dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 8 z 23
Pokaż wyniki od 141 do 160 z 445
  1. #141

    Domyślnie

    Cytat Napisał Marco36 Zobacz post
    Otrzymałem na priv pytanie:
    "Hej, możesz mi powiedzieć ile w zeszłym roku wyprodukowałeś kWh i ile pobrała Ci PC?"
    Postanowiłem odpowiedź wrzucić też na forum, przy okazji podbijając temat.

    To nie takie proste.
    Nie możesz odnosić swojego domu do mojego 1:1.
    Każdy dom jest inny i inne są nawyki domowników.

    25 maja 2020 uruchomione 4,56 kWp na wschodniej stronie dachu produkcja w lecie od 4:20 do 15h, około, potem do 20 godz. produkcja jest marginalna.
    Nie upłynął pełny rok i dołożyłem 3,75 kWp na zachodnią stronę dachu 19 marca 2021.
    4,56 kWp wyprodukowało od czerwca 2020 do 18 marca 2021 = 2812 kWh.
    Razem 8,31 kWp od 19 marca 2021 do 11 lipca 2021 wyprodukowało 3586 kWh.

    A tak wyglądał wykres 18-06-2021r. z podziałem na wschód/zachód:

    (coś spaprano na serwerze - nie mogę wstawić pliku jpg z wykresem) (a wiadomości priv nie można wysłać, gdy w treści jest jakikolwiek link, nawet do innego tematu na forum) (jakaś paranoja się wkradła na serwer)

    Na dom rocznie potrzebuję ok.2800 kWh,
    a Pompa Ciepła w sezonie 2020/2021 (od 15 października 2020 do 6 czerwca 2021) na samo C.O. pobrała 3922 kWh.

    Wg tej strony

    https://re.jrc.ec.europa.eu/pvg_tools/en/

    moje panele powinny wyprodukować 6'500 kWh (+/- 200 kWh) rocznie.
    To od 200 do 600 kWh rocznie będę musiał dokupywać z sieci.

    Na razie to są teoretyczne wyliczenia, gdyż pełny rok nie został zamknięty, a weszły zmiany w konfiguracji paneli.
    Dokładnie to wschód mam zwrócony o 17° w kierunku południowym, a zachód odpowiednio o 17° w kierunku północnym. Z kolei nachylenie połaci dachu mam ok. 43°.
    Wschodni dach jest w pełnym słońcu - zero cienia, zachodni dach od 19 godz. łapie cień z drzew sąsiada.
    Bardzo mizerne te wyniki z PV. No ale tak bywa jak nie ma odpowiednich warunków.
    Za rok z PV 5,72kW mialem 7015kWh
    PV-9,96kW Dach- kąt 35*, Kierunek 0 południe

    PV 5,72 kW - od 25.03.16r.
    SMA 5000 3F
    Panele REC

    PV 4,24 kW - od 23.09.20r.
    SOLAX Power 3F
    Panele Ulica Solar
    Max uzysk z 1kW/rok -1226kWh


    Ogrzewanie : PC T-Cap 9kW gen.H ( od 30.10 2020r) W rezerwie piec elektryczny własnej konstrukcji
    Sterowanie automatyczne bezobsługowe.

  2. #142

    Domyślnie

    Jak już pisałem, nie minął pełny rok. Ominęła mnie bardzo dobra produkcja w kwietniu i maju 2020r.

    Warunki odbiegają od optymalnych. Taka sama powierzchnia paneli przy południu i kącie nachylenia 35° wygeneruje bez cieni o 17-25% więcej mocy.
    Musiałem na starcie więcej zainwestować w więcej paneli, a i tak odbiega od optymalnych warunków.

    Rzadko, ale jednak widziałem na PVmonitor instalacje co na 1 kWp wygenerowały mniej prądu niż u mnie.

    A porównania produkcji PV są na naszym forum tu:
    https://forum.muratordom.pl/showthre...482-Uzysk-z-PV
    Ostatnio edytowane przez Marco36 ; 15-07-2021 o 17:53
    Dom z 1910r., pow. ogrzewana 160 m2 ; OZC 7,2kW dla -20°C (i +22°C w domu), 100% grzejniki, częściowe podpiwniczenie, cegła klinkierka 50cm z pustką dylatacyjną +10cm styro., strop 32cm wełny, skosy 17-20 cm. "U" przegród - podłoga na gruncie U=0,62-0,86; mury zew. U=0,34; skosy U=0,25; strop U=0,11; okna U=1,6 +rolety zewn. Fotowoltaika 8,31 kWp (4,56kWp poli; wschód -73°) + (3,75kWp mono; zachód +107°), rekuperacja <300m3/h. Od 15.10.2020r. PC-PW Daikin Altherma III R32 - 6 kW z grzałką 9 kW.

  3. #143

    Domyślnie

    Cytat Napisał Marco36 Zobacz post
    Jak już pisałem, nie minął pełny rok. Ominęła mnie bardzo dobra produkcja w kwietniu i maju 2020r.

    Warunki odbiegają od optymalnych. Taka sama powierzchnia paneli przy południu i kącie nachylenia 35° wygeneruje bez cieni o 17-25% więcej mocy.
    Musiałem na starcie więcej zainwestować w więcej paneli, a i tak odbiega od optymalnych warunków.

    Rzadko, ale jednak widziałem na PVmonitor instalacje co na 1 kWp wygenerowały mniej prądu niż u mnie.

    A porównania produkcji PV są na naszym forum tu:
    https://forum.muratordom.pl/showthre...482-Uzysk-z-PV
    Ten portal potrafi o 20% zaniżac. uzyski z PV
    PV-9,96kW Dach- kąt 35*, Kierunek 0 południe

    PV 5,72 kW - od 25.03.16r.
    SMA 5000 3F
    Panele REC

    PV 4,24 kW - od 23.09.20r.
    SOLAX Power 3F
    Panele Ulica Solar
    Max uzysk z 1kW/rok -1226kWh


    Ogrzewanie : PC T-Cap 9kW gen.H ( od 30.10 2020r) W rezerwie piec elektryczny własnej konstrukcji
    Sterowanie automatyczne bezobsługowe.

  4. #144

    Domyślnie

    Cytat Napisał Marco36 Zobacz post
    Jak już pisałem, nie minął pełny rok. Ominęła mnie bardzo dobra produkcja w kwietniu i maju 2020r.

    Warunki odbiegają od optymalnych. Taka sama powierzchnia paneli przy południu i kącie nachylenia 35° wygeneruje bez cieni o 17-25% więcej mocy.
    Musiałem na starcie więcej zainwestować w więcej paneli, a i tak odbiega od optymalnych warunków.

    Rzadko, ale jednak widziałem na PVmonitor instalacje co na 1 kWp wygenerowały mniej prądu niż u mnie.

    A porównania produkcji PV są na naszym forum tu:
    https://forum.muratordom.pl/showthre...482-Uzysk-z-PV
    Lecz te 7015kWh -to nie za 20 rok choć kwiecień 20r dał 989kWh z 5,72kW --to cały rok był min. ale poniżej 7000kWh
    Ostatnio edytowane przez -voymar- ; 17-07-2021 o 22:31
    PV-9,96kW Dach- kąt 35*, Kierunek 0 południe

    PV 5,72 kW - od 25.03.16r.
    SMA 5000 3F
    Panele REC

    PV 4,24 kW - od 23.09.20r.
    SOLAX Power 3F
    Panele Ulica Solar
    Max uzysk z 1kW/rok -1226kWh


    Ogrzewanie : PC T-Cap 9kW gen.H ( od 30.10 2020r) W rezerwie piec elektryczny własnej konstrukcji
    Sterowanie automatyczne bezobsługowe.

  5. #145

    Domyślnie

    czerwiec 2021r. = 150,5 kWh z 1 kWp (podział wschód/zachód)
    czerwiec 2020r. = 100,7 kWh z 1 kWp (tylko wschód)

    Sprawdziłem w podlinkowanym temacie PV, większość osób podaje produkcję za czerwiec 2021r.: 160 ; 162 lub 165 kWh.
    U mnie przy podziale wschód/zachód 150,5 kWh, w zestawieniu z 162 kWh to mam 7% straty - nie tak źle.
    Rok wcześniej przy panelach tylko na wschód 100 kWh z 1 kWp, to albo poprzedni czerwiec był słabszy (bardziej pochmurny), albo podział wchód/zachód robi robotę.
    Bo jak do południa jest pochmurno to przy panelach tylko na wschód - właściwie przepada cały dzień produkcji.
    Z kolei przy dodatkowych panelach na zachodzie, te zachodnie jeszcze ratują dniową produkcję przy popołudniowym słońcu.
    Dom z 1910r., pow. ogrzewana 160 m2 ; OZC 7,2kW dla -20°C (i +22°C w domu), 100% grzejniki, częściowe podpiwniczenie, cegła klinkierka 50cm z pustką dylatacyjną +10cm styro., strop 32cm wełny, skosy 17-20 cm. "U" przegród - podłoga na gruncie U=0,62-0,86; mury zew. U=0,34; skosy U=0,25; strop U=0,11; okna U=1,6 +rolety zewn. Fotowoltaika 8,31 kWp (4,56kWp poli; wschód -73°) + (3,75kWp mono; zachód +107°), rekuperacja <300m3/h. Od 15.10.2020r. PC-PW Daikin Altherma III R32 - 6 kW z grzałką 9 kW.

  6. #146
    STAŁY BYWALEC (min. 300)
    Di.

    Zarejestrowany
    Mar 2017
    Skąd
    Tarczyn
    Kod pocztowy
    05-555
    Posty
    359

    Domyślnie

    Cytat Napisał Marco36 Zobacz post
    Elektryka - jest ważna, pompa 6 kW jednofazowa wymaga kabla 4mm2 i bezpiecznika 20A. Pompa 8-9 kW jednofazowa wymaga bezpiecznika 24A - więc główny na dom musi być jeszcze mocniejszy. Jeśli zostawisz słabszą instalację elektryczną, a w mrozy gdy pompa będzie pracowała pełną mocą, do tego żona odpali piekarnik by popiec ciastka na święta, w lżejszej wersji wybije bezpieczniki. W poważniejszej wersji - nie od razu, ale po kilku takich przeciążeniach na zbyt cienkich kablach - możesz mieć pożar instalacji, a za nią pożar domu.
    Druga kwestia, przy cienkich grzejących się kablach pod obciążeniem - dojdzie do skoków napięcia, a to może upalić płytę elektryczną sterującą pracą pompy. Jeśli serwis stwierdzi, że płytka padła z winy elektryki domu - obciążą cię kosztami wymiany płyty, a to może kosztować kilka tysięcy. Takie przypadki już były.
    Kolejna kwestia, bo takie pytanie już było na forum. Jak mieszkasz na końcu wsi, gdzie dochodzi do spadków napięcia, (sąsiad uruchamia spawarkę i zaczyna mrugać światło) - to może lepiej pompę sobie podarować. Efektem pracy na takiej sieci może być częste przepalanie się elektryki pompy.
    Napracowales sie piszac, doceniam. Odniose sie tylko do elektryki. Nie umniejszam zagrozenia, jednak chcialbym zauwazyc, ze troche na wyroszt oszacowales.
    Mam jednofazowa pompe 12,5kw (A7W35) i ona ma maksymalny pobor na poziomie 4100W. Jak wiadomo I=P/U wiec 4100/230=17,82A - wiec pewnie wylacznik nadpradowy (bezpiecznik) B20 wystarczy.Wcale nie jestem pewny, ze zakladanie B25 zrobi tutaj lepiej, szczegolnie ze wylaczy sie przy pewnie 30 amperach albo lepiej. Pompa 9kw bedzie miala poboru zaledwie okolo 3200W i 14A, a 6kW pewnie analogicznie cos ze 2100W i 9A.
    Pytanie po co ladowac za duze bezpieczniki?
    https://engineer.decorexpro.com/pl/e...kilovatty.html

    Kable tak samo,3x4mm2 miedziany ma minimum ciaglego obciazenia 27A, a jak montowany bezposrednio na scianie to 38A - jest sens grubszy dawac?
    Pompa typu 6kW moze smialo pracowac na kablu 2,5mm2 z niezym zapasem.
    https://elektrykadlakazdego.pl/wyzna...oju-przewodow/

    Glowny bezpiecznik na dom w tym wypadku bedzie oczywiscie uzalezniony od tego czy do domu jest doprowadzona 1 faza czy 3 fazy, ale to sie rozumie samo przez sie, bo na jednej fazie niewiele sie podlaczy. A jak juz sa 3 czy na pewno musi byc duzo mocniejszy i duzo wiecej kW do domu dostarczane?
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/to....html#18464133

    Oczywiscie zawsze mozna dac grubiej, wiecej, mocniej, bardziej, ale czy zawsze z lepszym rezultatem?

    Cytat Napisał vr5 Zobacz post
    Nie wiem jaka jest polityka firm które maja PC jeszcze z R410a. Pewnie są chętni na takie pompy w niektórych krajach.
    Jednak wszyscy zaczynają przechodzić na R32 który jest "przyjazny" nie tylko dla środowiska, lecz nie stwarza dodatkowych obowiązków dla właścicieli.
    Natomiast każdy klient ma możliwość wyboru - kupi co uzna za stosowne.
    To tak jak z samochodem - jest wielu co wolą tdi bez dwumasy i filtra dpf.
    Z R410A? Może liczą, że ktoś kupi "w promocji".
    Nie mój problem..
    Rozwazania na temat gazow czy R410a czy R32 sa natury czysto "ekologicznej" inaczej.
    Po pierwsze jak zauwazyliscie sprawa dotyczy tylko europy i ma nie wiele wspolnego z tym, ze "podzespolow jest duzo wyprodukowanych" czy innymi bzdurami. Nikt na swiecie (oprocz urzednikow uni europejskiej) wogule sie tym nie przejmuje. Nawet jesli r410a mialby byc wycofany to jest juz "nastepca" w postaci zamiennika Opteon™ XL41 (R-454B) i XL55 (R-452B) i tyle. Jak to zadziala? Odciagnac R410a, wpuscic R-454B i po sprawie, cala przerobka. A sam R32 jaka to nowa jakosc? Otoz r410a to 50% R32 i 50% R125.

    Cytat Napisał raddar Zobacz post
    czyli co ? martwy przepis?
    a. dla większości pomp ciepła będą to przeglądy szczelności wykonywane w odstępach nie dłuższych niż co 12 miesięcy; taki harmonogram ma zastosowanie dla pomp ciepła o napełnieniu minimum 5 t eqCO2 (ton ekwiwalentu CO2), lecz mniejszej niż 50 t eqCO2 F-gazu, czyli:
    i. od 2,40 kg do 23,95 kg czynnika R410A,
    ii. od 7,41 kg do 74,07 kg czynnika R32;
    b. dla pomp ciepła zawierających od 24 kgR410A wzwyż (i czysto teoretycznie – od 74,1 kg R32 wzwyż – choć takich pomp autor jeszcze nie widział) obowiązkowe przeglądy szczelności muszą być realizowane nie rzadziej niż co 6 miesięcy;
    c. uwaga: nie wolno przekroczyć podanych terminów nawet o 1 dzień kalendarzowy, gdyż rodzi to sankcję karną;
    d. dla relatywnie małych (domowych) pomp ciepła działających w oparciu o czynnik R32 i zawierających nie więcej niż 7,40kg tej substancji okresowe kontrole szczelności nie są wymagane legislacją F-gazową;
    Poruszana byla takze kwestia obowiazkowych przegladow szczelnosci. A raczej ktos tutaj zwyczajnie straszyl, bezpodstawnie zreszta. Chyba ze przeglady producenta zeby zachowac gwarancje, to co innego.
    "Zgodnie z ustawą o f-gazach, przeglądy są wymagane tak czy inaczej, jeżeli ilość czynnika w układzie przekracza równowartość ekwiwalentu CO2 powyżej 5 ton w urządzeniach typu split, a 10 ton w urządzeniach typu monoblok." Co to znaczy w praktyce?
    Ekwiwalent 5 ton CO2 to 2,39kg R410a, wiec dla monobloka dopuszczalna ilosc czynnika to 4,78 kg, widzial ktos taka pompe? Mialem w reku ostatnio pompe o mocy 16kW (po europejsku) na kompresorze mitsubishi i czynniku R410a - ilosc czynnika 2,8 kg. Takze w "domowym" monoblocku przekroczenie limitu raczej NIE JEST MOZLIWE do osiagniecia.
    Przewinela sie tez pompa 36kW znanego chinskiego producenta (nie chce mi sie sprawdzac ile to bedzie po europejsku), monoblock o 2 sprezarkach i ponad 300kg wagi i nadal bez obowiazkowych przegladow...


    Pozdrawiam.
    Ostatnio edytowane przez Di. ; 19-07-2021 o 18:25

  7. #147

    Domyślnie

    Mógłbys podać zródło że monoblok może mieć dwukrotną ilość gazu.
    Szeregówka(w środku),99m2, 233m3,ściany u=0,2/okna u=0,8 cieply montaż/drzwi u=1,1/podloga u=0,23/skosy u=0,15/strop u=0,19/dòł OP/gòra kalafiory c33/brak bufora/PC sdc 7kw seria H(przewymiarowana)/200l sunex fish s15/reku Thesslagreen AirPack4 300h
    /dół 22,8-23,4 góra 21,8-22,6/obciazenie przy -20 2,5kw/HeishaMon
    2019/2020-1500kwh(100%tania w g13)

  8. #148

    Domyślnie

    Cytat Napisał Di. Zobacz post
    Napracowales sie piszac, doceniam. Odniose sie tylko do elektryki. Nie umniejszam zagrozenia, jednak chcialbym zauwazyc, ze troche na wyroszt oszacowales.
    ...
    Kable tak samo,3x4mm2 miedziany ma minimum ciaglego obciazenia 27A, a jak montowany bezposrednio na scianie to 38A - jest sens grubszy dawac?
    Pompa typu 6kW moze smialo pracowac na kablu 2,5mm2 z niezym zapasem.
    Czytasz między wierszami, ale czy poprawnie?
    Nie podałem szacunków, a wymóg producenta co do przekroju kabla i bezpiecznika. Każdy producent podaje te dane w katalogu, dla każdego modelu oddzielnie.

    Jak się chcesz kopać z producentem co do warunków gwarancji, twoja sprawa, ale nie syp takimi mądrościami na forum, bo ktoś to jeszcze zastosuje.
    A jak pompa padnie i koszt naprawy będzie drogi - to gwarant już poszuka przyczyny.

    Instalatorzy mi opowiadali o kliencie co P.C. padła w pierwszym roku pracy, koszt wymiany płyty głównej 8 tyś. zł. I kosztem naprawy obciążyli klienta, bo doszli do tego że ma niestabilną sieć zasilającą.

    Inna sytuacja : elektryk podpina do rozdzielni instalację PV, a tu raz faza jest, raz zanika. Okazało się, że przewód jest niedokręcony, a z kabla zasilana jest 1 miesiąc wcześniej zamontowana Pompa Ciepła (jeszcze przed sezonem). Gdyby P.C. już pracowała mogłoby dojść do jej uszkodzenia, a z pewnością byłaby niezła jazda z poszukiwaniem, dlaczego P.C. pracuje niestabilnie.

    Cytat Napisał Di. Zobacz post
    Poruszana byla takze kwestia obowiazkowych przegladow szczelnosci. A raczej ktos tutaj zwyczajnie straszyl, bezpodstawnie zreszta. Chyba ze przeglady producenta zeby zachowac gwarancje, to co innego.
    "Zgodnie z ustawą o f-gazach, przeglądy są wymagane tak czy inaczej, jeżeli ilość czynnika w układzie przekracza równowartość ekwiwalentu CO2 powyżej 5 ton w urządzeniach typu split, a 10 ton w urządzeniach typu monoblok." Co to znaczy w praktyce?
    Ekwiwalent 5 ton CO2 to 2,39kg R410a, wiec dla monobloka dopuszczalna ilosc czynnika to 4,78 kg, widzial ktos taka pompe? Mialem w reku ostatnio pompe o mocy 16kW (po europejsku) na kompresorze mitsubishi i czynniku R410a - ilosc czynnika 2,8 kg. Takze w "domowym" monoblocku przekroczenie limitu raczej NIE ...

    Pozdrawiam.
    Plus za wiedzę, ale jak na początku zauważyłeś, mowa była przede wszystkim o gwarancji producenta.

    Właśnie przed paroma dniami otrzymałem maila z przypomnieniem:
    "Konserwacja Twojej instalacji powinna zostać wykonana w przeciągu 3 miesięcy. E-mail został wysłany do partnera serwisowego. Powinien się skontaktować w celu dokonania wizyty.
    W sumie zostaną wysłane 3 przypomnienia. Pierwsze jest wysyłane 3 miesiące przed datą konserwacji, Drugie jest wysyłane 3 tygodnie przed datą konserwacji i ostatnie tydzień przed datą konserwacji. Jeśli konserwacja nie zostanie wykonana przez fachowca, Twoja umowa z firmą ... wygaśnie
    ."
    Dom z 1910r., pow. ogrzewana 160 m2 ; OZC 7,2kW dla -20°C (i +22°C w domu), 100% grzejniki, częściowe podpiwniczenie, cegła klinkierka 50cm z pustką dylatacyjną +10cm styro., strop 32cm wełny, skosy 17-20 cm. "U" przegród - podłoga na gruncie U=0,62-0,86; mury zew. U=0,34; skosy U=0,25; strop U=0,11; okna U=1,6 +rolety zewn. Fotowoltaika 8,31 kWp (4,56kWp poli; wschód -73°) + (3,75kWp mono; zachód +107°), rekuperacja <300m3/h. Od 15.10.2020r. PC-PW Daikin Altherma III R32 - 6 kW z grzałką 9 kW.

  9. #149
    STAŁY BYWALEC (min. 300)
    Di.

    Zarejestrowany
    Mar 2017
    Skąd
    Tarczyn
    Kod pocztowy
    05-555
    Posty
    359

    Domyślnie

    Cytat Napisał codix Zobacz post
    Mógłbys podać zródło że monoblok może mieć dwukrotną ilość gazu.
    Ustawa z dnia 15 maja 2015 roku o substancjach zubożających warstwę ozonową oraz niektórych fluorowanych gazach cieplarnianych, zwana potocznie ustawą f-gazową. Ze zmianami w 2017 roku oczywiscie. Zapraszam do lektury poczytaj i wszystko znajdziesz.

    Ustawa f-gazowa wprowadzila pojecia:
    urzadzenie hermetycznie zamkniete (na przyklad pompa ciepla PW typu monoblok)
    oraz urzadzenie niehermetycznie zamkniete (na przyklad pompa ciepla PW typu split)

    Ulatwie ci weryfikacje tego co napisalem, tu jest strona centralnego rejestru operatorow: http://www.cro.ichp.pl/faq
    znajdz FAQ i pytanie/odpowiedz nr 28, moze to ci cos podpowie:

    "28. Czy należy zakładać karty dla urządzeń hermetycznie zamkniętych o napełnieniu poniżej 10 ton ekwiwalentu CO2? Czy są one zwolnione tylko z kontroli szczelności?
    Jeśli dane urządzenie jest zwolnione z kontroli szczelności, również jest zwolnione z prowadzenia dokumentacji. Dlatego nie należy zakładać kart dla takich urządzeń w bazie CRO."

    tutaj masz artykuly popularne na ten temat:
    https://instalreporter.pl/ogolna/obo...awy-f-gazowej/
    https://globenergia.pl/przeglad-pomp...nem-grzewczym/
    https://instalreporter.pl/ogolna/co-...u-pomp-ciepla/
    https://www.fachowyinstalator.pl/pow...iedy-monoblok/

    Cytat Napisał Marco36 Zobacz post
    Czytasz między wierszami, ale czy poprawnie?
    Nie podałem szacunków, a wymóg producenta co do przekroju kabla i bezpiecznika. Każdy producent podaje te dane w katalogu, dla każdego modelu oddzielnie.

    Jak się chcesz kopać z producentem co do warunków gwarancji, twoja sprawa, ale nie syp takimi mądrościami na forum, bo ktoś to jeszcze zastosuje.
    A jak pompa padnie i koszt naprawy będzie drogi - to gwarant już poszuka przyczyny.
    Czytam co napisales, nie odniosles sie do konkretnego producenta. Czyli o jakim producencie pisales? Producent mojej pompy nie ma takich wymagan, nie mam takze przegladow gwarancyjnych. Podalem tylko w miejsce niedopowiedzenia ogolne wytyczne elektryczne zgodne z polskimi normami i zdrowym rozsadkiem. Powiedz mi prosze, co do przekroju przewodu czy doboru bezpiecznika ma to, ze ktos nie potrafi dokrecic przewodu w rozdzielnicy? Albo co ma niestabilnosc dostaw energii elektrycznej do odpowiednio dobranego bezpiecznika na odpowiednim kablu?
    Albo nie mow bo, jeden i drugi temat w zasadzie jest wyczerpany. Jest dokladnie tak jak napisales: "nie syp takimi mądrościami na forum, bo ktoś to jeszcze zastosuje.".

    Pozdrawiam,
    Ostatnio edytowane przez Di. ; 20-07-2021 o 11:45

  10. #150

    Domyślnie

    Di.

    Tobie wiedza przedstawiona w temacie niepotrzebna. Twoje wypowiedzi sugerują, że możesz być z branży i dużo wiesz.
    Temat założyłem dla laików, by zwrócić uwagę na kwestie nieraz ignorowane, o których wiele osób nie ma pojęcia.
    Zebrałem w jednym miejscu wiedzę, którą zdobywałem przez kilka miesięcy: - czytając forum, - prowadząc dyskusje na forum, - czytając inne artykuły związane z tematem w necie i - rozmawiając zarówno z instalatorami, którzy u mnie wykonywali poszczególne instalacje, jak i ze znajomymi elektrykami, którzy pracują w tej samej firmie co ja w utrzymaniu maszyn, a po godzinach prowadzą działalność.

    Zalecane przekroje kabla i moc bezpiecznika, podają w katalogach markowi producenci:
    Daikin, Panasonic, LG - w katalogu oraz w instrukcji montażu (nie w broszurce reklamowej). Kilku innych pewnie też się znajdzie.
    Bez przeglądów raz w roku - pewnie jest tylko ustawowa 2 letnia rękojmia, a dla 5 lat gwarancji producenta już spora część wymaga przeglądów. Warunków wszystkich producentów nie znam.
    Kogo interesuje konkretny model P.C. to polecam sprawdzić jakich warunków wymaga konkretny producent i co oferuje w zamian.
    Ostatnio edytowane przez Marco36 ; 20-07-2021 o 13:28
    Dom z 1910r., pow. ogrzewana 160 m2 ; OZC 7,2kW dla -20°C (i +22°C w domu), 100% grzejniki, częściowe podpiwniczenie, cegła klinkierka 50cm z pustką dylatacyjną +10cm styro., strop 32cm wełny, skosy 17-20 cm. "U" przegród - podłoga na gruncie U=0,62-0,86; mury zew. U=0,34; skosy U=0,25; strop U=0,11; okna U=1,6 +rolety zewn. Fotowoltaika 8,31 kWp (4,56kWp poli; wschód -73°) + (3,75kWp mono; zachód +107°), rekuperacja <300m3/h. Od 15.10.2020r. PC-PW Daikin Altherma III R32 - 6 kW z grzałką 9 kW.

  11. #151
    STAŁY BYWALEC (min. 300)
    Di.

    Zarejestrowany
    Mar 2017
    Skąd
    Tarczyn
    Kod pocztowy
    05-555
    Posty
    359

    Domyślnie

    Cytat Napisał Marco36 Zobacz post
    Di.

    Tobie wiedza przedstawiona w temacie niepotrzebna. Twoje wypowiedzi sugerują, że możesz być z branży i dużo wiesz.
    Temat założyłem dla laików, by zwrócić uwagę na kwestie nieraz ignorowane, o których wiele osób nie ma pojęcia.
    Zebrałem w jednym miejscu wiedzę, którą zdobywałem przez kilka miesięcy: - czytając forum, - prowadząc dyskusje na forum, - czytając inne artykuły związane z tematem w necie i - rozmawiając zarówno z instalatorami, którzy u mnie wykonywali poszczególne instalacje, jak i ze znajomymi elektrykami, którzy pracują w tej samej firmie co ja w utrzymaniu maszyn, a po godzinach prowadzą działalność.

    Zalecane przekroje kabla i moc bezpiecznika, podają w katalogach markowi producenci:
    Daikin, Panasonic, LG - w katalogu oraz w instrukcji montażu (nie w broszurce reklamowej). Kilku innych pewnie też się znajdzie.
    Bez przeglądów raz w roku - pewnie jest tylko ustawowa 2 letnia rękojmia, a dla 5 lat gwarancji producenta już spora część wymaga przeglądów. Warunków wszystkich producentów nie znam.
    Kogo interesuje konkretny model P.C. to polecam sprawdzić jakich warunków wymaga konkretny producent i co oferuje w zamian.
    Byc moze sie ze mna nie zgadasz i byc moze nie podoba ci sie to co napisalem, ale napisalem wlasnie dla laikow, bo mozna monobloka zainstalowac samodzielnie, tylko trzeba to zrobic z glowa.
    Jak juz piszesz o kablach i bezpiecznikach, to napisz wg norm elektrycznych, albo zalecenia wg norm montazu producenta urzadzenia. Niepotrzebnie zamieszales podajac konkretne parametry, jakby to byly ogolne wytyczne, a nie tylko dla twojej pompy. I na twoim miejscu to bym zmienil w poscie na poczatku.

    To samo zauwaz w temacie kontroli szczelnosci. Chyba forum nie jest po to zeby sie oszukiwac, czy tez wprowadzac w blad? Nie sadzisz? Napisalem jak jest , chyba o to nie bedziesz do mnie mial pretensji?

    Pozdrawiam,
    Ostatnio edytowane przez Di. ; 20-07-2021 o 14:36

  12. #152

    Domyślnie

    Co do ustawy to ani słowa tam o tym że monobloka nie trzeba zgłaszać.
    Nie trzeba zglaszac urządzeń hermetyczie zamkniętych czyli takich których wszystkie elementy majace stycznosc z gazem sa zaspawane czy lutowane.
    Wystarczy że producent zastosuje choćby jakiś zawór serwisowy itp i już nie jest to urządzenie hermetycznie zamknięte mimo że jest monoblokiem.
    Np.viessman na tabliczce znamionowej jednostki umieszcza informacje ze np.jest to urzadzenie hermetyczne.
    Niestety niewiem czy producenci mają taki obowiazek podawania czy jest to heemetyczne na tabliczce czy nie.

    Co do samodzielnego montazu to chyba u większosci producentów automatycznie tracisz gwarancję producenta chyba ze masz akredytację danego producenta do montażu jego pomp.Nie wiem jak z rękojmią u sprzedającego.
    Szeregówka(w środku),99m2, 233m3,ściany u=0,2/okna u=0,8 cieply montaż/drzwi u=1,1/podloga u=0,23/skosy u=0,15/strop u=0,19/dòł OP/gòra kalafiory c33/brak bufora/PC sdc 7kw seria H(przewymiarowana)/200l sunex fish s15/reku Thesslagreen AirPack4 300h
    /dół 22,8-23,4 góra 21,8-22,6/obciazenie przy -20 2,5kw/HeishaMon
    2019/2020-1500kwh(100%tania w g13)

  13. #153
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    Garażowiec

    Zarejestrowany
    Nov 2016
    Skąd
    Niebyt
    Kod pocztowy
    00-000
    Dzielnica
    taka sama
    Posty
    717

    Domyślnie

    No może nie do końca masz rację z ((Nie trzeba zglaszac urządzeń hermetyczie zamkniętych czyli takich których wszystkie elementy majace stycznosc z gazem sa zaspawane czy lutowane.))

    .Hermetycznie zamknięte urządzenie” –Art. 3(2)–oznacza urządzenie, w którym wszystkie części zawierające fluorowany gaz cieplarniany są szczelnie zamknięte za pomocą spawania, lutowania twardego lub innej podobnej metody trwałego łączenia, która może obejmować także zabezpieczone zawory lub zabezpieczone wejścia serwisowe, które umożliwiają prawidłową naprawę lub unieszkodliwianie i których zbadany poziom wycieków jest mniejszy niż 3 gramy rocznie przy ciśnieniu wynoszącym co najmniej jedną czwartą maksymalnego dopuszczalnego ciśnieniaUrządzenia typu „split” nie są uznawane za hermetycznie zamknięte, nawet jeśli stają się hermetycznie zamknięte po zainstalowaniuWarunek „hermetycznego zamknięcia” musi być spełniony przed wprowadzeniem do obrotu urządzenia

    . z czego wynika że nie koniecznie musi byće buć i zaworek serwisowy tylko odpowiednio zabezpieczony . A i tym czy mamy urządzenie hermetyczne musi być info producenta .

  14. #154

    Domyślnie

    Pewnie jest tak jak piszesz.
    Bardziej chodziło mi o to że w ustawie nie ma słowa o monobloku i to że ktoś ma monobloka nie oznacza ze nie podlega pod CRO.
    Na viessmanie na tabliczce widziałem takie info że urządzenie jest hermetyczne ale na np.monoblokach panasonika takiego info nie ma i w dokumentacji wszelkiej takiego info jakos nie widziałem.
    Chyba że ktoś ma taki jakis certyfikat to prosimy sie pochwalić.
    Jakby ruszyły jakieś kontrole z UDT to pewnie urzędnik by wymagał jakiegoś papierka na potwierdzenie a nie tylko stwierdzenia wlasciciela Panie to monoblok
    Szeregówka(w środku),99m2, 233m3,ściany u=0,2/okna u=0,8 cieply montaż/drzwi u=1,1/podloga u=0,23/skosy u=0,15/strop u=0,19/dòł OP/gòra kalafiory c33/brak bufora/PC sdc 7kw seria H(przewymiarowana)/200l sunex fish s15/reku Thesslagreen AirPack4 300h
    /dół 22,8-23,4 góra 21,8-22,6/obciazenie przy -20 2,5kw/HeishaMon
    2019/2020-1500kwh(100%tania w g13)

  15. #155
    STAŁY BYWALEC (min. 300)
    Di.

    Zarejestrowany
    Mar 2017
    Skąd
    Tarczyn
    Kod pocztowy
    05-555
    Posty
    359

    Domyślnie

    Cytat Napisał codix Zobacz post
    Pewnie jest tak jak piszesz.
    Bardziej chodziło mi o to że w ustawie nie ma słowa o monobloku i to że ktoś ma monobloka nie oznacza ze nie podlega pod CRO.
    Na viessmanie na tabliczce widziałem takie info że urządzenie jest hermetyczne ale na np.monoblokach panasonika takiego info nie ma i w dokumentacji wszelkiej takiego info jakos nie widziałem.
    Chyba że ktoś ma taki jakis certyfikat to prosimy sie pochwalić.
    Jakby ruszyły jakieś kontrole z UDT to pewnie urzędnik by wymagał jakiegoś papierka na potwierdzenie a nie tylko stwierdzenia wlasciciela Panie to monoblok
    BTW, nie monobloka - bledne myslenie, ale urzadzenia hermetycznie zamknietego, napelnionego czynnikiem o ekwiwalencie CO2 mniejszym niz 10 ton.
    (tak sie tylko sklada, ze podpada pod to 99% pomp ciepla typu monoblok)

    Dobrze, zadanie pomocnicze: organoleptycznie znajdz w cro monobloka ktory jest tam wpisany i ma zalozona karte. Znajdz jakiegos uzytkownika monobloka ktory zalozyl karte w CRO. Znajdz jakiegos uzytkownika monobloka, ktory zostal ukarany za nie zgloszenie urzadzenia.

    Bawisz sie tutaj na forum w radce prawnego i interpretacje ustaw, a pewnie nie masz o tym pojecia. Jak kolega powyzej napisal, nie ma potrzeby zeby w w ustawie uzywac terminu "monoblok", a jak producent wymysli inna nazwe, na przyklad "duoblok" i co, ustawe diabli wzieli? Dlatego wlasnie uzywa sie pojec ogolnych, a to czy monoblok moze czy nie moze miec zaworkow jest takze wyjasnione w komentarzu prawnym, przytoczonym przez kolege.
    Wystarczy, ze zaworek ma szczelna zakretke i pompa monoblok deklaracje producenta o tym ze to urzadzenie hermetyczne zamkniete fabrycznie i tyle, niestety dla splita, chocbys uzyl najlepszej spawarki i najgrubszych rur to, prawnie nie wystarczy i nie ma znaczenia. O tym mowia interpretacje z odpowiedniego ministerstwa. W takim swiecie wlasnie zyjemy.

    Zamiast glowienia sie, polecam wynajecie odpowiedniego radcy prawnego i on rozwieje twoje watpliwosci. Ja tylko napisalem jak jest, mam duze podstawy zeby wiedziec jak jest w tym temacie, ale upewnij sie sam w ministerstwie czy u radcy prawnego. Zapewniem cie takze, ze zaden urzednik nie ruszy 4 liter by skontrolowac monobloka, i ze jak bedzie trzeba to odpowiedni papier sie znajdzie. Jak na razie prowadzisz tylko jalowe, nic nie wnoszace dochodzenie i mieszasz ludziom w glowach.
    Ostatnio edytowane przez Di. ; 22-07-2021 o 12:40

  16. #156

    Domyślnie

    a wy swoje T-CAPy zgłosiliście do CRO ?

  17. #157

    Domyślnie

    Mam dość nowy dom (2012), w 95% grzejniki, piec groszkowy. Zdecydowaliśmy, że w przyszłym roku wymieniamy go na pompę ciepła. Ma to szanse działać, ponieważ nawet duże mrozy temperatura zasilania grzejników nie przekraczała 50 stopni (a nawet bliżej 46 wystarczyło by spokojnie).
    Mam pytanie do użytkowników pompy z grzejnikami - kiedy pompa osiągnie temperaturę zadaną i sprężarka zostanie wyłączona, to pompa obiegowa dalej chodzi, czy też zostaje zatrzymana?

  18. #158

    Domyślnie

    Cytat Napisał awo65 Zobacz post
    Mam dość nowy dom (2012), w 95% grzejniki, piec groszkowy. Zdecydowaliśmy, że w przyszłym roku wymieniamy go na pompę ciepła. Ma to szanse działać, ponieważ nawet duże mrozy temperatura zasilania grzejników nie przekraczała 50 stopni (a nawet bliżej 46 wystarczyło by spokojnie).
    Mam pytanie do użytkowników pompy z grzejnikami - kiedy pompa osiągnie temperaturę zadaną i sprężarka zostanie wyłączona, to pompa obiegowa dalej chodzi, czy też zostaje zatrzymana?
    Masz dość nowy dom?- zgoda ale to tylko tyle co jest na (+)
    50*C- tak PC da radę to osiągnąć lecz rewelacji nie ma bo 50*C do dość duża wartość
    -PC dość szybko uzyska temp. zadaną. nie chcę tu liczyć ile minut ale na pewno nie trwa to wieki jak powiem 30 może 40min. W każdym razie w domu za parę minut czuć że układ grzeje.
    Dlaczego to sprężarka ma się wyłączyć????? a tym bardziej pompa obiegowa????? TO MA PRACOWAĆ I GRZAĆ DOM A NIE TAKTOWAĆ. Do tego właśnie służy INWENTER, czyli PC inwenterowa z płynną regulacją mocy.
    Osobiście nie doświadczyłem czegoś takiego aby PC się wyłączała. Jak PC ma odpowiedni przepływ, zład wody i jest podłączona przez fachowca To PRACUJE- ogrzewa dom ,i produkuje CWU. Bo takie jest jej przeznaczenie.
    PV-9,96kW Dach- kąt 35*, Kierunek 0 południe

    PV 5,72 kW - od 25.03.16r.
    SMA 5000 3F
    Panele REC

    PV 4,24 kW - od 23.09.20r.
    SOLAX Power 3F
    Panele Ulica Solar
    Max uzysk z 1kW/rok -1226kWh


    Ogrzewanie : PC T-Cap 9kW gen.H ( od 30.10 2020r) W rezerwie piec elektryczny własnej konstrukcji
    Sterowanie automatyczne bezobsługowe.

  19. #159

    Domyślnie

    Zdaję sobie sprawę, że instalacja nie jest idealna pod pompę ciepła, ale izolacja jest bardzo dobra, rekuperacja jest, okna 3-szybowe, zapotrzebowanie na ciepło 4,3 kW, moc grzejników przeliczona dla temperatur 45/35 wynosi 4,5 kW. Moim zdaniem ma to szanse działać dość dobrze i komfort cieplny powinien być zachowany. O komforcie obsługi domu nie wspomnę - mam już dość węgla. Dodatkowo uchwała antysmogowa za kilka lat i tak wymusi wymianę na inne źródło, a pellet potencjalnie w naszym domu kosztowo pewnie wyjdzie podobnie do PC.

  20. #160
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    Marek2504

    Zarejestrowany
    Jul 2017
    Skąd
    Maków Podhalański
    Kod pocztowy
    34-220
    Posty
    233

    Domyślnie

    Cytat Napisał awo65 Zobacz post
    Mam dość nowy dom (2012), w 95% grzejniki, piec groszkowy. Zdecydowaliśmy, że w przyszłym roku wymieniamy go na pompę ciepła. Ma to szanse działać, ponieważ nawet duże mrozy temperatura zasilania grzejników nie przekraczała 50 stopni (a nawet bliżej 46 wystarczyło by spokojnie).
    Mam pytanie do użytkowników pompy z grzejnikami - kiedy pompa osiągnie temperaturę zadaną i sprężarka zostanie wyłączona, to pompa obiegowa dalej chodzi, czy też zostaje zatrzymana?
    W panasonicu jeżeli używasz dodatkowego termostatu(nie tego który jest w zestawie) to pompa obiegowa wyłącza się.
    Dom parterowy pow.zabudowy 140 m2, pow.ogrzewania po podłodze 105 m2. 100% podłogówka, wcześniej połowa domu z grzejnikami. Pompa PW T- Cap 1.faz. 9kW seria H, PV 7,65kWp, 21x Longi 365W, Sofar 6,6.

Strona 8 z 23

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony