dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 15 z 15
  1. #1

    Domyślnie piłowanie bez odprysków

    Witam.
    Jest jakiś sposób na cięcie płyty meblowej ręczną piłą tarczową bez odprysków okleiny z jednej strony? Mam piłę fi tarczy 185 mm, 60 ząbków widiowych. Po przecięciu z jednej strony jest idealnie, a z drugiej mam odpryski

  2. #2
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) DOBRY DUSZEK FORUM...ŻÓŁTA KARTKA!!!!KOMTUR MAZURSKI - napisał "Wrócę"...FORUMOWY MISTRZ PIÓRANAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZEFORUMOWA DOBRA DUSZA I POMOCNA DŁOŃUŚMIECH FORUMFORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar tomek1950
    Zarejestrowany
    Jul 2002
    Posty
    14.233
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    247

    Domyślnie

    Proste, (chyba) zaznacz linię cięcia z drugiej strony płyty.

  3. #3

    Domyślnie

    Tak robię, ale teraz zależy mi na obu powierzchniach czystych. Słyszałem, że można wzdłuż linii cięcia przykleić taśmę i ciąć przez taśmę. Ciąłem przez taśmę scotch, ale niewiele to pomogło

  4. #4

    Domyślnie

    Montażyści mojej kuchni jak wycinali w blacie otwory na zlew i płytę, to naklejali taśmę malarską, trochę pomogło, ale żeb y było całkiem bez odprysków to nie powiem (choc w tym wypadku nie miało to znaczenia)

  5. #5
    ELITA FORUM (min. 1000)
    dzabij

    Zarejestrowany
    Jun 2004
    Skąd
    Henryków Urocze gm. Piaseczno
    Posty
    2.194

    Domyślnie

    Cięcie bez odprysków w warunkach domowych to chyba nie do końca wykonalne, w warsztatach mają specjalne stoły z dwiema piłami (jedna nacina powierzchnię od spodu a druga dokonuje właściwego cięcia z góry albo jakoś tak).

    Chyba czytałem kiedyś na forum o metodzie polegającej na płytkim nacięciu jednej z powierzchi prowadząc piłę w drugą stronę (tak jakby do tyłu). Czyli ustawiamy piłę na głębokość kilku milimetrów (np. 5 mm) i przy prowadnicy nacinamy płytę "do tyłu" - tak aby zęby tarczy atakowały ciętą powierzchnię z góry. Następnie ustawiamy prawidłową głębokość (dla płyty osiemnastki to pewnie z 2,5 cm) i wykonujemy cięcie właściwe "do przodu" - zęby atakują płytę od spodu a wychodząc górą trafiają w naciętą wcześniej szczelinę, nie powodując odprysków.

    Osobiście nigdy tego nie stosowałem i nie wiem czy zadziała.

    Pzdr

    Dawid

  6. #6

    Domyślnie Re: piłowanie bez odprysków

    Cytat Napisał leodom
    Witam.
    Jest jakiś sposób na cięcie płyty meblowej ręczną piłą tarczową bez odprysków okleiny z jednej strony? Mam piłę fi tarczy 185 mm, 60 ząbków widiowych. Po przecięciu z jednej strony jest idealnie, a z drugiej mam odpryski
    Niesytety musze Cie zmartwic ,tą piła nie uzyskasz idealnej krawedzi z obu stron na nic przyklejanie tasm zawsze wyrwie ale jest i na to sposób a mianowicie bedzie potrzebna Ci frezarka



    jest to narzedzie nie zastapione do obróbki drewna ,płyt i nie kosztuje duzo Gdy bedziesz wycinał formatke z płyty to zawsze tnij z zapasem około 2 - 3 mm(na strone ) a potem musisz ten zapas sfrezowac frezarka na łożysku niestety jest troszkie z tym zabawy ale koncowy wynik wyjdzie rewelacyjnie .Zazwyczaj takie formatki ciete sa na pilarkach z podcinaczem od dołu ,ale z braku takiej maszyny pozostaje ci frezarka a efekt równie dobry .

    pozdrawiam

  7. #7

    Domyślnie

    Właśnie finalizuję zakup takiego sprzętu.
    Pozdrawiam

  8. #8
    STAŁY BYWALEC (min. 300) Avatar BigPiotr
    Zarejestrowany
    Aug 2007
    Skąd
    Jaworzno
    Kod pocztowy
    43-600
    Dzielnica
    Stara Huta
    Posty
    435

    Domyślnie Re: piłowanie bez odprysków

    Cytat Napisał leodom
    Witam.
    Jest jakiś sposób na cięcie płyty meblowej ręczną piłą tarczową bez odprysków okleiny z jednej strony? Mam piłę fi tarczy 185 mm, 60 ząbków widiowych. Po przecięciu z jednej strony jest idealnie, a z drugiej mam odpryski
    Przyłóż od góry drugą płytę, na której Ci nie zależy. Tnij przez dwie - ta spodnia będzie miała oba gładkie brzegi. Jak potrzebujesz wszystkie gładkie to tniesz z naddatkiem i strugasz lub frezujesz

  9. #9

  10. #10
    ELITA FORUM (min. 1000) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Last Rico
    Zarejestrowany
    Jan 2006
    Posty
    2.036

    Domyślnie

    Zwrócić uwagę na kąt wchodzenia zęba.... w materiał i na kąt wyjścia i na to
    że podczas wyjścia, materiał od dołu "wisi w powietrzu".
    Jakakolwiek podkładka załatwi sprawę, całe strzępienie przejmie na siebie
    (a materiał będzie podparty w szparze blatu piły).

    beton wiąże ludzi...

  11. #11
    WITAJ, tu znajdziesz opowiedzi na swoje pytania
    mcgayver

    Zarejestrowany
    Jan 2009
    Posty
    5

    Domyślnie

    Ja polecam taki sposób też prosty i sprawdzony. Nacinam nożem do tapet linię cięcia i wtedy tnę pilarką ręczną /zawsze czysto wychodzi.Warunek żeby piła od spodu wychodziła tylko max 3mm. Spróbuj przekonasz się . Oczywiście piła widiowa ostra z gęstymi zębami/to warunek!

  12. #12
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    Robi123

    Zarejestrowany
    Feb 2011
    Skąd
    Pyrlandia
    Kod pocztowy
    62-020
    Posty
    13

    Domyślnie

    odgrzeję kotleta.

    jaką tarczę polecacie do ciecia właśnie płyty meblowej?
    (Przykład konkretnego modelu)

  13. #13
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!)
    perm

    Zarejestrowany
    Apr 2009
    Skąd
    Szczecin
    Dzielnica
    prawobrzeże, na wylocie
    Posty
    11.766

    Domyślnie

    Cytat Napisał Robi123 Zobacz post
    odgrzeję kotleta.

    jaką tarczę polecacie do ciecia właśnie płyty meblowej?
    (Przykład konkretnego modelu)
    Jeżeli nie masz pilarki z podcinakiem, to możesz kupić specjalne tarcze do gładkiego cięcia płyt laminowanych. Mają specjalne zęby, raz łódkowy, raz dachówkowy (jakoś tak). Daje to lepszą jakość niż zwykłe piły, choć trzeba je bardzo często ostrzyć.
    Andrzej Friszke:
    Tyle historia. Warto się ku niej zwracać, by wyciągać wnioski. Na przykład gdy jedna partia jest ważniejsza od instytucji państwa, a stanowisko partyjne jest ważniejsze niż stanowiska państwowe. Wódz partii może wszystko, a partia zrobi wszystko, żeby on był zadowolony. Można mieć wolną ekonomię, a w kategoriach narracji o tym, kto zasługuje na miano obywatela i prawdziwego Polaka, cofnąć się w przeszłość.

  14. #14
    grend
    Guest
    grend

    Domyślnie

    Cytat Napisał perm Zobacz post
    Jeżeli nie masz pilarki z podcinakiem, to możesz kupić specjalne tarcze do gładkiego cięcia płyt laminowanych. Mają specjalne zęby, raz łódkowy, raz dachówkowy (jakoś tak). Daje to lepszą jakość niż zwykłe piły, choć trzeba je bardzo często ostrzyć.
    te tarcze faktycznie się sprawdzają
    np. coś takiego

    http://allegro.pl/bosch-tarcza-pila-...049139249.html

  15. #15
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    Robi123

    Zarejestrowany
    Feb 2011
    Skąd
    Pyrlandia
    Kod pocztowy
    62-020
    Posty
    13

    Domyślnie

    Cytat Napisał grend Zobacz post
    te tarcze faktycznie się sprawdzają
    np. coś takiego

    http://allegro.pl/bosch-tarcza-pila-...049139249.html
    Grend - czy sam używałeś tych tarcz?

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony