dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 1 z 5
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 89
  1. #1
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar bohusz
    Zarejestrowany
    Apr 2008
    Skąd
    Jaworzno - Krzeszowice
    Kod pocztowy
    32-065
    Dzielnica
    Jurajskie
    Posty
    3.403
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    7

    Domyślnie Piecyk stalowo - ceramiczny

    Od jakiegoś czasu nosiłem się z zamiarem otwarcia takiego tematu.
    Konstrukcja takich piecyków jest całkowicie inna od piecyków ceramicznych prezentowanych w temacie Enia "taki sobie piecyk ceramiczny" nie jest więc jakąkolwiek konkurencją.

    Planuje tu rozwijać, przedyskutować wszelkie pomysły na konstrukcje piecyków na drewno:

    1) z górnym spalaniem
    2) z dolnym spalaniem

    Piecyki takie mogą być zrobione jako samodzielne żródło ciepła, lub do współpracy z wymiennikami. Mogą być wykorzystane do wedzarni przydomowych, ogrzewania garaży, warsztatów, itp.
    W wersji z szybą, lub otwarte jako serce kominków.

    Jako, że wczoraj była sobota postanowiłem od czegoś zacząć i zrobiłem taki na szybko piecyk.
    - wymiary zewnętrzne: wys: 45 cm, szer 32 cm. gł 32 cm
    (taką akurat miałem stal z odzysku)
    piecyk bezrusztu wyłożony płytkami szamotowymi grubości 30 mm, wylot spalin fi 180, bo taki miałem zbędny króciec.
    Deflektor z lekkim zawirowaniem spalin.
    Powietrze podawane przez drzwiczki załadunkowe, klapką z regulacją.
    Również podawane powietrze, na środek góry paleniska rurą 1 calową poprzez widoczne dziurki w korpusie nad drzwiczkami.

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	piecyk-1.jpg
Wyświetleń:	235
Rozmiar:	87,8 KB
ID:	48663Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	piecyk-2.jpg
Wyświetleń:	221
Rozmiar:	90,5 KB
ID:	48664Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	piecyk-3.jpg
Wyświetleń:	209
Rozmiar:	80,2 KB
ID:	48665Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	piecyk-5.jpg
Wyświetleń:	176
Rozmiar:	49,1 KB
ID:	48666

    Zdjęcie 3 prezentuje pomiar pirometrem temperatury w palenisku po 30 minutach palenia, pomiar wykonany zaraz przy drzwiczkach. Zdjęcie 4 prezentuje pomiar temperatury rury dymnej ok 50 cm od piecyka w tym samym czasie.
    Palenisko tradycyjne górnospalające.
    Jak widać na 2 fotce dym jest niewidoczny.

    Zapraszam wszystkich mających jakieś sugestie, pomysły wykonania następnego piecyka.

    Planuję wykonanie drugiego piecyka z typowym dolnym spalaniem, większego gabarytowo z większą komorą załadunku drewna. Palnik ceramiczny, z możliwością regulacji z zewnątrz jego prześwitu.
    Ostatnio edytowane przez bohusz ; 20-03-2011 o 09:48

  2. #2
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar bohusz
    Zarejestrowany
    Apr 2008
    Skąd
    Jaworzno - Krzeszowice
    Kod pocztowy
    32-065
    Dzielnica
    Jurajskie
    Posty
    3.403
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    7

    Domyślnie

    Jak to bywa zapomniałem napisać o najważniejszej sprawie.

    Piecyki mają spalać czysto, bezdymnie. To najważniejsza sprawa
    Mają być inticyjne w obsłudze, a najlepiej oprócz rozpalenia i dokładania - bezobsługowe.

    Niestety nie mam zdolności i wielkich umiejętności rysowniczych więc będę się opierał głównie na schematach dostępnych w internecie i zdjeciach z wykonawstwa.
    Poniżej zamieszczam schemat przedstawiający ogólnie piec dolnopalny. Schemat jest autorstwa użytkownika forum o ogrzewaniu:
    Przedstawia kocioł, ale mi chodzi o idee:
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	3.jpg
Wyświetleń:	176
Rozmiar:	16,0 KB
ID:	48718
    Załączone zdjęcia Załączone zdjęcia Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	3a.jpg
Wyświetleń:	143
Rozmiar:	20,7 KB
ID:	48702  
    Ostatnio edytowane przez bohusz ; 20-03-2011 o 14:26

  3. #3

  4. #4

    Domyślnie

    Ciekawa sprawa, ten piecyk.
    Mam konkretne pytanie - czym (poza brakiem przeszklonych drzwiczek) rozni sie on od wkladow stalowo-szamotowych, ktore sprzedajesz? Pytam zupelnie powaznie - tu i tam mamy gruba stal kotlowa, wkladki szamotowe ok. 30 mm, deflektor i podawanie powietrza do spalania wtornego. Jednak producent tamtych wkladow pisze, ze spaliny na wyjsciu maja srednio ok. 350 stopni. U Ciebie w palenisku jest 800, wiec pewnie spaliny duzo goretsze, a to moze byc spora zaleta. Stad moje pytanie.

  5. #5
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar bohusz
    Zarejestrowany
    Apr 2008
    Skąd
    Jaworzno - Krzeszowice
    Kod pocztowy
    32-065
    Dzielnica
    Jurajskie
    Posty
    3.403
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    7

    Domyślnie

    Wkłady mają przeszklenia, nieraz dosyć duże. Taki jest wymóg rynku, czyli zapotrzebowanie.
    Podawana temperatura spalin jest uśredniona, ja z doświadczenia wiem, że jest sporo większa. Zależy też w których paleniskach.
    Na temat przeszkleń, dużych przeszkleń na tym forum jest sporo informacji.
    Coś podobnego jest z zapotrzebowaniem rynku, sprzedawców na piece CO z rusztami wodnymi, z dmuchawami, bajerami.
    No i takie kotły się produkuje bo się sprzedają poprostu.

    Teraz o piecyku wykonanym na szybko, nawet bez projektu. Taki impuls chwili.
    Piecyk ma korpus z blachy zwykłej 3 mm, w środku 3 ścianki boczne i dno wyłożone luźno płytkami szamotowymi 30 mm grubości.
    Palenie bezrusztowe. Na szybko zrobiłem deflektur, który zawiruwywuje płomienie i spaliny, w to miejsce podane jest również powietrze (dziurki powyżej drzwiczek) Ta blacha z dziurkami jest dodatkową blachą w odległości 15 mm od właściwej blachy korpusu. W właściwej blasze jest dziura na środku, a do niej wewnątrz przyspawana rura prowadząca powietrze w środkową część paleniska. Zanim powietrze tam dojdzie ogrzewane jest przez korpus piecyka.
    Temperatura 800 stopni jest na skraju paleniska, od strony wlotu głównego powietrza, dalej jest napewno sporo większa.
    Piecyk może jeszcze zaizoluję, aby zwiększyć temperaturę.
    Piecyk dorażnie zanim powstanie nowy projekt bedzie wykorzystywany do testowania wymienników ciepła IMPET, których montaże własnie się rozkręcają.

    Więc w tym piecyku interesuje mnie temperatura spalin spora.
    Potem planuje go wykorzystać do wędzarni.

  6. #6
    ELITA FORUM (min. 1000)
    M***ki

    Zarejestrowany
    Feb 2011
    Skąd
    Żabia Wola
    Kod pocztowy
    96-321
    Posty
    1.725

    Domyślnie

    Takim pomysłem "wykosisz" enia.. Impet+ .. Szkoda że nazwę Volcano ma już inna firma.. Dynamic też już obsadzony .. Dynamic kv025G i kv 025N .

  7. #7
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar bohusz
    Zarejestrowany
    Apr 2008
    Skąd
    Jaworzno - Krzeszowice
    Kod pocztowy
    32-065
    Dzielnica
    Jurajskie
    Posty
    3.403
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    7

    Domyślnie

    Wymiennik stalowo ceramiczny IMPET to komercyjny projekt.
    Nazwałem go tak bo akurat mój pies który się tak wabi chodził koło mnie i tak mnie naszło. Każdy mówi, że imie psa trafione bo to żywe srebro, szybki i wytrwały.


    Nikogo nie mam zamiaru wygryzać, skąd zresztą takie skojarzenia i myśli?

  8. #8
    ELITA FORUM (min. 1000)
    M***ki

    Zarejestrowany
    Feb 2011
    Skąd
    Żabia Wola
    Kod pocztowy
    96-321
    Posty
    1.725

    Domyślnie

    Gotowy piec ze stali i szamotu do systemów akumulacji ciepła ,będzie bardziej ciekawa propozycją na rynku od tylko szamotowego . do tej pory praktycznie brak takiego polskiego rozwiązania na rynku . Impet to bardzo trafna nazwa dla czegoś co ma grzać , budzi same dobre skojarzenia , jest w tym szybkość i energia .

  9. #9
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar bohusz
    Zarejestrowany
    Apr 2008
    Skąd
    Jaworzno - Krzeszowice
    Kod pocztowy
    32-065
    Dzielnica
    Jurajskie
    Posty
    3.403
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    7

    Domyślnie

    No wiesz Mistrzu, nie wszystko przeliczam odrazu na złotówki.
    Ten temat dotyczy dyskusji, czyli wybrania razem z zainteresowanymi dyskutantami najkorzystniejszych opcji, aby drogą prób coś zbudować.

    Co wiele głów to nie jedna.
    Przykładowy picyk który wykonałem na szybko, bez projektu jest przykładem że da się. Piecyk taki po pewnych zmianach można wykorzystać na wiele sposobów, jako zasilanie wędzarni, ogrzewanie pomieszczeń garażowych, czy warsztatowych. W wersji tip - top, może ogrzewać pomieszczenia mieszkalne.

    No ale teraz mam na tapecie piecyk z dolnym spalaniem...
    Już jak bedzie ok wiem gdzie mógłbym tą realizacje wykorzystać... u siebie w pownicy po dołączeniu wymiennika ciepła byłby drugim piecem CO w moim domu. Wymiennik wodny ciepła zleciłbym w tym wypadku do zrobienia firmie na codzień produkującej kotły CO.. No ale to potem.

    Teraz skupiam się na projekcie wykonania piecyka z dolnym spalaniem, czysto, efektownie. Na wszelkie paliwa stałe.

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	3.jpg
Wyświetleń:	41
Rozmiar:	16,0 KB
ID:	48769
    Ostatnio edytowane przez bohusz ; 20-03-2011 o 16:51

  10. #10
    ELITA FORUM (min. 1000)
    M***ki

    Zarejestrowany
    Feb 2011
    Skąd
    Żabia Wola
    Kod pocztowy
    96-321
    Posty
    1.725

    Domyślnie

    Koncepcja jest ciekawa , znam podobne rozwiązania ,dla tego z chęcią będę kibicował tematowi .. Na naszym rynku brak rodzimych producentów palenisk z górnym spalaniem do zastosowań "piecowych" z możliwością kombinowania układów : wizja ognia - akumulacja - konwekcja - woda . O takich systemach i konkretnych rozwiązaniach było ostatnie szkolenie w ... eee ugryzę się w język bo znów

  11. #11

    Domyślnie

    Jak wykorzystasz go w wedzarni, skoro drewno spala sie w nim bezdymnie?

    A co do meritum - czyli jedyna zasadnicza roznice w stosunku do wkladow fabrycznych (np. Unico) stanowi tutaj brak szyby?

  12. #12
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar bohusz
    Zarejestrowany
    Apr 2008
    Skąd
    Jaworzno - Krzeszowice
    Kod pocztowy
    32-065
    Dzielnica
    Jurajskie
    Posty
    3.403
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    7

    Domyślnie

    Nie jedyna różnica to brak szyby. Piecyk to całkiem inna konstrukcja, inaczej doprowadzone powietrze i zupełnie inne przeznaczenie.
    Czyli insza inszość.
    Piecyk jako sam, nie jest przeznaczony docelowo do grzania.
    Co do dymu to wystarczy mu przydusić powietrze i zadymi.
    Chciałem pokazać, ze kominki z dolnym spalaniem istnieją, znalazłem fotkę którą zamieścił HESO gdzieś na forum:
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	yorkdiag.gif
Wyświetleń:	117
Rozmiar:	13,7 KB
ID:	48865
    ciekawi mnie jaki jest widok palącego się drewna w takim kominku.

  13. #13
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar hes
    Zarejestrowany
    Jan 2007
    Skąd
    Dolny Śląsk
    Posty
    2.858

    Domyślnie

    bohusz, zapomniałem już o tym rysunku...
    Myślę, że da się znacznie ciekawiej poprowadzić ten ogień. Niekoniecznie trzeba dążyć do zupełnie dolnego spalania. Czyste i bezdymne spalanie
    można uzyskać dość prosto, w kombinacji spalania w poziomym, bezrusztowym kanale.
    Po tym, jak eniu postraszył mnie, że piecyk nr3 będzie
    "mój", naszkicowałem projekt... nawet z szybką, o co pewnie nikt mnie nie podejrzewał po tym, co skleiłem w kotłowni.

    Wracając do głównej idei stalowo -ceramicznej: czy mój kociołek załapuje się na ten pomysł?
    Palę w czymś takim już od roku, oczywiście bezdymnie. Dodałem do ramy z kątowników stalową obudowę... HS
    Załączone zdjęcia Załączone zdjęcia Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	palenisko.jpg
Wyświetleń:	179
Rozmiar:	35,5 KB
ID:	48866   Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	start-crop.jpg
Wyświetleń:	176
Rozmiar:	68,3 KB
ID:	48867  
    Ostatnio edytowane przez hes ; 20-03-2011 o 22:39
    "- Patrz, Ewusiu, bocian leci.
    - Nieprawda! Nie ma bocianów!" (J.Tuwim)

  14. #14
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Forest-Natura
    Zarejestrowany
    Jan 2003
    Skąd
    Śląsk
    Posty
    5.277

    Domyślnie

    Witam.
    Hes, jak wpasujesz w "lejek" rozdrabniacz do gałęzi i suszarkę do włosów to będziesz miał gotowca żeby wejść na rynek
    Pozdrawiam.
    "...na Kontynencie do tej pory wierzą w tego włóczęgę... Pierwszy Mag - Zdun Włóczęga - Wędrowna Iskra, buduje w wybranych domostwach piece, które przynoszą szczęście i dobrobyt. W domu, w którym On roznieci ogień...w tych domach rodzą się magowie..."

  15. #15
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar hes
    Zarejestrowany
    Jan 2007
    Skąd
    Dolny Śląsk
    Posty
    2.858

    Domyślnie

    Cytat Napisał Forest-Natura Zobacz post
    Witam.
    Hes, jak wpasujesz w "lejek" rozdrabniacz do gałęzi i suszarkę do włosów to będziesz miał gotowca żeby wejść na rynek
    Pozdrawiam.
    Rozdrabniacz i suszarka... póżniej. Ale podajnik- owszem. Robiłem "ręczne" próby.
    Pierwszy piecyk dolnego spalania z podajnikiem ?
    A serio to uważam, ze kotły z podajnikiem, na określony rodzaj (rozdrobnionego) paliwa to jednak ograniczenie... Pozdrawiam.
    "- Patrz, Ewusiu, bocian leci.
    - Nieprawda! Nie ma bocianów!" (J.Tuwim)

  16. #16
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    eniu

    Zarejestrowany
    Dec 2010
    Skąd
    Rogożno
    Kod pocztowy
    64-610
    Posty
    8.661

    Domyślnie

    Cytat Napisał Forest-Natura Zobacz post
    Witam.
    Hes, jak wpasujesz w "lejek" rozdrabniacz do gałęzi i suszarkę do włosów to będziesz miał gotowca żeby wejść na rynek
    Pozdrawiam.
    Twój znajomek był przy tym piecu , widział jak działa i jak o nim
    opowiadał , na podśmiehujki mu sie nie zbierało....

  17. #17
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Forest-Natura
    Zarejestrowany
    Jan 2003
    Skąd
    Śląsk
    Posty
    5.277

    Domyślnie

    Witam.
    A widzieliście coś takiego jak żeliwny Gnomon?
    Dokręcało się go do drzwiczek w piecach kaflowych żeby robił za żeliwny piecyk od razu. Nawet modele z "fajerkami" były.
    Tak na upartego można powiedzieć, że robił z kaflowego pieca, palenisko ładowane od góry i z dolnym spalaniem właśnie. Można było dzięki temu np. dechy z budowy palić w "kaflaku".
    Pozdrawiam.
    PS. Przeca się nie śmieję ... kiedyś kotły takiej konstrukcji były całkiem popularne w naszym kraju ... jak je jeszcze robiono w warsztatach ślusarskich.
    Ostatnio edytowane przez Forest-Natura ; 20-03-2011 o 23:09
    "...na Kontynencie do tej pory wierzą w tego włóczęgę... Pierwszy Mag - Zdun Włóczęga - Wędrowna Iskra, buduje w wybranych domostwach piece, które przynoszą szczęście i dobrobyt. W domu, w którym On roznieci ogień...w tych domach rodzą się magowie..."

  18. #18
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar hes
    Zarejestrowany
    Jan 2007
    Skąd
    Dolny Śląsk
    Posty
    2.858

    Domyślnie

    Do tego "lejka" jak najbardziej mogę wkładać polana długie nawet na 2 m, robiłem takie numery po to, by przekonać się, że nie dymi od góry.
    Ale normalnie tnę drewno na kawałki długości 15- 20 cm, takie najbardziej pasują.
    Załączone zdjęcia Załączone zdjęcia Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	otwart.jpg
Wyświetleń:	129
Rozmiar:	31,2 KB
ID:	48872  
    "- Patrz, Ewusiu, bocian leci.
    - Nieprawda! Nie ma bocianów!" (J.Tuwim)

  19. #19
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar bohusz
    Zarejestrowany
    Apr 2008
    Skąd
    Jaworzno - Krzeszowice
    Kod pocztowy
    32-065
    Dzielnica
    Jurajskie
    Posty
    3.403
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    7

    Domyślnie

    Wracając do głównej idei stalowo -ceramicznej: czy mój kociołek załapuje się na ten pomysł?
    Palę w czymś takim już od roku, oczywiście bezdymnie. Dodałem do ramy z kątowników stalową obudowę... HS
    Napewno tak.
    Tylko mój zamysł jest nieco inny. U Ciebie ceramika stanowi osobną (poklejoną) niezależną konstrukcję mogącą pracować samodzielnie bez konstrukcji stalowej.
    A mój zamysł jest taki, aby ceramika w stalowym korpusie była na sucho, czyli jako wyłożenie. Ewentualna izolacja byłaby na zewnątrz korpusu stalowego.

    Chciałbym również aby kształt całego piecyka był regularny w kształcie prostopadłościanu. Na nóżkach umożliwiającymi ustawienie. W wersji "prototyp" z otworami technicznymi umożliwiającymi wprowadzanie korekt.
    Ostatnio edytowane przez bohusz ; 21-03-2011 o 07:40

  20. #20
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    eniu

    Zarejestrowany
    Dec 2010
    Skąd
    Rogożno
    Kod pocztowy
    64-610
    Posty
    8.661

    Domyślnie

    Cytat Napisał bohusz Zobacz post
    Napewno tak.
    Tylko mój zamysł jest nieco inny. U Ciebie ceramika stanowi osobną (poklejoną) niezależną konstrukcję mogącą pracować samodzielnie bez konstrukcji stalowej.
    A mój zamysł jest taki, aby ceramika w stalowym korpusie była na sucho, czyli jako wyłożenie. Ewentualna izolacja byłaby na zewnątrz korpusu stalowego.

    Chciałbym również aby kształt całego piecyka był regularny w kształcie prostopadłościanu. Na nóżkach umożliwiającymi ustawienie. W wersji "prototyp" z otworami technicznymi umożliwiającymi wprowadzanie korekt.
    Bohusz ,
    a czy Ty przypadkiem koła nie próbujesz wynaleźć ?

Strona 1 z 5

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony