dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+

Zobacz wyniki ankiety: Czym ogrzewać ?

Głosujących
620. Nie możesz głosować w tej sondzie
  • Kocioł na EkoGroszek

    121 19,52%
  • Kocioł Zgazowujący Drewno

    45 7,26%
  • Pompa Ciepła

    221 35,65%
  • Kocioł na miał

    8 1,29%
  • Kocioł gazowy

    138 22,26%
  • Prąd (piece akumulacyjne, kable grzejne i in.)

    87 14,03%
Strona 208 z 249
Pokaż wyniki od 4.141 do 4.160 z 4962
  1. #4141

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    Pytałem. Nikt jakoś nie chciał się pochwalić warunkami gwarancji.

    Do tego gwarancja na PC to zazwyczaj 2 lata. 5 to już albo promocja, albo dodatkowe warunki.

    Producenci i sprzedawcy czasami coś po cichu przebąkną - ale większość nabywców nie ma świadomości dodatkowych kosztów czy tego, że utracili gwarancję, bo czegoś nie zrobili.







    Tutaj jest fajne zestawienie

    Buderus pompy ciepła powietrzne i gruntowe 1 raz w roku
    Nibe pompy ciepła powietrzne i gruntowe 1 raz w roku,
    Mitsubishi pompy ciepła powietrzne 2 razy w roku,
    Samsung pompy ciepła powietrzne 1 raz w roku,
    Dimplex pompy ciepła powietrzne 1 raz w roku,
    Danfoss pompy ciepła powietrzne i gruntowe 1 raz w roku,
    Panasonic pompy ciepła powietrzne 1 raz w roku,
    Atlantic pompy ciepła powietrzne 1 raz w roku,
    NTS pompy ciepła powietrzne i gruntowe 1 raz w roku.

    Cena przeglądu gwarancyjnego 350 zł /netto


    Wystarczy porównać z gwarancją na falowniki, panele PV i kable. Długość gwarancji też świadczy o przewidywanym przez producenta okresie pracy danego urządzenia. I haczyki, koszty i dodatkowe warunki w gwarancji też warto przeanalizować.
    Ostatnio miałem wzywać serwisanta do kotła gazowego Junkers, 3 osoby zaśpiewały 300 zł za przyjazd plus robota i materiał. Dramat.

    Pytanie jakie jest prawdopodobieństwo awarii pompy gdzie koszty sięgną znaczącej jej wartości. Moja klima np. chodzi jakiś 5 rok i serwisanta na oczy nie widziała. Mogła już na siebie zarobić
    Wybudowalem: 120 m2, OZC:55 kWh/m2rok, GAZ, 100% podlogowka + klimatyzator z PC: LG P09RL.

    Sezon 12/13 (3 osoby), CO/CWU: 2200 zl/920 m3
    Sezon 13/14 (3 osoby), CO/CWU: 1620 zl/648 m3 +klimatyzator LG P09RL: ok 80 kWh = 45 zł
    Sezon 14/15 (3 osoby), CO/CWU: 1350 zl/413 m3, CWU: 157 m3, CO: 1860 kWh z gazu + 773 kWh z klimy
    Sezon 15/16 (4 osoby), CO/CWU: 1950 zl/731 m3, CWU: 220 m3, CO: 5550 kWh z gazu + 437 kWh z klimy

  2. #4142
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.156
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał miloszenko Zobacz post
    Pytanie jakie jest prawdopodobieństwo awarii pompy gdzie koszty sięgną znaczącej jej wartości.
    Że się zepsuje tak, że nie da albo nie opłaci się naprawić to pewne. Pytanie kiedy.

    Cytat Napisał miloszenko Zobacz post
    Moja klima np. chodzi jakiś 5 rok i serwisanta na oczy nie widziała. Mogła już na siebie zarobić
    Przy urządzeniu za kilkanaście stówek można zaryzykować. Przy urządzeniu za kilkanaście tysięcy - to trochę niefrasobliwe. Tym bardziej, jak bez tego urządzenia marzniemy.

  3. #4143

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    Że się zepsuje tak, że nie da albo nie opłaci się naprawić to pewne. Pytanie kiedy.



    Przy urządzeniu za kilkanaście stówek można zaryzykować. Przy urządzeniu za kilkanaście tysięcy - to trochę niefrasobliwe. Tym bardziej, jak bez tego urządzenia marzniemy.
    Czyli kable w wylewke, panele na dach i święty spokój
    Wybudowalem: 120 m2, OZC:55 kWh/m2rok, GAZ, 100% podlogowka + klimatyzator z PC: LG P09RL.

    Sezon 12/13 (3 osoby), CO/CWU: 2200 zl/920 m3
    Sezon 13/14 (3 osoby), CO/CWU: 1620 zl/648 m3 +klimatyzator LG P09RL: ok 80 kWh = 45 zł
    Sezon 14/15 (3 osoby), CO/CWU: 1350 zl/413 m3, CWU: 157 m3, CO: 1860 kWh z gazu + 773 kWh z klimy
    Sezon 15/16 (4 osoby), CO/CWU: 1950 zl/731 m3, CWU: 220 m3, CO: 5550 kWh z gazu + 437 kWh z klimy

  4. #4144
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.156
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał miloszenko Zobacz post
    Czyli kable w wylewke, panele na dach i święty spokój
    Albo serwisowanie PC i nadzieja, że zdąży zarobić na wymianę/kosztowną naprawę zanim się zepsuje. Im większe zapotrzebowanie na ciepło, tym szybciej zaczniemy odcinać kupony. Więc paradoksalnie PC ma tym większy sens, im większe zapotrzebowanie na kWh i namawiając do budowania domów energooszczędnych producenci PC podcinają gałąź, na której siedzą.

    Powiedzmy, że masz do "ulokowania" 40K zł dom zużywający rocznie 6MWh na ogrzewanie przy COP=1 i 4MWh na bytowe, to można:

    1. zbudować system do grzania CO na kablach i bojler elektryczny do CWU za 10K i za 30K zrobić instalację PV, która po rozliczeniu przez ZE dostarczy jakieś 5MWh prądu. 5MWh trzeba będzie dokupić po jakieś 32gr/kWh. Czyli płacisz 1600zł rocznie za wszystko. I właściwie to, co może się zepsuć to sterownik za 150zł.

    2 . zamontować PC i wodną podłogówkę - jak zostanie na PV co wyprodukuje po rozliczeniu 2000kWh to będzie sukces. Ale dzięki COP zamiast 6MWh na CO i CWU zużyjesz 2MWh. Razem z bytowym zużycie 6MWh Zostają 4MWh do kupienia (niech nawet będzie wszystko w taniej strefie - choć przy PV pokrywającej 1/3 to mniej prawdopodobne, niż gdy PV produkuje 1/2 całego zapotrzebowania na prąd) to płacimy 1280zł za prąd + 350zł za przegląd. Wychodzi prawie na to samo.
    Tyle, że przy kablach trzeba mieć pecha, żeby za żywota dzieci trzeba było coś z nimi robić (może poza starownikiem - bo jego awaria jest w perspektywie kilkunastu lat też niemal pewna, ale może i postęp technologiczny zachęci do wymiany - teraz np. coraz więcej sterowników ma WiFi i możliwość sterowania ze smartfona co kilkanaście lat temu tylko następca Juliusza Verne mógł przewidzieć). Przy PC to pytanie, która to będzie z kolei pompa i ile pieniędzy trzeba było wydać na naprawy.


    W obydwu przypadkach trzeba coś doliczyć na spadek mocy PV i odłożyć na wymianę falownika, który też padnie wcześniej czy później.

    3. Można zbudować system do grzania jak w p 1. i 30K przeznaczyć na inne potrzeby albo ulokować w banku.
    Przy 20% zużycia w drogiej strefie wychodzi koszt prądu 3150zł - 1550zł drożej niż w pierwszej opcji. Ale te zaoszczędzone 30K zł będzie te różnicę pokrywało 20 lat.

    A co się stanie, jak dom potrzebuje połowę tego? Czyli 3MWh na CO i CWU i 2MWh na bytowy?
    1a. PV pokrywa 100% i płacimy tylko abonament.
    2a. PC zużywa 1MWh + 2MWh bytowy - 2MWh produkcji PV = trzeba dokupić 1MWh po 0,32=320zł + 350zł na przegląd. Czyli w porównaniu z opcją 1a spadek zapotrzebowania spowodował zmniejszenie opłacalności PC o 370zł rocznie. I czekanie na awarię.
    3a. 1575zł roczny koszt prądu. Z zaoszczędzonych 30K możemy płacić za prąd ponad 19 lat.
    Ostatnio edytowane przez Kaizen ; 11-10-2019 o 10:24

  5. #4145

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    Albo serwisowanie PC i nadzieja, że zdąży zarobić na wymianę/kosztowną naprawę zanim się zepsuje. Im większe zapotrzebowanie na ciepło, tym szybciej zaczniemy odcinać kupony. Więc paradoksalnie PC ma tym większy sens, im większe zapotrzebowanie na kWh i namawiając do budowania domów energooszczędnych producenci PC podcinają gałąź, na której siedzą.

    Powiedzmy, że masz do "ulokowania" 40K zł dom zużywający rocznie 6MWh na ogrzewanie przy COP=1 i 4MWh na bytowe, to można:

    1. zbudować system do grzania CO i CWU za 10K i za 30K zrobić instalację PV, która po rozliczeniu przez ZE dostarczy jakieś 5MWh prądu. 5MWh trzeba będzie dokupić po jakieś 32gr/kWh. Czyli płacisz 1600zł rocznie za wszystko. I właściwie to, co może się zepsuć to sterownik za 150zł.

    2 . zamontować PC i wodną podłogówkę - jak zostanie na PV co wyprodukuje po rozliczeniu 2000kWh to będzie sukces. Ale dzięki COP zamiast 6MWh na CO i CWU zużyjesz 2MWh. Razem z bytowym zużycie 6MWh Zostają 4MWh do kupienia (niech nawet będzie wszystko w taniej strefie - choć przy PV pokrywającej 1/3 to mniej prawdopodobne, niż gdy PV produkuje 1/2 całego zapotrzebowania na prąd) to płacimy 1280zł za prąd + 350zł za przegląd. Wychodzi prawie na to samo.
    Tyle, że przy kablach trzeba mieć pecha, żeby za żywota dzieci trzeba było coś z nimi robić (może poza starownikiem - bo jego awaria jest w perspektywie kilkunastu lat też niemal pewna, ale może i postęp technologiczny zachęci do wymiany - teraz np. coraz więcej sterowników ma WiFi i możliwość sterowania ze smartfona co kilkanaście lat temu tylko następca Juliusza Verne mógł przewidzieć). Przy PC to pytanie, która to będzie z kolei pompa i ile pieniędzy trzeba było wydać na naprawy.


    W obydwu przypadkach trzeba coś doliczyć na spadek mocy PV i odłożyć na wymianę falownika, który też padnie wcześniej czy później.

    3. Można zbudować system do grzania CO i CWU za 10K zł. 30K przeznaczyć na inne potrzeby albo ulokować w banku.
    Przy 20% zużycia w drogiej strefie wychodzi koszt prądu 3150zł - 1550zł drożej niż w pierwszej opcji. Ale te zaoszczędzone 30K zł będzie te różnicę pokrywało 20 lat.

    A co się stanie, jak dom potrzebuje połowę tego? Czyli 3MWh na CO i CWU i 2MWh na bytowy?
    1a. PV pokrywa 100% i płacimy tylko abonament.
    2a. PC zużywa 1MWh + 2MWh bytowy - 2MWh produkcji PV = trzeba dokupić 1MWh po 0,32=320zł + 350zł na przegląd. Czyli w porównaniu z opcją 1a spadek zapotrzebowania spowodował zmniejszenie opłacalności PC o 370zł rocznie. I czekanie na awarię.
    3a. 1575zł roczny koszt prądu. Z zaoszczędzonych 30K możemy płacić za prąd ponad 19 lat.
    A jakbyś miał PV w cenie 3000 zł za KWP mocy?

  6. #4146
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.156
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał miloszenko Zobacz post
    A jakbyś miał PV w cenie 3000 zł za KWP mocy?
    To bym miał
    1. 10MWh z PV i płacił tylko abonament za prąd
    2. 4MWh z PV i kupował 2MWh za 640zł + 350 przegląd PC
    3. bez zmian.

  7. #4147
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    gawel

    Zarejestrowany
    Feb 2003
    Posty
    10.260

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    To bym miał
    1. 10MWh z PV i płacił tylko abonament za prąd
    2. 4MWh z PV i kupował 2MWh za 640zł + 350 przegląd PC
    3. bez zmian.
    A jaki byłby koszt inwestycji w tych przypadkach?

  8. #4148

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    A
    3a. 1575zł roczny koszt prądu. Z zaoszczędzonych 30K możemy płacić za prąd ponad 19 lat.
    Właśnie zamknąłem pierwszy rok jak mieszkam.
    Wiadomym jest, że prąd pójdzie w górę.
    Wracając do mojego rachunku.
    -968kWh w drogiej
    -8715kWh w taniej
    Suma
    -9683kWh

    Całkowity rachunek za prąd za rok, to 3063,84zł z faktur.
    CO i CWU prądem z COP=1. Indukcja.
    Generalnie, wszystko na prąd. Taryfa G12w, Tauron gliwicki.

    Na teraz, nie opłaca się kombinować.
    Wodna podłogówka.
    Jeśli prąd pójdzie ostro w górę, mogę założyć pv, gaz, pompę PW, klimę kanałową na poddasze + osobną jednostkę na parter.
    Wtedy przeliczę.
    Ostatnio edytowane przez klaudiusz_x ; 25-08-2019 o 19:30
    CO:Kocioł elektryczny 6kW + tania PC PW 8kW
    PV 9kWp na gruncie na starych zasadach.
    Ściany: protherma z perlitem+silikat drążony 24cm + 20cm eps 033 Piwnica bloczki betonowe+styrodur 10cm pod ziemią i 10cm eps 033 nad. Podłoga parter: 20cm eps 035+anhydrytowe wylewki parter z poddaszem 125m2.
    Poddasze skosy 35cm 037, jętki 15cm 039.

  9. #4149
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.156
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał klaudiusz_x Zobacz post
    -968kWh w drogiej
    -8715kWh w taniej
    Suma
    -9683kWh

    Całkowity rachunek za prąd za rok, to 3063,84zł z faktur.
    Skoro podajesz przykład bliższy 3 to czemu cytujesz moja wypowiedź o 3a? Wyglada przez to, że coś się między naszymi postami nie zgadza, a jest bardzo bliskie bo przy 10MWh napisałem":
    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    Powiedzmy, że masz do "ulokowania" 40K zł dom zużywający rocznie 6MWh na ogrzewanie przy COP=1 i 4MWh na bytowe, to można:
    [...]
    3. Można zbudować system do grzania CO i CWU za 10K zł. 30K przeznaczyć na inne potrzeby albo ulokować w banku.
    Przy 20% zużycia w drogiej strefie wychodzi koszt prądu 3150zł

  10. #4150

    Domyślnie

    Witam, mam duży problem z doborem ogrzewania w moim domu i mam nadzieję że mi pomożecie. Otóż w chwili obecnej mam ogrzewanie olejem i koszty są zabójcze, bo wychodzi mi około 10 tys. za sezon. Powierzchnia domu to około 250 m, góra z lekkimi skosami.
    Początkowo planowaliśmy pompę gruntową, ale wyceny są rzędu 65 tys. zł, no i demolka na ogrodzie. Zaproponowano nam również pompę powietrzną za 37 tys. Problem jednak jest taki, że podłogówka jest tylko w 40% pomieszczeń i jest to podłogówka starego typu (z mniejszą gęstością rur).
    W ostatnim miesiącu pojawił się temat ogrzewania gazem i w sumie nawet się na to zdecydowaliśmy ze względu na cenę około 15 tys. i koszty użytkowania podobne do pompy powietrznej. Problem jest jednak taki, że odwiedzając ostatnio gazownie, powiedzieli mi że podłączenie do sieci będzie najwcześniej w następnym roku...
    Tak więc decydując się na gaz, muszę przesiedzieć ten sezon na oleju, co da mi dodatkowe koszta... Zastanawiam się nad opcją zamontowania zwykłej klimatyzacji w kilku pomieszczeniach i grzanie w ten sposób. W mrozy oczywiście załączał bym olejaka.
    Druga opcja to zakup pompy, która była by już w tym sezonie, no ale... zastanawiam się jak to jest z kosztami ogrzewania w przypadku zwykłych kaloryferów. Słyszałem coś o zastosowaniu klimakonwektorów zamiast kaloryferów, ale nie wiem jak to się sprawdza, bo kosztują dosyć sporo. Jest też opcja z załączaniem olejaka w największe mrozy, bo ponoć w pompie powietrznej spada bardzo wydajność.
    Tak więc mam spory dylemat... Dodam tylko że na dachu mam świeżo zamontowane solary 10 kW, ale to pewnie i tak starczy tylko na bieżące zużycie.

  11. #4151
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    gawel

    Zarejestrowany
    Feb 2003
    Posty
    10.260

    Domyślnie

    Cytat Napisał klaudiusz_x Zobacz post
    Właśnie zamknąłem pierwszy rok jak mieszkam.
    Wiadomym jest, że prąd pójdzie w górę.
    Wracając do mojego rachunku.
    -968kWh w drogiej
    -8715kWh w taniej
    Suma
    -9683kWh

    Całkowity rachunek za prąd za rok, to 3063,84zł z faktur.
    CO i CWU prądem z COP=1. Indukcja.
    Generalnie, wszystko na prąd. Taryfa G12w, Tauron gliwicki.

    Na teraz, nie opłaca się kombinować.
    Wodna podłogówka.
    Jeśli prąd pójdzie ostro w górę, mogę założyć pv, gaz, pompę PW, klimę kanałową na poddasze + osobną jednostkę na parter.
    Wtedy przeliczę.
    Mój mechanik pan Jacek mawia "nie swędzi nie drapać" Mam podobnie jak Ty i niczego nie zmieniam prąd może i zdrożeje ale inne media na pewno nie pozostaną w obecnych cenach i tym bardziej nie stanieją.

  12. #4152
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.156
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał Jarek1233 Zobacz post
    Problem jednak jest taki, że podłogówka jest tylko w 40% pomieszczeń i jest to podłogówka starego typu (z mniejszą gęstością rur).
    W ostatnim miesiącu pojawił się temat ogrzewania gazem i w sumie nawet się na to zdecydowaliśmy ze względu na cenę około 15 tys. i koszty użytkowania podobne do pompy powietrznej.
    Dobry bajer pół sukcesu.
    Skoro masz grzejniki i słabą podłogówkę, to bez bufora się nie obejdzie. Prąd możesz kupować po 21-35gr za kWh w taniej strefie. To by owszem, było porównywalne z gazem gdyby nie to, że PC bierze 1kWh z gniazdka, a kolejne ze dwie z powietrza. Wiec wyjdzie 3x taniej w używaniu.

    Oczywiście możesz też zainstalować klimy - tylko, że tu nie masz żadnego akumulatora ciepła (ani bufora, ani podłogi), więc znacznie więcej prądu będziesz musiał kupić w drogiej strefie a co za tym idzie używanie będzie droższe. Jak będziesz też serwisował każde urządzenie zgodnie z warunkami gwarancji, to ze 300zł do każdego corocznie dopłacisz - więc albo wyrzucasz gwarancje do kosza, albo opłacalność jeszcze bardziej spadnie.

    Solarami nazywasz kolektory słoneczne czy panele PV?

    Najważniejsze jednak, że podchodzisz do problemu nie od tej strony, co trzeba. Najpierw termomodernizacja - potem dobór źródła ciepła. Bo jak potrzebujesz ponad 30MWh/r ciepla, to jest tu dużo do poprawienia.
    Jakie masz obciążenie cieplne i jakiej mocy urządzenia rozważasz?

  13. #4153
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    Jack3030

    Zarejestrowany
    Jan 2015
    Skąd
    Poznań
    Posty
    174

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    Dobry bajer pół sukcesu.
    Skoro masz grzejniki i słabą podłogówkę, to bez bufora się nie obejdzie. Prąd możesz kupować po 21-35gr za kWh w taniej strefie. To by owszem, było porównywalne z gazem gdyby nie to, że PC bierze 1kWh z gniazdka, a kolejne ze dwie z powietrza. Wiec wyjdzie 3x taniej w używaniu.

    Oczywiście możesz też zainstalować klimy - tylko, że tu nie masz żadnego akumulatora ciepła (ani bufora, ani podłogi), więc znacznie więcej prądu będziesz musiał kupić w drogiej strefie a co za tym idzie używanie będzie droższe. Jak będziesz też serwisował każde urządzenie zgodnie z warunkami gwarancji, to ze 300zł do każdego corocznie dopłacisz - więc albo wyrzucasz gwarancje do kosza, albo opłacalność jeszcze bardziej spadnie.

    Solarami nazywasz kolektory słoneczne czy panele PV?

    Najważniejsze jednak, że podchodzisz do problemu nie od tej strony, co trzeba. Najpierw termomodernizacja - potem dobór źródła ciepła. Bo jak potrzebujesz ponad 30MWh/r ciepla, to jest tu dużo do poprawienia.
    Jakie masz obciążenie cieplne i jakiej mocy urządzenia rozważasz?
    Kaizen co do podłączenia gazu , to się z Tobą zgadzam, może poczekać dobrych parę lat.

    Jednak jeśli chodzi o kolejność termomodernizacji, to mam odmienne zdanie.

    Jednak bardzo ważne jest czy temp. 50-55 st. C ogrzeje dom do -10 ( -15 ).
    Założył już PV 10kWp więc będzie miał dużo darmowego prądu.
    Do tego prosta PC on/off z systemem evi ogarnie ogrzewanie przez większość sezonu.
    Może poczytać opis mojej instalacji.
    https://forum.muratordom.pl/showthre...ym-starym-domu
    Po montażu PV i PC aktualnie mam darmowe ogrzewanie i c.w.u. , a zapotrzebowanie na ciepło też około 30MWh.
    PC zużyje mu 10-15MWh większość w taniej taryfie. W największe mrozy może odpalić olejaka.
    Koszt ogrzewanie przy wykorzystaniu PV i PC zależy jeszcze od dostawcy prądu, najlepiej ENEA i chyba PGE, pozostałe gorzej rozliczają produkcję z PV.
    W następnych latach może z oszczędności spokojnie ocieplić dom- podał, że ogrzewanie kosztuje go 10tys. zł .
    Dom A.D. 1990 bliźniak, pow.~300m2, ogrzewana ~210m2 + wewnętrzne schody o kubaturze 66m3. tylko grzejniki żeliwne, rocznie zapotrz. ~30MWh. Od marca 2015 PC P/W 14kW on/off + szczyt. źródło kocioł DS.
    cwu : zbiornik: 350L z PC do 49 st. C, 300L dogrzewa grzałka do 80 st.C, termostat miesza do 54 st. C
    Od 01-01-2017 prąd rozliczany półrocznie tzw. opusty.
    PV i zużycie Dom bez PC http://pvmonitor.pl/user.php?idinst=100024
    Zużycie PC http://pvmonitor.pl/user_pc.php?r=2&idinst=100024

  14. #4154
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.156
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał Jack3030 Zobacz post
    W następnych latach może z oszczędności spokojnie ocieplić dom- podał, że ogrzewanie kosztuje go 10tys. zł .
    I okaże się, że pompa czy kocioł taktuje na okrągło, spada sprawność/COP i żywotność. A do tego okaże się, że PC po dociepleniu będzie się zwracać nie 5, a 50 lat i traci sens ekonomiczny bo w tym czasie ze trzy razy się rozsypie.
    IMO najpierw ocieplenie, potem dobór źródła ciepła.

  15. #4155
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    Jack3030

    Zarejestrowany
    Jan 2015
    Skąd
    Poznań
    Posty
    174

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    I okaże się, że pompa czy kocioł taktuje na okrągło, spada sprawność/COP i żywotność. A do tego okaże się, że PC po dociepleniu będzie się zwracać nie 5, a 50 lat i traci sens ekonomiczny bo w tym czasie ze trzy razy się rozsypie.
    IMO najpierw ocieplenie, potem dobór źródła ciepła.
    Kaizen jak się wypowiadasz, to warto zapoznać się z tematem, a nie wciskać ludziom pięćdziesięcioletni okres amortyzacji.
    U ciebie PC zwracała by się przez 20 lat albo więcej. W starym domu okresy "zwrotu" są na poziomie kilku lat.

    Podał koszt ogrzewania 10 tys. , a PC on/off kosztuje około 20 tys. i prawdopodobnie ogarnie mu 80-90% okresu ogrzewania.
    Moja PC już dawno się zwróciła i nigdy nie taktowała, teraz zwraca się PV ( jeszcze 2 lata ), a miałem koszt ogrzewania około "tylko" 6 tys. / rok, on ma koszt około 10 tys.
    Zresztą jak sobie wyobrażasz taktowanie takiej PC jak musi podgrzać ponad 700 litrów wody o 5 stopni albo więcej.
    To jest ogrzewanie grzejnikami, a nie podłogówka.
    Stare domu mają masywne ściany i też akumulują trochę energii.

    Może podaj przybliżony koszt termomodernizacji domu o powierzchni 250m2 ( pewnie 3 albo 4 kondygnacje ) i ile procentowo zmniejszy się koszt ogrzewania olejakiem po takiej modernizacji? Szacuję że ograniczy koszt ogrzewania nie więcej jak o 50%.
    Ja szacuję na 40-50tys. koszt ocieplenia ścian + dodatkowo ocieplenie dachu + ocieplenie fundamentów, pewnie zmieści się w 80 tys. .
    Moja znajoma w zeszłym roku przeprowadziła taki remont ( z wymianą źródła ciepał około 100 tys. zł ) i za ogrzewanie nadal musi płacić.
    Ja po montażu PV i PC płacę za prąd mniej niż przed tą inwestycją i nie mam żadnych innych kosztów ogrzewania i c.w.u.

    Oczywiście najlepiej zrobić równocześnie termomodernizację i wymienić źródło ciepłą, ale to są koszty ponad 100 tys.
    Dom A.D. 1990 bliźniak, pow.~300m2, ogrzewana ~210m2 + wewnętrzne schody o kubaturze 66m3. tylko grzejniki żeliwne, rocznie zapotrz. ~30MWh. Od marca 2015 PC P/W 14kW on/off + szczyt. źródło kocioł DS.
    cwu : zbiornik: 350L z PC do 49 st. C, 300L dogrzewa grzałka do 80 st.C, termostat miesza do 54 st. C
    Od 01-01-2017 prąd rozliczany półrocznie tzw. opusty.
    PV i zużycie Dom bez PC http://pvmonitor.pl/user.php?idinst=100024
    Zużycie PC http://pvmonitor.pl/user_pc.php?r=2&idinst=100024

  16. #4156
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.156
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał Jack3030 Zobacz post
    Podał koszt ogrzewania 10 tys.
    Przed termomodernizacja. A jak spadnie po termomodernizacji o 80%?
    I jeszcze będzie za darmo oddawał prąd z PV do ZE, bo zużycie przy kotle elektrycznym nawet nie pochłonęłoby całości?

    Kosztu nie podam, bo nie wiem co trzeba zrobić ani ile zarabia gospodarstwo domowe - a może zapłacić 10% kosztów z własnej kieszeni.

  17. #4157

    Domyślnie

    Dzięki za szybką odpowiedź. Z tego co rozumiem, to w gaz nie warto iść ? Macie jakieś doświadczenie jak to wychodzi kosztowo ?
    Odnośnie termomodernizacji, w planach mam poprawienie izolacji poddasza, bo obecnie nie jest za ciekawe. Cały budynek docieplałem w zeszłym roku (łącznie jest 20cm styropianu).
    W 250 m zawarłem budynek gospodarczy, położony w odległości 1 metra od budynku głównego, o powierzchni około 15m. Hoduje tam egzotyczne zwierzęta, przez co muszę utrzymywać temperaturę 24-25 stopni.
    Co sądzicie o klimakonwektorach ? Czy zastosowanie ich zmniejszy wymaganą temperaturę na PC ?

  18. #4158
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    gawel

    Zarejestrowany
    Feb 2003
    Posty
    10.260

    Domyślnie

    Sprawdź cenę klimakonwertera i Ci przejdzie. Koszt jednego ok 5k

  19. #4159

    Domyślnie

    Moim zdaniem, jeżeli ktoś ma gaz na działce to nie ma obecnie lepszej alternatywy od ogrzewania gazowego i to pod każdym względem tj. jakości, ceny, ekologii itp.

    Z czasem napewno bardziej opłacalne staną się PC, ale do tego musi minąć jeszcze wiele lat. Dziś są bardzo drogie, awaryjne, z czasem ich sprawność spada, przystosowane w głównej mierze do ogrzewania niskotemperaturowego, które nie każdemu odpowiada itd.

    Na ten moment najbardziej opłacają się one producentom, sprzedwcą, instalatorom i serwisantom, a nie dla użytkownika końcowego. Stąd też tyle postów (włączając w to marketing szeptany) i wykresów je zachwalających.

  20. #4160
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    gawel

    Zarejestrowany
    Feb 2003
    Posty
    10.260

    Domyślnie

    A ile "wyrzucasz przez okno " pieniędzy z tytułu abonamentu gazowego, którego nie płacisz przy ogrzewaniu elektrycznym ? Podpowiem 58 złx12 miesięcy =696 złotych do tego przegląd kominiarski 150 i serwis pieca gazowego obowiązkowy raz w roku 300= wszystko razem ponad 1000 złotych no oszczędność zajebista . 1000 złotych to jest 3 miesiące ogrzewania prądem lub pól roku PC. Daruj sobie ten gaz bo to średniowiecze.

Strona 208 z 249

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony