dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 100 z 105
Pokaż wyniki od 1.981 do 2.000 z 2087
  1. #1981

    Domyślnie

    @ Santosz
    A gdzie kupiłeś te Tigo napisz coś więcej. Wiesz, że swego czasu Tigo miało jakąś felerną serię i dość często padały.

  2. #1982

    Domyślnie

    @City no jełop, bo jak inaczej nazwać chłopa?
    Chłop się zastanawia czy po dwójce podetrzeć tyłek... czy może liczyć aby ktoś go podtarł
    7.3kW w fotowoltaice + 7,2m2 kolektorów słonecznych.

  3. #1983
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar santosz@wp.pl
    Zarejestrowany
    Apr 2012
    Skąd
    Debnica Kaszubska
    Kod pocztowy
    76-248
    Posty
    1.089
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    1

    Domyślnie

    W czasie montażu instalacji chłopaki te 4 sztuki które montowali to są właśnie tigo, dokupiłem wiec dokladnie takie same, udało się dostać 8szt w fajnej cenie. W dodatku w odpowiedzi na insynuacje ze chce tak bardzo przoszczedzic, to nie o to chodzi, po prostu po rozmowach z firmą która mi montowała mam wrażenie że mnie zbywają, nie chcą tego zrobić bo to im zabiera czas, kasa żadna wiec nie podejdą raczej do tematu, inne firmy tym bardziej, szukam instalatora od miesiąca ale z marnym skutkiem, stąd pytanie czy sam dam radę, może ktoś z Was robił, może ma fotki, może coś da rady wyjaśnić, coś podpowiedzieć.

  4. #1984
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar santosz@wp.pl
    Zarejestrowany
    Apr 2012
    Skąd
    Debnica Kaszubska
    Kod pocztowy
    76-248
    Posty
    1.089
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    1

    Domyślnie

    Miałem to samo, tyle że mnie ręku w 2013 wyniosła 7500, ale zrobiona samemu, zresztą dość obszerny miałem wątek w dziale samorobow, w 70% dom postawiłem sam wiec ptace mi nie straszne, tyle że nie mogę za bardzo znaleźć instrukcji z podłączeniem optymalizatorów, nie wiem czy jest ograniczona ilość na string, czy wystarczy wpiąć w system czy w falowniku trzeba coś programować, szukam po prostu informacji.

  5. #1985

    Domyślnie

    Ustawia się coś apką po BT w samym optymalizatorze. Ale nie wiem dokładnie co. Czyli załapałeś się na te za 120PLN na Allleee
    Jak zrobić opomiarowanie domu: http://www.tomkii.net/tech/pomiary/
    Domowa instalacja 12V: http://www.tomkii.net/tech/12V/

  6. #1986

    Domyślnie

    W czasie montażu instalacji chłopaki te 4 sztuki które montowali to są właśnie tigo, dokupiłem wiec dokladnie takie same, udało się dostać 8szt w fajnej cenie. W dodatku w odpowiedzi na insynuacje ze chce tak bardzo przoszczedzic, to nie o to chodzi, po prostu po rozmowach z firmą która mi montowała mam wrażenie że mnie zbywają, nie chcą tego zrobić bo to im zabiera czas, kasa żadna wiec nie podejdą raczej do tematu, inne firmy tym bardziej, szukam instalatora od miesiąca ale z marnym skutkiem, stąd pytanie czy sam dam radę, może ktoś z Was robił, może ma fotki, może coś da rady wyjaśnić, coś podpowiedzieć.
    Jak już masz to widzisz jak wygląda i sam musisz ocenić czy dasz radę, to prosta puszka z czterema kabelkami, dwa krótsze łączysz do modułu który ma być optymalizowany, oczywiście po rozpięciu i oczywiście po wcześniejszym zdjęciu obciążenia poprzez wyłączenie systemu natomiast dwa dłuższe w miejsce wcześniejszego wypięcia tego modułu i nic więcej
    Chyba że masz Cloud Connect tj. system monitorowania i ew. wyłaczania zdalnego tych tigo ale dla kilku opty takiego monitorowania się nie stosuje
    Zastosować taki opty możesz też i pod każdym modułem, ograniczeniem to tylko cena i ew. przydatność.
    Jaki masz falownik? ale większość i tak nie widzi czy w systemie są opty czy nie i nic w falownikach się nie zmienia

    dorzucam jedną z instr. https://www.emiter.net.pl/sites/defa..._pl_emiter.pdf
    Ostatnio edytowane przez miecio 301 ; 01-04-2021 o 08:37

  7. #1987
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar santosz@wp.pl
    Zarejestrowany
    Apr 2012
    Skąd
    Debnica Kaszubska
    Kod pocztowy
    76-248
    Posty
    1.089
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    1

    Domyślnie

    Cytat Napisał Tomkii Zobacz post
    Ustawia się coś apką po BT w samym optymalizatorze. Ale nie wiem dokładnie co. Czyli załapałeś się na te za 120PLN na Allleee
    Kupilem w Polsce, od kogoś po 140zl za sztukę

    Falownik mam Sofara i nie mam Clouda, nie potrzebuje monitoringu opty, wystarczy że są i działają. Dzięki za instrukcje.

  8. #1988
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar 1igor1
    Zarejestrowany
    Sep 2005
    Skąd
    Pszczyna
    Posty
    1.335
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    1

    Domyślnie

    Kupilem w Polsce, od kogoś po 140zl za sztukę

    Falownik mam Sofara i nie mam Clouda, nie potrzebuje monitoringu opty, wystarczy że są i działają. Dzięki za instrukcje.
    Kolego w tigo jest jedna bardzo ważna zasada, najpierw podłączasz panel do tigo, a dopiero potem łączysz tigo jedno z drugim
    czyli obrazowo najpierw krótkie kable z modułem, a dopiero po tym długie kable ze sobą w szereg
    Dziennik + komentarze mój komfort-owy
    136m2 , ogrzewanie nadmuchowe oparte na powietrznej PC
    Ściany: szkieletowe 15 wełny +5 styropianu, Podłoga: 12cm wełny, Poddasze 20cm wełny,
    Zużycie na cele CO średnia z 10 sezonów 2090kWh oraz około 0,5m3 drzewa na sezon
    PV 9,9kWp południe 30st

  9. #1989

    Domyślnie

    Panowie, mam pytanko - czy mikrofalowniki też się przewymiarowuje? Mam propozycję 9x Ja solar 450W+ 2x mikrusy HM-1500 + 1x Hm-400. Mikrusy są w stanie sumarycznie dać 3,4kWp a panele 4,05 ale pewnie momentami nawet i więcej (szczególnie, że u mnie mocno wieje - panele będą miały fajne chłodzenie). Czy nie byłoby lepszym pomysłem podłączenie po 3szt paneli do 3x HM-1500? I wtedy też fazy byłyby równomiernie obciążone (chociaż i tak mi się wydaje, że 2szt HMT-2250 byłyby lepszym pomysłem)

  10. #1990

    Domyślnie

    Tak, też można przewymiarować ale podchodź do każdego mikro indywidualnie

  11. #1991

    Domyślnie

    Cytat Napisał miecio 301 Zobacz post
    Tak, też można przewymiarować ale podchodź do każdego mikro indywidualnie
    Bardziej miałem na myśli, czy tak się robi, czy trzeba W moim odczuciu dawanie instalacji 4kWp do mikrusów 3,4kWp to marnotrawstwo (na hm-1500 po 300W "straty", na hm-400 "tylko 50"). Zdaję sobie doskonale sprawę, że panele nie produkują cały czas swojej max mocy ale czasem potrafią też wyprodukować więcej niż w teorii powinny - po co to marnować? Te badania odnośnie przewymiarowania falowników są przecież z przed kilku lat, gdzie falowniki niedociążone miały niższą sprawność, a obecnie z tego co widzę, wystarczy 30-40% mocy znamionowej, żeby osiągnąć niemal max sprawności falownika.

  12. #1992
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar santosz@wp.pl
    Zarejestrowany
    Apr 2012
    Skąd
    Debnica Kaszubska
    Kod pocztowy
    76-248
    Posty
    1.089
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    1

    Domyślnie

    Cytat Napisał 1igor1 Zobacz post
    Kolego w tigo jest jedna bardzo ważna zasada, najpierw podłączasz panel do tigo, a dopiero potem łączysz tigo jedno z drugim
    czyli obrazowo najpierw krótkie kable z modułem, a dopiero po tym długie kable ze sobą w szereg
    No i to jest kedna z takich informacji na które liczyłem, bardzo dziękuję.

  13. #1993

    Domyślnie

    Pytanko, jak to jest z awariami paneli? Ogólnie awarie częściej zdarzają się w falownikach niż samych panelach? Nie wiem czy nie będzie ryzykowne brać paneli produkcji np. hiszpańskiej które mają lepsze parametry niż np. polskie tylko ze względu na łatwość z gwarancją

  14. #1994

    Domyślnie nowa instalacja

    Witam wszystkich,
    jestem świeżo dzień po instalacji paneli i zauważyłem że mają one lekkie przebarwienia.
    Panele to LONGI LR4-60HIH-370M
    Proszę o jakąś poradę czy to normalne?
    Instalator twierdzi, że po kilkunastu dniach różnica zaniknie.Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	Beznazwy-1 foto — kopia.jpg
Wyświetleń:	59
Rozmiar:	68,1 KB
ID:	454764
    Załączone zdjęcia Załączone zdjęcia Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	Beznazwy-1 foto — kopia.jpg
Wyświetleń:	30
Rozmiar:	76,3 KB
ID:	454763  

  15. #1995
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar d7d
    Zarejestrowany
    Sep 2014
    Skąd
    Poznań
    Posty
    10.843

    Domyślnie

    Poczekaj kilkanaście dni.
    My zostajemy w UE !!
    #StopRussia !!

  16. #1996
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar tomekwa
    Zarejestrowany
    Sep 2012
    Posty
    1.067
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    1

    Domyślnie

    Nie będę otwierać kolejenego, więc zadam pytanie tu. Będę robil isntalację na płaskim dachu 10KWp.
    Lokalny instalator proponuje produkty poniższych firm. Abstrahując od ceny (jeszcze nie mam wyceny), jakie produkty polecicie?
    panele: Jinko, Ja solar, Risen, Longi
    inwertery: Solar edge,Growatt, Foxess, Huwaei,
    kable: Helukabel, Bitner
    zabezpieczenia: Eaton, Hager Dehn
    Ostatnio edytowane przez tomekwa ; 10-04-2021 o 15:11
    Dziennik | Komentarze
    Indywidualny projekt, silka + 20 cm 031, pod podłogą 20 cm. EPS100 038.
    Do grzania: ok. 250 m2 podłogówki i ~750 m3.
    WM: Onyx 550 classic. PC: Vitocal 300-G, DZ 4x90m (studnia i rotametry+ ok.60 m dobiegu).
    Kominki w salonie i łazience - dla klimatu.

  17. #1997

    Domyślnie

    Od 27 kwietnia 2021 r. deklaracja zgodności producenta, która była dotychczas stosowana przy zgłoszeniu instalacji wytwórczej, będzie musiała zostać zastąpiona tzw. certyfikatem sprzętu wydanym przez uprawniony podmiot certyfikujący.

    Zgodnie z ustaleniami GLOBEnergia.pl i doniesieniami producentów falowników fotowoltaicznych działających na polskim rynku, na kilka tygodni przed zakończeniem okresu przejściowego żaden z producentów falowników nie posiadał certyfikatu, który byłby w pełni zgodny z wymogami, które stawia komisja certyfikująca przy PSE.


    https://globenergia.pl/czy-po-27-kwi...i-pv-do-sieci/

  18. #1998
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar Konsultant Viessmann
    Zarejestrowany
    Nov 2015
    Skąd
    Wrocław
    Kod pocztowy
    53-015
    Posty
    4.026
    Kompletna oferta systemów grzewczych i chłodniczych Twój dostawca systemów grzewczych dla wszystkich obszarów zastosowań: Pompy ciepła | Kotły kondensacyjne | Systemy solarne | Fotowoltaika | Kogeneracja | Rekuperacja | Technika chłodnicza www.viessmann.pl

    Domyślnie

    No to jest ciekawy problem... przepisy wchodzą w życie we wtorek, a nikt nic nie wie. Niby było dwa lata przygotowania, a nic nie jest na czas. Ja coś czuje, ze 27.04 okaże się, że jednak da się przedłużyć okres przejściowy
    Twój dostawca systemów grzewczych dla wszystkich obszarów zastosowań:
    Pompy ciepła | Kotły kondensacyjne | Systemy solarne | Fotowoltaika | Kogeneracja | Rekuperacja | Technika chłodnicza

  19. #1999

    Domyślnie

    Cytat Napisał Konsultant Viessmann Zobacz post
    No to jest ciekawy problem... przepisy wchodzą w życie we wtorek, a nikt nic nie wie. Niby było dwa lata przygotowania, a nic nie jest na czas. Ja coś czuje, ze 27.04 okaże się, że jednak da się przedłużyć okres przejściowy
    Nie widzę specjalnie problemu. Nie pierwszy raz i nie ostatni tak się załatwia sprawy. Tu przynajmniej był 2 letni okres, ze swojej działki mam przykład 6 m-cy dostosowania, termin mija 1 lipca a cały rynek jest w czarnej d...ziurze i nikt nic nie wie. Włącznie z tzw. wielką czwórką i bankami na czele
    stodoła 130 m2 z garażem 20m2, PV 9,8 kWp na dachu, napędzana PC PW 10 (roczne zużycie CO+CWU+chłodzenie pasywne ok. 3700-4300 kWh, 99% w II taryfie), WM własnej roboty+rekuperator. Ściany 24+20 styropian, podłoga 15 cm perlit, dach 30 cm wełna. Podłogówka + grzejnik w temp otoczenia w łazience i garażu. Masa mostków i niepotrzebnych kominów

  20. #2000
    DOMOWNIK FORUM (min. 500) Avatar St@nley
    Zarejestrowany
    Dec 2013
    Skąd
    woj. mazowieckie
    Posty
    645

    Domyślnie

    Ma ktoś z was informacje jakie graniczne wartości napięcia są na ustawieniu kraju Holandia w falownikach Sofar? U kolejnego już sąsiada widzę skonfigurowany w defaultowych ustawieniach. I chyba znalazłem powód zbyt wysokiego napięcia w sieci...

Strona 100 z 105

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony