dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 11 z 11
  1. #1

    Domyślnie Grenton czy Nexwell?

    Oglądam różne systemy IB i wpadły mi dwie firmy w oko: Grenton i Nexwell (Nexo i Fox). Potrzebuję raczej standardowych funkcji (światło, parę rolet, 4 termostaty). Dom jakieś 120m2. Patrząc na ceny instalatorów planuję sam zrobić instalację (kable pociągnie elektryk przy okazji) więc dokumentacja jest ważna dla mnie ważna. System ma być na kablu ale chcę mieć furtkę, żeby dało się dołożyć aktorów bezprzewodowych (jak sobie za 3 lata przypomnę, że jednak czegoś potrzebuję).

    Macie doświadczenie z tymi trzema?

  2. #2

    Domyślnie

    Grentona sam zainstalujesz bez problemu. U mnie instalator zrobił na początku konfigurację (głównie dlatego że nie miałem czasu). Teraz już sam ciągle coś sobie zmieniam czy dodaję. Program konfiguracyjny jest wygodny i dość intuicyjny. Jak już załapiesz ideę, to wszystko jest banalnie proste. Jak już ciągniesz kable to przemyśl co mógłbyś chcieć dodać w przyszłości i dociągnij kabel. Mnie też na początku wydawało się że będę instalował tylko podstawowe rzeczy i tak też był zrobiony pierwotny projekt mojej instalacji, wtedy jeszcze pod inny system. Teraz ciągle coś dokładam na bezprzewodówce. A to oświetlenie w ogrodzie i przy furtce, a to czujnik wiatru, a to elektryczne rolety wewnętrzne.

    Na pewno warto przewidzieć takie rzeczy jak obsługę podlewania czy właśnie obsługę rolet wewnętrznych (takich z takniny) i kontaktronów do alarmu. Dociągnięcie kabli w odpowiednie miejsce to nie jest jakiś duży koszt a w przyszłości będziesz miał łatwiejszą rozbudowę. Pamiętaj też, że bezprzewodówka potrzebuje zasilania, więc jak nie dociągniesz, to czasami będzie potrzeba jego instalacji.

  3. #3

    Domyślnie

    Ja użytkuję nexo. To samo mogę napisać co kolega powyżej, zarówno jeśli chodzi o okablowanie jak i łatwość samodzielnej konfiguracji systemu. Wystarczy trochę logicznego myślenia. Co do funkcji realizowanych w ogrodzie i wokół domu to ja wyrzuciłem po kilka skrętek na zewnątrz z różnych stron domu, to samo zrobiłem z kablami do oświetlenia (10 0bwodów oświetlenia na zewnątrz) i zasilającymi. Ogrodu jeszcze nie mam ale dzięki temu w żaden sposób nie jest ograniczony co do funkcji (do bezprzewodówki nie mam zaufania).
    200 m2 powierzchni użytkowej; zakończenie budowy 2016/2017; ściany 20 cm styro białego 0,038; podłoga 18 cm EPS100 0,036; Dach 25 cm piany OK, ogrzewanie piecokominek wodny z akumulacją ceramiczną + Immergas Victrix 12kw TT, wszędzie podłogówka, WM z reku

  4. #4

    Domyślnie

    Cytat Napisał MD. Zobacz post
    (do bezprzewodówki nie mam zaufania).
    U mnie bezprzewodówka na Z-Wave działa w 100% bezproblemowo. Myślałem że będą problemy bo wziąłem kiedyś "wiodący system" do testów i nie do końca chciało to u mnie chodzić, pewnie ze względu na dużą ilość żelbetowych elementów w konstrukcji domu. W Grentonie traktuję Z-Wave jako uzupełnienie i jest ok.

  5. #5
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    Uzytkowniczka

    Zarejestrowany
    Nov 2017
    Skąd
    Poznań
    Kod pocztowy
    61-837
    Posty
    15

    Domyślnie

    Ja bym polecał Nexwella. Przed wyborem swojego systemu byłem na spotkaniach z producentami i elektrykami montującymi systemy BMS. Wiadomo, każda z firm chce przedstawić swoje rozwiązania jako niezastąpione i najlepsze na rynku. Ja już jako praktyk jestem mega zadowolony z działania, stabilności i intuicyjności systemu i jego podzespołów. A system programowany jest za pomocą tabeli akcji i warunków - bardzo proste, żaden język programowania (przed czym wzbraniałem się rękoma i nogami). Tak samo nie trzeba mieć żadnych programatorów i można wszystko samodzielnie robić.

  6. #6
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    Exudio

    Zarejestrowany
    Nov 2017
    Skąd
    Grodzisk Mazowiecki
    Kod pocztowy
    05-825
    Posty
    22

    Domyślnie

    Ja instaluję Nexwell'a - polecam. Ogólnie jestem w bliskim kontakcie z firmą zważywszy na ilość instalacji i Nexwell cały czas się rozwija. Nie odpuszczają i nie stoją w miejscu. W lutym Nexwell wypuszcza moduły Z-Wave do czujników oraz rolet. Są wielkości ich obecnych czujników temperatury tylko z antenką. Nie będzie problemu jak czegoś sobie zapomnisz.

  7. #7
    ELITA FORUM (min. 1000)
    marcin225

    Zarejestrowany
    Jun 2017
    Skąd
    Zachodniopomorskie
    Posty
    1.845

    Domyślnie

    Cytat Napisał MD. Zobacz post
    Ja użytkuję nexo. To samo mogę napisać co kolega powyżej, zarówno jeśli chodzi o okablowanie jak i łatwość samodzielnej konfiguracji systemu. Wystarczy trochę logicznego myślenia. Co do funkcji realizowanych w ogrodzie i wokół domu to ja wyrzuciłem po kilka skrętek na zewnątrz z różnych stron domu, to samo zrobiłem z kablami do oświetlenia (10 0bwodów oświetlenia na zewnątrz) i zasilającymi. Ogrodu jeszcze nie mam ale dzięki temu w żaden sposób nie jest ograniczony co do funkcji (do bezprzewodówki nie mam zaufania).
    Sam montowałeś i kupowałeś wszystko? Czy zleciłeś firmie?

  8. #8

    Domyślnie

    Cytat Napisał marcin225 Zobacz post
    Sam montowałeś i kupowałeś wszystko? Czy zleciłeś firmie?

    Sam kupuje, montuje i konfiguruję. Ale z informatyką czy elektryką nie mam nic wspólnego
    200 m2 powierzchni użytkowej; zakończenie budowy 2016/2017; ściany 20 cm styro białego 0,038; podłoga 18 cm EPS100 0,036; Dach 25 cm piany OK, ogrzewanie piecokominek wodny z akumulacją ceramiczną + Immergas Victrix 12kw TT, wszędzie podłogówka, WM z reku

  9. #9
    ELITA FORUM (min. 1000)
    marcin225

    Zarejestrowany
    Jun 2017
    Skąd
    Zachodniopomorskie
    Posty
    1.845

    Domyślnie

    Cytat Napisał MD. Zobacz post
    Sam kupuje, montuje i konfiguruję. Ale z informatyką czy elektryką nie mam nic wspólnego
    Można wiedzieć gdzie kupiłeś?

  10. #10

    Domyślnie

    Bezpośrednio u nich.
    200 m2 powierzchni użytkowej; zakończenie budowy 2016/2017; ściany 20 cm styro białego 0,038; podłoga 18 cm EPS100 0,036; Dach 25 cm piany OK, ogrzewanie piecokominek wodny z akumulacją ceramiczną + Immergas Victrix 12kw TT, wszędzie podłogówka, WM z reku

  11. #11

    Domyślnie

    Wszystko jest kwestią wymagań. Grentona znam tylko z marketingu natomiast trzeba się zastanowić nad kilkoma rzeczami. Czy istotna jest dla nas aplikacja mobilna i jej możliwości? Jak bardzo chcemy mieć panowanie nad systemem (w domyśle jak bardzo precyzyjnie możemy o wszystkim sami decydować)? Jak bardzo chcemy go integrować z innymi urządzeniami?

    Nexwell ma magistralę TUKAN działającą bardzo podobnie do RS485. Gdy przekopiemy głębiej dokumentację, to dojrzymy ograniczenia w ilości paneli, wyświetlaczy... a nawet taką ciekawostkę, że aby wyświetlić sygnał z CCTV na panelu dotykowym, to musimy dociągnąć do niego osobny przewód koncentryczny z 100% analogowym syganłem... żeby pokazać obraz z monitoringu w aplikacji dokładamy RTSP. Już nawet to podnosi koszta.

    To co dla jednych jest ułatwieniem, dla innych jest gehenną. Doskonały przykład to tabela prawdy czyli logika systemu. Proszę mi wykonać taką logikę:
    - po zmierzchu astronomicznym, oświetlenie zewnętrzne ma zapalać się na określony czas, ale przy włączeniu go z aplikacji ma świecić na stałe.
    Trafiamy na kłopot - Nexo nie ma zegara astronomicznego i trzeba kupić osobny klocek. W tabeli prawdy nie ustawimy logiki "wprost". Trzeba korzystać ze zmiennych wirtualnych co jest mega niewygodne... Jakby na to nie patrzeć, to nawet ilość dostępnych akcji w zależności od naciśnięcia jest ograniczona tylko do 3...
    Aplikację jeszcze pominę. Wróćmy jeszcze do integracji. Karta komend czyli jednokierunkowy moduł Master RS485 MODBUS RTU jest fajny bo pozwala wysyłać komendy z indywidualną konfiguracją parametrów transmisji... i to jest mega spoko... ale nie potrafi nic odbierać. Licznika energii, licznika wody, czy nawet danych o mocy rekuperatora - nie odbierzemy.
    Aktualnie do obsługi Z-Wave w Nexo potrzeba bramki RS485-MODBUS<->Z-Wave.
    Dalej, stacja pogodowa jako prefabrykowany komponent dla Nexwella, potrzebuje osobnej karty(sic) mimo, że to wciąż RS485...
    Do tego sama magistrala TUKAN nie należy do najszybszych... CAN zabija ją szybkością i kontrolą błędów.

    Z mojego punktu widzenia, system scentralizowany jakim jest Nexo, można śmiało i skutecznie zastąpić jakimś rozproszonym... ot na przykład Ampio.

    Aplikacja mobilna... temat, który powoduje u mnie krwawy płacz. Jestem posiadaczem iPhone, iPada i MacBooka. Nie poklikam bo... programiści sobie nie radzą.
    O Videodomofonie nie wspominam bo to temat, który może będzie działał na miarę ceny za dwa lata.

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony