dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 1 z 2
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 26

Temat: Porada prawa

  1. #1
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    lajonus

    Zarejestrowany
    Feb 2014
    Skąd
    Gorzów Wielkopolski
    Kod pocztowy
    66-400
    Posty
    13

    Domyślnie Porada prawa

    Miałem z wykonawcą podpisaną umowę dotyczącą wymiany pokrycia dachowego, dość lakoniczną, bez szczegółów, po zakończeniu okazało się, że mam "najbrzydszy" dach w okolicy. Brak jest podbitki, są nieszczelności w izolacji, wykończenie nie jest całkowite i estetyczne. Wykonawca twierdzi, że nic nie było na temat szczytów w umowie i nie widzi potrzeby wykonania prac bez dodatkowych opłat, że za umówioną cenę to wymagam zbyt wiele.
    Czy ktoś ma jakieś doświadczenia i czy jest sens pakować się na drogę sądową?
    Machnąć ręką i olać gościa?
    Jak będzie konieczność to dorzucę zdjęcia, bo już nie wiem czy nie przesadzam ze swoimi wymaganiami.

  2. #2
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar gentoonx
    Zarejestrowany
    Mar 2010
    Skąd
    Warszawa ale uciekam na wieś
    Posty
    4.061

    Domyślnie

    jak niezbyt dokładna w opisie i na wymianę pokrycia dokładnie, to chyba odpuść sobie

  3. #3
    STAŁY BYWALEC (min. 300)
    Misterhajt

    Zarejestrowany
    Dec 2013
    Skąd
    Radom
    Kod pocztowy
    26-600
    Posty
    435

    Domyślnie

    Zbyt mało szczegółów.
    Czy już zapłaciłeś za usługę?
    Czy w umowie była podana kwota za wykonanie zlecenia? To może być jakiś argument na drodze sądowej. Nieszczelność izolacji to też poważny argument.
    Ale, generalnie, z umową podpisaną z wykonawcą "na kolanie", nie ma sensu tłuc się po sądach. Aby udowodnić swoją rację musiałbyś zatrudnić prawnika, rzeczoznawcę, mieć swiadków itd...
    Lepiej dogadaj się z tym wykonawcą, aby poprawił to, co spartolił i za dodatkową zapłatą zrobił resztę, jak należy.
    Rzecz jasna nie zaszkodzi postraszyć go sprawą sądową, że zamówisz rzeczoznawcę - takie argumenty zawsze działają.
    Jakoś może da się dogadać.

  4. #4
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    lajonus

    Zarejestrowany
    Feb 2014
    Skąd
    Gorzów Wielkopolski
    Kod pocztowy
    66-400
    Posty
    13

    Domyślnie

    Zapłaciłem, kwota była podana, umowa na piśmie, podpisana, jedyne zastrzeżenie jakie uczynił wykonawca, że nie daje gwarancji na regipsy.
    Fragmenty umowy
    1. Inwestor powierza, a Wykonawca zobowiązuje się do wykonania robót budowlanych polegających na budowie domu jednorodzinnego przy ul. .
    2. Szczegółowy zakres prac, objętych umową, wynika z załącznika do umowy.
    Załącznik 1
    - zdjęcie dachówki
    - łaty ,kontrłaty
    - folia
    - dachówka ceramiczna Roben
    - opierzenia
    -ocieplenie poddasza
    - rynny metalowe

    Tak to wyglądało

    Chodzi mi również o pomoc na forum czy mam czego dociekać, czy nie przesadzam z roszczeniami, może powinienem go po stopach całować, że mam gdzie mieszkać?
    Ostatnio edytowane przez lajonus ; 13-02-2014 o 19:02 Powód: Dodałem umowę

  5. #5
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar gentoonx
    Zarejestrowany
    Mar 2010
    Skąd
    Warszawa ale uciekam na wieś
    Posty
    4.061

    Domyślnie

    jak roboty z załącznika zrobione poprawnie, to nie masz co narzekać.

  6. #6
    STAŁY BYWALEC (min. 300)
    Misterhajt

    Zarejestrowany
    Dec 2013
    Skąd
    Radom
    Kod pocztowy
    26-600
    Posty
    435

    Domyślnie

    Umowa normalna. + dla Ciebie.

    Czego fachowiec nie wykonał wg umowy? - nie wykonał czegoś?

    Co wykonał źle, wg Ciebie? - tutaj już masz pole do popisu. Jeżeli robota jest faktycznie spartolona, to się nie zastanawiaj, tylko podejmij odpowiednie kroki, udaj się do prawnika i za 100zł otrzymasz odpowiednie pismo, ładnie napisane, które potem wyślesz poleconym fachowcowi.
    Wcześniej uprzedź go, że jeżeli nie poczuwa się do odpowiedzialności za spartoloną robotę, to takie pismo dostanie z pieczątką kancelarii.
    To pomaga w 99%.

  7. #7
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    dez

    Zarejestrowany
    Jun 2012
    Skąd
    Leszno
    Kod pocztowy
    64-100
    Posty
    693

    Domyślnie

    Z tego co piszesz to o podbitkę nie możesz się uczepić bo nie miałeś tego w umowie. Co do estetyki wykonania to wrzuć zdjęcia i wtedy pomożemy ocenić. Jeśli uważasz że wykonanie nie jest zgodne z sztuką budowlaną to poproś jakiegoś innego dekarza o opinię, za dobrą flaszkę może uda Ci się czegoś dowiedzieć.

    Zasadniczo w takich sprawach trzeba się zastanowić o co chcesz walczyć:
    1. O poprawki zgodne z sztuką.
    2. O zwrot kosztów doprowadzenia do prawidłowego stanu - ale do tego musiałbyś zatrudnić inną firmę która wykona prace poprawnie, zafakturuje, a na końcu Ty obciążysz tymi kosztami dekarza.

    Zatrudnianie w tej chwili rzeczoznawcy to strata kasy, zapłacisz, a sąd i tak zleci ponowną ekspertyzę niezależnemu rzeczoznawcy (a nie temu któremu Ty zapłaciłeś).


    Na przyszłość, zawsze dobrze dopisać że elewacja musi być doprowadzona do stanu sprzed wymiany pokrycia dachowego, na koszt wykonawcy.

  8. #8
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    lajonus

    Zarejestrowany
    Feb 2014
    Skąd
    Gorzów Wielkopolski
    Kod pocztowy
    66-400
    Posty
    13

    Domyślnie

    Ale jak to się ma do ocieplenia poddasza, jak kończy się dachówka zwisa do rynny jakaś szmata (folia) jak się ją podnosi to widać przestrzeń pomiędzy podłogą poddasza a sufitem (strop). To tak powinno wyglądać ? A szczyty są wykończone przez podwinięcie folii.


    Teraz to będę mądry jak Polak po szkodzie
    To był mój pierwszy remont dachu.
    Jutro dorzucę zdjęcia.
    Ostatnio edytowane przez lajonus ; 13-02-2014 o 19:43 Powód: Odpowiedź

  9. #9
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZEFORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    finlandia

    Zarejestrowany
    Feb 2005
    Skąd
    Siedlce
    Kod pocztowy
    08-110
    Posty
    13.110

    Domyślnie

    Zarzut "najbrzydszy dach w okolicy" nie jest podstawą do negowania tej umowy, bo chyba nie było tam zapisu "wykonanie nienajbrzydszego dachu"
    Na razie to nie wiemy w czym rzecz - bo fakty dawkujesz nam po kropelce. Wrzuć jakieś fotki - niech to zobaczą fachowcy.

  10. #10
    ELITA FORUM (min. 1000)
    GraMar

    Zarejestrowany
    Jul 2011
    Skąd
    Marki
    Kod pocztowy
    05-270
    Posty
    1.299

    Domyślnie

    Czy wykonawca miał w umowie zawarty zapis o wręczeniu mu projektu, a może miał wykonać wg projektu?
    A może pokazywałeś mu inne prace na fotkach, na przekrojach, w poradnikach i tak miało być zrobione, a może razem coś oglądaliście i rozmawialiście?


    Cytat Napisał lajonus Zobacz post
    Miałem z wykonawcą podpisaną umowę dotyczącą wymiany pokrycia dachowego, dość lakoniczną, bez szczegółów, po zakończeniu okazało się, że mam "najbrzydszy" dach w okolicy. Brak jest podbitki, są nieszczelności w izolacji, wykończenie nie jest całkowite i estetyczne. Wykonawca twierdzi, że nic nie było na temat szczytów w umowie i nie widzi potrzeby wykonania prac bez dodatkowych opłat, że za umówioną cenę to wymagam zbyt wiele.
    Czy ktoś ma jakieś doświadczenia i czy jest sens pakować się na drogę sądową?
    Machnąć ręką i olać gościa?
    Jak będzie konieczność to dorzucę zdjęcia, bo już nie wiem czy nie przesadzam ze swoimi wymaganiami.
    Dom: 1-piętrowa kostka 13m x 11m, dach 2-spadowy, strych, WG, bez piwnic. Ocieplenie: styrodur 8cm, 15 cm styro na elewacji i nad użytk piętrem, 10 cm dom/garaż ściana i sufit. Na chudziaku 10cm styro 0,037. Okna 3-szyb Vidok, przemarzający środkowy słupek, ościeżnica profil AlphalinePlus.
    Pow ogrzewana liczona wewn pomieszczeń ok 196 m2, kubatura ok 520 m3 plus kotłownia 13 mkw. Instalacja c.o.- 14 grzejników 22cv+ 4 drabinkowe, Junkers Smart 14-3C, zasobnik Junkers 120-5Z, sterownik FW120.

  11. #11

    Domyślnie

    Cytat Napisał lajonus Zobacz post
    Ale jak to się ma do ocieplenia poddasza, jak kończy się dachówka zwisa do rynny jakaś szmata (folia) jak się ją podnosi to widać przestrzeń pomiędzy podłogą poddasza a sufitem (strop). To tak powinno wyglądać ? A szczyty są wykończone przez podwinięcie folii.
    Oczywiście, że to nie powinno tak wyglądać i dziwię się niektórym osobom z tego forum, że próbują w jakiś sposób wytłumaczyć partactwo!
    Że wykonanie dachu zleceniobiorcy się nie podoba, to nie stanowi podstawy do reklamacji?! Serio?
    A jakby robotnik podczas pracy nasrał na ten dach, bo mu się nie kalkulowało zejść na dół i załatwić potrzebę, to też nie podlega negocjacji/reklamacji?
    Ludzie, chcielibyście mieć taki dach? Zastanówcie się, zanim coś poradzicie temu człowiekowi...
    Ostatnio edytowane przez Zagurski ; 14-02-2014 o 20:05

  12. #12

    Domyślnie

    Cytat Napisał GraMar Zobacz post
    a może miał wykonać wg projektu?
    A może pokazywałeś mu inne prace na fotkach, na przekrojach, w poradnikach i tak miało być zrobione, a może razem coś oglądaliście i rozmawialiście?
    A może nie potrafisz czytać ze zrozumieniem i tak pierdziielisz, aby pierdzieliić dla zasady?
    Qwa, autorytet się znalazł...
    Ostatnio edytowane przez Zagurski ; 14-02-2014 o 20:15

  13. #13
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    lajonus

    Zarejestrowany
    Feb 2014
    Skąd
    Gorzów Wielkopolski
    Kod pocztowy
    66-400
    Posty
    13

    Domyślnie

    Cieszę się, że jest zainteresowanie.
    Niestety zdjęcia dopiero jutro wieczorem.
    Odpowiadam kolejno:
    gentoonx do większości nie mam zastrzeżeń ale jeśli chodzi o dach to chcę właśnie wyjaśnić czy mogę mieć czy nie.
    Misterhajt
    Nie wiem czy jest źle, tutaj chcę to ustalić jeśli będą chętni.
    Bo do konsultacji z polskimi "fachowcami" to nie mam na chwilę obecną siły.
    dez wrzucę zdjęcia. Z dekarzami już próbowałem, każdy kolejny jest lepszy od poprzedniego i jego i tylko jego racje są słuszne.
    Na przyszłość może będę mądrzejszy. Z dużym naciskiem na może.
    finlandia Zarzut najbrzydszy w okolicy pojawia się w związku z powoływaniem się wykonawcy na sąsiednie dachy bo tak miał mój wyglądać, były punktem odniesienia.
    GraMar nie było żadnego projektu oglądaliśmy dachy sąsiednich domów.
    Zagurski chcę tutaj znaleźć solidne argumenty żeby nie zawracać komuś gitary bezpodstawnie

  14. #14
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZEFORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    finlandia

    Zarejestrowany
    Feb 2005
    Skąd
    Siedlce
    Kod pocztowy
    08-110
    Posty
    13.110

    Domyślnie

    Zagurski,
    ech, i kto tu gada jak potłuczony. Sądzisz że potrzebne jest współczucie - wyraź je. Niektórzy nie chcą lamentować bez sensu a udzielić faktycznej pomocy i tak się składa, że chyba pytania GraMar zmierzały do bardzo konkretnego ustalenia stanu faktycznego, na podstawie którego można by formułować skuteczne wskazówki.
    Na razie to wygląda na zbiorowisko ludzi na targowisku i oczywiście każdy z nas jest najmądrzejszy.
    Lajonus - potrzebne są konkrety!

  15. #15

    Domyślnie

    Cytat Napisał finlandia Zobacz post
    tak się składa, że chyba pytania GraMar zmierzały do bardzo konkretnego ustalenia stanu faktycznego, na podstawie którego można by formułować skuteczne wskazówki.
    Tak się nie składa, bo kolega GraMar nie zadał pytania, celem ustalenia stanu rzeczy (bo jaki jest stan rzeczy, to założyciel wątku opisał), ino kolega GraMar podejrzewa, że ten dach to jednak, być może, w pewnych warunkach, przy sprzyjających okolicznościach, pomijając szczegóły,
    został dobrze zrobiony...
    Czyli wychodzi na to, że lajonus pierdzieli trzy po trzy i nie wie co podpisywał, i w ogóle ma nieuzasadnione pretensje, bo może było tak, a może srak...

    Cytat Napisał GraMar Zobacz post
    A może pokazywałeś mu inne prace na fotkach, na przekrojach, w poradnikach i tak miało być zrobione, a może razem coś oglądaliście i rozmawialiście?

  16. #16
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZEFORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    finlandia

    Zarejestrowany
    Feb 2005
    Skąd
    Siedlce
    Kod pocztowy
    08-110
    Posty
    13.110

    Domyślnie

    Tak sie składa, że koleżankę GraMar znam z tego forum trochę dłużej niż z tego wątku i wiem że źle oceniasz jej post.

  17. #17

    Domyślnie

    Cytat Napisał finlandia Zobacz post
    Tak sie składa, że koleżankę GraMar znam z tego forum trochę dłużej niż z tego wątku i wiem że źle oceniasz jej post.
    To wiem, że źle oceniłem jej post, przecież sam na ten temat napisałem. I uzasadniłem, dlaczego źle oceniłem.
    A możesz wytknąć mi, gdzie popełniłem błąd w ocenie?

  18. #18
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZEFORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    finlandia

    Zarejestrowany
    Feb 2005
    Skąd
    Siedlce
    Kod pocztowy
    08-110
    Posty
    13.110

    Domyślnie

    W tym, ze wyciągnełeś z niego zle wnioski. To mialem na mysli - widocznie nie dośc prezcyzyjnie się wyraziłem. Póki co nasza dyskusja nic nie wnosi do sprawy.

  19. #19
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    lajonus

    Zarejestrowany
    Feb 2014
    Skąd
    Gorzów Wielkopolski
    Kod pocztowy
    66-400
    Posty
    13

    Domyślnie

    Poniżej zdjęcia (linkowane dla lepszej jakości)
    Nie miałem czasu stawać na drabinę, żeby zrobić inne detale, ale zrobię
    https://drive.google.com/file/d/0B1d...it?usp=sharing
    https://drive.google.com/file/d/0B1d...it?usp=sharing
    https://drive.google.com/file/d/0B1d...it?usp=sharing
    https://drive.google.com/file/d/0B1d...it?usp=sharing
    https://drive.google.com/file/d/0B1d...it?usp=sharing

    Decyzję sam podejmę co dalej, ale wskazówki wszystkie przeczytam do walki na słowa zapraszam do innych wątków lub na priva.
    Tutaj interesują mnie opinie.

  20. #20
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar gentoonx
    Zarejestrowany
    Mar 2010
    Skąd
    Warszawa ale uciekam na wieś
    Posty
    4.061

    Domyślnie

    I już lepiej widać

    może nie jest to najbrzydszy dach w okolicy, ale wykończenie szczytów nie jest wykonane nawet amatorsko, w/g mnie masz o co walczyć

    polecam metodę
    Cytat Napisał Misterhajt Zobacz post
    ...
    Co wykonał źle, wg Ciebie? - tutaj już masz pole do popisu. Jeżeli robota jest faktycznie spartolona, to się nie zastanawiaj, tylko podejmij odpowiednie kroki, udaj się do prawnika i za 100zł otrzymasz odpowiednie pismo, ładnie napisane, które potem wyślesz poleconym fachowcowi.
    Wcześniej uprzedź go, że jeżeli nie poczuwa się do odpowiedzialności za spartoloną robotę, to takie pismo dostanie z pieczątką kancelarii.
    To pomaga w 99%.
    zaznaczam że nie jestem dekarzem, ale jako klient nie przepuściłbym takiego wykończenia

Strona 1 z 2

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony