cm, dach i strop 30 cm PROFIMATA, poddasze 20CM, podłogówka 100%, WM z rekuperacją ZEHNDER 350, PC PW Panasonic 7KW H, GALECO bezokapowy, Integra 64,Okna Veka 82, Drzwi zewn. ALUPROF, OZC 4,6 KW

  12. #132
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) Avatar Liwko
    Zarejestrowany
    Jan 2010
    Posty
    22.512

    Domyślnie

    W moim przypadku.
    Instalacja z gruntową pompą ciepła z odwiertami 27tys.
    Instalacja w system gazowy 15tys.

    Przez osiem lat pompa zużyła około 32000kWh za kwotę około 10-11tys.
    Za gaz w tym samym czasie musiałbym zapłacić:
    32000x3(COP)x0,23zł/kWh=22000zł.

    Można przyjąć, że różnica w cenie pompa/gaz już mi się zwróciła. Od początku liczyłem ten okres na 7-8 lat.

  13. #133
    Lider FORUM (min. 2800)
    Pytajnick

    Zarejestrowany
    Jan 2018
    Skąd
    Lubuskie Lasy
    Posty
    2.934

    Domyślnie

    Cytat Napisał Marcin34_Śl Zobacz post
    Ten domek w miarę dobrze ocieplony to powinienieś ogrzać pompą 5 KW. Za 22 000 to byś zrobił kable grzejne + panele FV.

    Oferta na pompę jest z całą kotłownią w tym zbiornik CWU?
    Tak, oferty na całą kotłownię, wyceny z września ubiegłego roku, ciekawe jak teraz. Najtańsza opcja, to jak mówiła konkurencja, jakaś starsza pompa, niestety modelu nie pamiętam a jestem na feriach poza domem i nie sprawdzę.
    Co do prądu - tu tu też jest pytanie o bezpieczeństwo dla pompy czy kabli, bo gmina ma ogromny problem ze stabilnością zasilania. Czasami upsy od kompów piszczą jak oszalałe. Spadki bywają do 170V albo skoki do 280V . W ciągu dnia i przy pięknej pogodzie bywają krótkotrwałe wyłączenia po kilka razy dziennie, bo coś tam niby naprawiają, przy większym wietrze braki prądu gwarantowane. Agregaty są już chyba w każdym domu ogrzewanym drewnem czy ekogroszkiem, bo bez nich problemy gwarantowane a ja biegałem na usuwanie awarii, a opowieści użytkowników o 140st C na piecach skutecznie mnie wyleczyło z pomysłów na takie sposoby ogrzewania.

  14. #134
    ELITA FORUM (min. 1000)
    cob_ra

    Zarejestrowany
    Mar 2015
    Skąd
    Pod Skierniewicami
    Posty
    1.293

    Domyślnie

    Cytat Napisał Pytajnick Zobacz post
    Spadki bywają do 170V albo skoki do 280V .
    Mam to samo, czekam na przebudowe przyłącza, podpieli mnie pod trafo 1,5km od domu, gdzie najbliższe jest 500m i jest nowe. Były robione pomiary z rejestracją na przyłączu moim i w trafo.

    Aczkolwiek w momencie gdzie pc siała kilkanaście razy błędami poszlo kolejne pismo, że nie stosują się do warunkó umowy i nagle udało się i od miesiąca było dosłownie 20 alarmów.
    Pozdrawiam,
    Marek
    Gryf-domowe klimaty
    P.u. 98.25m²+garaż 18.01m².OP 100%PC WPS 6k1, DZ 2x90m,WM,OZC(asolt)EAH:62,5kWh/m2rok,ΦHL:3640W, QH:6379 kWh/rok, Grzanych podłóg~98m2,kubatura 265m3
    PV 8,69, azymut 240st, dach 23st.
    cwu~80-100kWh msc.
    2017-2379kWh
    2018-2089kWh
    2019-2375kWh
    2020-2384kWh
    2021-1896kWh
    2022-1785kWh
    2023-1823kWh

  15. #135

    Domyślnie

    Cytat Napisał cob_ra Zobacz post
    Mam to samo
    Widze ze to normalna sprawa, u mnie podobnie ale napiecie mialem za wysokie. Moje PV wyłączały się z komunikatem ze napiecie za wyysokie , jak w ciagu jednego dnia (niedziela) wylaczylo sie 20 razy) zadzwonilem na pogotowie energetyczne aby naprawili. Przyjechali mierzyli i potwierdzili ze to nie u mnie i pojechali do stacji trafo zmienic odczep. Teraz czasem mam troche za nisko ale PV sie nie wylacza .
    Kiedys o tym pisalem poki co pompa nie reaguje na te wahania napiecia, mysle ze tym bardziej z kablami nie byloby problemu , to obciazenie czysto rezystancyjne.
    Dom : 240 m2 powierzchni po podłogach (temp.22-23) + ok 66m2 powierzchni rekreacyjnej nad garażem (temp.20-21) + garaż dwustanowiskowy ok 56m2 (temp.ok 13). Sciany: gazobeton 24 + 20 styropian; dach : pianka poliuretanowa otwartokomórkowa 28cm. Podłoga 20 cm styropian, podłoga na piętrze 10 cm styropianu, fundamenty obustronnie styropian (15 cm zew i 5 wew). Podłogówka 100%, okna 3 szybowe, kominek, , rekuperator KomfoVent Domekt R600H , Pompa Mitsubishi Zubadan 11,2kW. IV strefa klimatyczna.

  16. #136

    Domyślnie

    W sytuacji dużych spadków napięcia pompa inwertorowa chyba jest mniej wrażliwa.

  17. #137
    Lider FORUM (min. 2800)
    Pytajnick

    Zarejestrowany
    Jan 2018
    Skąd
    Lubuskie Lasy
    Posty
    2.934

    Domyślnie

    Pytanie przy okazji - czy PC PW będzie pracować zasilana agregatem w razie braku prądu w sieci?

  18. #138
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!
    bobrow

    Zarejestrowany
    Jun 2015
    Skąd
    Jelenia Góra
    Posty
    5.207

    Domyślnie

    Cytat Napisał Pytajnick Zobacz post
    Pytanie przy okazji - czy PC PW będzie pracować zasilana agregatem w razie braku prądu w sieci?
    Mój kolega ma tak właśnie -wszystko w automacie
    Ostatnio edytowane przez bobrow ; 02-03-2018 o 21:35 Powód: Uzupełnienie
    Wiata PV 9,92kWp 32xLongi 310W+Sofar 11KTL-X,T-cap 9kW 3f mod F,opomiarowany,22-23 st w domu ,sprzęgło hydr+ CWU 300L 3,4m2 , grzejniki 65%+35% podłogówka, dom piętrowy z garażem , kubatura ogrzew 437m3 (pow ogrzew ok 200m2)+nieogrz 154m3 ,bez reku ,wentyl mech +grawit, okna PCV z roletami ociepl, dach 30cm wełny , ściany pustak ceram 24 cm+10 cm styro. Koszty PC CO+CWU:2017-7590kWh/3263pln,2018-6858kWh/2922pln,2019-6649kWh/2792pln,2020-7033kWh/wartość 3064pln-fizycznie 0,00pln

  19. #139

    Domyślnie

    Witam,

    Oczywiście. Do awaryjnego zasilania pompy ciepła można wykorzystać agregat prądotwórczy. Jest to praktycznie jedyne rozwiązanie awaryjnego zasalania Pompy ciepła na dłuższy czas. Jeżeli przerwy w dostawie zdarzają się sporadycznie i na krótki okres czasu można zastanowić się również nad zastosowaniem przemysłowego zasilacza awaryjnego UPS. Przy braku zasilania współczesny budynek traci 1-2C na dobę, więc przy krótkich zanikach zasilania temperatura w budynku nie powinna spaść gwałtownie.
    Pozdrawiam,
    ________________________________
    Konsultant marki Junkers-Bosch

  20. #140
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar Janekk1234
    Zarejestrowany
    Apr 2017
    Skąd
    TSA
    Kod pocztowy
    77-430
    Posty
    1.647
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    3

    Domyślnie

    Panowie że tak nieśmiało spytam. Jak grzeje się wodę do wanny czy prysznica mając pompę ciepła lub ogrzewanie elektryczne? Bo mając kocioł gazowy tę sprawę mamy już zalatwioną.

Strona 7 z 8

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony