dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 144 z 304
Pokaż wyniki od 2.861 do 2.880 z 6061
  1. #2861
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.249
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał KUBAS777 Zobacz post
    No tak naprawdę klima kiedyś służyła tylko do chłodzenia a teraz mamy invertery które chłodzą i grzeją
    Ja tam mam i inwertery, i on/off które grzeją.

    Cytat Napisał KUBAS777 Zobacz post
    ( w sumie zazwyczaj mają większa moc grzewczą niż chłodzniczą).
    Zawsze jest większa, bo moc grzewcza to suma mocy chłodniczej i zużycia prądu. W danych technicznych mogą być drobne różnice w maksymalnej mocy - ale zasada działania klimy jest prosta - co wchodzi z gniazdka i z zimnej strony wychodzi z drugiej jako ciepło.

    Cytat Napisał KUBAS777 Zobacz post
    Wracając do bardziej technicznego aspektu tematu jestem zdecydowany na ogrzewanie klimą w okresach w których będzie dawała rade dogrzać mieszkanie.
    Czyli jak dobrze dobierzesz - zawsze. Jedno mieszkanie grzałem klimą która teoretycznie chodziła do -15, ale i przy -22* dawała radę.

    Cytat Napisał KUBAS777 Zobacz post
    Grzałka wiadomo mniejsza sprawność ale z drugiej strony kiedy mi się zwróci różnica w cenie grzałki i wymiennika freon-woda...
    Zwłaszcza, że przy grzaniu CWU COP wcale nie wygląda zbyt różowo.

    Cytat Napisał KUBAS777 Zobacz post
    Co do plusów 3 osobnych to na pewno to że mogę je włączać niezależnie i niżej mogą zejść z wydajnością niż jedna wielka jednostka multisplita.
    Cena multisplita nie zniechęca Cię?

  2. #2862

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    Ja tam mam i inwertery, i on/off które grzeją.
    Czyli jak dobrze dobierzesz - zawsze. Jedno mieszkanie grzałem klimą która teoretycznie chodziła do -15, ale i przy -22* dawała radę.



    Zwłaszcza, że przy grzaniu CWU COP wcale nie wygląda zbyt różowo.



    Cena multisplita nie zniechęca Cię?

    W sumie nie spinam się jakoś strasznie że muszę dobrać klimę tak zeby chłodziła cały sezon ponieważ aktualnie mam piec na ekogroszek którym grzeje CO/CWU i jest on w pełni sprawny. Aktualnie z racji montazu fotowoltaiki chce przejśc na bardziej ekologiczne i ekonomiczne żródło ciepła ale i chłodu latem. W razie gdyby w zimę klima nie dawała rady to odpalam piec na grzanie i nie ma problemu. Własnie co do ceny to musze konkretne oferty zobaczyc ale aktualnie patrzac po cenach zakupu w sklepach internetowych to różnica w cenie multisplita a pojedynczych jest prawie żadna, przynajmniej przy tej budżetowej marce na którą patrzę bo myślę o GREE. Właśnie apropo tej marki to ma ktoś jakies konkretne uwagi? Zdaje sobie sprawę że wydajnościwo nie jest to daikin czy mitsubishi, ale nie ukrywajmy cenowo też jest róznica. A jak przeglądam i czytam opinie to odradzają tą firme tylko monteży i serwisanci firm konkurencyjnych. Jakies konkretne opinie na temat modelów tej marki Albo ktoś może coś polecić innego co mnie nie zabije cenowo ?

  3. #2863
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... Avatar SUSPENSER
    Zarejestrowany
    Sep 2006
    Skąd
    Miłoszyce
    Kod pocztowy
    55-220
    Posty
    7.106

    Domyślnie

    W kwestii multisplit czy osobne skoro cena podobna to wolałbym osobne - czytałeś to:

    "Montaż klimatyzacji
    Trwałość i bezawaryjność klimatyzacji zależy przede wszystkim od jakości montażu, a dokładniej szczelności uzyskanej przy montażu. Doświadczenie pokazuje, że 80..90% awarii klimatyzatorów jest wynikiem wadliwego lub niechlujnego montażu. Awarie taki ujawniają się najczęściej do 5 lat, w tym okresie często jest już po gwarancji. ...


    Najważniejsza kwestią w montażu klimatyzacji jest szczelność. Właściwa szczelność oznacza brak jakikolwiek wycieków, ubytków czynnika chłodniczego. W klimatyzacji domowej, przemysłowej czynnik nie powinien być dobijany (uzupełniany) NIGDY!!! Układ chłodniczy prawidłowo zamontowanej klimatyzacji musi być całkowicie szczelny. Przez 20 lat nie powinno być żadnych ubytków freonu (czynnika chłodniczego), tak samo jak w domowej lodówce. Partacko zamontowana klimatyzacja już po 2-3 latach będzie dostarczać mnóstwa problemów, takich jak: słabe chłodzenie, awarie sprężarek, awarie i zacięcia zaworów, rozszczelnienia wymienników, zużycie wibro-izolatorów, lodzenie parownika, lodzenie skraplacza, itd. Nieusuwane natychmiast awarie często prowadzą do zniszczenia klimatyzatora.
    Jak pokazują przeprowadzone badania w Europie średnio 82% układów klimatyzacji jest nieszczelnych.
    Niestety praktyka to potwierdza. Większość montażu klimatyzacji to fuszera, której niestety nie widać. Kiedyś zapytałem znajomego z branży chłodniczej, kto w tej okolicy dobrze, szczelnie montuje klimatyzację? Odpowiedź była taka „wiesz nikogo ci nie mogę polecić, najlepiej zamontuj sam ...

    Szczelność klimatyzacji, czy pomp ciepła jest całkowicie sprzeczna z interesem firm montujących. Trudno w to uwierzyć, ale tak właśnie jest. Partacki montaż wynika oczywiście z tradycji, z przyjętych złych przyzwyczajeń, ale jest również działaniem świadomym. Przekonałem się o tym po wielu rozmowach z instalatorami oraz z właścicielami większych firm instalatorskich. Serwis nieszczelnych klimatyzatorów przynosi największe i najbardziej stabilne dochody, często stanowiące 70-90% zysków firm instalacyjnych. Niektóre firmy żyją głównie z serwisu, a montaże to tylko zarobek dodatkowy.
    Ta sytuacja wyjaśnia dlaczego trudno znaleźć solidnego wykonawcę. W tym układzie partacze zarabiają lepiej i rozwijają swoje firmy szybciej. Mało jest na rynku solidnych instalatorów, montujących szczelnie i bardzo dbających o czystość obiegu czynnika (zatykanie rur w trakcie montażu).
    Aby szczelnie zamontować klimatyzację pomiędzy kielichami rur, a mosiężnym stożkiem złącza powinno się nałożyć minimalną ilość kleju anaerobowego.
    Złącza montowane na kleju są idealnie szczelne, praktycznie nie zanotowaliśmy ani jednego przypadku nieszczelności.
    Taka jest specyfika tej branży, czynnik pomaleńku wycieka, a serwis jeździ, nabija czynnik i zarabia pieniądze. Nikt nie chce hamować ruchu w interesie, więc szybko się to nie zmieni....

    W celu uzyskania idealnej szczelności wystarczy TYLKO na powierzchni kielichów użyć odrobinę anaerobowego kleju lub uszczelniacza, tylko tyle. Takie wykonanie połączeń jest sprawdzone i całkowicie niezawodne (jak połączenia lutowane). Można powiedzieć że szczelność połączeń klimatyzatora rośnie z 18% do 99,99% (nie zdarzyły się na takich połączeniach awarie lub wycieki)...


    Dawno temu w układach klimatyzacji postanowiono zmniejszyć koszty instalacji rurowej, która jest wykonana w oparciu o rury miedziane. W tym celu połączono powrót oleju i czynnika chłodniczego R-22, stosując do ich powrotu wspólną rurę. Pod względem technicznym pomysł ten był fatalny, jednak w czasach prostych klimatyzatorów ON/OFF o niewielkiej sprawności, funkcjonowało to w miarę dobrze.
    Problemy z odzyskiem oleju pojawiały się rzadko, najczęściej na długich pionowych rurach, bez pułapek olejowych. Większość instalatorów nie rozumiała powodu zatarcia sprężarek, lub zacinania się zaworów. Nie kojarzyli tego z problemami powrotu oleju. Najczęściej wymieniali sprężarkę bez większej refleksji nad przyczynami awarii, czy niedomagań. Wraz z nową sprężarką często do obiegu trafiała podwójna porcja oleju. W układzie pozostawał stary olej, a sprężarka fabrycznie była zalana nowym. W efekcie takiej wymiany dalsza praca klimatyzacji była zadowalająca.
    Sprawność klimatyzatorów z czasem rosła, klimatyzatory stawały się energooszczędne. Aby to osiągnąć zmniejszano prędkość przepływu czynnika rurą powrotną, zmniejszyło to energię marnowaną na pokonanie oporów przepływu (oporów tarcia w rurze gazowej). Zmniejszona prędkość czynnika oznaczała jednak utrudniony powrót oleju do sprężarki.
    Wycofanie czynnika R-22, dokładniej zakaz jego stosowania na terenie UE, skutkował zastosowanie czynników „ekologicznych”. Czynniki te miały wiele wad, w tym pogorszone odprowadzanie oleju.
    Z czasem wymagano dalszego podnoszenia sprawności klimatyzacji i pomp ciepła, dlatego zmniejszono przegrzanie gazu na parownikach. Był to kolejny czynnik utrudniający powrót oleju.
    Potem na mocy coraz to głupszych dyrektyw UE zakazano klimatyzacji i pomp ciepła ON/OFF. W sprzedaży pozostały tylko klimatyzacje inwerterowe. W dużym uproszczeniu można powiedzieć, że silnik tych klimatyzatorów jest sterowany falownikiem (sterownik silnika DC, na mostkach H, bardzo podobny budową do falownika). W trakcie normalnej pracy klimatyzatory takie nie odzyskują oleju. Co jakiś czas elektronika przełącza sprężarkę na pełną moc, aby ściągnąć z obiegu olej.
    Połączenie tych wszystkich utrudnień z odzyskiem oleju z układami klimatyzacji typu multi, powoduje niezwykle dużą awaryjność ich działania. Drugą sprawą jest bardzo trudna ich naprawa i diagnoza usterek.

    Nowy klimatyzator (jednostka zewnętrzna) typu multi posiada ponad 30 czujników, awaria każdego z nich powoduje niewłaściwe działanie, a nierzadko zniszczenie klimatyzatora. Rozwiązań takich należy unikać jeżeli tylko jest to możliwe. Znacznie lepiej zamontować kilka normalnych klimatyzatorów zamiast jednego multi."
    https://www.otech.pl/ciemna-strona-branzy-klimatyzacji/

    Jestem ciekaw Waszych opinii o tym artykule bo do mnie przemawia.
    Jeśli się ze mną nie zgodzisz i przekonasz mnie argumentami do zmiany poglądu będę Ci wdzięczny za wyprowadzenie z błędu

  4. #2864
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    Iros91

    Zarejestrowany
    Jun 2019
    Skąd
    Kiełpino
    Kod pocztowy
    83-307
    Posty
    94

    Domyślnie

    Witamy w grudniu. Jak tam pierwsze mrozy ( przynajmniej na Pomorzu)?

  5. #2865
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.249
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    W innym wątku pisałem, że istotną wadą klimatyzatorów w porównaniu do PC "pełną gębą" jest brak programatora. Przynajmniej żadna z moich czterech klim nie potrafiła zmieniać z harmonogramu temperatur w ciągu doby i tylko jedno okienko grzania z jedną temperaturą daje się zaprogramować. Niby można włączyć, ustawić temperaturę i zapomnieć... Ale przecież można oszczędzać na prądzie spore kwoty przy G12 czy G13. I w sumie jest to tanie bo wystarczy Broadlink RM3 mini (na Allegro 57,90 zł ze smartem). Do tego apka ihc i można zaprogramować wyłączenie i włączanie dowolną ilość razy na dobę i dowolną temperaturę w dowolnych przedziałach.



    Przy okazji można obsługiwać z telefonu (gdziekolwiek ze świata) inne sprzęty sterowane pilotem na podczerwień włącznie z obsługą przez Alexę czy Asystenta Google. Więc uzyskać namiastkę automatyki domowej (jest też RM 3 pro z większymi możliwościami, ale do klimy wystarczy mini).

    Jak ktoś ma Domoticza to może to zrobić inaczej (mi Broadlinka nie udało się spiąć z Domoticzem).

    Trzeba pamiętać, że te rozwiązania bazują na podczerwieni, więc urządzenie musi się widzieć z pilotem (nie musi być wycelowany, bo to względnie dużej mocy "latarki" i rozświetlają spokojnie spore pomieszczenie podczerwienią, więc może nawet działać wycelowane w sufit z za jakiejś szafki, ale gwarancji na to nie ma i na pewno nie zadziała z innego, zamkniętego pomieszczenia).

    Może komuś się przyda taki hint i oszczędzi na kilka piw albo poprawi komfort różnicując temperaturę.
    Załączone zdjęcia Załączone zdjęcia Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	RM3Gree.jpg
Wyświetleń:	971
Rozmiar:	80,7 KB
ID:	437884  
    Ostatnio edytowane przez Kaizen ; 07-12-2019 o 13:18

  6. #2866
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu...
    kulibob

    Zarejestrowany
    May 2015
    Skąd
    ble ble ble
    Posty
    6.357

    Domyślnie

    wsumie ciekawa opcja aby zaprogromować temperatury czy obroty wentylatora
    Ok 150m2 ogrzewanej powierzchni(116 użytkowej ogrzewanej)+ nieogrzewany garaż45m2 + stryszek
    Temperatura 22,5-24*C
    U skosy i strop=0.14;U stryszek skosy =0,26 ściany=0.17; podłoga=0.23.
    CO Podłogówka 3KW DIY + 2x PC PP kaisai 2,6/2,9kW
    CWU 300l+ 2x1,5kW + Kolektor słoneczny 7,8m2 absorbera+wymiennik basenowy.
    1,88kWp + Solar Boster 3000 do CWU i CO
    4,55kWp qcells G8 + Fronius 3.7kW
    Koza 2-6kW,
    Reku+GGWC

    4,3kW 29 W/m2 wg ciepłowłaściwie.pl

  7. #2867
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    gawel

    Zarejestrowany
    Feb 2003
    Posty
    10.265

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    W innym wątku pisałem, że istotną wadą klimatyzatorów w porównaniu do PC "pełną gębą" jest brak programatora. Przynajmniej żadna z moich czterech klim nie potrafiła zmieniać z harmonogramu temperatur w ciągu doby i tylko jedno okienko grzania z jedną temperaturą daje się zaprogramować. Niby można włączyć, ustawić temperaturę i zapomnieć... Ale przecież można oszczędzać na prądzie spore kwoty przy G12 czy G13. I w sumie jest to tanie bo wystarczy Broadlink RM3 mini (na Allegro 57,90 zł ze smartem). Do tego apka ihc i można zaprogramować wyłączenie i włączanie dowolną ilość razy na dobę i dowolną temperaturę w dowolnych przedziałach.



    Przy okazji można obsługiwać z telefonu (gdziekolwiek ze świata) inne sprzęty sterowane pilotem na podczerwień włącznie z obsługą przez Alexę czy Asystenta Google. Więc uzyskać namiastkę automatyki domowej (jest też RM 3 pro z większymi możliwościami, ale do klimy wystarczy mini).

    Jak ktoś ma Domoticza to może to zrobić inaczej (mi Broadlinka nie udało się spiąć z Domoticzem).

    Trzeba pamiętać, że te rozwiązania bazują na podczerwieni, więc urządzenie musi się widzieć z pilotem (nie musi być wycelowany, bo to względnie dużej mocy "latarki" i rozświetlają spokojnie spore pomieszczenie podczerwienią, więc może nawet działać wycelowane w sufit z za jakiejś szafki, ale gwarancji na to nie ma i na pewno nie zadziała z innego, zamkniętego pomieszczenia).

    Może komuś się przyda taki hint i oszczędzi na kilka piw albo poprawi komfort różnicując temperaturę.
    Kazien bardzo dobry wpis ale ja to stary i antytechniczny ...uj jestem i proszę o dopisanie detali oczywistych. Gdzie ten sterownik o ile to jest sterownik się instaluje i jak ta apka się tam znajdzie/skomunikuje ? Jest tam karta sim?

    BTW też sie zastanawiam nad klimą i jej sterowaniem ale to przestało mieć sens jak załozłem PV, bo może pomiezy 6 a 8 teraz to trochę prądu pójdzie ale w dzień ten 400 W to pv daja na jeden klimatyzator wystarczy i jest bilansowanie wiec bez sesnu wyłaczać mnie interesuje praca płynna na niskich obrotach aby było cicho
    Ostatnio edytowane przez gawel ; 07-12-2019 o 14:20

  8. #2868
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    Iros91

    Zarejestrowany
    Jun 2019
    Skąd
    Kiełpino
    Kod pocztowy
    83-307
    Posty
    94

    Domyślnie

    I jak sobie radzą wasze pompy ciepła?

  9. #2869
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu...
    kulibob

    Zarejestrowany
    May 2015
    Skąd
    ble ble ble
    Posty
    6.357

    Domyślnie

    ZA grudzień 122 kwh. Tak za bardzo nie mogę dojść z nią do ładu 23* czasami trochę za młao a 24 to za dużo. Brak nastaw co pół stopnia.
    Dzisaj spróbuję włączyć podłogówkę na termostatach tylko w taryfie nocnej na minimalnej mocy palnika aby zasymulować grzałkę w taniej taryfie.
    Ok 150m2 ogrzewanej powierzchni(116 użytkowej ogrzewanej)+ nieogrzewany garaż45m2 + stryszek
    Temperatura 22,5-24*C
    U skosy i strop=0.14;U stryszek skosy =0,26 ściany=0.17; podłoga=0.23.
    CO Podłogówka 3KW DIY + 2x PC PP kaisai 2,6/2,9kW
    CWU 300l+ 2x1,5kW + Kolektor słoneczny 7,8m2 absorbera+wymiennik basenowy.
    1,88kWp + Solar Boster 3000 do CWU i CO
    4,55kWp qcells G8 + Fronius 3.7kW
    Koza 2-6kW,
    Reku+GGWC

    4,3kW 29 W/m2 wg ciepłowłaściwie.pl

  10. #2870

    Domyślnie

    Cytat Napisał kulibob Zobacz post
    ZA grudzień 122 kwh. Tak za bardzo nie mogę dojść z nią do ładu 23* czasami trochę za młao a 24 to za dużo. Brak nastaw co pół stopnia.
    Dzisaj spróbuję włączyć podłogówkę na termostatach tylko w taryfie nocnej na minimalnej mocy palnika aby zasymulować grzałkę w taniej taryfie.
    Jak testy przy ujemnych temperaturach?
    U mnie zeszło 2 dni do -9*C.
    Najzimniejsza noc , to ta ostatnia.
    Od wieczora już mroziło.
    Wszędzie pokazują że do -5, a u mnie i znajomych prawie 2x więcej.
    Strasznie kusi mnie ta tania klima.
    W sumie z allegro z montażem 2,2k max.
    Montaż ze znajomym. Ma papiery.
    Ostatnio edytowane przez klaudiusz_x ; 12-12-2019 o 20:40
    CO:Kocioł elektryczny 6kW + tania PC PW 8kW
    PV 9kWp na gruncie na starych zasadach.
    Ściany: protherma z perlitem+silikat drążony 24cm + 20cm eps 033 Piwnica bloczki betonowe+styrodur 10cm pod ziemią i 10cm eps 033 nad. Podłoga parter: 20cm eps 035+anhydrytowe wylewki parter z poddaszem 125m2.
    Poddasze skosy 35cm 037, jętki 15cm 039.

  11. #2871
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    Nie ma końca

    Zarejestrowany
    Oct 2019
    Skąd
    okolice Gorzowa Wlkp.
    Kod pocztowy
    66-400
    Posty
    76

    Domyślnie

    Po zmianie z AUTO na stały nawiew jest dużo lepiej, to znaczy stabilniej, Nastawa na klimie 22 stopnie klima pracuje non stop z jedną nastawą. Gdy pojawiają się temp. na zewn. w okolicach 0C to w salonie to różnie jest sam nie wiem od czego to zależy ale temperatura trzyma się pomiędzy 21.0C a 22,2C raz jest bliżej 21C a raz 22C, Tłumaczę to sobie, że pojawiające się częste defrosty mają na to wpływ. Wiem że im chłodniej na zewn, tym defrodty będą rzadsze. Nie wiem jak będzie przy większych mrozach, ale jak temperatura w salonie będzie spadać - spadek nie wynika z braku mocy na klimie, ale jej moc wynika z jej wewnętrznego algorytmu, czyli pomiaru temperatury zasysanego powietrza, widocznie u mnie część nagrzanego powietrza zbyt szybko wraca do czerpni i klima "myśli", że mocniej grzać nie trzeba. Tą droga myślową spróbowałem jak na załączonym rysunku dostarczyć chłodniejszego powietrza do czerpni klimy, czyli wentylator ustawiony na parapecie zasysa powietrze z dołu i poprzez chłodniejszą strefę okna dostarcza je do czerpni klimy. Wszystko zasłonięte firankami zasłonami. Klika prób i za każdym razem pobór mocy klimy wzrastał o 200W. No to czekam na mrozy, czy będzie konieczność stymulowania klimy dodatkowym wentylatorem czy nie.
    Załączone zdjęcia Załączone zdjęcia Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	1.jpg
Wyświetleń:	48
Rozmiar:	12,9 KB
ID:	438152  

  12. #2872
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu...
    kulibob

    Zarejestrowany
    May 2015
    Skąd
    ble ble ble
    Posty
    6.357

    Domyślnie

    Cytat Napisał klaudiusz_x Zobacz post
    Jak testy przy ujemnych temperaturach?
    U mnie zeszło 2 dni do -9*C.
    Najzimniejsza noc , to ta ostatnia.
    Od wieczora już mroziło.
    Wszędzie pokazują że do -5, a u mnie i znajomych prawie 2x więcej.
    Strasznie kusi mnie ta tania klima.
    W sumie z allegro z montażem 2,2k max.
    Montaż ze znajomym. Ma papiery.
    Testy były w ok -4 -5 pobierała wtedy 500-650W. Deforsty co ok 30-40 min czas defrosu 5-6min.
    Główna jej wada to nastawy co 1* i cieżko się wstrzelić w wymaganą temperaturę.
    Coprawda od wczoraj testuję hybrydę klima plus grzanie węglem podłogi jak prądem trmostat i tania taryfa komfort znaczaco wzrósł pomimu raczej braku zmiany temperatury. Narazie się miotam nowa zabawka.
    Za tą cenę jest ok jako doadtkowe ogrzewanie i główne ogrzewanie tak do +5. jest ok. Dodatkowe nie ze względu na brak mocy ale na problemy z dystrybucją ciepła. Aby lepiej powietrze się rozchodziło to trzeb dac wetyl na max ale to już jest mocno słyszalne.

    Mam tabele z mocą pobraną i oddana kaisai w exelu z ich dziau technicznego jak chcesz mogę podesłać. Tabele dla mocy maksymalnych. wiec jak policzysz COPy to realne raczej będą trochę wyższe bo normalnie nie chodzina max.

    Co chcesz jeszcze wiedzieć?
    Ok 150m2 ogrzewanej powierzchni(116 użytkowej ogrzewanej)+ nieogrzewany garaż45m2 + stryszek
    Temperatura 22,5-24*C
    U skosy i strop=0.14;U stryszek skosy =0,26 ściany=0.17; podłoga=0.23.
    CO Podłogówka 3KW DIY + 2x PC PP kaisai 2,6/2,9kW
    CWU 300l+ 2x1,5kW + Kolektor słoneczny 7,8m2 absorbera+wymiennik basenowy.
    1,88kWp + Solar Boster 3000 do CWU i CO
    4,55kWp qcells G8 + Fronius 3.7kW
    Koza 2-6kW,
    Reku+GGWC

    4,3kW 29 W/m2 wg ciepłowłaściwie.pl

  13. #2873
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    klew

    Zarejestrowany
    Jan 2017
    Skąd
    Wrocław
    Kod pocztowy
    54-110
    Posty
    96

    Domyślnie

    Cytat Napisał Iros91 Zobacz post
    I jak sobie radzą wasze pompy ciepła?
    Moja sobie radzi, choć wg mnie COP jest marny (na poziomie 2?). Midea kanałowa 5,6 kW mocy grzewczej, grzeje samodzielnie dom około 150-170 m2 (w zależności jak liczyć - projekt Dostępny 4A). Temperatura w domu 22-23 stopnie. Lokalizacja Wrocław.
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	Screenshot_20191213-110807.jpg
Wyświetleń:	67
Rozmiar:	8,2 KB
ID:	438165

  14. #2874
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    Iros91

    Zarejestrowany
    Jun 2019
    Skąd
    Kiełpino
    Kod pocztowy
    83-307
    Posty
    94

    Domyślnie

    Dzięki za odpowiedzi. Wygląda to całkiem fajnie . W 2020 ruszam z budową domu szkieletowego i chciałbym właśnie kanałówka ogrzewać dom. Wiadomo w łazienkach , kuchnia i korytarz podłogowe elektryczne. Na największe mrozu i braki prądu kominek centralnie umieszczony.
    Szukam kogoś kto w województwie pomorskim zajmuje się tego typu instalacjami ? Może ktoś kogoś polecić z doświadczenia ? ( Żeby nie wyglądało to jak reklama pisać na PW ).

  15. #2875
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    gawel

    Zarejestrowany
    Feb 2003
    Posty
    10.265

    Domyślnie

    Cytat Napisał Iros91 Zobacz post
    Dzięki za odpowiedzi. Wygląda to całkiem fajnie . W 2020 ruszam z budową domu szkieletowego i chciałbym właśnie kanałówka ogrzewać dom. Wiadomo w łazienkach , kuchnia i korytarz podłogowe elektryczne. Na największe mrozu i braki prądu kominek centralnie umieszczony.
    Szukam kogoś kto w województwie pomorskim zajmuje się tego typu instalacjami ? Może ktoś kogoś polecić z doświadczenia ? ( Żeby nie wyglądało to jak reklama pisać na PW ).
    Zastanów się nad grzejnikami+PV+PC cuw powietrzna. Natomiast z kominkiem się nie rozpędzaj mam od 16 lat paliłem może z 5 lat i mi przeszło. Wobec zakazów palenia w kominkach które nas czakaja zastanawiam się nad jego zburzeniem za 2 lata z za darmo to on raczej nie był. Ostatnia awaria prądu była w 2005 więc to marny argument aby wydać kilkanaście tysięcy lekką ręką.
    Ostatnio edytowane przez gawel ; 14-12-2019 o 11:33

  16. #2876
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    Iros91

    Zarejestrowany
    Jun 2019
    Skąd
    Kiełpino
    Kod pocztowy
    83-307
    Posty
    94

    Domyślnie

    Pewnie i bym nie budował komina ale co z ep , eu itd? Tym bardziej , że szanowna małżonka uparła się na kominek i nie zmieni zdania.

  17. #2877
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.249
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał Iros91 Zobacz post
    Pewnie i bym nie budował komina ale co z ep , eu itd?
    Przy klimie nie ma problemu z EP (a tylko na to jest limit). Na żonę nie ma rady.

  18. #2878
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    gawel

    Zarejestrowany
    Feb 2003
    Posty
    10.265

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    Przy klimie nie ma problemu z EP (a tylko na to jest limit). Na żonę nie ma rady.
    też jest

  19. #2879
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    Iros91

    Zarejestrowany
    Jun 2019
    Skąd
    Kiełpino
    Kod pocztowy
    83-307
    Posty
    94

    Domyślnie

    Wiedziałem, że o któreś z tych E chodziło ;D
    Aktualnie, gdzie mieszkam jest ogrzewanie kominkiem i nie chce takiego rozwiązania u siebie. Kominek będzie dla żony ( rekreacyjnie rozpalony pewnie dwa albo trzy razy w życiu).
    Pytanie do użytkowników klimatyzacji, czy po raz kolejny montowali by takie ogrzewanie gdyby budowali na nowo ?

  20. #2880
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar 1igor1
    Zarejestrowany
    Sep 2005
    Skąd
    Pszczyna
    Posty
    1.335
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    1

    Domyślnie

    Cytat Napisał Iros91 Zobacz post
    Wiedziałem, że o któreś z tych E chodziło ;D
    Aktualnie, gdzie mieszkam jest ogrzewanie kominkiem i nie chce takiego rozwiązania u siebie. Kominek będzie dla żony ( rekreacyjnie rozpalony pewnie dwa albo trzy razy w życiu).
    Pytanie do użytkowników klimatyzacji, czy po raz kolejny montowali by takie ogrzewanie gdyby budowali na nowo ?
    oczywiście że tak, ale kanałówkę nie split,
    Dziennik + komentarze mój komfort-owy
    136m2 , ogrzewanie nadmuchowe oparte na powietrznej PC
    Ściany: szkieletowe 15 wełny +5 styropianu, Podłoga: 12cm wełny, Poddasze 20cm wełny,
    Zużycie na cele CO średnia z 10 sezonów 2090kWh oraz około 0,5m3 drzewa na sezon
    PV 9,9kWp południe 30st

Strona 144 z 304

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony