dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 7 z 10
Pokaż wyniki od 121 do 140 z 181
  1. #121

    Domyślnie

    Cytat Napisał hipodrom Zobacz post
    Ja robiłem wyceny na przełomie roku (jeszcze przed ostatnimi podwyżkami). Za zrobienie podłogówki + pc + uzbrojenie kotłowni i wszelkie rozdzielacze i zawory dostałem wycenę 50k. Za kable wychodzi 5.5k. Położę je samemu (podłogówki wodnej bym się nie podjął). Elektryk podepnie kilka obwodów z rozbiciem na fazy w ramach całej instalacji, więc praktycznie koszt pomijalny. Dodatkowo dzięki temu mam bardzo małą kotłownię, a każdy mkw domu też kosztuje. Tego już nawet nie liczę.
    Ojjj ...

    Rury typu pert które są elastyczne niczym wąż ogrodowy byś nie położył a kable które tak samo się układa już tak ?


    To takie właśnie "porównania".

    Najdroższa oferta na pompę + na insalację podłogówki z montażem kontra najtańsze kable ze sterownikami i samodzielny montaż ...

    To tak bardzo obiektywne i profesjonalne porównanie
    Nowoczesna stodoła w leśnej dziczy + komentarze
    Zużycie prądu LG Therma V 9KW

    Dom parterowy 117 m2 pow. użytkowej . Powierzchnia ogrzewana w całości podłogówką. 117 m2, . Ściany silikat 18 - 22 cm grafit , płyta fundamentowa z (15cm EPS200 + 10cm EPS100) ,duże przeszklenia, strop ocieplony celuoza Termofloc 40cm . Pompa LG Therma V 9KW.

  2. #122

    Domyślnie

    Nie czytam bajek ex speca kaizena od czasu, kiedy napisał, że przy dużych mrozach zawsze jest bezchmurnie za dnia, niezależnie od lokalizacji.
    Co jest nieprawdą.
    Ostatnio edytowane przez klaudiusz_x ; 29-05-2021 o 22:30
    CO:Kocioł elektryczny 6kW + tania PC PW 8kW
    PV 9kWp na gruncie na starych zasadach.
    Ściany: protherma z perlitem+silikat drążony 24cm + 20cm eps 033 Piwnica bloczki betonowe+styrodur 10cm pod ziemią i 10cm eps 033 nad. Podłoga parter: 20cm eps 035+anhydrytowe wylewki parter z poddaszem 125m2.
    Poddasze skosy 35cm 037, jętki 15cm 039.

  3. #123
    ELITA FORUM (min. 1000)
    Nurek_

    Zarejestrowany
    Feb 2016
    Skąd
    Sosnowiec
    Posty
    1.126
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    1

    Domyślnie

    Cytat Napisał hipodrom Zobacz post
    Ale to czym się dostarczy to 700kWh to już kwestia wtórna. Można nawet węglem. Co do wyników to wszelkie zażalenia do źródła - PN-EN ISO 13790.
    Źle mnie zrozumiałeś, nie chodzi mi o to czym dostarczysz tylko czy wyliczenia pokrywają się z rzeczywistością i rzeczywiście te 700 kWh wystarczy na ogrzewanie w styczniu. Bo ja zużywam niewiele mniej na ogrzewanie 120m2 z cop 3. Ale widzę, że mi nie odpowiesz, bo jesteś dopiero w trakcie budowy.

    Cytat Napisał hipodrom Zobacz post
    Ja robiłem wyceny na przełomie roku (jeszcze przed ostatnimi podwyżkami). Za zrobienie podłogówki + pc + uzbrojenie kotłowni i wszelkie rozdzielacze i zawory dostałem wycenę 50k. Za kable wychodzi 5.5k. Położę je samemu (podłogówki wodnej bym się nie podjął). Elektryk podepnie kilka obwodów z rozbiciem na fazy w ramach całej instalacji, więc praktycznie koszt pomijalny. Dodatkowo dzięki temu mam bardzo małą kotłownię, a każdy mkw domu też kosztuje. Tego już nawet nie liczę.
    Z ciekawości - jaki duży budujesz dom?
    Parterówka 117m2 | ściany 20cm grafitu 0.32 | podłoga 20 cm EPS 0.36 | strop 35 cm wełny 0.36 | rekuperator Izzifast 300 ERV | pompa ciepła Buderus WLW196i | PV 9,75kW na gruncie
    Dziennik budowy

  4. #124
    Lider FORUM (min. 2800)
    Pytajnick

    Zarejestrowany
    Jan 2018
    Skąd
    Lubuskie Lasy
    Posty
    2.926

    Domyślnie

    Cytat Napisał kaszpir007 Zobacz post
    Ojjj ...

    Rury typu pert które są elastyczne niczym wąż ogrodowy byś nie położył a kable które tak samo się układa już tak ?


    To takie właśnie "porównania".

    Najdroższa oferta na pompę + na insalację podłogówki z montażem kontra najtańsze kable ze sterownikami i samodzielny montaż ...

    To tak bardzo obiektywne i profesjonalne porównanie
    Do tego sterowanie kablami jak najtańsze, czyli z Chin, bo zestaw Devi potrafi kosztować tyle co kable. Za to chińska PC lub niemarkowa jest fu i be
    Chatka Z7L GL 82+24 m2 100% podłogówka, ogrzewane PCPW Atlantic 6kW. Kubatura ogrzewana 288 m3. Zero kominów, WM z reku Izzifast. Termoizolacja - podłoga -15cm styro 036, ściany- 20cm 031, strop 30cm PUR Synthesia, nad garażem 20cm. PV 6,4kWp na glebie. Całkowite zużycie prądu w 2021r na CO+CWU+media - 4720kWh (w tym PC - 2387) Na CO, CWU i CHŁODZENIE :
    Rok 2022 - 2290k Wh
    Rok 2023- 2204 kWh

  5. #125
    Banned
    Arturo1972

    Zarejestrowany
    Dec 2020
    Skąd
    Przyszowice
    Kod pocztowy
    44-178
    Posty
    2.007

    Domyślnie

    Cytat Napisał hipodrom Zobacz post
    Za kable wychodzi 5.5k. Położę je samemu (podłogówki wodnej bym się nie podjął). Elektryk podepnie kilka obwodów z rozbiciem na fazy w ramach całej instalacji
    Już mi Cię żal
    Cytat Napisał Lobo_M Zobacz post
    Lacznie jakies 25h, robilem to od pn do pt, na budowie bywalem do 14-15, tyle ze nie caly czad to ukladanie kabli. Mozliwe ze w moim DB cos wiecej o tym pisalem. Z tego co pamietam dziur bylo kolo 1000-1200
    Ja przy 10-20 dziurach robiąc stelaż pod sufit opuszczany klnalem na czym świat stoi

    A rurki od podłogówki laik rozkłada w ciągu 2-3 dni na lajcie i to śpiewając sobie pod nosem nie przykładając żadnej siły do tego

    Zaleta długiego stażu na forum i dobrej pamięci, prostując bzdury,które są wypisywane robi swoje
    Ostatnio edytowane przez Arturo1972 ; 29-05-2021 o 23:34

  6. #126
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar Ratpaw
    Zarejestrowany
    Jun 2017
    Skąd
    Gdynia
    Kod pocztowy
    81-531
    Posty
    4.447
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    9

    Domyślnie

    Cytat Napisał Arturo1972 Zobacz post
    A rurki od podłogówki laik rozkłada w ciągu 2-3 dni na lajcie i to śpiewając sobie pod nosem nie przykładając żadnej siły do tego
    A ja nie potrafiłbym wykonać podłogówki, bo nie wiedziałbym jak te rurki rozkładać, tzn. w jakim rozstawieniu, ile obwodów, w meander czy jakieś inne ślimaki. Skąd wszyscy to wiedzą, to aż takie proste?
    --
    Dom pasywny podpiwniczony, 230 m2
    Gdynia

  7. #127
    ELITA FORUM (min. 1000)
    Nurek_

    Zarejestrowany
    Feb 2016
    Skąd
    Sosnowiec
    Posty
    1.126
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    1

    Domyślnie

    Cytat Napisał Ratpaw Zobacz post
    A ja nie potrafiłbym wykonać podłogówki, bo nie wiedziałbym jak te rurki rozkładać, tzn. w jakim rozstawieniu, ile obwodów, w meander czy jakieś inne ślimaki. Skąd wszyscy to wiedzą, to aż takie proste?
    Możesz zamówić projekt podłogówki i tam wszystko masz. Są programy do projektowania - można skorzystać. Sama robota to nic trudnego, jak nie czujesz się na siłach to bierzesz potem hydraulika i łączy wszystko w rozdzielaczu.
    Mi podłogówkę robiła firma, ale teraz na pewno robiłbym sam. To były jedne z najłatwiej "straconych" pieniędzy na budowie
    Parterówka 117m2 | ściany 20cm grafitu 0.32 | podłoga 20 cm EPS 0.36 | strop 35 cm wełny 0.36 | rekuperator Izzifast 300 ERV | pompa ciepła Buderus WLW196i | PV 9,75kW na gruncie
    Dziennik budowy

  8. #128
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.288
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał kaszpir007 Zobacz post
    Rury typu pert które są elastyczne niczym wąż ogrodowy byś nie położył a kable które tak samo się układa już tak ?
    Naprawdę chcesz porównywać układanie kabla do układania rury?

    Rurę rozwijasz z rolki 600m (kable kupujesz odpowiednio pocięte i zarobione - zero odpadów) - pewnie mało kto ma wąż ogrodowy dłuższy niż 20m. Ale nawet na tym może sobie poćwiczyć i dojść do oczywistego wniosku.



    Cytat Napisał Ratpaw Zobacz post
    Skąd wszyscy to wiedzą, to aż takie proste?
    Ci bardziej rozgarnięci robią wodne podłogówki wg dobrego projektu. Inni potem kombinują, czy/jak uzyskać pożądane temperatury w każdym pomieszczeniu przy tej samej tz kręcąc rotametrami.

    Przy kablach można się silić na projekt i dopasowanie pod obciążenia poszczególnych pomieszczeń, tylko po co, skoro w każdym pomieszczeniu sterowanie jest niezależne od pozostałych? Najprościej dać kabel 16/17W co 10cm w łazienkach i co 20 w pozostałych pomieszczeniach.
    Ostatnio edytowane przez Kaizen ; 30-05-2021 o 09:55

  9. #129
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    sito

    Zarejestrowany
    Jan 2021
    Skąd
    Pyrzowice
    Kod pocztowy
    42-625
    Posty
    882

    Domyślnie

    Nie wiem czego nie kapujecie w tym co pisze Kaizen.....

    Idzie mu 10 tys kWh rocznie, przez kable i CWU przelatuje 4000 kWh. Pozostałe 6000 kWh to wszystko co ma w domu, pralka, rekuperator, piekarnik, tv, serwery, komputery i inne graty. Skoro te rzeczy chodzą bez względu na to czym sie grzeje dom na okrągło to nie są wliczane w rubrykę CO a jednak ciepło "produkują".

    Więc skupmy się na pompie. Gdyby miał pompę to zamiast 4000kWh poszłoby mu powiedzmy 1300-1500 . Różnica to 2500 kWh w taniej strefie czyli 1000zł rocznie.... Pod warunkiem że jak puszczamy pompę w nocy w taniej strefie to ona zawsze zrobi COP 3....

  10. #130

    Domyślnie

    Kaizen zdecydowanie przecenia znaczenie zysków słonecznych i bytowych. Dodatkowo ma kozę i klimatyzator. I trudno powiedzieć, ile ciepła nimi dostarcza (a z tego co wiem nie ma opomiarowanego domu i trudno powiedzieć, ile faktycznie zużywa energii na CO i CWU).

    Każdy z nas tu piszących ma jakieś zyski słoneczne i jakieś bytowe. I każdy uważa, że nie są one tak duże.

    Ja napiszę że swojego doświadczenia. Mieszkam w bloku z 2009 roku. A więc jeśli chodzi o energooszczednisc, to nie spełnia dzisiejszych standardów. Ale mam to szczęście, że nade mną i pode mną mam sąsiadów, a więc przez te przegrody mam minimalne straty lub nawet może zyski. Podobnie 2 przegrody boczne - albo sąsiednie mieszkanie, albo klatka schodowa. Na dwóch ścianach jedynie mam okna (ściany zewnętrzne) i to dokładnie wschód i zachód. Przez pierwsze kilka lat z obu okien miałem nieograniczony widok i słońce wpadalo do mieszkania bezpośrednio. Potem wybudowano sasiednie bloki i teraz mam zdecydowanie mniej bezpośredniego słońca. Efekt jest taki, że latem faktycznie mieszkanie się mniej nagrzewa (Ale ciągle się jednak nagrzewa). Zimą natomiast nie ma żadnej zmiany. Brakuje energii i muszę włączać ogrzewanie. To gdzie te mityczne zyski słoneczne? Są po prostu małe, bo zima słońce jest krótko widoczne i nisko nad horyzontem.

    Zyski bytowe.
    To prawda, że np namiętnie gotowanie podniesie temperaturę. Ale gdzie? W kuchni. W pomieszczeniu za ścianą ciągle trzeba będzie włączać ogrzewanie. Może wentylacja mechaniczna z rekuperacja trochę wyrówna temperatury, ale też bez przesady. Efekt taki, że zyski bytowe owszem są, ale nie zawsze w miejscu i ilości takich, jakbyśmy potrzebowali.
    Ostatnio edytowane przez Lukasz11 ; 30-05-2021 o 10:00

  11. #131
    STAŁY BYWALEC (min. 300)
    hipodrom

    Zarejestrowany
    Aug 2019
    Skąd
    Wrocław
    Posty
    328
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    1

    Domyślnie

    Cytat Napisał kaszpir007 Zobacz post
    Pojawiły sie tanie monoblocki Haier , Gree i Midei.
    W jednym sklepie internetowym można każdy zamówić sobie w promocji za 12tys brutto (z VAT23%) pompę monoblock Haier na R32 oraz bojler 200L (z dużą wężowicą) za około 12 tys zł.
    Czy COP3 jest rekordowy ? Nie.
    Jest to COP bardzo mocno "uśredniony" w dół..
    No ok, jest to tania PC, którą warto wziąć pod uwagę - czemu nie. Masz może więcej info, ile czasu nagrzewa się taka PC? W sensie czy np. jesteś w stanie grzać tylko w taniej taryfie CO oraz CWU.
    Wspomniana moja wycena była oparta o PC Vitocal 111-s 8kw. Czyli faktycznie o 10k wspomniana przez Ciebie jest tańsza.
    Niestety problem z moją wycenę jest taki, że nie tylko koszt PC stanowi koszt instalacji, ale wszystkie dodatki - rozdzielacze, zawory skrzynki rotatory, itd. Żeby to wykonać samemu musiałbym poświęcić sporo czasu na naukę jak to się w ogóle robi. Czyli realnie patrząc muszę wziąć fachowca.


    Cytat Napisał Arturo1972 Zobacz post
    Kiedyś był/jest taki gostek, który zwał się Lobo, też sam montował kable, wiercąc 1000 otworów w betonie, słownie jeden tysiąc otworów by zakotwic kable do podłogi
    Wybacz nie zrozumiałem - po co kotwić kable do betonu? U mnie będą leżały na styropianie przyczepione do siatki zwykłymi trytkami. Nie rozumiem trochę. Kable mają leżeć na chudziaku?

    Cytat Napisał giman Zobacz post
    Po montażu kabli różnicę w stosunku do PC zdeponowałeś inwestycyjnie. Napisz tylko czy starasz się równać do inflacji czy do wzrostu cen prądu.
    Zdeponować mogę mniejszym kredytem wziętym na dom. Albo przy gwałtownym wzroście cen prądu pomyśleć o PV - akurat powinno wystarczyć.


    Cytat Napisał Nurek_ Zobacz post
    Bo ja zużywam niewiele mniej na ogrzewanie 120m2 z cop 3.(...) Z ciekawości - jaki duży budujesz dom?
    Widzę, że trochę się martwisz i porównujesz do innych z zapotrzebowaniem. Jest jednak sporo czynników - może to jest Twój pierwszy sezon grzewczy i dom jeszcze jest mokry? Był gdzieś wątek jak ludzie wrzucali, że pierwsze 2 sezony płacili sporo więcej. A może jeszcze da się zoptymalizować sterowanie?
    Buduję dom 150mkw bez garażu.

    No i ten COP 3. Gdzieś linkowałem audyt z politechniki gdańskiej. Wyszedł im realny 2.6. Dlatego mówię że jednak COP 3 jest rekordowy.

    Cytat Napisał Lukasz11 Zobacz post
    Kaizen zdecydowanie przecenia znaczenie zysków słonecznych i bytowych..
    Nie wiem kto jak "przecenia" znaczenie zysków, ale każdy może sobie wejść w normę i konkretne dane i zobaczyć jakie one są. Na ich podstawie robi się OZC. Nikogo z nas nie interesuje co kto uważa i jak przecenia. Po prostu to się oblicza.
    Swoją drogą jak można subiektywnie stwierdzić, który kWh jest zyskiem słonecznym a który nie?
    Ostatnio edytowane przez hipodrom ; 30-05-2021 o 10:48

  12. #132
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.288
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał Lukasz11 Zobacz post
    Kaizen zdecydowanie przecenia znaczenie zysków słonecznych i bytowych
    Tak sobie gdybasz, czy masz takie obliczenia?

    U mnie raport z obliczeń do świadectwa energetycznego wygląda tak:






    Cytat Napisał Lukasz11 Zobacz post
    Są po prostu małe, bo zima słońce jest krótko widoczne i nisko nad horyzontem.
    Masz na to obliczenia czy pomiary?

    To fotka z 6 kwietnia 2018 - tak mi nagrzała się podłoga od słoneczka wpadającego przez okno od południa. Latem przez to okno nic nie wpada, bo duży okap daje cień. W sezonie grzewczym sięga bardzo daleko i pomimo tego, że rozkłada się na dużą powierzchnię podłogi przez ostry kąt - to takie temperatury osiąga podłoga.



    Jeszcze żeby nie było wątpliwości - ta sama fotka, bez kolorowania podczerwienią:



    Cytat Napisał Lukasz11 Zobacz post
    To prawda, że np namiętnie gotowanie podniesie temperaturę. Ale gdzie? W kuchni. W pomieszczeniu za ścianą ciągle trzeba będzie włączać ogrzewanie.
    Słyszałeś o rekuperacji? Owszem, nie odzyska 100% - ale z 85-95% ciepła z kuchni trafi do pomieszczeń z nawiewem i trzeba będzie w nich dostarczyć odpowiednio mniej ciepła systemem grzewczym.

    I to nie jest kwestia namiętności - a ilości kWh. Nie ważne, czy trzy razy w tygodniu po 1h x 3kW, czy stale 53,5W.
    Załączone zdjęcia Załączone zdjęcia Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	Qsol1.jpg
Wyświetleń:	1291
Rozmiar:	89,2 KB
ID:	456801   Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	qsol2.jpg
Wyświetleń:	1088
Rozmiar:	83,8 KB
ID:	456802   Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	qsol3a.jpg
Wyświetleń:	336
Rozmiar:	60,4 KB
ID:	456807   Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	qSol3.jpg
Wyświetleń:	962
Rozmiar:	81,8 KB
ID:	456808  
    Ostatnio edytowane przez Kaizen ; 30-05-2021 o 10:42

  13. #133

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    Tak sobie gdybasz, czy masz takie obliczenia?

    U mnie raport z obliczeń do świadectwa energetycznego wygląda tak:








    Masz na to obliczenia czy pomiary?

    To fotka z 6 kwietnia 2018 - tak mi nagrzała się podłoga od słoneczka wpadającego przez okno od południa. Latem przez to okno nic nie wpada, bo duży okap daje cień. W sezonie grzewczym sięga bardzo daleko i pomimo tego, że rozkłada się na dużą powierzchnię podłogi przez ostry kąt - to takie temperatury osiąga podłoga.



    Jeszcze żeby nie było wątpliwości - ta sama fotka, bez kolorowania podczerwienią:





    Słyszałeś o rekuperacji? Owszem, nie odzyska 100% - ale z 85-95% ciepła z kuchni trafi do pomieszczeń z nawiewem i trzeba będzie w nich dostarczyć odpowiednio mniej ciepła systemem grzewczym.

    I to nie jest kwestia namiętności - a ilości kWh. Nie ważne, czy trzy razy w tygodniu po 1h x 3kW, czy stale 53,5W.
    Jestem użytkownikiem mieszkania. I pisze z doświadczenia
    Zyski bytowe nie zawsze są w miejscu, ilości i czasie takich jakbyśmy chcieli.

    Twój raport to tylko teoria, wyliczona przez program, a nie rzeczywiste pomiary.

    Co do zysków słonecznych - po wybudowaniu sąsiednich bloków i zasłonięciu moich okien powinienem to zasadniczo odczuć zimą - powinno być zdecydowanie chłodniej w mieszkaniu i powinienem bardziej rozkręca ogrzewanie. A nic takiego nie ma miejsca.

    Podobnie mam i używam różny sprzęt AGD, RTV itp w mieszkaniu. I nie zauważyłem, by włączenie telewizora, czy laptopa jakoś zasadniczo podbijało temperaturę. Co innego gotowanie i pieczenie. A mieszkanie ma 50mkw, więc zyski bytowe są dość duże w przeliczeniu na mkw.

    Co do rekuperacji. Bylo już też na forum wielokrotnie. Przepływy powietrza przez WM są na tyle niewielkie, że nawet energooszczednego domu nimi nie nagrzejesz.
    Ostatnio edytowane przez Lukasz11 ; 30-05-2021 o 11:15

  14. #134

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    Naprawdę chcesz porównywać układanie kabla do układania rury?

    Rurę rozwijasz z rolki 600m (kable kupujesz odpowiednio pocięte i zarobione - zero odpadów) - pewnie mało kto ma wąż ogrodowy dłuższy niż 20m. Ale nawet na tym może sobie poćwiczyć i dojść do oczywistego wniosku.


    Ci bardziej rozgarnięci robią wodne podłogówki wg dobrego projektu. Inni potem kombinują, czy/jak uzyskać pożądane temperatury w każdym pomieszczeniu przy tej samej tz kręcąc rotametrami.

    Przy kablach można się silić na projekt i dopasowanie pod obciążenia poszczególnych pomieszczeń, tylko po co, skoro w każdym pomieszczeniu sterowanie jest niezależne od pozostałych? Najprościej dać kabel 16/17W co 10cm w łazienkach i co 20 w pozostałych pomieszczeniach.
    A Ty znowu wprowadzasz w błąd ....

    Rury 600mb rury PEX/PErt są prawie niedostępne dla "zwykłego klienta". Normlanie w sprzedaży są rury pakowane po 100mb lub 200mb.
    Rury 600mb są głównie dla instalatorów i często firmy sprzedające wypożyczają od razu odpowiedni rozwijak do tak długich rur.

    Dłuższa ilość rury na zwijaku to mniejsza ilość odpadów.
    Poza tym o jakich odpadach mówimy ? Ile tego będzie i za jaką kwotę ? Z max 50zł na całym materiale ???

    A Ci nie rozgarnięci (większość) robi bez p;ropjektu podłogówki. W większosci jak da co 15cm w pokojach i co 10cm w łazienkach to na 100% się sprawdzi.
    Jak ktoś nie ma co z kasą robić to zamawia projekt.

    Ja nic nie kręcę bo i po co . Mam jednakowe temperatury (albo mocno zbliżone) i nie widzę potrzeby aby coś "kręcić".

    Jak ktoś chce mieć inne to po prostu dławi przepływ i tyle , albo montuje termostaty
    Nowoczesna stodoła w leśnej dziczy + komentarze
    Zużycie prądu LG Therma V 9KW

    Dom parterowy 117 m2 pow. użytkowej . Powierzchnia ogrzewana w całości podłogówką. 117 m2, . Ściany silikat 18 - 22 cm grafit , płyta fundamentowa z (15cm EPS200 + 10cm EPS100) ,duże przeszklenia, strop ocieplony celuoza Termofloc 40cm . Pompa LG Therma V 9KW.

  15. #135

    Domyślnie

    Cytat Napisał hipodrom Zobacz post
    No ok, jest to tania PC, którą warto wziąć pod uwagę - czemu nie. Masz może więcej info, ile czasu nagrzewa się taka PC? W sensie czy np. jesteś w stanie grzać tylko w taniej taryfie CO oraz CWU.
    Wspomniana moja wycena była oparta o PC Vitocal 111-s 8kw. Czyli faktycznie o 10k wspomniana przez Ciebie jest tańsza.
    Niestety problem z moją wycenę jest taki, że nie tylko koszt PC stanowi koszt instalacji, ale wszystkie dodatki - rozdzielacze, zawory skrzynki rotatory, itd. Żeby to wykonać samemu musiałbym poświęcić sporo czasu na naukę jak to się w ogóle robi. Czyli realnie patrząc muszę wziąć fachowca.
    A co to piekarnik czy co ?

    Pompa oferuje odpowiednią moc w danej temperaturze i to od domu zależy jakie ma zapotrzebowanie i czy ta moc starczy.

    Tak samo nagrzeje dom pompa firmy Daikin która w danych warunkach daje np. 5KW mocy i tak samo pompa marki PingPong za 3x niższą cenę która też daje w takich warunkach 5KW.

    Do do podłogówki to ja sam zamawiałem materiały (no może poza rurą bo hydraulik dał mi taką samą cenę jak na Allegro a miał dostęp do rury w zwoju 600mb) to jak dobrze pamietam materiały wyszły coś około 3500zł a nie oszczędzałem na materiałach (rura Pert Kissan , markowy polski w pełni uzbrojony fabrycznie rozdzielacz Capricorn w wersji premium i itd , gdybym robił to na chińskich materiałach to było by to z 2x taniej.
    Usługa montażu wyniosła około 1500zł.
    Nowoczesna stodoła w leśnej dziczy + komentarze
    Zużycie prądu LG Therma V 9KW

    Dom parterowy 117 m2 pow. użytkowej . Powierzchnia ogrzewana w całości podłogówką. 117 m2, . Ściany silikat 18 - 22 cm grafit , płyta fundamentowa z (15cm EPS200 + 10cm EPS100) ,duże przeszklenia, strop ocieplony celuoza Termofloc 40cm . Pompa LG Therma V 9KW.

  16. #136
    STAŁY BYWALEC (min. 300) Avatar J&D
    Zarejestrowany
    Nov 2014
    Skąd
    Tarnowskie. Góry
    Kod pocztowy
    42-680
    Posty
    483

    Domyślnie

    Cytat Napisał Lukasz11 Zobacz post
    Kaizen zdecydowanie przecenia znaczenie zysków słonecznych i bytowych.
    Niestety Kaizen ma rację.
    Większość podważających te zyski to pompiarze którzy na bieżąco nie wiedza kiedy pompa pracuje a kiedy nie bo jej nie słyszą siedząc w domu.
    Z moich obserwacji wynika, że choć nie mam takiego przeszklenia w części dziennej jak inni, to wystarczy kilka godzin słonecznych a przekaźnik sterownika pyka rzadziej niż w dzień pochmurny. Warunek okna do posadzki i bez firan czy innych zasłon, narożnik budynku z przeszkleniem ustawiony płd-zach
    W domu córki (kable) przy przeszkleniu od strony południowej części dziennej 370x235 i dwóch pokojach o przeszkleniu 200x235 zimą w słoneczne dni kable się nie włączają wcale wciągu dnia, gdyż posadzka nagrzewa się powyżej nastawionej temperatury grzania.
    Dlatego zyski z promieni słonecznych jest kolosalny, a żeby się dowiedzieć ile to należy obserwować.
    Piętrowy 146 m2 PU, ściany BK 24+20cm 032, dach Teriwa+40cm 038, podłoga 20cm 038, CO bufor z grzałką 12kW, podłogowe parter i piętro, CWU 300litrów grzałka 3kW, rekuperacja Kinetic Plus 400, taryfa G12w Tauron; CO 2018/19 - 5060 kWh II 1260zł ; CWU 2910 kWh - 728zł 5 os.
    CO 2019/20 - 4070 kWh II 1018zł , CWU 2880 kWh - 720zł 5 os.
    CO 2020/21 - 5756 kWh II 1554zł , CWU 2460 kWh - 632zł 5/3 os.
    CO 2021/22 - 5535 kWh II 1830zł, CWU 2112 kWh - 668 zł 3 os.

  17. #137
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    sito

    Zarejestrowany
    Jan 2021
    Skąd
    Pyrzowice
    Kod pocztowy
    42-625
    Posty
    882

    Domyślnie

    Skoro podważacie zyski bytowe/słoneczne to jak wytłumaczycie rozpoczęcie sezonu grzewczego gdy na dworze jest temperatura sporo niższa niż ta którą chcemy w domu ? Jeśli ktoś lubi 22`C w domu to zaczyna sezon grzewczy jak na dworze jest 21 ?

    P.S. czy ktoś wie gdzie zniknął gawel ?
    Ostatnio edytowane przez sito ; 30-05-2021 o 11:30

  18. #138

    Domyślnie

    Cytat Napisał J&D Zobacz post
    Niestety Kaizen ma rację.
    Większość podważających te zyski to pompiarze którzy na bieżąco nie wiedza kiedy pompa pracuje a kiedy nie bo jej nie słyszą siedząc w domu.
    Z moich obserwacji wynika, że choć nie mam takiego przeszklenia w części dziennej jak inni, to wystarczy kilka godzin słonecznych a przekaźnik sterownika pyka rzadziej niż w dzień pochmurny. Warunek okna do posadzki i bez firan czy innych zasłon, narożnik budynku z przeszkleniem ustawiony płd-zach
    W domu córki (kable) przy przeszkleniu od strony południowej części dziennej 370x235 i dwóch pokojach o przeszkleniu 200x235 zimą w słoneczne dni kable się nie włączają wcale wciągu dnia, gdyż posadzka nagrzewa się powyżej nastawionej temperatury grzania.
    Dlatego zyski z promieni słonecznych jest kolosalny, a żeby się dowiedzieć ile to należy obserwować.
    Może. Tylko ja nie mam PC, tylko kaloryfery i ogrzewanie miejskie. Do podłogi mam jedynie drzwi balkonowe.
    Dodatkowo mając okna wschód i zachód to też nie zauważyłem, żeby spadało przez nie dużo słońca w okresie zimowym.

    Dodatkowo zyski bytowe i słoneczne odgrywają tym większa rolę im bardziej energooszczędny, czy wręcz pasywny dom. A z tego co wiem, to dom Kaizen jest co najwyżej energooszczędny, na pewno nie pasywny.

  19. #139
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.288
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał Lukasz11 Zobacz post
    Co do zysków słonecznych - po wybudowaniu sąsiednich bloków i zasłonięciu moich okien powinienem to zasadniczo odczuć zimą - powinno być zdecydowanie chłodniej w mieszkaniu i powinienem bardziej rozkręca ogrzewanie.
    Nic podobnego. Od tego masz termostaty na grzejnikach, żeby utrzymywały temperaturę. Jak masz licznik (nie podzielnik - bo to ściema) to powinieneś zauważyć różnicę w zużyciu kWh/GJ.


    Cytat Napisał Lukasz11 Zobacz post
    Co do rekuperacji. Bylo już też na forum wielokrotnie. Przepływy powietrza przez WM są na tyle niewielkie, że nawet energooszczednego domu nimi nie nagrzejesz.
    Nie ogrzejesz. Ale wpuszcząjąc powietrze o temperaturze w okolicach 18-20* oszczędzasz ponad 30kWh/m2/r.
    https://forum.muratordom.pl/entry.ph...99-op%C5%82aca

  20. #140
    STAŁY BYWALEC (min. 300) Avatar J&D
    Zarejestrowany
    Nov 2014
    Skąd
    Tarnowskie. Góry
    Kod pocztowy
    42-680
    Posty
    483

    Domyślnie

    Cytat Napisał Lukasz11 Zobacz post
    Może. Tylko ja nie mam PC, tylko kaloryfery i ogrzewanie miejskie. Do podłogi mam jedynie drzwi balkonowe.
    Dodatkowo mając okna wschód i zachód to też nie zauważyłem, żeby spadało przez nie dużo słońca w okresie zimowym.
    Życie w domu a w bloku to dwie przeciwstawne strony, nie do porównania.

    Cytat Napisał Lukasz11 Zobacz post
    Dodatkowo zyski bytowe i słoneczne odgrywają tym większa rolę im bardziej energooszczędny, czy wręcz pasywny dom. A z tego co wiem, to dom Kaizen jest co najwyżej energooszczędny, na pewno nie pasywny.
    Ja też nie mam pasywnego tylko zwykły energooszczędny, trochę o niższym zapotrzebowaniu energii niż tu przedstawiane jako przykłady, ale 9,5m2 okien nagrzewa jak należy posadzkę w okresie zimowym.
    Piętrowy 146 m2 PU, ściany BK 24+20cm 032, dach Teriwa+40cm 038, podłoga 20cm 038, CO bufor z grzałką 12kW, podłogowe parter i piętro, CWU 300litrów grzałka 3kW, rekuperacja Kinetic Plus 400, taryfa G12w Tauron; CO 2018/19 - 5060 kWh II 1260zł ; CWU 2910 kWh - 728zł 5 os.
    CO 2019/20 - 4070 kWh II 1018zł , CWU 2880 kWh - 720zł 5 os.
    CO 2020/21 - 5756 kWh II 1554zł , CWU 2460 kWh - 632zł 5/3 os.
    CO 2021/22 - 5535 kWh II 1830zł, CWU 2112 kWh - 668 zł 3 os.

Strona 7 z 10

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony