dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 1494 z 1521
Pokaż wyniki od 29.861 do 29.880 z 30404
  1. #29861

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    BuildDeskiem.
    Z niego też dane, że przy 23* zużyłbym 3x więcej ciepła, niż przy 18*.
    To tak. Każde podniesienie o 1* powyżej 20* to ileś tam procent więcej / sezon .Chyba 6% za 1*
    PV-9,96kW Dach- kąt 35*, Kierunek 0 południe

    PV 5,72 kW - od 25.03.16r.
    SMA 5000 3F
    Panele REC

    PV 4,24 kW - od 23.09.20r.
    SOLAX Power 3F
    Panele Ulica Solar
    Max uzysk z 1kW/rok -1226kWh


    Ogrzewanie : PC T-Cap 9kW gen.H ( od 30.10 2020r) W rezerwie piec elektryczny własnej konstrukcji
    Sterowanie automatyczne bezobsługowe.

  2. #29862
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.312
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał -voymar- Zobacz post
    To tak. Każde podniesienie o 1* powyżej 20* to ileś tam procent więcej / sezon .Chyba 6% za 1*
    To taki tekst marketingowy bazujący pewnie na starych domach, o sporym zapotrzebowaniu i z wentylacją grawitacyjną.

    Po pierwsze % BARDZO daleki od rzeczywistości współcześnie ocieplonych domów z rekuperacją. Po drugie % wcale nie jest taki sam dla każdego kolejnego stopnia

    Weźmy kolejno przykładowe (w każdym domu wyjdzie inne) EUco+w:
    15* - 1,62
    16* - 2,88 - 78% za 1* więcej
    17* - 4,55 - 58% za 1* więcej
    18* - 6,55 - 44% za 1* więcej
    19* - 8,80 - 34% za 1* więcej
    20* - 11,25 - 28% za 1* więcej
    21* - 13,87 - 23% za 1* więcej
    22* - 16,66 - 20% za 1* więcej
    23* - 19,64 - 18% za 1* więcej

    Wynika to z tego, że we współczesnym domu większość zapotrzebowania na ciepło pokrywają zyski słoneczne i bytowe. Przy starym domu, gdzie straty były wielkie zyski pokrywały małą część zapotrzebowania - i % oszczędności był bliższy proporcjonalności do strat, które są proporcjonalne do różnicy temperatur. I jak średnia różnica temperatur w sezonie byłaby, przykładowo +22* (wewnątrz) +6* na zewnątrz, z czego zyski pokryłyby umowne 2* to mamy 22*-5*-2*=14* i stąd 100%/15*=6,7% na stopień i proporcjonalność do różnicy temperatur. Przy rekuperacji i dobrym ociepleniu ta proporcjonalność znika.
    Ostatnio edytowane przez Kaizen ; 04-12-2020 o 00:23

  3. #29863
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu...
    kulibob

    Zarejestrowany
    May 2015
    Skąd
    ble ble ble
    Posty
    6.357

    Domyślnie

    Cytat Napisał -voymar- Zobacz post
    Chodziło mi o to- Cyt.obniżanie temperatury w nocy i dzień w celu zmniejszenia zużycia energii
    Od pewnego czasu wyłącz na noc górną klimę dla komfortu lepiej się śpi. Podłoga dalej bez kagańca.
    Nie wydaje misię aby miało ta jakiś istotny wpływ na zużycie. Klima na piętrze chodząca 24h chodzi na minimum i taktuje . A jak stoi od 22 do 5 to nad ranem odpala się pełną rurą. W mrozy startuje i pobiera 1000W aż do pierwszego defrostu po ok 1,5 h Po defroscie wraca do pracy na minimum i taktowania.
    Ok 150m2 ogrzewanej powierzchni(116 użytkowej ogrzewanej)+ nieogrzewany garaż45m2 + stryszek
    Temperatura 22,5-24*C
    U skosy i strop=0.14;U stryszek skosy =0,26 ściany=0.17; podłoga=0.23.
    CO Podłogówka 3KW DIY + 2x PC PP kaisai 2,6/2,9kW
    CWU 300l+ 2x1,5kW + Kolektor słoneczny 7,8m2 absorbera+wymiennik basenowy.
    1,88kWp + Solar Boster 3000 do CWU i CO
    4,55kWp qcells G8 + Fronius 3.7kW
    Koza 2-6kW,
    Reku+GGWC

    4,3kW 29 W/m2 wg ciepłowłaściwie.pl

  4. #29864

    Domyślnie

    Tak z ciekawości , czy ktoś z Was ma w swojej pompie dodatkowo zamontowany czujnik temperatury wewnętrzny ?

    Nie mówię o dodatkowym termostacie , tylko o samym czujniku temperatury ...

    Oryginalny czujnik do LG kosztuje prawie 300zł , ale znalazłem jaki jest to rodzaj czujnika i wygląda że za 10zł mógłby taki mieć , tylko zastanawiam się co ten czujnik temperatury dalej i co zmienia przy pracy pompy i czy warto bawić się w takie coś ?

    Obecnie coraz bardziej zaczyna mi sie podobać stała praca pompy. Komfort jest dużo wyższy a temeperatura w domu dużo stabilniejsza dlatego pomyślałem nad czujnikiem ...

    Tyle że nie wiem czy ma to jakikolwiek sens , bo chyba nikt nie korzysta przy pompie z takiego czujnika i w ten sposób dodatkowo "wspomaga" pracę pompy ciepła ?

    Czy ktoś się orientuje czy taki czujnik działa na zasadzie dodatkowego termostatu , czyli po osiągnieciu żądanej temperatury wyłącza pompę i włacza dopiero jak ustawiony poziom histerezy zostanie osiągnięty czy zupełnie inaczej i do czegoś zupełnie innego to służy ?
    Moze koryguje ustawienia krzywej ? Czy coś innego ?

    Nie chciałbym bym robić przeróbek , ciągnąć kabli , kupować czujnika jakby miało się okazać że uzyskam to samo co z zewnętrtznym termostatem z którego obecnie prawie nie korzystam ...
    Ostatnio edytowane przez kaszpir007 ; 08-12-2020 o 08:37
    Nowoczesna stodoła w leśnej dziczy + komentarze
    Zużycie prądu LG Therma V 9KW

    Dom parterowy 117 m2 pow. użytkowej . Powierzchnia ogrzewana w całości podłogówką. 117 m2, . Ściany silikat 18 - 22 cm grafit , płyta fundamentowa z (15cm EPS200 + 10cm EPS100) ,duże przeszklenia, strop ocieplony celuoza Termofloc 40cm . Pompa LG Therma V 9KW.

  5. #29865

    Domyślnie

    Cytat Napisał kaszpir007 Zobacz post
    Tak z ciekawości , czy ktoś z Was ma w swojej pompie dodatkowo zamontowany czujnik temperatury wewnętrzny ?

    Nie mówię o dodatkowym termostacie , tylko o samym czujniku temperatury ...

    Oryginalny czujnik do LG kosztuje prawie 300zł , ale znalazłem jaki jest to rodzaj czujnika i wygląda że za 10zł mógłby taki mieć , tylko zastanawiam się co ten czujnik temperatury dalej i co zmienia przy pracy pompy i czy warto bawić się w takie coś ?

    Obecnie coraz bardziej zaczyna mi sie podobać stała praca pompy. Komfort jest dużo wyższy a temeperatura w domu dużo stabilniejsza dlatego pomyślałem nad czujnikiem ...

    Tyle że nie wiem czy ma to jakikolwiek sens , bo chyba nikt nie korzysta przy pompie z takiego czujnika i w ten sposób dodatkowo "wspomaga" pracę pompy ciepła ?

    Czy ktoś się orientuje czy taki czujnik działa na zasadzie dodatkowego termostatu , czyli po osiągnieciu żądanej temperatury wyłącza pompę i włacza dopiero jak ustawiony poziom histerezy zostanie osiągnięty czy zupełnie inaczej i do czegoś zupełnie innego to służy ?
    Moze koryguje ustawienia krzywej ? Czy coś innego ?

    Nie chciałbym bym robić przeróbek , ciągnąć kabli , kupować czujnika jakby miało się okazać że uzyskam to samo co z zewnętrtznym termostatem z którego obecnie prawie nie korzystam ...

    Ja mam zamontowany taki i wskazuje prawidłowo:

    https://allegro.pl/oferta/czujnik-te...-2m-7685918620

    U mnie pompa nie pracuje według krzywej grzewczej, mam ustawioną stałą temperaturę wody i pompa załącza się gdy temperatura w pomieszczeniu spadnie poniżej zadanej.
    Bliźniak, parterowy, podpiwniczony, z poddaszem użytkowym, 150 m2 - 4 osoby. Podłogówką 50 m2, grzejniki 100 m2. Ściany: pustak max, wełna 5 cm, cegła pełna 12cm, 10 cm grafit . Dach: wełna 25 cm. Okna: wkłady szybowe dwukomorowe. Pompa LG Therma V 9KW. Brak kominka.

  6. #29866

    Domyślnie

    Cytat Napisał mirageg3 Zobacz post
    Ja mam zamontowany taki i wskazuje prawidłowo:

    https://allegro.pl/oferta/czujnik-te...-2m-7685918620

    U mnie pompa nie pracuje według krzywej grzewczej, mam ustawioną stałą temperaturę wody i pompa załącza się gdy temperatura w pomieszczeniu spadnie poniżej zadanej.
    A tak z ciekawości co było powodem że sterujesz pompę za pomocą czujnika temperatury i stałej grzewczej a nie tak jak większosć za pomocą krzywej i wyliczonej temperatury wody w obiegu ?

    Jakieś różnice ?

    Miałeś termostat ? Czy od razu montowałeś czujnik ?
    Na jakiej zasadzie działa takie sterowanie ? Jakąś ustawiłeś histerezę ? Przy jakiej temperaturze włącza Ci sie pompa i wyłącza ?
    Jest jakaś różnica praca jak w przypadku zewnętrznego termostatu ?

    U mnie mam zewnętrzny termostat (histereza 0,5) ale wiadomo to "obce" urządzenie dla pompy działające jako Włącz-Wyłącz dlatego pomyślałem że jak będzie czujnik temperatury sterowany i zarządzany pompą to może to zupelnie inaczej wygląda i zupełnie inaczej pracuje ...
    Nowoczesna stodoła w leśnej dziczy + komentarze
    Zużycie prądu LG Therma V 9KW

    Dom parterowy 117 m2 pow. użytkowej . Powierzchnia ogrzewana w całości podłogówką. 117 m2, . Ściany silikat 18 - 22 cm grafit , płyta fundamentowa z (15cm EPS200 + 10cm EPS100) ,duże przeszklenia, strop ocieplony celuoza Termofloc 40cm . Pompa LG Therma V 9KW.

  7. #29867

    Domyślnie

    Cytat Napisał kaszpir007 Zobacz post
    Tak z ciekawości , czy ktoś z Was ma w swojej pompie dodatkowo zamontowany czujnik temperatury wewnętrzny ?

    Nie mówię o dodatkowym termostacie , tylko o samym czujniku temperatury ...

    Oryginalny czujnik do LG kosztuje prawie 300zł , ale znalazłem jaki jest to rodzaj czujnika i wygląda że za 10zł mógłby taki mieć , tylko zastanawiam się co ten czujnik temperatury dalej i co zmienia przy pracy pompy i czy warto bawić się w takie coś ?
    ...
    Ja mam Daikina i dedykowany sterownik Madoka. Ciężko dokładnie porównać - bo dzień dniowi nie jest 100% równy. Ale już 3 poziomy temp. w harmonogramie zredukowałem do dwóch 22°C dzień i 21°C noc. Przy mniejszych 1°C odchyłkach temp. jest niższy pobór prądu. Przy 2°C różnicy rano szło więcej prądu na podniesienie temp. w domu o te 2°C. Dobowo chyba też wychodziło większe zużycie prądu przy 2°C różnicy.

    Przy ogrzewaniu podłogowym jak u Ciebie chyba najlepiej jest utrzymywać stałą temp. w domu na dobrze dobranej krzywej pogodowej.

    U siebie (grzejniki) zacząłem się zastanawiać czy nie oszczędziłbym rezygnując z harmonogramu (termostatu) i grzejąc tylko na krzywej pogodowej. Termostat z pewnością szybciej wyłączy ogrzewanie gdy jest słoneczny dzień i duży uzysk od nasłonecznienia by nie przegrzać pokoi. A i to jest kwestia dyskusyjna, bo szybciej nagrzeją się od słońca pokoje od południa, a te od północy zostaną chłodniejsze 0,5 do 1°C różnicy może być.

    edit
    Nie wiem jak LG. W Madoku sterownik informuje PC jaka jest temp. w domu, ale czy ta informacja jest przez PC jakoś głębiej wykorzystywana (planowanie z wyprzedzeniem) to już nie wiem. Czy może też działa na zasadzie On-Off.
    Ostatnio edytowane przez Marco36 ; 09-12-2020 o 12:47
    Dom z 1910r., pow. ogrzewana 160 m2 ; OZC 7,2kW dla -20°C (i +22°C w domu), 100% grzejniki, częściowe podpiwniczenie, cegła klinkierka 50cm z pustką dylatacyjną +10cm styro., strop 32cm wełny, skosy 17-20 cm. "U" przegród - podłoga na gruncie U=0,62-0,86; mury zew. U=0,34; skosy U=0,25; strop U=0,11; okna U=1,6 +rolety zewn. Fotowoltaika 8,31 kWp (4,56kWp poli; wschód -73°) + (3,75kWp mono; zachód +107°), rekuperacja <300m3/h. Od 15.10.2020r. PC-PW Daikin Altherma III R32 - 6 kW z grzałką 9 kW.

  8. #29868

    Domyślnie

    Cytat Napisał kaszpir007 Zobacz post
    A tak z ciekawości co było powodem że sterujesz pompę za pomocą czujnika temperatury i stałej grzewczej a nie tak jak większosć za pomocą krzywej i wyliczonej temperatury wody w obiegu ?

    Jakieś różnice ?

    Miałeś termostat ? Czy od razu montowałeś czujnik ?
    Na jakiej zasadzie działa takie sterowanie ? Jakąś ustawiłeś histerezę ? Przy jakiej temperaturze włącza Ci sie pompa i wyłącza ?
    Jest jakaś różnica praca jak w przypadku zewnętrznego termostatu ?

    U mnie mam zewnętrzny termostat (histereza 0,5) ale wiadomo to "obce" urządzenie dla pompy działające jako Włącz-Wyłącz dlatego pomyślałem że jak będzie czujnik temperatury sterowany i zarządzany pompą to może to zupełnie inaczej wygląda i zupełnie inaczej pracuje ...
    Ja miałem od razu zamontowany ten czujnik. Wydaje mi się, że właściwie jedyna różnica w porównaniu z termostatem pokojowym jest taka, że ja żeby coś zmienić muszę iść do pomieszczenia gdzie zamontowana jest pompa a nie zrobię tego w pokoju. Tylko, że jak raz ustawiłem to przez cały zeszły sezon nic nie grzebałem. O ile dobrze rozumiem instrukcję to histeryzę dla czujnika temperatury pomieszczeń ustawiasz sobie w menu instalatora parametrem TH on/of.
    Bliźniak, parterowy, podpiwniczony, z poddaszem użytkowym, 150 m2 - 4 osoby. Podłogówką 50 m2, grzejniki 100 m2. Ściany: pustak max, wełna 5 cm, cegła pełna 12cm, 10 cm grafit . Dach: wełna 25 cm. Okna: wkłady szybowe dwukomorowe. Pompa LG Therma V 9KW. Brak kominka.

  9. #29869

    Domyślnie

    OK.

    Zamówiłem sobie taki czujnik , zobaczymy , potestujemy ..

    Jednak przeglądając książkę serwisową i ustawienia boję się że histereza pracy będzie bardzo wysoka (2 stopnie) co jak dla mnie całkowicie zdyskwalifikuje takie rozwiązanie. W termostacie zewnętrznym mam histerezę 0,5 i ustawienie temperatury co 0,2 stopnia.

    Boję się że wtedy będzie tak jak w klimie ,czyli ustawianie co 1 stopień i histereza 2 stopnie , bo z serwisów wygląda że jest to wyboru kilka "termik pracy" , domyślna to -0,5 On i +1,5 Off , czyli histereza 2 ...

    W najgorszym przypadku czujnik wykorzysta się co czegoś innego
    Nowoczesna stodoła w leśnej dziczy + komentarze
    Zużycie prądu LG Therma V 9KW

    Dom parterowy 117 m2 pow. użytkowej . Powierzchnia ogrzewana w całości podłogówką. 117 m2, . Ściany silikat 18 - 22 cm grafit , płyta fundamentowa z (15cm EPS200 + 10cm EPS100) ,duże przeszklenia, strop ocieplony celuoza Termofloc 40cm . Pompa LG Therma V 9KW.

  10. #29870

    Domyślnie

    Jak na czujnik pokojowy coś duża ta histereza 2 st.
    W Daikinie histereza pokojowa wynosi +- 0,5 st.
    Natomiast nie podoba mi się w Daikinie harmonogram i planowanie temp. - można ustawiać tylko co 1 st. Ewentualnie skorygować o 0,5 st. odczyty z termostatu, ale to ma tą wadę że wpływa na cały harmonogram.

    A może masz jeszcze podobnie jak w Daikinie - w zależności od termostatu, czy dedykowany, czy obcy - to ma inne gniazda w płycie głównej i też inaczej wygląda współpraca.
    Ostatnio edytowane przez Marco36 ; 09-12-2020 o 13:47
    Dom z 1910r., pow. ogrzewana 160 m2 ; OZC 7,2kW dla -20°C (i +22°C w domu), 100% grzejniki, częściowe podpiwniczenie, cegła klinkierka 50cm z pustką dylatacyjną +10cm styro., strop 32cm wełny, skosy 17-20 cm. "U" przegród - podłoga na gruncie U=0,62-0,86; mury zew. U=0,34; skosy U=0,25; strop U=0,11; okna U=1,6 +rolety zewn. Fotowoltaika 8,31 kWp (4,56kWp poli; wschód -73°) + (3,75kWp mono; zachód +107°), rekuperacja <300m3/h. Od 15.10.2020r. PC-PW Daikin Altherma III R32 - 6 kW z grzałką 9 kW.

  11. #29871

    Domyślnie

    Cytat Napisał Marco36 Zobacz post
    Jak na czujnik pokojowy coś duża ta histereza 2 st.
    W Daikinie histereza pokojowa wynosi +- 0,5 st.
    Natomiast nie podoba mi się w Daikinie harmonogram i planowanie temp. - można ustawiać tylko co 1 st. Ewentualnie skorygować o 0,5 st. odczyty z termostatu, ale to ma tą wadę że wpływa na cały harmonogram.

    A może masz jeszcze podobnie jak w Daikinie - w zależności od termostatu, czy dedykowany, czy obcy - to ma inne gniazda w płycie głównej i też inaczej wygląda współpraca.

    Boję się , że tak naprawdę pompa PW z czujnikiem temperatury i sterowana temperaturą , będzie tak jak to wygląda w klimach , czyli zmiana temperatury o 1 stopień i histereza 1-2 stopnie a bliżej 2 stopni , czyli delikatnie mówiąc obraz nędzy i rozpaczy ..

    U mnie problemu nie ma. Mam też termostat Salusa , który ma regulację temperatury co 0,2 stopnia i krzywą 0,5 stopnia więc jak pompa ma działać tak samo jak zw zwykłym termostatem a jedyne różnice to dużo wyższa histereza i gorsze możliwości ustawienia temperatury to szybko pójdzie czujnik w odstawkę ..
    Nowoczesna stodoła w leśnej dziczy + komentarze
    Zużycie prądu LG Therma V 9KW

    Dom parterowy 117 m2 pow. użytkowej . Powierzchnia ogrzewana w całości podłogówką. 117 m2, . Ściany silikat 18 - 22 cm grafit , płyta fundamentowa z (15cm EPS200 + 10cm EPS100) ,duże przeszklenia, strop ocieplony celuoza Termofloc 40cm . Pompa LG Therma V 9KW.

  12. #29872
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    Robaczywy

    Zarejestrowany
    Jul 2012
    Skąd
    Kraków
    Posty
    748
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    1

    Domyślnie

    Cytat Napisał kaszpir007 Zobacz post
    Takie pytanka może i śmieszne

    1. Co tak naprawdę jest najważniejsze przy ustawieniu temperatury w pompie ciepła. Temperatura zasilania czy też powrotu ?
    Jak ustawię pompę powiedzmy na 30 stopni a powrót pokazuje mi powiedzmy 27 stopni i taką temperaturę podłogi faktycznie mam (27 stopni) (sprawdziłem pirometrem) , oczywiście w "podłogę" idzie tyle ile ustaliłem czyli 30 stopni.

    2. Czy czym wyższa temperatura zasilania i powrotu tym szybciej będzie rosła temperatura w domu ? Czy jak ustawię powiedzmy 35 zasilanie (i powiedzmy 32powrót) stopni to podłoga szybciej się rozgrzeje a tym samym szybciej nagrzeje się dom niż przy zasilaniu powiedzmy 30 zasilanie i 27 powrót ?
    Czy może jedyną różnicą będzie dużo wyższe zużycie prądu i przegrzanie domu po zakończeniu cyklu grzania , bez wpływu na czas.
    Obecnie mam właczony termostat , bez stref czasowych. Termostat steruje ogrzewaniem.

    Chciałbym "zoptymalizować" czasy grzania aby były jak najkrótsze , bo widzę że u mnie już po 1-2 godzinach grzania pompa schodzi na minimalną moc i potrafi tak sobie grzać przez wiele godzin i zastanawiam sie czy po zwiększeniu temperatury zasilania te czasy cyklu grzania uległy by skróceniu.
    Oczywiście zależy mi aby później dom też nie został przegrany

    Może i dziwne pytania , ale z tego co się orientuje się różne "szkoły" prowadzenia pompy ciepła. Jedni ustawiają pompę na możliwie najniższe ustawienia , inni wręcz przeciwnie...

    Chodzi aby bez sensu nie marnować energii. Moja pompa LG startuje z deltą około 5-6 i szybko schodzi do delty 2. Fakt wtedy bierze najmniej prądu 0,6-0,7KW , ale czy ma wtedy wysoką sprawność nie mam pojęcia ..

    Ja mam co prawda grtuntową on/off, ale w kwestii pytania 1 mogę się wypowiedzieć. W moim APICu mogę regulować tylko temperaturę powrotu, tj. uzależnić wyłączenie pompy od temperatury powrotu, ale nie zasilania. Przy montazu i uruchomieniu wyraziłem swoją dezaprobatę dla tkiego rozwiązania,ale jednak teraz myślę, że ma to sens i więcej nam mówi temperatura na powrocie, bo układy są różne, bufory, nie bufory, elektrozawory na pętlach lub nie itp etc. Także dopiero to co wraca daje jakąś uśrednioną informację o temperaturze w układzie.

    Przy okazji mam inne pytanie. Mój fachman od pompy powiedział, że nie ma czegoś takiego jak za duża różnica pomiędzy temperaturą zasilania, a powrotu GZ, może być tylko za mała i poowinna być minimum 5stopni. Czy zgodzicie się z tym? U mnie różnica wynosi zwykle 6-7 stoopni i zastanawiam się czy to ok, czy moze przyspoeszyc / zwolnić pompkę obiegową, a może zostawić jak jest (i do tego się skłaniam).
    http://forum.muratordom.pl/showthrea...-projektu-INES - dziennik budowy

    164m2 powierzchni użytkowej, 239m2 powierzchni całkowitej, OZC by Asolt 7,7 kW, 10cm piany na fundamencie, 20cm styropianu na elewacji, 15cm piany na podłodze, 17 cm piany ZK na dachu, 11cm wylewki, pompa ciepła Apic 10CGW, AirPack Home 600V, brak gazu, 100% podłogówka

  13. #29873
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    cangi80

    Zarejestrowany
    Jun 2017
    Skąd
    Nisko-podkarpacie
    Posty
    596

    Domyślnie

    Cytat Napisał Robaczywy Zobacz post
    Ja mam co prawda grtuntową on/off, ale w kwestii pytania 1 mogę się wypowiedzieć. W moim APICu mogę regulować tylko temperaturę powrotu, tj. uzależnić wyłączenie pompy od temperatury powrotu, ale nie zasilania. Przy montazu i uruchomieniu wyraziłem swoją dezaprobatę dla tkiego rozwiązania,ale jednak teraz myślę, że ma to sens i więcej nam mówi temperatura na powrocie, bo układy są różne, bufory, nie bufory, elektrozawory na pętlach lub nie itp etc. Także dopiero to co wraca daje jakąś uśrednioną informację o temperaturze w układzie.

    Przy okazji mam inne pytanie. Mój fachman od pompy powiedział, że nie ma czegoś takiego jak za duża różnica pomiędzy temperaturą zasilania, a powrotu GZ, może być tylko za mała i poowinna być minimum 5stopni. Czy zgodzicie się z tym? U mnie różnica wynosi zwykle 6-7 stoopni i zastanawiam się czy to ok, czy moze przyspoeszyc / zwolnić pompkę obiegową, a może zostawić jak jest (i do tego się skłaniam).
    Przy ON/OFF nie ma różnicy czy można ustawić temp. zasilania czy powrotu, przecież temperatura na zasilaniu jest zależna od temperatury powrotu.
    Zasilanie też można przecież ustawiać tylko przy ustawieniach na grzejniki lub bufor.
    PC A-pic 8kW , DZ poziome, liniowe 3x160m, rozstaw rur 60 cm, głębokość 110-120cm , dom 110m2 , podłogówka 90 % połączona razem z grzejnikami w całym domu. Dodatkowe źródło ciepła to kocioł na drewno SAS 17kW.

    PV 4,8 kWp z falownikiem Solax X3 4 kW, kąt paneli 20*, odchyłka od S 45* na W i E .
    PV 4,62 kWp z falownikiem Growatt 4 kW, kąt paneli 30*, odchyłka od S 37* na W.
    Razem 9,42 kWp.

  14. #29874
    ELITA FORUM (min. 1000)
    rwojtek

    Zarejestrowany
    Jan 2013
    Skąd
    Białystok
    Kod pocztowy
    15-509
    Posty
    1.403

    Domyślnie

    Cytat Napisał Robaczywy Zobacz post
    .....
    Przy okazji mam inne pytanie. Mój fachman od pompy powiedział, że nie ma czegoś takiego jak za duża różnica pomiędzy temperaturą zasilania, a powrotu GZ, może być tylko za mała i poowinna być minimum 5stopni. Czy zgodzicie się z tym? U mnie różnica wynosi zwykle 6-7 stoopni i zastanawiam się czy to ok, czy moze przyspoeszyc / zwolnić pompkę obiegową, a może zostawić jak jest (i do tego się skłaniam).
    U mnie delta na GZ wynosi między 4 a 4,5 stopnia i wszystko działa bardzo dobrze.
    "D172 Zbigniew z garażem" ciut powiększony, 147m2 grzanych podłóg. OZC by ASolt - 4,7kW +1kW cwu. Podłogi 2x10cm eps100-0.038, ściany Lewkowo LPW-25 + 20cm grafit-0,031. Na stropie 40cm eps80-0,038. WM - Nikol 320. Całość podłogówka + dwie drabinki, PPC C9 + 2x100m odwierty. Okna Amberline trzy szyby Ug=0,5.

  15. #29875

    Domyślnie

    Cytat Napisał mirageg3 Zobacz post
    Ja miałem od razu zamontowany ten czujnik. Wydaje mi się, że właściwie jedyna różnica w porównaniu z termostatem pokojowym jest taka, że ja żeby coś zmienić muszę iść do pomieszczenia gdzie zamontowana jest pompa a nie zrobię tego w pokoju. Tylko, że jak raz ustawiłem to przez cały zeszły sezon nic nie grzebałem. O ile dobrze rozumiem instrukcję to histeryzę dla czujnika temperatury pomieszczeń ustawiasz sobie w menu instalatora parametrem TH on/of.
    Ok. Jak do pompy LG masz podłączony ten czujnik to powiedz jak wygląda sprawa ustawienia temperatury jaka ma być w pomieszczeniu ?
    Ustawia się co 1 stopień , czy 0,5 stopnia , czy może jeszcze inaczej ? Bo patrząc na ustawienia w LG wygląda że zmienia się co jeden stopień.
    Jaką masz histerezę , czyli przy jakiej temperaturze włącza Ci sie ogrzewanie a przy jakiej wyłącza ?

    Pytam , bo nie wiem tak naprawdę czy jest sens się bawić w montaż tego czujnika , bo jak ma być do wyboru ustawienie temperatury co 1 stopień i histereza 1-2 stopnie to szkoda czasu , bo mój termostat zewnętrzny ma regulację temperatury co 0,2 stopnia i histerezę 0,5 stopnia ...

    Dzięki
    Nowoczesna stodoła w leśnej dziczy + komentarze
    Zużycie prądu LG Therma V 9KW

    Dom parterowy 117 m2 pow. użytkowej . Powierzchnia ogrzewana w całości podłogówką. 117 m2, . Ściany silikat 18 - 22 cm grafit , płyta fundamentowa z (15cm EPS200 + 10cm EPS100) ,duże przeszklenia, strop ocieplony celuoza Termofloc 40cm . Pompa LG Therma V 9KW.

  16. #29876

    Domyślnie

    Cytat Napisał Robaczywy Zobacz post
    (...) Przy okazji mam inne pytanie. Mój fachman od pompy powiedział, że nie ma czegoś takiego jak za duża różnica pomiędzy temperaturą zasilania, a powrotu GZ, może być tylko za mała i poowinna być minimum 5stopni. Czy zgodzicie się z tym? (...)
    Jak na fachmana od pompy ciepła to wypowiedź co najmniej dziwna.
    Przy okazji możesz zapytać go jak wzrost temperatury wody na wyjściu skraplacza wpłynie na moc pobieraną przez sprężarkę.

  17. #29877
    STAŁY BYWALEC (min. 300)
    wally666

    Zarejestrowany
    Jul 2014
    Kod pocztowy
    05-800
    Posty
    385

    Domyślnie

    Zmienie delikatnie temat - czy jest jakis uniwersalny sposob ustalenie, czy "wygrzewanie" nowego domu zostalo ukonczone?

    Budule powoli domek parterowy, silka 24 na klej cienkowarstwowy (sciany ukonczone 2.5 roku temu i dach na wiazarach, fundamenty tradycyjne. Okna zamontowalem 2 lata temu, wylewki ok 8-9cm skonczone rok temu a tynki gipsowe 1,5 roku temu. W tym roku przyszly sufity i 50cm celulozy w stropie oraz w lecie ocieplenie budynku grafitem 20cm czyli przez 2 lata dach byl po czesci otwarty (nawisy dachu nie byly zamkniete i powietrze mocno sobie hulac bez problemu.

    Pytanie jest raczej malo precyzyjne, ale czy taka "chaupa" wymaga dlugotrwalego wygrzewania i osuszania? Jak najlatwiej stwierdzic, czy juz koniec wygrzewania? Wczoraj zamontowana PC GW, na razie chodzi 24/7 - ale kiedy wylaczyc?
    --
    Parterowa stodoła pod Warszawą, pow. użytkowa 153m2m wys. 2,7-2,9m, silka 24+20cm grafit 0,031, strop podwieszany i zasypany 45-55cm celulozy 0,037, podłoga 19cm EPS100 0,038. OZC by Asolt ΦHL:6250W (bez CWU) / 41W/m2. Okna 3szybowe, szczelny montaż na taśmach. Pompa grunt on-off Ecopower C9 + CWU Kospel SWPC300, kolektor spiralny 4x200mb PE32, pompa uruchomiona w grudniu 2020, mieszkamy od grudnia 2021.

  18. #29878

    Domyślnie

    Ja też po pewny okresie pracy na krzywej grzewczej dołożyłem harmonogram i zmusiłem pompę do większego wysiłku w dzień(cieplej na zewnątrz) , w spokojniejszej pracy w Nocy, lub nawet do kilkugodzinnych przerw w nocy w miesiącach mniej mroźnych.
    dodam że mam fotowoltaike i ogrzewanie podłogowe. Taki układ wydaje się najkorzystniejszy, , w zeszłym roku od początku lutego wprowadziłem harmonogram i zużycie spadło z 990kWh w styczniu na 560kWh w lutym z ustawieniami o których mowa. Więcej Tu: https://www.youtube.com/watch?v=8LYtSN7dDqs

  19. #29879

    Domyślnie

    Nie mam podlicznika pompy ale "letnie" faktury za 2 miesiace to kwoty równiutko 420-440zl. Dzisiaj odczytałem licznik i wyszło 560zł za okres ok 20 X do 20XII. Więcej światła, 100%j pracy domowej, doszedł 3 komputer stacjonarny syna, itp czyli jakieś 80zł do faktury za 2 miesiące.

  20. #29880

    Domyślnie

    Cytat Napisał pandzik Zobacz post
    Nie mam podlicznika pompy ale "letnie" faktury za 2 miesiace to kwoty równiutko 420-440zl. Dzisiaj odczytałem licznik i wyszło 560zł za okres ok 20 X do 20XII. Więcej światła, 100%j pracy domowej, doszedł 3 komputer stacjonarny syna, itp czyli jakieś 80zł do faktury za 2 miesiące.
    Podoba mi sie taka kreatywna matematyka
    To ile wkońcu szacujesz zużycie pompy za te 2miesiące??
    80zł??
    Czy to zurzycie dodatkowego komputera itp.i za pompe 60zl za 2 miesiace??
    Masz jakąś taryfę tanią?
    Szeregówka(w środku),99m2, 233m3,ściany u=0,2/okna u=0,8 cieply montaż/drzwi u=1,1/podloga u=0,23/skosy u=0,15/strop u=0,19/dòł OP/gòra kalafiory c33/brak bufora/PC sdc 7kw seria H(przewymiarowana)/200l sunex fish s15/reku Thesslagreen AirPack4 300h
    /dół 22,8-23,4 góra 21,8-22,6/obciazenie przy -20 2,5kw/HeishaMon
    2019/2020-1500kwh(100%tania w g13)

Strona 1494 z 1521