dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 9 z 13
Pokaż wyniki od 161 do 180 z 252
  1. #161
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.312
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał tankredus Zobacz post
    Jak wyjaśnisz zatem brak skoku na wykresie co 24h ?
    Czemu miałby być skok, jak masz minimum każdej doby np. 800ppm, co ABC ustawia jako 400ppm?


    Cytat Napisał tankredus Zobacz post
    I to, że pomiary na zewnątrz były lekko zawyżone ?
    Które to na zewnątrz?

    Cytat Napisał tankredus Zobacz post
    Zastanawiam się, co takiego Ci wyszło z pomiarów WM, że zakładasz, że czujnik źle mierzy...
    To przypomnę.

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    No i skucha. Ten czujniczek jest nic nie warty. Na starcie zawsze pokazuje 410ppm (ni mniej, ni więcej) a potem...:



    Niby OK? Dane realistyczne? Tylko na tym wykresie przez większość czasu czujnik był na dworze, czyli wskazanie powinno być wtedy około 400. Do 400ppm zbliżał się tylko pierwszym odczytem po resecie.

  2. #162

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    Czemu miałby być skok, jak masz minimum każdej doby np. 800ppm, co ABC ustawia jako 400ppm?
    Czyli musiałyby być pik o 400 ppm w dół... nie było.
    A po wystawieniu na zewnątrz pokazał by 400ppm (0 i skalibrował się na 400). A pokazał ok. 470 ppm.
    Najwyraźniej mam abc wyłączone.
    Jak napisałem, przetestuję z miernikiem. A Ty podłącz w domu i pokaż wyniki.

  3. #163
    STAŁY BYWALEC (min. 300)
    Misterhajt

    Zarejestrowany
    Dec 2013
    Skąd
    Radom
    Kod pocztowy
    26-600
    Posty
    435

    Domyślnie

    Następne dwie strony wykresów, kłopotów i pierdzielenia o niczym...
    No ale jak ktoś zainwestował pieniądze w WM, za które to pieniądze mógłby sobie założyć klimatyzację, która latem chłodzi, a zimą grzeje, to musi podpierać się jakimiś śmiesznymi wykresami, żeby udowodnić - przede wszystkim sobie - że te parę tysięcy nie poszło na marne.. Bo przecież wszyscy w domu od dziada/pradziada alergię mają i to był uzasadniony wydatek, heheh
    A że klimatyzacja ma filtry i pełni również rolę oczyszczającą powietrze, ma tryb wentylacji, ma tryb osuszania i co tam się komu jeszcze zamarzy...
    ech... dzieci...

  4. #164
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.312
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał tankredus Zobacz post
    Czyli musiałyby być pik o 400 ppm w dół... nie było.
    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    Czemu miałby być skok, jak masz minimum każdej doby np. 800ppm, co ABC ustawia jako 400ppm?
    A wg wszelkich dostępnych informacji ten sensor nie potrafi pokazać mniej, niż 400. Więc niby do jakiej wartości miałby "pik w dół" (niezły oksymoron)?

    Cytat Napisał tankredus Zobacz post
    Najwyraźniej mam abc wyłączone.
    Nie sprawdziłeś?

    Cytat Napisał tankredus Zobacz post
    odczyt
    sudo printf '\xff\x01\x86\x00\x00\x00\x00\x00\x79'>/dev/serial0
    while hd </dev/serial0; do : ;done
    [...]
    mam nadzieję, że będzie działać ...
    Na ESP Easy "Unknown command!"
    Ostatnio edytowane przez Kaizen ; 15-06-2019 o 19:33

  5. #165

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    A wg wszelkich dostępnych informacji ten sensor nie potrafi pokazać mniej, niż 400. Więc niby do jakiej wartości ...
    1. Czepiasz słowa.... a nie jesteś w stanie wyobrazić czegoś co Twoim zdaniem powoduje błędne odczyty. Weź kartkę i narysuj sobie wykres (jaki chcesz) i tą Twoją błędnie działającą kalibrację. Musi być wtedy gwałtowny spadek wartości w momencie kalibracji... w Twoim przykładzie to o 400 ppm w dół 24h x n po włączeniu. Poważnie mam to tłumaczyć? Czy po prostu się nie zastanowiłeś a teraz brniesz dalej ?
    2. "Nie sprawdziłeś? "
    Nie bezpośrednio. Nie da się ? Pośrednio - na wykresach.
    3. "Na ESP Easy "Unknown command"
    Musisz wysłać 8 bajtów do portu czujnika. Nie mam ESP easy. Poszukaj w necie jak to zrobić. Komenda działa na liunksie. Ja mam podpięty czujnik bezpośrednio pod Pi.
    4. Nie wiem czy to ma jeszcze coś wspólnego z zaletami WM... jak coś na priv...

  6. #166
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.312
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał tankredus Zobacz post
    1. Czepiasz słowa.... a nie jesteś w stanie wyobrazić czegoś co Twoim zdaniem powoduje błędne odczyty. Weź kartkę i narysuj sobie wykres (jaki chcesz) i tą Twoją błędnie działającą kalibrację. Musi być wtedy gwałtowny spadek wartości w momencie kalibracji... w Twoim przykładzie to o 400 ppm w dół 24h x n po włączeniu. Poważnie mam to tłumaczyć?
    Dlaczego miałoby się w czasie kalibracji coś zmienić, jak kalibruje 800ppm jako 400ppm i tak samo wyglądała poprzednia kalibracja? Nic się nie zmienia. A jak zmienia się kalibracja z 820 na 780ppm jako 400ppm to żadna różnica na wykresie.

    Cytat Napisał tankredus Zobacz post
    Poszukaj w necie jak to zrobić. Komenda działa na liunksie. Ja mam podpięty czujnik bezpośrednio pod Pi.
    I niby razem z Pi wynosiłeś na dwór i miałeś odczyt 470ppm? Masz to na wykresie?

    Jak to zrobić w ESP to ja wiem - jakbyś przeczytał wątek o wyłączaniu ABC to też byś wiedział. Z normalnego webowego międzymordzia ESP się wyłącza.

    Niestety z ręcznym skalibrowaniem mam drobny problem, bo skleiłem obudowę stacji pogodowej. Więc poczekam, aż się skalibruje w domu i sprawdzę, co pokaże (czyli zrobię tak, jak Ty).
    Docelowo pewnie zostawię go gdzieś na zewnątrz do skalibrowania i wyłączę ABC.

    Czy to o zaletach WM? Sam chcesz sprowadzić wszystkie zalety WM do CO2. Uczepiłeś się w tym zakresie wskazań swojego miernika, bo nie potrafisz zmierzyć wydajności w m3/h. Oczywiście WM ma wiele innych zalet, o czym niejedna osoba pisała w tym wątku. W temacie wydajności wentylacji wolałbym porównać m3/h. Ale jak już upierasz się opiewania ppm to prawidłowość wskazań miernika jest kluczowa.
    Ostatnio edytowane przez Kaizen ; 15-06-2019 o 21:34

  7. #167

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    Dlaczego miałoby się w czasie kalibracji coś zmienić, jak kalibruje 800ppm jako 400ppm i tak samo wyglądała poprzednia kalibracja? Nic się nie zmienia. A jak zmienia się kalibracja z 820 na 780ppm jako 400ppm to żadna różnica na wykresie. I niby razem z Pi wynosiłeś na dwór i miałeś odczyt 470ppm? Masz to na wykresie?
    1. Przesuwasz bramkę po kopnięciu piłki. Ok. Każdy (poza najnowszym - przez restarty) opublikowany przeze mnie wykres obala Twoją tezę, bo wszystkie wartości były powyżej 400ppm.Jeśli miałbyś rację, to na każdym 24h wykresie krzywa musiałaby dotykać 400 ppm (punkt zero). Każdy może się pomylić. Nie brnij dalej. No i rozklej...
    2. Załączam wykresy. Dipy to restarty. Przed 10:00 wartości ok. 500ppm na zewnątrz z minimum na ok. 470. Spadek, po którym zostało w okolicach 400 ppm to moment kalibracji (blisko 10:00). Potem test w środku (przedtem wietrzenie - żeby sprawdzić, czy spadnie do 400 w pomieszczeniu) i znowu na zewnątrz... Brak ciągłości - tam gdzie port zablokowany przez terminal. Ok. 11:40 ostatni restart.
    3. Wentylacja ma usuwać zanieczyszczenia - CO2 i parę wodną. Może filtrować. "Komfort" jest niewymierny. Pomiary bardziej. A więc i wnioski.
    4. Kupiłem czujnik między innymi, żeby sprawdzić czy wentylacja jest wystarczająca i czy przypadkiem nie zainstalować WM.
    5. Przepływy trudno zmierzyć przy WG. Informacja dałaby wyobrażenie o zużyciu ciepła na wentylację. Wystarczy mi tutaj model teoretyczny. U mnie koszt odzyskania kWh przez rekuperację jest większy niż koszt tego ciepła. Bez sensu ekonomicznie, nawet przy darmowej instalacji. Czepiasz się.
    6. WM ma wady i zalety. WG też.
    Załączone zdjęcia Załączone zdjęcia Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	all.jpg
Wyświetleń:	10
Rozmiar:	9,4 KB
ID:	431496   Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	810.jpg
Wyświetleń:	11
Rozmiar:	12,5 KB
ID:	431497  

  8. #168
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.312
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał tankredus Zobacz post
    Załączam wykresy. Dipy to restarty. Przed 10:00 wartości ok. 500ppm na zewnątrz z minimum na ok. 470.
    Czyli słaby ten czujnik. Albo okłamują nas z emisją CO2 i jest gorzej, niż oficjalne źródła.

    I nosisz RPi?

    Cytat Napisał tankredus Zobacz post
    Spadek, po którym zostało w okolicach 400 ppm to moment kalibracji (blisko 10:00).
    A czemu ocenzurowałeś skalę?

    Cytat Napisał tankredus Zobacz post
    3. Wentylacja ma usuwać zanieczyszczenia - CO2 i parę wodną.
    A tak, starasz się sprowadzić wszystko do tego. Dla mnie nie:
    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    Jednak cztery zalety WM pozostaną dla mnie argumentem i tak przesądzającym o wyższości WM - smeranie ciepłym powietrzem (ja jakoś siedzę i śpię zazwyczaj blisko okna - w każdym mieszkaniu mi to dokuczało), odzysk wilgoci (oczywiście nie każdy rekuperator to potrafi i trzeba wybrać odpowiedni), filtrowanie powietrza i taka jego ilość, jaką chcę (i w upały, gdy WG w żadnym mieszkaniu, w którym mieszkałem nie chciała działać, i w mrozy, gdzie działała zbyt wydajnie - a przy WM ustawiam ile i kiedy chcę i można to zautomatyzować w zależności od temperatur, wilgotności, co2 czy co kto lubi)..
    Potem dorzuciłem jeszcze osuszanie latem (powietrze nawiewane mam o niższej wilgotności bezwzględnej, niż na zewnątrz)

    Cytat Napisał tankredus Zobacz post
    Może filtrować.
    Teoretycznie wentylacją mechaniczną jest wentylator w łazience. W praktyce jednak w domach jednorodzinnych jak ktoś mówi "WM" to ma na myśli rekuperację. A to jest tożsame z filtracją - całego powietrza nawiewanego do każdego pomieszczenia. Nie znam rekuperatora bez filtrów. Znasz jakiś? I tu też jest zaleta nie do osiągnięcia przy WM - filtrowane jest całe powietrze wprowadzane do domu. Osobne urządzenie tego nie zastąpi, bo w tym przypadku brudne powietrze mamy już w domu i jest filtrowane równolegle przez płuca mieszkańców, i przez urządzenie.


    Cytat Napisał tankredus Zobacz post
    5. Przepływy trudno zmierzyć przy WG. Informacja dałaby wyobrażenie o zużyciu ciepła na wentylację. Wystarczy mi tutaj model teoretyczny.
    To dopisz mi model teoretyczny do tego:

    Bo mi się to nie klei. Sypialnia, gdzieś od 22:00 jedna osoba, od 2:00 dwie osoby. Przepływ jakieś 30m3/h.



    Już nawet abstrahując od właściwości skali. Spadek (nieodmiennie bawi mnie nazywanie spadku pikiem) to pewnie kalibracja. Ale nie pasuje mi to spadanie i wzrastanie ppm właściwie bez powodu. A od 10:00 nikogo nie ma w sypialni - a ppm rosną.


    Cytat Napisał tankredus Zobacz post
    U mnie koszt odzyskania kWh przez rekuperację jest większy niż koszt tego ciepła. Bez sensu ekonomicznie, nawet przy darmowej instalacji.
    Jak to liczysz? Uwzględniasz też koszty filtrowania i nawilżania?

    Cytat Napisał tankredus Zobacz post
    6. WM ma wady i zalety. WG też.
    Wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła i wilgoci ma pozornie tylko jedną wadę - koszty.

    Ale wystarczy policzyć i porównać podobną funkcjonalność (nie, nie zgadzam się, że funkcjonalność rekuperacji pokrywa się z WG):

    WM:
    1. Inwestycja.
    - materiały kosztowały mnie 7766zł brutto z 23% VAT (czyli 6314 zł netto).
    - robocizna - u mnie własnoręczna. Ale policzmy nawet 5K brutto (czyli 4630 netto)
    razem, po uwzględnieniu różnicy w VAT 11819,52 zł bez kiwania palcem, albo 7766zł i ze dwie dniówki pracy własnej.
    2. Koszty użytkowania:
    - Koszt prądu do reku przy G12 to ok 200zł/r
    - Filtry u mnie stosunkowo drogie - M5 to 400zł/rok wymieniane zgodnie z instrukcja. Dokładam wstępne G4 dosyć często wymieniane - z 10zl/rok za to pewnie 2x rzadziej mogę wymieniać M5. W większości rekuperatorów jest tani G4. Ale przyjmijmy te 400zl/rok dając fory WG.
    3. Oszczędności

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    Czyli konkretnie dla mojego domu przy WG uciekłoby mi 6100,75kWh a przy WM 1934,3kWh. Czyli WM odzyskałaby 4166,45kWh co stanowi 68% wszystkich strat przez przegrody i wentylacje.
    Nawet licząc przy PC te 4000 kWh po 10gr, wychodzi 400zł oszczędności (u mnie przy grzaniu kablami 100% w taniej strefie G12 to 1287zł). Do tego dzięki manipulacji wentylacją (zwiększanie w chłodne noce i włączanie bypassu) i odzyskiem chłodu można oszczędzić na klimatyzacji.

    Razem, licząc na niekorzyść WM:
    - inwestycja 11819,52
    - koszty używania 600 zl
    - oszczędności na ogrzewaniu (pomińmy na chłodzeniu) 400zł@10gr/kWh, 1287zł@32,18gr/kWh

    WG + to, co potrzebne do uzyskania podobnej użyteczności.
    1. Inwestycja
    - kominy wentylacyjne z wykończeniem, obróbka blacharska dachu, nawiewniki 2000zł
    - 5 oczyszczaczy powietrza Xiaomi Air Purifier 2S 5x538zł=2690zł
    - 5 nawilżaczy ELDOM NU5 5*163zł=815zł
    - razem 5505zł razem z osmozą 5605zl
    2. Używanie:
    - Filtry do Xiaomi (licząc wymianę co maksymalny okres czyli co pół roku) 5x2*99zł=990zł/rok
    - prąd do Xiaomi licząc nawet tylko 15W*5szt*365dni*24h=219kWh przy średniej cenie w G12 0,51zł/kWh wychodzi 111,69zł
    - Woda demineralizowana do nawilżaczy (inaczej robi się nalot na wszystkim w domu) - 500zł/rok. Można oszczędzić i kupić osmozę - wyjdzie przy akwarystycznej (czyli tylko filtry wstępne) z 50zł/rok.
    - prąd do nawilżaczy licząc, że każdy będzie pracował 10h przez 100 dni w sezonie grzewczym i ciągnie 30W - 10h*100dni*30W*5szt=150kWh przy średniej cenie w G12 0,51zł/kWh wychodzi 76,5zł/rok
    Razem 1278,19zł

    Czyli wychodzi, że WM z odzyskiem wilgoci i ciepła w takim domu jak mój jest:
    - droższa w inwestycji o 6214,52zł
    - tańsza w eksploatacji o 678,19
    - przynosi corocznie 4 000 kWh oszczędności na ogrzewaniu - tu niech każdy sobie policzy wg własnej stawki za kWh. U mnie to ponad 1200zł, minimum 400zl
    - przynosi oszczędności na chłodzeniu i osuszaniu
    - ma wcześniej opisywane zalety

    Wszystko liczone na korzyść WG. Skoro co roku oszczędzamy minimum 1168,19zł to większy wydatek inwestycyjny zwraca się po 5,32 roku (u mnie, przez montaż własnoręczny i droga kWh już po 1,21 roku).
    Załączone zdjęcia Załączone zdjęcia Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	CO2Kalibracja1a.jpg
Wyświetleń:	888
Rozmiar:	22,0 KB
ID:	431511  

  9. #169

    Domyślnie

    1. Czujnik nie był skalibrowany i tyle.
    2. Tak, chwytam prawą ręką ładowarkę - wokół której jest nawinięty kabel na którym wisi Pi w obudowie z której wystaje kabel na którym wisi Mh-z19. Lewą otwieram drzwi na taras i tam włączam do gniazdka.
    3. Skala kresk co 100ppm. Historyczne wykresy (skala) zaczynają się od godziny 0 i daleko od interesującego momentu.. Masz przecież cały wykres i rozciągnięty wycinek (historycznego). Sorki.... nie chce mi się znowu bawić...
    4. U Ciebie coś nie tak. Zacząłbym od kalibracji i wyłączenia abc. Podłącz może do Pi ? Albo coś z wentylacją....
    5. O filtracji było już sporo. Moje 2 oczyszczacze (na wsi) były po 249 pln z wkładem (promocja), a zapasowe po 79. Mam dobre powietrze w okolicy (więc pewnie poinformują mnie o konieczności wymiany za 2 lata). Włóknina g3 na dolocie powietrza 42pln/5m2. W zimie pewnie i g4 uciągnie.... zobaczymy.
    6. Ale to porównywanie gruszek z jabłkami. W oczyszczaczach jest HEPA (blisko 100% filtracji) i może być spory przepływ (wielokrotna filtracja). G4 i M5... 50%? (pomiary @fotohobby) + otwarcie drzwi, zapalenie w kominku (nie masz dolotu), przybrudzenie filtra na czerpni lub wiatr i zamiast 50% filtracji masz 30% albo 20%. Jeśli chcesz mieć bardzo dobre powietrze, lub jesteś w zanieczyszczonej okolicy to i tak potrzebujesz oczyszczaczy. Skrzynka i filtry do niej też kosztują + dodatkowa moc wentylatora.
    Wg obliczeń* w środku bez włókniny mam 12%-42% pyłu z zewnątrz. Wg pomiarów mniej. Myślę, że nie przekroczę norm w domu bez włączonych oczyszczaczy - las wokół, w pobliskiej miejscowości - też w lesie - gaz i zakaz palenia węglem. Miejmy nadzieję, że u Ciebie za jakiś czas też tak będzie.
    *
    Sd= Sz*V*(1-F)/ (Vf+V).
    {Sd i Sz - stężenia zewnątrz i wewnątrz; V Vf - wentylacja i przepływ przez filtry, F - stopień filtracji}
    7. Znowu założyłeś, że reku jest bezawaryjny i serwis nie kosztuje, a wentylatory się nie zużywają a elektronika nie pada. Komercyjne oferty na instalacje są inne.
    8. Masz reku, który odzyskuje wilgoć (podajesz 70%)- więc by usunąć wilgoć np. do poziomu 40% (sezon grzewczy) musisz wymienić 3x więcej powietrza (3x więcej straty ciepła), niż gdybyś nie odzyskiwał lub przy WG. Będziesz miał za to 3x mniej CO2. Jak pomierzysz poziomy CO2 i zaprezentujesz na forum, to będziemy wiedzieć czy to ma sens... Jeśli bez odzysku wilgoci/ WG CO2 będzie w normie, to nie ma to sensu (w tym aspekcie). Z obliczeń wynika że dla WG/zwykłego rekuperatora, wytyczne WHO mogą być przekroczone 2 mc(styczeń i luty) w roku dla 40% wilgotności. Ale jak masz kwiatki w sypialni, wymianę powietrza z innymi pomieszczeniami np. przy otwieraniu drzwi lub/i nie siedzisz w sypialni 24/dobę, to nie będzie problemu. Jak wilgotność spadnie do 35% to też wytyczne nie będą przekroczone. Przy 30% dolna granica rekomendacji wg EPA (zalecają 30%-50%) jest super. W normalnie użytkowanym domu będzie daleko od 1000ppm. Efekty zdrowotne zaczynają się od 2500ppm. Wg moich pomiarów CO2 jest oki.
    9. W #111 poście podawałem link do arkusza do liczenia.
    10. W #114 podawałeś obliczenia dla 3x mniejszej wentylacji - czyli taka strata przy zwykłym reku dla tej samej wilgotności.
    12. Super, że decyzje podjąłeś, choć ja bym przyjął zupełne inne dane wejściowe Ale to Twoja decyzja. Twój dom. Twoje pieniądze.
    Ostatnio edytowane przez tankredus ; 18-06-2019 o 11:51

  10. #170
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.312
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał tankredus Zobacz post
    1. Czujnik nie był skalibrowany i tyle.
    Skoro sam się kalibruje jak chce, to świadczy o jego słabości jak tak łże, ze za oknem jest 470ppm (u Ciebie) czy 750ppm (u mnie na początku). Jak sam się kalibruje nie prosząc np, o wyniesienie na zewnątrz - to jego słabość.


    Cytat Napisał tankredus Zobacz post
    2. Tak, chwytam prawą ręką ładowarkę - wokół której jest nawinięty kabel na którym wisi Pi w obudowie z której wystaje kabel na którym wisi Mh-z19. Lewą otwieram drzwi na taras i tam włączam do gniazdka.
    Wow. Ja trzymając na RPI automatykę domową nie bardzo sobie taką jazdę wyobrażam. I tylko jeden czujnik masz do RPi podpięty?


    Cytat Napisał tankredus Zobacz post
    4. U Ciebie coś nie tak. Zacząłbym od kalibracji i wyłączenia abc. Podłącz może do Pi ? Albo coś z wentylacją....
    Wróćmy do tego momentu - bo kwestionujesz stwierdzenie, że WG w upały nie działa. Nie potrafisz zmierzyć ani oszacować m3/h przeplywu i ciągle próbujesz udowodnić, ze stężenie CO2 dowodzi, że WG działa dobrze.

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    Cytat Napisał tankredus Zobacz post
    Załączam dzisiejszy wykres poziomu CO2 w mojej sypialni.
    Dorzuć wykres przepływu powietrza. To można będzie coś wywnioskować.


    Wnioskując z danych pomiarowych można dowieść, ze jesteś w błędzie..



    Prawoklik i "otwórz grafikę w nowej karcie" albo podobnie w zależności od przeglądarki.
    Na początku jest "wycieczka" na dwór - i jest prawidłowo 400ppm. Ale o ile to prawda, że nie potrafi pokazać mniej, to nie gwarantuje, że jest prawidłowo skalibrowany. Gwarantuje, że nie jest skalibrowany "za wysoko" tak, jak na początku gdy ba dworze pokazywał co najmniej o 350ppm za dużo.
    Reszta wskazań w sypialni. W te upały mam ustawione 22:00-6:00 60% mocy reku, co daje jakieś 30m3/h w sypialni. W dzień jest ustawione na minimum - 40% co dalej jakieś 20m3/h.

    Jak teraz porównamy to z takim wykresem:


    To jakie można wyciągać wnioski?
    Skoro u mnie przy 20m3/h (MINIMUM) czas potrzebny do zejścia z 800ppm do 450ppm to 4,5h a u Ciebie 24h, czyli ponad 5x dłużej to wychodzi, że masz 20m3/h/5=4m3/h (kilkakrotnie mniej, niż sam podajesz jako niby normę). Jest to potwierdzenie tezy, że wentylacja grawitacyjna w upały (prawie) nie działa (a na pewno dużo gorzej, niż potrzeba).


    Cytat Napisał tankredus Zobacz post
    5. O filtracji było już sporo. Moje 2 oczyszczacze (na wsi) były po 249 pln z wkładem (promocja),
    Masz tylko dwa pomieszczenia? Właśnie zaletą WM jest to, że filtruje cało powietrze dostarczane do domu i to zanim trafi do płuc. Można dowolnie konfigurować filtry. A nie równolegle z płucami. Klasę filtrów przy rekuperacji wybierasz dowolnie. Mi wystarcza M5. Nie ma problemu z dołożeniem dowolnego filtra - łącznie z hepa.

    Cytat Napisał tankredus Zobacz post
    otwarcie drzwi, zapalenie w kominku (nie masz dolotu), przybrudzenie filtra na czerpni lub wiatr i zamiast 50% filtracji masz 30% albo 20%.
    No właśnie pokazujesz, że nie wiesz, jak działa wentylacja mechaniczna. Otwarcie drzwi niczego nie zmienia. Powietrze nie wpada jak przy WG. Bo wentylacja jest zrównoważona - i nie ma "ssania" jak w przypadku kominów WG (gdy pogada powoduje ssanie). Ale masz rację, było o tym dużo.


    Cytat Napisał tankredus Zobacz post
    7. Znowu założyłeś, że reku jest bezawaryjny i serwis nie kosztuje, a wentylatory się nie zużywają a elektronika nie pada.
    Dałem fory 5 nawilżaczom i 5 oczyszczaczom, że ich serwisowanie/naprawy/wymiana nie będą droższe, niż reku. Dałem też fory pomijając nawiewniki./


    Cytat Napisał tankredus Zobacz post
    8. Masz reku, który odzyskuje wilgoć (podajesz 70%)- więc by usunąć wilgoć np. do poziomu 40% (sezon grzewczy) musisz wymienić 3x więcej powietrza (3x więcej straty ciepła), niż gdybyś nie odzyskiwał lub przy WG.
    Odzysk wilgoci jest DO 70% zdaniem producenta wymiennika. W zimie, nie ma żadnego problemu z usuwaniem wilgoci - wręcz przeciwnie. Żeby bez odzysku wilgoci utrzymać okolice 50% trzeba praktycznie wyłączyć wentylację i kisić się w smrodzie i CO2. Mi w większe mrozy udawało się utrzymywać wilgotność powyżej 40% przy tłumieniu wentylacji (czy to grawitacyjnej, czy mechanicznej) tylko dzięki nawilżaczom chodzącym na wysokich obrotach. Nie szukaj problemu tam, gdzie go nie ma.


    Cytat Napisał tankredus Zobacz post
    9. W #111 poście podawałem link do arkusza do liczenia.
    Ten, co to niby trzeba 3000W/m3/s czyli mój reku z dwoma wentylatorami po 150m3/h powinien ciagnąć 2x 125W czyli 250W a ciągnie 63W?
    Wilgotność bezwzględna w tabeli też źle policzona.
    Średniosezonowa sprawność reku 60%?

    Ja daję fory tezie, z którą się nie zgadzam. Ty tej, której bronisz.

    Cytat Napisał tankredus Zobacz post
    10. W #114 podawałeś obliczenia dla 3x mniejszej wentylacji - czyli taka strata przy zwykłym reku dla tej samej wilgotności.
    Przeczytałeś w tym poście również to, co wytłuszczone?
    U mnie minimum to 40% (niżej w reku nie mogę ustawić) co daje jakieś 120m3/h. Sądząc po dotychczasowych wskazaniach czujnika dla sypialni z dwoma osobami potrzebuję 60% czyli jakieś 30m3/h co się przekłada na sumaryczny przepływ przez wszystkie 6 nawiewników w okolicach 180m3. Więc liczenie 150m3/h to dawanie forów WG. Ale oczywiście mógłbym się kisić puszczając w każdym z tych nawiewników 4m3/h co w sumie by dało 24m3. Tylko to jest to, czego nie chcę.

    Cytat Napisał tankredus Zobacz post
    12. Super, że decyzje podjąłeś, choć ja bym przyjął zupełne inne dane wejściowe Ale to Twoja decyzja. Twój dom. Twoje pieniądze.
    Kilka razy już to pisałem - decyzję o WM podjąłem na podstawie głównie dwóch przesłanek - nie smeranie zimnym po plecach i działanie tak jak chcę (a nie tak, jak chce pogoda). Do nowego rekuperatora zniechęcili mnie sprzedawcy twierdząc, że jak zamontuję reku przed kompletnym wykończeniem domu to nie mam gwarancji. Kupiłem więc używkę za 700zł. I dziękuję za to sprzedawcom. Tanio przekonałem się na własnej skórze, że do zadowolenia brakuje mi odzysku wilgoci. I to wszystkim polecam - trzy czynniki przesądzające o tym, że warto zainstalować wentylację mechaniczną z odzyskiem ciepła i wilgoci.

    Z mojej strony EOT.
    Załączone zdjęcia Załączone zdjęcia Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	CO2.jpg
Wyświetleń:	292
Rozmiar:	21,6 KB
ID:	431599  
    Ostatnio edytowane przez Kaizen ; 18-06-2019 o 22:58

  11. #171

    Domyślnie

    1. Wyłącz abc.
    2. Czujniki do Rpi mam podłączone za pomocą Wifi i BT.
    3. Jeśli masz rację z obliczeniami to 4m3/h wystarczą... ale popełniasz 3 błędy w tym wywodzie. 1.Tempo spadku zależy kubatury. Stan równowagi nie. 2. Jeśli twierdzisz, że masz źle działający czujnik nie możesz się na jego wskazaniach opierać w obliczeniach. 3. Im więcej CO2 tym szybciej spada. To nie liniowa zależność. Może Ci szybciej spadać bo masz więcej.
    4. Co do otwierania drzwi... 1. Nie ma ruchu powietrza bez różnicy ciśnień. 2. Ciepłe powietrze na górze drzwi wyleci... a dołem zaciągnie zimne z pyłem.
    5. Wspominałeś o 600m3/h w bloku. Trudno utrzymać wilgoć. Jeśli masz stałe 50% po wyłączeniu wentylacji to znaczy, że wymiana zachodzi przez nieszczelności w domu (a więc pyły pominą Twoją filtrację).
    6. W arkuszu czepiasz się danych wejściowych, które sam wprowadzasz... to jest jeszcze fajniejsze niż jak się sam cytujesz.
    7. Czepiasz się wentylatorów, a znowu nie masz racji. Masz 150/3600*1500 = 62,5 W - Dokładnie jak w arkuszu. No i jest napisane wentylatorów, nie wentylatora.
    8. Co do wilgotności bezwzględnej - racja! Dziękuję. Były wagowa - nie objętościowa. Poprawiłem (https://mega.nz/#!1cswiY6T!20N0iCJ6s...MurkPxkQ9vZw4g). Wychodzi, że jeszcze trudniej przekroczyć poziom CO2.
    9. Też mi się powoli nudzi prostowanie Twoich tez i agresywny ton Twoich wypowiedzi. EOT.

  12. #172
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.312
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał tankredus Zobacz post
    1. Wyłącz abc.
    Wyłączyłem.



    Ładnie widać, jak świruje? Odpiąłem od zasilania i wyniosłem na dwór. I na dworze, po restarcie wskazania były większe (731ppm), niż kilka minut wcześniej w domu. Po 40 minutach wentylowania ręcznie skalibrowałem - na chwilę wzrosło, potem prawidłowo pokazało 400ppm.

    A Ty jak kalibrujesz? Ufasz bezkrytycznie wskazaniom, bo są wygodne dla poparcia Twojej tezy?

    Cytat Napisał tankredus Zobacz post
    2. Czujniki do Rpi mam podłączone za pomocą Wifi i BT.
    Przekaźniki i inne rzeczy też bezprzewodowo? A akurat czujnik CO2 to jedyna rzecz na kabelku? Dziwna konfiguracja.

    Cytat Napisał tankredus Zobacz post
    3. Jeśli masz rację z obliczeniami to 4m3/h wystarczą...
    Jak trzeba zostawić pomieszczenie na 24h żeby poziom CO2 spadł do bazowego, to zdecydowanie za mało.


    Cytat Napisał tankredus Zobacz post
    1.Tempo spadku zależy kubatury.
    Jaką masz kubaturę? Ja 36,37m3.
    Czyżbyś promował tezę, że nie ważna ilość osób, a ważna kubatura?

    Cytat Napisał tankredus Zobacz post
    2. Jeśli twierdzisz, że masz źle działający czujnik nie możesz się na jego wskazaniach opierać w obliczeniach.
    Twierdzę, że ma bezsensowną procedurę kalibracji automatycznej. Wskazania mogą być przesunięte o kilkaset ppm jak się nie wyłączy ABC i nie skalibruje prawidłowo ręcznie. Nie zmienia to faktu, że wartości względne można porównywać - więc można wyciągać wnioski z tego, ze w jednym przypadku spadek o 350ppm trwa 4,5 godziny a w innym 24h.

    Cytat Napisał tankredus Zobacz post
    3. Im więcej CO2 tym szybciej spada. To nie liniowa zależność. Może Ci szybciej spadać bo masz więcej.
    Widzisz, że mam coś więcej na wykresie?
    Dla mnie to analogiczne dane - 800ppm na starcie i spadek do 450ppm. Ksztalt krzywych bardzo podobny - tylko czas różny.

    Cytat Napisał tankredus Zobacz post
    4. Co do otwierania drzwi... 1. Nie ma ruchu powietrza bez różnicy ciśnień. 2. Ciepłe powietrze na górze drzwi wyleci... a dołem zaciągnie zimne z pyłem.
    Nie mam w domu cieplejszego powietrza, niż na zewnątrz. Ciśnienie wewnątrz mam takie samo, jak na zewnątrz - na tym polega wentylacja zrównoważona. Niższe ciśnienie mam w łazienkach i w kuchni - tam nie mam drzwi zewnętrznych.


    Cytat Napisał tankredus Zobacz post
    5. Wspominałeś o 600m3/h w bloku. Trudno utrzymać wilgoć. Jeśli masz stałe 50% po wyłączeniu wentylacji to znaczy, że wymiana zachodzi przez nieszczelności w domu (a więc pyły pominą Twoją filtrację).
    To piszesz o bloku, czy o domu? Nigdzie nie mam stale 50%, więc Twoje założenie i dalsze wnioski są błędne.


    Cytat Napisał tankredus Zobacz post
    6. W arkuszu czepiasz się danych wejściowych, które sam wprowadzasz...
    Są wypełnione - to Twoje wyliczenia, więc je kwestionuję.

    Cytat Napisał tankredus Zobacz post
    7. Czepiasz się wentylatorów, a znowu nie masz racji. Masz 150/3600*1500 = 62 W - Dokładnie jak w arkuszu
    Czemu 1500, jak w arkuszu napisałes 3kW/m3/s?

    150m3/h=0,0416666666666667m3/s * 3kW=125W. Nawet, jak to dla dwóch - to jest dwa razy zawyżona (u mnie 63W ciągnie cały reku, włącznie z elektroniką i do tego pomiar był przy założonych kryzach symulujących zapchanie filtrów na maksa - przy czystych filtrach pewnie bliżej 200m3/h niż 150 wyjdzie, ale tego nie mierzyłem, tylko szacuję).

    Edyta.
    Jeszcze na deser - żona narzekała, że jej duszno. To ustawiłem 80% wentylacji od 22:00 do 6:00 (w pozostałych godzinach 40%, żeby nie przegrzewać niepotrzebnie domu). Dwie osoby w sypialni - a CO2 w okolicy 500ppm. Co dowodzi tezy, że przy WM mogę mieć tyle świeżego powietrza, ile chcę niezależnie od warunków za oknem. Nie do osiągnięcia przy WG.



    MSPANC
    Załączone zdjęcia Załączone zdjęcia Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	CO2KalibracjaPoWyłączeniuABC.jpg
Wyświetleń:	256
Rozmiar:	24,5 KB
ID:	431632   Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	CO2&80procent22-6.jpg
Wyświetleń:	225
Rozmiar:	16,6 KB
ID:	431645  
    Ostatnio edytowane przez Kaizen ; 21-06-2019 o 07:48

  13. #173
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    dancos

    Zarejestrowany
    Dec 2016
    Skąd
    Warszawa
    Kod pocztowy
    00-830
    Posty
    48

    Domyślnie

    Y

  14. #174
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    dancos

    Zarejestrowany
    Dec 2016
    Skąd
    Warszawa
    Kod pocztowy
    00-830
    Posty
    48

    Domyślnie

    Rekuperacja pracuje u mnie od kilku dni.
    Dokładnie izzi 300. Projekt, instalacja wykonana prawidłowo.
    Uważam, że to zmarnowane pieniądze.
    Nie jestem zadowolony. Nawet jak pracuje na 100 % nie jest w domu tak jak bym chciał. Wchodząc czuje lekki zaduch. W nocy przy 100 % delikatnie, minimalnie jak się wslucham coś tam słychać. Lepszy efekt przewietrzenia domu uzyskuje rostrzelniajac okna niż cała noc dmuchana z anemostatów.
    Nie polecam.
    Nawet sprzedawca namawiał mnie na rezygnację z Rekuperacji bo to pomyłka w domu jednorodzinnym. Więcej korzyści przyniesie klimatyzacja z jedną centralą. Schłodzi, dogrzeje, wentyluje.
    Ostatnio edytowane przez dancos ; 25-06-2019 o 07:07

  15. #175

    Domyślnie

    Cytat Napisał dancos Zobacz post
    Rekuperacja pracuje u mnie od kilku dni.
    Dokładnie izzi 300. Projekt, instalacja wykonana prawidłowo.
    Uważam, że to zmarnowane pieniądze.
    Nie jestem zadowolony. Nawet jak pracuje na 100 % nie jest w domu tak jak bym chciał. Wchodząc czuje lekki zaduch. W nocy przy 100 % delikatnie, minimalnie jak się wslucham coś tam słychać. Lepszy efekt przewietrzenia domu uzyskuje rostrzelniajac okna niż cała noc dmuchana z anemostatów.
    Nie polecam.
    Nawet sprzedawca namawiał mnie na rezygnację z Rekuperacji bo
    Przy upałach rekuperacja się nie sprawdza , bo odzyskuje ciepło a nie o to chodzi
    Więc jak mocno wentylujesz to jeszcze bardziej przegrzewasz dom.

    W upały dom powinien być chłodzony a to uzyskasz jedynie klimą. Dodatkowo klima usuwa wilgoć.

    U nas rekueracja działa na pierwszym biegu aby zapewnić wentylację a w dzień dodatkowo działa klima schładzając dom do około 23-24 stopni. Wieczorami aż do rana są pootwierane u nas okna i wtedy świeżego powietrza jest pod dostatkiem ...

    Rekuperacja najlepiej sprawdza się w sezonie grzewczym , gdzie zapewnia stałą wymianę powietrza przy minimalnych stratach ciepła.
    Poza sezonem jest zalety są jej ... wadami ..
    Nowoczesna stodoła w leśnej dziczy + komentarze
    Zużycie prądu LG Therma V 9KW

    Dom parterowy 117 m2 pow. użytkowej . Powierzchnia ogrzewana w całości podłogówką. 117 m2, . Ściany silikat 18 - 22 cm grafit , płyta fundamentowa z (15cm EPS200 + 10cm EPS100) ,duże przeszklenia, strop ocieplony celuoza Termofloc 40cm . Pompa LG Therma V 9KW.

  16. #176
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar fotohobby
    Zarejestrowany
    Aug 2011
    Skąd
    Rybnik
    Posty
    18.618
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    4

    Domyślnie

    Cytat Napisał dancos Zobacz post
    . Lepszy efekt przewietrzenia domu uzyskuje rostrzelniajac okna niż cała noc dmuchana z anemostatów.
    Nie polecam.
    Nawet sprzedawca namawiał mnie na rezygnację z Rekuperacji bo to pomyłka w domu jednorodzinnym. Więcej korzyści przyniesie klimatyzacja z jedną centralą. Schłodzi, dogrzeje, wentyluje.
    Z calego Twojego postu zgodzic moge sie tylko z tym, ze lepszy efekt schłodzenia domu uzyskamy przy otwartych nocą na przestrzal oknach.
    Ciekawi mnie natomiast, jak wentyluje klimatyzacja, skoro działa w obiegu zamknietym ?
    parterówka, płyta fundamentowa, 10cm XPS pod i 10cm EPS na płycie, silikat 18cm, 20 cm grafitowego EPS na ścianach, 5cm wełny i 30 cm celulozy na stropie. Rekuperator Kinetic 250, kocioł kondensacyjny Immergas Victrix 12kW, PV 4,27kWp na SolarEdge

  17. #177
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar fotohobby
    Zarejestrowany
    Aug 2011
    Skąd
    Rybnik
    Posty
    18.618
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    4

    Domyślnie

    Cytat Napisał kaszpir007 Zobacz post
    Przy upałach rekuperacja się nie sprawdza , bo odzyskuje ciepło a nie o to chodzi
    Więc jak mocno wentylujesz to jeszcze bardziej przegrzewasz dom.

    W upały dom powinien być chłodzony a to uzyskasz jedynie klimą. Dodatkowo klima usuwa wilgoć.
    Rekuperacja latem nie odzyskuje ciepła.
    Przecież, kiedy na zewnatrz jest 30C, wewnątrz 24, to na anemostatach masz 26C.
    W nocy włącza sie bypas i masz tyle, co na zewnatrz, ewentualnie 1C wiecej z uwagi na nagrzewanie sie powietrza w kanałach.
    Ale fakt oteorzenie (uchylenie) okien nocą jest bardziej efektywne, niź bypass.
    Oczywiscie - najbardziej efektywna jest klima, bo ona sluzy do obnizania temperatury lateml
    parterówka, płyta fundamentowa, 10cm XPS pod i 10cm EPS na płycie, silikat 18cm, 20 cm grafitowego EPS na ścianach, 5cm wełny i 30 cm celulozy na stropie. Rekuperator Kinetic 250, kocioł kondensacyjny Immergas Victrix 12kW, PV 4,27kWp na SolarEdge

  18. #178
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    dancos

    Zarejestrowany
    Dec 2016
    Skąd
    Warszawa
    Kod pocztowy
    00-830
    Posty
    48

    Domyślnie

    Cytat Napisał fotohobby Zobacz post
    Ciekawi mnie natomiast, jak wentyluje klimatyzacja, skoro działa w obiegu zamknietym ?
    Teoretycznie nie wentuluje to fakt. Praktycznie to chłodzi powietrze a więc jest w nim więcej tlenu i lepiej się go wdycha. Teoretycznie obieg zamknięty, praktycznie bez znaczenia skoro lepiej odczuwasz komfort pomimo, że jest to zużyte powietrze. Do rana starczy.

  19. #179
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.312
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał dancos Zobacz post
    Nie jestem zadowolony. Nawet jak pracuje na 100 % nie jest w domu tak jak bym chciał. Wchodząc czuje lekki zaduch. W nocy przy 100 % delikatnie, minimalnie jak się wslucham coś tam słychać. Lepszy efekt przewietrzenia domu uzyskuje rostrzelniajac okna niż cała noc dmuchana z anemostatów.
    Dziwne. U mnie przy 70% jestem w stanie w każdym pomieszczeniu stwierdzić, czy rekuperator działa.
    Jakie masz przepływy na poszczególnych anemostatach?
    Reku nie zastąpi klimy. Ale może ją wspomóc - jak na zewnątrz jest cieplej odzyskując chłód, jak zimniej, to nawiewając więcej zimnego powietrza przez bypass. Nie wiem, czy masz już poprawioną wersję softu - w mojej automat kuleje, bo nie sprawdza, czy na zewnątrz jest cieplej. Podobno już to poprawili.
    Sprawdziłeś, czy wymiennik się nie wysuwa?
    W upał ustaw 40%, a w nocy 80-100%.

  20. #180
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    dancos

    Zarejestrowany
    Dec 2016
    Skąd
    Warszawa
    Kod pocztowy
    00-830
    Posty
    48

    Domyślnie

    Odzysk ciepła w zimę to symboliczny zysk. Też Pan sprzedawca potwierdził na przestrzeni kilkunastu lat w branży i podsumowania od klientów. Podsumowując : rekuperacja to porażka i najbardziej zmarnowane pieniądze jak można wydać na budowie. Latem bezużyteczna a zima - odzysk którego na rachunku niezauwazymy.
    Dodam, że jestem osobą ktora potrafi przyznać się do błędu. Na forum to tylko 1% użytkowników

Strona 9 z 13

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony