dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 1 z 2
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 30
  1. #1

    Domyślnie Pellet w Polsce

    Mam takie pytanie. Jak myślicie przyjmie się w Polsce ogrzewanie pelletem?? Czy Polska za mocno jest związana z węglem i w najbliższych latach nic nie jest w stanie to zmienić?

  2. #2
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    fuxszyk

    Zarejestrowany
    Jul 2007
    Skąd
    Chrząszczyżewoszyce powiat Łękołody
    Posty
    171

    Domyślnie

    Pellet się nie przyjmie ze względu na cenę.
    Oczywiście to moje osobiste przemyślenia.

  3. #3

    Domyślnie

    Cytat Napisał mazi07 Zobacz post
    Mam takie pytanie. Jak myślicie przyjmie się w Polsce ogrzewanie pelletem?? Czy Polska za mocno jest związana z węglem i w najbliższych latach nic nie jest w stanie to zmienić?
    Pellet jak najbardziej się przyjmie i będzie odgrywał coraz większą rolę w kotłowniach domowych, wystarczy spojrzeć na zachód jaki rośnie sprzedaż tego paliwa i w jakim kierunku rozwijają się kotły. Jak ktoś ceni sobie porządek i wygodę a nie ma możliwości podłączenia gazu to pellet jest dobrym rozwiązaniem.
    Koszty eksploatacji są na podobnym poziomie co dobry ekogroszek lub niższy, ale należy interesować się kotłami peletowymi a nie śmieciuchami z palnikiem pelletowym, dzięki temu zapominasz o kotłowni przez cały okres grzewczy.
    Kocioł czyści się sam, palnik czyści się sam, popiół 1 lub 2 razy na sezon, 1 tankowanie przed sezonem, 1 przegląd przed sezonem, ale jeden warunek pellet tylko i wyłącznie najwyższej jakości, koszt takiej kotłowni ok 20 tysi, ale spokój i komfort bezcenny.

  4. #4

    Domyślnie

    Cytat Napisał CooleR`ek Zobacz post
    Pellet jak najbardziej się przyjmie i będzie odgrywał coraz większą rolę w kotłowniach domowych, wystarczy spojrzeć na zachód jaki rośnie sprzedaż tego paliwa i w jakim kierunku rozwijają się kotły. Jak ktoś ceni sobie porządek i wygodę a nie ma możliwości podłączenia gazu to pellet jest dobrym rozwiązaniem.
    Koszty eksploatacji są na podobnym poziomie co dobry ekogroszek lub niższy, ale należy interesować się kotłami peletowymi a nie śmieciuchami z palnikiem pelletowym, dzięki temu zapominasz o kotłowni przez cały okres grzewczy.
    Kocioł czyści się sam, palnik czyści się sam, popiół 1 lub 2 razy na sezon, 1 tankowanie przed sezonem, 1 przegląd przed sezonem, ale jeden warunek pellet tylko i wyłącznie najwyższej jakości, koszt takiej kotłowni ok 20 tysi, ale spokój i komfort bezcenny.
    Zobacz na moc dobrego ekogroszku i dobrego pelletu i na ich cenę, dolicz ten przegląd o którym wspominasz, dodaj koszty kotłowni i zrób wyliczenia. Nie jest możliwe że pelletem wyjdzie taniej przy wyższym zużyciu w stosunku do ekogroszku.

  5. #5
    Lider FORUM (min. 2800)
    kobra64

    Zarejestrowany
    Oct 2012
    Skąd
    Wieliczka
    Kod pocztowy
    32-020
    Posty
    3.089

    Domyślnie

    Według mnie pellet to fanaberia, tylko dla zamożnych bez dostępu do gazu i z uprzedzeniem do ogrzewania ekogroszkiem lub prądem - czy to pompą ciepła czy czystym prądem. Koszty przy nieźle ocieplonym domu będą porównywalne do kosztów ogrzewania prądem, więc trzeba chcieć się narobić za friko. Przy dostępie do gazu już na starcie będzie taki inwestor decydujący się na pellet ze trzykrotnie w plecy ( koszt kotła na pellet + zasobnik uzupełniający kosz vs koszt kotła gazowego ) i nie zaoszczędzi ani grosza w sezonie grzewczym - o ile nie wyjdzie go drożej. Nie wiem jak trzeba by liczyć, żeby pellet wyszedł taniej od ekogroszku - za tonę dobrego pelletu trzeba zapłacić ze 20% więcej niż za tonę dobrego ekogroszku, który będzie miał minimum 40% wyższą wartość opałową. Sprawności kotłów są porównywalne. Żeby uzyskać tą samą ilość energii co z tony dobrego ekogroszku trzeba spalić koło 1,5 tony droższego w zakupie pelletu. Wyjdzie tak ze dwa razy drożej niż ekogroszkiem - lekko licząc. Plus wyższe zużycie prądu. Te wielkie zasobniki na pellet wcale nie tak do końca są cudownym rozwiązaniem - wywalony z worków pellet absorbuje wilgoć z powietrza. Potem zdziwienie, że się kruszy w podajniku, że nagar na palniku itp. Bez nich - zimą to chyba zamieszkać w kotłowni trzeba. Moim zdaniem to wyłącznie moda. I wmawianie sobie że taniej niż gazem a czyściej niż węglem.
    podgląd pracy mojego kotła domowego: www.ekotlownia.pl/sterownik-5/230 i zakładowego: www.ekotlownia.pl/sterownik-5/158

  6. #6

    Domyślnie

    z tą wilgocią masz rację. pellet nie lubi wilgoci ponieważ traci wtedy swoją kaloryczność

  7. #7
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar timon120777
    Zarejestrowany
    Feb 2011
    Skąd
    Rawa Mazowiecka
    Kod pocztowy
    96-200
    Posty
    3.561

    Domyślnie

    cena pelletu 900zł
    cena ekogroszku 900zł
    kaloryczność peletu 19MJ
    kaloryczność ekogroszku 25MJ
    koszt jednego MJ jest o 25% niższy dla ekogroszku
    z peletu 1kg = około 5KWh
    z eko 1kg= około 6KWh
    koszt kotła na eko - 6-8tys
    koszt kotła na pelet 10-15tys

    do tego jakoś nie widać na forach zachwytu nad kotłami na pelet- problemy z modulacją mocy, czyszczeniem i wysoką ceną za towar najwyższej jakości- ponad 1000zł/tona

    nie ma siły by z peletu wyszło taniej
    gdyby tona kosztowała 500zł- wtedy poproszę ale nie przy obecnym poziomie cenowym
    TERMO-ECO 19KW BRUCER ST37/ COBRA/SCORPION
    Dokonaj czegoś niemożliwego, a szef zaliczy to do twoich obowiązków.
    Jedynym sposobem by zmądrzeć jest gra z mądrzejszym przeciwnikiem
    http://forum.muratordom.pl/showthrea...nik-dwustanowy
    LINK DO PORADNIKA ZABLOKOWAŁ ADMINISTRATOR JAKO NIEZGODNY Z REGULAMINEM

  8. #8
    WITAJ, tu znajdziesz opowiedzi na swoje pytania
    paleko

    Zarejestrowany
    May 2008
    Posty
    3

    Domyślnie pellet w polsce

    Pellet w Polsce juz się przyjął. Jako Polska jesteśmy jednym z największych na świecie producentów i eksporterów mebli, a przemysł drzewny w Polsce stanowi bardzo poważną cześć naszej gospodarki - to wszystko generuje trocinę a ona dużej cześci w Polsce przerabiana jest na pellet. Zamieszania swego czasu wprowadziła energetyka, duża sprzedaż pelletu skupiła się własnie na dostawach do elektrowni i ec. Teraz zanika, energetyka skupia się bardziej na agro. Pellet będzie rozkwitał bo mamy ogromny potencjał jako kraj, już produkujemy dużo, a naprawde nie problem robić więcej! Skupiłbym się bardziej na urządzeniach, które bezproblemowo poradzą sobie z materiałami nieco gorszej jakości, czyli pelletem z dodatkiem kory i innych zanieczyszczeń. Jak to opanujemy to mamy agro pellety ze słomy, łuski,siana, pellet bardziej przemysłowy drzewny, którego ceny w detalu to poziomy koło 500-600-650 zł. brutto.
    Gdybym miał wybrać ogrzewanie do siebie, to wybrałbym prąd, a jeśli nie byłbym arabskim szejkiem to zdecydowanie postawiłbym na pellet.
    A co do poprzednika:
    To też nie jest tak do końca, że pelletu wychodzi Bóg wie ile więcej niż ekogroszku.
    Prowadzę firmę PALEKO - Ekologiczne Materiały Opałowe s.c. z Bydgoszczy, będę starał się wypowiadać na forum całkowicie rzetelnie, a moje wypowiedzi to słowa naszych klientów.
    Corocznie mamy nowych i to nie mało klientów chcących zamienić ekogroszek na pellet. Nie chcą ekogroszku głównie ze względu na brud w kotłowni, częste problemy z czyszczeniem, towarem, robotą. Pytałem się kiedyś osoby która u nas zamieniła ekogroszek na pellet i wspomniano mi, że przy dobrych nastawach palnika, czy kotła, pellet wychodzi podobnie jak ekogroszek ilościowo. Przecież każdy umie liczyć, gdyby to były dramatyczne różnice to nigdy by się pellet nie sprawdził. Mam klientów którzy na domy po 140m2 spalali po 3-4 tony pelletu na sezon. Ceny pelletu, owszem są i takie po trochę ponad 1000 za tonę, ale są też pellety w cenach po 850 zł. (a latem można ponegocjować) które też są dobrej jakości, ale każdy pellet zalecamy przetestować i sprawdzić przed zakupem większej ilości.
    Mamy pellet dębowy w cenach 820 - 850 zł. i mam klientów, którzy są bardzo zadowoleni.
    Ostatnio edytowane przez paleko ; 05-03-2014 o 22:55

  9. #9

    Domyślnie

    Podajcie sprawność kotłów na ekogroszek.
    O ile mi wiadomo, producent podaje tylko jedną sprawność, sprawność przy mocy nominalnej.
    Ile dni w roku kocioł osiąga taką sprawność?
    Z wątku o kotłach z podajnikiem, jeden ze sprzedających podał że całoroczna sprawność takiego kotła nie przekracza 60%.
    Porównajmy to do kotłów pelletowych.
    Tam sprawność przy mocy minimalnej przekracza 85%, przy maksymalnej, 90%.
    Kiedy brak zapotrzebowania na ciepło, kocioł pelletowy się wygasza nie marnując energii na podtrzymanie.
    U mnie na śląsku przy cenie ekogroszku 25MJ na poziomie 650zł/t, pellet z barlinka po 900zł/t wychodzi że groszek jest tylko 20% tańszy.
    Zakładana sprawność kotła na groszek na poziomie 60%, kotła pelletowego 85%. Sprawność całoroczna.
    Proszę o korektę jeśli przyjąłem błędne założenia.
    CO:Kocioł elektryczny 6kW + tania PC PW 8kW
    PV 9kWp na gruncie na starych zasadach.
    Ściany: protherma z perlitem+silikat drążony 24cm + 20cm eps 033 Piwnica bloczki betonowe+styrodur 10cm pod ziemią i 10cm eps 033 nad. Podłoga parter: 20cm eps 035+anhydrytowe wylewki parter z poddaszem 125m2.
    Poddasze skosy 35cm 037, jętki 15cm 039.

  10. #10
    Lider FORUM (min. 2800)
    kobra64

    Zarejestrowany
    Oct 2012
    Skąd
    Wieliczka
    Kod pocztowy
    32-020
    Posty
    3.089

    Domyślnie

    Po 880 PLN sprzedaję workowany ekogroszek o wartości opałowej min. 28 MJ. To jest 150% wartości opałowej pelletu. Dobrego pelletu - bo tego ze słomy czy słonecznika to pod 200%. Jak chcesz spalić tą samą czy choćby podobną ilość? Co do podtrzymań - latem spalam na grzanie CWU niespełna 3 kilogramy ekogroszku na dobę. To nie wiem, ile z tego idzie na podtrzymanie - a kocioł jest w permanentnym podtrzymaniu. Kilogram? Bo przecież coś tą wodę zagrzać musi - a wody w domu idzie mi sporo, w dodatku baterie są ustawione stale na pobór ciepłej bo mam mieszacz za bojlerem i woda płynie w takiej temperaturze jaką się na mieszaczu ustawi. Za cenę tego 14 - 15 Mj pelletu z łusek słonecznika czy tam słomy można mieć Ekogroszek Jaret - najtańszy, ale bezproblemowy ekogroszek o wartości opałowej 22 MJ ( znów - 150% wartości opałowej badziewnego pelletu ). Cena pelletu jest kosmiczna - ten najlepszy nie powinien kosztować więcej jak jakieś 500, max. 600 PLN za tonę. Wtedy może i miałoby to sens.
    podgląd pracy mojego kotła domowego: www.ekotlownia.pl/sterownik-5/230 i zakładowego: www.ekotlownia.pl/sterownik-5/158

  11. #11

    Domyślnie

    Cytat Napisał kobra64 Zobacz post
    Po 880 PLN sprzedaję workowany ekogroszek o wartości opałowej min. 28 MJ. To jest 150% wartości opałowej pelletu. Dobrego pelletu - bo tego ze słomy czy słonecznika to pod 200%. Jak chcesz spalić tą samą czy choćby podobną ilość? Co do podtrzymań - latem spalam na grzanie CWU niespełna 3 kilogramy ekogroszku na dobę. To nie wiem, ile z tego idzie na podtrzymanie - a kocioł jest w permanentnym podtrzymaniu. Kilogram? Bo przecież coś tą wodę zagrzać musi - a wody w domu idzie mi sporo, w dodatku baterie są ustawione stale na pobór ciepłej bo mam mieszacz za bojlerem i woda płynie w takiej temperaturze jaką się na mieszaczu ustawi. Za cenę tego 14 - 15 Mj pelletu z łusek słonecznika czy tam słomy można mieć Ekogroszek Jaret - najtańszy, ale bezproblemowy ekogroszek o wartości opałowej 22 MJ ( znów - 150% wartości opałowej badziewnego pelletu ). Cena pelletu jest kosmiczna - ten najlepszy nie powinien kosztować więcej jak jakieś 500, max. 600 PLN za tonę. Wtedy może i miałoby to sens.
    Skąd masz tak dobry groszek?
    Ile to "sporo"?
    CO:Kocioł elektryczny 6kW + tania PC PW 8kW
    PV 9kWp na gruncie na starych zasadach.
    Ściany: protherma z perlitem+silikat drążony 24cm + 20cm eps 033 Piwnica bloczki betonowe+styrodur 10cm pod ziemią i 10cm eps 033 nad. Podłoga parter: 20cm eps 035+anhydrytowe wylewki parter z poddaszem 125m2.
    Poddasze skosy 35cm 037, jętki 15cm 039.

  12. #12
    Lider FORUM (min. 2800)
    kobra64

    Zarejestrowany
    Oct 2012
    Skąd
    Wieliczka
    Kod pocztowy
    32-020
    Posty
    3.089

    Domyślnie

    Dobry to miałem w ubiegłym sezonie, ten to już kompromis. Sporo - średnio ok. 12 kubików.
    podgląd pracy mojego kotła domowego: www.ekotlownia.pl/sterownik-5/230 i zakładowego: www.ekotlownia.pl/sterownik-5/158

  13. #13
    ELITA FORUM (min. 1000)
    sebsa

    Zarejestrowany
    Jan 2011
    Skąd
    Rzgów
    Kod pocztowy
    95-030
    Posty
    1.107

    Domyślnie

    Cytat Napisał klaudiusz_x Zobacz post
    Podajcie sprawność kotłów na ekogroszek.
    O ile mi wiadomo, producent podaje tylko jedną sprawność, sprawność przy mocy nominalnej.
    Ile dni w roku kocioł osiąga taką sprawność?
    Z wątku o kotłach z podajnikiem, jeden ze sprzedających podał że całoroczna sprawność takiego kotła nie przekracza 60%.
    Porównajmy to do kotłów pelletowych.
    Tam sprawność przy mocy minimalnej przekracza 85%, przy maksymalnej, 90%.
    Kiedy brak zapotrzebowania na ciepło, kocioł pelletowy się wygasza nie marnując energii na podtrzymanie.
    U mnie na śląsku przy cenie ekogroszku 25MJ na poziomie 650zł/t, pellet z barlinka po 900zł/t wychodzi że groszek jest tylko 20% tańszy.
    Zakładana sprawność kotła na groszek na poziomie 60%, kotła pelletowego 85%. Sprawność całoroczna.
    Proszę o korektę jeśli przyjąłem błędne założenia.
    O ile dobrze pamiętam - część producentów kotłów na paliwa groszek zleca badania potwierdzające deklarowaną przez nich sprawność kotłów na poziomie 100% mocy nominalnej oraz 30% mocy. IPCHW z kolei promuje badanie eksploatacyjne. Zakłądam, że 90% użytkowników raczej nie ma szans na powtórzenie wyników laboratoryjnych w swoich kotłowniach, to również nie wierzę w w te 85-90% sprawności kotłów pelletowych.
    Jesteśmy powtórką z historii, niczym więcej a ona trwa bez końca...

  14. #14
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    gondoljerzy

    Zarejestrowany
    May 2012
    Skąd
    wioska pod Łomżą
    Posty
    717

    Domyślnie

    Cytat Napisał kobra64 Zobacz post
    ... Co do podtrzymań - latem spalam na grzanie CWU niespełna 3 kilogramy ekogroszku na dobę. To nie wiem, ile z tego idzie na podtrzymanie - a kocioł jest w permanentnym podtrzymaniu. Kilogram? Bo przecież coś tą wodę zagrzać musi - a wody w domu idzie mi sporo ...
    3kg węgla daje jakieś 24kWh energii. Taką ilością ciepła można by teoretycznie podgrzać 350l wody o jakieś 60 stopni. No, ale jeszcze dochodzi sprawność kotła, który jak piszesz, pracuje w permanentnym podtrzymaniu. Ciekawe jaką ma sprawność kocioł w takim trybie pracy i ile tak naprawdę tej wody Ci idzie?
    Co do głównego tematu wątku: pellet w Polsce jest i pewnie będzie go jeszcze więcej. Nasze władze pod cudze dyktando bardzo nie lubią węgla, a bardzo lubią rosyjski gaz. Gaz jest drogi, rur z gazem mało, a jakoś ogrzewać trzeba.
    Róbmy swoje!

    Dom - był gierkowski klocek, jest wiejska chatka. Wykończeniówka na finiszu.
    PV 4,92kWp, Pompa ciepła Gree Versati III 10kW.

  15. #15
    ELITA FORUM (min. 1000)
    sebsa

    Zarejestrowany
    Jan 2011
    Skąd
    Rzgów
    Kod pocztowy
    95-030
    Posty
    1.107

    Domyślnie

    Cytat Napisał gondoljerzy Zobacz post
    3kg węgla daje jakieś 24kWh energii. Taką ilością ciepła można by teoretycznie podgrzać 350l wody o jakieś 60 stopni. No, ale jeszcze dochodzi sprawność kotła, który jak piszesz, pracuje w permanentnym podtrzymaniu. Ciekawe jaką ma sprawność kocioł w takim trybie pracy i ile tak naprawdę tej wody Ci idzie?
    Co do głównego tematu wątku: pellet w Polsce jest i pewnie będzie go jeszcze więcej. Nasze władze pod cudze dyktando bardzo nie lubią węgla, a bardzo lubią rosyjski gaz. Gaz jest drogi, rur z gazem mało, a jakoś ogrzewać trzeba.
    3 kg/doba - takie zużycie w lecie deklaruje ok 50-60% użytkowników kotłów. Dodatkowe 1-2kg więcej pójdzie na ponadnormatywne zużycie CWU oraz np działającą w układzie cyrkulację. Sprawność kotłów latem to nie więcej jak 30-40%.
    Jesteśmy powtórką z historii, niczym więcej a ona trwa bez końca...

  16. #16

    Domyślnie

    Cytat Napisał sebsa Zobacz post
    Sprawność kotłów latem to nie więcej jak 30-40%.
    Taniej grzać prądem, nawet w g11.
    Kocioł zostawić na okresy przejściowe i zimę.
    CO:Kocioł elektryczny 6kW + tania PC PW 8kW
    PV 9kWp na gruncie na starych zasadach.
    Ściany: protherma z perlitem+silikat drążony 24cm + 20cm eps 033 Piwnica bloczki betonowe+styrodur 10cm pod ziemią i 10cm eps 033 nad. Podłoga parter: 20cm eps 035+anhydrytowe wylewki parter z poddaszem 125m2.
    Poddasze skosy 35cm 037, jętki 15cm 039.

  17. #17
    Lider FORUM (min. 2800)
    kobra64

    Zarejestrowany
    Oct 2012
    Skąd
    Wieliczka
    Kod pocztowy
    32-020
    Posty
    3.089

    Domyślnie

    Nie wiem czy taniej. Poprzednie lato grzałem CWU Janką po 550 PLN za tonę luzem. Wychodziło średnio 100 do 105 kilo na miesiąc - czyli powiedzmy że 6 dych. Przed montażem kotła na ekogroszek miałem ( zresztą nadal wisi sprawny i gotowy ) elektryczny ogrzewacz przepływowy - jak zacząłem używać bojlera grzanego z kotła to po pół roku elektrownia mi kontrolerów przysłała. Na ceny sprzed blisko 10 lat zużycie prądu spadło około 50 PLN miesięcznie - pomimo że doszło przecież zasilanie podajnika, dmuchawy i sterownika.
    podgląd pracy mojego kotła domowego: www.ekotlownia.pl/sterownik-5/230 i zakładowego: www.ekotlownia.pl/sterownik-5/158

  18. #18

    Domyślnie

    Cytat Napisał kobra64 Zobacz post
    Po 880 PLN sprzedaję workowany ekogroszek o wartości opałowej min. 28 MJ.
    Przy węglu 28MJ, cenie 880/t. sprawności 30%, cena jednej kWh wzrasta do przeszło 38gr.
    Doliczamy prąd na obsługę kotła, zużycie kotła, żmijki.
    Być może nie osiągniemy ceny 51gr(G11), ale dużo nie zabraknie.
    CO:Kocioł elektryczny 6kW + tania PC PW 8kW
    PV 9kWp na gruncie na starych zasadach.
    Ściany: protherma z perlitem+silikat drążony 24cm + 20cm eps 033 Piwnica bloczki betonowe+styrodur 10cm pod ziemią i 10cm eps 033 nad. Podłoga parter: 20cm eps 035+anhydrytowe wylewki parter z poddaszem 125m2.
    Poddasze skosy 35cm 037, jętki 15cm 039.

  19. #19

    Domyślnie

    Cytat Napisał klaudiusz_x Zobacz post
    Przy węglu 28MJ, cenie 880/t. sprawności 30%, cena jednej kWh wzrasta do przeszło 38gr.
    Doliczamy prąd na obsługę kotła, zużycie kotła, żmijki.
    Być może nie osiągniemy ceny 51gr(G11), ale dużo nie zabraknie.
    Widzisz, taki 28MJ, to sie kupuje na zimę....
    Na lato to jak wyżej kolega podał np. taką Jankę, czy inaczej mówiąc Jareta... 22MJ za 550zł albo w innym palniku miał węglowy, który może być jeszcze tańszy.
    Mniejsza kaloryczność = praca na nieco wyższej mocy, przy zdecydowanie niższej cenie zakupu....

    Jak ktoś chce, to zawsze haka będzie szukał.
    Wszystko, absolutnie wszystko ma zalety i wady. Każdy wybiera, co mu odpowiada
    Sterowniki - przegląd: http://forum.muratordom.pl/showthrea...C4%85d-rynkowy
    http://forum.muratordom.pl/showthrea...sterownik-Puma
    Szacunkowy dobór źródła ciepła: http://cieplowlasciwie.pl/
    Spalajmy węgiel czysto!

  20. #20
    Lider FORUM (min. 2800)
    kobra64

    Zarejestrowany
    Oct 2012
    Skąd
    Wieliczka
    Kod pocztowy
    32-020
    Posty
    3.089

    Domyślnie

    To są teoretyczne wyliczenia z założeniem dobrego drogiego węgla i z sufitu wziętym założeniem sprawności kotła, ja piszę co zużywam w realu. Przy paleniu Janką cena 1 kWh energii elektrycznej w mojej taryfie ( około 57 groszy) jest równa cenie 1 kg węgla. Czyli jeżeli schodziło mi średnio 100 kg. Janki na miesiąc to musiałoby mi też w miesiącu starczyć 100 kWh prądu na ogrzanie bojlera. to jest nierealne.
    podgląd pracy mojego kotła domowego: www.ekotlownia.pl/sterownik-5/230 i zakładowego: www.ekotlownia.pl/sterownik-5/158

Strona 1 z 2

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony