dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 2087 z 2205
Pokaż wyniki od 41.721 do 41.740 z 44087
  1. #41721

    Domyślnie

    Cytat Napisał daw_id88 Zobacz post
    Ok, co do przewodów grzejnych w płytę, czy da się je zalać odrazu czy trzeba jeszcze jedna wylewkę robić na płycie? Chciałbym żeby moja płyta była odrazu posadzka.
    Zgodnie z prawem (budowlanym) nie można kłaść instalacji grzewczych w płycie fundamentowej.

  2. #41722
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.312
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał eprom Zobacz post
    zima można puścić powietrze z rekuperacji na pompę, wtedy zwiększa się oszczędności o ok 100 zl rocznie.
    Też o tym myślałem. Tylko ciekawe jak zniesie powietrze o 100% wilgotności. I co na to gwarancja.

  3. #41723
    WITAJ, czytaj i pytaj... :)
    daw_id88

    Zarejestrowany
    May 2018
    Skąd
    Wrocław
    Kod pocztowy
    50-446
    Posty
    9

    Domyślnie

    Cytat Napisał brencik Zobacz post
    Zgodnie z prawem (budowlanym) nie można kłaść instalacji grzewczych w płycie fundamentowej.
    Tzn, jeśli dobrze rozumiem, wylewam płytę która gdyby nie chęć położenia kabli grzewczych byłaby by już moja gotową posadzką, a tak muszę jeszcze na nią zrobić dodatkowa wylewkę tylko po to żeby schować w nie kable?

  4. #41724
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.312
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał brencik Zobacz post
    Zgodnie z prawem (budowlanym) nie można kłaść instalacji grzewczych w płycie fundamentowej.
    Gwoli ścisłości to "§ 138. Obudowa przewodów instalacji ogrzewczej powinna umożliwiać wymianę instalacji bez naruszania konstrukcji budynku."
    I rozporządzenie nie dostrzega instalacji ogrzewania kablami. Definiuje, co to jest instalacja ogrzewcza wodna i powietrzna.

    "§ 133. 1. Instalację ogrzewczą wodną stanowi układ połączonych przewodów wraz z armaturą, pompami obiegowymi, grzejnikami i innymi urządzeniami, znajdujący się za zaworami oddzielającymi od źródła ciepła, takiego jak kotłownia, węzeł ciepłowniczy indywidualny lub grupowy, kolektory słoneczne lub pompa ciepła.
    2. Instalację ogrzewczą powietrzną stanowi układ połączonych kanałów i przewodów powietrznych wraz z nawiewnikami i wywiewnikami oraz elementami regulacji strumienia powietrza, znajdujący się pomiędzy źródłem ciepła podgrzewającym powietrze a ogrzewanymi pomieszczeniami. Funkcję ogrzewania powietrznego może także pełnić instalacja wentylacji mechanicznej"


    Więc pozostaje pytanie, co jest przewodem i obudową instalacji ogrzewczej elektrycznej?

    Czy może kable nie są w ogóle instalacją ogrzewczą, bo nie są zgodne z definicją instalacji?

    Obstawiam to ostatnie - że podpada pod § 132. 1. Budynek, który ze względu na swoje przeznaczenie wymaga ogrzewania, powinien być wyposażony w instalację ogrzewczą lub inne urządzenia ogrzewcze, niebędące piecami, trzonami kuchennymi lub kominkami.
    Ostatnio edytowane przez Kaizen ; 31-05-2018 o 10:25

  5. #41725
    WITAJ, czytaj i pytaj... :)
    daw_id88

    Zarejestrowany
    May 2018
    Skąd
    Wrocław
    Kod pocztowy
    50-446
    Posty
    9

    Domyślnie

    Rozmawiałem przed chwilą ze znajomym który jak się okazało ma kable grzewcze zalane w płytę, jego kierownik budowy nie widział żadnych przeciwwskazań dlatego tym bardziej jestem zdziwiony.

    Trzeba chyba wysnuć pytanie do jakiegos inspektora budowlanego dla rozwiania wątpliwości.

  6. #41726

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    Też o tym myślałem. Tylko ciekawe jak zniesie powietrze o 100% wilgotności. I co na to gwarancja.
    Od 5 lat wyrzucam powietrze z reku na PC PW i nic złego się nie dzieje.

  7. #41727

    Domyślnie

    Cytat Napisał daw_id88 Zobacz post

    Trzeba chyba wysnuć pytanie do jakiegos inspektora budowlanego dla rozwiania wątpliwości.
    Zaproś inspektora nadzoru budowalengo na swoja budowę jak będziesz kładł te kable w płytę

  8. #41728
    WITAJ, czytaj i pytaj... :)
    daw_id88

    Zarejestrowany
    May 2018
    Skąd
    Wrocław
    Kod pocztowy
    50-446
    Posty
    9

    Domyślnie

    Cytat Napisał brencik Zobacz post
    Zaproś inspektora nadzoru budowalengo na swoja budowę jak będziesz kładł te kable w płytę
    Ciekawe czy Oni zaprosili?
    http://www.refreszing.pl/2017/11/dom-energooszczedny-ogrzewanie-elektryczne.html?m=1

  9. #41729
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    Garażowiec

    Zarejestrowany
    Nov 2016
    Skąd
    Niebyt
    Kod pocztowy
    00-000
    Dzielnica
    taka sama
    Posty
    717

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    Gwoli ścisłości to "§ 138. Obudowa przewodów instalacji ogrzewczej powinna umożliwiać wymianę instalacji bez naruszania konstrukcji budynku."
    I rozporządzenie nie dostrzega instalacji ogrzewania kablami. Definiuje, co to jest instalacja ogrzewcza wodna i powietrzna.

    "§ 133. 1. Instalację ogrzewczą wodną stanowi układ połączonych przewodów wraz z armaturą, pompami obiegowymi, grzejnikami i innymi urządzeniami, znajdujący się za zaworami oddzielającymi od źródła ciepła, takiego jak kotłownia, węzeł ciepłowniczy indywidualny lub grupowy, kolektory słoneczne lub pompa ciepła.
    2. Instalację ogrzewczą powietrzną stanowi układ połączonych kanałów i przewodów powietrznych wraz z nawiewnikami i wywiewnikami oraz elementami regulacji strumienia powietrza, znajdujący się pomiędzy źródłem ciepła podgrzewającym powietrze a ogrzewanymi pomieszczeniami. Funkcję ogrzewania powietrznego może także pełnić instalacja wentylacji mechanicznej"


    Więc pozostaje pytanie, co jest przewodem i obudową instalacji ogrzewczej elektrycznej?

    Czy może kable nie są w ogóle instalacją ogrzewczą, bo nie są zgodne z definicją instalacji?

    Obstawiam to ostatnie - że podpada pod § 132. 1. Budynek, który ze względu na swoje przeznaczenie wymaga ogrzewania, powinien być wyposażony w instalację ogrzewczą lub inne urządzenia ogrzewcze, niebędące piecami, trzonami kuchennymi lub kominkami.
    ,,powinna" nie znaczy nie może ,ani też nie znaczy jest zabroniona

  10. #41730
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.312
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał Garażowiec Zobacz post
    ,,powinna" nie znaczy nie może ,ani też nie znaczy jest zabroniona
    Tia. A całe rozporządzenie "powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie" to zbiór porad wujka Dobra Rada. Jak zrobisz inaczej, niż "powinny" to w języku prawniczym będzie niezgodne z prawem.

  11. #41731
    Arturo72
    Guest
    Arturo72

    Domyślnie

    Cytat Napisał brencik Zobacz post
    Zgodnie z prawem (budowlanym) nie można kłaść instalacji grzewczych w płycie fundamentowej.
    Zacytuj to prawo proszę.

  12. #41732

    Domyślnie

    Cytat Napisał daw_id88 Zobacz post
    Oni zaprosili Mirka i Janusza na kielonka po robocie..

  13. #41733

    Domyślnie

    Cytat Napisał Garażowiec Zobacz post
    ,,powinna" nie znaczy nie może ,ani też nie znaczy jest zabroniona
    Ale to wg pani od polskiego w gimbazie, bo wg języka prawniczego oznacza to obowiązek.

  14. #41734

    Domyślnie

    Pytanie: jakie sterowniki ostatnio kupowaliście i gdzie wycenić najlepiej kabelki?
    Wybudowalem: 120 m2, OZC:55 kWh/m2rok, GAZ, 100% podlogowka + klimatyzator z PC: LG P09RL.

    Sezon 12/13 (3 osoby), CO/CWU: 2200 zl/920 m3
    Sezon 13/14 (3 osoby), CO/CWU: 1620 zl/648 m3 +klimatyzator LG P09RL: ok 80 kWh = 45 zł
    Sezon 14/15 (3 osoby), CO/CWU: 1350 zl/413 m3, CWU: 157 m3, CO: 1860 kWh z gazu + 773 kWh z klimy
    Sezon 15/16 (4 osoby), CO/CWU: 1950 zl/731 m3, CWU: 220 m3, CO: 5550 kWh z gazu + 437 kWh z klimy

  15. #41735
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.312
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał miloszenko Zobacz post
    Pytanie: jakie sterowniki ostatnio kupowaliście i gdzie wycenić najlepiej kabelki?
    Kabelki to u okolicznego elektryka z listy wybranego producenta. 8% VAT robi różnicę przy jego montażu. A faktycznie warto pomierzyć potem izolację, czy coś posadzkarz nie drasnęli. Mnie 11kW Elektry kosztowało 5900 zł brutto.

    O sterownikach było w tym wątku. Ja w końcu zrezygnowałem z dodatkowych kabli pod płytkami i jak chcesz to mam na zbuciu te Floureon (cena jaką zapłaciłem + przesyłka - jeden nieużywany, jeden użyty do testów i wygrzewania podłogówki w pomieszczeniu technicznym czyli ze znikomym obciążeniem). Ale do wylewki, jak tam pisałem, bym ich nie dawał przez dużą histerezę. Chyba, że chcesz sterować temperaturą powietrza.

  16. #41736

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    Kabelki to u okolicznego elektryka z listy wybranego producenta. 8% VAT robi różnicę przy jego montażu. A faktycznie warto pomierzyć potem izolację, czy coś posadzkarz nie drasnęli. Mnie 11kW Elektry kosztowało 5900 zł brutto.

    O sterownikach było w tym wątku. Ja w końcu zrezygnowałem z dodatkowych kabli pod płytkami i jak chcesz to mam na zbuciu te Floureon (cena jaką zapłaciłem + przesyłka - jeden nieużywany, jeden użyty do testów i wygrzewania podłogówki w pomieszczeniu technicznym czyli ze znikomym obciążeniem). Ale do wylewki, jak tam pisałem, bym ich nie dawał przez dużą histerezę. Chyba, że chcesz sterować temperaturą powietrza.
    Pomyślę o tym sterowniku.

    A jaki kluczem dobieracie kabelki? Zapotrzebowanie mam 40 W/m2, kupować przy założeniu 60 W/m2? Wylewki około 8-9 cm.
    Wybudowalem: 120 m2, OZC:55 kWh/m2rok, GAZ, 100% podlogowka + klimatyzator z PC: LG P09RL.

    Sezon 12/13 (3 osoby), CO/CWU: 2200 zl/920 m3
    Sezon 13/14 (3 osoby), CO/CWU: 1620 zl/648 m3 +klimatyzator LG P09RL: ok 80 kWh = 45 zł
    Sezon 14/15 (3 osoby), CO/CWU: 1350 zl/413 m3, CWU: 157 m3, CO: 1860 kWh z gazu + 773 kWh z klimy
    Sezon 15/16 (4 osoby), CO/CWU: 1950 zl/731 m3, CWU: 220 m3, CO: 5550 kWh z gazu + 437 kWh z klimy

  17. #41737
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.312
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał miloszenko Zobacz post
    A jaki kluczem dobieracie kabelki? Zapotrzebowanie mam 40 W/m2, kupować przy założeniu 60 W/m2? Wylewki około 8-9 cm.
    W kompendium Devi masz wzór. Jak chcesz grzać w taniej strefie, to liczysz ile kWh potrzebujesz na dobę przy -20*, dodajesz 20% zapasu i dzielisz przez ilość godzin taniej strefy. Mam wątpliwości (delikatnie rzecz biorąc) czy biorąc do obliczeń -20* warto jeszcze dodawać zapas. Bo już te -20 jest zapasem.

    Ale tak naprawdę IMO nie ma sensu kombinować z różnymi kablami - dajesz 17-18W/mb (w zależności od producenta) co 20cm w pomieszczeniach mniej obciążonych i na maksa zagęszczone w łazienkach i sprawdzasz, czy nie wychodzi mniej, niż ze wzoru Devi. Bo mniej już nie wyciągniesz tymi kablami. Ale pewnie wyjdzie sporo więcej. Wada taka, że trzeba albo kombinować z ustawieniem sterowników, żeby nie włączały się na raz, albo zamówić większą moc umowną.
    10W/mb też da radę, można dać mniejszą moc, ale wyjdzie drożej. A jedyna zaleta poza mniejszą mocą, to bardziej równomiernie rozłożone ciepło, co w przypadku grzania w warstwie kleju pod płytkami ma jakieś znaczenie, ale przy grzaniu wylewki zupełnie pomijalne. Więc wolę mieć taniej większą moc - w razie braku prądu przez kilka dni szybciej dogrzeję dom a i więcej "doładuję" w dziennym okienku.

    Poczytaj wątek który linkowałem.
    Ostatnio edytowane przez Kaizen ; 11-06-2018 o 19:34

  18. #41738

    Domyślnie

    Mój faworyt na tą chwilę:

    http://pl-warmup.pl/sklep/pl/p/Termostat-TouchStat/344

    Cena super, parametry pracy akceptowalne, ktoś używa? Coś przekłamuje?
    Wybudowalem: 120 m2, OZC:55 kWh/m2rok, GAZ, 100% podlogowka + klimatyzator z PC: LG P09RL.

    Sezon 12/13 (3 osoby), CO/CWU: 2200 zl/920 m3
    Sezon 13/14 (3 osoby), CO/CWU: 1620 zl/648 m3 +klimatyzator LG P09RL: ok 80 kWh = 45 zł
    Sezon 14/15 (3 osoby), CO/CWU: 1350 zl/413 m3, CWU: 157 m3, CO: 1860 kWh z gazu + 773 kWh z klimy
    Sezon 15/16 (4 osoby), CO/CWU: 1950 zl/731 m3, CWU: 220 m3, CO: 5550 kWh z gazu + 437 kWh z klimy

  19. #41739
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.312
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał miloszenko Zobacz post
    Mój faworyt na tą chwilę:

    http://pl-warmup.pl/sklep/pl/p/Termostat-TouchStat/344

    Cena super, parametry pracy akceptowalne, ktoś używa? Coś przekłamuje?
    Tysiąc za jeden to super cena? Chyba jak to sprzedajesz. Ile obwodów będziesz miał (czyli ile sztuk kupisz)?
    Jakie parametry akceptowalne - bo do najważniejszego, czyli histerezy dokopać się nie mogę.

  20. #41740

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    Tysiąc za jeden to super cena? Chyba jak to sprzedajesz. Ile obwodów będziesz miał (czyli ile sztuk kupisz)?
    Jakie parametry akceptowalne - bo do najważniejszego, czyli histerezy dokopać się nie mogę.
    Histereza 0.5 stopnia, cena 260 zł, nie wiem skąd ten tysiąc, może link źle kieruje.
    Wybudowalem: 120 m2, OZC:55 kWh/m2rok, GAZ, 100% podlogowka + klimatyzator z PC: LG P09RL.

    Sezon 12/13 (3 osoby), CO/CWU: 2200 zl/920 m3
    Sezon 13/14 (3 osoby), CO/CWU: 1620 zl/648 m3 +klimatyzator LG P09RL: ok 80 kWh = 45 zł
    Sezon 14/15 (3 osoby), CO/CWU: 1350 zl/413 m3, CWU: 157 m3, CO: 1860 kWh z gazu + 773 kWh z klimy
    Sezon 15/16 (4 osoby), CO/CWU: 1950 zl/731 m3, CWU: 220 m3, CO: 5550 kWh z gazu + 437 kWh z klimy

Strona 2087 z 2205

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony