dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 99 z 105
Pokaż wyniki od 1.961 do 1.980 z 2087
  1. #1961
    DOMOWNIK FORUM (min. 500) Avatar St@nley
    Zarejestrowany
    Dec 2013
    Skąd
    woj. mazowieckie
    Posty
    645

    Domyślnie

    Cytat Napisał CityMatic Zobacz post
    Ok, nie mam nic do dodania.
    Pozdrawiam
    W sumie to nie wiem co chcesz udowodnić wprowadzając takie manipulacje w moim poście. Bo chyba jego treść jest zupełnie inna?
    "Jutro to dziś, tyle że jutro..."

    Projekt E-109 piętrowy 160 m2 + garaż nieogrzewany, całość podłogówka+dwie drabinki, okna 3 szybowe V82, ściany silka E24+25cm grafit, podłoga 28cm EPS, fundamenty 20cm zew+10cm wew EPS aqua, poddasze 45 cm celulozy pod wiązarami, OZC: ΦHL 5476W, PC PW Panasonic seria H 1f 9 kW, PV 8.68kW + Sofar 8.8KTL-X

  2. #1962

    Domyślnie

    czy ktoś z Was wykorzystał panele jako pokrycie dachowe? chcę instalację umieścić na wiacie na auto, którą będę wkrótce stawiał. zaczynam się zastanawiać, czy w ogóle dawać blachę czy też zrobić dach z paneli, a między panelami dać jakąś uszczelkę czy coś w tym rodzaju.
    dom 210m2, kaloryfery 100%, PV: {5,25kW: qcells 15x350Wp+sofar5.5} + {4,56kW od 06.2021 (huawei4.4+12xjinko 380Wp)}; zapotrzebowanie moc 11,5kW, 55W/m2; 22000kWh; PC Stiebel HPA-O 13 Premium, moc 13kW

  3. #1963
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar CityMatic
    Zarejestrowany
    Apr 2006
    Skąd
    Polska B
    Posty
    10.174

    Domyślnie

    Bobrow. Zrobił tak jak pytasz.
    Spokojna przystań M36a w wersji L
    ----------------------------------------------------------------
    Głupca nic tak nie drażni, jak cudza mądrość.
    Lenia nic tak nie drażni, jak cudza pracowitość.

    ----------------------------------------------------------------
    Rekuperator +GWC+Filtr PM, Centralny odkurzacz, PC klimatyzacja: Gree 6,6kW, Kominek PW Bufor 300+300
    FV 10KWp (2,68 +3,66 kWp S i 3,66 kWp E+W ),Instalacja Solarna Galmet 4,2m2,Junkers 2F
    IQ oparte na systemie Satel Integra, Abax 2 .

  4. #1964
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.312
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał CityMatic Zobacz post
    Nie wiem jak to obliczyłeś - ale chyba nie przeczytałeś dokładnie to co autor napisał - utrzymuje temperaturę w domu 17*C - i zużywa tyle co instalacja 3kWp FV jest w stanie wyprodukować przez naprawdę b. dobry słoneczny rok.
    Doczytałeś, że "gdy temperatura spadła po niżej -10"? Ile masz takich miesięcy w roku?
    Dodaj wilgoć technologiczną, brak zysków bytowych i wyjdzie, że na dobrą sprawę zgaduj zgadula, bo danych brak.
    Bez OZC to będzie się cieszył ZE z darmowych, przepadających kWh nawet, jak nie zmieni się długość okresu rozliczeniowego.

  5. #1965
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!
    bobrow

    Zarejestrowany
    Jun 2015
    Skąd
    Jelenia Góra
    Posty
    5.207

    Domyślnie

    Cytat Napisał JacekRze Zobacz post
    czy ktoś z Was wykorzystał panele jako pokrycie dachowe? chcę instalację umieścić na wiacie na auto, którą będę wkrótce stawiał. zaczynam się zastanawiać, czy w ogóle dawać blachę czy też zrobić dach z paneli, a między panelami dać jakąś uszczelkę czy coś w tym rodzaju.
    Hej,
    właśnie tak zrobiłem (osobiście)-cała historia w tym temacie :
    https://forum.muratordom.pl/showthre...opinie/page644
    Okres ok 08.2019 do 10.2019 budowa , wcześniej rozważania i plany.
    Pzdr
    Wiata PV 9,92kWp 32xLongi 310W+Sofar 11KTL-X,T-cap 9kW 3f mod F,opomiarowany,22-23 st w domu ,sprzęgło hydr+ CWU 300L 3,4m2 , grzejniki 65%+35% podłogówka, dom piętrowy z garażem , kubatura ogrzew 437m3 (pow ogrzew ok 200m2)+nieogrz 154m3 ,bez reku ,wentyl mech +grawit, okna PCV z roletami ociepl, dach 30cm wełny , ściany pustak ceram 24 cm+10 cm styro. Koszty PC CO+CWU:2017-7590kWh/3263pln,2018-6858kWh/2922pln,2019-6649kWh/2792pln,2020-7033kWh/wartość 3064pln-fizycznie 0,00pln

  6. #1966
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar CityMatic
    Zarejestrowany
    Apr 2006
    Skąd
    Polska B
    Posty
    10.174

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    Doczytałeś, że "gdy temperatura spadła po niżej -10"? Ile masz takich miesięcy w roku?
    Dodaj wilgoć technologiczną, brak zysków bytowych i wyjdzie, że na dobrą sprawę zgaduj zgadula, bo danych brak.
    Bez OZC to będzie się cieszył ZE z darmowych, przepadających kWh nawet, jak nie zmieni się długość okresu rozliczeniowego.
    "Uwielbiam" jak się wpierd....
    Co masz do przedstawienia kolejną tabelkę? czy kolejne obliczenia.
    Nie nawiedzę jak kłamiecie ludzi którzy pytają prosto - czy jak założą instalację FV to z pompą ciepła zrobią perpetuum mobile !?bo o to pytają , "chcą mieć ciastko i zjeść ciastko" I czy im wystarczy - Ja piszę, że nie wystarczy 3kW - jak mają założyć to 10kW bo potem jest płacz i narzekanie, albo na FV albo na PC. Jak ktoś pisze, że zima trwa mniej niż 6 mc to co mam w to uwierzyć? kpina zima dla mnie wyznacza rozpoczęcie i zakończenie sezonu grzewczego a nie kartka w kalendarzu. Czy musi być -10*C, aby PC doprowadziła Cię do dołka finansowego za prąd? nie wystarczy, że spadnie śnieg i Twoje panele będą produkowały "0" a dom zagrzeje do 21*C zużywając 250kWh/mc.

    Nigdy nic nie ukrywałem i na dowód - 6mc pracy instalacji 3,66kWp wystarczy? na pracę pompy.
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	2020.jpg
Wyświetleń:	35
Rozmiar:	63,4 KB
ID:	454295Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	obraz_2021-03-24_231242.jpg
Wyświetleń:	26
Rozmiar:	12,8 KB
ID:	454296

    Odpowiadajcie na pytania pytającemu, a nie odpowiadającemu zawsze potraficie zaśmiecać wątek.
    Spokojna przystań M36a w wersji L
    ----------------------------------------------------------------
    Głupca nic tak nie drażni, jak cudza mądrość.
    Lenia nic tak nie drażni, jak cudza pracowitość.

    ----------------------------------------------------------------
    Rekuperator +GWC+Filtr PM, Centralny odkurzacz, PC klimatyzacja: Gree 6,6kW, Kominek PW Bufor 300+300
    FV 10KWp (2,68 +3,66 kWp S i 3,66 kWp E+W ),Instalacja Solarna Galmet 4,2m2,Junkers 2F
    IQ oparte na systemie Satel Integra, Abax 2 .

  7. #1967
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.312
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał CityMatic Zobacz post
    Nie nawiedzę jak kłamiecie ludzi którzy pytają prosto - czy jak założą instalację FV to z pompą ciepła zrobią perpetuum mobile !?
    Ja nie odpowiadałem na takie pytanie. Więc czemu zarzucasz mi kłamstwo? I ja jestem jeden. Jak piszesz w liczbie mnogiej, to pisz do kogo jeszcze.

    Cytat Napisał CityMatic Zobacz post
    Ja piszę, że nie wystarczy 3kW - jak mają założyć to 10kW bo potem jest płacz i narzekanie, albo na FV albo na PC.
    3kW to jakieś 12kWh ciepła z PC o COP=4, jeżeli mowa o wystarczaniu na ogrzewanie. To wystarcza na CO + CWU około 170m2 domu spełniającego aktualne minimalne wymagania. Z czego wnioskujesz, że to za mało? Oczywiście, że może być za mało. Ale to wcale nie pewne a nawet mało prawdopodobne. Dlatego wytłuściłem, że do czegoś innego, niż wróżenie z fusów niezbędne jest OZC.

    Cytat Napisał CityMatic Zobacz post
    Jak ktoś pisze, że zima trwa mniej niż 6 mc to co mam w to uwierzyć?
    Jak chodziłeś do podstawówki (nawet nie skończyłeś) to wiesz, że zima trwa od 22 grudnia do 21 marca. Jak twierdzisz, że to więcej, niż 6 miesięcy to się grubo mylisz.

    Cytat Napisał CityMatic Zobacz post
    Czy musi być -10*C, aby PC doprowadziła Cię do dołka finansowego za prąd?
    Pytający podał tylko taką informację, że w takim miesiącu PC pobrała określoną ilość prądu. Więc trudno zgadywać na tej podstawie, ile będzie potrzebowała przez cały sezon zwłaszcza zważywszy, że w sezonie 2019/2020 minimalna temperatura tutaj była -7,2*. Nie było niższej.

    Cytat Napisał CityMatic Zobacz post
    nie wystarczy, że spadnie śnieg i Twoje panele będą produkowały "0" a dom zagrzeje do 21*C zużywając 250kWh/mc.
    O, a ja myślałem, że nikt rozsądny nie robi off-grid do CO w naszym klimacie. Ale tak, masz rację - to bez sensu.

  8. #1968

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    Jak chodziłeś do podstawówki (nawet nie skończyłeś) to wiesz, że zima trwa od 22 grudnia do 21 marca. Jak twierdzisz, że to więcej, niż 6 miesięcy to się grubo mylisz.
    Dla mnie zima (jak i dla wszystkich korzystających z ogrzewania), to jest synonim okresu grzewczego, wymagającego uruchomienia grzania domu/mieszkania. I taka zima, jakkolwiek bym nie kombinował, trwa zazwyczaj od 1 października do 31 marca. A nierzadko zaczyna się jeszcze we wrześniu, a kończy się pod koniec kwietnia. Definicja kalendarzowa jest o kant kuli potłuc w dyskusji o ogrzewaniu. W dyskusji ze znajomym nie mówię o okresie grzewczym, tylko o zimie. I nie spotkałem jeszcze osoby, która by nie zrozumiała. Wróć! Spotkałem, jesteś pierwszy.

    A jak już jesteśmy przy definicjach - chodziłem do podstawówki, ale ni cholery nie pamiętam dat rozpoczęcia/zakończenia danych pór roku. Jest to dla mnie tak samo istotna informacja, jak np. znajomość aktualnego oprocentowania lokat bankowych. Zero przydatności ze znajomości twardych danych. Mój mózg ma to do siebie, że mało istotne informacje upraszcza/agreguje/zapomina (w zależności od faktycznej istotności danych). I na łeb jeszcze nie upadłem, żeby z tym walczyć. Nie wykluczam, że zacznę pamiętać te daty, jak przebranżowię się na pogodynka, ale nie wcześniej
    stodoła 130 m2 z garażem 20m2, PV 9,8 kWp na dachu, napędzana PC PW 10 (roczne zużycie CO+CWU+chłodzenie pasywne ok. 3700-4300 kWh, 99% w II taryfie), WM własnej roboty+rekuperator. Ściany 24+20 styropian, podłoga 15 cm perlit, dach 30 cm wełna. Podłogówka + grzejnik w temp otoczenia w łazience i garażu. Masa mostków i niepotrzebnych kominów

  9. #1969

    Domyślnie

    Cytat Napisał gawel Zobacz post
    zgoda ale u mnie na przykad sezon grzewczy w zeszłym roku był od 1 X do 20 V długo.
    No i co poradzisz. Było lepiej dom ocieplić Jakbym w knajpie u siebie na wsi zaczął gadać o sezonie grzewczym, to by się sąsiedzi spytali, od kiedy taki "ąę" się zrobiłem A jak powiem zima, to wszystko jasne.
    stodoła 130 m2 z garażem 20m2, PV 9,8 kWp na dachu, napędzana PC PW 10 (roczne zużycie CO+CWU+chłodzenie pasywne ok. 3700-4300 kWh, 99% w II taryfie), WM własnej roboty+rekuperator. Ściany 24+20 styropian, podłoga 15 cm perlit, dach 30 cm wełna. Podłogówka + grzejnik w temp otoczenia w łazience i garażu. Masa mostków i niepotrzebnych kominów

  10. #1970

    Domyślnie

    Nie każdy będzie od razu potrzebował 10 kWp na dachu.

    Ile Pompa Ciepła zużyje prądu na sezon to zależy od OZC budynku i sprawności PC oraz tego czy to PC-PW czy gruntowa..
    To ile będzie potrzebne na pokrycie zużycia prądu przez dom - jest zależne od domowników i ich nawyków oraz sprzętu zastosowanego w domu.

    Przykład mojego domu:
    wg OZC dom potrzebuje 7,1 kW mocy.
    Szacunkowo (bo dopiero jestem w trakcie 1 sezonu) PC-PW będzie potrzebowała 3'800 do 4'300 kWh rocznie, w zależności jaka zima się trafi.
    Inny dom spełniający warunki izolacyjne 2021 z ogrzewaniem podłogowym, może potrzebować połowę tej mocy.
    Na zapotrzebowanie bytowe potrzebuje 2'800 kWh rocznie.
    Obecnie PV rozbudowałem do 8,3 kWp i prawdopodobnie od 300 do 600 kWh rocznie będę musiał dokupić.
    Dokupić dlatego że falownik rok temu wziąłem 6 kW.
    Do falownika mogę oficjalnie dodać 7,2 kWp paneli. A że mam panele rozłożone wschód 4,56 kWp i zachód 3,75 kWp to kupiłem łącznie 8,31 kWp.
    W szczycie obie strony dachu powinne wygenerować nie więcej jak 6,3 - 6,5 kW. Co falownik obetnie do 6 kW.

    By uzyskać 100% pokrycia rocznego starczyłoby na mój dom ok. 7do 7,5 kWp skierowane na południe lub 9 kWp przy podziale wschód-zachód.
    Ostatnio edytowane przez Marco36 ; 31-03-2021 o 07:49
    Dom z 1910r., pow. ogrzewana 160 m2 ; OZC 7,2kW dla -20°C (i +22°C w domu), 100% grzejniki, częściowe podpiwniczenie, cegła klinkierka 50cm z pustką dylatacyjną +10cm styro., strop 32cm wełny, skosy 17-20 cm. "U" przegród - podłoga na gruncie U=0,62-0,86; mury zew. U=0,34; skosy U=0,25; strop U=0,11; okna U=1,6 +rolety zewn. Fotowoltaika 8,31 kWp (4,56kWp poli; wschód -73°) + (3,75kWp mono; zachód +107°), rekuperacja <300m3/h. Od 15.10.2020r. PC-PW Daikin Altherma III R32 - 6 kW z grzałką 9 kW.

  11. #1971

    Domyślnie

    w moim przypadku sytuacja jest prosta:
    - zapotrzebowanie bytowe około 3000 kWh rocznie;
    - PC za cały rok - 6500-7000kWh (tak szacuję);
    w związku z tym folowoltaika w pobliże 10kWp. Jeżeli się okaże, że zużyję więcej, to tym bardziej duża PV będzie potrzebna. Jeżeli mniej, to na pewno nie zejdę niżej niż 8500-9000kWh na rok, więc wykorzystam całość z produkcji.
    W całości przeszedłem na prąd - kuchnia z gazowej na indukcję, bojler - w okresie letnim gazowy, od grudnia do marca przy piecu węglowym - teraz z PC, no i piec węglowy na PC PW. Generalnie rachunki za gaz schodzą do 0, za opał do 0, za prąd do 0 lub niewielka dopłata - w zamian przez 3 lata raty + częściowo sfinansowana inwestycja modernizacji na dzień dobry. Według moich kalkulacji od 6 roku będę bez opłat. Wcześniej planowałem przejść z kopciucha na piec gazowy - zakładałem koszt gazu na CO + CWU + kuchnia rocznie w okolicach 4,5-5k.
    dom 210m2, kaloryfery 100%, PV: {5,25kW: qcells 15x350Wp+sofar5.5} + {4,56kW od 06.2021 (huawei4.4+12xjinko 380Wp)}; zapotrzebowanie moc 11,5kW, 55W/m2; 22000kWh; PC Stiebel HPA-O 13 Premium, moc 13kW

  12. #1972
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar santosz@wp.pl
    Zarejestrowany
    Apr 2012
    Skąd
    Debnica Kaszubska
    Kod pocztowy
    76-248
    Posty
    1.089
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    1

    Domyślnie

    Skoro to wątek techniczny, mam instalacje od ubiegłego roku, mam zamontowane 4szt optymalizatorów Tigo, instalacja na dwóch stringach 30paneli, niestety mieszkam tuz przy lesie i wiosną i jesienią cień drzew skutecznie obniża sprawności instalacji, zakupiłem wiec po okazyjnej cenie 8szt optymalizatorów Tigo zeby dorzucić do instalacji, niestety mój wykonawca śpiewa po 100 od każdego za montaż, a jak mówi, może trochę więcej. Wiem ze nie jest to jakoś skomplikowane, ale nigdy tego nie robiłem. Pytanie wiec czy samemu można to ogarnąć, czy jest jakiś warunek ze na stringi może być ograniczona ilość czy coś takiego, jak się za to zabrać czy może jednak nie dam rady. Proszę o opinię.

  13. #1973
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar Konsultant Viessmann
    Zarejestrowany
    Nov 2015
    Skąd
    Wrocław
    Kod pocztowy
    53-015
    Posty
    4.030
    Kompletna oferta systemów grzewczych i chłodniczych Twój dostawca systemów grzewczych dla wszystkich obszarów zastosowań: Pompy ciepła | Kotły kondensacyjne | Systemy solarne | Fotowoltaika | Kogeneracja | Rekuperacja | Technika chłodnicza www.viessmann.pl

    Domyślnie

    Nie boisz się, że stracisz gwarancję jeżeli sam będziesz ingerował w instalację?
    Twój dostawca systemów grzewczych dla wszystkich obszarów zastosowań:
    Pompy ciepła | Kotły kondensacyjne | Systemy solarne | Fotowoltaika | Kogeneracja | Rekuperacja | Technika chłodnicza

  14. #1974
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar CityMatic
    Zarejestrowany
    Apr 2006
    Skąd
    Polska B
    Posty
    10.174

    Domyślnie

    Skoro to wątek techniczny, mam instalacje od ubiegłego roku, mam zamontowane 4szt optymalizatorów Tigo, instalacja na dwóch stringach 30paneli, niestety mieszkam tuz przy lesie i wiosną i jesienią cień drzew skutecznie obniża sprawności instalacji, zakupiłem wiec po okazyjnej cenie 8szt optymalizatorów Tigo zeby dorzucić do instalacji, niestety mój wykonawca śpiewa po 100 od każdego za montaż, a jak mówi, może trochę więcej. Wiem ze nie jest to jakoś skomplikowane, ale nigdy tego nie robiłem. Pytanie wiec czy samemu można to ogarnąć, czy jest jakiś warunek ze na stringi może być ograniczona ilość czy coś takiego, jak się za to zabrać czy może jednak nie dam rady. Proszę o opinię.
    Tak się zastanawiam ,bo sam wykonałem u siebie instalację,bo piszesz, że masz ich 30.….w dwóch rzędach?A może masz do nich dostęp od spodu?
    Jeśli nie to nawet 100 to mało, a mnie by się nie chciało demontować instalacji dla wątpliwego uzysku.
    Tym bardziej, że trzeba to "rozsznurować" i połączyć od nowa.
    Spokojna przystań M36a w wersji L
    ----------------------------------------------------------------
    Głupca nic tak nie drażni, jak cudza mądrość.
    Lenia nic tak nie drażni, jak cudza pracowitość.

    ----------------------------------------------------------------
    Rekuperator +GWC+Filtr PM, Centralny odkurzacz, PC klimatyzacja: Gree 6,6kW, Kominek PW Bufor 300+300
    FV 10KWp (2,68 +3,66 kWp S i 3,66 kWp E+W ),Instalacja Solarna Galmet 4,2m2,Junkers 2F
    IQ oparte na systemie Satel Integra, Abax 2 .

  15. #1975
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar santosz@wp.pl
    Zarejestrowany
    Apr 2012
    Skąd
    Debnica Kaszubska
    Kod pocztowy
    76-248
    Posty
    1.089
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    1

    Domyślnie

    W 4 rzędach i chce uzbroić dwa dolne

  16. #1976
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar CityMatic
    Zarejestrowany
    Apr 2006
    Skąd
    Polska B
    Posty
    10.174

    Domyślnie

    W 4 rzędach i chce uzbroić dwa dolne
    Nie będę dzielił 30 /4/2 ale wynika, że oba rzędy po prostu trzeba zdemontować.
    Spokojna przystań M36a w wersji L
    ----------------------------------------------------------------
    Głupca nic tak nie drażni, jak cudza mądrość.
    Lenia nic tak nie drażni, jak cudza pracowitość.

    ----------------------------------------------------------------
    Rekuperator +GWC+Filtr PM, Centralny odkurzacz, PC klimatyzacja: Gree 6,6kW, Kominek PW Bufor 300+300
    FV 10KWp (2,68 +3,66 kWp S i 3,66 kWp E+W ),Instalacja Solarna Galmet 4,2m2,Junkers 2F
    IQ oparte na systemie Satel Integra, Abax 2 .

  17. #1977

    Domyślnie

    Skoro to wątek techniczny, mam instalacje od ubiegłego roku, mam zamontowane 4szt optymalizatorów Tigo, instalacja na dwóch stringach 30paneli, niestety mieszkam tuz przy lesie i wiosną i jesienią cień drzew skutecznie obniża sprawności instalacji, zakupiłem wiec po okazyjnej cenie 8szt optymalizatorów Tigo zeby dorzucić do instalacji, niestety mój wykonawca śpiewa po 100 od każdego za montaż, a jak mówi, może trochę więcej. Wiem ze nie jest to jakoś skomplikowane, ale nigdy tego nie robiłem. Pytanie wiec czy samemu można to ogarnąć, czy jest jakiś warunek ze na stringi może być ograniczona ilość czy coś takiego, jak się za to zabrać czy może jednak nie dam rady. Proszę o opinię.
    bez odkręcenia modułu to raczej tego tigo nie zamontujesz a jeszcze jak by trzeba było zdemontować troche więcej ze względu na utrudnione dojście do tego modułu to nie wiem czy nawet z sąsiadem bo samemu będzie trudno, chciałbyś za 100,- to zrobić

  18. #1978
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar santosz@wp.pl
    Zarejestrowany
    Apr 2012
    Skąd
    Debnica Kaszubska
    Kod pocztowy
    76-248
    Posty
    1.089
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    1

    Domyślnie

    Jezu, nie pytam czy będzie łatwo, czy trzeba rozkręcać, to chyba jasne, nawet wiem ze na dach trzeba wejść. Pytam o jedno a tu się zaczyna dyskusja czy warto, czy będą działać, czy uzyski będą dobre, czy za stówę warto....co tu się stało z tym forum. A gdzie glosy: rób stary, dasz radę, wiadomo trochę się trzeba nameczuc ale poradzisz sobie, podłącz to tak a tamto tak i będzie ok. Typowa Polska mentalność....zamiast motywacji najlepiej wcisnąć w glebę i płać innym zeby mogli zarobic.

  19. #1979

    Domyślnie

    Wiesz jak mi firma powiedziała że chce 17000 zł. za rekuperację to się pouczyłem i sam zrobiłem za 4500zł z materiałem, jak mi 6 lat temu przyjechała firma montować PV to to było ciężkie do złożenia,. PO obejrzanej rorobocie sprowadza się podłączenia 5 kabli. OK za 3,3kW zapłaciłem resztę sam zrobiłem.
    7.3kW w fotowoltaice + 7,2m2 kolektorów słonecznych.

  20. #1980
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar CityMatic
    Zarejestrowany
    Apr 2006
    Skąd
    Polska B
    Posty
    10.174

    Domyślnie

    Jezu, nie pytam czy będzie łatwo, czy trzeba rozkręcać, to chyba jasne, nawet wiem ze na dach trzeba wejść. Pytam o jedno a tu się zaczyna dyskusja czy warto, czy będą działać, czy uzyski będą dobre, czy za stówę warto....co tu się stało z tym forum. A gdzie glosy: rób stary, dasz radę, wiadomo trochę się trzeba nameczuc ale poradzisz sobie, podłącz to tak a tamto tak i będzie ok. Typowa Polska mentalność....zamiast motywacji najlepiej wcisnąć w glebę i płać innym zeby mogli zarobic.
    Człowieku o czym Ty piszesz? Masz jakieś kompleksy czy czujesz się niedowartościowany?
    Przecież to Ty napisałeś o kasie i "śpiewaku" jak robisz sam to nic pròcz czasu i chęci Cię to nie kosztuje.
    Spokojna przystań M36a w wersji L
    ----------------------------------------------------------------
    Głupca nic tak nie drażni, jak cudza mądrość.
    Lenia nic tak nie drażni, jak cudza pracowitość.

    ----------------------------------------------------------------
    Rekuperator +GWC+Filtr PM, Centralny odkurzacz, PC klimatyzacja: Gree 6,6kW, Kominek PW Bufor 300+300
    FV 10KWp (2,68 +3,66 kWp S i 3,66 kWp E+W ),Instalacja Solarna Galmet 4,2m2,Junkers 2F
    IQ oparte na systemie Satel Integra, Abax 2 .

Strona 99 z 105

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony