dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 1 z 2
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 37
  1. #1
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    S_Mike

    Zarejestrowany
    Jul 2018
    Skąd
    Kraków
    Kod pocztowy
    31-636
    Posty
    10

    Domyślnie Problem ze skroplinami w podbitce dachowej

    Witam, potrzebuję porady jakiegoś specjalisty od dachów. Mam dom jak na zdjęciu.
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	Podbitka.jpg
Wyświetleń:	1661
Rozmiar:	21,4 KB
ID:	450992

    Przekrój dachu: dachówka ceramiczna, łaty/kontrłaty, membrana dachowa, pianka pur. W zaznaczonym na zdjęciu miejscu, dziś zauważyłem, że z podbitki kapie i spływa mi po ścianie zewnętrznej. To jest poza obrysem właściwym domu. Po odkręceniu podbitki (wykonanej z blachy perforowanej) widać, że membrana jest mocno skroplona od spodu.

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	a.jpg
Wyświetleń:	5594
Rozmiar:	97,1 KB
ID:	450993

    Nie mam żadnej wentylacji w podbitce, z uwagi na membranę oraz to, że i tak mam piankę więc niema tu mowy o wentylacji od dołu do kalenicy. Jeśli to ma znaczenie to podbitka równolegle do krokwi. w tym miejscu domu jest trochę lipa bo akurat dom jest osłonięty z jednej strony garażem , podbitka równoległa więc ruch powietrza pewnie też mniejszy w samym szczycie przy ścianie kolankowej. Jeszcze jak nie było podbitki w mocno mglistych dniach przed zimą widziałem, że krokwie są tam w rogu spocone. Ale sądziłem, że podbitka je osłoni i problem zniknie.

    Pytanie co z tym fantem robić?? Czy wentylacja tutaj coś pomoże jak będzie wejście, ale gdzie wyjście ?

  2. #2
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar CityMatic
    Zarejestrowany
    Apr 2006
    Skąd
    Polska B
    Posty
    10.174

    Domyślnie

    Cytat Napisał S_Mike Zobacz post
    To jest poza obrysem właściwym domu. Po odkręceniu podbitki (wykonanej z blachy perforowanej) widać, że membrana jest mocno skroplona od spodu.
    Nie mam żadnej wentylacji w podbitce, z uwagi na membranę oraz to, że i tak mam piankę więc niema tu mowy o wentylacji od dołu do kalenicy.
    Coś tu jest źle zrobione, bo moje zdanie na forum odnośnie pianki jako ocieplenia poddasza czy to użytkowego czy nie użytkowego - uległo zmianie(jestem na "tak") ale coś mi tu nie pasuje ze sposobem zamknięcia wentylacji Twojego dachu. Taka sytuacja grozi zniszczeniem więźby, a przynajmniej jej zawilgoceniem i problemami jakie opisałeś.
    Zapewne znajdzie się "ktoś " kto fachowo doradzi jak to naprawić - jeśli nie to napisze się kilka "teorii spiskowych" i będzie odzew.
    Spokojna przystań M36a w wersji L
    ----------------------------------------------------------------
    Głupca nic tak nie drażni, jak cudza mądrość.
    Lenia nic tak nie drażni, jak cudza pracowitość.

    ----------------------------------------------------------------
    Rekuperator +GWC+Filtr PM, Centralny odkurzacz, PC klimatyzacja: Gree 6,6kW, Kominek PW Bufor 300+300
    FV 10KWp (2,68 +3,66 kWp S i 3,66 kWp E+W ),Instalacja Solarna Galmet 4,2m2,Junkers 2F
    IQ oparte na systemie Satel Integra, Abax 2 .

  3. #3
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar Andrzej Wilhelmi
    Zarejestrowany
    Jan 2006
    Skąd
    Łódź
    Kod pocztowy
    94-313
    Dzielnica
    Polesie
    Posty
    14.200

    Domyślnie

    Jest to kolejny przykład na to, że folia nie nadaje się na krycie wstępne. Do tego z całą pewnością został popełniony jakiś błąd w wykonaniu stelaża pod krycie docelowe i prawdopodobnie brak poprawnie wykonanej wentylacji dachu czyli przestrzeni pomiędzy kryciem wstępnym (folią) a pokryciem. Profesjonalna ocena możliwa wyłącznie po oględzinach dachu. Pozdrawiam.
    miłego dnia
    mój nowy adres e-mail: [email protected]

  4. #4
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.259
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Było o tym. Nie można piany natryskiwać na membranę. Na deski zresztą też bym nie zaryzykował.
    https://forum.muratordom.pl/showthre...=1#post7957499

  5. #5
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.259
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał Andrzej Wilhelmi Zobacz post
    Jest to kolejny przykład na to, że folia nie nadaje się na krycie wstępne.
    Jakby była papa, to byłoby jeszcze gorzej, bo przez membranę część pary wydostała się, a papa zatrzymałaby 100%. Tu akurat wina piany, braku wentylacji pod membraną i braku czy nieszczelnej paroizolacji pod nią.
    Być może jeszcze piana wypchnęła membranę i są miejsca, gdzie woda stoi na membranie (ale możliwe, że 100% winy to woda skroplona od spodu).

  6. #6
    ELITA FORUM (min. 1000)
    Jan P.

    Zarejestrowany
    Feb 2010
    Skąd
    Brwinów Milanówek 506391113
    Posty
    2.475

    Domyślnie

    Piana powinna być zamknięto-komórkowa.
    Po mnie nie ma poprawek

  7. #7
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.259
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał Jan P. Zobacz post
    Piana powinna być zamknięto-komórkowa.
    Serio?
    https://forum.muratordom.pl/showthre...3%B3rkowa-BASF

  8. #8
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar Andrzej Wilhelmi
    Zarejestrowany
    Jan 2006
    Skąd
    Łódź
    Kod pocztowy
    94-313
    Dzielnica
    Polesie
    Posty
    14.200

    Domyślnie

    Każdy kto chce sobie natryskiwać niech natryskuje. Jego dom, jego kasa i jego problem. Ja się ciesze bo remonty tych dachów są nieuniknione. Pozdrawiam.
    miłego dnia
    mój nowy adres e-mail: [email protected]

  9. #9
    ELITA FORUM (min. 1000)
    maaszak

    Zarejestrowany
    Dec 2016
    Skąd
    Poznań
    Kod pocztowy
    61-315
    Posty
    1.387

    Domyślnie

    Na moje oko laika wygląda to tak, jakby ciepłe powietrze z poddasza przeciskało się na zewnątrz przez pianę. W strefie okapu trafiając na zimną membranę para wykraplała się na niej tuż przy ścianie.

    Może szczelina wentylacyjna między membraną a dachówką jest za mała, mimo, że dachówki nie są zbyt szczelne, ale brakuje kominków wentylacyjnych bliżej kalenicy, więc i membrana nie ma jak spełniać swojej funkcji? A może sama membrana jest nieodpowiednia? Na rynku są produkty o bardzo różnych parametrach przecież. W teorii projektant powinien był obliczyć wymagany stopień paroprzepuszczalnośći membrany dla tego konkretnego projektu dachu i lokalizacji budynku.
    Jaka jest wilgotność na poddaszu? Może konieczne byłoby dorobienie kratek wentylacyjnych w ścianach szczytowych, by polepszyć wentylację poddasza, bez konieczności przerabiania dachu?
    Węgle do elektrowni, NIE do domu.

  10. #10
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar Andrzej Wilhelmi
    Zarejestrowany
    Jan 2006
    Skąd
    Łódź
    Kod pocztowy
    94-313
    Dzielnica
    Polesie
    Posty
    14.200

    Domyślnie

    Cytat Napisał maaszak Zobacz post
    ...Może konieczne byłoby dorobienie kratek wentylacyjnych w ścianach szczytowych, by polepszyć wentylację poddasza, bez konieczności przerabiania dachu?
    Jaki jest sens wpuszczania zimnego powietrza na poddasze izolowane pianą??? Pozdrawiam.
    miłego dnia
    mój nowy adres e-mail: [email protected]

  11. #11
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.259
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał maaszak Zobacz post
    W strefie okapu trafiając na zimną membranę para wykraplała się na niej tuż przy ścianie.
    Membrana (papa też) jest zimna, gdy jest zimno. Jak to poniżej temperatury puntu rosy, to się skrapla. I do membrany nie dociera para, więc nie ma czego przepuszczać nawet, jeżeli byłaby w stanie przepuścić parę. Pod membraną (pod deskowaniem zresztą też) powinna być szczelina wentylacyjna. I dlatego piana to złoto dla naiwnych.

    http://fachowydekarz.pl/kondensacja-...niezrozumiale/

  12. #12

    Domyślnie

    Cytat Napisał Andrzej Wilhelmi Zobacz post
    Każdy kto chce sobie natryskiwać niech natryskuje. Jego dom, jego kasa i jego problem. Ja się ciesze bo remonty tych dachów są nieuniknione. Pozdrawiam.
    Piana to dziadostwo w porównaniu z wełną i ma Pan całkowitą rację.

    Podobnie jak dziadostwem jest robienie dachu, bez pełnego deskowania.

    To wiadomo, że będą problemy i to na 100%. Ludzie wydają kasę na bzdury typu meble, a na tym co najważniejsze żydzą.

  13. #13
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    S_Mike

    Zarejestrowany
    Jul 2018
    Skąd
    Kraków
    Kod pocztowy
    31-636
    Posty
    10

    Domyślnie

    Panowie, co wy macie z tą pianą? Problem nie występuje na poddaszu, tylko poza "domem właściwym" - w podbitce przy wejściu do domu, tam przeciez niema piany z żadnej strony membrany.

    Membrana jest zimna, no ok. Ale chyba powietrze w podbitce jest również zimne? A może tu jest problem, że nie jest dostatecznie zimne, jest wilgotniejsze niż nad membraną, a tym samym tworzy się punkt rosy? Tu jest wejście do domu. Ostatnio jak wszystkie ściany domu były oszronione, to przy wyjściu tak nie było, a więc warunki są tu trochę inne. Ale jeśli takie rozumowanie byłoby poprawne, to co ja mogę w ogóle z tym zrobić?

  14. #14
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar CityMatic
    Zarejestrowany
    Apr 2006
    Skąd
    Polska B
    Posty
    10.174

    Domyślnie

    Cytat Napisał S_Mike Zobacz post
    ...., to co ja mogę w ogóle z tym zrobić?
    Zamontuj kratkę wentylacyjną od spodu, w dwóch miejscach, jak najbardziej estetyczną, i nie niszczącą wyglądu tej podbitki, aby powietrze mogło wejść i wyjść. Wydaje się, że jakakolwiek wentylacja tej części "pod zadaszenia" powinna pomóc.
    W innym przypadku chyba będziesz musiał zburzyć dom i wybudować nowy to taki żart, - skrajna rada
    Spokojna przystań M36a w wersji L
    ----------------------------------------------------------------
    Głupca nic tak nie drażni, jak cudza mądrość.
    Lenia nic tak nie drażni, jak cudza pracowitość.

    ----------------------------------------------------------------
    Rekuperator +GWC+Filtr PM, Centralny odkurzacz, PC klimatyzacja: Gree 6,6kW, Kominek PW Bufor 300+300
    FV 10KWp (2,68 +3,66 kWp S i 3,66 kWp E+W ),Instalacja Solarna Galmet 4,2m2,Junkers 2F
    IQ oparte na systemie Satel Integra, Abax 2 .

  15. #15
    ELITA FORUM (min. 1000)
    maaszak

    Zarejestrowany
    Dec 2016
    Skąd
    Poznań
    Kod pocztowy
    61-315
    Posty
    1.387

    Domyślnie

    Cytat Napisał Andrzej Wilhelmi Zobacz post
    Jaki jest sens wpuszczania zimnego powietrza na poddasze izolowane pianą??? Pozdrawiam.
    No niestety wentylacja grawitacyjna już tak działa, że wpuszcza się zimne powietrze do izolowanej chałupy. Ważne by wiedzieć gdzie i ile tego powietrza dopuszczać, dlatego są projektanci, którzy to obliczają.

    Cytat Napisał S_Mike Zobacz post
    Panowie, co wy macie z tą pianą? Problem nie występuje na poddaszu, tylko poza "domem właściwym" - w podbitce przy wejściu do domu, tam przeciez niema piany z żadnej strony membrany.
    Ale skądś się jednak ta wilgoć bierze tuż przy ścianie. Z reguły to powietrze wewnątrz domu jest cieplejsze i przesycone wilgocią. Stąd było moje pytanie o wilgotność na poddaszu (i przydałoby się więcej szczegółów projektowych, czy poddasze użytkowe, czy dach wykonany zgodnie z projektem, itp.). Piana ma to do siebie, że nieumiejętnie nakładana może wytworzyć kanaliki, którymi powietrze może migrować niekontrolowanie mimo, że na pierwszy rzut oka piana wypełniła szczelnie wszystkie zakamarki.
    Na pewno jak CityMatic pisze zostawiłbym jakieś otwory w podbitce i obserwował sytuację.
    Węgle do elektrowni, NIE do domu.

  16. #16
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.259
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał S_Mike Zobacz post
    Panowie, co wy macie z tą pianą? Problem nie występuje na poddaszu, tylko poza "domem właściwym" - w podbitce przy wejściu do domu, tam przeciez niema piany z żadnej strony membrany.
    Ja widzę pianę w źródle widzialnego problemu. Ale idę o zakład, że to po prostu "wycieka" poza obrys - ale cała membrana wygląda podobnie.

    Cytat Napisał S_Mike Zobacz post
    Membrana jest zimna, no ok. Ale chyba powietrze w podbitce jest również zimne?
    Dokładnie. W podbitce jest zimne. Stąd wniosek, że to para wodna wydostająca się z wnętrza domu musi się skraplać. Czyli ta, przedostająca się przez pianę. Nie musi wędrować całe powietrze - wystarczy, że para wodna wędruje i nie ma innej opcji jak skroplić się.
    W sumie, można mało inwazyjnie wejść na dach, podnieść kilka dachówek, znaleźć miejsce zakładu membrany i wsunąć miernik wilgotności i sprawdzić, jak mokra jest piana pod membraną.

    Edyta.
    Chociaż może być też inne źródło wilgoci. Jak masz styropian klejony na placki, to między styropianem a ścianą wędruje powietrze odbierające wilgoć i ciepło od ściany. Akurat w tym miejscu by się wydostawało (a jakże, przez pianę którą widać na fotce) i para skraplałaby się na membranie. Oczywiście nie wyklucza to skraplania gdzie indziej, bo w praktyce nie da się zrobić szczelnej paroizolacji poddasza i do piany dostanie się wilgoć - pytanie tylko ile.
    Ostatnio edytowane przez Kaizen ; 11-12-2020 o 22:27

  17. #17
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar giman
    Zarejestrowany
    Oct 2014
    Skąd
    Wrocław nieopodal
    Posty
    2.138

    Domyślnie

    Cytat Napisał donvitobandito Zobacz post
    Podobnie jak dziadostwem jest robienie dachu, bez pełnego deskowania.

    To wiadomo, że będą problemy i to na 100%.
    Jakie problemy?
    Dom do zamieszkania to konsumpcja nie inwestycja. Nie piszcie już tyle o stopach zwrotu i opłacalności, bo to jakaś abstrakcja.

  18. #18
    Lider FORUM (min. 2800)
    Pytajnick

    Zarejestrowany
    Jan 2018
    Skąd
    Lubuskie Lasy
    Posty
    2.926

    Domyślnie

    Cytat Napisał S_Mike Zobacz post
    Witam, potrzebuję porady jakiegoś specjalisty od dachów. Mam dom jak na zdjęciu.
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	Podbitka.jpg
Wyświetleń:	1661
Rozmiar:	21,4 KB
ID:	450992

    Przekrój dachu: dachówka ceramiczna, łaty/kontrłaty, membrana dachowa, pianka pur. W zaznaczonym na zdjęciu miejscu, dziś zauważyłem, że z podbitki kapie i spływa mi po ścianie zewnętrznej. To jest poza obrysem właściwym domu. Po odkręceniu podbitki (wykonanej z blachy perforowanej) widać, że membrana jest mocno skroplona od spodu.

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	a.jpg
Wyświetleń:	5594
Rozmiar:	97,1 KB
ID:	450993

    Nie mam żadnej wentylacji w podbitce
    Każda podbitka powinna być wentylowana . Koniec i kropka.
    Chatka Z7L GL 82+24 m2 100% podłogówka, ogrzewane PCPW Atlantic 6kW. Kubatura ogrzewana 288 m3. Zero kominów, WM z reku Izzifast. Termoizolacja - podłoga -15cm styro 036, ściany- 20cm 031, strop 30cm PUR Synthesia, nad garażem 20cm. PV 6,4kWp na glebie. Całkowite zużycie prądu w 2021r na CO+CWU+media - 4720kWh (w tym PC - 2387) Na CO, CWU i CHŁODZENIE :
    Rok 2022 - 2290k Wh
    Rok 2023- 2204 kWh

  19. #19
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar Andrzej Wilhelmi
    Zarejestrowany
    Jan 2006
    Skąd
    Łódź
    Kod pocztowy
    94-313
    Dzielnica
    Polesie
    Posty
    14.200

    Domyślnie

    Cytat Napisał Pytajnick Zobacz post
    Każda podbitka powinna być wentylowana . Koniec i kropka.
    No nie! Przy zastosowaniu na krycie wstępne folii wysokoparoprzepuszczalnej podbitka nie musi być wentylowana. Koniec i kropka! Pozdrawiam.
    miłego dnia
    mój nowy adres e-mail: [email protected]

  20. #20
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar Andrzej Wilhelmi
    Zarejestrowany
    Jan 2006
    Skąd
    Łódź
    Kod pocztowy
    94-313
    Dzielnica
    Polesie
    Posty
    14.200

    Domyślnie

    Cytat Napisał S_Mike Zobacz post
    ...Membrana jest zimna, no ok. Ale chyba powietrze w podbitce jest również zimne? A może tu jest problem, że nie jest dostatecznie zimne, jest wilgotniejsze niż nad membraną, a tym samym tworzy się punkt rosy?
    Skoro folia wysokoparoprzepuszczalna umożliwia przepływ pary wodnej to powstałe u Ciebie zjawisko nie powinno mieć miejsca. Rodzą się zatem następujące pytania:
    - skąd w tym miejscu tyle pary wodnej?
    - czemu ta para nie ma ujścia?
    Bez oględzin na miejscu nie potrafię odpowiedzieć na pierwsze pytanie. Natomiast odpowiedź na drugie pytanie jest taka: skoro nie ma przepływu pary wodnej to nad folią jest powietrze w pełni zasycone parą wodną. Taki stan powstaje wówczas gdy nie ma tam przepływu powietrza. Skoro nie ma odpowiedniego przepływu powietrza czyli poprawnej wentylacji to dach jest źle wykonany. Najprawdopodobniej natryskiwana piana wypchnęła folię powodując tym zablokowanie przepływu powietrza. Nie chcę być złym prorokiem ale gdyby moja diagnoza się sprawdziła grozi Ci w niedługim czasie kapitalny remont dachu. Pozdrawiam.
    miłego dnia
    mój nowy adres e-mail: [email protected]

Strona 1 z 2

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony